Uit de Provincie 7 is weer Binnenlands nieuws r jras 'xSeT 1 DIEFSTAL 'Zevlazegels ZEEUWSE VISSERS HEBBEN v GOED JAAR ACHTER DE RUG TERNEUZEN AXEL. BIERVLIET. OTHENE. RETRANCHEMENT. Kwatta ...elke SAS VAN GENT. SLUISKIL SLUIS. 1000 gehonoreerd. Vraagt Uw winkelier. JONGEN ONDER ZAND BEDOLVEN EN GEDOOD. OUDE MAN AANGEREDEN EN OVERLEDEN. DE ZEEUWSE VISSERIJ BELANGEN. Regering, behoudt toch de Oosterschelde voor ons. Gij hebt n forse daad willen stellen: het .deltaplan. Stel nu dan nog een andere forse daad: perforeer de dam in de Oosterschelde". Deze kreet slaakte de voorzitter van de Zeeuwse vereniging tot behar tiging van de Zeeuwse visserij- belangen, de heer A. L. S. Locke feer. in de vergadering van deze organisatie. Een geperforeerde Jam zou de redding zijn voor de aesterteelt in de Oosterschelde. Maar de regering vindt dit te inur. „De afsluiting van de zee armen betekent voor vele vissers Set ophouden van hun bestaan" .50 zei de heer Lockefeer. De heer Lockefeer zeide voorts, dat het Deltaplan niet de vloek mag zijn voor het paradijs, waar in de oester en mossel leeft. Een dringend beroep deed hij op het grote aantal vissers, dat aan wezig was, om een flinke en een drachtige organisatie te vormen. Spreker was van mening, dat dé visserij met zijn eigen, geheel aparte problemen niet thuis hoort bij het ministerie vann landbouw sn voedselvoorziening. Daarom tou een staatssecretaris voor de risserij beslist geen overbodige luxe zijn. In regering en volks vertegenwoordiging zullen meer deskundigen moeten komen, want wij hebben er toch ook recht op, dat onze belangen rus tig worden behandeld, zo meende bij. Tenslotte merkte hij op, dat de P.B.O. nog te veel in de amb telijke sfeer ligt. Yolgens het jaarverslag van «ie Zevibel, de Zeeuwse vereni ging tot behartiging van visse- rybelangen, is 1956 een bijzon der goed jaar geweest voor de Zeeuwse visserij. In de garna- ïansector heeft 1956 het topjaar 1955 nog overtroffen. De ge middelde prijzen, ondanks de grote aanvoeren, waren ook ho ger dan in 1955. Ook de mosselkwekers hebben een topjaar achter de rug. In aet seizoen-1956/57 zijn in totaal 596.941 ton mosselen aangevoerd met een waarde van 6.996.339. iDe oestercultuur heeft nog met moeilijkheden te kampen gehad, doch de verkoop is uitstekend seweest. De totale export van ie nes ter s bedroeg 20.000.000 stuks tegen 19.976.000 in 1955. 3e opbrengsten bedroegen resp. f 3.620.000 en ƒ3.577.000. In 1956 heeft Zevibel een op- bouwperiode afgesloten. Zevibel is n.l. het afgelopen jaar door «ie sociaal economische raad er- ifcend als de representatieve or ganisatie voor de Zeeuwse vis serij; tevens is bereikt, dat de vereniging een vertegenwoordi ger heeft in het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stro men. Wederom is het aantal vaar digen, dat in Zeeland deel neemt aan de kleine trawl- en garnalenvisserij toegenomen. Op 1 januari 1957 waren er 81 vaartuigen in bedrijf. In de «ester- en mosselvisserij is daar entegen niet eenzelfde ontwik keling waar te nemen; in deze tak daalde hét aantal vaartui gen van 281 naar 273. Vanzelfsprekend is gedurende feet verslagjaar weer grote aan- ■Sacht besteed aan de visserij problemen rondom het Drie- elandenplan en het Deltaplan. Geslaagd. Voor het eindexamen afd. Gym nasium slaagden aan 'het Petrus Hondius Lyceum de volgende «andidaten: Paul van Breda Vriesman, Gerrit Jan Dorrepaal, Bouke Hoving, Johan Jansen en Marianne Toussaint, allen wo- wende te Terneuzen. Na vijftig jaar weer in Terneuzen Bij de familie A. J. Veerman tSchoollaan 4) ontmoetten wij üe heer en mevr. J. Reinman Hamelink, sedert kort voor een rakantie overgekomen uit Ame rika, waar de heer Reinman te Paterson (New Yersey) een zaak drijft in kruidenierswaren en de- Xcatessen. Het gebeurt gelukkig vaker dat Nederlanders, die naar het bui tenland trokken, weer eens hun geboortegrond komen opzoeken, maar bij mevr. ReinmanHa- meiink ligt de zaak een beetje anders. Vijftig jaren geleden ging zij als 10-jarig meisje met naar ouders, de heer en mevr. Hamelink—Sol de grote vijver over. Een halve eeuw zou het du ren vóór zij Terneuzen weer te rug zou zien. Toen zij met haar echtgenoot door oud-Terneuzen wandelde, hier en daar filmde en bijzonder veel aandacht wijd de aan het huis in de Donze- Visserstraat no. 46, kwamen en kele omwonenden eens 'n kijkje nemen en bemerkten vrij spoe dig, wie na zoveel jaren nog eens terug was gekomen. Na tuurlijk herkende men in de kwieke zeer verzorgde dame niet het 10-jarig meisje van vroeger, maar de gelijkenis met haar nu overleden moeder is zó frappant dat oudere mensen niet lang be hoefden te twijfelen. Mevrouw ReinmanHamelink bekijkt, zonder dat zij dit zelf «ril, Terneuzen nog zoals zij het ai haar jeugd heeft verlaten. En naar Terneuzens dialect (eigen- öjfc nog opvallend goed na een halve eeuw buitenland) klinkt inders dan wij nu gewend zijn. «i dat komt beslist niet alleen omdat zij nog al eens woorden gebruikt die beslist niet Terneu zens zijn. Toen haar vader nog leefde werd thuis altijd een goed vader lands spreekwoord in practijk gebracht: „Spreek je moeder's taal". Dit is zo gebleven, toen zij met de Amsterdamse heer Reinman trouwde, die zij in Amerika leerde kennen. Dat oud- Terneuzen kende mevrouw Rein man nog heel goed, maar zij stond wel een beetje vreemd te kijken van al dat nieuwe. „Ik voelde mij dadelijk weer thuis", bekende zij eerlijk, maar hier nog blijvendat beslist niet. Het leven is daarginds zo heel anders. Men leeft er veel anders en men kent b.v. in treinen enz. geen verschil in klassen. Ieder reist met iedereen. Binnenkort vertrekken de heer en mevrouw Reinman-Hamelink weer voor een bezoek aan de Amsterdamse familie en dan gaat het weer terug naar het 2e vaderland en dan waarschijnlijk wel voor goed. Maar zij zijn blij dat zij nog eens in Terneuzen zijn geweest, want familie en kennissen waren bijzonder har telijk en de plaats waar men is geboren neemt in het hart van alle mensen 'n bijzondere plaats in. Gemoderniseerde kapsalon „Sportief' Gistermiddag had op enigzins feestelijke wijze de heropening plaats van de gemoderniseerde kapsalon „Sportief" aan de Vlooswijkstraat 4. Niet alleen is het interieur veranderd want deze bekende zaak zal zich spe ciaal gaan toeleggen op het ver fraaien van de dameskapsels. Ondertussen heeft het interieur een belangrijke wijziging onder gaan en deze verandering is in derdaad ook een grote verbete ring gebleken. Er kunnen nu vijl dames tegelijk behandeld wor den met de meest moderne toe stellen en volgens de nieuwste methode. W De kapsalon is vergroot, ter wijl de deuren, plafonds en gor dijnen in prettige, lichte en mo derne kleuren zijn gehouden en voor het geval dat er gewacht moet worden, is dit met stoeltjes zó ingericht dat dit wachten de dames niet al te lang zal vallen. Een uitstekend vakmanschap, gepaard aan een gezellig nieuw interieur, zal deze zaak in de toe komst ook zeker ten goede ko- men- ^,-i Vele fraaie bloemstukken, blij ken van vriendschap van de goede relaties verhoogden de in timiteit van dit gemoderniseerde pand ten zeerste. Bond van Pattelandsvrouwen oo excursie naar Hulst. Een volle bus met leden van de Bond van Pattelandsvrouwen afd. Axel maakte een uitstapje naar Hulst voor het bijwonen van een demonstratie in het zetten van goede thee volgens de vijf gouden theeregels. Voordat aan de wedstrijd werd begonnen werden twee filmpjes vertoond, waarop men het vele werk kon zien dat er aan vooraf gaat eer men in de winkel een pakje thee kan kopen. Toen er drie dames op het po dium moesten komen om volgens de vijf gouden theeregels thee te zetten en onder hen zich ook een der Axelse dames bevond, werd 't spannend. Er werden namelijk punten gegeven door drie jury leden, die op' alles letten en aan wie niets ontging. Wie het hoog ste aantal punten had, kreeg een theeservies. De spanning steeg naarmate het einde van de wed strijd naderde. Toen bleek dat het Axelse lid van de Bond van Plat telandsvrouwen het hoogste aan tal punten had behaald en dus de eerste prijs, het theeservies, had gewonnen kreeg zij een daverend applaus. De beide andere deel neemsters kregen een zilveren theeschepje. Het was voor de aanwezigen een prettige en leerzame avond. Agenda raadsvergadering De raad van Biervliet is tegen morgenavond in openbare verga dering bijeengeroepen. Aan de orde zal onder meer komen de gemeenschappelijke regeling Beheerschap Recreatie gebied Braakman, welke regeling door de gemeenten Hoek, Philip pine en Biervliet gezamenlijk zal kunnen worden aangegaan ten einde het recreatiegebied in de Braakman tot ontplooiing te brengen. Voorts komt het verzoek van het plaatselijke Groene Kruis in behandeling om financiële mede werking bij de bouw van een wijkgebouw. De kosten van deze bouw be dragen globaal geraamd 37.500. De vereniging kan zelf uit eigen middelen een bedrag van 7500 fourneren. Het Rijk stelt 10.000 beschikbaar, terwijl de premie, die voor de bouw van de woning van de wijkzuster 2500 be draagt. In totaal kan dus een som van ƒ20.000 bijeengebracht worden. Het resterende bedrag van 17.500 verzoekt de vereniging te mogen ontvangen van de ge meente in de vorm van een rente loos voorschot. B. en W. stellen in dit verband voor het desbetref fende verzoek van het Groene Kruis in te willigen. De jaarlijk se aflos denkt het Groene Kruis onder meer de woninghuur voor de wijkzuster te benutten. Ingevolge art. lOlbis van de L.O. wet 1920 bedraagt 'het be drag, dat aan de RK. bijzondere lagere school als vergoeding voor het vakonderwijs kan worden toegekend 267,50. De raad wordt dienaangaande voorge steld dit bedrag te fourneren. Schoolreis Chr. school Begunstigd door zeer fraai zo merweer maakten de leerlingen van de Christelijke school te Othene op vrijdag 21 juni hun jaarlijkse schoolreisje, dat dit maal naar Rotterdam en Den Haag voerde. Bezichtigd werden in Den Haag Panorama Mesdag en Madurodam en te Rotterdam de diergaarde Blijdorp. Aan het strand te Schevenin- gen werd ezeltje gereden en kon men naar hartelust genieten. Voor de vele aanwezige moe ders werd gelegenheid gegeven tot winkelen, 's Avonds om pl.m. 10 uur kwam men hoogst vol daan weer in Othene aan. Al met al was het een zeer mooie tocht. Gemeenteraad Vrijdag a.s. vergadert de ge meenteraad. Op de agenda ko men o.m. de volgende punten voor Wijziging van het ambtenaren reglement subsidieverzoek van de Centrale van Katholieke Mi litaire Tehuizen; voorstel van B. en W. om het college te mach tigen de voorbereiding van een plan tot het herstel van de ves tingwerken in deze gemeente op te dragen aan de Ned. Heide- Maatschappij, in de kosten van voorbereiding wordt door het ministerie van Sociale Zaken een subsidie verstrekt van 2500 voorstel van B. en W. om het aan de raad gerichte adres van de architecten in West Zeeuws- Vlaanderen voor kennisgeving aan te nemen. Atletiekwedstrijden van „Het Zwin". Zaterdag werden op het ge meentelijk sportterrein te Re- tranchement atletiekwedstrij den gejwoutjfen onder auspiciën van A/V. „Het Zwin". Ongeveer 80 atleten namen er aan deel. Van de zijde der K.N.A.U. waren aanwezig de heren F. Kolijn en W. S. Mijnheer, resp. districts voorzitter en -secretaris. De vol gende verenigingen hadden in geschreven Marathon, Vlissin- genMarathon Schoondijke Zeeland Sp. Vlissingen; R. K.H. A. V. Hulst; A.V. 56 Goes; E. M. M. Middelburg en Het Zwin Re- tranchement. De eerste prijzen werden als volgt behaald: HardlopenMeisjes C 60 me ter: N. Dirkx, 8.5 sec. (Zwin). Meisjes B 80 m: T. Bril (Zwin) 10.8 sec. Meisjes A 80 m.A. van Riel (E.M.M.) 10.9 sec. Jongens C 80 mW. v. Dorsselaar (Hulst) 10.6 sec. Jongens B 1500 mC Mulder (E.M.M.) 4.34.9 sec. Jon gens A 1500 m: W. Biesebroeck (Hulst) 4.37.3 sec. Jongens C 300 m: H. Joossens (A.V. 56) 46 sec Heren 1500 m: H. Bostelaar (E. M.M.) 4.24.6 sec. Verspringen: Meisjes C: J. v. Hanegem (Zwin) 4.49 m. Meis jes B: S. Faas (Zwin) 4.61 m Jongens B: P. Versluijs (E.M. M.) 5.57 m. Jongens A: Kal (Ma rathon) 5.26 m. HoogspringenMeisjes A A. van Oy en (Z. Sport) 1.40 m. Jongens B: L. Basting (Zwin) 1.35 m. Jongens ATh. van Soo- lingen (Zwin) 1.55 m. Jongens C: J. de Winne (Zwin) 1.35 m. Meisjes B: S. Faas (Zwin) 1.30 m. Kogelstoten: Jongens C: Jon gens C H. Roodenburg Mara thon) 10.28. Meisjes A R. van Lopik (Marathon) 10.25. Heren: W. v. d. Linden (Z. Sport) 11.01. Meisjes CS. de Winne (Zwin) 8.51. Meisjes B: R. van Lopik (Marathon) 9.47. HinkstapsprongHeren: Van Hijfte (Marathon) 12.80 m. mm Ongeval Maandagochtend moest uit een lichter een hijskraan worden ge lost ten behoeve van de opbouw van een suikerloods op het ter rein van de Centrale Suiker Maatschappij waarvan de werk zaamheden uitgevoerd worden door de firma Visser Smit te Papendrecht. De kraan, afkomstig van de firma Kloos uit Kinderdijk, zou met een bok uit het ruim ge licht worden. Toen de kraan in de takels juist boven het schip hing knapte één van de takels af en met een geweldige smak kwam de kraan, die aan één staaldraad nog bleef hangen, ge kanteld tegen de lichter aan. De ravage aan en in de cabine was groot; deze was geheel scheefge- drukt. Ook de lichter, die niet veel meer waard was en vermoe delijk voor dergelijke transpor ten gereserveerd wordt, had een behoorlijke duw te incasseren gekregen. Gelukkig dat de ene takel het gehouden heeft, want apders zou de 25 ton wegende kraan zeer zeker door de bodem van de lichter heen geslagen zijh. Een bijzonder gelukkige om standigheid was, dat niemand zich onder de hijskraan bevond toen het 25 ton wegende gevaar te naar beneden kwam. Schoolreis Vorige week maakte de R.K. meisjesschool haar jaarlijkse va kantie-uitstapje. De le en 2e klasse gingen per bus naar de speeltuin in Hulst, terwijl de an dere klassen België introkken. Via de beroemde steden uit de oudheid zoals Oudenaarde en Kortrijk ging het op de kust aan, en werd langs de gehele Belgische kust tot Knokke^ gere den. Via Brugge—Oostburg kwa men de kinderen 's avonds moe maar vol herinneringen thuis. Demonstratie Hedenavond tussen 9.30 én 11 uur zal in de buurt van de in dustriêën een demonstratie van' kleur en licht worden gehouden welke zal worden opgeluisterd door de R.K. Fanfare en waar voor ongetwijfeld een grote be langstelling zal bestaan. Concert Apollo De plaatselijke muziekvereni ging „Apollo" concerteerde op de muziektent op de markt onder leiding van dirigent Fr. van den Bussche. De jeugddrumband „De Jantjes van Sluis" verleenden hieraan hun medewerking. Na afloop van dit zeer goede con cert werd een muzikale wande ling door de gemeente gemaakt. DODELIJK VERKEERSONGELUK. Doordat de 10-jarige Corry Vroone uit Breezand toen zij zon dagavond per rijwiel met een vriendinnetje huiswaarts keerde vab een bezoek aan het zwembad, volgens ooggetuigen op de druk ke verkeersweg niet goed zou hebben uitgekeken, werd zij door een auto aangereden. Het kind moet op slag dood zijn geweest. VIJFJARIG JONGETJE VERDRONKEN. Zondag tussen 19 en 20 uur is van een café aan de Veerlaan. De politie rekende hen in en na de schade a 175 te hebben be taald konden ze weer vertrekken. Zaterdagnacht wilden drie Duitse zeelieden tegen sluitings tijd een bar, elders op Katen- drecht, niet verlaten. Zij begon nen met stoelen, glazen en asbak ken te gooien, waarbij een juf frouw in het gelaat werd getrof fen. Zij kregen proces-verbaal wegens mishandeling en vernie ling. De 44-jarige Surinamer E. H. Z., die de 26-jarige Zweedse zee man J. N., eveneens opvarende (Advertentie.) Over de week eindigende op zaterdag 22 juni 1957 werden de meeste spaarkaarten ingeleverd door mevr. J. C. VERHAGE, Mo lendijk 1, Hoek. De door haar ingeleverde spaar kaarten werden met een toeslag van melkfabreik N V. Holland le Lel- "'«-vertaal mishandeling, muiden, met de autoped te water gereden en verdronken. Na enig dreggen was het kind spoedig gevonden, maar de ont boden geneesheer, die spoedig ter plaatse was, kon slechts de dood constateren. RELLETJE te 's-GRAVENHAGE Zaterdagavond kwam de chauf feur A. J. B., die rijkelijk aan Bacchus had geofferd in een café bij de Scheveningseweg te 's Gravenhage. Wegens een beta lingskwestie werd de man op een gegeven ogenblik uit het café ge zet. Hij kwam terug en werd weer het café uitgestuurd. Uit woede smeet hij toen zijn fiets door de grote spiegelruit van het café en nam de benen. Twee burgers gingen de man achterna en grepen hem vast. Een inmiddels toegeschoten agent wilde B. meenemen naar het bureau waartegen deze zich verzette evenals het opdringende publiek. Twee agenten, die ter assistentie kwamen, zagen zich genoodzaakt een paar waarschu wingsschoten in de lucht te los sen. Tenslotte is B., die de arreste rende agent een klap op de lip had gegeven, waardoor een scheurwond ontstond, naar het politiebureau overgebracht. BOERDERIJBRAND TE LOPIK. Maandagmorgen is brand uit gebroken in een hooiberg achter de woning van de heer C. den Hartog aan de Lopikerweg-Oost te Lopik. Het vuur greep snel om zich heen; het sloeg in korte tijd over op een schuur en van daar naar de woning. Drie brand weerkorpsen uit Lopik bestreden met assistentie van de IJssel- steinse brandweer het vuur. Men slaagde er in de inboedel voor het grootste deel in veiligheid te brengen, doch men kon niet ver hinderen, dat de hooiberg, de schuur en een gedeelte van de woning in de as werd gelegd. De eigenaar was niet verzekerd. RUMOERIG KATENDRECHT. Het is het afgelopen weekeinde op Katendrecht te Rotterdam nogal rumoerig toegegaan, waar bij een tot nu toe onbekende zee man zó ernstig werd mishandeld, dat hij nog niet gehoord kon wor- i den. Bij het havenziekenhuis bracht een taxi-chauffeur een zeeman, die hij in de Delistraat had aangetroffen en zo was toe getakeld, dat zijn onder- en bo venkaak waren gebroken. Ver moed wordt, dat de man opva rende is van het Zweedse m.s. „Sabang", dat in de Maashaven ligt. Drie Deense zeelieden verniel den een deel van de inventaris Tenslotte zijn te Apeldoorn twee kermisexploitanten, resp. 23 en 25 jaar en beiden P. B. ge heten, aangehouden, omdat zij in Rotterdam, waarheen zij zich per huurauto hadden begeven, de 23- jarige Finse zeeman R. L. hoofd wonden en een opgezette neus hadden bezorgd. L. is opvarende van een Zweeds schip. TWEE HAAGSE FAMILIES DOOR BRAND DAKLOOS. Twee Haagse families, die met vakantie in het buitenland zijn, werden maandagmorgen door brand dakloos. Een dubbel bovenhuis boven een winkel in kampeerartikelen brandde na een gasontploffing in de keuken achter de winkel uit. Om ongeveer kwart over elf ging de jongste bediende uit de sportwinkel koffie zetten op een gasstel. Waarschijnlijk heeft de afsluiter van de tank gelekt. Toen hij vuur maakte vloog de keuken in brand. De jongen werd niet noemenswaard ge wond. De brandweer spoedde zich' met een ladderwagen en een pompwagen naar de plaats des onheils. Alle maatregelen wer den genomen ter beveiliging van het vlak bij gelegen ziekenhuis Westeinde. Tussen de blussing vloog de tank van het gasstel in het huis uit elkaar, waardoor de vuurzee tijdelijk verergerde en een aan zienlijke ravage werd aangericht. De sportwinkel van de heer D. is een troosteloze ruïne, evenals de woningen van de in Duitsland vakantie vierende families M. en A. De belendende percelen liepen weinig schade op, evenals een achter het verbrande pand ge legen drukkerij. BRAND TEISTERT HAAGSE VERFFABRIEK. Groot is de schade, aangericht in de Haagse verffabriek „Van den Doel en Fray", in de indus triewijk Laakkwartier te 's-Gra- venhage, die maandagmorgen om half acht werd ontdekt. Het vuur heeft de voorraden halffabrikaten en eindprodukten op de eerste en tweede verdie ping van het gebouw vrijwel ge heel waardeloos gemaakt. Ernsti ger nog was de schade aan het gebouw zelf. De grote hitte, ont wikkeld door brandende oliën en chemicaliën maakte de betonnen vloeren zó gloeiend, dat het met selwerk der muren juist onder de rechter dakrand horizontaal over de gehele lengte van het onge veer 30 meter lange gebouw scheurde. De omvang van de materiële en de bedrijfschade kon door de di rectie nog niet worden vastge steld, doch zal ongetwijfeld zeer hoog zijn. De fabriek is goed ver zekerd. Men zal zo snel mogelijk trachten de 130 man personeel weer volledig aan het werk te krijgen. De Haagse brandweer is op het eerste alarm met groot en zwaar materieel uitgerukt. Twee lad derwagens, twee pompwagens en kleiner materieel werden ingezet. Na een uur was met acht stralen het laaiende vuur bedwongen, De verhitting der betonvloeren was zó groot, dat het schier on mogelijk was er met rubberlaar zen over heen te lopen. De oorzaak van de brand is thans bekend geworden. Twee arbeiders, de 52-jarige K. T. en de 40-jarige N. T. waren in de vroege morgen bezig bussen met een benzineprodukt te vullen. N. T. wilde zijn aansteker vullen, maar liet deze vallen, waarbij een vonk oversprong, die de brand veroorzaakte. K. T. pro beerde nog een bus met benzine- produkten af te sluiten maar dit gelukte hern niet. Daarbij ver brandde hij zijn linkerhand. De bedrijfsschade blijkt mee te val len. Aan het fabrieksgebouw is wel belangrijke schade aange richt, die verzekerd is op een beurspolis. In het duinterrein van Meyen- del te Wasenaar is zondagmiddag de 15-jarige jongen R. Brouwen- J-stijn uit 's-Gravenhage, toen hij probeerde in een hol in een duin top te kruipen, onder neerstor tend zand bedolven en gedood. De jongen bevond zich met een 16-jarige vriend in het voor het publiek afgesloten terrein. On danks de waarschuwing van zijn metgezel kroop hij in het hol. Toen hij door grote hoeveelheden neerstortend zand werd getrof fen, heeft de vriend tevergeefs een kwartier lang geprobeerd hem te bevrijden en daarna alarm gemaakt. Tal van voorbij gangers kwamen te hulp. Politie en personeel van gemeentewer ken groeven het lichaam uit, ter wijl zuurstof werd toegediend. Drie artsen hebben daarna nog geruime tijd getracht, o.m. door zuurstoftoediening, de levens geesten op te wekken, echter te vergeefs. Zaterdagmiddag heeft een 34- jarige walbediende, die volgens de politie „onder invloed" was, de J?2-jarige Jacobus Lakwijk, verpleegde van het St. Antonius- gesticht aan de Westkruiskade te Rotterdam, aangereden. Het ge volg was dat de oude man een schedelbasisfractuur opliep en inmiddels in het Westerzieken huis is overleden. ONGEVAL BIJ HOOGOVENS. Een ongeval bij de cokesoven van de hoogovens te Velsen heeft het leven gekost van de 60-jarige arbeider K. Klok uit Alkmaar. Het slachtoffer, in dienst van de havenstichting Zaandam, is zaterdagmorgen door onbekende oorzaak bekneld geraakt tussen een deurafneemmachine en een betonnen pilaar. Door J. FLETCHER 56) Nadruk verboden. Even over elf was het stuk af gelopen en de menigte drong naar de deuren, om zo spoedig mogelijk buiten te komen Jim my had alles van te voren bere kend en zo kwam hij ongemerkt achter het gezochte drietal te lopen. Door de drukte viel hij niet op; daaraan was het dan ook te danken dat hij te weten kwam, dat mevrouw Wythens- have met een taxi rechtstreeks naar haar huis op Wilton Cres cent ging en dat de andere da me vergezeld van de heer Cur- tfs, zich door een andere taxi liet brengen naar Holgate Lod ge, St. John's Wood. Jimmy haastte zich naar zijn eigen auto, nam het stuur van de chauffeur over en zocht zijn weg door het drukke verkeer. Spoedig had hij de taxi, die naar St. John's Wood reed, ach terhaald. Hij volgde de wagen door het drukke stadsgedeelte, doch eenmaal op de stillere we gen gekomen, reed hij de, taxi voorbij en bleef vóór; zover dit mogelijk was lette hij op de kop- lichten van de wagen achter hem. Plotseling reed deze echter met snelle vaart de Grove End Road in. Jimmy, die dit nog juist had kunnen zien versnelde zijn vaart, reed de Maida Vale langs en sloeg toen plotseling Hamilton Terrace in, zodat hij niet lang daarna op de Grove End Road uitkwam. In een stille zijstraat stopte hij, gaf de chauffeur opdracht op hem te wachten en wandelde weg. St. John's Wood was hem niet geheel onbekend; er woonden enige kennissen van hem, die hij van tijd tot tijd bezocht. Hij meende de naam Hoigate Lodge dan ook wel eens gezien te heb ben. Na enig zoeken stond hij vóór de gezoehte plaats. Het was een groot ouderwets huis dat in het midden van een gro te tuin stond, welke werd be grensd door een hoge muur. Hij probeerde toegang te krijgen door de hoofdtoegang, doch de ze werd bewaakt door waar schijnlijk een tuinman, die voor de deur van een klein tuinhuis achter de muur stond. Ook een andere toegang op het eind van de muur, was gesloten. Jimmy keels eens langs de muur, of hij er niet over heen kon komen, doch deze was niet slechts wat hoof, maar werd tevens verde digd door scherpe stukken glas. Jimmy vond, dat hij niet was gekójnen, om dit alles te koö- stateren en zocht daarom naar een andere manier, om binnen te dringen. Een aangrenzende villa t bleek een niet zo hoge a i<n> muur te bezitten en ook was hij niet voorzien van dat hatelijke glas. Met een elegante zwaai gooide Jimmy zich over die muur en kwam terecht in enige struiken; daarna de scheiding tussen de twee tuinen, die ook nogal meevieL en de detective- inspé stond op een pad, dat hem rechtstreeks voerde naar het ge wenste huis. Beneden waren enige vensters verlicht. Daar trok hij heen; hij wilde binnen eens een kijkje nemen. Nauwe lijks had hij zich zó gezet, dat hij niet gezien kon worden, of de deur ging open, een stem met een beslist Amerikaans accent zei: „Goede avond!" en Curtis kwam naar buiten. Jimmy hoor de de voetstappen zich steeds verwijderen tot zij ineens overstemd werden door een an der geluid, het geronk van een motor. De auto stopte voor de hoofd ingang hij hoordde een man over 't plaveisel lopen. Na enig wachten hoorde Jimmy, dat de deur van 't huis geopend werd; hij keek scherp toe en zag, dat een bundel licht uit de hall fel het gelaat bescheen vande Markies van Scraye. Hoofdstuk XXIV De brief uit Parijs. Het is te begrijpen, dat Jimmy bijna zijn evenwicht verloor van verrassing. Hier namen de zaken een keer, die hij niet had kun nen vermoedenHij was ver baasd geweest, toen hij mevrouw Wythenshawe zag in het gezel schap van die Curtis, maar het was niets in vergelijking met hetgeen hij nu gezien had. Jim my wist niet goed, wat hij nu eigenlijk van dit huis moest denken. Door zijn taaie wil vol hardde hij in de ongemakkelijke houding die hij moest aanne men om naar binnen te kijken zonder opgemerkt te worden. Door een groot venster zag hij een vertrek dat op ouderwetse, doch zeer aristocratische wijze gemeubileerd was. Scraye was inmiddels binnen gekomen en stond nu met zijn rug naar het vuur, te praten tegen de dame die Jimmy voor het eerst in het theater had gezien. Scraye's ge zicht toonde een hoge ernst en enige angst. Zijn gebaren lieten soms duidelijk zijn verontwaar diging blijken enige malen onderstreepte hij zijn woorden met driftige korte krachtige ge baren. De dame die tegenover hem zat, scheen zichtbaar geër gerd en zeer nerveus. Zij schud de haar hoofd, gebaarde met de handen en menigmaal keek zij boos en ongeduldig op. Plotse ling kwam er aan deze scene een einde; Scraye die, zo te zien, een ultimatum had gesteld of dringend iets had gevraagd waarop hij geen antwoord had ontvangen, snelde naar de deur en verdween. Het volgende mo ment hoorde Jimmy de deur van de hall dichtslaan en door enige struiken zag hij Scraye naar de uitgang lopen. Het vol gende ogenblik reed de auto, die Scraye had gebracht, weer heen. (Wordt vervolgd.) ONVOORZICHTIG KNAAPJE VEROORZAAKTE ENSTIG ONGELUK Om half acht zondagavond is in Amsterdam op de Nieuwe Hemweg ter hoogte van 't hout veem een bestuurder van een scooter bij een gecompliceerde aanrijding ernstig gewond ge raakt. Voor zover de polirie bekend is zou een 8-jarige scholier, die met zijn fiets de weg onvoorzich tig overstak, het ongeluk veroor zaakt hebben. Een personenauto moest daar door n.l. plotseling hard rem men met het gevolg, dat twee achter de auto rijdende scooters tegen de wagen botsten. De bestuurder van de eerste scooter, de 43-jarige B. Griede te Amsterdam, liep daarbij een schedelbasisfraktuur en diverse snijwonden op. Hij werd met zijn echtgenote, die op de duo zat, na haar val over pijn in de rug klaagde en bovendien aan haar kin verwond was geraakt, naar het Wilhelminagasthuis overge bracht en daar opgenomen. De 20-jarige J. van Dijk te Amsterdam, die op de andere scooter reed, kon na behande ling in het Wilhelminagasthuis naar huis worden gebracht. Hij had een hersenschudding en schaafwonden aan het gezicht. Zijn duo-passagiere kwam er met de schrik af. BIJ BEDRIJFSONGEVAL OMGEKOMEN. Bij een bedrijfsongeval in de machinefabriek „Bavo" te Wij- chen is maandagmiddag de 28- jarige ongehuwde metaalbewer ker P. J. Lamers om het leven gekomen. Hij kreeg een ander halve ton wegend werkstuk, doordat bij het takelen de klem brak, gedeeltelijk op zijn lichaam. Bij aankomst in het ziekenhuis te Nijmegen, waarheen hij ver voerd werd, bleek hij te zijn over leden. Lamers was kostwinner. OP DE TRAMRAILS GESLIPT Zondagmiddag om tien minu ten voor vijf is de 10-jarige scho lier Wim Helmstrijd, Nassauka- de, Amsterdam, met zijn fiets op de Koninginneweg over de tram rails geslipt en ten val gekomen. Daarbij werd hij geraakt door een uit de tegenovergestelde richting komende tram van lijn 2. Met 'n gebroken rechterbeen, een hersenschudding en diverse andere verwondingen is de jon gen in het Wilhelminagasthuis opgenomen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2