PresidentEisenhower over ontwapening Eisenhower stelt Bonn gerust De minister van marine, ir. C. Staf in Nederland terug Het V.N .-rapport over de opstand in Hongarije Aanvallen van Chinese partijen op rechtse elementen Scheepsramp voor de kust van hr ankrijk Het warme weer Verenigde Staten bereid tot voorbpige opschorting van kernwapenproeven Chi», ae MKaWt 28 juni HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconfe rentie verklaard, dat de Ver enigde Staten bereid zijn, de een of andere bevredigende regeling voor een tijdelijk staken van de proeven met kernwapens te treffen. Die periode zou men kunnen ge bruiken voor sluiten van een DERDE BRITSE WATERSTOFBOM ONTPLOFT. Zuidslavisch soldaat van V. N.-leger omgekomen Doodvonnis in Cairo bevestigd permanent akkoord. Van een onvoorwaardelijke op schorting van de proeven zou echter geen sprake zijn. DE THEE WORDT GOEDKOPER 4 cent per 100 gram STAKING IN BELGIE Verscheidene V.N.-leden willen bijeenroeping van de algemene vergadering opening DE WATERSNOOD IN ITALIË Toestand in Po-delta bijzonder ernstig De Londense ontwapeningsconferentie. Italiaanse regering verbiedt auto- en motorraces op de .weg Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE DONDERDAG 20 JUNI 1957 12e Jaargang Nr 4093 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,— Iedere regel meer 20 ct. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur De derde Britse waterstofbom is woensdag op grote hoogte bo ven het centrale gedeelte van de Stille Oceaan ontploft. In een verklaring van het mi nisterie van Bevoorrading wordt meegedeeld, dat de ontploffing de laatste is in de huidige serie van Britse proeven. De bom, die door een bommen werper van het type „Viliant" werd uitgeworpen, werd in het gebied van Christmas Island tot ontploffing gebracht. De proef was voorzover bekend de twaalfde Britse kernontplof fing en de derde in de huidige serie in het gebied van Christ mas Island. Vier vroegere series explosies werden in of nabij Australië gehouden. De Britse premier, Harold MacMillan, heeft onlangs ver klaard, dat de eerste twee ont ploffingen van de huidige serie Ehgelands eerste waterstof bommen met veel succes te weeg waren gebracht. De hoeveelheid radio-actieve neerslag was zeer gering. De eerste waterstofbom ont plofte 15 mei j.l. en was een be trekkelijk klein wapen, in tegen stelling tot de tweede, van 31 mei- Volgens te Cairo ontvangen be richten is een Zuidslavische sol daat van de strijdkrachten der V. N. om het leven gekomen, doordat een Zuidslavisch voertuig nabij de demarcatielijn van de strook van Gaza over twee anti tankmijnen reed. Vier militairen werden gewond. Het doodvonnis tegen Sayed Amin Mahmoed, de enige die tot dusver in het spionagepro- ces in Cairo is veroordeeld, is door de Moefti bevestigd. De uitspraak voor de 19 andere ver dachten is op 22 juni vastge steld. De jongste ontwapeningsvoor stellen noemde de president hoop volle tekens, die op de meest wel willende wijze moesten worden bestudeerd. Zoas er echter niet meer bij zonderheden. bekend waren, wilde de president niet een gedetail leerd commentaar leveren. Toen Eisenhower er aan werd herinnerd, dat de Ver. Staten tot dusver het standpunt had den gehuldigd, dat een opschor ting van de proeven deel moet uitmaken van een algemene ont wapeningsovereenkomst, ant woordde hij dat een opschorting een eerste faze zal moeten vor men van een ontwapeningspro- gram en dat men daarom een opschorting van de kernproe ven niet los kan zien van an dere vraagstukken. Met klem ontkende de presi dent, dat hij de Amerikaanse af gevaardigde bij de ontwape ningsbesprekingen te Londen, Harold Stassen, zou hebben be rispt, omdat deze met passering van de andere westelijke afge vaardigden contact zou hebben opgenomen met de Russische vertegenwoordiger. Stassen was alleen voor overleg, zoals bij in ternationale besprekingen ge bruikelijk is, onlangs naar Wa shington teruggekeerd, aldus Eisenhower. Wel gaf hij toe, dat er mensen zijn, die vinden dat Stassen te hard van stapel loopt. Hij bracht Stassen hulde als iemand, die hard werkt en zijn taak met nauwgezetheid vervult. Op de vraag naar de positie van communistisch China ten aanzien van ontwapenings vraagstukken, antwoordde de president, dat dit land niet zo'n belangrijke factor vormt, als alle andere landen akkoorden sluiten, waarvan een ieder weet dat zij nagekomen moeten wor den. Bovendien achtte Eisenho wer de industriële macht van China niet van dien aard, dat hierdoor een internationale ont wapeningsovereenkomst in be langrijke mate kan worden ver stoord. Over de jongste Amerikaanse ontwapeningsvoorstellen wilde de president niet uitweiden. Naar wij uit vakkringen ver nemen, is de theeprijs over de gehele linie voor alle soorten met 4 cent per 100 gram verlaagd, met ingang van gisteren, woens dag 19 juni. De staking in het bouwbedrijf, in de houtverwerkende bedrij ven en in de metaalbedrijven heeft zich tot het ganse arron dissement Brugge uitgebreid. Te Brugge hebben ook de ar beiders, die het podium aan het timmeren waren voor het heilig- bloedspel, het werk neergelegd. Zij werden vervangen door brandweerlieden. In de haven van Brugge ligt alles stil. President Eisenhower heeft aan bondskanselier Adenauer een boodschap gezonden met de ver zekering, dat de Ver. Staten op de Londense ontwapeningsvoor stellen zuilen doen die de vitale belangen van andere landen ra ken zonder dat vooraf met deze landen overleg is gepleegd, zo is in officiële kringen in Bonn ver nomen. Ook minister Dulles zou aan West-Duitsland en de andere NAVO-landen een soortgelijke verzekering hebben gegeven. In Bonn merkt men op, dat de twee boodschappen absoluut dui delijk maken, dat de houding van de Ver. Staten ten aanzien van de ontwapening en de hereniging van Duiisland dezelfde is als bij de ondertekening van de gemeen schappelijke verklaring vhn Eisenhower en Adenauer na hun besprekingen, in mei j.l. in Wa shington (toen werd verklaard, dat een allesomvattende ontwape ningsovereenkomst gepaard moest gaan met een regeling van het Duitse vraagstuk). In Bonn gelooft men, dat de boodschap van Dulles een gevolg is van het opzien dat de Ameri kaanse vertegenwoordiger op de Londense conferentie, Stassen, baarde door niet-officieel de Sow- jet-afgevaardigde op de hoogte te brengen van de Amerikaanse voorstellen, nog vóór de bondge noten van de Ver. Staten waren ingelicht. Dulles heeft duidelijk willen maken, dat een Amerikaanse be slissing op de Londense conferen tie slechts zal worden genomen met instemming van de andere NAVO-landen, zo verklaarde men. Een aantal V.N.-leden, o.w. En geland, Australië, enige Zuidame- rikaanse landen, Italië en Spanje, zouden spoedige bijeenroeping wensen van de algemene verga dering der Verenigde Naties ter bespreking van het rapport over Hongarije, dat een speciale com missie van de algemene vergade ring heeft opgesteld en dat don derdagmiddag gepubliceerd zal worden. ben de laatste tyd verscheidene de „democratische' partijen „democratische" partijen bijeen-1 cloor de „democratische" partijen komsten gehouden waarbij felle i Het is nog niet bekend, of der- iin/vir uit Vinn -rpcrp. De Verenigde Staten zouden echter niets voor een spoeddebat voelen, zij zouden niet het risico willen nemen dat de huidige gun stige atmosfeer op de Londense ontwapeningsconferentie ge schaad wordt door een fel debat in de algemene vergadering in New York, zo wordt in New York vernomen. De afgevaardigde bij de Ver enigde Naties hebben het rapport over Hongarije reeds sedert maandag in hun bezit. Van Rus sische en Hongaarse zijde is nog geen reactie gekomen. Men meent evenwel te weten, dat de Sowjet-Unie geen bezwaar tegen een spoedvergadering van de al gemene vergadering zou hebben. De zaak zou dan „afgedaan kun nen worden" en niet bewaard hoeven te worden voor de vol gende zitting van de algemene vergadering, die op 17 september begint. aanvallen werden gedaan op „rechtse" elementen In deze par tijen, die onomwonden kritiek op het leiderschap van de commu nistische partij en op enige ac ties van deze beweging hebben geleverd. Onder deze critici bevonden zich de minister voor de houtin dustrie, de in de Verenigde Sta ten opgeleide dr. Lo Loeng Tsji, en zijn ambtgenoot voor verbin dingen, Tsjang Po Esjoen, die beiden al langer met de commu nisten hebben samengewerkt dan het merendeel van hun partijge noten maar die nu wegens hun kritiek op de communistische partij voor „rechtse elementen" worden aangezien. Zoals bekend is heeft president Mao Tse Toeng in zijn rede van eind februari, waarvan de tekst dinsdag werd bekendgemaakt gezegd, dat kritiek weliswaar is toegestaan, maar dat acties, die er op zijn gericht „het leiderschap xfaUemaHonale PTe&Ufifrn&tdiinfy AMSTERDAM SCHIPHOL dagelijks van 10-22 uur 's zondags van 12-22 uur entree 50 cent (toegang luchthaven inbegrepen) Met het Sabenatoestel uit Ko penhagen is de minister van Marine ir. C. Staf van zijn reis naar Nederlands Nieuw-Guinea en Australië woensdagmiddag op Schiphol teruggekeerd, waar de minister, die gedurende de ge hele reis vergezeld werd door de plaatsvervangende chef van de marinestaf, commandeur A. H. J. van der Schatte Olivier, o.m. ver welkomd werd door de minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders en de bevelhebber van de zeestrijdkrachten tevens chef van de marinestaf, vice-admiraal H. H. L. Pröpper. Tijdens een persconferentie op Schiphol deelde minister Staf mede, dat het doel van zijn be zoek aan Nieuw-Guinea is ge weest om persoonlijk kennis te maken met de omstandigheden waaronder de Nederlandse ma rine daar werkt en leeft. ,„Ik moet zeggen," aldus ir. Staf, „dat er de laatste twee jaar veel tot stand is gekomen op Nieuw-Guinea, waarbij vanzelf sprekend het gouvernement een groot aandeel had. Wegen wor den aangelegd, huizen gebouwd. Het eiland en de eilandjes wor den bewoonbaar gemaakt. Er zijn daar reeds marinegezinnen. En mijn indruk is, dat er evenveel Nederlandse gezinnen als huizen zijn. De huizen zijn prettig inge richt, er komen winkels, zodat voor de vrouw een wat aangena mer sfeer kan worden gescha pen. Voor de kinderen is hef er een paradijs. Vooral op Biak is zeer veel verbeterd. Voor de ge wone marineman, zonder gezin, zijn de omstandigheden natuur lijk moeilijker, maar voor een juiste afleiding wordt veel ge daan. Ik heb alle plaatsen, wel ke belangrijk zijn voor de verde diging, bezocht en overal waar de marine een vestiging heeft, kreeg ik een goede indruk. Ik heb uit de aard der zaak ook nog naar andere dingen gekeken dan alleen naar de marine. In die veertien dagen heb ik veel gevlo gen en vaak zo laag, dat ik een voortreffelijke indruk kon krij gen van het land. Ik heb bij land- bouwontginningen de grond on derzocht, iets waar de Papoea's we] een beetje van opkeken. Maar de ontwikkeling van de landbouw is inderdaad een van de belangrijkste problemen van Nieuw-Guinea. De goede vooruit gang van het rijstproject op Me- rauke is mij opgevallen. Marinesterkte voldoende. Voortgaande met zijn indruk ken weer te geven constateerde de minister van Marine, dat de sterkte van de marine op Neder- lands Nieuw-Guinea voldoende moet worden geacht. De effecti viteit is groot, wij kunnen ge rust op de marine vertrouwen, aldus de minister. „Er komt nu een moderne jager. Er is een beslissend verschil tussen de po sitie van Nederland en Austra lisch Guinea. Nederland moet rekening houden met infiltraties, Australië niet. Overigens bete kent de aanwezigheid van de marine en van vliegtuigen een voortreffelijk vlagvertoon. De eilanden zien nu op geregelde tijden schepen en vliegtuigen en over het algemeen mag wor den gezegd, dat de bevolking lo yaal er tegenover staat". Gedurende het beleefdheidsbe zoek aan Australië is ook over Nederlands Nieuw-Guinea ge sproken, meer over de ontwikke ling dan over de defensie. „De ontwikkeling is een ge meenschappelijk probleem. De de fensie van Australisch Guinea hangt echter nauw samen met de verdediging van Australië zelf. Wijzigingen op het ene deel inza ke de ontwikkeling zijn zonder twijfel van invloed op het ande re deel van Nieuw-Guinea en om gekeerd. Australië staat op dat punt voor samenwerking open. De kwestie van de taal is ter sprake gekomen, voorts de mo gelijkheden van zelfvoorziening. Nederlands Nieuw-Guinea kan in de toekomst produkten leveren aan Australisch-Guinea en omge keerd. Op deze wijze zouden wij de economische basis van het ge hele eiland sterker kunnen ma- ken". De Nederlandse minister heeft als zovelen vóór hem, de indruk gekregen, dat Australië buiten gewoon gesteld is op de Neder landse immigranten. „Nederland kan er zoveel sturen, als men wil", heeft de minister vernomen. „De Nederlanders in Australië moeten hard werken, zijn echter zelfstandig en kunnen er veel be reiken. Een zestal Nederlanders heeft op Tasmanië een aanne mersfirma gesticht en de op drachten, die men heeft gekre gen, zijn zeer belangrijk". De schade als gevolg van het slechte weer in de provincie van Piemont wordt officieus op onge veer zestig miljard lire geschat. De zwaarst getroffen gebieden zijn Val d'Aoste, Val de Susa en de streek van Coni, waar de te velde staande gewassen volko men verwoest zijn. De toestand is evenwei in de laatste 24 uur enigszins verbe- terd. Men is begonnen met her stelwerkzaamheden aan bruggen en wegen. In de delta van de Po is de toe stand evenwel bijzonder ernstig geworden. Te middernacht was de stand van de rivier reeds even hoog als in 1951, toen het gebied door een van de ergste rampen getroffen werd die Italië heeft ge kend. Enkele dorpen staan reeds blank. Men is met de evacuatie van de bewoners begonnen. In Neder-Lombardije wast de Po eveneens voortdurend. De stad Cremona is overstroomd. gelijke critici ook uit hun rege ringspost zullen worden ontsla gen. Men acht het waarschijnlijk dat dit, als het inderdaad gebeurt, niet op last van de overheid maar „op grond van de wens van hun partij" zal geschieden. Een van de mensen, op wie de krachtigste aanvallen zijn gedaan is de voormalige gouverneur van de provincie Joennan, Loeng Joen, die, naar het volksdagblad van Peking meldt, vooral tegen de Sowjet-Unie ageert. Zo z.ou hij hfbben voorgesteld, dat China de terugbetaling van het tijdens de Koreaanse oorlog van de Sowjet- Unie geleende geld voor twintig tot dertig jaar zal opschorten. Ook had hij weer de kwestie van de ontmanteling van fabrieken in Mandsjoerije door de Russen na de tweede wereldoorlog ter sprake gebracht. „Dit was wer kelijk een gemene belediging aan het adres van de Sowjet-Unie", aldus het volksdagblad. Tevens zou Loeng hebben gepleit voor vermindering van de financiële Harold Stassen, de Amerikaan se afgevaardigde naar de Lon dense ontwapeningsconferentie, zal vandaag beginnen met de in diening van de Amerikaanse voorstellen voor een gedeelte lijk ontwapeningsprogram, zo is gisteren in conferentiekringen vernomen. Er is nog wel geen volledige overeenstemming tussen de Ver. Staten en de andere Navo-lan- den over het Amerikaanse plan bereikt, doch Stassen zal begin nen met het gedeelte waarover de Westelijken het eens zijn. In tussen kunnen zij dan het on derlinge overleg over de rest voortzetten. er op Zijn genuui. „aci iciucisLiiup v J /-> van de communistische partij te hulp aan het buitenland Op een verzwakken", verkeerd zijn. Het bijeenkomst van^ het pestuur van is overigens merkwaardig, dat de z.g. „rechtse elementen" uit sluitend door hun eigen partijge noten worden aangevallen en dat er van communistische zijde nog Loengs partij, de Kwomintang, had iemand als commentaar op de verklaring van de oud-gouver neur gezegd, dat Loeng „oude koeien uit de sloot wil halen' er van cuaimiuinonav-nc uv6 ■>- - - niet is gereageerd op hun kritiek, j hoewel de Sowjet-Unie China op Zo is de minister voor de voedsel- grote schaal heeft geholpen bij voorziening, Tsjang Nai Tsji, we- het bouwen van veel meer nieu- gens zijn aanvallen op de commu-we fabrieken en daar de machi- piatim-hg partij al ontslagen uit'nerieën voor heeft geleverd. Naar aanleiding van de dode lijke ongevallen tijdens de Mille Miglia heeft de Italiaanse rege ring in overleg met de voorzit ter van het nationaal olympisch comité en officials van de auto mobiel club en motorsportbond dinsdag de volgende beslissin gen genomen: 1. Terreinraces, betrouwbaar- heidsritten en races op circuits, die tijdelijk kunnen worden af gesloten, mogen worden gehou den met speciale toestemming van de Italiaanse regering, mits de Italiaanse automobiel club en de motorsportbond de voorzorgs maatregelen ter beveiliging van de toeschouwers voldoende ach ten. 2. Auto- en motorraces op de weg zijn voor onbepaalde tijd verboden. 3. Wedstrijden op permanente circuits mogen zonder toestem ming worden gehouden. Vijftien km ten westen van Ouessant is woensdagochtend vroeg bij dikke mist het Griekse schio „Ioannis" van 9345 ton in aanvaring geweest met de 10.506 ton metende Amerikaanse tanker „Stony Point". Het Duitse m.s. „Eric Reck- mann" uit Hamburg (1308 ton) heeft gemeld, 25 man van de „Stony Point", die een beman ning van 41 koppen had, te heb ben opgepikt. De „Stony Point", die een lading olie heeft, vloog in brand. Ook op het Griekse schip woed de een brand. De kapitein en 26 leden van de bemanning bevin den zich aan boord van het Duit se schip. Onder hen zijn tien ge wonden. Tien leden van de be manning van de „Ioannis" wor den nog vermist. De „Eric Reck- mann" heeft om doktershulp ver zocht. Later seinde het Duitse schip „Keitum", 13 overlevenden van de „Stony Point" aan boord geno men te hebben. Het oorlogsschip „Chevreuil" is met een arts en verpleger aan boord uit Brest onderweg naar de „Eric Reckmann". Ook sleep boten zijn uit Brest vertrokken om de Amerikaanse tanker en het Griekse vrachtschip, die vol gens havenautoriteiten beide he vig branden, op sleeptouw te ne men. Behalve het Franse marineschip begaven ook het Amerikaanse passagiersschip „America", het Franse passagiersschip „Charles Tellier" en de Nederlandse onder zeebootjager „Rotterdam" zich naar de Duitse schepen, die over levenden aan boord hebben. Hr. Ms. „Rotterdam" begaf zich naar de „Eric Reckmann", die gemeld heeft vier doden en vele zwaar- en lichtgewonden aan boord te hebben. Volgens de laatste radioberich ten die door kuststations zijn op gevangen, zijn er van de beman ning van de „Ioannis" zeker acht mensen om het leven gekomen. Van de „Stony Point" wordt één man vermist. Van Brest zijn Amerikaanse watervliegtuigen vertrokken om aan het reddingswerk deel te ne men. Door de ongunstige weers omstandigheden kunnen er geen hefschroefvliegtuigen worden in geschakeld. De brand op de „Ioannis" is geblust. Het schip wachtte op een sleepboot. De „Stony Point" brandde nóg hevig en is door de bemanning verlaten. Er hing 'n dichte mist, die het reddingswerk belemmerde. Een deel van de bemanning van de „Ioannis" is woensdagmiddag weer aan boord gegaan en heeft de brand geblust. Het schip is nu, begeleid door een Franse sleep boot, op weg naar een Franse ha ven. De „Stony Point" brandde nog fel. In de middag zou evenwel 'n bergingsploeg van de Nederland se sleepboot „Thames" er in ge slaagd zijn aan boord van het schip te komen. De brand schijnt alleen op het achterste deel van het schip, achter het gat dat bij de botsing ontstond, te woeden. Volgens de laatste berichten zouden elf zeelieden om het le ven zijn gekomen en twintig ge wond, van wie tien zwaar. Er zijn circa 40 overlevenden. Het Duitse vrachtschip „Kie turn" heeft 13 overlevenden van de „Stony Point" overgegeven aan het Duitse schip „Eric Reek mann". De Britse torpedobootjager „Ulster" is woensdagmiddag in Brest aangekomen met vijf lijken en 27 overlevenden aan boord. Tien van de overlevenden, die ge wond waren, zijn aan wal gezet, waarna de „Ulster" doorvoer naar Plymouth. De hittegolf, die al vier dagen In het oosten van de Verenigde Staten heerst, heeft aan minstens 220 personen het leven gekost. De meesten kwamen om door verdrinking bij het baden of een zonnesteek maar ook overstro mingen tengevolge van zware re genval, eisten vele slachtoffers. Bij Los Angeles, waar de ther mometer dinsdag 39 graden aan wees, zijn verscheidene bos- en prairiebranden uitgebroken. Tengevolge van zware stormen in Noord-Natal is de telefoonver binding op vele plaatsen ge stoord. De spoorlijn tussen Jo hannesburg en Durban is door ontwortelde bomen versperd, er zijn huizen beschadigd en oogsten mislukt. In Kaapstad hebben de van kou huiverende burgers alle records op het gebied van elek triciteitsverbruik geslagen. Volgens de Westduitse politie zijn de laatste dagen 90 mensen in West-Duitsland verdronken. Bij een temperatuur van om streeks 30 graden Celsius zoch ten miljoenen verkoeling aan zee rivieren en in zwembaden. De hittegolf van de laatste ze ven dagen in New York en het oosten van de Verenigde Staten heeft dinsdag j.l. een hoogtepunt bereikt met een temperatuur van 35 graden Celsius, uniek voor deze tijd van het jaar. Het Midden-Westen van de Verenigde Staten kreeg woens dag enige verkoeling door koude lucht uit Canada. Sedert zaterdag zijn in de Verenigde Staten 225 mensen door hitte, overstromin gen en stormen om het leven ge nomen. In het grootste deel van Euro pa hield de hittegolf woensdag nog aan, ook al zakte het kwik plaatselijk aanzienlijk als gevolg van onweersbuien. In Noord- Noorwegen heeft men echter met een koudegolf te kampen en in Noord-Oost-Italië dreigen over stromingen. Bij Rovigo is de Po op twee plaatsen buiten haar oevers ge treden. Overstromingen bedrei gen 32.000 mensen op het vrucht bare eiland Ariano in de Podelta. Duizenden mensen kamperen met hun vee op de hoge dijken. In het gebied van Bordeaux is door zware onweersbuien schade aangericht aan wijngaarden, boomgaarden, en te velde staande gewassen. Zes mensen zijn sedert dinsdag in Frankrijk door een zonnesteek of bij het baden om het leven ge komen. In Parijs was het woens dag iets minder warm dan dins dag, toen het kwik een record hoogte van 31 graden Celsius be reikte. teiten gebruiken de Weners om de hitte te verslaan meer water dan ooit. In het noordelijk deel van Noor wegen, tot Trondheim toe, is het echter koud. Daar kan men zijn winterjas nog niet missen. Op vele plaatsen sneeuwde het woensdagochtend nog. In het zuiden van Noorwegen was het echter heerlijk zonnig. Aan de hittegolf in Engeland is woensdag door zware onweers buien een einde gemaakt. Plaat selijk deden zich, in het zuiden van het land overstromingen voor. Te Aberdair in Wales brak door blikseminslag brand uit in een grote radiofabriek. NOORDELIJKE WIND. De onweershaard die dinsdag avond en woensdagnacht tot oven een groot deel van Nederland reikte, verplaatste zich naar Duitsland en Polen, waar in de namiddag talrijke buien vielen. Inmiddels bevindt zich tussen IJsland en Noorwegen nog steeds het zwaartepunt van een krach tig hogedrukgebied dat een uit loper heeft in zuidelijke richting. Als gevolg hiervan bevinden wij| ons in een noordelijke stroming, waarmee droge en koelere lucht wordt aangevoerd. De bewolking wordt geleidelijk minder en da zonnige perioden krijgen weer de overhand, doch zullen de tem peraturen niet zo hoog meer op lopen en lijken maxima van 13 graden langs de kust tot 23 gra den landinwaarts het meest waarschijnlijk, waarbij de noor delijke wind vooral langs de kust tijdelijk vrij krachtig zal zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag morgen tot donderdagavond. OPKLARINGEN. Droog weer met op de meeste plaatsen zonnige perioden maar aanvankelijk nog hier en daar wolkenvelden. Matige en vooral langs de kust tijdelijk vrij krach tige noordelijke wind. Maximum temperaturen van circa 18 graden langs de kust tot 23 graden in het zuiden van het land. DONDERDAG 20 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden In de Zwitserse Alpen is de toestand, na de overstromingen van vorige week, weer vrijwel normaal. De spoorlijn van Visp naar Zermatt is hersteld. In Wenen heerst een „catastro faal watergebrek", ondanks waarschuwingen yan de autori v.m. n.m. 7.00 7.15 7.35 7.50 8.15 8.30 8.25 8.40 ZON MAAN op onder op coder Juni. 12.59 20 4.21 21.05 0.13 21 4.22 21.06 0.33 14.04 22 4.22 21.06 0.55 15.11 23 4.22 21.06 1.21 16.19 24 4.22 21.06 1.51 17.28 25 4.23 21.06 2.28 18.34

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1