ffl Jaarlijks komt een kwart miljoen Oostduitsers naar het Westen Generaal Norstad over de kracht de N.A.V.O.-strijdkrachten van Eric de Noorman - De verloren Viking Nieuwe Amerikaanse bootlijn New York-Amsterdam RECHTSZAKEN Wat brengt de radio? Onthulling van Amerikaans blad TWEEDE BLAD Vrijdag 14 juni 1957 12e jaargang no. 4088 STRAFFEN IN SMOKKELZAAK KRITIEK OP STASSEN Amerikaanse deskuindige „WATERDICHTE VERDEDIGING TEGEN RAKETTEN IS MOGELIJK" LIBERIAANSE TANKBOOT IN HET SUEZK AN AAL OP MIJN GELOPEN STAKING VAN FRANSE MACHINISTEN Organisatie van Amerikaanse geleerden tegen kernproeven Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, zó is „Margriet". Alles wat van militaire betekenis is in Sowjet-Unie kunnen wij vernietigen Indonesische kabinet heeft bezwaren tegen ontwerp van Soekarno voor nationale raad JORDAANSE BESCHULDIGING TEGEN EGYPTE Televisie-uitzending van de zeebodem ZEEUW Gemiddeld twintigduizend Oost duitsers vluchten elke maand naar de Duitse bondsrepubliek. Dit betekent, dat jaarlijks bijna een kwart miljoen Oostduitsers in West-Duitsland worden opge nomen. Dit is voor de Westduit- se autoriteiten hèt vluchtelingen probleem. Dank zij de gunstige conjunc tuur van het ogenblik is het niet zo heel moeilijk de Oostduitse vluchtelingen een plaats in de samenleving van de bondsrepu bliek te verschaffen. De mensen verblijven doorgaans slechts kort in de doorgangskampen om zich daarna ergens in West-Duitsland te vestigen öf te emigreren. Doch behalve Duitsers bevin den zich nog altijd buitenlanders als vluchteling ih West-Duits land. Hun aantal wordt geschat op 220.000 a 230.000. Hiervan zijn 14.000 Hongaren. Van de buiten landers leven 23.000 permanent in kampen. Dat is tien procent van het totaal. Ondanks dit op zich zelf grote aantal vormt het probleem der buitenlandse vluchtelingen geen onoplosbaar vraagstuk. Dit is de mening van de vertegenwoordi gers in Duitsland van de hoge commissaris der Verenigde Na ties voor vluchtelingen, die dezer dagen een aantal buitenlandse journalisten ontvingen die een studiereis langs vluchtelingen kampen hebben gemaakt. De meesten der vluchtelingen heb ben namelijk werk. Er zijn' er 50.000 tot 70.000, die aangewezen zijn op ondersteuning uit de so ciale kassen van de bondsrepu bliek. Het eigenlijke probleem gaat om ongeveer 20.000 „moei lijke gevallen": zieken, ouden van dagen, invaliden en derge- lijken, die door andere landen niet meer worden geaccepteerd en ook niet meer in Duitsland zelf in hun onderhoud kunnen voorzien. Echter, het aantal „moeilijke gevallen" wordt door allerlei maatregelen opneming in tehuizen voor ouden van da gen, sanatoria langzaamaan minder. In die mate zelfs, dat het hoge commissariaat der Ver enigde Naties voor de vluchtelin gen van jaar tot jaar zijn gelde lijke bijdrage aan de oplossing van het vluchtelingenprobleem in West-Duitsland kan verminde ren. Afgezien van deze moeilijke gevallen geeft het probleem der buitenlandse vluchtelingen naar de mening der V. N.-vertegen- woordigers geen bijzondere moei lijkheden meer. „Het zijn heel gewone mensen, die alleen in on gewone omstandigheden verke ren", aldus een hunner. Oplossing van het probleem der buitenlanders is alleen nog maar een kwestie van geld. Hoe veel geld nodig is kan men bere kenen als men er van uitgaat, dat per vluchteling gemiddeld een bedrag van 10.000 nodig is. Eén voorbeeld van de wijze waarop bejaarde vluchtelingen een definitief tehuis in West- Duitsland hebben gekregen le vert 't bejaardentehuis „Insula" nabij Berchtesgaden. Aan de voet van de berg, waar op eens Hitier vanuit zijn „arendsnest" over het Duitse en het Oostenrijkse land uitzag, ligt een vroegere sportschool van de voormalige Bund Deutscher Ma- del. Nu wordt er op het grote middenterrein tussen de acht kolossale gebouwen, die onder gronds door gangen met elkaar zijn verbonden, geen sport meer bedreven, doch wandelen er bijna 500 ouden van dagen: Letten, Esten, Littauers, Polen, Honga ren, statenlozen en Duitsers, in het zonnetje. Zij worden er ver zorgd door een grote staf van personeel en genieten er van alles wat de moderne techniek en wetenschap kan doen om de oude dag te veraangenamen. Een voorbeeld daarentegen van de wijze, waarop „moeilijke ge vallen" nog altijd zijn gehuisvest, levert het vluchtelingenkamp in Ingolstadt: sombere, kale, uitge woonde gebouwen, waarin troos teloos oud en jong, fris en ver lept, gezond en ongezond, samen moet wonen. Ook hier vele na tionaliteiten. Maar: hier geen moderne techniek, geen veraan genaming. Alleen koude, zelfs in de zomer. Alleen armoede. Dat ontveinzen zich noch de Duitse autoriteiten, noch de ver tegenwoordigers van de hoge commissaris. Maar zij wijzen er op, dat hier dan ook juist het pro bleem ligt. In Berchtesgaden is geen probleem meer. In Ingol stadt wel, en daar moeten de tienduizend gulden per persoon voor komen. De rechtbank te Antwerpen heeft woensdag uitspraak ge daan in de smokkelzaak, waarin ook vijf inwoners van Zundert zijn betrokken. A. J., P. v. d. C. en A. van G. kregen ieder vier maanden, F. de B. kreeg acht maanden en H. G. werd in ob servatie gesteld. Allen zijn Ne derlanders. Twee Belgische ver dachten kregen ook vier maan den, een hunner echter voor waardelijk. Bovendien zullen de veroordeelden samen 433.088 franks aan boeten en ontdoken rechten moeten betalen. Het New Yorkse blad „Daily News" schrijft, dat een groot aantal militairen steriel of ge netisch gebrekkig is geworden doordat zij bij een geheime op dracht in de tweede wereldoor log blootgesteld zijn geweest aan geheimzinnige, verblindende „lichtstralen". Aan bedoelde operatie hebben Het isolationistische New York se blad „Daily News" heeft don derdag onder de kop „Stassen go home" ernstige kritiek op de Amerikaanse afgevaardigde naar de ontwapeningsbesprekingen in Londen geuit, omdat hij volgens het blad „woedende protesten" van Fransen en Britten heeft uit gelokt door besprekingen achter hun rug met de Sowjet-afgevaar- digde. Het blad meent, dat Stassen bij „het voorbereiden van zijn weg naar het presidentschap" het land nog „ernstige moeilijk heden" berokkenen kan. Niet zonder trots heeft de voor malige Duitse scheepvaartdirec teur Arnold Bernstein, die zich in de jaren voor de oorlog zijn Duitse maatschappij, Red Star, door Hitier ontnomen zag, te Amsterdam als president-direc teur van de „American Banner Lines Inc." bekend gemaakt, dat deze Amerikaanse scheepvaart maatschappij in april van het volgend jaar met het gloed nieuwe luxueuze zeeschip s.s. Atlantic" een directe passagiers- en vrachtverbinding zal openen tussen New York en Amsterdam. Tot nu toe was er geen enkele directe verbinding tussen deze twee steden, noch van een Ne derlandse, noch van een Ameri kaanse maatschappij. De heer Bernstein deelde mede, dat naar zijn verwachting vooral talloze Amerikaanse toeristen van de nieuwe lijn gebruik zullen ma ken. „Ik breng de Amerikanen naar Amsterdam," zo zei hij, „en het is aan het gemeentebestuur van deze stad om te proberen hen in Nederland te houden." Het s.s. „Atlantic", dat bijna gereed is, heeft een inhoud van 18.000 ton en zal de overtocht over de oceaan in zeven dagen afleggen. Van de 900 passagiers zullen er 860 in de toeristenklasse voor een prijs van 390 dollar de reis heen en terug kunnen maken. Arnold Bernstein werd in 1937 door de nazies in een concentra tiekamp ondergebracht omdat hij van Joodse afkomst is. „In verband met mijn toenma lige scheepvaartmaatschappij kon men mij echter nog slecht missen", zo zei hij, „zodat men mij geregeld consulteerde. Ik had veel geluk. In 1939 kreeg ik de kans om voor de maatschap pij een reis naar Amerika te ma ken, waarvoor men mij tijdelijk uit het concentratiekamp losliet. Ik kreeg vergunning om veertien dagen zekelijk in New York door te brengen. Die vergunning heb ik toen maar uitgebuit om er meteen te blijven". De Red Star Line is inmiddels geliquideerd. Het grootste deel van de uit vijftien schepen be staande vloot is in de oorlog ver loren gegaan. De heer Bernstein bouwde zich in Amerika een nieuwe carrière op. Na twintig jaar is hij thans zover, dat hij opnieuw een zeelijn tussen het Amerikaanse en het Europese vasteland gaat openen. Hij hoopt minstens nog twee andere schepen voor zijn nieuwe maatschappij te laten bouwen, omdat naar hij meent veel meer Amerikanen de naar ver houding goedkope tocht naar Amsterdam zullen willen maken, dan de „Atlantic" zal kunnen overbrengen. volgens het blad 3.000 Ameri kaanse militairen meegedaan. Zij werd uitgevoerd langs de Rijn. Er namen 456 tanks aan deel, waarop lampen ter sterkte van 13 miljoen kaars elk waren ge monteerd. De actie, die een be perkt succes opgeleverd zou heb ben, had ten doel de vijand te verblinden en het optrekken der Amerikanen te vergemakkelij ken. Een soldaat die aan deze ope ratie heeft deelgenomen, heeft volgens het blad verklaard, dat er bij de opleiding voor die taak gewezen is op het gevaar van steriliteit. Een arts had hem in 1950 meegedeeld, dat hij volko men steriel was. De „Daily News" zegt over een afgezwakt verslag van de operatie te beschikken. Het do cument was tot nu toe geheim. Er bestaat sterk hel vermoeden, aldus het blad, dat er meer ge weest is dan de krachtige lam pen allleen. „Wij hebben bij het ontwikke len van een waterdichte verdedi ging tegen aanvallen met raket ten dergelijke vorderingen ge maakt, dat wij thans kunnen zeg gen dat zij uitvoerbaar is", aldus heeft luitenant-generaal James Gavin, hoofd van het bureau voor wetenschappelijk onderzoek van het Amerikaanse leger, woensdag tegenover de ondercommissie voor de toewijzingen van de Amerikaanse Senaat verklaard. Hij voegde hieraan toe: „De Sowjet-Unie is verre van achter lijk in het vervaardigen van mo derne wapens. Doch de Verenig de Staten maken grote vorderin gen bij het ontwerpen van een verdedigingsstelsel, waarop elke aanvaller zich met volledige ze kerheid te pletter zal lopen". Het blijkt, dat de Liberiaanse tankboot „World Jury", waarvan woensdag werd gemeld dat er zich aanboord een zware ontplof fing 'had voorgedaan, nabij Suez op een mijn is gelopen. Twaalf uur na de explosie stroomde er nog olie uit een breed lek onder de waterlijn, ondanks de pogin gen om het gat te dichten. Het zuidelijke uiteinde van het kanaal was gisterochtend vijf uur voor de scheepvaart gesloten. Duikers en kikvorsmannen van de Egyptische marine zullen de schade opnemen. Na dit onder zoek zal een mededeling over de omvang van de schade worden verstrekt. De „World Jury", die 20.235 ton meet, was op weg van Mena ad Ahmadi naar Gibraltar. De Franse koopvaardijmachi- nisten die aangesloten zijn bij de onder communistische leiding staande vakbond C. G. T., hebben woensdagavond 'besloten donder dag het werk neer te leggen als de kabinetscrisis voorbij zou zijn. Zij zeggen dat de overheid hen niet is tegemoetgekomen in hun eisen inzake betaling en promo tie, die een half jaar geleden ken baar zijn gemaakt. Het genootschap van Ameri kaanse geleerden, dat 2.200 leden telt, heeft de Amerikaanse rege ring verzocht, de proeven met kernwapens van groot f ormaat te staken. De organisatie verklaart in een resolutie, dat de veiligheid van de Verenigde Staten hierdoor geen gevaar zal lopen, daar de Amerikanen reeds over een vol doende aantal superbommen be schikken om elke eventuele aan valler af te schrikken. „HIJ ZAL TOCH STEEDS TERUGVALLEN „Deze man is een toerekenings vatbare misdadiger, die de hele onderwereld kent. Als hij vrij komt, ontmoet hij oude vrienden, die hem wel weer meenemen. Hij zal toch steeds terugvallen", aldus de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, toen hij acht jaar gevangenisstraf had geëist tegen de 26-jarige loodgie ter L. K. Van de 18 inbraken, die hem worden aangerekend, waren er slechts vier ten laste gelegd: In de pastorie van de St. Agnesparochie te Amsterdam maakte hij in juli 1956 2772,50 buit, een inbraak in de pastorie aan de Hoogstraat te Vlaardin- gen bracht hem ƒ8811,op, uit een klooster aan de Mathenes- serlaan te Rotterdam ontvreem de hij 1400,en uit een villa te Zwijndrecht nam hij ƒ900, aan geld en 9000,aan juwelen mee. Hij was al verscheidene ma len in inrichtingen geplaatst ge weest, o.a. in Groot Batelaar, maar tot negen maal toe wist hij te ontvluchten. De raadsman besprak in zijn pleidooi de vier psychiatrische rapporten, die zeer uiteenlopend zijn zoals hij meende. Hij vroeg een kortere gevangenisstraf en een langere psychiatrische behan deling. Ook wilde hij K. de ge legenheid geven eindelijk een goed vak te leren. Uitspraak over 14 dagen. Niet voor niets is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland Generaal Lauris Norstad de opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten, heeft op een, bij eenkomst van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen verklaard dat de strijdkrachten van de NAVO op het ogenblik in staat zijn om „alles" in de Sowjet- Unie, wat militaire betekenis heeft, te vernietigen. Norstad zei dat zijn strijdkrach ten over ongeveer 150 vliegvelden beschikken, die niet alleen als operatie-bases dienst kunnen hoedse aanval niet al deze vlieg velden buiten gebruik stellen.". De generaal zei voorts dat een eventuele vijand als hij even sterk is als de westelijke landen, in deze landen veel schade kan aan richten, maar dan nog altijd ver nietigd zal worden. Zelfs als hij tweemaal zo sterk 'is, kan hij nog steeds vernietigd worden, aldus generaal Norstad. Hij zei verder dat hij, als hij be velhebber van de troepen in Oost- Duitsland was, zich helemaal niet op' zijn gemak zou voelen over zijn verbindingslijn door Polen. In Oost-Duitsland hebben de Russen 22 divisies en circa 850 vliegtuigen. Deze aantallen zijn doen, maar ook „een grote mate vrÜ groot, tenminste om ze te van veiligheid verschaffen tegen een onverhoedse en verraderlijke aanval". Een aanval op al deze vlieg velden zou de Sow jet-strategen plaatsen voor een schier onmo gelijk op te lossen vraagstuk, al dus Norstad. „De Russen kunnen door een gelijktijdig uitgevoerde en onver- President Soekarno zal de vol gende vergadering van het Indo nesische kabinet bijwonen om de vorming van de door hem te lei den nationale raad te bespoedi gen. In welingelichte kringen in Djakarta wordt vernomen, dat le den van het kabinet bezwaren hebben tegen de samenstelling van de raad, zoals die door Soe karno is voorgesteld. Deze leden zouden het opnemen van meer vertegenwoordigers uit de bui tengewesten voorstaan. Het kabinet zou wensen, dat Sumatra in de raad zal zijn ver tegenwoordigd met drie leden, Nieuw-Guinea met een en Java, Borneo, Celebes, de Mol ukken en de Kleine Soenda-eilanden ieder met twee leden. bevoorraden door een land, dat mogelijk een vijandige houding aanneemt, aldus Norstad. In een officiële verklaring be schuldigt de regering van Jorda nië de vroegere Egyptische mili taire attaché in Amman van po gingen om een aantal leden van het koninklijk huis en, de rege ring te laten vermoorden. Hij had getracht een Jordaniër om te ko pen, die als juridisch adviseur werkzaam was op het hoofdkwar tier van 't Jordaanse leger. Deze had echter de stafchef ingelicht. De attaché is inmiddels op Jor daans verzoek door Egypte te ruggeroepen. Jordanië heeft zijn ambassadeur in Cairo voor over leg naar Amman ontboden. De Jordaanse regering, aldus de verklaring, overweegt welke stappen nu moeten worden geno men. ZATERDAG 15 JUNI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gew. muz.; 745 Morgengebed en liturg kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Radio-rallye 1957; 10.05 Voor de kleuters; 10.20 Gr.; 10.25 Radio- rallye 1957; 10.30 Ben je zestig?; 10.55 Radio-rallye 1957; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gr.; 11.55 Radio- rallye 1957; 12.00 Middagklok; 12.03 Promenade ork.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Radio- rallye 1957; 12.38 Gram.; 12.50 Radio-rallye 1957; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Radio-rallye 1957; 13.25 Amus. muz.; 13.50 Gram.; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Gram.; 14.35 Reportage; 15.05 Verzoekprogr.; 16.05 Voor de jeugd; 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.20 Musette ork.; 17.40 Lichte muz.; 17.55 Ballroomork.; 18.15 Journ. weekoverz.; 18.25 Gram.; 18.30 Pari. overz.; 18.40 Jazzmu ziek; 19.00 Nws; 19.10 Comm. op het nieuws; 19.15 Omroeporkest; 20.10 Caus.; 20.30 Act.; 20.50 Ca baret; 21.20 Muz. progr. met va kantie-tips; 22.00 Lichte muziek; 22.25 Gram.; 23.50 Radio-rallye 1957. 31. Snel voegt Eric zich weer bij zijn met gezellen en deelt hun zijn bevindingen mee. „Het beste is, dat Nahenah en ik alleen verder gaan," "beslist hij„twee vallen min der op. Worden wij ontdekt, dan kunnen jullie altijd nog han delen." Zonder op de tegen werpingen van Svein te letten, begeeft Eric zich met de oude krij ger op weg. Zoals de Noorman al vermoed de, ligt er een ring van schildwachten rond het grote kamp, maar zij sla gen er zonder veel moeite in deze te ontwijken. Zo dicht mogelijk naderen zij de plaats waar de Noormannen ge legerd zijn. Van Ragnar is even wel niets te bekennen. „Waar schijnlijk bevindt hij zich bij Yalah in die hut," fluistert Eric. „De aanval komt morgenvroeg, broeder," geeft Nahenah even zacht ten antwoord, terwijl hij op de Noren wijst, die druk bezig zijn hun wapentuig in orde te brengen. De Noorman denkt even na, legt dan al zijn wapens af en zegt: „Blijft hier; houdt Uw boog ge reed, maar schiet pas, als ik de hand ophef." Zonder verder vragen te stellen knikt Nahenah. Eric werkt zich behoedzaam naar voren tot aan het laatste boomgroepje. Geduldig slaat hij de Vikings gade en wacht. Verscheidene malen lijkt het er op, dat er een in zijn buurt zal komen, maar nooit dichtbij genoeg om de man zonder gevaar, dat de anderen het horen, aan te roepen. Tot ein delijk Erics kans komt. Een have loze piraat beent met lange passen zijn kant uit. Ogenblikkelijk veert Eric overeind en roept gedempt: „Hé, makker, komt eens hier!" De krijger staat stil en loert in de schaduw tussen de boompjes. Dan, menende één van zijn kameraden voor te hebben, komt hij verwon derd en nieuwsgierig naderbij. Nog voor de piraat zien kan, met wie hij te doen heeft, klinkt Erics stem zacht maar duidelijk: „Mijn leven is in Uw hand. Ik kom als vriend, ongewapend, om met Ragnar te spreken." Bij het horen van deze woorden houdt de ander abrupt de pas in. Eric verroert zich niet als de pi raat zich voorzichtig voorover buigt en hem recht in het gezicht kijkt. Maar het hart bonst Eric in de keel, want in deze worgende seconden staat hij in de schaduw van de dood. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gevar. muz.; 10.50 Buitenl. weekoverz.; 11.05 Het hangt aan de muur en het tikt; 11.35 Piano recital; 12.00 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Nieu we gram.; 13.00 Nws; 13.15 Vara- varia; 13.20 Hawaiian muz.; 13.45 Sportpnaatje; 14.00 Cabaretlied jes; 14.25 Voor de jeugd; 15.00 Gram.; 15.20 Caus.; 15.35 Le dé- luge, oratorium; 16.35 Lichte mu ziek; 16.55 Vakantietips; 17.30 Act.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Orgelspel en zang; 18.45 Rege- ringsuitz.; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.30 Caus.; 19.40 Idem; 20.00 Nws; 20.05 Vlieg er eens uit!; 21.00 Gevar. progr.; 21.45 Soc. comm.; 22.00 Lichte muziek; 22.30 Gr.; 22.40 Politiepatrouil les, documentaire; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber; 12.34 Gesproken aperi tief; 12.45 Gram.; 13.00 Nws; 13.11 Radio-almanak; 14.30 Radiojour naal; 15.00 Gram.; 15.15 Accor- deonmuziek; 15.30 Gram.; 15.45 Accordeonmuz.; 16.00 Gr.; 16.15 Omroepork.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws; 17.10 Dagklapper; 17.20 Gram.; 17.30 Muz. v. millioenen; 18.00 Moderne muz.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gr.; 20.00 Omroep-ommeganck; 21.00 Gram.; 21.15 Amus. orkest; 22.00 Nieuws; 22.11 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. Voor het eerst in de geschiede nis vara de Eurovisie zal op zon dag 16 juni a.s. een rechtstreekse reportage worden uitgezonden van de bodem van de zee. De speciaal voor dit doel door de Franse televisie gebouwde ca mera's zullen onder leiding van commandant Jacques Yves Cous- teau op de bodem van de Middel landse Zee voor Marseille worden geplaatst. De apparatuur, waarmee de televisie-camera's onder water zijn verbonden, bevindt zich aan boord van het schip van Cous- teau, de „Calypso". Deze rechstreekse reportage wordt zondagavond a.s. tussen 19.30 en 20.30 uur door de NTS uitgezonden.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5