Bourgès-Maunoury in de Nationale Vergadering Strijd in Algerië wordt voortgezet Het Westelijk antwoord aan de Sowjet-Unie inzake het Midden-Oosten Amerikaans boven China vliegtuig beschoten 16 JuniVaderdag Minister Staf over Neder 1. Nieuw-Guinea Ernstig verkeersongeval te Maastricht HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Vragen over probleem Belgisch- Nederlandse water wegen Algiers weer rustig De radicale leider Bourgès-Maunoury heeft de Franse Nationale Vergadering woensdag verzocht hem te instal leren ajs minister-president. Hij gaf een uiteenzetting van zijn program, dat gericht is op het redden van Algerië voor Frankrijk en het redden van de frank. GROTE MOGENDHEDEN VEROORDELEN HET GEBRUIK VAN GEWELD IN DIT GEBIED In het dinsdag te Moskou overhandigde Britseant woord op de Sowjet-nota van 19 april inzake het Midden- Oosten verwerpt de Britse regering het Sowj et-voorstel voor een gemeenschappelijke verklaring van Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, waar in deze vier grote mogendheden het gebruik van geweld in het Midden-Oosten veroordelen. voornaamste bron van I spanning in Midden-Oosten Milcop-stencilmachine „Wij hebben een apparaat ter verdediging van Nieuw-Guinea" AANBESTEDING VAN IJ-TUNNEL UITGESTELD TOT 2 JULI Ook Amerikaanse nota. Het nummer van heden telt 12 pagina's. Franker In z bI3 abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs a ct. DE VRIJE DONDERDAG 13 JUNI 1957 12e Jaargang Nr 4087 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,— Iedere regel meer 20 et Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Volgens Bourgès-Maunoury zal Frankrijk alleen in de eerste 18 maanden soberheid moeten be trachten. Hij zei het bezuini gingsprogram van 250.000.000.000 frank van de vorige regering, die van de sociailst Mollet, over te zullen nemen. Voor het einde van de maand zal hij verzoeken om 'n bedrag van 150.000.000.000 frank aan nieuwe belastingen in 1957. (Hetzelfde bedrag was ver zocht door de regering-Mollet.) Hij zei nog niet te weten welke vorm de nieuwe belastingen zul len hebben. Zij zullen in één jaar in totaal 300.000.000.000 fr. moeten opbrengen. Bourgès-Maunoury beloofde voorts ..de bouw van een nieuw Algerië". Frankrijk zal niet wachten, totdat zijn tegenstan ders dit wensen te doen. Na ge wezen te hebben op de doelen van de regering-Mollet in Alge rië zei de radicale staatsman, dat zijn kabinet door zich te houden aan dezelfde wil en de zelfde actie Algerië en de we reld tonen, dat de Franse belof te tot vestiging van een nieuwe toestand in Algerië geen verkla ring vap bedoelingen is zonder dat er daden op volgen. De kandidaat-premier zei, dat het aanbod van het kabinet-Mol- let tot een staken van het vuren gehandhaafd blijft, en dat hij zo spoedig mogelijk een wets ontwerp zal indienen over een nieuwe federale structuur in Al gerië. Invoering van deze nieu we structuur zou beginnen op plaatselijk niveau en worden voortgezet op departementaal en provinciaal niveau. Waarne mers te Pariis zeiden, dat dit be tekent, dat het statuut geleide lijk zal worden ingevoerd ook zonder dat het vuren zal zijn ge- sts^kt Wat de opbouw van Europa betreft, zei Bourgès-Maunoury, dat zijn kabinet in de eerste plaats en nog voor het zomer reces van de nationale vergade ring zal verzoeken om goedkeu ring van de verdragen voor de gemeenschappelijke markt en Euratom. Verder zal het onder handelingen voor een vrijhan delszone bevorderen. Bourgès-Maunoury constateer de, dat een grondwetswijziging om de stabiliteit van de rege ring te vergroten een dringende eis is. Over Algerië zei Bourges-Mau- noury nog, dat de strijd moet worden voortgezet en dat mil joenen mensen moeten worden gesteund bij de opbouw van een nieuw Algerië. Hij bracht hulde aan de waakzaamheid van de Franse troepen in Algerië en zei dat de offers die de Fransen brengen, niet tevergeefs zullen zijn. De opstandelingen weten, dat zij militair nooit zullen win nen. Óok een poging van de op standelingen Frankrijk te doen veroordelen door de Ver. Naties heeft geen succes opgeleverd, al dus Bourgès-Maunoury. Bourgès-Maunoury noemde de financiële toestand van Frank rijk „ernstig". Hij stelde voor onmiddellijk over te gaan tot in grijpende maatregelen, gecombi neerd met een actie op lange termijn. Hij zei, dat er binnen lands teveel wordt uitgegeven en dat de uitvoer niet groot ge noeg is. De gemeenschappelijke markt biedt Frankrijk een ruim afzetgebied. Landbouwprodukten moeten behoren tot de belangrijkste uit voerartikelen, aldus Bourgès- Maunoury. Hij wees erop, dat de militaire begroting met inbegrip van Al gerië, 1.300.000.000.000 frank be draagt. Van deze som is 400 mil jard frank voor het leger in Al gerië, maar Bourgès-Maunoury zei, dat slechts de helft van dit bedrag beschouwd kan worden als de kosten van de militaire operaties. Ook als de gevechten zullen zijn afgelopen, zal veel geld ter beschikking moeten gesteld voor de economische ontwikkeling van Algerië, aldus Bourgès-Mau noury. Twee sprekers van rechtse par tijen hebben woensdag in de Franse nationale vergadering krachtige maatregelen geëist te gen de Algerijnse rebellen, die in Frankrijk opereren. Ex-Poujadist Jean le Pin, die in Algerië heeft gediend en deel heeft genomen aan de Brits- Franse actie tegen Egypte, ver klaarde dat de mensen na 9 uur 's avonds in een derde deel van Parijs niet meer gaan en staan kunnen waar zij willen vanwege de activiteit van de Algerijnse rebellen. De conservatief Pierre Andre merkte op dat er tussen januari en eind april van dit jaar in Frankrijk 120 Mohammedanen vermoord en 741 gewond zijn. In het hele jaar 1956 bedroegen deze aantallen 78 en 1063. André zei dat de Algerijnse re bellen 2500 agenten in Frankrijk hebben. Zij zouden van de Algerynse arbeiders „belastingen" eisen, variërend tussen 1000 tot 5000 fr. per maand, en van de Algerijnse winkeliers bedragen tot 50.000 fr. per maand. Le Pin eiste de voltrekking van de doodvonnissen, voor da den van terrorisme geëist tegen Algerijnse rebellen. Hij zei dat er in Algiers 700 rebellen wach ten op hun executie. Bourgès-Maunoury premier De Franse Nationale Vergade ring heeft Maurice Bourgs-Mau- noury als premier aanvaard. Hij wordt de 23ste Franse minister-Arabisch-ïsraehsche ges president van na de oorlog. De nieuwe regering heeft het vertrouwen verkregen met 240 tegen 194 stemmen. In de woensdag gepubliceer de Britse nota wordt onder meer gezegd, dat de Britse re- Volgens een bericht van radio Peking is woensdag een Ameri kaans marinevliegtulg van het vliegdekschip „Nornet" by Swa- tau boven het Chinese vasteland tegenover Formosa door lucht doelgeschut beschoten en bescha digd. Er zouden twee nationalis- tisch-Chinese straaljagers zijn neergeschoten. Het Amerikaan se toestel had tot een groep van vier behoord, die van het vlieg dekschip af „het gebied van Swa tau in de provincie Kwantoeng waren binnengedrongen". Na geraakt te zijn „ontsnapte het toestel in zuidelijke richting, ter wijl het een rookspoor naliet". Volgens het radiobericht was de „Hornet" met vier onderzee bootjagers woensdagochtend de haven van Hongkong uitgevaren, waarna de schepen een deel van de Zuid-Chinese zee binnen de territoriale wateren van China binnenvoeren. Kort na de mid dag voeren vijandelijke oorlogs schepen naar de wateren tussen Hongkong en Swatau. Daarna waren de toestellen opgestegen. De twee (uit een groep yan 4) nationalistisch-Chinese vlieg tuigen waren in zee neergestort, zuidelijk van het eiland Tahao. De andere twee waren ontko men, aldus radio-Peking. Het Amerikaanse ministerie van Marine maakte woensdag bekend dat een vliegtuig van de „Hornet" door communistisch- Chinees luchtdoelgeschut is be schoten en licht beschadigd op een vlucht 14 km van het Chinese vasteland. Volgens de verklaring was het toestel op oefenvlucht ter hoogte van de Chinese kust in Straat Formosa. Het bleek Westelijk van zijn voorgeschre ven positie te hebben gevlogen. Het voorval geschiedde in mistige weersomstandigheden. MEVROUW, Laat hem eens wat langer liggen Met een kopje thee op bed, Brom niet over een klein brandgat Door zijn peukje sigaret; Zorg voor een fijn kopje koffie Met een stukje sprits er bij En geef hem voor hedenavond Huiswerkassistentie vrij. Laat de goeierd eens écht merken: Heden is het vaderdag: Laat hem lopen met dat hoedje, Dat hij niet meer dragen mag; Zorgt voor&l voor nieuwe dassen, Hét cadeautje voor een man, Omdat hij z'een vriend cadeau, óf Omdat hij ze ruilen kan. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden.) gering „natuurlijk" van me ning is, dat de problemen van hert Midden-Oosten niet door geweld kunnen worden opge lost, maar een verklaring zon der meer, van de aard als door de Sowjet-Unie wordt voorge steld, zou deze problemen niet helpen oplossen,. Het behoud van de vrede en de versterking van de onafhankelijkheid van de landen in het betrokken, ge bied zouden niet bij een derge lijke verklaring gebaat zijn. De Britse regering wijst daaren boven op de verplichtingen, die de betrokken mogendheden reeds hebben op grond van het handvest van de Verenigde Na ties, waardoor een gemeen schappelijke verklaring over bodig is. (Adv.) Géén inkt, géén stencils. 7 kleuren in één drukgang. 1000 afdrukken van één moeder blad. Compleet 135, Vraagt demonstratie van dit sten- cilwonder aan: INT. IMPORT CENTRAL Selterskampweg 14, Bennekom. Kort voor zijn vertrek naar Australië voor een beleefdheids bezoek heeft de minister van De fensie, ir. C. Staf, via radio-Biak, o.m. verklaard, dat zijn oorspron kelijke voorstelling ten aanzien van Nieuw-Guinea in sommige opzichten gunstiger en in andere opzichten ongunstiger was. „Het is nog moeilijker dan ik mij ge dacht had, maar aan de andere kant ook beter". Over werk en leven van het personeel der Koninklijke Marine - -i iP ninOQ 7P1 Hij zei desgevraagd het te betreuren, dat van Indonesi sche zijde wel eens een bepaal de dreigende uitlating ten aan zien van Nieuw-Guinea ge daan was, doch hij was van mening, dat de Koninklijke Marine op Nieuw-Guinea vol ledig voor zichzelf kan zorgen en aan alle situaties het hoofd kan bieden. Minister Staf eindigde: „Ik ben gepakt door het probleem-Nieuw- Guinea. Wat in de afgelopen ja ren alhier is verricht is zeer be wonderenswaardig. De Ko^ink- ^'Nederlands^ieuw-Guinea, zei j lijke Marine vervult haar taak P. x j.-j. maar nipt mpt PTotp GDsrewekthe'id. Overal hij, dat dit „moeilijk maar niet onmogelijk" is. Desgevraagd antwoordde de minister, dat de Indonesische op vatting als zou Nieuw-Guinea een militaire basis vormen, „absurd en volledige onzin" is. Hij ver volgde: „Wij hebben hier een ap paraat ter verdediging van Nw.- Guinea, doch nergens anders voor". met grote opgewektheid. Overal is een sterke interne dicipline, er wordt gewerkt met vertrouwen in de toekomst. In het grote ge heel van Nieuw-Guinea geloof ik, dat het nuttig is, dat de Konink lijke Marine op deze wijze bij draagt tot de ontwikkeling van een samenleving, die ertoe kan leiden, dat dit grote land tot ont wikkeling komt". Woensdagnamiddag omstreeks half drie is op de Franciscus Ro- manusweg te Maastricht een auto van het transportbedrijf R. uit Sittard tegen een met hout geladen stilstaande vrachtauto van een transportbedrijf te Huls berg gebotst. De bestuurder van de stilstaande auto, die bij de auto stond, werd bij deze bot sing op slag gedood. De lading, bestaande uit houten balken, ging voor een deel dwars door de cabine. De andere auto schoof met een volkomen ingedrukt voorfront en motor enkele tien tallen meters schuin over de weg tot op het trottoir aan de over zijde van de weg en kwam daar tot stilstand. De bestuurder van deze wagen bleef ongedeerd. Een naast hem zittende passagier werd ernstig gewond en 'n kind, dat op de schoot van de tweede passagier zat, werd in zeer ern stige toestand naar het zieken huis overgebracht. Bij het ongeval zijn gedood de heer J. van der Broeck uit Huls berg, 39 jaar en Mia Reurs uit Sitard, vier jaar. Zwaar gewond werd J. Quik uit Sittard, 50 jaar. Vier kinderen werden licht ge wond. De bestuurder van de stilstaan de vrachtauto met hout was blijkens nadere informatie de 39-jarige A. van den Broeck uit Hulsberg. In de vrachtwagen, die de botsing veroorzaakte zaten drie personen beklemd, van wie de bestuurder, de vrachtauto ondernemer Th. Ruers uit Sit tard ongedeerd bleef, maar zijn mede-passagiers, de 50-jarige J. Kuix en het 4-jarig kindje M. Ruers beiden zwaar gewond wer den. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is het kindje overleden. In de stilstaande vrachtauto zaten nog vier kinderen in de cabine. Het is een wonder dat de zware houten balken welke bij de botsing door de cabine naar voren gleden precies over de hoofden van deze kinderen zijn geschoten. Twee van de kinderen werden slechts licht gewond en de twee anderen man keerden niets. De verkeerspolitie heeft een onderzoek ingesteld, maar tast nog in het duister omtrent de oorzaak. Het is onbegrijpelijk dat de bestuurder van de Sit- tardse vrachtauto niet tijdig is uitgeweken voor de stilstaande Hulsbergse vrachtauto, omdat deze op een rechter weggedeelte en volkomen zichtbaar gepar keerd stond. Drie van de vier voor de in schrijving voor de bouw van een autotunnel onder het IJ uitge nodigde aannemers-combinaties hebben gezamenlijk aan het ge meentebestuur van Amsterdam verzocht de aanbesteding, die was vastgesteld op 18 juni a.s., een maand uit te stellen. De reden van dit verzoek ligt in de omstandigheid dat het op stellen van de begroting voor een dergelijk object bij het wer ken in grote combinatie (waar bij niet slechts Nederlandse doch ook Franse en Duitse firma's zijn betrokken) het op elkaar afstemmen van de indeling en het uitwerken van de begroting door de verschillende, in de com binaties samenwerkende aanne mersbedrijven, zeer tijdrovend is. Het gemeentebestuur van Am sterdam heeft in verband hier mede besloten de aanbesteding van de IJ-tunnel uit te stellen tot vrijdag 2 juli 1957 te elf uur. Het Eerste Kamerlid de heer De Gou, heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat de vol gende schriftelijke vragen ge steld Hebben de ministers van Bui tenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat kennis genomen van het communiqué van de Belgische regering d.d. 7 juni J.I., waarin mededeling gedaan wordt over de bereidheid onmid dellijk onderhandelingen met de Nederlandse regering aan te knopen over het vraagstuk van de Nederlands-Belgische water wegen? Indien deze vraag bevestigend beantwoord wordt, kunnen de ministers dan mededelen: a. waarom dit Belgische com muniqué afwijkt van het Belgi sche standpunt, dat te dezer za ke door de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken op 13 maart j.l. aan de Eerste Ka mer der Staten-Generaal is me degedeeld b. of dit nieuwe Belgische standpunt inhoudt, dat in dien ook de Nederlandse rege ring tot deze onderhandelingen bereid zou zijn de uitvoering van de op een beslissing over de Schelde-Rijn-verbinding ge wacht hebbende waterstaatswer ken in West-Noordbrabant op nieuw geen doorgang zal kun- De voornaamste bron van spanning in het Midden-Oosten is in feite het Arabisch-Israëli- sche geschil. Een bijdrage van de Sowjet-Unie zou daarom in de eerste plaats op de oplossing van dit centrale probleem gericht moeten zijn. „De Sowjet-regering heeft tot dusver geen construc tieve en realistische voorstellen in dit opzicht gedaan", aldus de nota, die besluit; „Indien de Sow jet-regering concrete bewijzen zou geven, dat haar activiteit, bij voorbeeld in de Veiligheidsraad der Verenigde Naties, met het bovengenoemde in overeenstem ming is, zou dit zeker door de Britse regering met instemming worden ontvangen". Frankrijk en de Verenigde Staten hebben soortgelijke, maar niet gelijkluidende nota's aan de Sowjet-Unie doen toekomen. Ook de Ver. Staten hebben dinsdag de Russische regering een nota doen toekomen. Hierin wordt een beroep op de Sowjet-Unie gedaan om in de Ver. Naties op opbouwende wij ze mee te helpen aan het vinden van een oplossing voor de vraag stukken in het Midden-Oosten. De Ver. Staten verwerpen het voorstel van de Sowjet-Unie om een verklaring op te stellen, waarin de vier grote mogendhe den zeggen af te zien van het gebruik van geweld in het Mid den-Oosten. In de Amerikaanse nota wordt voorts gezegd, dat de bedreigin gen en de ondermijnende acti viteiten van de Sowjet-Unie de landen van het Midden-Oosten een goede reden geven om ak koord te gaan met collectieve veiligheidsmaatregelen. Van officiële zijde in Londen is meegedeeld, dat achter de Britse nota de hoop schuil gaat, dat de Sowjet-Unie haar wapen leveranties aan Egypte en Syrië die men ziet als de grondoor zaak van de stabiliteit in het Midden-Oosten zal verminde ren. Volgens de Britten zijn de Russen in december weer begon nen met Syrië wapens te leve ren. In februari zouden de wa penleveringen aan Egypte her vat zijn. Van genoemde zijde wordt voorts betoogd dat de wapenleve ranties door de Westelijke lan den aan Irak, Perzië, Turkije en Saoedi-Arabië een bijdrage bete kenen aan het handhaven van de stabiliteit in het Midden-Oos ten en geen nadelige invloed hebben op de spanning tussen Israël en de Arabische landen. nen vinden vooraleer deze nieu-1 di va'n de Sowjet-Unie in de we onderhandelingen beëindigd veiligheidsraad en de wapen- zullen ziin. levering op grote schaal aan In zijn antwoord op de Russi sche nota van 19 april inzake het Midden-Oosten beschuldigt Frankrijk de Sowjet-Unie van een „negatieve houding" ten op zichte van de vraagstukken in dit gebied en zegt het, dat een regeling van deze vraagstukken vooraf moet gaan aan elke prin cipiële verklaring. Het Franse antwoord, dat dinsdag in Mos kou werd overhandigd, stemt overeen met het Britse wat be treft de nadruk die er in gelegd wordt op het Israëlisch-Arabi- sche geschil, dat het kernpro bleem van de onrust in het Mid den-Oosten genoemd wordt. In het Franse antwoord wordt voor gesteld de organisatie van de Ver. Naties te gebruiken om de vrede in het Midden-Oosten te handhaven. De Fransen zeggen voorts dat de toespeling op een concentratie van Franse strijd krachten op Cyprus ontbloot is van alle grond. Nogmaals de be schuldiging ontzenuwen, dat Frankrijk Israël militaire en economische hulp heeft beloofd ingeval van een nieuwe Israëli sche aanval op Egypte, wordt in de Franse nota de moeite niet waard genoemd. „De Russische regering is zich ongetwijfeld bewust van de tegenstelling tussen haar poli tiek ten opzichte van Europa en die tegenover de Arabische lan den voor zover het recht van de volkeren om hun eigen aange legenheden in vrijheid te rege len en de taken, die de Ver. Na ties hebben bij de bescherming van dit recht, in het geding zijn", aldus 't Franse antwoord. Hierin wordt verder stelling genomen tegen de „onvoorwaar delijke steun" die de Sowjet- Unie aan kolonel Nasser heeft gegeven, de anti-Israëlische hou- In Algiers was het woensdag ochtend, na de ongeregeldheden van dinsdag, weer rustig en het leven hernam zijn normale loop. Volgens de laatste berichten zijn dinsdag vijf Mohammedanen om het leven gekomen en dertig gewond. Aan Europese zijde vie len één dode en zeven gewonden. Alle kranten in Algiers hebben woensdag het optreden van de Europese betogers verordeeld. De schilderachtige Vlooien markt in de Kasbah van Algiers is dinsdagnacht door brand ver woest. De oorzaak van de brand is niet bekend. Bij aanslagen buiten Algiers zijn dinsdag drie Europeanen om het leven gekomen. Voorts werd te Mostaganem een Mo hammedaanse politieman ver moord. Verscheidene boerderijen zijn door opstandelingen in brand gestoken. Nabij Boe Saada in Oost-Alge- rië zijn bij gevechten van Fran se troepen met een bende van 150 opstandelingen zes Franse soldaten en 15 rebellen gesneu veld. zullen zijn. Heeft de minister van Buiten landse Zaken reeds overleg ge pleegd met de Belgische rege ring over de in de Eerste Kamer der Staten-Generaal geuite wens tot vertrouwelijke kennisneming van de tussen de Nederlandse en de Belgische regering gewis selde nota's betreffende ,het vraagstuk van de Nederlands- Belgische waterwegen en, zo ja, met welk resultaat? Egypte en andere landen. De Fransen zeggen dat al deze dingen de reeds bestaande tegen stellingen in het Midden-Oosten alleen maar verscherpen en een beslissend element vormden bij het ontstaan van de crisis in de herfst van het vorig jaar. Alle pogingen om rust en vre de te brengen zullen bij Frank rijk altijd een gunstig onthaal vinden, het is echter van me ning dat verdere uitwisselingen van standpunten over dit onder werp nutteloos zijn totdat de Sowjet-Unie bereid is de oplos singen te overwegen, die de vraagstukken in dit gebied eisen aldus de nota. ZONNIG. Het zonnige weer van woens dag is te danken aan een gebied van hoge luchtdruk, dat zich in betekenis toenemend van de Britse eilanden over het Noord- Europese continent uitbreidde. De wind nam hierdoor af en de krachtige zonnestraling kon in het binnenland de temperatuur tot 18 graden doen oplopen. De eerstkomende dagen zal het ge noemde hogedrukgebied 't weer blijven beheersen, waarbij de middagtemperaturen geleidelijk verder zullen stijgen. Boven Schotland bevindt zich een frontale storing, die verge zeld van regen naar het noor delijker deel van de Noordzee trekt De invloed van dit systeem strekt zich niet uit tot onze om geving. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Zonnig. Zonnig en droog weer met iets hogere temperaturen dan giste ren. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. DONDERDAG 13 JUNI. v.m. n.m. Breskens 2.21 2.46 Ternèuzen 2.56 3.21 Hansweert 3.36 4.01 Walsoorden 3.46 4.11 ZON MAAN op onder op «nd» 13™ 4.22 21.02 21.41 5.30 14 4.21 21.03 22.17 6.31

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1