DE HUURWETTEN Kousen- Spaarkaart GRATIS Heel Nederland geniet nu van: TétlOVl BOERBOOMS 4 BEURSÖVERZrCHT Bakkerij A. H. DE SMIDT het laatste Zwitserse een heerlijk Banketkoekje l\ gr C TWEEDE KAMER Advertentiën 15 W, al Uw wensen vervuld Met selderij, tomaten, worteltjes, peterselie, bloemkool, prei, kruiden, kervel!- en ook natuurlijk vermicelli. Maar 58 cent per zakje. Manufacturenhandel N.V. zondag-soep voor elke dag Avondvergadering van woensdag Te acht uur wordt de vergade ring heropend. De heer Tilanus (C.H.) zegt het correct te vinden jegens regering en Kamer reeds in dit stadium van het debat zijn standpunt en dat van enige zijner fractiegeno- t—i kenbaar te maken. Hij zegt de ministers niet te zien als manda tarissen van partijen. Hij ziet ze als dienaren van de Kroon. De ministers zitten er niet als partij mannen en de Kamerleden moe ten hen niet vragen heen te gaan. Een periode van hoogspanning, zoals men ook in 1948 bij de Grondwetsherziening kende, be leeft men thans weer bij de huur wetten. Van waar de spanning met betrekking tot het huur- en blokkeringssysteem? Met het huurvraagstuk hangt het hele woningprobleem samen. Een tweede reden voor de spanning ziet spreker in de huur verhoging zelf. 25 verhoging is heel wat, maar men realiseert zich ftiet, dat alles duurder is ge worden. Men is ten aanzien van de huren verwend. De gedachte, dat men een zevende van zijn in komen aan huur moet besteden, is al lang losgelaten. Met betrekking tot de loon- en andere compensaties is de rege ring zover gegaan als redelijk is en het is slechts te betreuren, dat niet allen er in betrokken kun nen worden. Een derde reden voor de spanning is naar spre kers oordeel de blokkering. Spre ker meent, dat velen ook so cialisten liever 10 of 15 pro cent verhoging zouden willen dan de ambtelijke rompslomp en de administratieve last. Hij merkt op, dat de huiseige naren niets wordt ontnomen. De kwalificatie „koude socialisatie" is z.i. zeker misplaatst. De maatregel is zeker niet zon der bezwaar, maar om van het zwaar drukkend euvel van de wo ningnood af te komen moet er huurverhoging komen. Een soci alistische maatregel is het niet. Spr. heeft zich bij de gekozen op lossing neergelegd en er is z.i. geen reden om zo heftig te pro testeren als is geschied. Wil de regering volstaan met een kleinere verhoging zonder blokkering dan zal hij dat gaar ne aanvaarden. Zo niet, dan zullen hij en sommige leden van zijn fractië om redenen van nationaal belang zich bij de voorgestelde maatregelen neerleggen. De heer Vondeling (Arb.) merkt op, dat de belastingplicht eerst begint bij de deblokkering. Dat is voor de eigenaren 'n voor deel. De staat heeft het nadeel van het renteverlies. Spr. is van oordeel, dat door de nader door de regering aangebrachte wijzl gingen nwider belasting zaL wor den ont\®rgen dan eorsprfcnj- lijk gedalfct werd. De heer Van Rijckevorsel (KVP) verklaart, dat het betoog van de heer Tilanus erg bij hem heeft aangeslagen, om toon, in houd en geladenheid. Dit betoog was het beste, dat hij tot dusver in de Kamer heeft gehoord. Spr. zegt als eenling in het voorlopig verslag te kennen te hebben gegeven, dat hij geen ver- trouwer. heeft in de loon- en huurronden. Algemene huurronden kunnen naar de mening van de heer Van Rijckevorsel vreselijk onrecht vaardig werken. Hij geeft de voorkeur aan 't systeem volgens hetwelk in België het huurpro- bleem vrijwel is opgelost. In het beleid zoals nu wordt voorgesteld 'n algemene huur verhoging van 25 pet zegt spreker geen vertrouwen te kun nen hebben, tenzij er nog nadere argumenten van de regering ko men. Aannemende, dat het doel van het ontwerp inzake de blok kering is de woningvoorraad te verbeteren en dat het niet de be doeling der regering is op goed- Rope wijze geld tot zich te trek ken, zegt soreker, dat hij zich af vraagt, waarom het dan zo inge wikkeld wordt gemaakt als het eenvoudig kan. Verbeteringen aan woningen kunnen in feite be ter worden gestimuleerd door de eigenaren toe te staan 12% pet af te schrijven welke dan afge trokken kunnen worden voor de inkomstenbelasting. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, de heer Witte, maakt een aanvang met zijn antwoordrede. Hij zal deze morgen voortzetten. Daarna zul len ook de ministers van Sociale Zaken, van Financiën en van Economische Zaken aan het woord komen. Te 21.20 uur wordt de vergade ring verdaagd tot donderdagmid dag. Vergadering van donderdag De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, de heer Witte, vervolgt zijn .woensdag avond aangevangen rede ter be antwoording van de in eerste ter mijn door zestien Kamerleden ge houden redevoeringen. De vele argumenten tegen en vóór huurverhoging zijn uitvoe rig uitgewisseld. Met verscheide ne ervan kan hij meegaan, doch hij zal ze niet alle tegen elkaar afwegen. De minis eer zegt het niet eens te zijn met de opvatting, dat lage huren van invloed zijn op de wo- ningproduktie. Tot nu toe zijn de huren geen belemmering geble ken voor deze produktie. Wan neer deze niet groter is geweest is dat te wijten aan het aantal be schikbare werkkrachten. Er is een wijziging in het goedkeu- ringsbeleid gekomen. Hierdoor e.i mede door het milde winter weer zijn in het eerste kwartaal 9.000 woningen meer opgeleverd dan in de overeenkomstige perio de van 1956. De produktie is z.i. niet lager dan c!ie in West-Duits- land. Vervolgens komt de minister te spreken over de mate van de huurverhoging. De huurprijs wordt in een normale vrije maat schappij niet bepaald door de op telsom van onderhoud, belasting, risico, rente en afschrijving. Voor de hoogte der huren van nieuwe woningen geldt dit wel groten deels. Maar het is onjuist dezelf de theorie toe te passen voor de oude woningen. Getracht wordt het vrije huurpeil in de vrije markt waarnaar wordt gestreefd, zoveel mogelijk te volgen door bepaalde verhogingen. Het doel der verhoging is een zo goed mogelijk evenwicht te be reiken tussen huren van oude en nieuw gebouwde huizen. Daarom is de regering niet gekomen tot een gedifferentieerde verhoging naar gemeenteklassen. Het zou irreëel zijn voor de grote stad de verhoging minder groot te doen zijn dan voor het platteland. Indien de huurverhoging min der groot was, zou de blokkering minder zin hebben. Wanneer men pleit voor een verhoging van 12 denkt men vermoedelijk dat men dan van de blokkering af zou zijn. Ontloopt men de blokkering dan ontloopt men de essentie van de huurpro- blematiek. Dan komt men niet tot de verlangde sanering. Nu de vrije markt niet werkt en voorlopig niet zal werken heeft een automatische vernieu wing niet plaats. Naar de minis ter meent kan men niet tot een dwingend voorschrijven van ver nieuwing komen. Het is z.i. niet noodzakelijk 'n bestedingsdwang op te leggen. De tegenstanders zien in de blokkering een aantasting van de beschikkingsmacht over het eigendom. Spr. meent, dat zij het eigendomsrecht te veel verabso luteren. In deze abnormale omstandig heid van de woningnood is het naar 's ministers oordeel niet in strijd met recht en rechtvaardig heid, dat de overheid voorzienin gen treft waardocj vernieuwing en verbetering wordt gestimu leerd. Als de eigenaar 12% krijgt plus 12% geblokkeerd, dan krijgt hij toch meer dan als hij alleen 12% kreeg, zegt de mi nister. Hij is ervan overtuigd, dat als men 12% huurverhoging zender meer kreeg, de facto ver dere huurverhogingen geblok keerd zouden zijn. Het grootste argument der te genstanders is desnoods akkoord met de regeling, maar die admi nistratieve rompslomp... De mi nister is van mening, dat er geen enkel systeem denkbaar is, dat administratief zo eenvoudig zal werken. De controle kan bijzon der eenvoudig zijn. De schatting van de heer Van de Weterin.; van ƒ10 miljoen is z.i. overdreven. Spr. komt tot een bedrag van 600.000. Met betrekking tot de huurver hoging voor de bedrijfspanden zegt de minister, dat men tot bet percentage van 25 pet mede is gekomen, omdat er geen acute schaarste is aan zodanige pan den. Het zou z.i. niet verstandig zijn deze verhoging te limiteren. Belastingaftrek bij verbeterin gen zou zeer onrechtvaardig wer ken, meent spr. De mogelijkheid van omzetting van huur en verhuur in zakelijk recht of vruchtgebruik heeft al tijd bestaan. Daaromtrent ls niets opgenomen omdat nooit is geble ken, dat er op ruime schaal ge bruik van wordt gemaakt. Gevraagd is, of met het geblok keerde geld normaal onderhouds werk zou kunnen worden uitge voerd. Dat zou in strijd zijn met de ratio van de blokkering. Wat de noodwoningen betreft, zegt de minister het redelijk te achten, dat ook deze in de verho ging worden betrokken. De minister van Financiën, de heer Hofstra, verklaart, dat noch de blokkering, noch de modalitei ten ervan in financiële, monetai re of budgetaire overwegingen haar oorsprong hebben gevon den. Opgemerkt is, dat de blokke ring het karakter zou krijgen van een gedwongen lening. De blokkering spruit niet voort uit de wens de noden van de schat kist te lenigen. Het is naïef om te veronderstellen, dat op een budget van ƒ7 miljard bij acute liquiditeitsmoeilijkheden deze blokkering van 50 k 60 mil joen per jaar een oplossing zou kunnen bieden. Hij betoogt voorts, dat vorming van een apart fonds, zoals be pleit is, geen zin heeft. De garan tie voor terugbetaling ligt steeds bij de houding van de staat. Spr. geeft in verband met een opmerking van de heer Van de Wetering te kennen, dat het rijk niet inflatoir heeft gefinancierd. De veronderstelling, dat de staat van de huurverhoging een voordeel van 400 miljoen per jaar zou hebben, is naar de mi nister verklaart onjuist. De budgetaire gevolgen van de huurverhoging zijn bepaald on voordelig voor de fiscus, zo ver zekert spr. Het voordeel voor de belasting plichtigen of het nadeel voor de schatkist, waarnaar was ge vraagd, kan hij niet opgeven, om dat een en ander slechts zou ge baseerd zijn op zeer vage schat tingen. Het voordeel voor de belasting plichtigen of het nadeel voor de schatkist, waarnaar was ge vraagd, kan hij niet opgeven, om dat een en ander slechts zou ge baseerd zij nop zeer vage schat tingen. Een extra belastingaftrek voor kleine zelfstandigen in bepaalde omstandigheden is volgens de fiscale wetgeving niet mogelijk. Het gaat bovendien over geval len, waarin toch slechts weinig betaald moet worden. Verder komt men in strijd met 't grond beginsel der algemeenheid, dat ons belastingstelsel kenmerkt. Vrijstelling van loonbelasting bij overwerk zou praktische moeilijkheden veroorzaken. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff, merkt op, dat vier sprekers gevraagd hebben of niet beter volstaan had kunnen wor den met een huurverhoging van 12% Minister Witte heeft ai gezegd, waarom de regering meende te moeten komen tot 25 Bij een verhoging van 12% zouden dezelfde moeilijk heden optreden. De compensatie is aan enige groepen onthouden en zij kreeg de vorm van een bij slag, een en ander om het per centage van 2 te benaderen. Bij 12% verhoging zou de overcompensatie groter geweest zijn, want dan zouden die uitzon deringen niet zijn gemaakt. Bij differentiatie naar gemeen teklassen zou de reële positie der arbeiders ten plattelande niet anders geweest zijn dan thans, verklaart de minister. Gevraagd is wat er zal geschie den ten aanzien van hen, die uit keringen ingevolge de A.O.W. krijgen. Door een indiscretie is er in de kranten gemeld, dat er bij de S.E.R. een ontwerp-alge- mene maatregel van bestuur ligt om die uitkeringen te verhogen; voor gehuwden van 1404 tot 1512 en voor ongehuwden van 846 tot 930. Nu het toch gepu bliceerd is zegt spr. te kunnen bevestigen, dat deze cijfers juist zijn. De publicatie spijt hem in tussen omdat de beslissingsvrij heid hierdoor wordt aangetast. Daar de verlaging van de kin derbijslagverzekering zal kunnen ingaan per 1 januari 1957 zullen de kosten der compensatie voor de werkgevers lager worden, om dat zij voor de laatste vijf maan den van 1957 daarvan het voor deel hebben. De minister merkt op, dat er in verscheidene gevallen over compensatie zal zijn, bijvoorbeeld hierdoor al, dat wel compensa ties worden gegeven in gevallen van inwoning. Het optreden van overcompensaties is een reden te meer om het optreden van an dere loonstijgingen te voorko men. Voor admininistratieve romp slomp bij de compensatieregeling zegt de minister niet bevreesd te zijn. De minister van Economische Zaken, de heer Zülstra, gaat ver volgens in op de vraag of er eco nomische ruimte is voor de huur verhoging. Repercussies voor de prijzen zijn z.i. niet te duchten. De regering staat op het stand- ount dat de volle 25 verhoging noet doorgaan. Daarmee spreekt zij uit, dat de consequenties UNILEVERS ZEER WILLIG Het was donderdag de hoek van de aandelen Unilever, die de grote belangstelling van de beurs had. Bij een opening op 457 tegen woensdag slotprijs 446, trok het fonds verder aan tot 4621/* door aanhoudende aankopen van publiek zowel als van arbitragezijde speciaal voor Londense rekening. Het fonds verliet de markt op vrijwel de hoogste prijs van de dag. In de laatste 7 beursdagen, die overi gens erg stil zijn geweest, ste gen de aandelen Unilever onaf gebroken van 429 tot 462Va. Zoals reeds eerder gemeld, vin den in Amsterdam, behalve de normale aankopen van het pu bliek in deze aandelen, ook rui lingen plaats van Kon. Olie in Unilever. In Londen, dat steeds als koper in de markt ligt, wor den grote posten aandelen van de Unilever Ltd geruild in Unile ver N.V., omdat de N.V. aande len op vrijwel alle Europese beurzen, alsmede Amerika, ver handeld worden, daardoor een grotere markt hebben, waarin draagbaar zijn. Ten aanzien van het prijsstabi- lisatiebeleid heeft de minister woensdag een onderhoud gehad met vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. Hij heeft daarbij gezegd, dat men zo veel mogelijk terug zal moeten tot de situatie van 1955: Geen verhogingen; maar belangrijke dalingen in de prijzen van geïm porteerde grondstoffen moeten zo snel mogelijk in de eindprijs worden doorgegeven. De verte genwoordigers van werkgevers en werknemers hebben uiting gegeven aan hun voortgezette be reidheid aan dit prijsstabilisatie- beleid mede te werken. De r. inister geeft te kennen, dat er een kentering is in de ge neigdheid om prijzen te verho gen. De laatste weken zijn er slechts spaarzaam verzoeken voor prijsverhoging op zijn de partement ontvangen. Er is z.i. een zekere tendens tot een daling ook op de bouw markt. De looncompensatie voor de vijfde klasse dat zijn de land bouwstreken zullen z.i. wel in de garantieprijzen worden door berekend. Tegen half zes wordt de verga dering geschorst. men zich ruimer kan bewegen. De aandeipn Unilever Ltd gaan slechts alleen in Londen. De overige internationale waarden trokken vanzelfspre kend minder belangstelling. Aandelen Kon. Olie waren een paar dubbeltjes hoger op ƒ209, A.K.U.'s prijshoudend. Aande len Philips ontmoetten donder dag wat vraag waardoor het fonds zich circa 4 punten kon verbeteren. Ook aandelen K.L.M. die op 123,— openden kwamen in de belangstelling en liepen op tot ƒ124,— hetgeen een gul den winst betekent. In de scheepvaarthoek ging niet veel om. Van Ommeren een puntje beter op het verlies van 8 punten van woensdag, de overige waarden vrijwel allen pl.m. 1 procent lager. H.V.A.'s mochten zich ook donderdag weer in wat belang stelling verheugen en konden opnieuw ruim 3 punten winst boeken. Amsterdam Rubber en Deli mij. hoegenaamd onveran derd. Staatsfondsen fractioneel lager. Dvidendvoorstel houthandel v/h Bontekoning en Aukes 9 procent 12% procent agiobo- nus (v.j. 9 procent): advieskoers 163 bieden (159). Prolongatie 3% procent. NABEURSKOERSEN. Kon. Olie: 212.00-216.50 210.10) A.K.U.: 190 (187%) Philips290-294 ged. en laten (287%) Unilever: 463-467 (461%) K.L.M.124.50-125.50 (124.70-80) 5 pet Philips conv.128-128'/i Int. concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind fondsen Algemeen BEURSINDICES 4/6 5/6 6/6 326.25 328.26 332.61 153.27 153.11 153.57 159.38 156.88 156.88 117.66 117.66 117.50 103.69 103.79 103.79 225.77 226.48 228.63 Koeweit heeft met ingang van woensdag j.l. een krachtig em bargo gelegd op Israëlische pro- dukten aldus heeft volgens de correspondent van Belga bij het secretariaat van de Arabische Liga te Cairo medegedeeld. Met de Feestdagen uit Bakkerij DE SMIDT. Hebt U onze CAKE al geproefd? Vraagt naar onze WEEKtRECLAME! 63 cent per 250 gram. Nieuwediepstraat 1 - Tel. 2926 TERNEUZEN ^VVVV.XVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVXXXXXSSXX'-SSS Heden overleed, zacht en kalm, in de gezegen de ouderdom van 85 jaar en 3 maanden, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader JAN WISSE, Weduwnaar van E. van Dixhoorn. M. K. VAN BREEN- WISSE G. A. VAN BREEN K M. DE RUIJSSCHER —WISSE C. DE RUIJSSCHER J. A. WISSE J. WISSE— VAN LANGEVELDE Kinderen en Kleinkind. Zaamslag 6 juni 1957. Plein 43. De teraardebestelling zal D.V. plaats vinden op maandag 10 juni, des nam. 1 uur. Vraagt bij aankoop van Uw KOUSEN SOKKEN ANKLETS SPORTKOUSEN SKISOKKEN een Na aankoop van 12 paar ontvangt U 1 paar tegen de gemiddelde prijs van het totaalbedrag van de kaart. Wij brengen U een grote sortering: NYLONKOUSEN v.a. 2.15 MOUSSEKOUSEN v.a. 4.60 Groentesoep Is de tafel al gedekt en is vader al thuis? Goed zo! Want dan gaan we gauw genieten van iets heel bijzonders: KNORR groentesoep uit Zwitserland. Verrukkelijk lekker! Dit is weer echt een soepje uit de beroemde fijne keuken van KNORR, - heerlijk zacht gekruid, royaal voorzien van de mooiste groentesoorten. Wat een zomerse geuren en kleuren. Wat een zonnig genot! .PER PAA GOLDLINE KOUSEN in 8 soorten, ook met ladderstop STRETCHKOUSEN WERKKOUSEN v.a. 3.98 v.a. 1.35 SKISOKJES In mousse en katoen. ANKLETS v.a. 1.30 MOUSSE ANKLETS v.a. 2.55 WOLLEN HERENSOKKEN in mooie fantasie-dessins. SPORTKOUSEN mousse wol effen en fantasie. JAEGER SPORTKOUSEN m. 3 1.70 KERSSTRAAT 9 Telefoon 2201 TERNEUZEN 3* ::r M? tomatensoep- champignonsoep aspergesoep- ossestaartsoep erwtensoep: 68 ctper zakje; kippenbouillonsoep met vermicelli- vermicellisoep met rundvlees groentesoep 2 8 ct ptr zakje. Vervaardigd oodte Knott A.G. IhajrngtQ - Zwitserland, doof tole~van StjVJBfUJSjil

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3