7/ m i Tropenadel Reis van partijsecretaris Chroesjtsjef De Adenauer in Wenen aangekomen Vliegtuig in zee gevallen Nederlands-Belgische waterwegen Weer Franse schepen het Suezkanaa dooi HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Busongeluk in Londen VOETBAL ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 14 JUNI 1957 12e Jaargang Nr 4088 EERSTE BLAD Rusland bereid deel ie nemen aan conferentie op hei hoogsfe niveau Boergiba waarschuwt Gevaar voor een oorlog tussen Frankrijk en Tunesië Fins geschenk aan Boelganin en Chroesjtsjef PRESIDENT EISENHOWER IS HERSTELD DE OFFICIËLE VERJAARDAG VAN KONINGIN ELIZABETH Voor staatsbezoek aan Oostenrijk P* V' wÊ Jaar in, jaar uit genieten de OLD MAC-rokers van de zuiverste Amerikaanse Virginia EIST NU NATUUR-MARGARINE Bakt beter! Braadt beter! margnr1nE I Zó uit de Natuur. Lichter verteerbaar. Smeuïger. Smakelijker. Bruint beter! HET VLIEGTUIGINCIDENT BOVEN CHINA Vragen aan de minister ARRESTATIES IN JORDANIË VERSTROMIN GEN IN OOSTENRIJK Incident bij kuststrook van Gaza PREMIER BOURGÈS-MAUNOURY Piloot redt zich met de schietstoel Gistermiddag omstreeks kwart over één is bij Ter schelling een vliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht in zee gevallen. BETOGING IN KAAPSTAD. EEN TWEEDE GROEP AMBONNEZEN KEERT TERUG. De „Mayflower" te Plymouth aangekomen. NEDERLAND B—NOORS RONDSEL FTA14—0 Binnenlands nieuws SranKerinp lij abonnement: rerneuzen Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— pet kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dadelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties) 5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur De Russische communistische partijsecretaris, Nikita Chroesjt sjef, heeft donderdag te Helsinki verklaard, dat Rusland bereid is, waar en wanneer men wil, deel te nemen aan een conferentie op het hoogste niveau, op voorwaar de dat men de vraagstukken wil oplossen, die de vrede kunnen verzekeren en een vreedzaam naast elkander bestaan kunnen garanderen. „De Sowjet-Unie is bereid ak koord te gaan met de instelling van Inspectie-posten in Rusland, de Verenigde Staten, Groot-Brit- tanmië en andere landen, als dit een gunstige invloed kan hebben op het onmiddellijk ingaan van 't verbod om kernproeven te doen", aldus Chroesjtsjef. De Russische partijsecretaris noemde het voorstel om in het gebied van de Noordpool 'n zone voör luchtinspectie in te stellen De Tunesische minister-presi dent, Boergiba, heeft donderdag avond in een radiotoespraak tot zijn volk gezegd, dat het gevaar bestaat, dat er een oorlog tussen Frankrijk en Tunesië uitbreekt indien de gevechten tussen Fran se en Tunesische troepen voort duren. De weigering van het Franse leger de troepenbewegingen op Tunesisch grondgebied te beëin digen schept een ernstige toe stand, aldus de premier, die Frankrijk volledig verantwoorde lijk stelde voor de incidenten' van de laatste tijd. De Tunesische regering heelt donderdag geprotesteerd tegen een oefening van ongeveer 1000 Franse soldaten, die donderdag bij Gafsa tegen het aanbreken van de dag is begonnen. Franse officieren hadden woensdagavond medegedeeld, dat de ©efening zou worden gehou den. De Tunesische regering had eerst getracht de oefening uitgesteld te krijgen, maar eiste donderdag, dat de operatie zou worden afgebroken. Een desbetreffende protest nota werd ter hand gesteld van de Franse ambassadeur te Tunis. „belachelijk". (Hiermee is dit Amerikaanse voorstel voor de eerste keer officieel door Rus land verworpen). Volgens Chroesjtsjef moeten de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, de Sowjet-Unie en Frank rijk een overeenkomst sluiten in zake de dringende vraagstukken, die de wereldvrede raken. Hij vervolgde: „De oplossing van het ontwapeningsprobleem is echter niet mogelijk als er niet een klimaat van oprecht vertrou wen tussen de grote mogendhe den geschapen wordt, vooral tus sen die mogendheden die kern wapens bezitten. Deze mogend heden moeten ophouden elkaar te beschouwen als „wegpimten", aldus de Russische partijleider, Chroesjtsjef verklaarde voorts dat hij en Boelganin bereid zijn om naar de Verenigde Staten te gaan, mits zij officieeel worden uitgenodigd, „onze trots ver biedt ons echter hierom te vra gen". Volgens Chroesjtsjef verwerpt Rusland elke mogelijkheid om rechtstreeks met de Verenigde Staten onderhandelingen te voe ren over de hereniging van Duits land, want de Sowjet-Unie is van mening dat dit vraagstuk door de Duitsers zelf moet worden op gelost. Wel is Rusland genegen om aan een regeling inzake de Duit se hereniging mee te werken, maar dit niet door inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Duitsland, noch door onder handelingen. die achter de rug van de Duitsers om worden ge voerd, aldus Chroesjtsjef. Chroesjtsjef, die zijn' verkla ringen op een persconferentie af legde, was sceptisch gestemd te genover de mogelijkheid om op een doeltreffende wijze controle uit te oefenen op de naleving van het verbod van kernwapens. Over de Scandinavische landen merkte hij op dat de politiek van Noorwegen en Denemarken de Sowjet-Unie verontrust. „In Noorwegen en Denemarken' bestaan belangrijke machten, die de verdeling van de wereld in mi litaire blokken willen en er voor pleiten dat Noorwegen en Dene marken lid van de NAVO blij ven", aldus Ohroestsjef. De Sowjet-minister-president, maarschalk Boelganin, en de eerste secretaris van de commu nistische partij van de Sowjet- Unie, Chroesjtsjef, hebben don derdag van Finland de locomo tief ten geschenke gekregen, waarop Lenin in 1917 uit het tsaristische Rusland naar Fin land uitweek, vermomd als ma chinist. De met bloemen versierde lo comotief werd aan de Russische leiders overgedragen door de Finse minister-president, Sukse- lainen. President Eisenhower is thans geheel hersteld van zijn maag stoornis, zo heeft zijn arts, gene- raahmajoor Snyder, donderdag bekendgemaakt. Duizenden Londenaars en toe risten hebben donderdag op de officiële verjaardag van konin gin Elizabeth het eeuwenoude gebruik van trooping the colour gadegeslagen. De koningin, ge kleed in uniform, inspecteerde te paard de in traditionele uni form gestoken garderegimenten. Daarna nam zij de parade af. Negen viermotorige „Valiant"- bommenwerpers vlogen later in V-formatie over het paleis Buc kingham. Dit was de eerste maal dat deze atoombommenwerpers de jaarlijkse groet van de Britse luchtmacht brachten. De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, is donder dagochtend per vliegtuig te We nen aangekomen vodr 'n staats bezoek van drie dagen aan Oos tenrijk. Het gezelschap, waarvan ook de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano deel uit maakt, werd verwelkomd door kanselier Raab en andere leden der Oostenrijkse regering. Kort voordat het vliegtuig landde, liep de bondskanselier een lichte wond aan het hoofd op, doordat het toestel in een luchtzak terechtkwam op het ogenblik dat Adenauer de cabi ne van de piloten betrad. Door de schok stootte hij krachtig het hoofd tegen de deurpost. Toen de bondskanselier uit het vlieg tuig stapte, had hij een pleister op "het hoofd en op zijn gezicht waren nog sporen van bloed te zien. Officieel is er aan het bezoek geen politiek programma ver bonden, daar er tussen beide landen geen „open kwesties" be staan. Wel verwacht men, dat de twee regeringsleiders hun persoonlijke visie op de interna tionale toestand zullen geven. Een Oostenrijks-Westduitse com missie heeft een ontwerpver drag betreffende een regeling van financiële kwesties tussen beide landen voltooid. Dit ont werp zal zaterdag worden onder tekend. X, ,N- Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken 'beschouwt de Amerikaanse regering het inci dent met het Amerikaanse ma rinevliegtuig, dat bij Swatau door (-oenm u n istiseh-Chli nees afweer geschut werd beschadigd, als ge sloten. De Jordaanse regering heeft donderdag bekendgemaakt, dat er in het gebied van Hebron 19 Jordaniërs zijn gearresteerd in verband met een samenzwering van de Egyptische militaire at taché en consul te Jeruzalem tot het plegen van sabotage in Jor danië. Be arrestaties werden verricht op bevel van de militaire gou verneur van Jeruzalem, aldus de bekendmaking. Ongeveer 250 Weense en West duitse toeristen zijn donderdag in Oost Tirol door overstromingen van de rivier de Drau geïsoleerd Lb iret cloroie i. kt Jr )b in de slinken de voedselvoorraden snel. De Oostenrijkse autoriteiten zuilen vandaag drie lichte red dingsvliegtuigen met voedselpak ketten naar het gebied sturen. Legereenheden zijn onderweg naar de plaats van de overstro ming, welke door zware regen- va] Js veroorzaakt. Het Tweede Kamerlid de heer Assmann heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken de vol gende vragen gesteld Heeft de minister kennis ge nomen van de verklaring van de Belgische minister van Bin nenlandse Zaken, de heer Ver- meylen, afgelegd na de bijeen komst van de Belgische kabi netsraad op vrijdag 7 juni j.l., waarin o.m. het navolgende werd medegedeeld„De raad hoorde het verslag van de minister van Buitenlandse Zaken over de on derhandelingen, welke met de regering van Nederland aan de gang zijn over verscheidene vraagstukken betreffende de waterwegende uitschakeling van de stop van Ternaaien, de Schelde-Rijnverbinding en het kanaal Terneuzen-Gent. Het Nederlandse antwoord wat 't eerste punt betreft wordt dezer dagen verwacht. De ande re twee punten zullen het voor werp uitmaken van onderhande lingen, waartoe de Belgische re gering onmiddellijk bereid is?" Indien deze vraag bevestigend kan worden beantwoord, wil de minister dan mededelen, welke naar zijn mening de draagwijd te is van deze Belgische verkla ring moet zij met name zo wor den opgevat dat de Belgische regering tot het besluit is geko men haar afwachtende houding met betrekking tot het vraag, stuk van een nieuwe Schelde- Rijnverbinding te laten varen? Welke betekenis moet naar het oordeel van de minister wor den toegekend aan de hier ge bezigde term „onderhandelen" aangezien over het gehele com plex van waterwegenkwesties toch reeds onderhandeld is en deze onderhandelingen boven dien tot een ontwerpovereen komst hebben geleid, die op 11 maart 1954 werd geparafeerd? Kan de minister toezeggen, dat, indien over het vraagstuk van een nieuwe Schelde-Rijnver binding niettemin andermaal onderhandelingen worden inge leid, de duur hiervan met het oog op de belangen van Weste lijk Noordbrabant zal worden gebonden aan een redelijk korte termijn? In de omgeving van de Israëli sche nederzetting Hasjolsja, bij de kuststrook van Gaza, zijn don derdagochtend twee leden van een Israëlische militaire patrouil le ernstig gewond, doordat hun auto op een landmijn reed, zo is te Jeruzalem bekendgemaakt. De 42-jarige radicale leider Maurice Bourgès-Maunoury is de jongste premier die Frankrijk sinds 1883 heeft gehad. De gemid delde leeftijd van zijn veertien ministers is 49 jaar. Bourgès-Maunoury die een vooraanstaande rol heeft ge speeld in het Franse verzet hij is de eerste Franse minister-pre sident die drager is van de Britse „distinguished services order" heeft zijn ministers gisteren aan president Coty voorgesteld. Zijn meerderheid is de kleinste die een Franse premier na janu ari 1947, toen Vincent Auriol de eerste president der vierde Fran se republiek heeft gehad. Bourgès-Maunoury steunt op afgevaardigden wier politieke overtuiging in vele opzichten overeenkomt met de aanhangers van de afgetreden regering-Mol- let met dit verschil dat zijn aan hang iets meer rechts getint is. Met de benoeming van Bour gès-Maunoury tot premier is een einde gekomen aan de Franse kabinetscrisis die 22 dagen heeft geduurd. De Franse scheepvaartmaat schappij „Messageries Mariti- mes" heeft bekendgemaakt, dat haar passagiers- en vrachtsche pen van 21 juni af weer gebruik zullen maken van het Suezkanaal. Een woordvoerder van de com missie van Franse reders heeft zich verbaasd getoond over de bekendmaking van de „Message ries Maritimes".. Volgens hem zijn er nog geen nieuwe aanwij zingen van de regering ontvan gen. Deze worden echter wel ver wacht. De „Messageries Maritimes" is de grootste Franse maatschap pij, die gebruik maakte van het kanaal. Een functionaris van de maat schappij zei te Parijs, dat de Franse regering de rederijen heeft toegestaan van 21 juni af weer door het kanaal te varen. De Franse regering heeft de mededeling van de rederij nog niet bevestigd. De Franse regering heeft don derdagavond bekendgemaakt, dat Franse schepen weer gebruik mogen maken van het Suez kanaal. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenland se zaken deelde mee, dat dit be sluit is genomen, nadat Franse en Egyptische banken in Zwitser land overeenstemming hadden bereikt over de betaling van de kanaalgelden. Dit zal geschie den in transferable sterlings. Var.' de zijde van de luchtmacht voorlichtingsdienst werd desge vraagd het volgende medege deeld: „Gistermiddag omstreeks één uur heeft luitenant-ter-zee-vlieger tweede klasse (oudste categorie) G. A. M. van Wermeskerken van de marineluohtvaartdienst, die voor schietoefeningen gedeta cheerd is op de vliegbasis Leeu warden, tijdens een schietoefe ning bij Terschelling zijn „Meteor 8'" met de schietstoel verlaten. Na per parachute in zee geland te zijn is hij in zijn „dinghy' ge klommen waaruit hij een kwar tier later door een hefschroef- vliegtuig dat op Vlieland is ge stationeerd werd opgevist. Als reden voor het verlaten van het vliegtuig door de vlie ger wordt als vermoedelijke oor zaak opgegeven een aanvaring van het vliegtuig met de sleep- schijf (het doel), waardoor be sturingsmoeilijkheden ontston den". Van de zijde van de marine voorlichtingsdienst deelde men mede dat de bestuurder van de „Metsori'-straaljager in opleiding is voor vlieger van straalvliegtui gen naar aanleiding van het bin nenkort in gebruik nemen van 'Hawker „Seahawk"-straaljagers door de marineluchtvaartdienst. De helikopter welke vlieger Van Wermeskerken heeft gered, werd bestuurd door luitenant-ter-zee tweede klasse P. A. de Bruijn van de marineluchtvaartdienst. Volgens de marinevoorlich tingsdienst is een helikopter van de opsporings- en reddingsdienst van de M. L. D. op de vliegbasis ZONNIG Boven de Noordzee bevindt zich een hogedrukgebied. Dit veroor zaakt boven het Europese conti nent noordoostelijke winden, waarmee zeer droge lucht wordt aangevoerd. Als gevolg van de intensieve zonnestraling wordt deze lucht geleidelijk verder verwarmd, zo dat de maximumtemperaturen opnieuw enkele graden hoger waren dan woensdag. De hoog ste waarde, 23 graden, werd in Wcensdrecht gemeten. Door de aanwezigheid van het genoemde hogedrukgebied blijft de depres sie-activiteit beperkt tot ver bui ten onze omgeving. Voorbij trekkende luchtdrukdalingen bo ven Zuid-Europa doen de-wind af en toe tot krachtig toenemen. Overigens is weinip verandering in het huidige weerbeeld te ver wachten. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot vrijdagavond. Zonnig. Zonnig weer met een matige tot krachtige noordoostelijke wind en iets hogere temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 14 JUNI. Leeuwarden gestationeerd met het oog op het oefengetoled voor vliegtuigen' in de omgeving van de Waddeneilanden. TWEE VLIEGTUIGEN RAAKTEN ELKAAR IN DE VLUCHT. Donderdagmorgen te half elf hebben aan de Damweg te Lo- pik twee Tiger Moth vliegtuigen van de rijksluchtvaartschool na met elkaar in botsing te zijn ge weest in de lucht, een noodlan ding gemaakt. Beide machines werden licht beschadigd. Beide piloten bleven ongedeerd. Een duizendtal niet-bianke mannen en vrouwen heeft don derdag, ondanks een desbetref fend verbod, een mars door Kaap tad ondernomen uit pre test tegen de Zuid-Afrikaansr wet op de identiteitskaarten. Volgens deze wet moeten Afri kaanse mannen in bepaalde ge bieden identiteitskaarten bij zicit dragen en mogen zij op bepaalde uren van de nacht niet op straat zijn. De regering is van plan dit stelsel uit te breiden tot Afri kaanse vrouwen. Hiertegen pro testeerden de vrouwen. De politie maakte een einde aan de mars en schreef de rsi- men van deelnemers aan de be toging op. Niemand werd opge bracht. Een van de befaamde Londen- se dubbeldukkers autobussen i is donderdagmiddag in de Oxford- street op een aantal op het trot toir wachtende personen ingere den. De gevolgen waren verschrik kelijk. Ter plaatse werden 6 per sonen gedood en 12 gewond. Eén der gewonden is later in het zie kenhuis overleden, zodat dit on geluk 7 mensen het leven heeft gekost. Vijf der slachtoffers waren man nen en twee waren vrouwen. De meeste gedóden zijn onder de bus geraakt. Een aantal personen werd ge wond doordat zij met kracht op de grond werden geslingerd. Elf Met de „Willem Ruys" keert een tweede groep Ambonnezen naar Indonesië terug. Het zijn negen gezinnen, tezamen 52 per sonen, afkomstig uit het Am- bonnezenwoonoord „.Golflinks" De „Mayflower II" is donder dag met volle zeilen de Cape Cod Bay overgestoken en de haven van Plymouth in Massachusetts binnengelopen; waar de pelgrim- vader s zich 337 jaar geleden heb ben gevestigd. Het schip had Provincetown in de vroege ochtenduren veriaten. Twee helikopters van de kust wacht cirkelden voortdurend bo ven de driemaster om te verhin deren, dat sport vliegtuigen te dicht bij het zeilschip kwamen. De bemanning van de „May flower" werd toegesproken door Ellis Brewster, afstammeling van de befaamde ouderling Brewster, die met de eerste Mayflower naar Amerika is gezeild. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.04 3.39 4.19 4.29 n.m. 3.25 4.00 4.40 4.50 ZON op onder Juni. 14 4.21 21.03 15 4.21 21.04 16 4.21 21.04 MAAN rtft (tot op 22.17 22.47 23.11 6.31 7.35 8,40 Het Nederlands B-elftal heeft te Stavanger met 40 gewonnen van een Noors 'oondsteam. Bij de rust was de stand 10 in hei: voordeel van onze landgenoten. „DIT IS MIJN ELFTAL." Op 19 juni a.s. zal notaris E. Bennink Bolt via de televisie het door het Nederlandse publiek ge kozen voetbalelftal, dat op de Olympische dag speelt, bekend maken. Eveneens zullen dan de win naars van de drie televisietoestel len worden aangewezen. De di recteur van het Nederlands Olympisch Comité, dr. Van Zyll zal een vraaggesprek hebben met enkele van de gekozen spelers. Het Nederlands Olympisch Co mité wijst er in verband met de vele vragen nogmaals op, dat de sluiting van het opinieonderzoek is vastgesteld op 15 juni om 24 uur. gewonden konden, na in een zie kenhuis behandeld te zijn, huis waarts keren. De 63-jarige bestuurder van de autobus verklaarde later, dat hij toen het ongeluk gebeurde, tijde lijk verblind moet zijn geweest MOTORRIJDER VERONGELUKT. De 23-jarige G. Harens uit Zuidwolde, werkzaam als kamp- knecht in het kampeercentrum „De Wiltzagh" te Ruinen is don derdagmorgen om circa S uur met zijn motor nabij de o.l. schooi te Echten uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Het slachtoffer, dat ongehuwd was, was vrijwel op slag dood. JONGETJE TIJDENS HET SPEL VERDRONKEN. Woensdagmiddag is het vier jarige jongetje Bertje Oranje uit de Joh. Brahmsstraat in trecht in het Amsterdam-Rijn kanaal te water geraakt en ver dronken, toen hij tijdens het spel met enige vriendjes een bal achterna liep. Politiemannen hebben tever geefs naar hem gedoken en la ter gedregd. Donderdagmorgen zag een visser het lijkje voorbij drijven. DE BISSCHOP VAN ROTTERDAM IN MILAAN BEROOFD? De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, is woensdag avond met zijn secretaris dr. M. J. de Jong van zijn bezoek „ad limina" aan het Vaticaan en eeu daaraan vastgeknoopte vakantie reis uit Italië teruggekeerd. Toen hij woensdagavond op Rot terdam C.S. uit de „RheingohT' stapte, bleek zijn naaste om geving er reeds van op de hoog te te zijn, door telefonische infor maties, dat de bisschop waar schijnlijk het slachtoffer is ge worden van een handige zakken roller. Even na zijn vertrek uit Mi laan, 's morgens tegen half 7, bemerkte mgr. Jansen, dat hij zijn portefeuille kwijt was, die hij even tevoren nog in handen had gehad. Daarin bevond zieb niet alleen een flink bedrag aan geld, maar ook het treinbiljet en het paspoort. Vermoed wordt, dat iemand die zich als reiziger voordeed en zich bij het instap pen nogal opdringerig toonde, doch naderhand in de trein niet meer te zien was, de portefeuille heeft gerold. Gelukkig had de secretaris nog geld genoeg bij zich om voor een nieuw spoorbiljet te zorgen, maar hoe zou het aan de diverse grensstations zijn nu de bisschop zijn paspoort miste? Dit is ech ter zeer meegevallen en over coulance van de pascontroleurs heeft mgr. Jansen dan ook niet te klagen gehad. Wel heeft men zich er, ook telefonisch van wil len overtuigen, dat men hier in derdaad met de bisschop var Rotterdam te doen had.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1