Afsluitdijk kwart eeuw oud De betrekkingen tussen Nederlanden Indonesië Is Gomulka naar Moskou geweest Vrijspraak in proces-Montesi Zonder Duitse hereniging geen ontwapeningsovereenkomst met Sowj et-Unie Wordt Brits hoofdkwartier voor Midden-Oosten naar Kenia verplaatst? Weer o ver zicht NSTANDEN AMSTEL WEERBERICHT HOOGWATER Waarschijnlijk vergeldingsprocessen tegen getuigen en dagbladen NEERSTORTENDE AMERIKAANSE STRAALJAGER VEROORZAAKTE EEN HEIDEBRAND Piloot kwam om het leven NOG EEN STRAALJAGER VERLOREN Piloot redt zich met de schietstoel MINISTER ALGERA LEGDE KRANS BIJ HET STANDBEELD VAN Ir. LELY West-Irianers verlangen troepen op eilanden bij Nieuw-Guinea MACMILLAN OVER DE ONTWAPENING Rede van minister Algera 1890 auto's per dag over de Afsluitdijk OOSTDUITSE STUDENTEN MOGEN NIET NAAR HET WESTEN Frankering: bi] abonnement; Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres; Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS, 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs; 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. WOENSDAG 29 MEI 1957 12e Jaargang Nr 4076 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver- tenties)5 regels 1,—Iedere regel meer 20 ct Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Een op Soesterberg gestatio neerde F 100 C Super Sabre van de Amerikaanse luchtmacht is gistermiddag om 14.32 uur door nog onbekende oorzaak neerge stort in een heideveld bij de spoorlijn Utrecht—Amersfoort ter hoogte van Den Dolder. De heide raakte daarbij in brand. Het blijkt, dat het toestel is neergekomen op het terrein van de verpleeginrichting voor geesteszieken Willem Arntz- hoeve". De Amerikaanse piloot is om het leven gekomen. De brand, die ontstond op de open plek in het bos, waar het toestel in vlammen aan de grond kwam, was om ongeveer kwart over drie geblust. Een halve hectare heide is verloren gegaan. Behalve de piloot van het vliegtuig zijn er geen slacht offers te betreuren. Het toestel kwam neer juist tussen de pa viljoens voor de verpleegden en de woningen van de artsen aan de Dolderse weg. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Tijdens schietoefeningen boven de Vliehors bij Vlieland is gister middag om kwart over vier een van de vliegbasis Eindhoven af komstige F 84 F „Thunder- streak" in moeilijkheden geko men. De piloot, tweede luitenant- vlieger W. de Jong, verliet het toestel met zijn schietstoel en is ongedeerd op de Vliehors terecht gekomen. Het vliegtuig is neer gestort in zee. De oorzaak van het ongeluk is nog niiet bekend. AMERIKAANE—WESTDUITS COMMUNIQUE. President Eisenhower en cle Westduitse bondskanselier, Ade nauer, hebben dinsdag in een gemeenschappelijk communiqué gezegd, dat oplossing van liet probleem van de hereniging van Duitsland vooraf moet gaan aan een alomvattende ontwapenings- overeenl'omst met de Sowjet- Unie. In het communiqué wordt ge zegd, dat Adenauer als zijn oor deel heeft gegeven, dat het slui ten van een eerste overeenkomst over ontwapening misschien de geschikte tijd is voor een confe rentie van ministers van Bui tenlandse Zaken van de grote vier over de hereniging van Duitsland. De Verenigde Staten zullen hierover met Groot-Brit tannië en Frankrijk van gedach ten wisselen. Eisenhower heeft Adenauer meegedeeld, aldus het communi qué, dat in'Europa uit te voeren ontwapeningsmaatregelen alleen door de Verenigde Staten zullen worden aanvaard, indien de an dere leden van de NAVO ermee instemmen. De president heeft eveneens gezegd, dat in een ontwapenings overeenkomst met de Sowjet- Unie ook rekening zal worden gehouden met de Europese vei ligheid en het probleem van de hereniging van Duitsland. De president zegde de bondskanse lier toe, dat de Verenigde Staten de Westduitse regering nauwkeu rig op de hoogte zullen houden van alles wat op de ontwape ningsbesprekingen van belang voor Duitsland is. De Verenigde Staten zijn van plan aldus het communiqué troe pen in Europa, met inbegrip van Duitsland, te handhaven, zolang dit gebied wordt bedreigd. Beëindiging van de „onnatuur lijke en onrechtvaardige verde ling van Duitsland" is één van de belangrijkste doelen van de buitenlandse politiek van beide landen, aldus het communiqué. „Indien de Sowjet-heersers werkelijk vrede en vermindering van de internationale spanning wensen, kunnen zij dit niet beter bewijzen dan hereniging van Duitsland door vrije verkiezingen mogelijk te maken", zo wordt hieraan toegevoegd. In diplomatieke kringen te W shington is dinsdag gezegd, da^ de 81-jarige bondskanselier een grote diplomatieke overwinning in Washington heeft behaald door de toezegging van de Ver enigde Staten te verwerven, dat hereniging van Duitsland vooraf moet gaan aan een algemene ont wapeningsovereenkomst tussen oost en west. Ook in diplomatieke kringen te Bonn was men van oordeel, dat Adenauer een belangrijk diploma- tiek succes te Washington heeft kunnen boeken. Grietje Bosker, een ongehuwde vrouw Van 62 jaar uit Hipolytus- hoef, had 25 jaar geleden niet durven dromen dat ze gisteren bij het monument op de afsluit dijk als officieel genodigde be groet zou worden door de minis ter van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera. Dat was dan de be loning voor een stoutmoedige sprong, die ze precies 25 jaar ge leden, op 28 mei 1932, des mid dags om twee minuten over één, op blote voeten óver het pas ge storte keileem op precieS dezelf de plek waagde. (Advertentie.) Maandag is in Nicosia van wel ingelichte militaire zijde verno men dat voorstellen worden be studeerd om het thans op Cyprus gevestigde Britse hoofdkwartier voor het Midden-Oosten naar Kenia, in Oost-Afrika, over te brengen. Men meent, dat de voorstellen afkomstig zijn van een commissie van de Britse imperiële staf, die kortgeleden 'n bezoek aan Kenia heeft gebracht. De Indonesische minister-presi dent, ir. Djuanda Kartawidjaja, heeft dinsdag verklaard, dat de Indonesische regering van oor deel is, dat de betrekkingen tus sen Indonesië en Nederland slechts volkomen normaal kun nen zijn, als West-Irian (Neder lands Nieuw-Guinea) tot het grondgebied van de republiek In donesië zal zijn teruggekeerd. Ir. Djuanda legde deze verkla ring af voor het parlement tij dens het uitspreken van het re- geringsantwoord op de algemene beschouwingen over het kabi netsprogramma. „De weg van onderhandeling is nog maar één manier van de se rie pogingen die wij kunnen on- dernemen in Indonesië's strijd om West-Irian", aldus de pre mier, in antwoord op een opmer king van het parlementslid Mo hammed Yamin, dat men geen geloof moet hechten aan de stel ling, dat dit gebied kan worden teruggewonnen door onderhande lingen alleen. De premier merkte verder op, dat sedert de opzegging van de R. T. C.-overeenkomsten met Ne derland, aan beide zijden slechts een diplomatieke vertegenwoor diging heeft bestaan, welker sta tus nog niet is vastgesteld. „On der de huidige omstandigheden illustreert dit feit voldoende, dat onze betrekkingen met de Neder landers, hoewel niet volkomen verbroken, in feite abnormaal zijn". Hij voegde er aan toe, dat volgens het inzicht der regering de betrekkingen tussen Indone- De West-Iriaanse politieke par tij, welker leden allen van Nieuw- Guinea afkomstig zijn, heeft gis- teren de cis gesteld tot de on mid- dellijke formatie van een batal jon, dat gelegerd moet worden op eilanden, behorende tot de 3. Als gevolg van conflicten in het Middellandse Zeegebied zouden de verbindingen tussen 't hoofdkwartier op Cyprus en be langrijke streken in het Midden- Oosten, zoals Aden en het gebied aan de Perzische Golf, waar de Engelsen militaire verplichtin gen op zich hebben genomen, ver broken kunnen worden. Reeds thans kan de Britse luchtmacht niet over Arabisch gebied vliegen, waardoor zij lange omwegen moet maken, om haar bases te bereiken. En daarmee was haar naam in de geschiedenis van de Afsluit dijk waarvan op die zonnige meidag in 1932 het laatste gat werd dichtgegooid, onsterfelijk geworden: Zij was de eerste vrouw die op dit punt de dijk overstak. „Ik was destijds helemaal niet uitgenodigd, maar met m'n broer, een directeur van een steenbe- drijf naar de sluiting van de dijk meegevaren. Ik klauterde op de dijk, trok mijn kousen en schoe nen uit en was zo onder de in druk van het machtige schouw spel dat ik begon te huilen. Toen de laatste hap keileem in het gat gestort was, glibberde ik naar beneden en sprong naar de an dere kant, vertelde ze gistermid dag bij het monument, waar om twee minuten over een plechtig een vlag gehesen werd, terwijl hetzelfde enorme kraanschip van de maatschappij Uitvoering Zuiderzeewerken, dat een kwart eeuw geleden met een zes tons grijper het laatste gat dichtte, een minuut lang het sonore ge luid van de stoomfluit over het water liet klinken. Het was een dag vol herinne ringen, want juist als een kwart eeuw geleden lagen bij het mo nument nog vele andere schepen, die het grote kraanschip met hun stoomfluiten begeleidden. Onder de groep genodigden bevonden zich ettelijkeschippers en ma chinisten van andere vaartuigen, die destijds bij de dichting assis teerden. Aan beide zijden van de Af sluitdijk was gisteren een ere poort neergezet, vervaardigd van hetzelfde vlechtwerk, dat de ba sis vormt van Neerlands dijken. Om twaalf uur waren de genodig den in Den Oever, het westelijk eindpunt van de dijk, °ntv^"Sen door de Commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Hol land, dr. M. J. Prinsen, die in ziin begroetingswoord onder an- dere een gezegde aanhaalde van prof mr. J. A. van Hemel: „Zet twee Nederlanders op een onbe woond eiland, zij zullen eerst in twee afgescheiden sekte-genoot schappen hun twist opzetten en vervolgens samen een dijk aan- sië en Nederland slechts dan vol komen normaal kunnen zijn, als West-Irian tot het grondgebied van de republiek Indonesië zal zijn teruggekeerd. Het uitvoeren van opbouwpro- jecten in dat deel van de provin cie West-Irian, dat door Indone sië wordt beheerd (een aantal kleine eilanden, die vroeger tot de provincie Molukken behoor den), zou van grote invloed zijn op het gebied van die provincie, dat thans nog onder Nederlandse koloniale overheersing staat. De suggestie van Mohammed Yamin, dat naast activiteit in de Verenigde Naties moet wordeu gestreefd naar onderhandelingen tussen Indonesië en Nederland over dit vraagstuk, moet worden bezien, binnen het raam van de in Nederland zelf bestaande mo gelijkheden", aldus premier Djuanda Kartawidjaja. Bovengenoemde mededeling werd gegeven in een commentaar van militaire zijde op persbe richten, volgens welke het Britse hoofdkwartier voor het Midden- Oosten in een noordelijke en een zuidelijke afdeling zal worden ge splitst, waarbij de noordelijke helft in Cyprus zou blijven en de zuidelijke in Kenia terecht ko men. Een woordvoerder van het hoofdkwartier op Cyprus ver klaarde dat er geen sprake van een splitsing was. Doch van wel ingelichte militaire zijde wordt vernomen dat overbrenging naar Brits-Oost-Afrika, i.v.m. de snel wisselende militaire behoeften, niet uitgesloten is. Als andere beweegredenen voor een eventuele verplaatsing van het Britse hoofdkwartier in het Midden-Oosten van Cyprus naar Brits-Oost-Afrika worden ge noemd: 1. Indien het Middellandse Zeegebied oorlogstoneel zou wor den, zou het militaire organisa torische zenuwcentrum, dat het hoofdkwartier onder meer is, worden blootgesteld aan de ge varen, die 'n ligging aan de front- linie met zich brengen. 2. In een dergelijk conflict zou het mede, als gevolg van een mogelijk vijandig Egypte, dat de vaart door het Suezkanaal zou kunnen belemmeren, moeilijk kunnen worden Cyprus over zee te bevoorraden. Het weergebeuren in West- Europa wordt steeds bepaald door een gebied met hoge baro meterstanden waarvan het zwaar tepunt ten Westen van Ierland en Schotland wordt aangetrof fen en een depressie boven het Westelijk deel van de Middel landse Zee. De laatste heeft de afgelopen vier dagen vooral in Italië en ook langs de Rivièra voor regenachtig en somber weer gezorgd met allesbehalve zomer se temperaturen. Tussen deze depressie en het hogedrukgebied handhaafde zich boven onze om gaving een N.O. stroming die maar langzaam aan kracht in boette. Schrale lucht, afkomstig uit Scandinavië baande zich een weg naar ons land. In deze lucht kon het kwik nauwelijks tot bo ven de 17 gr. ij gen. Slechts uit een enkele plaats in Zuid-Noor- medegedeeld door het K.N.M.I. te wegen en Schotlard werd 19 of 20 gr. gemeld. Daar het hogedrukgebied zich langzaam terugtrekt naar de Azoren en storingen zich van IJsland naar Scandinavië ver plaatsen, zal de wind bij ons langzaam meer naar het Noor den krimpen en wat in kracht afnemen. De regenkansen voor woensdag en ook Hemelvaarts dag blijven hierbij zeer klein, terwijl de temperaturen geen be langrijke stijging zullen onder gaan. DONDERDAG 30 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden kortgeleden ingestelde provincie I De Biit> geldig van woensdagoch- West-Irian. Ook eiste de partij het stationeren van speciale po- litietroepen op die eilanden. Mocht de regering deze eisen niet inwiligen, dan zal de partij haar drie West-Iriaanse vertegen woordigers uit het Indonesische parlement terugtrekken. tend tot woensdagavond. Droog weer Droog weer met zonnige perio den. Overwegend matige wind tussen noordoost en noord. Mid- dagtemperaturen van 14 tot 17 graden. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON op onder Mei. 30 4.30 20.50 31 4.29 20.51 v.m. n.m. 2.11 2.39 2.46 3.14 3.26 3.54 3.36 4.04 31 MEI. 2.50 3.21 3.25 3.56 4.05 4.36 4.15 4.46 MAAN op •ader 5.27 21.49 6.28 22.37 Uit welingelichte bron in War schau is vernomen dat de eerste secretaris van de Poolse commu nistische partij Gomulka, en de Poolse premier Cyrankiewicz, maandag van een bezoek aan Moskou naar Warschau zijn te ruggekeerd. Zij zouden verslag hebben uit gebracht van de debatten, ge voerd op de negende voltallige vergadering van de Poolse com munistische partij, en hierbij op heldering hebben verschaft over bepaalde standpunten, door Go mulka op deze vergadering ver dedigd. Gomulka zou in Moskou ook krachtig stelling hebben geno men tegen de Russische „Stali nisten" en zich hebben uitge sproken voor de eenheid van het socialistische kamp, zonder echter de leiding van Rusland te hebben willen erkennen. Wegens Hemelvaartsdag zal ons nummer van morgen niet verschijnen. DIRECTIE. Premier MacMillan van Groot Brittannië heeft dinsdag in het Lagerhuis gezegd dat er tekenen zijn, die er op wijzen dat er op het gebied van de ontwapening een belangrijke vooruitgang mo gelijk is. De oppositieleider Hugh Gaits- kell vroeg hem of het een punt van de regeringspolitiek is, dat 'n internationale overeenkomst inzake het staken van de kern proeven een onderdeel moet zijn van een algemene ontwapenings overeenkomst. MacMillan antwoordde hierop dat het Lagerhuis gelegenheid heeft op deze kwesties nader in te gaan, wanneer het debat over de ontwapening gehouden wordt. Voorts zou hij waarschijnlijk hebben aangedrongen op uitbrei ding van de Russische economi sche hulp aan Polen, omdat Polen er economisch zeer slecht voor staat En de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Polen over economisch hulp tot nogtoe geen enkel resultaat heb ben opgeleverd. De reis zou geheim zijn gehou den. omdat de Poolse leiders met willen dat deze reis een ongun stige invloed op de besprekingen met de Verenigde Staten zou kun- nen hebben. De persdienst van het Poolse ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde echter niets te weten van een dergelijke reis van de Poolse leiders. Minister Algera legde vervol gens een krans aan de voet van het grote standbeeld van ir.C. Lely waarna het hele gezelschap zich'naar het monument op de Afsluitdijk begaf. Nadat daar de vlag gehesen was en een muziekkorps in de stralende zon het „Wien Neer lands bloed" geblazen had zette de hele stoet, onder wie zich te vens de Commissaris der Konin gin in de provincie Friesland, mr. H P Linthorst Homan, en de oud-directeur-generaal van de Zuiderzeewerken, dr. V. P. M. de Blocq van Kuffeler, bevonden, de reis voort naar Kornwerderzand. Aan het andere einde van de dijk, bij Kornwerderzand, sprak de minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Algera, een her denkingsrede uit, waarin hij zijn bewondering voor de uitvoering van het werk van de afsluitdijk uitsprak en toen zeide: Wij staan in 1957 op het ge bied van de waterstaat voor andere problemen, die overi gens met dat van de Afsluitdijk verwand zijn: nu in het Delta gebied, straks misschien in de Waddenzee. Dat wij de moed hebben thans dergelijke pro blemen aan te vatten, berust onder meer op de ervaring die bij de aanleg van de Afsluitdijk werd opgedaan". „Op de dag van heden ge denken wij de kunde, de kracht en de moed van hen, die deze dijk tot stand hebben gebracht. Wij bidden dat op de inspiratie, die van de werken als deze dijk uitgaat en die de beste eigen schappen van het Nederlandse volk naar voren brengt, ook voor de toekomst mag worden vertrouwd". Bij aankomst in Kornwerder zand legde de minister een krans bij het monument van de in de oorlog omgekomen kapi tein C. F. J. Boers en luitenant Q. J. Ham, die in de meidagen 1940 met hun militair deta chement, bijgestaan door de Koninklijke Marine, de dijk succesvol tegen de Duitsers hebben verdedigd. Na de rede van de minister nam de Commissaris der Konin gin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, op het spreekgestoelte, dat in de open lucht temidden van daar opgesla- gen grote tenten was opgesteld, plaats. Hij begroette o.m. een de putatie van de arbeiders, die een kwart eeuw geleden aan de dijk gewerkt hebben en schetste uit voerig vanwelk enorm belang de Afsluitdijk voor Friesland is geworden. Het getal van 650 mo torvoertuigen, dat in 1938 dage lijks de dijk passeerde, was in 1955 tot 1890 gestegen. Thans ligt het al weer veel hoger. Bo vendien, aldus mr. Linthorst Ho man, is de dijk voor het verkeer tussen Nederland en het buiten land van grote betekenis. In de drie zomermaanden van het vo rige jaar passeerden bij Kornwer derzand bijna 26.000 buitenlandse motorvoertuigen. Het buiten lands verkeer neemt intussen nog sterk toe. In de laatste vijf jaar is het meer dan verdrievou digd. Wanneer straks de rijks weg tussen Harlingen en Gronin gen nog verder gemoderniseerd is en daarnaast de rijksweg 43 van Groningen naar de Afsluit dijk is voltooid, zal de verkeers stroom nog belangrijk toenemen. Dr V P. M. de Blocq van Kuf feler' die 25 jaar geleden direc teur-generaal van de Zuiderzee werken was en dus bij het sluit sni van het laatste gat de leiding had vertelde ais laatste spreker o.m! dat niet alle door ir. Lely aangegeven hoofdlijnen voor de bouw van de Afsluitdijk in onge- wijzigde vorm zijn opgevolgd. Een van de overigens vol gens spreker onbelangrijke veranderingen was het aanslui- tingspunt van de dijk bij de Fries kust. Ir. Lely had Piaam uitgekozen. „Het gerucht wil, dat hij Piaam koos, omdat hij dat zo'n mooi woord vond", zei dr. De Blocq van Kuffeler. „Zelf heeft hij mij dat echter nooit ver teld Met onze vermeerderde ken nis van de waterbeweging stond ik op een morgen met prof. Thijsse, die toen ingenieur bij de dienst was, te praten over dat aansluitingspunt. En na afloop liep de dijk naar Zurich in plaats van naar Piaam. Wij hebben nooit kunnen uitmaken Wie hier de schuldige was". De feestelijke dag werd beslo ten met een oefening van de Ko ninklijke Marine in de voorhaven van Kornwerderzand, waaraan een helikopter en kikvorsmannen deelnamen. i i_ .L^lnf.Gnrtnn Na wekenlange propagandis tische voorbereiding heeft de Oostduitse regering dinsdag be kendgemaakt, dat de studenten van de Oostduitse universiteiten, hogescholen en hogere vakscho len niet meer naar de Westelij ke „Navo-landen" mogen reizen Door dit verbod worden onge veer 86.500 jonge mensen getrof fen. De rechtbank van Venetië heeft dinsdagochtend vroeg Piero Pic- cioni, zoon van een voormalige Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, niet-schuldig be vonden aan doodslag op Wilma Montesi, de 21-jarige dochter van een Romeinse timmerman wier dood aanleiding heeft gegeven tot het grootste scnandaai, aat Italië na de oorlog heeft gekend. Ook de twee andere hoofdbe- klaagden, de „markies" Ugo Mon- tagna en de voormalige hoofd commissaris van politie van Ro me Saverio Polito, die van mede plichtigheid waren beschuldigd, werden vrijgesproken, De drie rechters hadden zeven en een half uur nodig om te ko men tot hun besluit, dat over eenkwam met het oordeel van de openbare aanklager, dr. Cesare Patminterd. Deze had om vrij spraak verzocht, omdat hij geen rechtstreekse of indirecte bewij zen tegen de beklaagden had kun nen ontdekken. In tegenstelling tot de verdediging had hij even wel verklaard, dat wel het bewijs was geleverd, dat Wilma's over lijden het gevolg was geweest van een misdrijf, niet van een van de verdediging en de publie ke tribune steeg een applaus op. In oktober 1954 waren de drie beklaagden in staat van beschul diging gesteld. Het proces in Ve netië heeft 4 maanden geduurd. Ook de andere beklaagden zijn vrijgesproken, met uitzondering van Driana Bisaccia, die voor waardelijk tot tien maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld op beschuldiging van het finge ren van een misdrijf. Met de vrijspraak van elf van de twaalf beklaagden is de zaak- Montesie echter nog niet geëin digd. Naar aanleiding van dit proces zijn reeds talrijke burger lijke processen aanhangig ge maakt, terwijl voorts de politie voor de vierde maal een- onder zoek zeiinstellen. De rechtbank heeft de betrok kenen niet alleen vrijgesproken van het hun tenlastegelegde, maar ook de tegen hen geuite beschuldigingen als onwaar van de hand gewezen. Zo was Piero Piccioni er van beschuldigd dat hij Wilma's dood op zijn gewe ten had, doordat hij haar bewus teloos op het strand zou hebben achtergelaten. Montagna en Po lito zouden hem later hebben ge- oneeluk De wijze waarop Wilma lito zouden nem iaier neuuen s<=- Mmrtesi in april 1953 aoor ver-holpen te voorkomen dat net drinking om het leven kwam, zal misdrijf zou worden ontdekt waarschijnlijk wel nooit worden opgehelderd. Toen de president van de recht bank de uitspraak bekendmaak te, barstte de 75-jarige Polito in snikken uit. De 35-jarige Pic cioni, die leider is van een dans- orkest, beefde zichtbaar en de 45-jarige Montagna kreeg een hoogrode kleur. Van de banken De zaak-Montesi, die de Ita liaanse staat de laatste vier jaar schatten geld heeft gekost en bij na geleid heeft tot een regerings crisis, heeft anderzijds er toe bij gedragen, dat verscheidene mis standen uit de weg zijn geruimd. Zo is het werk van de politie vor de openbare veiligheid aan zienlijk doeltreffender geworden. Met veel meer kracht pakt men de grote -belastingontduikers en de handelaars in verdovende middelen aan en er wordt krach tiger opgetreden tegen corruptie in. regeringskringen. Bovendien zijn de ministers en andere over heidsfunctionarissen voorzichti ger geworden bij het kiezen van bun vrienden. Piero Piccioni, markies Ugo Montagna en Saverio Polito, die maandag in Venetië zijn vrijge sproken van dood door schuld ox medeplichtigheid aan de dood van Wilma Montesi, zijn dinsdag in Rome teruggekeerd, waar zij overleg plegen om „een aantal mensen te laten bloeden, voor de beschuldigingen die tegen hen zijn uitgeoracht". Hun advocaten deelden dins dag mede, dat zij van plan zijn tegen een tiental kranten en een aantal getuigen aanklachten we gens laster in te dienen. In 1954 hebben Piccioni, wiens vader indertijd in verband met het schandaal is afgetreden als minister van Buitenlandse Za ken, en Montagne in verband met de affaire enige tijd in voor arrest gezeten. Bovendien hebben Piccioni, Montagna en Polito grote finan ciële lasten moeten dragen. Het proces in Venetië, dat vier maan den heeft geduurd, heeft Piccio ni en Montagna, die elk drie ad vocaten hadden, ongeveer 3000 gulden per dag gekost. Er moes ten in Venetië meer dan 200 ge tuigen gehoord worden. De Ita liaanse pers heeft miljoenen uit gegeven om het proces te ver slaan. De drie zullen vooral Anna Ma ria Moneta Caglio, de „zwarte Zwaan", die een vroegere mai- tresse van markies Montagna is, in rechte aanspreken. Zij heeft met haar beschuldigingen het schandaal aan het rollen ge bracht.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1