k ZWARE SHAG Frankrijk maakt invoerliberalisatie ongedaan Ontploffing op viaduct in Den Haag De Chinese president meningsverschillen besprak de Poolse leiders bezoeken Oost-Berlijn Kritiek op de brief van MacMillan Weeroverzicht Machtsvertoon van Darul Islam bende lekker WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN AMSTEL Acetyleenflessen vlogen in de luchi DOUWE EGBERTS ORCAM WOENSDAG 19 JUNI 1957 12e Jaargang Nr 4092 INCIDENT BIJ GAZA Arabieren vielen Deens- Ncorse patrouille aan CANADESE REGERING AFGETREDEN ATOOMPROEF IN NEVADA Frankrijk zal embargo op handel met China eveneens verzachten DE AZIATISCHE GRIEP ITALIAANSE FORMATEUR GEEFT HET OP DRIE BRANDWEERLIEDEN GEWOND Beschuldiging van Jordaans blad Inschrijvingen op Grootboek IJ-tunnel ruim Maatregelen in verband met verkorting militaire dienst tijd in België PO-DIJKEN HOUDEN HET NOG MINISTER STAF OVER ONTWAPENING Geloof en vertrouw niet de Sowjets" VON BRENTANO TELEURGESTELD TREINONGELUK IN FRANKRIJK Karamanlis aanvaardt uitnodiging van Nasser ten Einde HET WEER IN AMERIKA EN EUROPA Eran.tennp hj abonnement: 'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— pet kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V v/h Firma P J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur De nieuwe Franse regering heeft maandag zoals reeds werd gemeld, in haar eerste kabinets zitting besloten de liberalisatie van de Franse invoer in de han del met de 16 andere landen van de organisatie voor Europe se Economische Samenwerking (O.E.E.S.) tijdelijk buiten wer king te stellen. Dit betekent we derinvoering van invoercontin genten die de laatste jaren in Het hoofdkwartier van het politieLsger van de Verenigde Na ties heeft meegedeeld, dat een pa trouille van het internationale leger nabij de demarcatielijn van Gaza twee Arabieren heeft dood geschoten en één Arabier in hech tenis heeft genomen. De uit Denen en Noren bestaan de patrouille ontdekte in de nacht van maandag op dinsdag zes Ara bieren, die trachtten van de kust strook van Gaza uit de Israëli sche grens te overschrijden. Toen hun gelast werd stil te staan, vie len de Arabieren de patrouille aan en zij wierpen een mes in haar richting. Hierop opende de patrouille het vuur op de infil tranten, van wie er twee werden gedood en één gevangen geno men. De overige drie wisten te ontkomen. Het was de tweede maal in één week tijd, dat het Deens-Noorse bataljon aan de zonegrens een Arabisch overvalcommando heeft betrapt. Op elf juni werd onder dezelfde omstandigheden 'n Ara bier doodgeschoten. het kader van de O.E.E.S. gelei delijk waren verminderd. De Franse minister van Fi nanciën, Felix Gaillard, heeft medegedeeld, dat het stelsel van invoercontingenten voor de invoer uit de landen van de O.E.E.S. en het dollargebied met ingang van dinsdag weer zal worden ingevoerd. De invoer zal niet geheel worden geblokkeerd, doch worden teruggebracht tot de omvang, welke deze eind 1955 begin 1956 had. De verplichting voor impor teurs om bij de banken een borgstelling te storten van 50 procent van de waarde van de invoer zal vervallen, daar deze geen reden van bestaan meer heeft. In het met de rechtse politie ke groeperingen sympathiseren de blad Le Parisien Libéré wordt aanleiding van het be sluit der Franse regering tot in voerbeperking over te gaan op gemerkt, dat Frankrijk terug keert naar een protectionisti sche politiek terwijl de tenden tie in de afgelopen 10 jaar in de tegenovergestelde richting was. Het linksgezinde anti-com- ïrvunjistische blad „France T5 reur" noemde de terugkeer naar het systeem van contingenten een vreemde proloog voor de ra tificatie van het verdrag der Europese Economische Gemeen schap, dat juist de invoerrech ten en handelsbeperkingen wil doen verdwijnen. Dit blad wijst erop, dat de Europese partners van Frankrijk tegenmaatregelen kunnen nemen, die de Franse Economie zouden kunnen scha den. De conservatieve Figaro meent, dat het genomen besluit geen geneesmiddel biedt voor de Eco nomische ziekten van Frankrijk terwijl de socialistische Le Po pulaire van mening is, dat het dringend noodzakelijk werd een evenwicht te zoeken in de nan- De Canadese minister, St. Lau rent, heeft het ontslag van zijn regiering aan gouverneur-gene raal Vincent Massey overhandigd. M. J. Diefenbaker, de leider van de conservatieve partij, die gezegevierd heeft bij de op 10 jurfi gehouden verkiezingen heeft de verwachting uitgesproken met de vorming van een nieuwe rege ring te zullen worden belast. Hij zou de opdracht aanvaarden. Diefenbaker heeft de opdracht voor de vorming van. een nieuwe Canadese regering aanvaard. De nieuwe formateur stelt zich voor vrijdag a.s. de samenstelling van zijn kabinet .bekend te maken. Maandag zal hij naar Londen o p jj, gaan emi Canada op de conferen- /vntT... tie van de premiers van het ge menebest te vertegenwoordigen. Op het proefterrein in de Ame rikaanse staat Nevada is dins dag de vierde ontploffing in de huidige serie kernproeven te weeggebracht. Het apparaat hing aan een ballon ongeveer 150 me ter boven de woestijn. Onofficiële waarnemers schatten de kracht van de bom op tien kiloton, onge veer de helft van het kaliber van de atoombommen, die in. de twee de wereldoorlog zijn gebruikt. De proef was herhaaldelijk wegens slechte weersomstandigheden uit gesteld- De Amerikaanse commissie voor atoomenergie verklaarde niet te verwachten, dat er buiten de directe omgeving van het proefterrein radio-actieve neer slag van. betekenis zal voorko men. Op het terrein bevonden zich hokken met varkens en muizen voor het onderzoeken van de straling op levende wezens. Aan de dieren- waren apparaten be vestigd ten einde de gewenste ge gevens te registreren. Naar uit regeringskringen wordt vernomen zal Frankrijk nog voor 't einde van deze week het embargo op de handel met China eveneens verzachten. Men verwacht dat Franse exporteurs vooral zullen trachten vracht auto's, tractors, zware machine- werktuigen en elektrische instal laties aan China te verkopen. Het feit, dat China deel uit maakt van het transferable frankgebied zal naar aangeno men wordt de Franse handel met China vergemakkelijken. Bij wijze van voorzorgsmaat regel tegen de Aziatische griep worden mensen, die uit mogelijk besmette landen op Cyprus aan komen, ingeënt. Ook reizigers naar en uit Nw- Zeeland zullen ingeënt worden. delsbalans en vooral een einde te maken aan het verlies aan deviezen door een scherp toe zicht op de invoer en 't uitoefe nen van druk op de binnenland se vraag teneinde de uitvoer te vergroten en het huidige niveau van economische expansie te handhaven als enige garantie voor sociale vooruitgang en vol ledige werkgelegenheid. De voorzitter van de Italiaan se senaat, Merzagora, die zater dag van president Gronchi op dracht kreeg om na te gaan, op welke wijze er een nieuwe rege ring kan worden gevormd, heeft zijn opdracht teruggegeven, na dat hij had geconstateerd, dat er geen middel te vinden was om een coalitieregering van centrum partijen te vormien. De informateur deelde mee, dat hij de mogelijkheid had onder zocht van een samengaan van de christen-democraten, de liberale partij, de sociaal-democraten en de republikeinse beweging. De li beralen en de christen-democra ten hadden echter een zodanig standpunt ingenomen, dat er geen hoop bleef op de vorming van een coalitie. Te Peking is gisteren de tekst gepubliceerd van de rede, welke president Mao Tse Toeng op 27 februari j.l. gehouden, heeft over ,,de juiste behandeling van me ningsverschillen onder het volk". Het staatshoofd constateert, dat er „zekere meningsverschillen tussen de regering en de bevol king bestaan". De thans gepubli ceerde tekst bevat ook zekere aanvullingen op de rede, die Mao later heeft aangebracht. Het rapport, dat meer dan 15.000 woorden bevat, is inge- Het Jordaanse blad „Al Jihad" heeft de Egyptische attaché's in de Arabische staten beschul digd van het smeden van sa menzweringen en plannen voor moordaanslagen en omverwer ping van regeringen „om hun communistische meester op de Russische ambassade in Cairo te behagen". In een commentaar op de Egyptische algemene verkiezin gen die de volgende maand ge houden worden, spoort het blad het Egyptische volk aan, „geen militaire officieren en onder drukkers te kiezen, die de belan- deeld in twaalf hoofdstukken, waarin de volgende onderwerpen worden behandeld. 1. Twee verschillende soorten van meningsverschillen; 2. het bedwingen van contra-revolutio nairen; 3. samenwerking op het gebied van de landbouw; 4. de kwestie van de industriëlen en zakenlieden5. de kwestie van de intellectuelen; 6. de kwestie van de nationale minderheden; 7. het opstellen van plannen op allerlei gebied, het overwegen van alle aspecten en het treffen van de juiste maatregelen; 8. „over het laten bloeien van honderd bloe men en het laten twisten van honderd filosofische scholen" en „de coëxistentie op lange termij" en het wederzijds toezicht". 9. over wanordelijkheden, veroor zaakt door kleine groepen; 10. kunnen slechte dingen ten goede worden gekeerd?; 11. het be trachten van zuinigheid; en 12. China's weg naar industrialisatie. Na te hebben opgemerkt, dat China meer dan ooit eensgezind is, 'constateert Mao, dat er toch nog (meningsverschillen, zijn. Deze verschillen kunnen in twee soorten worden verdeeld: Die welke er tussen de Chinezen en hun buitenlandse en binnen landse vijanden bestaan en die i welke zich voordoen tussen de i bevolkingsgroepen en tussen de Gistermiddag omstreeks vijf uur, toen de brandweer van Den Haag bezig was assistentie te verlenen bij het in veiligheid bren gen. van acetyleenflessen op het viaduct van de Nederlandse Spoorwegen, achter de Fruitweg te 's-Gravenhage is één der fles sen ontploft. Tengevolge daarvan zijn, voor zover thans bekend is, drie leden van het brandweerper soneel gewond geraakt. Zij zijn naar een ziekenhuis overge bracht. Tegenwoordigheid van geest en samenwerking hebban, gistermid dag voorkomen dat er bij in brand geraakte acetyleenflessen ongelukken van ernstige aard zijn gebeurd. Een groep van vier lassers voert aan het viaduct in de spoor lijn Den HaagRotterdam over de viaductweg in Den Haag las- werkzaamheden uit. Voor de be veiliging van. het spoorwegver keer is daarbij tegenwoordig een personeelslid van de N. S. mening te kennen, dat de me ningsverschillen tussen de arbei dersklasse en de burgerlijke groe pen in het algemeen op vreed zame wijze kunnen worden opge lost. In het volgende stuk van het rapport zet Mao uiteen, waarom z.i. de dictatuur van het proleta riaat voor China noodzakelijk is en geschikt is voor het land. Hij zegt, dat door dit regime het land beschermd wordt tegen de onder mijnende activiteit van de „bin nenlandse vijand" en dat het be wind wordt uitgeoefend door de arbeidersklasse en gebaseerd is op een samengaan van arbeiders en boeren. Toen één der lassers, de 23- jarige J. M. G. Rosse, gister middag omstreeks vijf uur op hield met het lassen en de kraan aan het uiteinde van de slag sloot, zag hij, achterom kijkende naar de op de pijler van. .het viaduct liggende acety- leenfles, dat de vlammen uit de -kop sloegen. Hij bedacht zich geen. ogenblik, rende naar de fles en probeerde de afsluit- kraan dicht te draaien. Hoewel hij alles in het werk stelde en zijn handen brandwonden op liepen, slaagde hij er niet in het vuur te stuiten. Er bleef niets anders over dan zo gauw moge lijk een goed heenkomen te zoeken. Even later ontplofte de fles. Ongeveer op dat ogenblik arri veerde de brandweer van Den Haag, die ook al gewaarschuwd was, met drie wagens. Inmiddels echter had de veilig heidsman. van de N. S. één der lassers opdracht gegeven het treinverkeer uit de richting Delft naar het station Den Haag tegen te houden en zelf ging hij het treinverkeer uit de richting Den Haag naar Delft waarschuwen. Toen die man zich had verwij derd van het viaduct vloog de fles de lucht in. Er lagen tien flessen met zuur stof en acetyleen op het viaduct en de kans was groot dat er nog meer zouden ontploffen. Terwijl de leden van. de brand weer bezig waren slangen uit te rollen en straalpijpen aan te kop pelen, schoten twee flessen die door de ontplofte fles 'in brand waren geraakt van het viaduct op. de viaductweg. Drie brand weerlieden werden daardoor, naar het zich laat aanzien, licht gewond. Naar wij vernemen hebben de inschrijvingen op het „Grootboek IJ-tunnel" thans een bedrag van 600.000,overschreden. Terwijl deze drie brandweer mannen in de nabijheid van de twee brandende flessen lagejt, hun collega's onmiddellijk huis taak overnamen en de flessen gingen bespuiten (met nog steeds, het risico dat er nog meer ont ploffingen zouden volger, ont fermden leden, van de verkeert politie van Den Haag zich over de gewonden. Zij brachten het drietal in de kleine personenauto van de politie en reden er snel mee naar het ziekenhuis aan het Westeinde, waar zij het afleverde. Het treinverkeer was intussen tot staan gebracht en op het sta tion Den Haag H.S. groeide op dit spitsuur de stroom wachten den met de seconde. De reizigers hebben ongeveer een uur moeten wachten daarna kwam het trein verkeer weer op gang, omdat alle gevaar voor ontploffingen door de brandweer was bezworen. Een aantal flessen werd in het nab? gelegen water gelegd, een aan tal liet men. leeglopen. gen van de Russiche ambassade Rtaat enede\evolking. Van laatst- in Cairo dienen De Sowjetrussische pers heeft dinsdag de tekst gepubliceerd van de brief, die de Britse pre mier MacMillan in het afgelopen weekeinde aan zijn Russische De Belgische minister van De fensie, A. Spinoy, heeft dinsdag de Kamer medegedeeld welke maatregelen genomen moeten worden als tegenwicht voor de verkorting van de militaire diensttijd van 18 tot 15 maanden., met ingang van oktober, waartoe kort geleden is besloten. Een aan tal beroepsofficieren en -man schappen en ook dienstplichtigen, zullen aan de in Duitsland gele gerde strijdmacht worden toege voegd. In de tweede plaats moeten on geveer drieduizend vrijwilligers aangeworven worden voor een maximumperiode van vier jaar op „aantrekkelijke" salarissen. Lefèvre, de woordvoerder van de christelijke (R.K.) volkspartij, verklaarde, dat zijn partij er niet van overtuigd is, dat de dienst tijd van 15 maanden een mini mum is. ambtgenoot, maarschalk Boelga- nin heeft gezonden. De tekst werd ook via radio- Moskou bekend gemaakt. Een commentator van Radio- Moskou heeft het antwoord van de Britse premier, MacMillan, op een brief van premier Boel- ganin „over het algemeen te leurstellend" genoemd. MacMillan doet voorstellen die de zaak van de ontwape ning niet vooruit helpen, zo zei hij, voorts maakt hij het or.twa- peningsvraagstuk onnodig in gewikkeld door het te verbin den met de kwestie Duitsland. De Britse premier plaatst zich geheel achter het standpunt van, negeert het bestaan van de Oostduitse democratische repu bliek, aldus de commentator. Voorts zei hij, dat MacMillan ten aanzien van kwesties in Europa en het Midden-Oosten geen enkele vordering heeft ge maakt vergeleken met het wet telijke standpunt op het ogen blik dat de koude oorlog het felst was. De verwijzing naar Hongarije in MacMillans brief als voor naamste oorzaak van de verkoe ling tussen west en oost noem de de comrrfentator onbegrijpe lijk en weinig minder dan „in menging in de betrekkingen tussen twee onafhankelijke soe vereine staten". genoemde meningsverschillen zijn er sommige diepgeworteld in het verschil tussen de belangen van het individu en die van de gemeenschap, terwijl er andere meningsverschillen zijn, die een gevolg zijn van bureaucratische methoden. Het Chinese staats hoofd geeft vervolgens als zijn De dijken langs de benedenloop van de Po hebben de sterk ge zwollen rivier binnen haar oevers gehouden. Het peil stijgt echter nog steeds. De gehele nacht heb ben arbeiders aan de bescher ming van het deltagebied ge werkt. In Oost-Berlijn is dinsdagoch tend een delegatie van de rege ring en de communistische par tij van Polen aangekomen voor besprekingen met de Oostduitse leiders. De Poolse afvaardiging, die wordt geleid door partijsecreta ris Gomulka en premier Cyran- kiewicz, werd verwelkomd door premier Grotewohl en partijlei der Ulbricht. Het overlég zal twee dagen duren. Gomulka verklaarde bij aan komst, dat er een aantal be langrijke vraagstukken op de agenda staan. Hij voegde hier aan toe, dat de twee communis tische partijen dezelfde doelen nastreven en dat de Oder-Neis- segrens een „vriendsehaps- grens" zal zijn. Volgens de Pool se partijleider zijn alle conflic ten tussen de twee landen op gelost en de beide volkeren heb ben z.i. de moed gevonden voor „de sprong over wrok en haat". Polen wil „met het gehele Duit se volk goede betrekkingen on derhouden". In dit verband zei Gomulka, dat er zich in West- Duitsland, niettegenstaande de anders gerichte politiek van de heersende kringen, steeds meer mensen, vooral in de arbeiders klasse, voor goede betrekkingen met Polen uitspreken. Ulbricht en Grotewohl beperk ten zich tot het uitspreken van hun „grote vreugde" over het bezoek van, de Poolse delegatie. De Nederlandse minister van Oorlog, ir. C. Staf, heeft maandag te Los Angeles tegenover eer? correspondent van Reuter gezegd dat „men de Sowjets niet moet geloven of vertrouwen," in zaken van internationale kerncontrole of ontwapening. „Ik hoop op een uiteindelijke beperking van kero- produktie aan beide zijden var- het ijzeren gordijn, maar we kun nen een, dergelijke beperking slechts aanvaarden indien we ze ker van de controle erop zijn". De bewindsman zei te verwach ten dat binnen korte tijd Neder landse militairen in de Verenigde Staten zullen aankomen om voor het gebruik van de Nike-projec- tielen opgeleid te worden. De mi nister was in Los Angeles op doorreis uit Australië. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, heeft maan dag getuigd van de diepe teleur stelling die men in officiële krin gen gevoelt over de recente uit latingen van Chroesjtsjef in Fin land ten aarzien van de Duitse eenheid. Von Brentano wees erop dat het de eerste keer was dat een Russische staatsman de plicht van de Sowjet-Unie heeft geloo chend om mee te werken aan de hereniging van Duitsland. Te Boisleux, bij Atrecht, is gis teren de sneltrein Tourcoing- - Parijs ontspoord. Acht mensen, zijn om het leven gekomen. 25 personen hebben ernstige ver wondingen opgelopen. Maandag heeft een gewapende bende in West-Java een trein tot stilstand gedwongen,, toen zij bij Tjiandjoer de spoorbaan over stak. Passagiers werden onge moeid gelaten en de trein mocht de reis vervolgen, toen het laat ste lid van de bende de spoor baan over was. Volgens plaatselijke persbe richten wilden de opstandelingen kennelijk demonstreren, dat zij de situatie in dit gebied volko men beheersen. De bende, die ongeveer hon derd man sterk was, was uitge rust met automatische wapens. In het nabij gelegen gebied van Soekaboemi hebben opstandelin gen negen woonhuizen verbrand en een aantal andere geplunderd. Voorts werden op de hoofdver keersweg tussen Bandoeng en Soekaboemi autobussen en per sonenwagens aangehouden, waar van de inzittenden werden be roofd. Constantine Karamalis, de Griekse eerste minister, heeft een uitnodiging van president Nasser van Egypte voor een be zoek tussen eind augustus en begin september aangenomen. ZOMERWEER NOG NIET Nog steeds staat de barometer hoog tussen IJsland en Noorwe gen, terwijl de luchtdruk laag is boven de Golf van Biscaye, Frankrijk en Duitsland als ook in ons land. Opnieuw bereikte het kwik op vele plaatsen weer tropische waarden. In het zuiden en oos ten van Nederland, evenals in Duitsland kwam het kwik tot 30 32 graden, zodat wij tot het warmste plekje van Europa be hoorden. Vlak langs de kust echter zorg de een zeewindje er af en toe voor dat koelere lucht binnen stroomde en bereikte het kwik standen van 20 tot 25 graden. Boven Frankrijk, België en ons land ontwikkelde zich bij de grote verhitting flinke donderbuien, die plaatselijk in alle hevigheid heb ben gewoed. Zo bracht een zware bui tot 's-avonds zeven uur in Soest er berg al 40 mm terwijl in De Bilt toen nog maar 0,3 mm was afge tapt. Het hogedrukgebied tussen IJs land en Noorwegen houdt de medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag morgen tot woensdagavond. Plaatselijk onweer. In de noordelijke provincies zonnig, elders veranderlijke be wolking en drukkend weer met plaatselijk onweer. Matige maar langs de kust vrij krachtige wind tussen noord en noord-oost. Over het algemeen iets minder warm. wind in de noord-oost-hoek, zodat het zomer-weer nog geen einde neemt, al zullen voornamelijk in de kuststreken de temperaturen wat lager worden. In het zuid oosten van het land kan de tem peratuur weer tot bij de 30 gra den oplopen en blijft de ka"= op onweer bestaan. De hittegolf in" de Verenigde Staten heeft zich van het midden westen uitgebreid tot de Atlan tische kust. Maandag warden in Philadel phia met 37 graden en New York met 34 graden warmterecords ge broken. De warmste plaats was Presidio in Texas met 42 graden. In Zweden is dinsdag een eind aan de hitte gekomen. Maandag was het nog 28 graden, maar dinsdag daalde de temperatuur in Stockholm tot 9 graden. WOENSDAG 19 JUNI. v.m. n.m. Breskens 6.16 6-30 Terneuzen 6.51 7.05 Hansweert 7.31 7.45 Walsoorden 7.41 7.55 ZON MAAN op onder op Juni. 19 4.21 21.05 1154 20 4.21 21.05 0.13 1259 21 4.22 21.06 0.33 14.04 22 4.22 21.06 0.55 15.11

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1