Ontslag van premier Zoli aanvaard niet Het Rijkskabinet bijeen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Gemeenschappelijke verklaring van de Pools-Oostduitse besprekingen Gespannen toestand in Syrië Oosteuropese reacties op de rede van Mao Tse Toeng De Amerikaanse strijdkrachten in het buitenland MAANDAG 24 JUNI 1957 12e Jaargang Nr 4096 Prinses Magriet opent school voor schippers kinderen. Inhouding A.O.W.-premie bij het vervullen van meer dan één dienstbetrekking. salons j'obkrt" Vlucht uit communistisch- China. ZUID-KOREA PARAAT. De Russische kernproeven. „Sibajak" in Suezkanaal aan de grond gelopen. Het bezoek van Amerika nen aan Europa. Dodelijke val De stakingen in België. De staking van helikopterpiloten geëindigd. Verklaring van Nehroe. Sjah van Perzië kreeg zenuwschok bij noodlanding DE PODELTA. Ontploffing in pompstation Franse intellectuelen wen den zich tot Kadar. Veel slachtoffers bij brand in Zuid-Korea. Het Amerikaanse aanbod aan Noorwegen. Zwitserse zakenman beconcurreert de grote oliemaatschappijen. Nieuwe „waanzinnige bommenlegger". fc ranKerinp >u abonnement: 'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,pei kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N V v/h Firma P J van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 Ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties) 5 regels 1.Iedere regel meer 20 ct Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 1# uw ,,Met deze sleutel open ik de Prinses Margrietschool". Met de ze woorden opende H. K. H. Prin ses Margriet zaterdagmiddag de naar haar genoemde school voor schipperskinderen, die is onderge bracht in de Marnixschool aan de Westeriaan te Zwolle. Zij ontsloot de deur welke toegang geeft tot het gebouw met een verzilverde sleutel die op een kussentje haar werd aangeboden door de 8-jari- ge leerling Frits Michel. Tevoren had de Prinses het internaat schip bezichtigd. Nadat de Prinses en de geno digden in de school thee met koekjes waren aangeboden, waar bij de Prinses de verzilverde sleu tel als aandenken werd overhan digd, wandelde Prinses Margriet door de vier klassen, waar de kin deren ijverig aan het werk wa ren In elke klas vertelde de heer Van Deel een aardig verhaal, waarnaar niet alleen de leerlin gen, maar ook de Prinses kenne lijk 'met veel plezier luisterden. „Dag kinderen", zei Prinses Margriet, toen zij de klassen ver liet. Op het schoolplein werd ver volgens afscheid genomen, waar na de Prinses, toegejuicht door honderden Zwollenaren, die zich niet stoorden aan de regendrop pels, die uit een grijze lucht be gonnen te vallen, nadat de hele middag de zon vrijwel onafgebro ken had geschenen, de stad ver liet. Van hen die meer dan één dienstbetrekking vervullen of wier echtgenoot eveneens een dienstbetrekking vervult, wordt de A.O.W.-premie ingehouden op het uit iedere dienstbetrekking afzonderlijk genoten loon tot een maximum van 465 per dienst betrekking. Dit heeft ten gevolge, dat in verschillende gevallen in totaal meer dan ƒ465 per jaar wordt ingehouden en dat dit meerdere pas kan worden teruggegeven bij de later op te leggen definitieve premieaanslag. Teneinde aan dit bezwaar tege moet te komen heeft de minister van Financiën thans goedge keurd, dat de inspecteurs der be lastingen voorlopige aanslagen in de inkomstenbelastingen over het jaar 1957 op verzoek van de be lastingplichtige verlagen met het bedrag dat in 1957 vermoedelijk boven ƒ465 aan premie zal wor den ingehouden. Aangezien de definitieve pre mieaanslag en de definitieve aan slag in de inkomstenbelasting ge lijktijdig zullen worden opgelegd, wordt daarmede bereikt dat de belanghebbenden voor een gelijk bedrag uitstel van betaling van inkomstenbelasting genieten als zij voorlopig aan premie A.O.W. te veel betalen. Bij de redactie van toekomstige aangiftebiljetten zal met deze re geling rekening worden gehou den. President Gronchi van Italië heeft het ontslag, dat premier Zo li 10 .juni indiende, niet aanvaard. Dit is zaterdag bekendgemaakt in een communiqué, dat na een onderhoud tussen de demissionai re premier en de president werd gepubliceerd. Dit besluit is genomen, nadat eerdere pogingen om een nieuw kabinet te vormen waren mis lukt. Zoli deelde mee, dat hij morgen in het parlement zal verschijnen en dat het verdere verloop der gebeurtenissen van de besluiten van de volksvertegenwoordiging zal afhangen. Hij zal morgen een verklaring in het parlement af leggen. President Gronchi behield zich indertijd het recht voor het ont slag van Zoli te weigeren, indien hij geen andere premier zou kun nen vinden. In constitutioneel op zicht heeft Zoli, die voorzitter van de grote Christen-democratische partij is, geen nederlaag in het parlement geleden. Alleen door dat hij niet aan de macht wilde blijven door de steun van de 24 nec-fascistische stemmen leed hij een „nederlaag" met een verschil van slechts één stem. Het besluit van de president is daarom niet alleen grondwettig, maar het verschaft het parlement bovendien opnieuw de gelegen heid zijn vertrouwen in Zoli uit te spreken, waarbij de centrum partijen en met name het linkse centrum de premier meer zullen moeten steunen om deze weer niet afhankelijk te maken van de stemmen der neo-fascisten. Men gelooft, dat de meerder heid der parlementsleden, die graag een einde aan de crisis zien en met zomervakantie willen gaan, zich vóór Zoli zal uitspre ken. Wanneer het parlement in september van reces terugkeert zullen de grote partijen wellicht vervroegde algemene verkiezin gen in oktober eisen, waardoor een einde zou kunnen komen aan de onzekere toestand. De verkie zingen zouden normaal niet vóór uni van het volgend jaar wor den gehouden. Zoals bekend waren Cesare Merzagora, de onafhankelijke voorzitter van de senaat, en Amintore Fanfani, de secretaris van de Christen-democratische partij, niet geslaagd in hun po gingen om een nieuwe coaliteit van de vier centrumpartijen tot stand te brengen. De regering van Zoli is een homogeen Chris ten-democratisch minderheidska binet. blapptrmti bet oport» coóté TMvh [6 kroywtWjsfroaf 9 f»prwuzen -> nat. en internationaal jurylid depositair „lancome", dr. Payot" „yardley" heren en kinderen haarknippen uitsluitend na afspraak. Vijf en dertig passagiers van een klein vrachtschip uit Kanton (Zuid-China) hebben op 12 juni j.l. de communistische beman ning gedwongen koers te zetten naar de Britse vrijhaven Hong kong, waar zij van boord gingen en als illegale 'emigranten op hun verzoek naar Formosa werden gezonden. Een communistische soldaat aan boord van de boot, de Pak Tang, bleek gedood te zijn, volgens de Hongkongse politie buiten de Britse territoriale wa teren. Radio Peking meldde vrijdag, dat de Chinese regering terug zending van het schip en zijn op varenden had geëist. De boot is inmiddels met de negen beman ningsleden en twee employé's en van de eigenaar buiten de Britse wateren gebracht. Het Rijkskabinet heeft zater dag op een speciale zitting, die ruim drie uur heeft geduurd, de kwestie besproken, die is gere zen over de positie van de waar- mende procureur-generaal in de Nederlandse Antillen. De An- tillaanse minister-president, de heer E. Jonckheer, woonde de vergadering bij. Er is na afloop van de vergade ring geen communiqué verstrekt. Naar wij vernemen heeft op deze zitting de heer Jonckheer een uitvoerige toelichting gegeven op het Antilliaanse standpunt ten aanzien van het ontslag, dat aan de waarnemende procureur-gene raal in Willemstad, mr W. C. van Binsbergen, is verleend naar aan- Alle Zuidkoreaanse militairen zijn van verlof teruggeroepen Volgens een woordvoerder van 't ministerie van Defensie is dit een Prof. Seitaro Koyama van de universiteit van Niigata heeft an dere Japanse geleerden zaterdag-J_ voorzorgsmaatregel avond op een bijeenkomst mede gedeeld, dat hij thorium 231 had ontdekt in radio-actieve monsters, welke hij na de Russische kern proeven van april j.l. had bestu deerd. Deze mededeling wordt opgevat als de eerste aanwijzing in Tokio, dat de Sowjet-Unie wellicht een nieuw type kernwapen heeft ge maakt. Pref. Koyama zei, dat hij in de nabije toekomst een gedetailleer de analyse zal publiceren. leiding van diens weigering het uitwijizingsbesluit te tekenen van de hoofdredacteur van de „Beurs en Nieuwsberichten", de heer A. de Wit. Deze uiteenzetting, die ruim een uur in beslag nam, zou vei- helderend hebben gewerkt. Een beslissing over de definitieve be noeming van een procureur-gene raal is naar voorts wordt verno men niet genomen. De besprekin gen, die de heer Jonckheer over deze kwestie in Den Haag heeft gevoerd, zijn thans afgesloten. De 12.342 ton metende „Siba jak" van de Koninklijke Rotter damse Lloyd is in het Suezkanaal, 95 mijl ten noorden van Suez, aan de grond gelopen. Een duiker heeft de scheepsromp onderzocht. Het schip, dat onderweg is naar Nederland, had reeds vertraging doordat het te Suez 20% uur moest wachten vóórdat liet het kanaal kon binnenvaren. De „Wil lem Ruys", die van Nederland onderweg is naar Indonesië en zaterdag Suez is gepasseerd, heeft over de vaart door het ka- naai 26 uur gedaan in plaats van 12 zoals gewoonlijk. Door de stranding is een kon vooi Russische oorlogsschepen, dat door het kanaal in noordelij- se Zee bezocht, waar zij tezamen 473 miljoen dollar uitgaven, ver geleken met de 436 miljoen dol lar, die door de 482.000 Ameri kaanse reizigers van 1955 werden uitgegeven. Het meeste profiteerde Italië van het Amerikaanse bezoek. Dit land werd bezocht door 300.000 Apaerikanen, die er 94 miljoen dollar besteedden. Frankrijk ont ving 85 miljoen dollar van 300.000 Amerikaanse bezoekers en in En geland gaven 279.000 Amerikanen tezamen 82 miljoen dollar uit. Ongeveer 13 procent van het totale aantal Amerikaanse bezoe kers kwamen voor zaken naar Europa, terwijl ongeveer een kwart van de reizigers voor fami liebezoeken kwam. Ruim de helft van de Amerikaanse bezoekers waren vakantiegangers. Blijkens een bekendmaking van het Amerikaanse departement van Handel hebben in 1956 in to taal 521.000 Amerikanen Europa en het gebied van de Middelland- ^e richting voer, opgehouden gen zujdwaarts varend Russisch konvooi oorlogsschepen werd op gehouden door een ander ge strand schip, het 6.401 to* me tende Turkse tankschip „Semi- ra". Zaterdagavond is men erin ge slaagd de „Sibajak" weer vlot te krijgen met behulp van sleepbo ten. Het convooi van 30 schepen, dat in noordelijke richting door het kanaal onderweg was, kon daardoor de reis vervolgen. In een gemeenschappelijke ver klaring zeggen Oost-Duitsland en Polen dat zij willen medewerken aam versterking van het bondge nootschap van Warschau (tussen de communistische staten in Europa De Oostzee moet een „vredes- zee" worden. De twee regeringen zijn bereid hierover verdragen met andere Oostzeelanden te slui ten. De regeringen van Oost-Duits- land en Polen zijn van. mening, dat alle internationale vraag stukken op vreedzame wijze kun nen worden opgelost. Zij willen een verbod van kernwapens en vermindering van de legersterk- tem en hun uitrusting. Dit geldt ook voor de andere onderdelen der weermacht. Zij zijn het eens met de Sowjet-voorstellen tot stopzetting der proefnemingen met kernwapens. lm de verklaring wordt voorts gesproken over het „opslaan van kernwapens op Westduits grond gebied" en de „pogingen van im perialistische kringen om het Westduitse leger met atoomwa pens uit te rusten". Dit wordt beschouwd als een „ernstig ge vaar voor de Europese vrede en veiligheid". Voorts menen Oost-Duitsland eni Polen dat de Westduitse her bewapening 'n „bedreiging vormt van de veiligheid van Oost- Duitsland, Polen en andere lan den", waaraan wordt toegevoegd: „Elk streven, om de definitieve en onschendbare Oder-Neisse- grens tussen Oost-Duitsland en Polen te herzien betekent een aanslag op vrede ein veiligheid in Europa". De Poolse regering zegt in de verklaring dat zij blijft streven naar normalisering der betrek kingen met West-Duitsland. Tenslotte verklaren de Oost- duitse en. Poolse delegaties dat hun landen door onverbreekbare banden met de andere communis tische staten zijn verbonden en dat deze gebondenheid de grond slag blijft van hun buitenlandse politiek", „die gegrondvest is op de Leninistische beginselen". Hij weigerde te zeggen, of er in Noord-Korea troepenbewegingen plaats vinden, maar zei wel, dat de kans op een Noordkoreaanse aanval altijd groot is. De Noordkoreaanse eerste mi nister, Kim II Soeng, heeft vrijda op een receptie van de Russische ambassade in Noord-Korea ge zegd, dat zo spoedig mogelijk een conferentie moet worden belegd van staten die belang hebben bij een oplossinng van de Koreaanse kwestie. Volgens „Nieuw China" voegde Kim eraan toe, dat de kwestie van de hereniging van Korea door de Koreanen zelf moet wor den opgelost en door de terug trekking van vreemde troepen, maar niet door de invoering van nieuwe wapens in Zuid-Korea. Kim II Soeng beschuldigde „de Amerikaanse imperialisten" van schending van de wapenstil standsakkoord om te zetten in een duurzame vrede. Zaterdagmiddag kwart over is aan de Koninginneweg te Am sterdam het driejarig meisje An nemieke de Vries uit het raam van de tweede étage van de ouderlijke woning gevallen. Het meisje kwam op de betonnen vloer van een plaatsje terecht. Met een schedelbasisfractuur werd het in het Wilhelminagast- huis opgenomen, waar het enige tijd later is overleden. Het kindje zou, bij het spelen met haar acht jarig broertje, op de vensterbank zijn geklommen en zo de dodelij ke val hebben gemaakt. Het aantal arbeiders in de Luik se metaalindustrie, dat het werk heeft neergelegd, wordt thans op ongeveer 50.000 geschat. De staking in Luik is officieel erkend door het socialistische vakverbond. De staking zou zich over alle metaalindustrieën uit breiden, zodat in deze sector te gen 2 juli de staking totaal zou zijn. De Christelijke vakverenigin gen zullen vandaag officieel een standpunt bepalen. De staking van bouwvakarbei ders in België omvat nu 50.000 man. De staking van de piloten van de helikopters der Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena is afgelopen. De diensten worden vandaag hervat, daar er een over eenkomst tussen de Sabena en vertegenwoordigers der stakers tot stand is gekomen. De piloten hadden betere maal tijden geëist en vergroting van het aantal vlieguren, waarvoor betaling wordt gegarandeerd. Premier Nehroe van India, heeft zaterdag in Oslo gezegd,, dat de Hongaarse revolutie in de herfst van het vorige jaar over het algemeen beschouwd een na tional e opstand is geweest en er bestond geen twijfel, dat hij door Russische troepen was onder druk!. Hoewel het Hongaarse drama ook anderen aanging, aldus Neh roe, was het toch in de eerste plaats een zaak van Hongarije. Men diende deze kwestie te be schouwen met het oog op het welzijn van het Hongaarse volk en niet slechts als een „speelbar in een internationaal spel waar in het arme Hongarije leed. Op een persconferentie voor zijn vertrek uit Oslo, na een offi cieel bezoek van drie dagen, zei Nehroe, dat de Hongaarse revolu tie een van de grootste tragedies van onze tijd is. Sprekende over India en liet Gemenebest verklaarde Nehroe, dat India deel uitmaakt van het Gemenebest en erin wil blijven. Officieel wordt medegedeeld, dat het vliegtuig waarmee de sjah van Perzië zich vrijdag naar het Amerikaanse vliegdekschip „Forrestal" zou begeven dat ter hoogte van Sardinië op oefening is, naar Napels moest terugkeren wegens motorstoring. Het •toestel kwam onzacht neer. De sjah werd niet gewond, maar kreeg wel een zenuwschok. Toch vertrok hij la ter met een ander vliegtuig naar het Amerikaanse oorlogsschip. Aan boord werd hij medisch on derzocht en kreeg de raad korte tijd rust te houden. Het Perzische keizerlijke paar is met vakantie in Napels. In de Podelta werd zaterdag echtend opnieuw alarm gemaakt toen een dijk, die het eiland om geeft, onder de aanhoudende druk van de gezwollen Po begon af te brokkelen. Een ploeg van drie honderd man ging er zaterdag ochtend vroeg heen om verster kingen aan te brengen. Een door braak door deze dijk zou een rechtstreekse bedreiging zijn voor de grote landbouwplaats Porto lolie met 20.000 inwoners. Tengevolge van een ontplof fing in het pompstation van het waterleidingbedrijf te Druten, is de streek rondom Druten in het land van Maas en Waal te Gel derland vanaf vrijdagavond half elf tot zaterdagmorgen half acht van leidingwater verstoken ge weest. Vermoedelijk doordat de druk te hoog was opgelopen, is vrij dagavond om 22.30 uur een hy- drofoorketel in het pompstation ontploft, waarbij stukken van de ketel door het dak en. de muur vlogen. Br werden echter geen perso nen getroffen. Door de ontploffing hebben gebouw en pompen grote schade opgelopen. MINDER ZON Zondag bevonden we ons tus sen twee depressiegebieden. De ene depressie bevond zich boven het Skagerak. Ze veroorzaakte op het westelijke deel van de Noordzee krachtige noordelijke winden en plaatselijk zware bui en. Het andere depressiegebied bevond zich boven Frankrijk. Het bijbehorende frontenstelsel bracht zondag boven het Alpen gebied opnieuw plaatselijk zware regenval. In ons land was het vrij zonnig weer. Buien van beteke nis werden niet gerapporteerd. De maximumtemperaturen lie pen uiteen van 14 graden langs de kust tot 18 graden in het zui den en oosten van het land. De uit Frankrijk naar het noordoos ten koersende storing zal bij ons vandaag de bewolking doen toe nemen, waarbij vooral in het zui- oosten van liet land een kans op regen of onweer bestaat. De wind blijft noordelijk en neemt wat toe. De temperaturen zullen de zelfde zijn of iets lager. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Minder zon Toenemende bewolking met vooral in het zuidoosten van het land kans op regen of onweer Matige, langs de kust later vri; krachtige noordelijke wind. De zelfde temperaturen als zondag, of iets lagere. MAANDAG 24 JUNI. De rede, die de Chinese com munistische leider Mao Tse Tceng in februari heeft gehouden en welke vorige week is gepubli ceerd, is in Polen, Zuid-Slavië, Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Oost-Duitsland uitgebreid in de pers opgenomen. Trybuna Ludu, het blad van de Poolse communistische partij, dat de volledige tekst publiceerde, zei dat de rede de eerste grote po ging sedert het Moskouse con gres van 1956 is om de socialisti sche theorie te ontwikkelen op basis van de problemen en erva ringen van de laatste paar jaar. In Belgrado zei een woordvoer der van de Zuidslavische rege ring, dat de toespraak „begrijpe lijkerwijze" grote belangstelling in Zuid-Slavië had gewekt, om dat daarin belangrijke problemen van de socialistische theorie en praktijk waren behandeld en in het bijzonder hun oplossing in de speciale Chinese omstandigheden „Nepszabadsag", het blad van de Hongaarse communistische partij, verklaart, dat de rede „aanzienlijke ideologische en praktische waarde voor de Hon gaarse communisten" heeft. Zijn verklaringen over tegenstellingen in de maatschappij waren „bijzon der waardevol in de huidige om standigheden". De juiste toepas sing van de Chinese ervaringen zou „aanzienlijk tot onze verdere ontwikkeling kunnen bijdragen". De bladen te Boedapest publi ceerden de volledige tekst. Alle Tsjechoslowaakse kranten drukten verslagen van verschil lende lengte van de rede af, maar noch de pers noch de radio gaf commentaar. „Neues Deutschland", het or gaan van de OostdiTitse commu nistische partij, publiceerde zater dag de volledige tekst zonder commentaar. Het blad van de Russische communistische partij, Prawda, drukte woensdag de volledige tekst van Mao's rede af en alle andere bladen publiceerden sa menvattingen. Volgens de Parijse editie van de „New York Herald Tribune" werden dit weekeinde in Damas cus pantsereenheden en infante rie van het Syrische leger in ge reedheid gehouden om „indien noodzakelijk, een preventieve staatsgreep tegen president Koe- atli en premier Sabri el Assali uit te voeren". Het blad, dat zegt zijn inlich tingen uit Parijse diplomatieke bronnen te hebben verkregen, schrijft dat de militairen in ge reedheid worden gehouden door luitenant-kolonel Abdel Hamid Serraj, het Russisch gezinde hoofd van de Syrische geheime dienst. De president en de premier zouden voornemens zijn zich van luitenant-kolonel Serraj te ont- Vooraanstaande communisti sche intellectuelen hebben zondag samen met Franse schrijvers pre mier Kadar van Hongarije ver zocht het leven van twee Hon gaarse schrijvers, Joszef Cali en Cyula Obersovszky, die ter dood zijn veroordeeld, te sparen. De communistische schilder Pablo Picasso, de communisti sche dichter Louis Aragon en De- nis de Rougement, voorzitter vari het congres voor culturele vrij heid, behoren tot degenen die telegrammen aan Kadar hebben Te! gezonden. r Het verzoekschrift van de schrijvers is o.m. getekend door Francois Mauriac, Jean-Paul Sar tre en Louis Massignon. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.10 11.45 0.25 0.35 n.m. 11.25 12A0 12.50 ZON op onder Juni. 24 4.22 21.06 25 4.23 21.06 26 4.23 21.06 MAAN op «naei 1.51 2.28 3.14 Door een lek in een Amerikaan se pijpleiding is in de Zuidkore aanse havenstad Foesan brand uitgebroken. Drie en twintig mensen zijn levend verbrand, 8 worden vermist. Vijftig personen 17.28 zijn in het ziekenhuis opgenomen. 18 34 Een duizendtal is dakloos gewor- 19.36 den. Het Amerikaanse besluit om alle landstrijdkrachten uit Japan terug te trekken is het gevolg van een de gehele wereld omvat tende herziening van de Ameri kaanse defensiebehoeften, welke tot resultaat zal hebben, dat dui zenden andere militairen naar huis zullen terugkeren, aldus is zaterdag in officiële kringen te Washington verklaard. Men zei niet precies te weten wat de studie op den duur zou opleveren, maar zeker is, dat de Amerikaanse verplichtingen in het buitenland steeds worden verminderd. De operatie wordt zodanig uit gevoerd, dat zij zo veel mogelijk tegemoet komt aan de wensen van de bevriende regeringen, die een wezenlijke beperking in de westelijke defensie willen vermij den, maar ook zodanig, dat zij met de bezuiniging in de Ameri kaanse uitgaven overeenkomt. Functionarissen zeiden, dat de vermindering van Amerikaanse strijdkrachten in Europa niet gro ter zou zijn dan gerechtvaardigd is -door de heruitrusting van de Amerikaanse divisies in Duits land met de modernste wapens. De gestroomlijnde strijdkrachten zouden minstens evenveel stoot kracht hebben als tevoren. De Noorse volksvertegenwoor diging heeft zaterdag haar goed keuring gehecht aan het besluit der Noorse regering tot aanvaar ding van het Amerikaanse aan bod voor de levering van raket ten aan Noorwegen. Slechts vier afgevaardigden drie eommu nisten en een socialist stem den tegen. doen door hem tot militair atta ché van Syrië in Egypte, Italië of België te benoemen. Serraj zou nu militaire voorzorgsmaatrege len hebben genomen voor hei ge val Koeatli en Sabri el Assali na de in Libanon te houden pa:.e- mentsverkiezingen zouden beslui ten een westers gezinde buiten landse politiek te gaan voeren. Volgens de Parijse uitgave van de „New York Herald Tribune" zijn diplomaten te Parijs van me ning dat de vaart van Sowjetru sische oorlogsschepen door de Bosporus naar de Middellandse Zee ten doel heeft de positie va i luitenant-kolonel Serraj te ver sterken. Een onafhankelijke maatschap pij, eigendom van een Zwitserse multimiljonair, Gottlieb Duttwei- ler, is zaterdag begonnen benzine te verkopen tegen de laagste kleinhandelsprijs, die sedert ue tweede wereldoorlog is voorgeko men. De grote maatschappijen hand haafden hun prijzen op 50 cen times per liter, maar de maat schappij van Duttweiler bood benzine aan tegen 46 centimes in Bazel en Ticino en tegen 47 cen times in de rest van het land- Zijn maatschappij heeft nog niet veel laadstations, maar zijn ben- groot, dat hij er in het verleden reeds verscheidene malen in ge slaagd is de grote oliemaatschap pijen te dwingen haar prijzen te verlagen. Duttweiler financiert de 'oouw van een olieraffinaderij in Duits land, waardoor naar verwachting zijn concurrentie voor de grote maatschappijen op de Zwitserse markt nog groter zal worden. Een nieuwe „waanzinnige bom menlegger" baart de Newyorkse politie zorgen. In een ongebruikt trappehuis van een station var de" ondergrondse werd zaterdag een eigengemaakte bom gevon den, de tweede in één week. E: was een briefje bij, waarop te le zen stond: „Is deze nog prim tief?" De politie had van de eer ste bom gezegd, dat hij primitief van constructie was. De oorspronkelijke „waanzinni ge bommenlegger" George Me- tersky, die in vijftien jaar 32 bommen neerlegde, bevindt zich thans in een krankzinnigenge sticht. Door het ontploffen van 22 bommen werden vijftien mense; gedood.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1