MacMillan antwoordt Boelganin De Koningin reikte De Ruyter medaille uit Ontwerpverdrag voor Benelux goedgekeurd De Hollandse stranden dan vol waren meer Kortere diensttijd in België Weeroverzicht HOOGWATER ZON- en MAAI ^STAN DEN WEERBERICHT POT MAANDAG 17 JUNI 1957 12e Jaargang Nr 4090 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Vliegtuigongeluk bij Moskou DE NAVO EN DE ATOOMWAPENS CYPRUS ARABISCHE LIGA PROTESTEERT BIJ DE VEILIGHEIDSRAAD DE AMERIKAANSE BUITENLANDSE HULP su lans „robkrt" De Italiaanse kabinetscrisis Buitenlanders sliepen in hun auto's Economisch Benelux Congres te Maastricht DE ONTWAPENINGS BESPREKINGEN TE LONDEN «TranKerine >ii abonnement- t.rheuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,pei kwartaal; per maand 2,— per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags II na" De Britse premier, Harold Mac Millan, heeft premier Boelganin van de Sowjet-Unie op diens brief van 20 april geantwoord, dat hoe wel Engeland en de Sowjet-Unie van mening verschillen over veel kwesties, dit toch een ontwikke ling naar een praktischer verhou ding tussen de twee landen niet mag' belemmeren. De Britse premier zegt o.m. dat in de eerste plaats vorderingen gemaakt dienen te worden op het gebied van de ontwapening, zo wel wat betreft gewone als atoomwapens, als men tot een betere verstandhouding wil ko men. Sowjet-voorstellen voor een col lectief veiligheidspact gebaseerd op de verdeeldheid van Duitsland blijven voor Engeland onaan vaardbaar. De Britse regering zou een uit breiding van de handel met de Sowjet-Unie toejuichen, aldus de brief. MacMillan levert voorts kritiek op de Sowjet-politiek in het Mid den-Oosten, die volgens hem de Bij Moskou is zaterdagnacht, kort na middernacht, een Pools lijnvliegtuig verongelukt. Negen mensen, o.w. vier leden van de bemanning, zijn om het leven ge komen. Het toestel, van de „Lof- luchtvaartmaatschappij was met 13 passagiers op een normale lijn- vlucht van Warschau naar Mos kou. Onder de omgekomenen bevin den zich twee Amerikanen. Drie van de vier overlevenden zouden Amerikanen zijn. Eén van hen zou evenwel ernstig gewond zijn. De minister van Buitenlandse Handel van Mongolië is ook één van de slachtoffers van het on geluk. De overige inzittenden van het vliegtuig waren Chine zen en Albanezen. De minister-president is niet van mening, dat de Navo-landem het recht zouden missen zich met atoomwapens te verweren al zou den zij aanvankelijk met andere wapens worden aangevallen. Daarom heeft hij geen reden, de uitlating van. generaal Norstad, dat de Navo zo nodig als eerste gebruik zal maken van atoom wapens, in de Navo aan de orde te doen stellen. Dit heeft dr Drees meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Bak ker. De Griekse regering heeft de Britse overheid op Cyprus ervan beschuldigd „huiveringwekkende martelmethoden" te gebruiken. In. een officiëel Grieks communi qué wordt de beschuldiging uit een witboek van het Cyprische bestuur en uit een verklaring van gouverneur Harding dat de Griekse aantijgingen van de fol teringen „een georganiseerde lastercampagne" zijn, tegenge sproken. De Griekse regering zegt in hst bezit te zijn van met de hand geschreven en onderte kende verklaringen van slachtof fers. De Arabische Liga heeft bij de Veiligheidsraad van de Ver. Na ties geprotesteerd tegen „agres sieve activiteit" van de Fransen in Algerië, zo wordt van gezag hebbende zijde vernomen. De tekst van het protest is nog niet gepubliceerd. Er worden geen daden van de raad gevraagd. Daartoe is de liga trouwens niet bevoegd. Naar vernomen wordt, zoekt de Aziatisch Afrikaanse groep bij de Ver. Naties een manier om door „onpartijdige" internationa le groep een onderzoek in Alge rië te laten instellen. De Amerikaanse senaat heeft het wetsontwerp van. de regering aangaande hulpverlening aan hst buitenland tot een bedrag van 3.637 miljoen dollar aanvaard. Alle pogingen om het program te besnoeien of tot één. jaar te be perken zijn afgestemd. Nu moet het ontwerp nog door het Huis van Afgevaardigden wordem goedgekeurd. Het voorziet in militaire hulp gedurende tenmin ste twee jaar en in leningen voor de economische ontwikkeling van het buitenland minimaal drie jaar. 31 republikeinen en 26 demo craten hebben voor gestemd. Acht republikeinen en 17 demo craten stemden tegen. indruk heeft gewekt dat de Sow- jet-regering daar een beleid voert dat schadelijk is voor Engeland. Een dergelijke politiek zou niet te rijmen zijn met de vriend schapsbetuigingen in Boelganins brief. Overigens zegt MacMillan, dat de Sowjet-politiek in het Midden- Oosten niet de enige of voor naamste faktor is geweest die leidde tot de verslechtering der Brits-Russische betrekkingen, die Boelganin betreurt. Het Britse volk is voornamelijk diep geschokt door het onder drukken van de opstand in Hon garije door Russische troepen, aldus MacMillan. De Britse premier tdönde zich zeer tevreden over de verzoenen de bewoordingen van Boelganins brief, doch het speet hem dat er „geen nieuwe, constructieve voor stellen" in stonden. Hij zei, dat er in de Westelijke wereld grote ongerustheid is ont staan door het feit, dat de Sow- jet-autoriteiten begin april vijf kernproeven hebben genomen zonder ze aan te kondigen. Hij verzocht Eoelganin nog maals het Britse voorstel voör geleidelijke registratie, beper king en ten slotte stopzetting van de kernproeven, dat op 6 mei in de subcommissie voor de ontwa pening van de Ver. Naties is in gediend, te bestuderen. MacMillan zegt, dat Engeland de bezorgdheid van maarschalk Boelganin over de last van de mi litaire uitgaven deelt en inder daad maatregelen heeft genomen om deze last voor Engeland te verlichten. De kern van de zaak acht MacMillan evenwel niet een zijdige beperking maar de tot standkoming van internationale overeenkomsten zowel over con ventionele ais over atoombewape ning, gepaard gaande met een controlestelsel waarin iedereen vertrouwen heeft. MacMillan vraagt Boelganin waarom, om te beginnen, de Sowjet-Unie niet terstond kan in stemmen met het voorstel om kernproeven van te voren aan te kondigen en internationale waar nemers erbij toe te laten. De Britse premier verklaart verder, dat maarschalk Boelganin geen werkelijk doeltreffend con troleplan heeft voorgesteld voor de ontwapening met betrekking tot de kernwapens. Klachten over de uitrusting van de NAVO-strijdkrachten met kernwapens acht MacMillan mis plaatst, daar in afwachting van een concrete overeenkomst om trent vermindering der bewape ning, de leden van de NAVO zich het recht moeten voorbehouden, vrij te beslissen over de uitrus ting en bewapening van hun strijdkrachten. MacMillan zegt van mening te zijn, dat tenzij de Russische rege ring bereid is Duitsland het ele mentaire recht van zelfbeschik king te geven, er weinig vooruit zicht is op een bevredigende re geling van de andere grote nog bestaande geschillen tussen het Oosten en het Westen. Het bezoek dat maarschalk Boelganin en de eerste secretaris van de Russische communistische partij, Chroesjtsjef, in april 1956 aan Londen hadden gebracht, had de weg geëffend voor een verbe tering der betrekkingen. MacMil lan betreurt het, dat gebeurtenis sen daarna tot verhoging van de internationale spanning hebben geleid, maar desondanks getracht zou moeten worden de betrekkin gen tussen Engeland en de Sow- jet-Ünie te verbeteren, vooral op het gebied van de handel en cul tuur, zoals Boelganin in zijn boodschap had geopperd. REACTIES OP 3IACMILLANS BRIEF AAN BOELGANIN Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft zaterdag ver klaard. dat de brief die de Britse premier MacMillan aan zijn Sow- jetrussische ambtgenoot maar schalk Boelganin heeft gestuurd in Franse officiële kringen als ..zeer realistisch" is verwelkomd. „De Franse regering heeft vooral MacMillans uiteenzettin gen over ontwapeningzaken en een hereniging van Duitsland ge waardeerd. Zij is het geheel met de Britse premier eens", aldus de woordvoerder. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr Heinrich von Brentano, heeft zaterdag te Wenen, waarheen hij bondskanse lier Adenauer heeft vergezeld, verklaard dat de inhoud van Mac Millans brief „werkelijk uitste kend" is. „De Westduitse regering is het geheel met dit schrijven eens", verklaarde hij. En uit Washington meldt Reu ter dat in Amerikaanse officiële kringen ook algemeen van waar dering voor de brief werd blijk gegeven. dt kopp«f W apcr+c cocW murfe 16 krevwtrijstroat 9 f*m«uzeo nat. en internationaal jurylid depositair „lancome", dr. Payot" „yardley" heren en kinderen haarknippen uitsluitend na afspraak. President Gronchi heeft zater dag de voorzitter van de Italiaan se senaat, Merzagora, belast met een „informatieve opdracht" om na te gaan hoe een nieuwe rege ring gevormd kan worden. H.M. de Koningin heeft zater dagmorgen in het paleis Soest- dijk aan twaalf Nederlanders, die zich door verdienstelijke da den voor de Nederlandse scheep vaart hebben onderscheiden, de „De Ruytermedaille" uitgereikt. De plechtigheid werd o.m. bij gewoond door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, de directeur-generaal van scheepvaart, d.e heer W. L. de Vries, de secretarisgeneraal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr A. H. C. Gieben, alsmede door leden van het ere- comité „De Ruyter-herdenking". Onder de genodigden bevonden zich voorts 36 dragers van de „De Ruytermedaille" en verte- (Van een ANP-redacteur) De vergadering van het comité van ministers van Benelux heeft zaterdagmiddag zijn goedkeuring gehecht aan het ontwerp-verdrag der economische unie. De Belgische minister Larock deelde na afloop, in tegenwoor digheid van de Luxemburgse mi nister van Staat en minister Luns mee, dat de drie regeringen zich zeer verheugen thans de tekst te hebben vastgesteld van het ver drag der economische unie, van de overgangsconventie en van het uitvoeringsprotocol. Men verwacht, dat het verdrag nog vóór het ingaan van het zo merreces zal hunnen worden ge parafeerd. De plechtige onderte kening van het verdrag zal in Den Haag geschieden. Die onder tekening zal, naar wordt aange nomen, eerst na het zomerreeès plaats vinden. De vakanties zijn in aantocht. Men zal met een en ander reke ning moeten houden voor de vaststelling van de datum der on dertekening, die wordt beïnvloed door de wijze, waarop de drie re geringen de interparlementaire Beneluxraad zullen raadplegen. Daarover is nog overleg gaande. Het was te voorzien, dat het zondag druk aan de Hollandse stranden zou worden. Vandaar, dat velen er vroeg uitgetrokken zijn om vóór de grote drukte be gon van zee en strad te genie ten. Het aantal vroege mensen was echter zó groot, dat er eigenlijk geen sprake is geweest van een minder drukke periode. Het is moeilijk een schatting te maken van de aantallen bezoe kers aan de stranden, maar men is het er over eens, dat het uit zonderlijk, eigenlijk benauwd vol is geweest. Zowel in Schevenin- gen, Kijkduin, Katwijk en Hoek van Holland was er na tien uur zondagmorgen met goed fatsoen geen plaatsje meer te vinden in het zand. De wegen naar zee zijn de hele dag door vol geweest met de stromen fietsers en bromfietsers, die verkoeling in 't zilte nat wilden zoeken. De Scheveningse boulevard was één wriemelende mensenmenigte. Buiten het dagjesbezoek was dit weekend ook voor de hotels aan zee drukker dan normaal op een mooie zomerse dag. Velen hebben het wijzer ge vonden deze warme zondag thuis te blijven, waar ook druk met water is gespetterd. De druk op de waterleiding was dan ook vrij laag. 't Meer dan warme weer heeft zondag half Rotterdam naar buiten gevoerd. De treinen naar Scheveningen en Hoek van Hol land waren overvol, maar ook park, bos en rivier trokken hon derdduizenden bezoekers. Alleen reeds het aantal bezoekers van Kralingerhout en -strandbad wordt op honderdduizend ge schat. Ook diergaarde Blijdorp had het ongewoon druk. De hitte van zondag was zó boven-normaal, dat het A.N.P.- telexnet af en toe moest worden stilgezet, omdat de telexappara ten warm liepen. De afvoer van de tienduizen den, die zondag verpozing had den gezocht op het strand en de duinen bij Bloemendaal en Zantvoort begon 's-middags te gen half 4. De kampeerterreinen in de Kennemerduinen waren zaterdagmiddag reeds vol zodat tientallen buitenlandse toeristen genoodzaakt waren de nacht in hun auto's door te brengen, die zij langs de zeeweg tussen Over- veen en 't Bloemendaalse strand hadden' geparkeerd. Aan de kop van de zeeweg stonden duizenden fietsen in de rijwielstalling en bij gebrek aan parkeerruimte moesten honder den automobilisten zondag hun wagens in de berm zetten in een rij die tot op grote afstand van het strand reikte. De Noord-Zuid-Holl. vervoermij had een groot aantal extra bus sen ingelegd, zodat de badgasten vlot konden worden afgevoerd. De brandweer werd tijdens het weekeinde 3 maal gealarmeerd voor bos- en duinbranden, waar bij vooral de onachtzaamheid van het publiek bleek bij het weggooien van sigaretten uit spoorwagens en auto's. De poli tie had handenvol werk met 't verkeer en moest zich bovendien ontfermen over tientallen kinde ren, waarbij ook buitenlandse, die op de politieposten aan het strand werden gebracht, waar zij later door de ouders werden afgehaald. Tol aan de hitte. De hitte van zondag heeft weer een groot aantal mensen verlokt te water te gaan, die misschien beter op het droge hadden kunnen blijven of beter ergens anders te water hadden kunnen gaan. Bij het zwemmen in de omge ving van het strand bij het Maas en Waalkanaal te Nijme gen is de 31-jarige G. Th. D. uit Nijmegen in de diepte verdwe nen. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. D. was met vrouw en kinderen aan het strand. Tijdens het zwemmen in het Amsterdam-Rijnkanaal in de omgeving van Utrecht is gister middag de 24-jarige F. A. van O. uit de Meern verdronken. Tot het invallen van de duisternis heeft de politie gedregd, doch men slaagde er niet in het stof felijk overschot te bergen. Het tienjarig jongetje J. P. v. Doesschoten uit de Aelbrecht Engelmanstraat te Rotterdam, dat niet zwemmen kon en in het z.g. kinderbadje aan de Kraling- se Plas was gegaan, had zich' even buiten de omrastering ge waagd. Onopgemerkt moet hij Verdronken zijn. Zijn lijkje werd drijvende aangetroffen. Op 't Noorderstrand bij Sche veningen is een tot nu toe niet geïdentificeerde man verdron ken. Het ongeluk gebeurde tegen 12 uur zondagmorgen. Waar schijnlijk is de man in een kuil gestapt. Het lijk is een kwartier later aangespoeld. ADJUNCT-DIRECTEUR VERDUISTERDE 19 MILLE. Wegens verduistering van 19.000,ten nadele van een Goudse uitgeversmij, annex drukkerij, de firma M., heeft de politie te Gouda gearresteerd de 46-jarige drs. J. G. F. L. uit Den Haag, voorheen adjunct-directeur van de benadeelde firma. Drs. L. heeft tegenover de po litie een volledige bekentenis af gelegd. Vrijdagmorgen is hij voor de officier van Justitie te Rotter dam geleid. Minister Luns zei wel, dat de pa rafering wordt voorzien vóór het raadplegen van de interparlemen taire Beneluxraad. Hoewel het ontwerp-verdrag der economische unie thans is goedgekeurd, rest er nog een klein onderdeel, de departemen ten van Justitie betreffende, te behandelen. Dit zal binnenkort door de minister van Justitie ge schieden. Hier zijn evenwel geen moeilijkheden, zo deelde minister Larock mede. Het gaat alleen om de vaststelling van de definitieve redactie. Het is zaterdag de laatste maal geweest, dat het comité van mi nisters van Benelux voor de be handeling van het verdrag der economische unie bijeen kwam. Minister heeft na afloop nog zijn waardering uitgesproken voor de bekwame leiding van mi nister Larock. Hij heeft, aldus minister Luns, enige malen blijk gegeven van groot begrip voor de standpunten en wensen van de andere deelgenoten. Ten aanzien van de overgangs regelingen kan nog worden ge zegd, dat elke sector op andere wijze is behandeld. Deze zaak is behoorlijk geregeld, aldus minis ter Luns, Aangenomen wordt, dat voor de overgangsregelingen een periode van vijf jaar is aangehou den. De zaak der Rijnvaartpremies wordt niet beïnvloed door het ver drag. De kwestie der waterwegen is nooit een kwestie geweest in de unie, zo zei minister Larock. Over de kwestie zal door de re- gerngen, los van het unie-ver drag, van gedachten, worden ge wisseld. De zaak der Rijnvaart premies komt dan ook niet in het verdrag voor. In het gebouw van de „Maas- treechter Staar" is te Maastricht vrijdagmorgen het jaarlijkse eco nomisch Benelux-congres begon nen van 't comité van Belgisch- Nederlands-Luxemburgse samen werking. Na de openingsrede in de ple naire openingszitting, uitgespro ken door de voorzitter van het congres dr. W. F. Lichtenauer, werd door prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart een algemene in leiding gehouden over „Het ver drag van de economische unie". In de sectievergaderingen in de namiddag werden de aspec ten van het verdrag der econo mische unie besproken, waarbij door een Belgische inleider het economisch en sociaal aspect, door een Nederlandse inleider het monetair aspect en door een Luxemburgse inleider het land- bouw-aspect werd behandeld ter wijl voorts nog de economische unie als impuls tot specialisatie door een Belgische inleider be handeld werd. De Belgische regering heeft be sloten de dienstplicht tot 15 maanden te verminderen. De diensttijd was 18 maanden. In mei had de socialistisch-libe- rale regering van Van Acker de socialistische verkiezingsbelofte ingelost en de diensttijd reeds van 24 tot 18 maanden teruggebracht. Over de nieuwe vermindering van de diensttijd is overleg ge pleegd met de NAVO. De Katholieke C.V.P., die in de oppositie is, had, naarmate de verkiezingen van 1958 naderen, steeds krachtiger op een verdere vermindering van de diensttijd aangedrongen. Het regeringsbe sluit slaat dus een belangrijke troef uit de handen van de C.V.P. In de officiële bekendmaking wordt gezegd, dat er speciale maatregelen nodig zijn om er voor te zorgen dat België toch zijn internationale verplichtingen kan nakomen. Voor de kandidaat reserve-offi cieren blijft de diensttijd 18 maan den. genwoordigers van de raad van de scheepvaart en scheepvaart maatschappijen. In de Stuckzaal van het paleis Soestdijk begroetten H.M. de Ko ningin en Prins Bernhard het ge zelschap, waarna H.M. de Konin gin een kort welkomstwoord sprak Nadat steeds eerst het desbe treffende Koninklijke Besluit was voorgelezen door de adjudant van H.M. de Koningin, kapitein- luitenant ter zee J. S. de Jong, werden de onderscheidingen door de vorstin uitgereikt. De medaille ir, goud ontvingen de heer W. H. de Monchy te Huls horst, oudste directeur van de Holland-Amerikalijn, prof. mr J. Offenhaus te Amstelveen, voor zitter van de Raad voor de Scheepvaart en< prof dr ir W. P. A. van Lammeren te Wagenin- gen, directeur van het Nederlands Scheepbouwkundig Proefstation. De zilveren medaille werd door H.M. de Koningin uitgereikt aan de heer C. van den Blink te Rot terdam, gezagvoerder bij de N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij, en aan mevrouw Haitsema te Haarlem, die de medaille in ontvangst nam namens haar man, die thans als gezagvoerder bij de N.V. Stoom vaartmaatschappij „Nederland", buitengaats is. Voorts aan dr L. B. J. Stuyt, scheepsarts te 's-Gravenhage, pa ter P. G. A. Koevoets, directeur- havenaalmoezenier van het ha vendistrict Rotterdam, mevrouw C. E. Schokkingde Visser te Rotterdam, de heer J. Th. Ver- stelle te 's-Gravenhage, carto- graaf-hoofdambtenaar bij het mi nisterie van Marine, de heer A. W. Ph. Weitzel te Hilversum, ver bonden aan Radio Nederland en Wereldomroep en de heer C. Doêksen te West-Terschelling, derde stuurman van, het motor schip „Senegalkust". De bronzen medaille werd ten slotte uitgereikt aan de heer J. Dijkhuizen te.Katwijk aan Zee, schipper ter zeevisvaart. Na afloop van de plechtigheid, die ongeveer drie kwartier duur de, onderhielden Koningin en Prins zich geruime tijd in de pa leistuin met de verschillende ge decoreerden en dragers van de De Ruytermedaille. De 23-jarige Tersohellinger, derde stuurman C. Doeksen, is thans de jongste drager van de De Ruytermedaille. Met enige trots zagen zijn moeder en zijn verloofde toe, hoe de Vorstin deze koene eilander, die met ge vaar voor eigen leven 23 perso nen van een brandend Liberiaans vaartuig redde, de zilveren me daille opspeldde. Ongeveer op hetzelfde moment dat in het paleis Soestdijk twaalf De Ruytermedailles werden uit gereikt, was het feest in het Ned. Herv. rusthuis te Colijrsplaat. Hier verblijft namelijk de oud ste van de in leven zijnde 60 dra gers van De Ruytermedaille, de 93-jarige M. van den Klooster te midden van ongeveer 30 oudjes. Als schipper van de reddingboot te Burghsluis heeft hij meer ma len verdienstelijke reddingen ge daan. In verbard met zijn hoge leef tijd kon de heer Van den Kloos ter de plechtigheden in het pa leis Soestdijk niet bijwonen, doch de Koningin wilde op deze dag ook hem in de huldiging betrek ken. Burgemeester A. A. Seïret van Kortgene verraste de be«®- ners van het rusthuis met taai ten, sigaren en bonbons, een ge schenk van H.M. de Koningin, die zich ook in een persoonlijk schrijven tot de heer Van óbe Klooster had gericht. In de met bloemen versierde recreatiezaal van het rusthuis deed burgemeeE- ter Schuit voorlezing van dit schrijven. De De Ruytermedaille werd voor het eerst in 1907 uitgereikt en verder jaarlijks tot en met 1911. Vervolgens ieder jaar va* 1923 tot en met 1926, van 192S tot en met 1936, in 1940 en jaar lijks van 1948 tot en met 1956. Tot nu toe werd deze onderschei ding door of namens de minister uitgereikt en het was thans de eerste maal, dat H.M. de Konin gin deze door haar moeder inge stelde onderscheiding persoonlet uitreikte. De subcommissie voor ontwa pening van de Verenigde Natie», waarin vijf landen zitting hebben, is vrijdag voor het eerst sedert een week weer te Londen bij gekomen. De Amerikaanse tegenwoordiger, Stassen, heeft in die week overleg gepleegd te Washington. Een woordvoerder van 't Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft vrijdag mee gedeeld, dat Stassen het vertrou wen van minister Dulles geniét Indien men geen vertrouwen 'zou hebben in Stassen, zou hij niet naar Londen zijn teruggezonden, aldus deze woordvoerder. Naar uit een van de westelijke conferentiekringen wordt verno men heeft Zorin, de Sowjet-afge- vaardigde, een voorstel van drie punten ter tafel gebracht: 1. Stopzetting van alle proeven voor een, tijdsbestek van twee of drie jaren. 2. De instelling van een inter nationale commissie om naleving van dit gebod te controleren en verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad en de algemene vergadering. 3. De oprichting van controle posten, uitgerust met weten schappelijke apparatuur, in de Verenigde Staten, Rusland, En geland en het gebied van de Stille Oceaan voor soortgelijke oogmer ken. Volgens westelijke comfens»- tiekringen heeft Stassen gezegd dat hij teruggekomen was om. op nieuw te onderhandelen cn even tueel de a-dere kant halverwege tegemoet te treden indien deze datzelfde wilde doen ten aanzien van een zo spoedig mogelijk van kracht wordend gedeeltelijk ont wapeningsakkoord. De Franse gedelegeerde Moch betoogde dat de Russische rege ring ook een stopzetting van de produktie van splijtbaar mate riaal voor militaire doeleinden moest aanvaarden. Hij voegde eraan toe dat Frankrijk en an dere landen niet door 'n akkoord tussen de drie mogendheden, wel ke thans kernwapens vervaardi gen, zou zijn gebonden cm op te houden met de proeven. Stassen had zich bij Mochs woorder over het splijtbaar materiaal aange sloten. Het afgelopen weekeinde bleef het weer in grote delen van West- Europa onder invloed van een ho- gedrukgebied boven de Noordzee. Tengevolge daarvan werd het zo wel zaterdag ais zondag op talrij ke plaatsen ongeveer 30 graden. Op beide genoemde dagen werd de hoogste temperatuur in ons MAANDAG 17 JUNI. v.m. n.m. Breskens 4.58 5.11 Terneuzen 5.33 5.46 Hanswee rt 6.13 6.26 Walsoorden 6.23 6.36 ZON MAAN op onder ot- Juni 17 4.21 21.04 23.33 9.45 18 4.21 21.05 23.54 10.49 19 4.21 21.05 11.54 20 4.21 21.05 0.13 12.59 21 4.22 21.06 0.33 14.04 22 4.22 21.06 0.55 15.11 23 4.22 21.06 1.21 16.19 24 4.22 21.06 1.51 17.28 25 4.23 21.06 2.28 18.34 land gemeten op het vliegveld Woensdrecht, namelijk 30 gra den. Boven Frankrijk en het Al pengebied gaf de sterke verhit ting aanleiding tot het ontstaan van enkele storingen, die plaat selijk onweersbuien brachten. Dit was vooral in de Povlakte en laijgs de zuidelijke hellingen ran de Alpen het geval. Ondertussen neemt het hoge- drukgebied boven de Noordzee re gelmatig in betekenis af en sa menhangend daarmee breidt de onweersactiviteit boven Frank rijk zich langzaam naar het noor den uit. Vanmiddag en vanavond be staat er in het zuiden van 't land dan oojc een kans op onweer. Overigens houdt het zonnige er warme weer echter aan! medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Warm Zonnig en warm met een kans op onweer in het zuiden van het land. Overwegend matige ooste lijke wind.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1