Eric de Noorman - De verloren Viking I Kan een lonen- en prijzenspiraal worden voorkomen De ontwikkeling van de buitenlandse handel RECHTSZAKEN Emigrantenstroom kabbelt voort Belangrijke vorderingen bij de bestrijding van ziekten BURGERLIJKE STAND, LOOP DER BEVOLKING TWEEDE BLAD Woensdag 5 juni 1957 12e jaargang no. 4081 EERSTE AMERIKAANSE PROEFNEMING MET PROTOTYPE VAN INTERCONTINENTAAL GELEID PROJECTIEL EDEN IN ENGELAND TERUGGEKEERD ROOFOVERVALLEN IN BIRMA Ernstig tekort aan automonteurs 2.000 AMERIKAANSE GELEERDEN TEKENEN OPROEP VOOR STAKING KERNWAPENPROEVEN NIEUWE AANSLAG OP HAMBURGSE WAPENHANDELAAR ZEEUW In ihet kwartaalbericht van de Nederlandsche Handelmaatschap pij is een beschouwing gewijd aan het vraagstuk van de loon- en prijsstabilisatie. Het optreden van een lonen- en prijzenspiraal, zo wordt «betoogd, is slechts te voorkomen, als op de arbeidsmarkt een zekere ruim te bestaat. De sociale nadelen, die het gevolg zijn van een ge ringe werkloosheid, zijn kleiiner dan het bij uitstek sociale euvel van de inflatie. De sterke afhan kelijkheid van de economische gang van zaken in het buitenland maiakt het echter in Nederland praktisch onmogelijk om door middel van monetaire, fiscale en Ibudgetaire maatregelen deze gunstige voorwaarden op de ar beidsmarkt te verwezenlijken en te handhaven. Door middel van de loon- en prijsstabilisatiepoli- tiek, die op elkaar zijn afgestemd, tracht de regering evenwel een explosieve ontwikkeling te voor komen en het kostenpeil t.o.v. het buitenland te handhaven. Het «blijkt echter dat niettemin de lonen sterker zijn gestegen dan de productiviteit en daardoor de prijzen omhoog hebben gedrukt. Weinig is zo gevaarlijk, merkt de N.H.M. op, als gewend te raken aan een voortdurende inflatie, ook al is zij« maar „zacht" of „kruipend". In een publicatie van een En gelse bank is daarop onlangs de aandacht «gevestigd en de stelling verdedigd dat het Nederlandse beleid geen oplossing biedt voor het «probleem van de lonen- en prijzenspiraal, die in de afgelo pen jaren in even sterke mate zou zijn opgetreden in Nederland als in Engeland en Zweden, waar geen geleide loonvorming plaats vindt. De N.H.M. betoogt echter dat een vergelijking van de indexcijfers der lonen en kos ten van levensonderhoud een on voldoende uitgangspunt biedt voor het vellen van een oordeel. Als men daarentegen de index cijfers der arbeidskosten in aan merking neemt, die tot uitdruk king brengen in hoeverre loons verhogingen tot een druk op het prijsniveau hebben geleid, dan valt de vergelijking ten gunste van Nederland uit. Het optreden van een lonen- en «prijzenspiraal kon ook in Nederland niet wor den voorkomen als gevolg van een «overspannen arbeidsmarkt, maar zij was gematigder dan in landen met een even sterk over spannen arbeidsmarkt en zelfs gematigder dan in de Ver. Sta ten, waar op de arbeidsmarkt meer ruimte was. De „San Diego Union" meldt, dat vrijdag a.s. de eerste proef neming zal worden gedaan met de „Atlas", een intercontinenr taal geleid projectiel, dat door de Amerikaanse „Convair"- vliegtuigenfabrieken is vervaar digd. Volgens het blad zal deze eer ste „Atlas" een prototype, dat nog veel van de toepassin gen voor geleiding mist, die het In het verslag over het eerste kwartaal van 1957 van het cen traal orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland wordt in verband met ontwikke ling van de buitenlandse handel van ons land o.m. opgemerkt, dat het invoeroverschot over het eerste kwartaal van 1957 de zeer grote omvang van ƒ1.195 mil joen «heeft bereikt, hetgeen ver geleken bij dat van de overeen komstige periode van 1956 een toeneming met een half miljard gulden betekent. Ook wanneer men «het eerste kwartaal van 1957 vergelijkt met de andere kwartalen van 1956 be liep het overschot namelijk res pectievelijk 737, ƒ923 en 875 miljoen. Het bleef dus toen ge middeld 30 beneden «het huidi ge bedrag. Vergelijkt men het verloop van de in- en uitvoer in het eerste kwartaal met het kwartaal dat direct daaraan voorafging, en vergelijkt men deze kwartalen op hun beurt met de overeenkomsti ge kwartalen rond de jaarwisse ling in de twee voorafgaande ja ren, dan valt het op, dat ter wijl in die voorafgaande jaren de omvang van de uitvoer in het eerste kwartaal gemiddeld 10 lag beneden die van het laatste kwartaal van het voorafgaande jaar hiervan ditmaal geen sprake is geweest. De uitvoer was namelijk in het eerste kwar taal 1957 praktisch gelijk in waarde als die, welke in het laat ste kwartaal van '56 plaats vond Men zou «hierin op zichzelf een verheugend verschijnsel kunnen zien, ware het niet dat rekening moet worden gehouden met de omstandigheid dat het laatste kwartaal «van 1956 niet de ge bruikelijke seizoenpiek heeft ver toond. De vreugde wordt boven dien nog aanzienlijk verder ge temperd wanneer men voor de invoer eenzelfde vergelijking toe past. Dan blijkt namelijk dat, ter wijl deze in vorige jaren in heb eerste kwartaal 1,4 lager placht te liggen dan in «het direct daaraan voorafgaande kwartaal de invoer in «het eerste kwartaal 1957 die van het laatste kwar taal van 1956 met 8,4 overtrof. Uit de steeds groter wordende, tekorten op de handelsbalans komt o.m. duidelijk naar voren hoe noodzakelijk «het is, dat het dienstenverkeer waarvan met name de scheepvaart en de tran sito-handel een groot deel uitma ken een 'belangrijke rol in het betalingsverkeer met het buiten land blijft spelen. Het dienstenverkeer zal teza men met de kapitaalopbrengsten, genoemde tekorten op de handels balans moeten opvangen, en zelfs overtreffen. Immers, het in even wicht brengen van de lopende re kening is voor Nederland niet voldoende, daar een overschot op deze rekening vereist is om het structurele Nederlandse tekort op de kapitaalrekening te dek ken. Algemeen wordt thans erkend dat de ongunstige ontwikkeling, veroorzaakt is door overbeste- ding. De gang van zaken ten aanzien van de jongste ontwikkeling van de handelsbalans noopt volgens het centraal orgaan tot uiterste voorzichtigheid, vooral waar het zou gaan om maatregelen, die op nieuw een slechts langs inflatio- nistische weg te honoreren wis sel zouden trekken op het natio nale inkomen. Dit klemt te meer omdat herstel van het evenwicht in onze volkshuishouding toch reeds een aantal pijnlijke maat regelen onvermijdelijk maakt en sommige daarvan ook de export mogelijkheden zowel van goe deren als van diensten van ons bedrijfsleven ernstig dreigen aan te tasten. In dit verband wordt de waarschuwing herhaald dat men «het doel der bestedings beperkingen voorbij zou schieten, wanneer deze de financierings- en met name ook de exportfinan cieringsmogelijkheden van het «bedrijfsleven zodanig zouden aantasten, dat het bedrijfsleven in de internationale concurrentie, die met name ook sterk gericht is op de kredietfactor, zich niet meer zou kunnen handhaven. In dat geval zou immers de kurk, waarop de Nederlandse economie bij uitstek drijft, in« gevaar ko men. Het moet dan ook van we zenlijk belang worden geacht dat de politiek van loon- en prijsbe- waking voorshands gehandhaafd blijft. uiteindelijke produkt wel zal hebben indien zich geen tot uitstel nopende onverwachte oorzaken voordoen, vrijdag van de basis der Amerikaanse lucht macht te Patrick, in Florida, worden afgeschoten. Het projectiel zal bij deze eerste proef een afstand van 3.200 kilometer afleggen, het geen aanzienlijk minder is dan de helft van het maximum-be reik. De „San Diego Union" zegt van betrouwbare zijde vernomen te hebben dat de „Atlas" eerst een hoogte van 1.120 kilometer zal bereiken en dan een rechte hoek zal maken, waarna het projectiel zijn reis in zuidooste lijke richting over een aantal eilanden, waarop waarnemings posten zijn ingericht, zal vervol gen, om tenslotte in tropische zeeën, waarin geen eilanden voorkomen, te verdwijnen. De „Atlas" kan, met een wa terstofbom in de neus, de af stand Verenigde StatenMos kou in een half uur afleggen. Het vrijdag a.s. te lanceren prototype is iets minder dan dertig meter lang. Het bestaat uit 300.000 onderdelen. Oud-premier sir Anthony Eden en zijn echtgenote zijn met de „Empress of Britain" in Liver pool aangekomen. Talloze vrien den, onder wie leden der rege ring, waren ter begroeting naar de haven gekomen. Eden werd door de menigte be langstellenden toegejuicht. Hij verklaarde op een «persconferen tie, dat hij zijn politieke activi teit niet zal hervatten, omdat zijn gezondheidstoestand dat niet zou toestaan. Dit betekende, dat hij niet in het Lagerhuis zal terug keren. Ook was hij niet van plan naar „een andere plaats te gaan". (Britse Lagerhuisleden geven hiermee het Hogerhuis aan.) De oud-premier zei, dat zijn herstel van zijn jongste operatie in Boston goed verliep. Hij had zijn artsen echter moeten belo ven, rustig aan te doen. Op de vraag, of hij een persoonlijke ambitie had, antwoordde sir An thony dat zijn vrouw en hij zich er op verheugden te kunnen gaan tuinieren. Over het schrijven van zijn memoires had hij. nog niet gedacht. Sir Winston en Lady Churchill, premier Harold MacMillan en vele anderen hadden een tele gram ter verwelkoming gezon den. Elf gewapende bandieten heb ben maandag j.l., op zestien kilo meter van de Birmaanse hoofd stad Rangoon, een trein aange houden en de driehonderd passa giers van de voorwerpen van waarde, die zij bij zich hadden, ontdaan. De rovers werkten wa gon na wagon af. Zij wisten zich met «hun buit uit de voeten te maken. Zaterdag j.l. is een yeerboot op dertig kilometer van Rangoon door rovers overvallen. De 25 passagiers, waaronder zich zaken lieden «bevonden, moesten hun geld en kostbaarheden afgeven. Vervolgens maakten de bandie ten zich, met medeneming van twee passagiers als gijzelaars, uit de voeten. Een der gijzelaars wist te ontsnappen, waarbij hij echter verscheidene messteken opliep. Van het lot van de tweede is nog niets bekend. Ons land komt duizenden auto monteurs tekort. Dit werd op nieuw geconstateerd tijdens de jaarvergadering van de Automo biel Technische Club (A.T.C.). Van deze club zijn voornamelijk bedrijfschefs in de auto- en trans portbranche lid. De garages zijn overbelast met reparatie-opdrachten. Voor on derhoud en reparaties moeten de chefs het vaak door gebrek aan personeel op een akkoordje gooien, waardoor de veiligheid van de auto's in het gedrang komt. De stichting vakopleiding mon teurs V.A.M. schat, dat ons land in I960 voor garages en bedrij ven 11.850 monteurs tekort zal komen. Het is thans normaal, dat één op de vijf werknemers per jaar het vak verlaat. Niet al leen emigratie- en prijspolitiek zijn hieraan debet. Jonge mensen schrikken terug voor de berg van examens, wel ke voor de monteursdiploma's zijn vereist. Van liefde voor het vak is weinig sprake, zo consta teert de A.T.C. De monteurs-stu dieclub is lauw ontvangen. De monteurs laten hun materiële belangen doorgaans door hun bonden behartigen en kiezen lie ver de weg van de minste weer stand. Kunnen zij hun brood el ders gemakkelijker verdienen, dan verlaten zij de garage. Aldus de klachten op de tiende jaarver gadering van de A.T.C. Tweeduizend Amerikaanse ge leerden hebben een oproep on dertekend om tot een interna tionale overeenkomst te gera ken, waarbij het nemen van proefnemingen met kernwapens wordt gestaakt, aldus een mede deling van de Amerikaanse dok ter Linus Pauling, die in 1954 de Nobel-prijs voor scheikunde heeft gewonnen. Een duizendtal ondertekena-« ren zijn biologen. De andere duizend bestaan uit biochemis- ten, scheikundigen of artsen. Onder de ondertekenaren be vindt zich dr. Snyder, voorzit ter van de Amerikaanse vereni ging voor de bevordering der we tenschap. Hij heeft echter als particulier, en niet names de vereniging, getékend. In de door Pauling opgestelde oproep wordt onder meer ver klaard: „Bij elke nieuwe onL ploffing vrij, die nadelig is voor de gezondheid van mensen in de gehele wereld. Als geleerden kennen wij de gevaren, die hier door de mensheid bedreigen en het is onze plicht daarvoor te waarschuwen". Dr. Pauling heeft aan de op roep een schriftelijke verklaring toegevoegd, dat geen enkele or ganisatie de stoot tot het doen ervan heeft gegeven. DAGVAARDING IN ZAAK „KRUIS OF MUNT" IN HOGER BEROEP NIETIG VERKLAARD. De behandeling in hoger beroep van de vraag naar een „overtre ding van de loterijwet door het plaatsen van" wat in de dag vaarding wordt genoemd „een prijsvraagadvertentie kruis of munt" in het dagblad „Het Vrije Volk", tegen de directeur van de N.V. de Arbeiderspers is maan dagochtend begonnen met het verzoek van de officier van justi tie, mr. J. F. Hartsuiker tot nietig verklaring van de dagvaarding. De officier zei van mening te zijn dat in de dagvaarding de over treding niet duidelijk is omschre ven. De raadsman, mr. J. Leven- bach, maakte hiertegen op for mele en materiële gronden be zwaar. Hij zei dat de verdachte, die tegen het vonnis van de kan tonrechter 100,boete in beroep is gegaan, wel degelijk uit de dagvaarding kan begrijpen wat is bedoeld. Bovendien, zo meende hij, kan de rechtbank eerst na behandeling van de zaak vaststellen of de dagvaarding al dan niet nietig verklaard moet worden. Na enige tijd in raadkamer te zijn geweest verklaarde de recht bank de dagvaarding ambtshalve nietig, zodat deze principiële zaak opnieuw in eerste instantie zal moeten worden behandeld, als een nieuwe dagvaarding zal zijn uitgebracht. Dit jaar worden 14 tot 15.000 emigratiegevallen naar Canada verwacht. Naar Australië zullen waarschijnlijk 8 tot 9000 Neder landers vertrekken, naar Nieuw- Zeeland 1000, naar Zuid-Afrika 1600, naar Rhodesië 500 en naar Brazilië 200. Het commissariaat voor emi gratie verwacht dit jaar een ver trek van 33 tot 34.000 Nederlan ders naar den vreemde via zijn dienst. Hierbij zijn ruim 7600 in Nederland geboren begrepen, die als vluchtelingen onder speciale voorwaarden in de eerste maan den van dit jaar naar de Ver. Staten konden vertrekken. De emigrantenstroom, die in 1952 een top van 48.700 bereikte, is nu op 32.000 tot 34.000 gesta biliseerd. Economische recessies in grote ontvangende landen als Australië en Canada vielen niet gelijktijdig zodat deze op schom melingen van jaarlijkse totaal cijfers van geringe invloed wa ren. Het kan zijn, dat dit jaar het programma van Canada, ruim het dubbele van 1956, niet geheel kan worden afgewerkt. Door het opnemen van 34.000 Hongaarse vluchtelingen en grote belang stelling voor Canada in Engeland is het ontvangprogramma in Ca nada van 150.000 normaal tot Maandagochtend is opnieuw een aanslag gepleegd op de Ham- «burgse wapenhandelaar Schlüter, die er voor doorgaat dat hij «wa pens levert aan een klandestiene organisatie in Algerië. Men had een bom onder te motorkap van zijn auto geplaatst, die ontplofte toen Schlüter «wilde wegrijden. Schlüter kreeg zelf geen lëtsel maar zijn moeder, die naast hem zat, werd ernstig gewond. Op 28 september is ook een slag op de wapenhandelaar ge pleegd, naar men aanneemt door een concurrerende groep opstan delingen in Algerië. Zeventien chronische ziekten, die 50 jaar geleden nog voor on geneeslijk werden gehouden, brengen thans patiënten en doktoren niet meer tot wan hoop. Tot die ziekten behoren ook de grote medische proble men uit het verledensuiker ziekte, pernicieuze anemie en malaria. Verder worden bij een dertig tal andere chronische ziekten, zoals tuberculose, aangeboren hartziekten en acute reuma reeds goede resultaten behaald en het ziet er naar uit, dat ook deze ziekten eens tot de genees lijke gerekend zullen worden. Aan de andere kant vormen ar- teriosclerose (aderverkalking), kanker en geestesziekten nog onopgeloste problemen. De meest opzienbarende me dische vordering in de afgelo pen 50 jaar was de overwinning in de strijd tegen de door bac teriën veroorzaakte infecties, een overwinning die mogelijk werd gemaakt door de ontwikke ling van antibiotica en speciale synthetisch samengestelde me dicijnen. Met behulp hiervan is het nu mogelijk longontsteking, tuberculose, meningitis (hersen vliesontsteking) en andere vroe ger dodelijke ziekten onder be dwang te krijgen en te genezen. Kanker, waarvan het aantal gevallen over de gehele wereld blijft toenemen, vormt een der grote raadsels, ofschoon de ge nezing bij de operabele kanker thans meer dan 30 procent be draagt. Er zijn nieuwe chemica liën ontwikkeld, waarmee het mogelijk is kankercellen in ge transplanteerde dierlijke weef sels te doden, waarbij het gezon de weefsel onbeschadigd blijft. Enkele soorten kwaadaardige gezwellen kunnen door het toe dienen van hormonen geduren de langere tijd in bedwang wor den gehouden. Menselijk kan kerweefsel kan nu ook buiten het lichaam gekweekt worden en cultures daarvan worden uit Amerikaanse laboratoria naar alle delen van de wereld gezon den om daar geleerden in de gelegenheid te stellen proeven te nemen. Er is een nieuwe elektronische machine ontwikkeld om de weefselmonsters vlug te kunnen analyserener kunnen in an derhalve seconde 10.000 cellen mee worden onderzocht. Wan neer de dichtheid van de cel kern of de samenstelling van de cel is veranderd dan wordt dit door de machine aangege ven en de patholoog kan hierop zijn diagonose stellen. Deze ma chine is dus een welkome bond genoot geworden in de strijd te gen het personeelsgebrek in de ziekenhuizen. Er is dus ook een goed begin gemaakt met de strijd tegen de virusziekten; maar er moeten nog bergen werk verzet worden. Het gevaar dat de mensheid door de virusziekten bedreigt wordt duidelijk, wanneer we be denken, dat aan de influenza- epidemie van 1918 in de gehele wereld 20.000.000 mensen ten offer vielen. Virusziekten vormen een ern stige bedreiging van de mens. Velen zijn alles bijeengeno men een groot aantal jaren van hun leven ziek door een of meer van de 50 verschillende door virussen veroorzaakte kiek ten die het mensdom teisteren. Vijf ervan nu kan men voorko men pokken, gele koorts, honds dolheid, influenza en poliomyeli tis of kinderverlamming, maar er bestaat nog geen bepaalde behandeling ter genezing van een dezer virusziekten; antibio tica zijn zonder uitwerking. Er zijn evenwel veelbelovende therapeutische middelen ontwik keld, die nu op experimentele basis worden toegepast. Uit proeven met dieren is ge bleken dat bepaalde samenstel lingen, zoals ribonucleinezuur, de vermeerdering van het virus in de cel tegengaan en daar door de ziekte tot staan bren gen. Zelfs door zeer voorzichtige geleerden wordt nu de mening uitgesproken, dat virusziekten te voorkomen en in de naaste toekomst ook te genezen zullen zijn. 24. Eric en Svein wis selen een snelle blik, maar hun laatste vleugje hoop vervliegt als Ragnar kort knikt en onverschillig zegt: „Dat is best, opper- aoofd, ge krijgt van mij de gevangenen ten geschenke en we zullen er samen een mooi feest van ma ken. Maar geef mij dan morgen alvast de helft van de betaling; dat is recht en billijk." Het lijkt er op, dat Svein uit elkaar zal barsten van machtelo ze razernij. Hij rukt als een bezetene aan zijn boeien en slingert de piraat alle mogelij ke verwensingen naar het hoofd. Maar deze lacht de brullende Sak- ser vierkant uit. Yalah geeft hem een klap in het gezicht en beveelt enkele krijgers hen weg te brengen. Even later zitten Eric en Svein hijgend en hulpeloos in een kleine bedompte hut hun toestand te overdenken. Zwijgend luisteren z# naar de se- luiden, die tot hen doordringen: de slepende tred van een schild wacht vóór hun gevangenis; het geroezemoes in het kamp en af en toe, schel opklinkend, de lach van Ragnar de Rode. „Als ik die kerel ooit nog eens te pakken krijg," verbreekt Svein voor het eerst de stilte, dan Hij vervalt in een diepzinnig zwij gen, kennelijk druk bezig voor de piraat een passend einde te beden ken „Mijn helm zit scheef," mompelt Svein treist. „Als ik me beweeg, valt zij er af." Eric antwoordt niet. Hij kan on mogelijk begrijpen, dat Ragnar de Rode hem zo schandelijk heeft ver raden. Uit Raenars uitlatingen heeft de Noorman wel begrepen, dat de Vi king tegen betaling zijn diensten voor het een of ander heeft aan geboden. Het lijkt er veel op, dat Yalah de piraat de waardigheid van opperhoofd geven wil. Maar waarom Yalah Ragnar en zijn krij gers nodig heeft, blijft een raadsel. De schemering begint over het kamp te dalen en in het donker luistert Eric naar de snorkende ademhaling van Svein, die, alle narigheden ten spijt, in slaap is gesukkeld. Ook Eric kan aan de vermoeie nis van de dag geen weerstand meer bieden en valt in een lichte sluimer, tot eensklaps een gerucht hem klaar wakker doet zijn. Er be weegt iets in de lage opening... „Pst..., Noorman... schrik niet en maak vooral geen geluid. Kom snel Eric schiet overeind en de adem stokt hem in de keel. Die stem... Hij kan zich niet vergissen... Het is Ragnar de Rode... die hem komt bevrijden 200.000 dit jaer opgelopen. Na 1 augustus worden geen onge schoolde immigranten tot het voorjaar van 1958 opgenomen. De belangstelling voor Austra lië, in de laatste jaren gezakt, is thans, nu daar door kredietbe perking de betalingsbalans in evenwicht is, weer stijgende. Het hoofd" van het Australische departement voor immigratie, de heer Tasman Heyes komt vol gende week hier om over toene ming van immigratie in Austra lië te praten. Nederlanders staan daar hoog op de keuzelijst. Een tendens van de laatste ja ren bij emigratie is, dat het aan tal vrouwen en kinderen per wer- de emigrant toeneemt. In verband met de opvlucht der ontwikkeling in Rhodesië wordt verondersteld, dat de Ne derlandse emigratie daarheen in de komende jaren sterk zal toe nemen. De Nederlandse Heidemij. voert er een projekt met proef- boerderijen uit, dat vermoedelijk tot gevolg zal hebben, dat Neder landse landbouwers op de duur op voordelige voorwaarden grond in Rhodesië zullen kunnen krij gen. De in Rhodesië gevestigde Nederlandse tabaksplanters, op geleid te Deventer, boeken veel succes. HOEK. Huwelijks-aangiften: 2 mei. Pieter Jansen, 24 j. jm. en Janna Hofman, 21 j. jd. 9 mei. Johannes A. van Cadsand (won. te Zaam- slag), 22 j. jm. en Catharina Ze- gers, 17 j. jd. 13 mei. Johannes H. de Bruijne (won. te Sluis), 43 j. jm. en Elizabeth Scheele, 37 j. jd. 25 mei. Salomon C. van de Velde, 28 j. jm. en Christiana M. Muen- hout, 27 j. jd. Huwelijks-voltr.: 6 mei. Jo- sephus L. A. M. Knijff (won. te Rotterdam), 23 j. jm. en Cornelia van de Velde, 19 j. jd. 16 mei. Fitter Jansen, 24 j. jm. en Janna Hofman, 21 j. jd. 23 mei. Johan nes A. van Cadsand (won. te Zaamslag), 22 j. jm. en Catharina Zegers, 17 j. jd. 29 mei. Johannes H. de Bruijne (won. te Sluis), 43 j. jm. en Elizabeth Scheele, 37 j. jd. Geboren: 6 mei. Leendert Pie ter, z. van Jan de Bree en Aagtje Bakker. Overleden: 2 mei. Pieter van Wijck, 76 j., weduwn. van Levina C. Drabbe. VOGELWAARDE. Huwelijks-voltr.: 2 mei. Wille- brordus D. Lambert, 28 j. en Ma ria E. J. Hamelink, 24 j. 4 mei. René F. van Gassen, 46 j. en Ma ria M. Goethals, 41 j. (won. te Philippine). 8 mei. Adolf J. van Waterschoot, 32 j. (won. te Hon- tenisse) en Celina E. A. Kerck- haert, 24 j. 11 mei. Willy J. Hen- deriks, 24 j. en Emelda R. Heme- laar, 22 j. 21 mei. Clementinus J. F. de Cock, 35 j. en Anna Ver- eecken, 37 j. 23 mei. Jan van Jole, 26 j. (won. te Hontenisse) en Ma ria R. Wentzler, 21 j. 28 mei. Pe trus A. van de Velde, 28 j. (won. te Graauw) en Liza van Belle, 27 j.; Johannes E. M. Joossen, 26 j. (won. te Hontenisse) en Anna A. de Bakker, 24 j. 29 mei. Marinus Rijk, 55 j. (won. te Hoedekens- kerke) en Henriëtte M. Burm, 37 jaar. Geboren: 1 mei. Adriana Lide wij, d. van Cornells Vinke en Elisabeth M. van der Welle (geb. te Terneuzen). 3 mei. Marie-Loui- se Alphonsus, d. van Eduardus J. Verlinden en Maria A. Mahu (geb. te Hulst). 11 mei. Anny Martha Andrea, d. van Cesar L. Audenaert en Maria T. Warrens. 15 mei. Robertus Elisabeth Jo hannes Eduardus, z. van Jacobus J. Scheerders en Rosalia J. Borm. 19 mei. Janna Ebrina, d. van Ja cobus Scheele en Pieternella de Feijter. 20 mei. Paulina Elisabeth, d. van René C. van der Meijden en Anna C. M. van Hoove (geb. te Hontenisse). 21 mei. Josephus Johannes Petrus, z. van Josephus P. van der Velpen en Agnes C. de Bruijn (geb. te Hontenisse). VOGELWAARDE. Gevestigd; A. M. van Damme- Mahu, van Hontenisse; A. J. de Waal en echtg., van Hontenisse; A. P. Kuijpers, van Hontenisse; E. Strooband, van Eiserfeld (D.); M. M. van GassenGoethals, van Philippine; M. A. van Bunderen, van Hulst; R. J. HermanDe Waal, van Hontenisse; F. A. Dob belaar en gezin, van Zaamslag. Vertrokken: C. A. de Cock en gezin, naar Hontenisse; G. M. P. Sponselee, naar Texel; V. M. J. A. de Smet, naar Breda; R. Pauwels- de Koning, naar Plontenisse; C. E. A. WaterschootKerckhaert, naar Hontenisse; M. de Koning, naar St. Jansteen; W. J. Hende- riks, naar St. Jansteen; E. R. He- melaar, naar St. Jansteen; A. C. C. de Smet, naar Gaasterland; J. Arends en gezin, naar Vlissingen; A. L. A. M. Steijaert en gezin, naar de Noord-Oostpolder; M. R. van JoleWentzler, naar Honte nisse; M. A. Strobbe, naar Am sterdam; L. M. van de Velde van Belle, naar Graauw ca.; A. A. Joossen-de Bakker, naar Hon tenisse; H. M. RijkBurm, naar Ho»dekenskerke.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5