Franse kabinetscrisis ten einde? tWAT» Eisenhower ziek De bomaanslag in Algiers 20 ct. 't is weer HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- ea MAANSTANDEN Italiaanse regering dient ontslag Lijk van kikvorsman Crabb gevonden in Frankrijk wil 't Suezkanaal weer gaan gebruiken Geen motie van afkeuring in Indonesische parlement DINSDAG 11 JUNI 1957 12e Jaargang Nr 4085 Coty belast Bourges-Maunoury met de vorming van een nieuwe regering DOODVONNIS IN HET EGYPTISCHE SPION AGEPROCES SENATOR JOHNSON WIL WEKELIJKSE AMERIKAANS- RUSSISCHE T.V.-POLEMIEK Spaar Kwatta-soldaatjes voor het Kwatta-soldaatje TWEE EGYPTENAREN MOETEN JORDANIË VERLATEN ISRAEL EN EGYPTE Jordaanse ambassadeur uit Cairo teruggeroepen. ALGEMENE VERKIEZINGEN IN LIBANON salons j'obknt' Iraakse premier afgetreden. Verklaring van Lacoste H-BOM VERNIETIGT DEMOCRATIE. ALDUS BEVAN TWEE AMERIKAANSE STUDENTEN UIT HONGARIJE TERUG ARABISCHE SPIONAGE IN ISRAEL JEBB OVER EUROPA Relletjes in Buenos Aires fYaiiKering iij abonnement: r'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,pei kwartaal; per maand 2,— per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J- van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties 1 géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,—- Iedere regel meer 20 ct Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags i0 De Franse radicale minister van Defensie in de aftredende re- gering-Mollet, de 42-jarige Bour ges-Maunoury, heeft maandag aan president Coty medegedeeld, dat hij verwacht een regering te kunnen vormen en dat hij bereid is de Nationale Vergadering om goedkeuring van zijn benoeming tot formateur te vragen. De president heeft hem hierop als premier aangewezen en het ontslag van de socialist Moliet aanvaard. Volgens waarnemers bestaat er een goede kans dat Bourges- Maunoury de meerderheid van de Nationale Vergadering zal krij ger- De formateur wil de socialist Lacoste handhaven als minister voor Algerië. Er zou dus geen dramatische wijziging verwacht kunnen worden in het beleid dat de regering-Mollet ten aanzien van Algerië volgde, een beleid ge baseerd op „pacificatie en hervor mingen". Waarnemers verwachten ver zet van radicaalgezinden, die de minister in Algiers minder be voegdheden willen geven tenein de Parijs meer zeggenschap over de Algerijnse politiek te geven. Ook de radicale partij van Bour- ges-Maunory en de socialisten zijn verdeeld over de Algerijnse kwestie. De aftredende socialisti sche minister van Overzeese Ge biedsdelen, Deferre, heeft reeds geweigerd in een regering-Rour- ges zitting te nemen. Overigens zal het voor Bour ges-Maunoury moeilijk zijn om een krachtige en stabiele meer derheid in de Nationale Vergade ring te vinden, omdat de volks republikeinen niet aan een rege ring onder zijn leiding willen deelnemen. De Nationale Vergadering is voor woensdagmiddag bijeenge roepen. Dan zal Bourges-Mau noury zijn regering aan de Ka mer voorstellen. Lacoste zou tijdens zijn bespre kingen met Bourges-Maunoury in het afgelopen weekeinde heb ben verklaard, dat hij bereid is aan te blijven. Hij drong aan op versterkingen van de Franse troepen in Algerië waar de Fransen reeds over 400.000 man beschikken) en „afgrendeling" van de grenzen van Algerië met Tunesië en Marokko om aanvoer van wapens te belemmeren. Ook wenste hij aanzienlijke politiever sterkingen te krijgen. Men verwacht, dat de socialist Pineau zal aanblijven als minister van Buitenlandse Zaken en dat de socialist Ramadier als minis ter van Financiën vervangen zal worden door de 37-jarige radicaal Félix Gaillard. De aftredende Franse minister voor Overzeese Gebiedsdelen, Defferre, die met de nieuwe kabinetsformateur Bourges-Mau noury van mening verschilt over de te volgen politiek in Algerije, heeft zondag na een bespreking met Bourges-Maunoury ver klaard, dat hij gezien de hui dige omstandigheden het aan bod heeft afgeslagen om minister van Overzeese Gebiedsdelen te blijven. De sociaal-republikeinse frac tie, oud-Gaullisten, heeft Bour ges-Maunoury zondagavond mee gedeeld, dat zij hem in vele op zichten zal steunen, maar dat haar partij niet aan zijn regering kan deelnemen. In het bijzonder maakt deze fractie bezwaar tegen de grote haast die Bour ges-Maunoury wil maken met de Europese verdragen. Amin Mahmoed, een van de Egyptische beschuldigden in het spionageproces dat in Cairo wordt gevoerd, is maandag ter dood veroordeeld. De overige be schuldigden zullen op 22 juni ge vonnist worden. De voorziter van de democra tische fractie in de Amerikaan se Senaat, Lyndon Johnson, heeft zaterdag verklaard, dat hij voorstander is van een we kelijkse bespreking van wereld problemen door Amerikaanse en Scwjet-leiders voor de televisie en de radio. Volgens hem moeten de Ver enigde Staten op hun recht om hun standpunt inzake de ont wapening tot in bijzonderheden uiteen te zetten voor het Rus sische volk. Dat zou op wekelijk se radio en televisie-uitzendin gen in de Sowjet-Unie kunnen gebeuren. De Sowjetleiders zou den dan dezelfde faciliteiten in de Verenigde Staten moeten krijgen, aldus Johnson. Het Witte Huls heeft maandag bekend gemaakt, dat president Eisenhower in bed moet blijven, omdat hij last van zijn maag heeft. Hij heeft vermoedelijk iets gegeten dat niet in orde was. De lijfarts van de president, Snyder, heeft hem aangeraden in bed te blijven en zijn afspraken af te zeggen. Ben lijk zonder hoofd, waar schijnlijk van een kikvorsman, is zondagavond aangespoeld nabij Chichester aan de Engelse Ka- naalkust. Het lijk, dat geruime tijd jn het water moet hebben gelegen, werd op ongeveer twin tig kilometer afstand gevonden van Portsmouth, waar de Britse kapitein-luitenant-ter-zee Crabb, in de oorlog een kikvorsman van de vloot, in april van vorig jaar verdween tijdens een bezoek van Russische oorlogsschepen. Cr abbs verdwijning heeft inder-, tijd veel opzien gebaard. De Sow jet-Unie zond een officiële nota waarin werd geprotesteerd tegen het feit, dat een kikvorsman naar men aanneemt Crabb was gezien bij de Russische oor logsschepen, waarmee Boelganin en Chroesjtsjef naar Engeland waren gekomen. ■De Britse regering sprak toen haar leedwezen over het incident uit. In de officiële bekendmaking van 'het Britse ministerie van Ma rine was slechts gezegd, dat Crabb werd vermist na een proef - duik in de Baai van Stokes in het gebied van Portsmouth en dat hij vermoedelijk was omgekomen. Premier Eden verklaarde inder tijd op aandringen van de La- bouroppositie in het Lagerhuis, dat het niet in het openbaar be lang zou zijn als bekendgemaakt werd onder welke omstandighe den Crabb vermoedelijk om het leven was gekomen. Wat er ge beurd was, was evenwel zonder toestemming van de regering ge schied, zo zei hij. Het lijk is door een visser op een zandbak gevonden. Het is overgebracht naar Chichester. Van Crabb was bekend, dat hij misvormde tenen had. Het gevon den lijk zou ook misvormde tenen hebben. Premier Zoli van Italië heeft zijn twee weken oude kabinet van christen-democraten bijeen geroepen om te beslisen of het kabinet zal aftreden omdat er een vergissing zou zijn gemaakt bij het tellen van de stemmen, die zijn uitgebracht over de mo tie van vertrouwen. Na afloop van de zitting van de Kamer van afgevaardigden werd meegedeeld, dat het kabi net met een meerderheid van slechts één stem het vertrouwen van de Kamer had gekregen. Bij controle van het aantal stemmen zou later echter zijn gebleken, dat het kabinet één stem te weinig had gekregen voor het mandaat van de Kamer. Men acht het waarschijnlijk, dat de ministers de officiële mededeling van de gemaakte fout op de zitting van de Kamer van afgevaardigden, die dinsdag wordt gehouden, willen afwach ten. De toestand is zaterdag avond dermate ingewikkeld ge worden, dat het grootste deel van de ministers graag zou willen aftreden. In hun commentaar op de kabinetscrisis schreven een aantal Italiaanse kranten, dat het land in vredestijd nog nim mer in zo'n toestand van volle dige verwarring is geraakt. Zoals de zaken thans staan, wordt het waarschijnlijk geacht, dat de val van de regering-Zoli tot ver vroegde algemene verkiezingen zal leiden. In normale omstan digheden zouden deze verkiezin- gen niet vóór het volgend voor jaar gehouden worden. Het Italiaanse kabinet van Zo- li, dat twee weken geleden werd gevormd, heeft maandagavond zijn ontslag ingediend. Koning Hoessein van Jordanië heeft de uitwijzing bevolen van de Egyptische militaire attaché in Amman en; de Egyptische con sul te Jeruzalem, aldus heeft het door de Egyptische regering ge steunde persbureau voor het Midden-Oosten maandag meege deeld. mier MacMillan confereerde. van Engeland Enige uren na het eerste be richt werd maandagmiddag be kendgemaakt, dat de toestand van de president „zeer bevredi gend" vooruitging. Daniël Agronsky, de zoon van de burgemeester van Jeruzalem, werd zaterdag gewond toen hij met zijn jeep op een mijn ten noorden van Nachelzo, vlakbij de strook van Gaza, reed. Volgens een verklaring van het Israëlische leger was de mijn daar door vijanden van Israël gelegd. Van de zijde van het inter nationale politieleger is meege deeld, dat een eerste-hulpploeg van het leger zaterdag voor de eerste keer Israëlisch grondge bied is binnengetrokken om hulp te verlenen aan een twee tal burgers, die bij een mijnont- ploffing bij de grens van de strook van Gaza werden ge wond. Er zijn geen aanwijzingen dat de maagklachten verband hou den met de hartaanval die de president anderhalf jaar geleden heeft gehad of met de operatie die hij een jaar geleden onder ging, aldus de ofïiciële bekend making. Het schijnt, dat de president zondag wat overvloediger dan normaal heeft gegeten en des nachts een paar maal uit zijn bed moest om over te geven. Direct na de bekendmaking door de perschef van het Witte Huis kwamen van alle kanten verslaggevers van kranten, radio en televisie aanzetten. Evenals tijdens de ziekte van de president van vorig jaar in stalleerden zij zich in de kleine perskamer van het Witte Huis, in afwachting van de dingen die misschien wel zouden kunnen ge beuren. Vice-president Nixon verklaar de, toen verslaggevers hem om commentaar vroegen, dat de pre sident dinsdag wei weer aan het werk zal zijn. „Als u of ik kou vatten of misselijk zijn, is het geen nieuws, maar met de presi dent is dat wat anders", zo zei hij. Bijna precies een jaar geleden, op 8 juni 1956, maakte het Witte Huis ook bekend, dat de presi dent last had van zijn maag. Toen bleek het een stoornis te zijn, die onmiddellijk operatief ingrijpen vereiste. Dat was de eerste terug slag in zijn herstel van de hart aanval die hem op 24 september 1955 trof. In februari is de president meer dan een maand verkouden ge weest, een verkoudheid in het hoofd die met een lichte doofheid gepaard ging. In maart maakte Eisenhower om van zijn verkoudheid te gene zen op zijn gemak een zeereis naar Bermuda, waar hij met pre De Jordaanse regering heeft haar ambassadeur in Cairo, Ri- fai, teruggeroepen. De ambassa deur wordt heden in Amman ver wacht. Deze maatregel zou verband houden met ihet uitwijzen, op maandag, van de Egyptische mi litaire attaché in Amman en de Egyptische consul in Jeruza lem. De militaire attaché in Amman wordt ervan beschuldigd, dat hij een Jordaanse burger heeft trachten over te halen officiële Jordaanse persoonlijkheden te vermoorden. Volgens latere berichten zou de ambassadeur niet teruggeroepen doch „voor overleg over bepaal- l' de kwesties met betrekking tot de verhouding tussen Jordanië en Egypte" naar Amman zijn ontboden. Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Fi nanciën heeft medegedeeld dat Frankrijk heeft besloten zijn schepen weer door het Suezka naal te laten varen. Over de wijze van betaling wordt via de Zwitserse ambassa de in Cairo onderhandeld. Frank rijk heeft verrekening in ponden sterling voorgesteld. On een vergadering, die slechts dat zij er niet van overtuigd is dat de regering van ir. Djuanda drie minuten duurde, heeft het Het Franse voorstel wordt nu door het Egyptische ministerie van Financiën, bestudeerd. „Reuter" meldt uit Parijs, dat een officiële Franse woordvoer der aldaar heeft -medegedeeld dat Franse en Egyptische ban ken besprekingen voeren over de wijze, waarop Franse schepen, die van het Suezkanaal gebruik maken, de kanaalrechten zullen voldoen. Volgens gewoonlijk welinge lichte Parijse kringen zal Frank- iUllt rijk elke regeling voor gebruik- men making van 'het Suezkanaal door 1 Franse schepen als voorlopig be schouwen, in afwachting van het tot stand komen van een defini tief akkoord voor het gebruik van het kanaal, op basis van de zes door de Veiligheidsraad aan vaarde punten. Indonesische parlement zijn goed keuring gegeven aan het in april j.l. door president Soekarno ge vormde nood-kabinet-Djuanda. De regering verzocht niet om een motie van vertrouwen en er werd door de oppositie geen mo tie van afkeuring ingediend. Het kabinet kan nu beginnen aan de uitvoering van het uit vijf punten bestaande program ma ter normalisering van de bin nenlandse toestand, waarbij de oplossing van het vraagstuk der opstandige buitengewesten het belangrijkste wordt geacht. De Masjumi, die zich krachtig heeft verzet tegen de vorming van het huidige kabinet, heeft onmiddellijk na de vergadering van het parlement een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd, Te Bagdad is van gezaghebben de zijde vernomen dat de Iraak se premier, generaal Noeri Es Said, zijn ontslag aan koning Feisal heeft aangeboden. Noeri Es Said kwam in 1964 aan het ibewind. In die tijd heeft Irak zich bij het Pact van Bag dad aangesloten en is het Britv Iraakse Verdrag opgezegd. Zijn aftreden werd min of meer verwacht, hoewel de rede nen ervoor nog niet duidelijk zijn. Hij beschikt over een ruime meerderheid in het parlement Men verwacht, dat Noeri zelf een nieuwe regering zal vormen, dit niet veel van de oude zal verscha len. Eén man is zondag gedood in een gevecht tussen twee groepen Armeniërs op de eerste dag van de algemene verkiezingen in Li banon, aldus is zondagavond be kendgemaakt door het ministerie van Voorlichting te Beiroet. Vol gens een woordvoerder van het ministerie was dit het enige inci dent geweest. Ongeveer 200.000 kiezers heb ben zondag te Beiroet en in het zuiden van Libanon hun stem uitgebracht. De overige 600.000 zullen op 16, 23 en 30 juni stern- „het morele en wettige gezag heeft de moeilijkheden, waarvoor de Indonesische republiek zich ziet geplaatst, te overwinnen. Verder wordt gezegd, dat de vorming van de revolutionaire raden in Sumatra, Celebes en Borneo het gevolg waren van on tevredenheid en dat deze gevoe lens niet kunnen worden wegge nomen door de vorming van een kabinet en nationale raad, zoals door president Soekarno is voor gestaan. In de verklaring wordt de af kondiging van de staat van oor log en beleg in strijd met de grondwet genoemd, evenals de vorming van de nationale raad. Inmiddels wordt vernomen, dat geen leden van de communis tische partij in de nationale raad zullen worden opgenomen. De samenstelling ervan wordt nu spoedig verwacht. De linkse labourleider Aneu- rin Bevan heeft zaterdag op een bijeenkomst van mijnwerkers in Cardiff verklaard, dat door de waterstofbom de kwestie van oorlog of vrede, en bijgevolg van Jeven of dood van de bescha ving, ontsnapt aan alle burger lijke of politieke controle. De moderne oorlogstechniek heeft in feite de democratie vernie tigd, zo zei hij. Vorig jaar hoorden wij pas tien minuten tevoren dat Enge land oorlog tegen Egypte ging voeren, aldus Bevan, doch een volgende keer zullen die tien minuten er zelfs niet zijn. „Men zal een bom neergooien en daar na zullen wij ons nergens meer zorgen over hoeven te maken". Twee Amerikaanse studenten, die 12 dagen geleden door Hon gaarse grenswachten wegens il legale grensoverschrijding ge arresteerd waren, zijn vrijdag avond door de Hongaarse auto riteiten bij Nickelsdorf over de Hongaars-Oostenrijkse grens ge zet. De Israëlische autoriteiten hebben een spionnagecomplot ontdekt, dat voor bepaalde aan Israël grenzende Arabische lan den werkte, zo is in Tel Aviv bekendgemaakt. De organisatie gebruikte kinderen van tien tot veertien jaar om de inlichtin gen, die door Arabieren in Is raël werden verzameld, naar de belanghebbende Arabische lan den over te brengen, aldus de bekendmaking. it kapwemf tetjporft cocktt markt 16 brwwwijjfroat 9 I «muzen nat. en internationaal jurylid depositair „lancome", dr. Payot" „yardley" heren en kinderen haarknippen uitsluitend na afspraak. DE Britse ambassadeur te Parijs, sir Gladwyn Jebb, heeft zondag op een bijeenkomst van het congres van Europees-Ame rikaanse verenigingen te Can nes gezegd, dat indien Europa erin zou slagen zijn gemeen schappelijke markt tot 'n succes te maken, „de kleinkinderen van de Sow jet-communistenlei der, de heer Nikita Chroesjtsjef, waarschijnlijk als sociaal-demo craten zullen opgroeien". Hij bestreed een uitlating van Chroesjtsjef in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie, volgens welke de kleinkinderen van de Amerikanen, die naar hem luisterden, communisten zouden zijn. Volgens Jebb is er op 't ogen blik meer intelligentie en meer energie in West-Europa dan in enig ander gebied van de aarde dat met West-Europa kan wor den vergeleken. Ongeveer 3000 aanhangers van de afgezette president Péron zijn zaterdag te Buenos Aires slaags geraakt met de politie en hebben luxueuze villa's met stenen be kogeld. De Peronisten, die „Leve Pé ron" riepen, hielden een betoging ter gelegenheid van het feit, dat een jaar geleden een aantal per sonen werd terechtgesteld in verband met een mislukte Pero- nistische staatsgreep. De politie heeft zaterdag geen gebruik gemaakt van de vuur wapens. Vijftig personen werden in hechtenis genomen. Er is zondagavond in een dan cing vier kilometer buiten Al giers een bom ontploft, waar door tien mensen om het leven zijn gekomen, aldus heeft de po litie meegedeeld. Ongeveer zestig personen wer den gewond bij de ontploffing in het casino. De helse machine ontplofte op het podium van het dansorkest. Het casino, dat op een rots aan. zee ligt, is een door Euro peanen veel bezochte dancing. Door de ontploffing werd de orkestleider in tweeën gereten. Een zangeres werd door de ex plosie onthoofd. In Algiers heerste zondag avond een gespannen sfeer. De patrouilles in de straten van de stad zijn versterkt. Zondagavond werd aan de rand van de Kasbah van Algiers een soldaat van het vreemdelin genlegioen vermoord. Volgens de politie is de bom geplaatst door een Mohamme daanse kellner, die al drie jaar op het terrein van het casino woont. Voordat de helse machi ne ontplofte, dook hij onder. Latere berichten maken mel ding van tachtig gewonden. De Franse minister met stand plaats Algiers, Robert Lacoste, heeft maandag in Parijs naar aanleiding van de bomaanslag in het casino van Algiers gezegd, dat hij het leger en de politie in Algerië gelast heeft de strijd te gen de opstand krachtiger te voe ren. Generaal Salan, de bevelheb ber van de Franse troepen in Al gerië, verklaarde maandag in een dagorder, dat „niet gerust zal worden voor de rebellen zijn neergeslagen". Bij de aanslag in het casino zijn volgens de laatste berichten ze ven mensen om het leven geko men en 83 gewond. De meeste slachtoffers zijn jonge meisjes. In veertien geval len moesten de dokters tot am putatie van armen of benen over gaan. De spanning in Algiers is zeer groot. De politie heeft de Moham medaanse bevolking aangeraden zoveel mogelijk binnen te blijven. De autoriteiten geloven, dat de aanslag juist gepleegd is om ge welddadig optreden van de Euro pese bevolking tegen de Moham medanen uit te lokken, om zo doende de kloof tussen de beide volksgroepen nog te verbreden. De hoofdredacteur van het Tu nesische blad „Action", Ben Smail, heeft na een bezoek aan La Casbah in een artikel de mo gelijkheid geopperd, dat een ben de Mohammedanen die door de Fransen gerecruteerd waren, verantwoordelijk is voor 't bloed bad in die plaats, waarbij 302 Al gerijnen werden vermoord. De hoofdredacteur vraagt zich af, waarom de Fransen 40 uur ge wacht hebben met het bekendma ken van hetgeen zich in La Cas bah had afgespeeld en waarom zij niet instemmen met een ondei- zoek door een internationale commissie. „Vast staat", zo schrijft hij, „dat het bloedbad van La Casfoab niet door Franse militairen if aangericht, maar het Franse ie ger heeft zeker toegelaten dat bloedbal werd aangericht". Maandag zijn bij aanslagen van opstandelingen in Algerië vier mensen om het leven gekomeD en vijf gewond. KOELER De Tweede Pinksterdag werd als hoogste maximumtempera tuur in Nederland een waarde gemeld van 24 graden. Dit was het geval in TWenthe, waar de warme onstabiele lucht die met zuidwestelijke winden was aan gevoerd zich het langst hand haafde. In 't westen van het land werd die al eerder op de dag verdre ven door koudere lucht die met noordwestelijke tot noordelijke winden binnenstroomde. Het ver drijven van de warmere lucht ging met plaatselijk zeer hevige ouien, meest vergezeld van on weer gepaard. In Vlissingen viel van 's ochtends 7 tot 's avonds 7 uur 18 mm. De grootste hoe veelheid door de waarnemings stations gemeld. Een gedeei.e daarvan was hagél en binnen 10 minuten was daar 13 mm geval len. Het laat zich aanzien dat de ko mende paar dagen het weer kou der blijft. Ten westen van Ier land is nu namelijk een rug van hogedruk aangekomen, die maa langzaam in oostelijke richting trekt. Tussen deze rug en de vo ren van lage druk die ons land gisteren gepasseerd is, voeren noordwestelijke winden lucht aan met belangrijke lagere maxi mumtemperaturen. Ook deze lueht is onstaibiel opgebouwd zo dat enkele buien, sommige rret onweer te verwachten zijn. medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Lagere temperaturen Wisselende bewolking met en kele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen noord en west. Lage re maximumtemperaturen dan gisteren. DINSDAG 11 JUNI. Breskens T rneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.47 1.22 2.02 2.12 n.m. 1.19 154 2.34 2.44 ZON MAAN op onder op onder Juni 11 4.22 21.01 20.05 3.46 12 4.22 21.02 20.58 4.34 13 4.22 21.02 21.41 5.30

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1