Tol Tunnel, Huur en Vuur Kerkdiensten schat van 1,3 miljard gulden E DIEFSTAL?! Hongaarse stem over aanpassingsmogelijkheden Drie regeringen en 200 Israëlis strijden om Voor de Zondag RIUMPB LOEIENDE SIRENES EN VLAGGEN HALFSTOK DE RODE HAAN HUURVERHOGING, COMPENSATIE, DEBLOKKERING, NIEUWBOUW AFTANDSE(?) ST. v. d. A. EN EN PIEPJONGE T.E.E. Sensatie in Wenen, sensatie ook in Amsterdam. Het Nederlandse elftal verslagen door een partijdige scheids rechter. De hoofdstad van Nederland verslagen door een haar bestedingen beperkende regering. Amsterdam krijgt voorlopig geen IJ-tunnel en de Zaanstreek geen Coen- tunnel. Het kabinet is van mening, dat de huidige finan- ciëel-economische situatie op dit ogenblik de bouw van geen dezer tunnels toelaat. Amsterdam-Noord liet j.l. maandag de vlaggen halfstok hangen en in de Zaanstreek loeiden gedurende drie minuten de sirenes en fabrieks- fluiten als teken van protest. HET PROCES TE CAIRO Heerlijk Verrassend! Meesterlijk, die Essex Superfilter! Zuivert de rook door ingenieus-samengestelde filtrerende laagjes. Rook Essex en genitt van de gouden Virginia tabak, terwijl de Essex Superfilter zijn zuiverende werk doet! 20 stuks 95 cent gereformeerde kerk. gereformeerde kerk (Onderh. Art. SI D.K.O.) Chocolade voor Hongaarse vluchtelingen Nederlander gewond bij auto-ongeluk in Spanje De geschiedenis begon met het breken van een aarden pot .(Nadruk verboden), Maar sommigen zien toch nog een uitweg. In bankierskringen acht men het mogelijk, de bouw van de IJ-tunnel te financieren ook zonder overheidshulp. Men wil een lening sluiten in de Ver. Staten (er is 200 miljoen nodig), maar de keerzijde van de medail le is, dat dan tol zal moeten wor den geheven voor het gebruik van de tunnel. Dat is niet leuk, het idee werd eerder in Neder land verworpen, maar nu wijst men er op, dat het heffen van een tol zelfs in het rijke Ameri- God, Wiens ik ben, Welke ik ook dien! Hand. 27 23. ka gebruikelijk is en velen willen liever tol betalen dan uren lang wachten voor een overladen pont. En in afwachting van de komen de gebeurtenissen zingen wij maar: Schipper, mag ik overva ren, ja of nee? enz. enz. BOUWEN EN WONEN Gans een leven wordt ons open baar en verklaard door die en kele woorden van de Apostel Pau lus. Zij werden gesproken in de ure van het bangst gevaar, ter wijl de golven hoog opsloegen tegen het zwakke vaartuig, waar op Paulus zich met een uitgeput te, ongelovige bemanning be vond. Hier verstaan wij iets van het gezangversje, dat wij op ons zelf vaak zo moeilijk kunnen toe passen: „Die ons, gewassen it Uw bloed, tot priesters hebt ver heven, en ons de hoge rang, de moed van koningen gegeven." Ja, als een koning staat hij daar' in doodsgevaar rustig al= een held'. En deze heerlijke overtuiging: „Ik ben het eigen dom des Heren," kan ook ons deel zijn. In haar ligt het geheim van onze vrede en onze moed, onze kalmte en gerustheid. Ont moet ons gevaar, wij staan niet voor eigen rekening. Komen wij in strijd, wij strijden niet alleen. Treft ons leed, een Machtige draagt óns "en schraagt ons. En de vrucht hiervan kan niet uit blijven.'Faulus laat er ook zo natuurlijk op volgen: „Welke ik ook' dien!" Ja, als wij ons voor Ziin rekening weten, dan willen wij Hem ook dienen, Zijn wet in ons laten heersen. Daar zijn velen, die dat heerlijk bewustzijn missen, zijn zij er ge lukkiger om? Laat aan ons ge zien worden, welk een blijdschap en vrede onze geloofsverzekerd- heid ons geeft! In Gods hoede, in Gods hoede, O, dat is een heerlijk woord, In Gods hoede, blij te moede, Zet ik mijne reize voort. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".! Behalve protestsirenes loeiden het afgelopen weekend ook tal van brandsirenes. In Utrecht woedde een voor die stad onge kend grote brand in een houthan del, in Harlingen vernielde het vuur een grote goederenloods op het spoorwegemplacement, in Assen kraaide de rode haan in een groot pakhuis en in een ma nufacturenwinkel en in Gennep vonden de vlammen gretig voed sel in een aldaar gevestigde pa pierfabriek. Intussen moeten wij maar bou- wen tegen de klippen op, om al thans de ergste woningnood zo spoedig mogelijk te lenigen. En minister Witte deelde in een ver gadering van de Nationale Wo ningraad mee. dat wij technisch in staat zijn tien vijftien dui zend woningen per jaar meer te bouwen, maar financieel niet. Alleen door vrijwillige besparin gen, aldus zijne excellentie, zul len we in staat zijn oplosingen te vinden, „om hetgeen we tech nisch kunnen presteren, ook fi nancieel mogelijk te maken". Tijdens het mondeling overleg over het wetsontwem inzake de gedeeltelijke blokkering van de huurverhoging tussen de rege- ring en de commissie van voor bereiding heeft minister Witte meegedeeld, dat de regering in overweging wil nemen het wets ontwerp zodanig te wijzigen, dat degenen die verbeteringen aan woningen aanbrengen binnen een vaste termijn, na goedkeuring van het gemeentebestuur, voor deblokkering in aanmerking ko men, ongeacht het tijdstip waar op de verbeteringen worden vol tooid. De minister zei allerminst gesteld te ziin op een zeer grote activiteit bij verbetering van oude woningen, omdat de nieuw bouw vooralsnog voorrang heeft. gebouwde woningwetwoningen zullen er naar schatting 160.000 onder de huurverhoging vallen. Maar de verhogingspercentages variëren hier van 1 tot 25 Over de compensatie voor de huurverhoging is men het lang niet eens. In de kringen van het Centr. Soc. Werkgeversverbond vreest men voor over-compensa- tie, vooral in de lagere gemeente klassen. In het jaar 1957, waarin een strikte handhaving van het loonstabilisatiebeleid noodzake lijk is, acht men dit onverant woord. Intussen heeft minister Zijlstra aan de desbetreffende Tweede Kamer-commissie meegedeeld, dat in het algemeen de loons verhogingen ter compensatie van de huurverhoging niet in de prij zen mogen worden doorberekend. Echter zal dit niet over de hele linie kunnen gelden, bijv. niet t.a.v. de landbouwgarantieprijzen. OVERLEG EN COMFORT In zijn openingsrede ter jaar vergadering van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in het Kurhaus te Scheveningen heeft de voorzitter, de heer A. Borst Pzn, o.m. gezegd, dat het loon- overleg in de Stichting van de Arbeid in de laatste jaren niet direct heeft bijgedragen tot het bevorderen van de goede betrek kingen tussen werkgevers en werknemers. Op dit punt heeft de Stichting v. d. Arbeid zichzelf overleefd, zo meende spreker. De vaststelling van het meest wen selijke gemiddelde loonniveau in ons land dient geheel in de pu bliekrechtelijke sfeer van de Soc. Econ. Raad te geschieden. Onk de adviserende taak van de Stichting van de Arbeid dient naar de S. E. R. te worden over geheveld. Het oude verdwijnt, het nieuwe verschijnt. Van zondag 2 juni af kunt u-reizen met de T.E.E.de Trans Europa Express. Dit is het begin van een internationaal modern en comfortabel vervoer van reizigers over de rail. vol gens de president van de N. S., de heer F. O. den Hollander. „Ik beschouw dit als een symbool van een gelukkige samenwerking tussen de spoorwegmaatschap pijen van West-Eurooa. Het is een bewiis, dat de spoorwegen ook oen groot boerin hebben voor de eisen van zakenman en toe rist. Zii hebben recht op snell", doelmatige en frekwent rijdende vervoermiddelen, waarin oen per soonlijke service wordt gebode" Het zij u gezegd, lezers. Wij wensen u een prettige vacantie (Nadruk verboden.) „De jarenlang volgehouden verzetshouding der Hongaren, culminerend in het met blote vuist te lijf gaan van Russische tanks, speelt vele der Hongaarse vluchtelingen nog steeds parten aldus een hoofdartikel in „Magy ar Szo", in de jongste aflevering van dit Hongaarse blad voor vluchtelingen. „Magyar Szo" wijst er op, dat een protesthouding de Hongaren als het ware tot een tweede na tuur is geworden, en vraagt het Nederlandse volk daarom begrip en vergevingsgezindheid te to nen. De directe aanleiding tot dit verzoek was de kritiek, geuit op de houding der Hongaren in het kamp Oosterland, die niet tevre den waren met de Nederlandse erwtensoep. Deze kritiek werd in „Magyar Szo" vermeld, „opdat de Hon gaarse vluchtelingen in hun eigen taal zouden kunnen lezen, welke betreurenswaardige reac ties hun ondoordachte en onbe heerste gedragingen in het gast vrije Nederland uitlokten". De redactie van het blad beant woordt deze kritiek echter tege lijkertijd door er op te wijzen, dat de diepere oorzaak van het incident niet lag in het verschil COMPENSATIE De huurverhoging zal ook voor vele na de oorlog gebouwde hui zen gelden. Zo zullen alle 109.000 woningwetwoningen, die in de jaren 1946 t/m 1950 met steun zijn gebouwd op voet van de bij drageregeling 1948. er onder val len. Hetzelfde geldt voor 15.000 in de particuliere sector tussen 1947 en 1952 gebouwde huurwo ningen. Vein de na 1950 met steun lingen vaak psychisch labiel. Ge voelens van onlust moeten wor den afgereageerd, innerlijke spanningen zoeken naar uitlaat kleppen". Voorts wordt er in het artikel op gewezen, dat het merendeel der Hongaarse vluchtelingen hun vaderland niet de rug hebben toe gekeerd wegens de heersende ma teriële armoede. Aan het slot van het artikel spreekt de redactie vertrouwen uit in haar landgenoten, enkele uitgesproken minderwaardige in dividuen uitgezonderd. De Hon garen zullen zich harmonisch aanpassen aan de samenleving van hun nieuwe vaderland, indien men hun slechts de tijd tot assi milatie wil gunnen". De 81-jarige Egyptische advo caat Ahmed Roesjdi, die in het spionageproces te Cairo als ver dediger van twee Britse en een Egyptische verdachte politiek te laten beïnvloeden bij het vellen van een oordeel. Naar SIZE KING VIRGINIA De Essex Superfitter laat smaak en geur van de uitgelezen Virginia tabakken voor de volle 100°h door. Essex met Superfilter trekt even gemakkelijk als een sigaret zonder filter. es 1857 aanleiding van de beschuldi- incident niet lag in het verschil gjng <j0or de openbare aankla- tüssen de Hongaarse en de we- <jat de verdachten „spiona- derlandse keuken: „De onsym pathieke houding van deze Hon garen was mede te wijten aan an dere faktoren, waarin zelfs de massapsychologie een rol speel de. Het individu reageert in groepsverband anders dan als en keling, en voorts zijn de vluchte- OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 2 JUNI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vicaris S. den Blaau- wen- 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. (Bed H. Doop)7 uur Ds. J. B Th Hugenholtz. (Jeugddienst.) Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeu wen- 2.30 uur Ds. P. A. van der Vlug't, van Terneuzen. (Bed. H. Doop.) Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver- Hulst:' 10.30 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. Philippine: 2.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. H. M. Strating. Sluiskil: 10 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen. (Bed. H. Doop.) Terneuzen: 10 uur Ds. P. Av- Vlugt (Bed. H. Doop); 3.00 uur Ds. J. Scholten. Driewegen: 7 uur Ds. P. A. v. d. Zaamslag: 9G0 uur P^ E F Stern, van Sas van Gent,-2.30 uur Eerw. heer C. H. Heiboer. Othene: 7 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. C. W. de Ruiter, van Grave. Hoek: Geen opgave. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. H Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. Hoek: 10 uur Ds. C.J. Breen van Terneuzen (Openbare belpde nis); 2.30 uur Stud. A. Koers, van H-oogkerk. Terneuzen: 10 uur Stud. H. Koers, van Hoogkerk; 3 uur Ds. C. J. Breen. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Vloosvrijkstraat) xerneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege") Terneuzen: 10 uur «n 3 uur leei- dlenat GEREF. GEMEENTE. Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur Ds. J. B. Bel, van Krabbendijke. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur. 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. Heiligingsdienst, 7.30 uur Verlossingssamenkomst o.l.v. Kapiteins Lout. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis zal dezer dagen op verzoek van de Liga van Rode-Kruisver enigingen honderdduizend repen chocolade ter beschikking stellen van Hongaarse vluchtelingen in kampen in Joegoslavië. De aan koop hiervan is mogelijk gewor den door bijdragen van scholen en jeugdverenigingen via giro 777. In Hongarije is onlangs geble ken, hoezeer chocolade in de be hoefte voorziet, om welke reden de Liga van Rode Kruisverenigin gen, na overleg met het Joego slavische Rode Kruis, bedoeld verzoek aan het Nederlandse Jgjigd Rode Kruis heeft gedaan. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur T_T TT Hulst:'6.30 uur, 7.45.uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur. 8.30 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.30 uur, 7.30 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 2 JUNI. NED. HERV. KERK. ger, dat de verdachten „spiona ge tegen Egypte in oorlogstijd bedreven hadden, zei de verde diger dat Egypte juridisch niet in staat van oorlog met Israël kan zijn omdat het Israël zelfs niet als staat heeft erkend. De twee Britse verdachten zijn James Swinburn, die ver bonden was aan het Arabische nieuwsbureau te Cairo, en Ja mes Zarb, een Maltezer zaken man. De Egyptenaar is Samuel Attiya. In totaal staat een twin tigtal personen terecht. De verdediger verzocht cle mentie voor zijn cliënten, daar zij bekend hadden; het hof moest waardering betonen voor hun eerlijkheid. De Britse radio heeft gemeld, dat twee verdedigers, een Brit en een Zwitser, hebben ver klaard volledig vertrouwen in de rechters te stellen en hun dank hebben getuigd voor de goede behandeling van de Britse ver dachten. De Utrechtse arts J. B. Busse- maker is donderdag ernstig ge wond geraakt, toen zijn auto bij Burgos in Spanje in botsing kwam met de auto van de heer P. Foernier, hoofdingenieur van het Marokkaanse electriciteits- bedrijf. Dr. Bussemaker, de heer Foernier, die eveneens ernstig werd gewond, en drie andere in zittenden van de beide wagens zijn in een ziekenhuis te Burgos opgenomen. De ongeveer veertigjarige werkman W. A. Derksens uit Weurt is woensdagmiddag om het leven gekomen bij een onge val tijdens het lossen van steen kolen op het terrein van de cen trale der provinciale Gelderse electriciteitsmaatschappij te Nij megen. Een grijper van een elektrische kraan schampte te gen de wand van een wagon. Derksens kwam juist tussen de wand en de grijper in en werd doodgedrukt. JERUZALEM (P P) Onge veer twee honderd Israëlis, van wie de meesten straatarm uit Irak zijn gekomen, hebben van de Bank van Engeland en een aan tal andere Britse bankinstellin gen uitbetaling van een fantasti sche erfenis tot een bedrag van ruim een en een kwart miljard gulden!geëist. De geschiedenis zou ongeloof waardig zijn, indien niet de Is raëlische minister van Financiën, Levi Eshkol, een grondig onder zoek had laten instellen, dat alle bijzonderheden bevestigde. De Israëlische regering heeft goede s c h r'ij machines fbl in nik detail'^ RIJNBERG'S HANDELSBUREAU TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRAAT 78 Door J. FLETCHER Aardenburg: 10.30 uur. Dienst. St. Kruis: 9 uur Dienst. Biervliet: 9.30 uur Ds. J. H. van Beusekom, van Breskens. Breskens: 10 uur Ds. W. S. Even huis, van Biervliet. Cadzand9.30 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen, van Oostburg. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. J. Eügen- daal, van Hoofdplaat. (Zendings- dienst.) Retranchement: 10 uur Ds. S. Tijmstra. Schoondijke9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W B Bergsma. IJzendvjke: 9.30 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 9.30 uur Da. H. B. de Neeling. WOENSDAG 5 JUNI. Oostburg: 7 uur Lit; Avondgebed. 37) Nadruk verboden. „Ik ben er van overtuigd. Het werkelijke avontuur in dit geval zult u pas beleven zodra u Lon den bereikt hebt mogelijk al eerder maar in ieder geval op Engelse grond. U kunt er zeker van zijn meneer dat die mensen weten, dat u nu in huis bent, zij zullen het weten als u het weer verlaat; u zult gevolgd worden. Ik ben er van overtuigd. Maar eh apropos, wat denkt u te doen, als u weer in Londen bent? Ook wat ma'amselle be neden betreft? Als ik goed be grepen hebt, woont zij bij Mada me Charles in de eh South Molton Street?" „Juist", antwoordde Jimmy. „Ik vind dat zij er weer gewoon heen moet gaan". „Meneer, als ik u een goede raad mag geven, laat haar daar niet heengaan! Mocht zij even tueel toch gaandan zal zij er Madame Charles niet vinj- den „Haar niet vinden daar?" „Ik geloof het niet, meneer. De zaak Valerie et Cie hier in Parijs werd zo plotseling geslo ten even vlug is dit met de win kel in Londen geschied. U zult morgen Madame Charles niet vinden. En nog eens houdt u ma'amselle uit de omgeving. Als zij vrienden heeft laat zij dan daarheen gaan, als zij die niet heeft breng haar dan in veiligheid bij uw vrienden, me neer Trickett". „Ik bij u zeer verplicht voor de kostbare adviezen, welke u mij nu geeft", zei Jimmy dank baar. Enige minuten bleef hij in gedachten verdiept zitten. „Ik weet al hoe ik iets te weten moet komen over de zaak in de South Molton Street", zei hij op eens, „ik zal een telegram zen den naar mijn vriend, de heer Packe de heer van wie ik reeds verteld heb nietwaar zo dra we het huis verlaten. Hij zal het dan bij het ontbijt ontvan gen en kan juist alles onder zocht hebben, om mij tijdig in Dover een antwoord-telegram te zenden. En ik geloof wel, dat het de moeite waard zal zijn om te weten hoe de stand van za ken daar is, eh?" „Het zal zeker de moeite waard zijn meneer en e'en groot voordeel is, dat u op de hoogte bent, zodra u Engeland zult be reikt hebben. Maar in elk geval, stuur ma'amselle ergens heen waar die bende haar niet zal bereiken". Jimmy raapte een stuk papier van de grond op en begon te schrijven „Wat is eigenlijk de oorzaak van uw vrees?" vroeg hij. ,Het is alles nog erg vaag, meneer Trickett", antwoordde de detective. „Maar u kunt er zeker van zijn dat deze bende machtig en handig is en dat zij lijdt aan scruppules. Nu haar agenten eenmaal weten dat u een van haar geheimen ontdekt heeft, zal zij geen moeite spar ren om u op de een of andere manier te bewegen af te zien van verdere handelingen. En het zal hun ook wel bekend zijn, dat dit vooral mogelijk is door bemiddeling van ma'amselle". ,,Ik begrijp ik begrijp!" zei Jimmy. „Zo! zo en denkt u dat ik persoonlijk in enig ge vaar verkeer". „Ik geloof van wel, meneer. In ieder geval zou ik me veel meer voldaan voelen als ik u en ma'amselle naar Engeland zou mogen vergezellen". „Sapristie, dat moet u doen Beslist! Zoudt u dat met uw principalen kunnen in orde ma ken?" Schmidt knikte. „Dat is al geregeld, meneer Trickett", antwoordde hij. „Ik heb volledige toestemming om te doen, wat ik nodig zou vin den; ik had alleen nog uw toe stemming nodig. Afgesproken dus we reizen met zijn drieën en zullen afwachten, wat er gebeurt". „Zoudt u dat even wille le zen?" zei Jimmy het papier overhandigend. Dit zou ik aan Packe willen seinen. Hij is een handige kerel, hij zal het zeker begrijpen en er naar handelen". De detective nam het en las hardop Nicholson Packe, 123a Charles Street, Hay- market, Londen. Tracht vanmorgen nog uit te vinden, of de zaak Valerie, South Molton Street, loopt als gewoonlijk. Zoek pleusabel ex cuus om eigenares, Madame Charles te spreken. Sein mij re sultaat naar Lord Warden Ho tel, Dover. Zal alles uitleggen, als we elkaar ontmoeten. Hier is veel haast bij. TRICKETT. De detective vouwde het pa pier samen en zei: ,Dat is uitstekend, meneer. Maaruw vriend zal Mada me Charles daar niet vinden, evenmin als wij haar zwager hier!" „We zullen zien, meneer Schmidt. Afwachten!" „Tot we Dover bereikt heb ben", zei Schmidt glimlachend. Dan...." Hij stond naast Jimmy, toen deze die middag in Lord War den Hotel Packe's antwoord ontving. Jimmy las 't telegram vlug door en floot zachtjes voor zich uit. „Sapristie! Je had gelijk, Schmidt!" fluisterde hij. Luis ter!" „Het gehele huis in South Molton Street vanmorgen vroeg uitgebrand, nog geen oorzaak bekend. (Wordt vervolgd.) redenen voor deze belangstel ling, want zij zou, bij een goede afloop van de affaire, meer de viezen in het land krijgen, dan zij j thans uit de leningen van de Ver enigde Staten put. De geschiedenis begon in Bag dad, in het jaar 1816, toen twee broeders, Eleazer en Simon Levi, besloten van Bagdad naar Perzië te gaan en daar een handel in lompen te beginnen. Bij het sorte ren van oudroest en andere rom mel stuitten zij op een gebarsten aarden pot, waarop aan alle kan- j ten stroken verschoten stof wa ren geplakt. Een van de broeders liet de pot vallen en eruit spron-j genhonderden schitterende edelstenen. HET LAND UIT! De Levi's begrepen, dat zij een vermogen hadden gevonden; zij wisten echter ook, dat de Perzi sche autoriteiten, indien zij van de ontdekking zouden horen, on middellijk beslag op de schat zou den leggen en zich op een of an dere manier van de twee Levi's zouden ontdoen. Zij besloten daarom de juwelen naar Engeland te smokkelen. Daar verkochten zij de edelste nen, belegden het geld in aande len, obligaties en bij banken, werden miljonair en keerden ten slotte terug naar Bagdad, waar zij een testament maakten, het welk bepaalde, dat hun vermogen onder hun kinderen moest wor den verdeeld. Spoedig daarop stierven zij tij dens een epidemie en geld en waardepapieren bleven bij de En gelse banken, waar zij waren on dergebracht want het testa ment bleek onvindbaar te zijn. In de daarop volgende 120 jaren groeide het kapitaal met rente tot een bedrac van 1,3 miljard gulden aan. Veertien jaar geleden nu werd het zoekgeraakte testament te ruggevonden, maar pas in 1956 werd een proces aanhanging ge maakt, nadat het merendeel der erfgenamen, dat in Irak woon achtig was, zich in Israël had ge vestigd. Ook de regeringen van Iran (Perzië) en Irak pogen zich op het ogenblik in de zaak in te schakelen. De Perzische regering beweert, dat een groot deel van de erfenis haar toekomt, omdat de juwelen gevonden en illegaal uit dit land zijn gebracht De Iraakse regering daarentegen stelt, dat de Levi's burgers uit Irak zijn geweest en dat de edel stenen oorspronkelijk uit Bagdad zouden komen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5