DE HUURWETTEN Oranjeboom Kantongerecht Terneuzen Algemene Jaarvergadering van de Zeeuwse C. B. T. B. DIEFSTAL?! m BEURSOVERZICHT Mmmm Oud-Bruin U ruikt t, U proeft *t „vorstelijk" Oranjeboom bier t TWEEDE KAMER Avondvergadering dinsdag. Te acht uur werd de vergade ring heropend. De heer Van der Peijl (C.H.) merkt op, dat de wetsontwerpen met weinig enthousiasme door de Nederlandse samenleving zijn ontvangen en hij herinnert aan ie opmerking van de voorzitter van zijn fractie, de heer Tilanus, dat als een referendum zou wor den gehouden over een huurver hoging van 25 ®/o met blokkering var. de helft daarvan, deze zou worden afgewezen. Spr. is van mening, dat de wetsontwerpen niet alleen op zakelijke overwegingen zijn tot stand gébracht; de politiek heeft za. een grote rol gespeeld. De heer Van der Peijl vraagt de regering de blokkering over boord te werpen. De heer Zandt (S.G.) zegt ver- rtoging van de huren alleszins gerechtvaardigd te achten. De regering is z.i. ten deze nalatig geweest. Onder de opeenvolgen de ministeries zijn ongewenste toestanden ontstaan. De huis eigenaars is onrecht aangedaan. De voorgestelde huurverhoging is het produkt van politiek ge- knutzel, betoogt de heer Zandt, die o.m. zegt, dat de K.V.P. zich voor de socialistische wagen heeft laten spannen. De heer Zandt meent, dat het nog helemaal niet zeker is, dat de gehlokkeerde gelden ten be hoeve van aan de volkshuisves ting ten goede komende moderni sering zullen worden besteed. Als de wetsvoorstellen tot wet worden verheven wordt de on rechtvaardigheid jegens de huis eigenaars voortgezet, zo zegt de heer Zandt. De huurverhoging aal lang niet gemakkelijk door iedereen kunnen worden opge bracht. Tenslotte verklaart hij, dat de voorstellen voor hem onoverko- menlijke bezwaren bevatten. Hij zal zijn steun geven aan het amendement, dat voorstelt de verhoging te bepalen op 1214 De heer Weiter (K.V.P.) zegt, dat zijn standpunt afwijkt van dat der meerderheid van zijn tractie. Tegen de 25 huurver hoging op zichzelf heeft hij geen bezwaar, maar omdat hij niet Isoudt van regeren met schokken, zdu hij. de voorkeur hebben ge geven aan een gematigder verho ging, bijv. van 10 gevolgd door latere verhogingen. Onoverkomenlijk bezwaar heeft luj tegen de aan de huurverho ging verbonden blokkering. De heer Weiter meent, dat het fe advocaten zullen zijn. die het meest gebaat zijn met de huur- Mokkering, want er zullen tal van processen volgen. Spr. ziet ja het grootboek een monster- organisatie, die zich zal uitstrek ken over anderhalf miljoen hui- Rn. Te half twaalf werd de verga dering verdaagd tot woensdag middag één uur. Middagvergadering 5 juni De Tweede Kamer heeft woens- tagmiddag de algemene beraad ■daging over de huurwetten voortgezet. In de vergaderingen wan dinsdagmiddag en -avond hebben reeds acht leden over de drie wetsontwerpen het woord gevoerd. De heer Hommer (Arb.) is van aordeel, dat op den duur een ein de moet worden gemaakt aan de subsidiëring van de woning- touw op zo grote schaal als sinds ■te oorlog het geval is geweest. Tegen zodanige subsidiëring voert hij verschillende bezwaren san. De heer Bommer zegt zich er- ever te verwonderen, dat veel le den er zo'n ontzaglijke behoefte aan hadden zo ver vooruit te zien. Binnen een jaar tijd verandert men van mening ten aanzien van de hoogte der verhoging. Men wil nu minder dan aanvankelijk instemming had. Na deze verhoging verlangt spr. rust en hij herinnert aan djn raad bij een vorige gelegen heid: één huurverhoging per ka- lanetsperiode is voldoende. Hij zegt er weinig voor te voelen tel kens het prijspeil in beweging te brengen. Als de minister een aanslag cp tot privaat bezit wordt verweten dan moge hij bedenken, zo zegt de heer Bommer, dat zijn voor gangers tot Goeman Borgesius toe dergelijke verwijten hebben moeten incasseren. De kwestie van de instandhou ding van het woningbestand aan roerende betoogt spr., dat men ook vroeger al te maken had met onvoldoende afschrijving en on voldoende reservering. Bedacht moet worden, dat het gaat om vernieuwing, verbetering en ver vanging. Het idee van de bestem mingsreservering vindt men thans terug in het wetsontwerp inzake grootboek woningverbete ring. Naar het oordeel van de heer Bommer zou het onverantwoord zijn de huren zozeer te verhogen zonder waarborgen dat er gelden zullen worden gebruikt voor af schrijving. Hij meent, dat het mo gelijk moet zijn een deel van de huurverhoging weg te belasten met bestemming ervan voor ver betering. Als zijn fractie het voor het zeggen had zou er voor de "be stedingswaarborg een andere methode worden gevolgd. Het wetsontwerp doet een poging om iets goeds tot stand te brengen en die poging zal spr. steunen Spr. zegt het niet redelijk te achten, dat voor de bedrijfspan den dezelfde huurverhoging zal gelden. De heer Bommer kondigt een amendement aan om de huurver hoging voor bedrijfspanden op 15 pet te bepalen. De heer Versteeg (A. R.) geeft te kennen, dat hij zich moeilijk kan vinden in de blokkering. Wanneer de motivering zou zijn deze, dat een versterking der kas middelen de regering niet onwel kom zou zijn, dan zegt spr., dat het onjuist is zich op deze wijze te richten tot een bepaalde groep der bevolking. Daarbij geeft de heer Versteeg uiting aan zijn waardering voor de samenstelling van het ont werp als juridisch produkt. Hij vraagt zich af hoe het in de prak tijk zal werken. De heer Van Mastrigt (C. H.) merkt op, dat na de oorlog is ge tracht de lasten zo billijk moge lijk te verdelen. Zo is men op al lerlei wijze aan het beheersen ge gaan. Gezien het tekort aan wo ningen zal er wel niemand zijn, die de huren vrij zou willen laten. Hij herinnert eraan, dat de S.E.R. zich heeft uitgesproken voor een volledige looncompen- satie. De regering heeft zich daaraan gehouden, al zouden daaromtrent opmerkingen te maken zijn. Men is ook gebleven binnen 2 pet. van de totale loon som, zoals geadviseerd was. De compensatie draagt het karak ter van een toeslag op de lonen en daardoor konden uitzonderin gen worden gemaakt. Z.i. is het echter geen geluk kige situatie, omdat er nieuwe elementen in de loonopbouw in ons land worden gebracht. Men doet nu wel alsof de con pen.salie niet meer dan 2 pet. van de to tale loonsom zal bedragen, maar dit percentage zal overschreden worden om de loonopbouw weer in het reine te brengen. De huurverhoging op zich zelf is niet onjuist zegt spr., maar ze is wat fors. Van politieke vrien den is er daarom een amende ment om de verhoging te beper ken tot 12% pet. Dit geeft echter nog geen oplossing voor de kwestie van het verschil in ge meenteclassificatie. Liever had hij een gedifferentieerde verho ging gezien. De heer Van de Wetering (C.H.) verzet zich tegen de voor stelling van de heer Bommer, als zou de C.H.U. akkoord zijn gegaan bij de pogingen tot kabi netsformatie met de huurblok- kering zoals die nu is belichaamd in het ontwerp. Er kan z.i. geen sprake zijn van een binding der Kamer aan de onderhavige wets ontwerpen. Ten aanzien van de bestem mingsheffing is het ontwerp 'n zake de blokkering noch vis noch vlees. Met dit wetsontwerp wordt geen huis méér gebouwd, betoogt spr. Overigens geeft hij te ken nen, dat in het hele betoog der regering in de stukken een rode draad loopt. De geblokkeerde gelden wor den gebruikt in de inflatoire huishouding van de staat, zegt spr., en dat is zijn grote bezwaar. Wat de bedrijfspanden aan gaat sluit hij zich aan bij het be toog van de heer Bommer. De regering heeft z.i. de ver keerde weg der afroming geko zen, een keuze tot voortschrij dende onteigening van het bezit. De voorstellen kan spr. niet aan vaarden. De heer Roemers (Arb.), de kwestie der compensatie aanroe rend, verklaart voor een redelijke compensatie-regeling te zijn bin nen de economische mogelijk heden. Hij zegt er begrip voor te hebben, dat niet is gekozen voor een proeentuële verhoging, doch voor een bijslag. Spr. verklaart de regering te kunnen volgen waar zij kwam tot een iets gro ter verschil in de gemeenteclas- sificatieregeling. Het maximum van 4 compensatie per week is voor bepaalde groepen inderdaad niet voldoende, maar gezien het bestedingsbeperkingsprogram ontmoet dat bij hem niet zoveel bezwaar. Wat de verhoging der kinder bijslagen aangaat, zegt spr. een verhoging van 2 cent voor de eerste drie kinderen en van 3 cent voor de volgende redelijk te achten. De heer Van Vliet (K.V.P.) be spreekt de compensatie in de eer ste plaats met betrekking tot teleurstelling erover uit, dat in loontrekkenden. Hij spreekt zijn de Stichting van de Arbeid geen overeenstemming over het advies inzake compensatie kon worden bereikt. Het is hem niet duidelijk, dat tenslotte de compensatie 2.4 van de loonsom zal bedragen. Hij vraagt of de regering niet te pessimistisch is geweest bij haar berekeningen. Zo enigszins mogelijk zou het maximum van de compensatie van 4 per week moeten verval len. Spr. vraagt de regering een wijziging; jn^die zin in overwe ging te némen. Voorts informeert hij naar de voornemens- met be trekking tot de A.O.W. De heer Van Vliet merkt op, dat geen concrete compensatie maatregelen voor zelfstandigen en achtergebleven groepen in het vooruitzicht konden worden, ge steld. Wellicht zou voor de kleine zelfstandigen enige fiscale ver lichting kunnen worden aange bracht, zomede een andere rege ling van de kinderbijslag. Tegen half zes schorst de voorzitter, de heer Kortenhorst,, de vergadering. De krooibaas J. J. J. v. R. te Terneuzen had op de zitting van 7 mei hl. ontkend, dat hij óp 16 maart bij het inrijden van de Prins Hendrikstraat te Axel geen richting had aangegeven, toen hij deze vanuit de stations straat naderde. In deze zitting waren gedagvaard de wacht meester le klas der Rijkspolitie te Axel J. Wisse en J. P. Egger- mont, die J. deswege op de bon hadden gezet. Tevens werd J. ten laste gelegd, dat hij een wielrijder aldaar niet genoeg ruimte had gegeven. De beide wachtmeesters ver klaarden onder ede, dat zij de overtreding duidelijk hadden gezien. De officier achtte de tenlaste legging bewezen. J. heeft een fout gemaakt die veel voorkomt. Hij vroeg voor het geen richting aangeven ƒ5,en voor het de pas af te snijden van een wiel rijder 35 of 7 dagen. Uitspraak ƒ5,en ƒ30,of 6 dagen. De 76-jarige E. P. F., zonder beroep, te Hulst was al eens eerder gedagvaard, maar nijet verschenen. Thans was hij voor geleid om zich te verantwoor den voor het feit, dat hij in de Nieuwjaarsnacht in de Korte Nieuwstraat te Hulst in kenne lijke staat was aangetroffen. De kantonrechter was hier niet zo goed over te spreken aangezien F. in oktober 1956 voor eenzelfde geval was veroor deeld tot ƒ60 boete. Daar men aannam, dat F. van zijn ƒ2, zakgeld per week niet veel kon drinken, werd hem de vraag ge steld of hij wel eens „gevoerd" werd. Verdachte zei veel men sen te kennen en wordt zodoen de nogal eens getrakteerd. De officier van justitie vond 't een treurige zaak, dat iemand op zo'n hoge leeftijd hier zo vaak moet terecht staan, zonder dat hij tekenen van verbetering toont. Hij wil 't echter nog eens proberen zonder hechtenis en vroeg betaling van 6 x zijn zak geld. Dus ƒ12,boete onvoor waardelijk en 1 week hechtenis voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar. U dient de café's te mijden, werd hem na deze mirde eis nog als laatste waar schuwing toegevoegd. De kantonrechter wees F. ook nog eens op het verkeerde en zei: „U zou eigenlijk naar een-. Rijkswerkinrichting moeten. Ur kunt wellicht niet meer werken, maar u kunt toch ingesloten) worden". Hij vonniste F. tot 10 boete onvoorwaardelijk en 1 week hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De Zeeuwse Christelijke Boe-' ren- en Tuindersbond heeft gis teren in Bergen op Zoom zijn al gemene jaarvergadering gehou den. Het was de eerste maal dat deze organisatie buiten de gren zen van de provincie trad, het geen zijn oorzaak vond in het feit, dat voor deze dag ook een excursie naar het eiland Tholen op het programma stond en op dit eiland geen voldoende verga dergelegenheid is. De vergadering werd o.m. bij gewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, door het lid van Ge deputeerde Staten van Zeeland de heer A. Schout uit Vlissingen en de vice-voorzitter van de lan delijke C.B.T.B., de heer A. Cnos- sen uit Utrecht. De voorzitter, de heer C. de Putter uit Axel, merkte in zijn openingswoord op, dat de don kere wolken die het vorige jaar over land- en tuinbouw samen pakten, nog niet zijn weggetrok ken. De weersomstandigheden zijn in 1956 van dien aard ge weest, dat de bedrijfsaangelegen- heden zeer zijn bemoeilijkt. De opbrengsten over het algemeen matig waren en de kwaliteiten in vele gevallen slecht. Hij con stateerde dat het met de finan ciële positie van de bedrijven in het algemeen niet zo best ge steld is. De prijsstelling van de produkten vormt het criterium van de moeilijkheden. Hoewel de stemming in den lande de laatste tijd wat milder is, doordat men in bredere lagen heeft kennisge nomen van de naar sprekers me ning onhoudbare toestanden in de agrarische bedrijfstak, is het z.i. toch nodig, dat de Nederland se bevolking er meer en meer van doordrongen wordt, dat de consument bereid behoort te zijn aan de producent de kostprijs, waarin een redelijk loon is ver disconteerd, te betalen. Men is ook veel te lang in het onzekere gelaten ten aanzien van de prijs stelling der basisprodukten. De overheid moet begrijpen dat het onmogelijk is zonder dat men weet waar men aan toe is, een goed verantwoord economisch bouwplan te maken. Ten aanzien van het Land bouwschap had de heer De Put ter respect voor de activiteit die de laatste jaren is ontplooid, maar er is de laatste tijd ook iets gebeurd dat hem met zorg vervult. Toen het immers ging over de voedergranen is het principiële beleid namelijk, dat de Neder landse consument de kostprijs plus een redelijke ondernemers beloning moet betalen, doorbro ken. Hier is het oude stelsel, waarvan men gedacht had dat de tijd voorbij was, opnieuw begon nen en werden akkerbouw en veehouderij tegen elkaar uitge speeld. Men zal, naar zijn me ning, geen voet moeten geven aan de gedachte dat de Neder landse landbouw van steun leeft. Hij hoopt nu maar, dat de pro- duktschappen nauwlettend zullen, toezien op wat het buitenland doet ten aanzien van de export en dat door een juiste hantering, van de monopolieheffingen het geheel in evenwicht zal kunnen worden gehouden Ook in de tuinbouw heeft men voortdurend met moeilijkheden, te kampen. Hij denkt in dit op zicht aan de wat hij noemde ge regelde schending door België van de geest van het landbouw- protocol, waarvan de tuinbouw wel in bijzondere mate de dupe wordt. Het is zeer zeer te hopen dat de regering een krachtige houding gaat aannemen. Ook heeft men de volle aandacht te schenken aan de Euromarkt. Wat hiervan de gevolgen zullen zijn voor de Nederlandse land- en tuinbouw, valt moeilijk te zeg gen. Het financieel verslag, dat voor 1956 een. nadelig saldo van 943,30 aanwees, werd goedge keurd. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. de Casembroot, wees in een korte toespraak op de pro blemen van de landbouw tenge volge van de uitgebreide woning bouw en de verkeersverbetering. Hij vroeg zich af, waar de zonen, de jonge boeren, later een bedrijf moeten vinden. Een gunstig per spectief biedt de uitvoering van het Deltaplan,, daar er hiermee een behoorlijke landaanwinning zal worden verkregen. Daar minister Zijlstra verhin derd was te spreken, is in de middagvergadering het woord gevoerd doör de heer C. Hagoort uit Goes over de veranderde maatschappij, en door mevrouw J. Diemer Loindeboom uit Rot terdam over de veranderde ver. houding in het gezin. Daarna maakte men een ex cursie naar het eiland Tholen. A. v. d. R., landbouwer te Zaamslag, had op 11 mei te Axel in de Weststraat geparkeerd op een tijdstip dat zulks verboden was. Eis en uitspraak 10 of 2 da gen. C. v. d. V. en C. G. R., beiden te Axel resp. 23 en 19 jaar, wa ren op 4 maart met een wind buks op de openbare weg aan getroffen. Eerstgenoemde meen de dat de oude zeedijk (dijk achter de woningen bij Axel- Sassing) geen openbare weg was. Ter zitting kwam vast te staan, dat het wèl een openbare weg is, al wordt hij als zodanig niet gebruikt). Verbalisant de wachtmeester le klas der Rijkspolitie P. de Clercq te Sluiskil, had vooral R. meerdere malen gewaar schuwd dat hij met zijn wind buks tegen de lamp zou lopen. De verdachten verklaarden dat zij deze buksen gebruikten als sport. Zij schoten op wasknij pers aan een droogdraad. Eis voor beiden 25 boete met verbeurdverklaring der wind buksen. Uitspraak 12,50 eveneens met verbeurdverklaring. J. F., handelaar te Terneuzen, had op 13 maart met zijn mo torrijwiel de Baandijk te Ter neuzen in zuidelijke richting bereden, terwijl hij wist, dat dit verboden was. Hij had dit ge daan omdat hij haast had en geen tijd om rond te rijden. Eis en uitspraak 10,boete of 2 dagen. Sv M. v. B., vertegenwoordiger te Bergen op Zoom, stond te recht omdat hij op 18 maart 1.1. op de Hulsterweg te Kuitaart een rechtsgeparkeerde en van goedé lichten voorziene auto niet had gezien. Hij was hier dan ook tegen aangereden en wel zó hard, dat de eigenaar van deze auto, dé heer C. te Kloosterzande 1500 materiële schade had benevens nog wat bedrijfsschade. Verdachte gaf toe dat hij wat gedronken had maar daar hij dit dagelijks deed, kan hij er goed tegen. Hij had' in gedach ten gezeten en gaf als voor-I naamste oorzaak op, dat hij juist een cigaret had aangesto ken. Aan een bloedproef had hij niet willen meewerken, daar hij het nut hiervan niet inzag. De officier zeidë in zijn re quisitoir, dat v. B. allerlei dwa ze dingen dóet, waarvoor een ander, in dit) geval dé verzeke ring, de brokken moest betalen. Niet de cigaret was de oorzaak van de aanrijding, maar 't pro dukt, waar verdachte in handel de, „Martini"", was dé ooTzaak. Een boete vam 250 zou hier zeker op zijn plaats zijn, maar de gezinsomstandigheden, die de officier bekend zijn, doet hem zijn eis tot 50 beperken. Dé kantonrechter sloot zich in zijn uitspraak hierbij aan en wees er nog nadrukkelijk op dat verdachter goed moet realiseren, dat dit een waarschuwende boete is die normaal veel hoger zou liggen.. De loondorser J. C. S. te Cïiri- ge had' op F7 maart, komende van~ dé Notendijk naar de Hul sterweg te Tterhole, niet voldoen de gelet op het waarschuwings bord en het knipperlicht ter plaatse en geen voorrang ver leend aan een bromfiets. De officier gaf toe, dat het uitzicht aldaar zeer lastig is. Hij vroeg 10 boete, waarbij de kantonrechter zich aansloot. In de nacht van 2» op 29 maart LI. werd de heer W„ wo nende in de Leieriaart te Hulst, wakker omdat er op zijn voor deur gebonsd werd. W. maakte toen door op de binnenmuur te kloppen zijn buurman F. wak ker en vroeg deze ook eens aan de straatkant door het raam te willen kijken. Daar was verdach- U moet toch óók eens ©ud-Brutrt besteilen, het iets zoetere Oranjeboom bier met zijn lager alc. gehalte. De verrukkelijke smaak en het fijne aroma zullen U direct opvallen! Weet U, dat ook de dames het graag drinken? Proeft U maar eens een slokje van Uw man Mevrouw, U zult het zeker heerlijk vinden want Oud-Bruin is wérkelijk een tractatie En dan natuurlijk het kostelijke, iets zwaardere Super Pilsner en het voortreffelijke goud gele Pilsener, óók twee bieren die de naam Oranieboom beroemd hebben gemaakt. super pilsner - pilsener - oud bruin «inds 167% BESTEL ORANJEETCTOM'EN LET OP DAT U HET 00K KRIJGT I te B. bezig om bij korte tussen pozen op de voordeur van de woning van W. te kloppen, te bonzen of te bellen. Verdachte B. was niet versche nen. Getuige W. had'laten we ten, dat hij wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Deze zaak werd voor onbepaal de tijd uitgesteld. Door een formele fout bij de afdoening van de strafzaak te gen J. M. v. D., vrachtrijder te Hulst moest deze zaak in zijn geheel opnieuw voorkomen. Op 3 december van vorig jaar kwam v. D. met een grote vrachtauto over de Hulsterweg gereden. De bestuurder van een stilstaande vrachtwagen was hem tegemoet gekomen met het verzoek hem op sleeptouw te nemen in verband met motor storing. Van D. moest, om dit te kun nen doen, de stilstaande wagen passeren. Staande op de tree plank keek hij uit of er verkeer achter hem kwam en had slechts in de verte een auto zien komen. Terwijl hij zich op het, linkerweggedeelte bevond kwam de heer v. H. uit Eindhoven aangereden en botste zó tegen de achterzijde van de vrachtwa gen dat hij een hoofdwonde en drie gekneusde ribben opliep. Getuige v. H. verklaarde, dat hij op de bewuste weg; 3D tem had gereden. Hij had de vracht wagen rechts van de weg vóór hem gezien. Daar deze stilstond of langzaam reed, wilde hij de vrachtwagen passeren. Juist toen hij dit probeerde' week de bestuurder van de vrachtauto, zonder richting aan te geven, ook naar links. Ondanks krach tig remmen kon hij een aanrij ding niet meer voorkomen. De officier meende, dat deze zaak niet zo ingewikkeld is als het wel lijkt. Hij acht v. D. schuldig aan dit verkeersonge val en vroeg ƒ60,boete of 12 dagen. De verdediger mr. Tichelman zei, dat men over de gemaakte foutenvan zijn cliënt occupa tie en afstand schatten) ver schillend kan denken. Van D. heeft alles gedaan om ongeluk ken te voorkomen. Het geheim van deze zaak is, dat getuige v. H. op zijn beurt verkeerd af stand heeft geschat. Deze heeft harder gereden, dan hij zelf weet en is veel te laat links gaan rijden. Daar v. D. zijns in ziens geen fouten heeft gemaakt zal hij ook niet kunnen worden veroordeeld. De kantonrechter was van oordeel, dat v. D. niet alles in acht heeft genomen en veroor deelde hem tot 30 boete of 5 dagen hechtenis. Door J. FLETCHER 41) (Nadruk verboden.) „In de vroege ochtenduren is vrouw. Het was onmogelijk dit er een brand uitgebroken, welke j te herkennen, doch men veron- waarschijnlijk reeds enige tijd gebroeid heeft, in het pand, be woond door de firma Valerie Cie, hoedemakers, in de South Molton Street, en deze sloeg met zulk een kracht uit, dat binnen een uur het gehele gebouw een klein ouderwets huis van onder tot boven uitgebrand was. Er werd niemand gezien, noch bij het uitbreken, noch bij de ver dere brand, hoewel het bekend is, dat de eigenaresse, madame Charles, met een bediende en waarschijnlijk nog met een as sistente het huis boven de win kel bewoonde. Het duurde ge ruime tijd voor men de ruïne kon ingaan, doch geen teken van een bewoonster kon worden ge vonden; ook van een directe oor zaak was geen spoor. De brand weerlieden echter veronderstel den dat het huis wel degelijk in brand was gestoken; trouwens, onmiskenbare feiten wezen op het gebruik van petroleum. Nie mand, die aan deze winkel ver bonden was, liet zich gedurende de dag zien. Eindelijk, na een gehele dag zoeken, vonden de brandweerlie den het verkoolde lijk van een derstelde wel, dat dit de over blijfselen zouden zijn van de on fortuinlijke eigenares. Een dok ter, die het lijk onderzocht, con stateerde dat de vrouw gedood was door een schot uit een revol ver, hetwelk dwars door 't hoofd was gegaan. Verder zijn er geen mededelin gen meer over deze geheimzinni ge zaak gerapporteerd." Jimmie liet de krant op zijn bord vallen en staarde naar Schmidt, die rustig zat te eten,. „Sanristie!" riep hij uit. „Dat is heel wat! Wat denk je daar van Schmidt? Zou het 'n moord zijn?" De detective schudde het hoofd. „Ik geloof dat we nog een hele boel hebben te leren", antwoord de hij. „Het is mogelijk dat deze vrouw te veel wist, dat zij ge vaarlijk werd, dat het nodig was haar voor eeuwig te doen zwij gen. We moeten echter wachten, voor we een conclusie trekken kunnen." Jimmie haastte zich met het Ontbijt. „Ik zal juffrouw Walsden dit alles moeten vertellen", zei hij. boog i- - „Ik ben erg blij, dat mijn tante er nu tenminste is. En, dat wilde ik ook nog zeggen, we moeten nu vooral haar vertrek naar St. Margaret's Bay goed geheim hou den." „Dat kan beter wachten, tot we het onderhoud hebben gehad met uw twee vrienden uit Londen", zei Schmidt. „Zij mochten eens iets meer weten, een nieuwe ont wikkeling der zaak of iets derge lijks. En trouwens zij is np nog onder veilige hoede." „Accoord! Laten we er dan mee wachten tot vanmiddag." Jimmie verliet de eetzaal en liep vlug de trappen op naar de zitkamer. Op de trap ontmoette hij nog de Amerikaanse dame, doch deze keek, alsof haar ge dachten alleen en uitsluitend bij het wachtende ontbijt waren. Hij vond de twee dames goed gemutst aan de ontbijttafel. Er was die nacht niets bijzonders gebeurd; zij hadden uitstekend geslapen. Juist wilde hij haar het nieuws gaan vertellen, toen een kellner hem de komst van twee heren "kwam melden. Onder het mompelen van enige verontschul digingen snelde Jimmie de ka mer uit. In de hall stond Packe op hem te wachten. Scraye was nog buiten, om de chauffeur eni ge instructies te geven. „Geen woord, geen woord voor we alleen zijn!" riep Jimmie uit, toen de twee reizigers hem over vielen met vragen. „Ik denk, dat we samen genoeg te bepraten zullen hebben. Nu", vervolgde hij nadat hij de beide heren in een kamer had geloodst en nadat hij hen aan Schmidt had voorgesteld „misschien is het 't beste, dat ik jullie vertel, waar ik geweest ben, waarom ik hier ben en hoe de zaken staan. Laten we hier aan tafel gaan zitten en begin nen met bet begin. Dus jullie vindt goed, dat ik begin?" „Wij tastten nog geheel in het duister", antwoordde Packe. „Wij weten totaal niets van je doen en laten der laatste dagen. We be grijpen niet waarom je ons hier hebt laten komen." „Je zult het dadelijk allemaal begrijpen. Luister! De morgen, na de avond dat ik met jullie bij Ritz gedineerd heb, ging ik naar Parijs voor zaken. Ik had het ge luk te reizen met een jongedame. Eva Walsden, die assistente was bij Valerie Cie in South Mol ton Street. Zij had een sluitmand bij zich waarin een vette kaas ge pakt was. De kaas was een ge schenk van madame Charles van Valerie aan haar zwager in Farijs, monsieur Charles. Er werd een vergissing gemaakt en zo kwam het dat ik die avond in mijn slaapkamer van het Grand Hotel de sluitmand vond. Uit nieuwsgierigheid opende ik haar, om eens naar die kaas te kijken. •Doch bij die kaas vond ik dingen, die ik absoluut niet verwachtte, Scraye! Ik vond het kruis van de Tsaar, het beroemde boek en de gouden ketting. Heus De twee heren staarden ver baasd naar de verteller van dat wonderlijke verhaal. Het duurde lang, eer Scraye iets kon zeggen. (Wordt vervolgd.) UNILEVERS VAST VAN OMMEREN I I.AUYV De Unilevers blijven de be langstelling vragen vooral van publieke zijde door ruilingen van aandelen Koninklijke Olie in dit fonds alsmede van de arbi trage voor buitenlandse reke ning. De aandelen openden woensdagmiddag op 444 tegen dinsdag 441'A slotsprijs. Aan houdende vraag gedurende het gehele beursverloop deed de koers belanden op 446 op welk niveau ongeveer gesloten werd. Voor de aandelen Kon. Olie be stond woensdag meer belang stelling dan de voorafgaande dagen, doordat de arbitrage met aankopen in de markt lag. Na een opening op 208,20, dinsdag ƒ207,trok de koers aan tot 208,70. Philips aandelen, die de laatste dagen nogal van ver lies te lijden hebben gehad, kon den zich woensdag goed hand haven en waren fractioneel be ter. A.K.U.'s hielden zich ook woensdag wederom uitstekend en konden ongeveer 1 procent, hoger noteren. Aandelen K.LM. lagen verlaten; doch prijshou dend ƒ124, Van de scheepvaartwaarden waren vooral Van Ommeren aan de flauwe kant. Tegen een slotkoers van 266 dinsdag werd woensdag als laagste koers 258 gedaan. Speciale redenen voor deze flauwte waren niet aanwe zig. De overige scheepvaart waar den over het algemeen iets la ger. Staatsfondsen konden zich fractioneel verbeteren. Van de Indonesische waarden lagen H.V.A.'s opnieuw goed in de markt op de verwachting van gunstig nieuws in het aanstaan de jaarverslag. De aandelen verbeterden circa 2 punten. Am sterdam Rubber en Deli mij. on veranderd. Prolongatie 3% procent. NABEURSBERICHTEN Kon. Olie 207.50—209.80 208.60) Philips 283 282%) Unilever 445449 (446) BEURSINDICES 3(/6 4/6 5/6 Int. concerns 325.25 326.25 328.26 Industrie 153.50 153.27 153.11 Scheepvaart 161.05 159.38 156.88 Banken 117.66 117.66 117.66 Ind. fondsen 104.06 103.69 103.79 Algemeen 225.53 225.77 226.48

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2