RADIO? Uit de Provincie DE HUURWETTEN DE VLASPROBLEMEN DIEFSTAL?? AMSTEL UWEEDE KAMER Wat brengt de Belgische ex-minisier De Quae sprak over Jk. -paibeHudLo wrfZ" WANNEER KRIJGT ZEELAND EEN ECHT GARNIZOEN AARDENBURG. HOEK IJZENDIJKE. HULST OVERSLAG. RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. ZAAMSLAG AGENDA I De Tweede Kamer heeft gister middag een aanvang gemaakt met de behandeling van „de huur wetten". De beraadslaging wordt geopend door de heer Van Vliet (K.V.P.) Z.i. zou het gewenst zijn de door de regering voorgestelde verhoging te vervangen door 'n gedifferentieerde. Hij zou dat kunnen trachten te bereiken door amendering, maar hij zei begrip te hebben voor de moeilijkheden, die daardoor ontstaan. Wèl vroeg Mj de toezegging, dat bij volgen de huurverhogingen aan de nood zaak van differentiatie meer en tïjdiger aandacht zal worden ge geven. Spr. was overigens van oordeel, aat een aantal woningen niet voor verhoging in aanmerking moet komen. Dat noodwoningen er in betrokken worden leek hem niet juist. De heer Van Vliet, zich kerend tegen ongemotiveerd opdrijven der stichtingskosten, vraagt de minister tenslotte wat er ter re gulering van de bouwkosten zal gebeuren. De heer Andriessen (K.V.P.) be- spreekt de kwestie der blokke ring. Hij herinnert eraan, dat de P. v. d. A. hier steeds een huur belasting- en stichting van een huuregalisatiefonds heeft be- ®leit. Het was duidelijk, dat na de verkiezingen van 1956 een op lossing moest worden gevonden voor het vastgelopen huurbeleid. Over de gedachte der blokkering treeft men bij de kabinetsforma tie in beginsel overeenstemming bereikt. Men kan de vraag stellen ■af het toen gevonden compromis nog bindend is nu er sprake is van een extra-parlementair kabi net, dat het compromis heeft overgenom&n van Dr. Drees, bij wiens pogingen om een parle mentair kabinet te vormen het is ontstaan. Ieder moet voor zich die vraag beantwoorden, meent spr. Voor hem staat het vast, dat degenen, die zich vrij. er tegenover stellen en in zijn fractie doen enige leden dat niet mogen worden ineschuldigd van woordbreuk, zo als een radiospreker heeft ge daan. De heer Andriessen verklaart, dat in de huidige constellatie DONDERDAG 6 JUNI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.tt> Gram.; .45 Morgengebed en iturg. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gr., aso Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Scholradio; 10.00 Gr.; 10.39 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Middagklok; 12.03 Instr. octet; 12.20 Gram.; 12.25 Wij van feet land; 12.35 Land- en tuin- bouwmeded.12.38 Lichte muz., 12.55 Reportage; 13.00 Nieuws en Kath. nws; 13.20 Pianorecital; 1350 Gram.; 14.00 Gram.; 14.15 Pianorecital14.45 Voor de vr.; 15.15 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 1650 Hebreeuwse en Jiddische liederen17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.1-7.40 Beursber. L45 Metropole ork.; 18.20 Accor- iesonmuziek; 18.45 Gram.; 19.00 Sws; 19.10 Gram.: 19.20 Sociaal perspectief; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant.; 20.20 Militaire ka pel' 20.50 Caus.; 21.05 Sopr. en Biano; 21.35 Gram.; 21.45 Viool, altviool en cello; 22.00 Tijd- scbriftenkron.22.10 Orgelcon cert' 22.35 Gram.; 22.45 Avond overdenking 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; .20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram., SJOO Gym.; 9.10 Voor de vrouw; 915 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 1090 Gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Lichte muz.; 11.45 Toespraak; 12DO Zang en piano; 12.25 In t spionnetje; 12.30 Land- en tum- ijouwmeded.12.33 Spaanse mu- nek; 12.50 Caus.; 13.00 Nieuws; 1115 Meded. of gram.; 13.20 Me tropole ork.; 13.55 Beursberich ten- 14.00 Gram.; 14,05 Hoorsp.; 14.45 Cello en piano; 15.15 Voor de zieken; 16.00 Gram.; 16.10 Voordr.; 16.30 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzen- fing' 18.00 Nws; 18.15 Sportpro- Metnen18.25 Dansmuz.; 18.55 Gesproken brief uit Londen 19.00 Theaterork. en koor; 19.40 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Strijkkwartet en klarinet; 20.35 Klankbeeld21.00 Radio Phil harm, ork.; 22.00 Cabaret; 22.40 Journaal; 22.50 Sportact.; 2300 Hws; 23.15 Koersen v .New York 23.16 Onze buitenl. corresponden ten melden; 23.25 Gram. het beginsel der blokkering bij hem geen bezwaar ontmoet. De blokkering-in-zich is z.i. niet on aanvaardbaar. Naar zijn oordeel wordt door de blokkering op de huiseigenaar geen bestedingsdwang uitgeoe fend. Wèl is er sprake van beste- dingsdrang, maar deze is niet in strijd met de strikte rechtvaardig heid. De heer Andriessen zegt volgen de huurverhogingen van blokke ring te willen uitsluiten. Men moet zich bepalen tot blokkering van de helft der nu aanhangige huurverhoging. Wat er later zou moeten geschieden kan nader hand worden bezien. De heer Toxopeus IV.V.D.) zegt van oordeel te zijn, dat in den lande niemand tevreden is. Hij is het eens met wat de heer Tilanus op zijn congres heeft gezegd, nl dat hij een referendum het com plex ontwerpen zou worden ver worpen. Spr. vroeg zich af waar om de Kamer deze wetsmaatrege- len zou nemen als alle burgers er tegen zijn. De huurders zijn er tegen en de verhuurders ook. Van een huurbelasting wil men ook niet weten. De heer Toxopeus verklaart, dat zijn fractie enthou siast tegen de voorstellen is. Wat het bereikte compromis be treft zegt de heer Toxopeus, dat men gepoogd heeft twee onver- zoenlijken te verzoenen. Dat doet nu pijn. De blokkering is een diep in grijpen in de rechten van de eigenaar, ze is voor spr. onaan vaardbaar. Zakelijke gronden voor het wetsontwerp waren er z.i. niet. Er waren slechts politieke gron den. Naar zijn oordeel is ook de heer Andriessen eigenlijk niet ge steld op dit wetsontwerp. De heer Van Eibergen (A.R.) merkt op, dat er wel geen ver schil van mening in de Kamer be staat over de noodzakelijkheid der huurverhoging. Is er geen verschil van mening over de noodzakelijkheid der huurverhoging, anders is dat ten aanzien van liet percentage dier verhoging. Het eerste punt, dat zich z.i. voordoet is de vraag of een ver hoging van 25% reeël is. Zakelijk is een verhoging van 25% wel verantwoord, maar uit beleids overwegingen is het z.i. niet ge wenst deze in te voeren. De heer Van Eibergen merkt op, dat volgens het ontwerp het woongerief wordt verhoogd door het aanbrengen van een douche maar niet door vervanging van een gammele vloer, want dat is onderhoud. Wanneer men de zaak beziet van de kant van de verhuurder, dan moet men zeggen, dat hem de volle 25% verhoging toekomt. Voor het -doen reserveren van de helft daarvan om verbeteringen aan te brengen is z.i. geen goede grond aan te voeren. Het uitgangspunt van de rege ring is naar de mening van de heer Van Eibergen onjuist ge weest. Wanneer zij gekomen was tot een huurverhoging van 12% of een gedifferentieerde verho ging dan zou zij veel meer binnen de perken van de mogelijkheden zijn gebleven. De prijsstabilisatie heeft ge werkt, maar spr. vreest, dat als de onderhavige voorstellen door gaan het met de prijzen tot een losbarsting komt. De heer Van Eibergen zegt, dat zijn fractie er uitermate groot be zwaar tegen heeft haar steun aan de wetsontwerpen te geven. Hij geeft te kennen, dat hij zich zou kunnen scharen achter het amendement ingediend door de heer Burnink en acht andere le den der C.H.U. om de huurverho ging te beperken tot 12% Door toepassing van een gedifferen tieerde huurverhoging zou het te compenseren bedrag worden te ruggebracht van 329 miljoen tot 150 miljoen, zo becijfert hij. Te kwart vóór zes wordt de ver gadering geschorst. W\- r Het was een gelukkige gedachte van het bestuur van de Stichting „Steen Vooruit" om gedurende de tentoonstellingsdagen, niemand minder dan de Belgische ex-minis ter en vlasexpert De Quae uit te nodigen om te St. Jansteen een caujserie te houden over de vlas problemen. De heer De Quae werd ingeleid door de vice-voorzitter van de Stichting „Steen Vooruit", de heer R. van Acker, tevens voorzitter van dé Steense Vlassersvereniging. De heer Van Acker verwelkom de in de eerste plaats ex-minister De Quae, en vervolgens de verte genwoordiger van het Belgisch consulaat, de heer Huisman, voor zitter van het Produktschap, en de heren Butler en Friederichs van het Nederlands Vlasinstituut, bur gemeester en wethouders, als ook de raad der gemeente St. Jansteen en zeer vele vlassers uit Zeeuws- Vlaanderen. Spr. schetste het ontstaan van de vlasnijverheid met haar hoogte punt van vlasverbruik rond het iaar 1900. Daarna zijn hoe langer hoe meer andere vezels hun plaats komen opeisen, zoals b.v. het ka toen. in de vlasconjunctuur zag spr elementen, n.l. het arbeids- aanwezigen om de heer De Quae dank te zeggen voor de schitteren de wijze waarop hij de vlasproble men had uiteengezet. Hij onder streepte de woorden van de heer De Quae om in eenheid samen op te trekken en met de overheid naar de middelen te zoeken, die nodig zijn om de vlasindustrie voor de ondergang te behoeden. Een ovationeel applaus was het beste bewijs van de waardering voor het gesprokene door de heer De Quae, dat een grondige studie waard is voor de vlasindustrie in het algemeen en voor de Zeeuws- Vlaamse in het bijzonder. drie de le- BRUSSEL (VI.): 12.00 Amus. muz.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gr.; 13.00 Nieuws; 13.11 Orgelspel en gram.14.00 Engelse les; 14.15 Koorzang; 14.30 Franse les, 14.45 Koorzang; 15.00 Schoolra dio; 15.30 Gram.; 15.45 Duitse les; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 16.45 Idem; 16.50 Boekbespr.; I7jü0 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Jeugd en muz.; 18.30 Gr.; 19.00 Nws, 19.40 Gram.; 19.50 en 20.10 Idem; 21J30 Jazzmuz.; 22.00 Nws; 22.15 Intern, radio universiteit; 22.55 Nieuws. element, de verhoging van vensstandaard en de propaganda. Er moet naar gestreefd worden de kostprijs te verminderen. Vandaar dat in Engeland, Frankrijk en ook in België proeven zijn genomen op technisch gebied, die als het ware een revolutie in de technische pro ductie hebben teweeg gebracht. De levensstandaard is dermate opge voerd, dat ook de vlasnijverheid daarvan moet profiteren. Het w duurdere, maar door zijn duu zaamheid toch eigenlijk goedkope re lijnzaad zou veel meer gekocht moeten worden en daar wilde sor nu de propaganda aan vast koppelen, die zo intensief mogelijk dient te zijn. Vervolgens behandelde spr. al les wat er zich rond het marktwe zen afspeelt. Men heeft in de eer ste plaats de wet van vraag en aanbod. Men moet zich wel reali seren, wat het aanbod is. De leve ring door Rusland b.v., die het aan bod wel enigszins, maar met m hoofdzaak vergroot heeft, heeft iets anders teweeg gebracht, n.l. n bepaalde down-stemming. Hetzelfde hebben we gemerkt, toen de Suez-kwestie niet uitgroei de tot een tweede Korea-gebeurte- nis. Dergelijke stemmingen zijn fu nest voor de vlasnijverheid. De ko pers maken er gebruik van en de vlassers zelf zijn er de dupe van. Spr. gaf ook de middelen er tegen aan, n.l. betere organisatie en een hechtere, internationale samenwerking. Spr hoopte, dat dit alles zal ver wezenlijkt worden, opdat de vlas industrie gered zal worden van de dreigende ondergang en niet zou worden, iets, waarvan men later zou zeggen: wat was het een mooie folkloristische bezigheid. Aan het einde van zijn causerie vertoonde de heer De Quae een film, die het verband liet zien tus sen de grootheid van Vlaanderen met zijn rijke historie en de vlas industrie. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd een druk ge bruik gemaakt en de heer De Quae beantwoordde ze op een wijze, die duidelijk aantoonde, dat men geen betere spreker voor deze materie had kunnen uitkiezen. De heer R. van Acker beschouw de zich dan ook als de tolk van de „Ik kan er werkelijk niet bij met mijn verstaald, dat een strate gisch zo uitermate belangrijke provincie als: Zeeland niet een garnizoensplaats heeft. Nu ja, we hebben hier een marinebasis in Vlissingen en een opleidings school m Middelburg, maar ver der ook niets. Ik hoop, dat U deze wens van mij aan de hogere regio nen zult willen doorgeven." Deze woorden sprak de Com missaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, in het raadhuis van de gemeente Rilland-Bath. waar binnenkort een groot deel van het lucht- machtpersoneel uit Woensdrecht en Ossendrecht komt wonen. De Commissaris ontving vijfen dertig autoriteiten van het defen sie studiecentrum, o.w. luit.-gene- raal Th. E. E. H. Mathon, res. luit.-generaal G. Giebel, vice-ad- raal b.d. C. W. Slot en generaai- majoor K. N. I. L. b.d. Th. E. J. de Bie. Het gezelschap is drie dagen te gast in Zeeland, waar het te Hans- weert, Kruiningen, Middelburg, Vlissingen en Zeeuws-Vlaande- ren de in het Navo-verband stra tegisch belangrijke punten zal bezoeken. Jhr mr De Casembroot zei het van groot belang te achten, dat de heren van het defensie studie centrum na de maandenlange cur sussen over Zeeland als Navo-de- fensieschakel, nu eens persoon lijk met dit belangrijke gewest kennis maken. Donderdag zal het gezelschap de gast zijn van de Commissaris der Koningin. RIJBEWIJS VOOR SCHOLIEREN De gemeenten Groede en Nieuwsvliet in Westj-Zeeuwsy Vlaanderen hebben een „rijbe wijs" uitgereikt aan die leerlin gen van de lagere scholen, die vorig jaar reeds een verkeersdi- ploma hebben behaald en nu weer voor het examen slaagden. Eventuele overtredingen zul len door de politie op dit rijbe wijs worden genoteerd. Bij 5 overtredingen wordt het inge trokken, van welk feit op alle plaatselijke scholen mededeling gedaan zal worden. Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam bijeen onder leiding van burgemeester J. M. A, C. van Dongen. Een verzoek van de R. K. Cen trale van Militaire Tehuizen om subsidie werd afgewezen. Vastge steld werd een verordening voor 't beschikbaar stellen van medailles voor veetentoonstellingen. De win kelsluitingswet werd enigszins ge wijzigd. De z.g. koopavond werd nu- vastgesteld op vrijdag inplaats van dinsdagavond. Enige gemeen tearbeiders werden bevorderd en het ambtenarenreglement werd ge wijzigd in verband met de verho ging van de vakantietoeslag van 2 tot 4 pet. Subsidieverzoeken van het Wit-Gele en Groene-Kruis wer den ingewilligd, evenals dat van de stichting Katholieke Gezinshulp. Vastgesteld werden de exploitatie vergoedingen als bedoeld in de L. O.-Wet 1920 art. 101 voor de bijzondere lagere scholen in de ge meente. De Aardenburgse kleuterschool vereniging kreeg geld toegewezen voor de aanschaf van ontwikke lingsmateriaal, schoolmeubelen en keuken. De gemeente verhuurde enige lokalen aan de vereniging Ceres" voor de inrichting van een diepvriesinstallatie, in de wijk St.- Kruis. Inplaats van 7 jaar zoals in de oude bepaling vermeld stond krijgt de vereniging het lokaal in St.-Kruis nu voor de tijd van 15 jaar in gebruik. Enige percelen grond werden in erfpacht uitgege ven. Een kasgeldlening indertijd met de S.B.M. aangegaan werd ver lengd tegen het thans in gebruik zijnde rentepercentage. De begro ting 1957 van het burgelijk arm bestuur van Eede werd vastge steld en de gemeentebegroting '56 gewijzigd evenals die van '57. Tijdens de rondvraae kwam o.m. het "fietspad te St.-Kruis ter spra ke. De burgemeester deelde mede, dat van uitvoering deze winter niets komt daar het hier een niet arbeidsintensief werk betreft. Premiekeuring' voor stieren en vrouwelijk fokvee. De maandagmiddag op de wei de van de heer P. Dieleman Jansen te Hoek (Knol) gehou den premiekeuring voor stieren en vrouwelijk fokvee werd in tegenstelling met andere jaren, ditmaal begunstigd door zonnig zomerweer. De uitslag was als volgt Stieren: le pT. Peter n, eig. J. B. Duij- vetter te Hoek; 2e pr. Grietje's EdUard, eig. Jac. de Putter te Axel. le Kalfskoeien: Ia pr. Tïiens 32, eig. K. G. Tollenaar te Hoek; Xb pr. Evita V- d. Meidoorn, eig. K. G. Tolle naar, vnd; lc pr. Vera 3, eig. wed. M. de Regt te Hoekld pr. Liza's Grietje, eig. L. A. Mul- laert te Hoek; 2a pr. Gravin 9, eig. L. A. Mullaert, vnd; 2b pr. Anna v. d. Westsluis, eig. P. de Jonge te Terneuzen; 3a pr. Moortje, eig. wed. L. de Regt te Hoek; 3b pr. Blisse, eig. Fr. van Cadzand te Hoek3c pr. Gravin, eig. L. A. Mullaert, vnd. 2e Kalfskoeien: la pr. Wïtzy Grietje's Elza, eig. P. Scheele—Dieleman te Hoek; lb pr. Deserie, eig. wed. M. dé Regt, vnd; lc pr. Trijntje, eig. P. W. Jansen te Hoek; 2a pr. Grietje, eig. D. van Doese laar te Hoek; 2b pr. Mimie, eig. wed. M. de Regt, vnd; 3a pr. Annie,, eig. Jac. de Putter, vnd. 3e Kalfskoeien: la. pr. Aagje II, eig. K. G. Tol lenaar, vnd; lb pr. Corrie, eig. P. W. Jansen, vnd; lc pr. Irene, eig. P. DielemanJansen te Hoek2a pr. Paula II, eig. L. A. Mullaert, vnd. 4'e Kalfskoeien: la pr. Cato, eig. wed. M. de Regt,, vnd; lb pr. Grietje, eig. P. DielemanJansen, vnd; lc pr. Gravin, eig. L. A. Mullaert, vnd. Oudere koeien: la pr. Paula, eig. K. G. Tolle naar, vnd; lb pr. Grietjes Elza, eig. L. A. Mullaert, vnd; 2a pr. Mina, eig. Jac. de Putter, vnd. Vaarzen: le pr. Adrie v. d. Westsluis, eig. P. de Jonge, vnd; 2e pr. Net tie, eig. P. W. Jansen, vnd.; 3e pr. Hilverda Bouke, eig. P. de Jonge, vnd; 4e pr. Gravin 10, eig. L. A. Mullaert, vnd. Groepen van 3 stuks: la pr. K. G. Tollenaar, vnd; lb pr. wed. M. de Regt, vnd2a pr. L. A. Mullaert, vnd; 2b pr. P. W. Jansen, vnd. Kampioene: Catc, eig. wed. M. de Regt, vnd. Reserve Kampioene: Friens 32 eig. K. G. Tollenaar, vnd. De oud-kampioene Paula, eig. K. G. Tollenaar was ter opluis tering op het terrein. Door de jury werd dank ge bracht aan de heer P. Dieleman voer het beschikbaar stellen van zijn weide, en aan allen die hun medewerking aan deze keuring hebben verleend. van Vooren uit Philippine; de kal len door A. Jorjkheim te ZuMdor- pe en Gust. de Moor uit West- dorpe. Bezoek zwembad. Sedert de opening op 15 mei j.l. van het zwembad brachten reeds 2.411 personen een bezoek aan het zwembad, hoewel de weersomstandigheden in mei nu niet zo best waren. Een schitterende prestatie. Zondag trok de muziekvereni ging „Geduld Overwint" naar Rijckevorsel in België om aldaar deel te nemen aan het drie daags internationaal muziekcon cours. Aan dit concours werd door 49 korpsen deelgenomen, v/aaronder België, Nederland, Frankrijk en Duitsland. Als ver plicht nummer werd gespeeld „Suite Montagnarde" van Jos Moerenhout en als vrij nummer „Beelden uit de Vogezen" van Meindert Boekei. Met deze beide nummers behaalde zij 380 pun ten de eerste prijs met lof der jury, hiermede hun rivaal met 12'/2 punt achter zich latend. Als juryleden traden op Jos Moerenhout Antwerpen, E. Else- naar, Holland, professor E. Jess- nitz, Duitsland en A. Courtain, België. Na afloop feliciteerde de voor zitter der jury, de heer Jos. Moerenhout, dirigent Anthonis- se met deze bijzonder prachtige uitvoering en de sublieme ver tolking van zijn gecomponeerde Suite Montagnarde. Het Duitse jurylid professor Jessnitz drukte zich als volgt uit: „Een werke lijk imponerende prestatie voor dit kleine orkest". De heer Jasper Anthonisse heeft weer bewezen een dirigent Kermisschieting. Ter gelegenheid van de voor- jaarskermis organiseerde de Kon. handboogmij „De Batavieren" al hier haar jaarlijkse kerm.isschi& tnigen. op de staande wip op zon dag en maandag j.l. Door de gunstige ligging ni.l. in 't centrum van de liefhebbers van j de sdhutterssport en vlak bij Bel- gië worden deze schietingen als formaat t zijn van ouds door zeer velen toe- J zocht. Ditmaal trof men het nog bijzonder vanwege het bij uitstek mooie weer. Uitslag zondag: Deelname 77 schutters Hoogvogel: H. de Vos te Hulst; Zijvogels: Alb. Heijndricks te Hulst en P. de Baar te Graauw; Kallen: Van de Berge te Hulst en Van de Berghe te Koewacht. Uitslag maandag, deelname 83 schutters: Hoogvogel: P. Steijaart te Graauw ZijvogelsR. Nelemans te Hulst en B. Plasschaert te Graauw; Kallen: Piersman te Clinge en F. Kantens te St. Gilles B.) IJzendijke Was het en^gpte corps dat „Lof der jury" ont ving. Heng-el wed strijd voor leden. De hengelvereniging „Lukt het vandaag niet lukt het mor gen", hield in het viswater „De Veste" haar jaarlijkse clubwed strijd waaraan door 24 leden werd deelgenomen. De vangst was ook dit jaar zeer gering. le pr. Marie de Pierre, IJzen dijke, met zeelt van 1176 gram. 2e pr. Iz. de Keijmel, Bres- kens, met maatpaling. 3e pr. Em. Swartelé, IJzen dijke, ondermaatse karper. 4e pr. J. Oosterbaan met maatpaling'. Aanrijding. Toen onze dorpsgenoot de heer Roger Dherdt zondag van de motorcross huiswaarts keer de werd hij door een motorrij der die uit een zijweg kwarn, aangereden en tegen de grond geslingerd. V/onder boven won der liep hij slechts lichte ver wondingen op, maar het rijwiel werd volkomen vernietigd. De motorrijder en de duopassagier kwamen eveneens tegen de ste nen terecht en liepen ook lichte verwondingen op. Hun kleren en motorrijwiel werden zwaar beschadigd. Geslaagd. Te 's-Gravenihage slaagde voor het examen G.A.I. de heer J. H. Brakman, thans eerste-ambte- naar ter gemeente-secretarie te Nieuw- en St. Joosland, voorheen werkzaam ter gemeente-secreta rie alhier. Kermisschieting. Ter gelegenheid van de kermis in de Zandstraat had de jaarlijk se tradiotionele kermisschieting plaats, georganiseerd door de handboogmdj „De Zeeuwsche Schutters". Hoewel in de naaste omgeving in België verschillende schietingen werden gegeven, was de opkomst goed te noemen. Dank zij mede het fraaie weer namen in totaal 46 schutters aan de wedstrijd deel. De hoogvogel werd afgescho ten door Jos. Vermast uit Philip pine; de zijvogels door Aug. van Looy te Assenede (B.) en Ed. Verkoop woning. Ten overstaan van notaris K. J. Hoving werd dinsdag bij. de heer Van de Veke ten verzoeke van de heer W. Dees in het open baar verkocht, een woonhuis met erf, staande in de Axelsestr. 46 te Zaamslag. Koper werd de heer Lev. de Putter jr, Veer B 41, Zaamslag voor de som van 6000, Provinciale stieren- en koeien- keuringen. De gistermorgen alhier gehou den keuring had tot uitslag: Stieren: le pr. 2-jarige stier, eig. Jac. de Putter, Axel. le kalfskoeien: le pr. Mina, eig. C. de Feijter, Vogelwaarde; lb pr. Sjoerdje 85, eig. P. A. P. Dieleman; lc pr. Mina 10, eig. C. de Feijter, vnd.; 2a pr. Yske 34, eig. P. A. P. Dieleman, vnd.; 2b pr. Sjoerdje 4, eig. D. Dekker de Kraker; 2c pr. Emma, eig. Jac. de Kraker. 2e kalfskoeien: le pr. Mina 6 en 2e pr. Mina 5, beide van C. de Feijter, vnd. 3e kalfskoeien: le pr. Joke, eig. Jac. de Kraker, vnd.; 2a pr. In- grid, eig. Jac. HaakDees; 2b pr. Betsy, eig. C. de Feijter, vnd. 4e kalfskoeien: le pr. Sjoerdje, eig. D. Dekkerde Kraker, vnd. Oudere koeien: la pr. Mina 1, eig. C. de Regt; lb pr. Lina, eig. C. de Feijter, vnd.; 2e pr. Elza, eig. Jac. HaakDees, vnd. Door J. FLETCHER 40). (Nadruk verboden.) Wat Jimmie en zijn tante eerst samen besproken hebben, heeft Schmidt nooit geweten; alles wat hij wist, was, dat na enige tijd Jimmie hem kwam vragen om mee naar boven te gaan. Zij von den Eva op de zitkamer, die Tric- kett gehuurd had. Zij liep onrus tig heen en weer. Keek echter verbaasd op, toen het gezelschap binnen kwam. Tante stelde haar gauw gerust. Zij spraken daarna samen af, de nacht nog in Dover door te brengen en de volgende morgen naar tante's eigen huis te gaan. „Mijn tante kon al direct goed met haar opschieten", zei Jimmie toen hij met Schmidt aan het di ner zot, dat zij samen in de eet zaal gebruikten, terwijl de dames op hun kamer zouden blijven eten. „Zij heeft ondervinding om met mensen om te gaan. Zij heeft mij groot gebracht, weet je!" „Ik ben er zeker van, dat ma'amselle in veilige handen is", antwoordde Schmidt. „Het is een uitstekende regeling." „Veilig als een huis! pi daarom wil ik aan dit geval niet meer denken voor vannacht. La ten we gaan biljarten." Er gebeurde die nacht niets. De man en de Amerikaanse dame vertoonden zich niet meer. Jim mie werd niet ontvoerd, noch vermoord: integendeel hij sliep als een roos en werd wakker, ge heel uitgerust voor de nieuwe avonturen die komen moesten. Het eerste avontuur was al op komst. Toen hij beneden kwam, voor het ontbijt, nam hij een blad van de „Times" op en zag, met dik gedrukte letters aan het hoofd van de advertentiepagina, enige woorden, die aangrepen en waarop hij bleef staren als zag hij eefti wereldwonder. Zij ston den er, die letters vragend naar. hem, ja, het kon niet anders. Het opschrift luidde: „Aan de jongeman, die in Pa rijs de sluitmand uitpakte." HOOFDSTUK XVI. Verraden? Jimmie viel in een stoel en las de advertentie door, eenmaal, tweemaal en driemaal. Hij was uiterst verbaasd over de snel heid, waarmede de bende werk te. Hij begon te geloven aan wat Schmidt hem gezegd had, name lijk, dat er meer achter zat, dan men zo oppervlakkig zou denken. De advententie liet aan duidelijk heid niet wensen over. „De jongeman, die bij toeval in het bezit kwam van de sluitmand gisteravond en die, ongetwijfeld uit nieuwsgierigheid, deze uit pakte en zich een gedeelte van de inhoud toeëigende, wordt ern stig aangeraden voor zijn eigen bestwil, af te zien van enig ver der onderzoek in die richting. Hij heeft tot nu toe geen materiële schade berokkend en de schrij vers van deze mededeling zijn bereid, dit incident als niet ge beurd te beschouwen, mits hij zich niet meer met hun zaken be moeit. Doch daartegenover wordt hij ten zeerste gewaarschuwd in geval hij deze kwestie verder wil onderzoeken; het zal voor hem zeker ontzaglijke moeilijkheden meebrengen. De beste politiek zal zijn: zwijgen en vergeten." „Vlug en goed werk!" mompel de Jimmie toen hij dit zonderlin ge bericht voor de vierde keer gelezen had. Dat moet gister nog aan het kantoor van de „Times" afgegeven zijn, natuurlijk. „Hier Schmidt!" vervolgde hij tegen de detective, die juist op weg naar de ontbijttafel was, „leest dat eens en zeg me, wat u er van denkt." Schmidt las de advertentie vlug door en glimlachte. „Het bewijst, wat ik verteld had, meneer Trickett" antwoord de hij. „Het is een vereniging, die hier aan het werk is; haar leden zijn aan beide zijden van het Kanaal. Dit is iets van hun agenten; zij willen u weg heb ben." „Er is één ding in die adver tentie, dat ik niet begrijp", merk te Jimmie op. „Wat bedoelen zij er mee, dat ik nog geen mate riële schade berokkend heb. Sap- ristie, is. dat dan van zo weinig waarde, dat kruis, dat boek en die ketting? Ah! Prachtig, het helpt me juist aan iets herinne ren. Lord Scraye en Packe zullen vanmorgen hierheen komen, en kan ik Scraye diens kruis terug geven. Ik zal mijn bediende tele foneren, dat hij het pakketje met de snelste gelegenheid hier brengt." Toen Jimmie terug kwam, reik te Schmidt hem de „Times" over en wees hem een stukje op een van de binnenpagina's. „Lees meneer", zei hij met een betekenisvolle geste. „Ik denk dat u dat nog niet gezien hebt. Dat is volgens mijn mening van meer belang dan de advertentie." Jimmie zette zich en las het ge deelte, dat Schmidt hem aan wees. (Wordt vervolgd.) POLITIEK DELINQUENT, DIE ONTVLUCHTTE. GEARRESTEERD. Gisteren is aan de grenspost bij Zevenaar de 35-jarige D. uit Em- men gearresteerd, die nog vijf jaar gevangenisstraf als politiek delinquent voor de boeg had. D. was in 1950 ontvlucht uit 'het voormalige concentratiekamp te Vught, dat destijds als gevange nis voor politieke delinquenten werd gebruikt. Hij is teen naar het buitenland ontkomen. Maar dinsdag trachtte hij weer in Ne derland terug te keren. Dank zij de waakzaamheid van de marechaussee werd hij ter stond herkend en gearresteerd. Hij is naar de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch overgebracht. WOENSDAG 5 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Anything goes. Zaal Leger des Heils; 7.30 uur: Samenkomst onder lei ding van kweekschool-officie ren uit Amsterdam. ABSDALE: 8.30 uur: Prov. premiekeuring van rundvee. ZUIDDORPE: 10.30 uur: Prov. premiekeuring van rundvee. KOEWACHT: 14.00 uur: Prov. premiekeuring van rundvee. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Many rivers to cross". DONDERDAG 6 JUNI. CLINGE: 10 uur: Prov. pre miekeuring van rundvee. t

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2