UIT DE PROVINCIE WA WEER GRAS BOTE DIEFSTAL?! Zeeland en watersport hebben grote toekomst i TERNEUZEN. AARDENBURG. Twee emigranten inïmigreerden met drieën HULST ik BIERVLIET RETRANCHEMENT. ST. JANSTEEN. SLUIS. Wit m. „Zwarte ruiter" naar 's-Hertogenbosch HAMSTEREN IN ZWITSERLAND DE DROOGTE IN BIRMA ZJOEKOFEN GROMYKO IN BOEDAPEST Geringe radio-actieve neerslag in Japan VAKANTIE-ACCOMODATIE OP WALCHEREN. lm overleg met de gemeente besturen van de Walcherse kust plaatsen is op een aantal plaat- san langs de kust gezocht naar de mogelijkheid om op korte ter- -aip-i voor het massa-toerisme meer modern geoutilleerde va- tantie-accomodatie te scheppen. 9it blijkt uit de toelichting op het voorstel van Ged. Staten va* Zeeland tot herziening van het streekplan Walcheren 1951. 14an is van mening, dar met na me in de categorieën van tent- kamperen, auto-caravannmg, fo- Te*skamperen en het verblijf ia bungalowparken met gebruik making van centrale maaltij- öesaverstrekking ter tegemoetko ming aan de sterk toegenomdn Traag naar goedkope logieniim- ve gedurende het vakantiesei zoen, ruimte gevonden moet WOf d6H la Vlissingen zal een kampeer terrein komen in het Nollenbos- cenaplex ten behoeve van trek kers met tenten of caravans. Dit is speciaal voor trekkers, die van het. veer Vlissingen—Breskens gebruik maken, dus veelal bui uenlanders. Voorts zijn geschikte kampeer- ptaatsen gevonden te Koudeker- ke, Biggekerke, Zoutelande, Westkapelle en Domburg. De terreinen bij Vrouwenpolder, die ingekrompen zijn door dijkaan- ieg zullen geserveerd worden ■roor watersporttoerisme, wan neer straks het Veeregat wordt afgesloten. Voor kampeerders heeft men nu andere ruimte gevonden in het vroonweidegebied. BESTEDINGSBEPERKING TREFT OOK HERVERKAVE LING IN ZEELAND. De gevolgen van de bestedings beperking treffen ook de groots opgezette en reeds ten dele in een vergevorderd stadium van uitvoering verkerende herverka veling in Zeeland. Het werkplan 1957 was opgezet als basis van een krediet van 40 miljoen gul den, maar tengevolge van de be perkingen moet 10 pet. hierop worden bezuinigd. De uitvoering van diverse werken zal daarom over een langere periode lopen. Bij de eigenlijke werken ziet men een steeds grotere verschui ving van uitvoering door de cul tuurmaatschappijen naar aan neming. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat het aantal werk zoekenden dat bij de cultuur technische werken tewerkgesteld kan worden, gering is, terwijl voorts de mechanisering voort durend toeneemt. EILAND THOLEN KRIJGT BOOMBEPLANTING. Na verscheidene kale jaren, krijgt het eiland Tholen weer een beplanting. De agrarische commissie van de herverkave ling Zeeland heeft hiervoor een bedrag goedgekeurd van 500.000 gulden. De boeren van het eiland had den aanvankelijk sterk gepro testeerd tegen het planten van bomen op het eiland. Zij meen den, dat dit schadelijk zou zijn voor de landbouw. In de eerste plaats, omdat de vliegtuigen niet zo nauwkeurig hun spuitings- werk zouden kunnen doen, waar- Zaterdagmiddag, op de tweede iag van het congres dat de Ne derlandse Reisvereniging te Mid- i»iburg heeft gehouden, heeft ir. #L de Vink, de directeur van de Zeeuwse provinciale planologi sche dienst, in de concert- en ge hoorzaal een voordracht gehou- thsu over toerisme en Deltaplan. In deze causerie schetste ir. De Vink de secundaire, maar grote betekenis, die de afsluit- CONGRES VERENIGING VRIENDEN VAN VEERT. Zoals gemeld is zaterdag te Teere 't congres van de Vereni ging Vrienden van Veere begon nen. Dit was het eerste congres aat deze op 8 december 1956 ioor dr. mr. W. Hugenholtz op gerichte vereniging hield. Het ■jongres ving aan met een huis houdelijke vergadering, die, in tówijking van de oorspronkelij ke opzet, niet in de „Schotse huizen" maar in de raadzaal ran Veere's prachtige stadhuis werd gehouden. Na de opening van deze vergaoering door dr. Hugenholtz, sprak de burge meester van Veere, jhr. I. P. den Beer Poortugael, die erevoorzit ter der vereniging is, een kort woord. De burgemeester wees ïo 't gevaar dat Veere bedreigt wanneer in de te leggen dam geen sluis wordt aangebracht, waardoor Veere's visserij ten tónde is opgeschreven De vergadering besloot als nieuwe bestuursleden te benoe men notaris H. P. Vader uit Nïeuwersluis en de heer M. van Hoogshalen uit Dordrecht. Voorts werden niet enige wijzigingen de ontwerpstatu ten goedgekeurd. De ver gade- nng besloot verder een insigne -.■oor de leden der vereniging te ïsten maken en een bibliotheek betreffende Zeeland en Veere in het bijzonder te vormen. Deze boekerij zal in het stadhuis wor den ondergebracht en de burge meester zal als erebibliothecaris optreden. Staande de vergade- Trég werd een commissie aoemd van deskundigen om Voere van advies te dienen m- lake de bouw van een sluis en ten goed geoutilleerde iaclitha- TBU. .j Na een korte pauze hield cir. VV Hugenholtz het eerste lezing getiteld „de dammen en helpdammen heb ben, omdat er wegen over kun nen lopen. Hierdoor zal de mo gelijkheid worden geopend Zee land een vernieuwde, verbeterde structuur te geven. Het Delta gebied, waar van ouds veel land bouw is, heeft ook 'n groot, im mens groot haven- en industrie gebied, zo zei ir. De Vink. Daar naast zullen recreatiegebieden ontstaan. Alle zaken worden zo geprojecteerd, dat zij zonder el kaar te hinderen, bestaansrecht hebben. Zeeland telt thans 280.000 in woners, vervolgde spreker, geen groter aantal dan dat van een grote stad, alleen is het hier uit gesmeerd over een hele provin cie. De bevolkingsgroei was in Zeeland in vergelijking met de bevolkingsgroei van geheel Ne derland steeds maar de helft of minder dan de helft. Door het wegtrekken van jonge Zeeuwen ontstond een veroudering van de bevolking. De geboorteover schotten zijn derhalve laag. Dit heeft ook een economische weer slag. Het aantal welvaartsbron nen bleef door het beperkte aan tal arbeidskrachten gering. Het moet mogelijk zijn, aldus ir. De Vink, door de uitvoering van het Deltaplan het ziektebeeld dat de bevolkingsstructuur hier op ze kere hoogte vertoont, op te heffen. Niet alleen 't interne contact in het Deltagebied zal worden verbeterd, ook voor het toerisme en de recreatie voorzag ir. De Vink een grootse ontwikkeling. Naast de landaanwinning van 15.000 ha die in grote trekken voor de landbouw geschikt zal zijn, komen in de zee-armen gro te zandplaten boven het water peil, circa N.A.P., te liggen. Hier door kunnen de recreatiegebie den worden uitgebreid. Spreker zag hierin een compensatiemo gelijkheid voor de gebieden die elders, zoals op de Veluwe, door militaire activiteiten voor de recreatie verleren gaan. Ten aanzien van de verkeersmoge- lijkheden zei ir. De Vink te ho pen, dat naast de kustweg, die ongetwijfeld zeer fraai zal wor den, het Deltagebied zal worden voorzien van een goede verkeers weg, die voor recreatie en toe risme van groot belang zal zijn De aanleg van een dam, die Schouwen en Noord-Beveland zal verbinden, is niet onwaar schijnlijk. door de giftige stoffen even tueel op verkeerde percelen zou den terechtkomen, en ten twee de omdat zij vreesden, dat de slagschaduw van de bomen rem mend zou werken op de groei van landbouwgewassen in de di recte omgeving. De herverkavelingscommissie en staatsbosbeheer hebben uit voerig met de betrokken land bouwers deze bezwaren bespro ken. Het blijkt, dat Tholen in de toekomst toch maar weinig ge bruik van vliegtuigbespuiting zal maken, omdat de percelen te klein zijn. Bovendien zullen de gewassen geen hinder krijgen van de schaduw, omdat de bo men aan de zuid- en aan de westzijde van de percelen zullen worden geplant. CA Concert op de Markt. Hedenavond concerteert de „Harmonie Terneuzen" op de Markt. Het programma telt slechts enkele nummers, waar onder de verplichte nummers, die de hamonie donderdag a.s. op het alhier te houden muziek- concours van de Bond van Mu ziekverenigingen in Zeeuws- Vlaanderen ten gehore moet brengen. Kikkerrit. Te Aardenburg eindigde de jaarlijkse kikkerrit voor auto's en motoren. Deze rit werd thans voor de vijfde keer verreden en droeg daarom een bijzonder ka rakter. Het technisch gedeelte werd verzorgd door de M.A.C.A. uit Axel. De totale afstand be droeg 123 km. Het was een rou tebeschrijving, die met 'n gemid delde snelheid van 36 km ver reden werd in België. Over het algemeen heeft de organisatie het de deelnemers niet lastig ge maakt. De wegen waren goed berijdbaar en het weer werkte volop mee. Burgemeester J. M. A. C. van Op de Grote Oceaan, vier dagen voordat het m.s. „Sibajak", dat op weg is van Rotterdam naar Nieuw-Zeeland en Australië, in Wellington aankwam, werd aan boord, dus nog juist op Nederlandse bodem, geboren Frans Willem, het eerste kind van het jonge echtpaar Wiele- makerde Schipper, afkomstig uit Koudekerke. Moeder en zoon konden vier dagen later in uitstekende gezondheid, met de trotse vader, te Wellington het schip verlaten. Zo vertrokken er twee emi granten naar Nieuw-Zeeland, om er met drieën te immigre ren. Dongen uit Aardenburg ontving üe laats de teamleiders officieel up het Zilveren Priesterfeest. Kapelaan Mabesone, Zeeuws- Vlaming van geboorte, vierde zijn zilveren priesterfeest. Dit feest is op grootse wijze gevierd door de parochie Hulst. Zater- avond werd de gevierde en ge achte priester gehuldigd door de R.K. verenigingen uit Hulst. Nadat kapelaan Mabesone was toegesproken door verschillende afgevaardigden van plaatselijke verenigingen en bloemen waren aangeboden, werd hem door het priester-comité van Hulst na mens de parochie een prachtig eetservies aangeboden. Zondag werd de zilveren pries ter gehuldigd door de gehele pa rochie. Om 9 uur werd hij dooi de Koninklijke Stedelijke Har monie afgehaald aan de pasto rie. In de St. Willebrordus base- liek werd een H. Mis opgedra gen uit dankbaarheid door de zilveren jubilaris. Aan het al taar werd hij geassisteerd door de kapelaans Videier en Van Gastel, beiden uit Hulst. De feestpredikatie werd uitge sproken door deken Koopmans uit Hulst. Het kerkkoor zong om der leiding van de heer Ivens een prachtige meerstemmige H, Mis. Na afloop werd de zilveren ju bilaris in optocht terug naar de pastorie gebracht. Hier vond daarna een druk bezochte recep- gemeentehuis. De prijsuitrei king vond plaats na een geza menlijke koffiemaaltijd in hotel De Roode Leeuw". Uitslag: Afdeling motoren: 1. Jongepier te Serooskerke; 2. J. Crucq te Arnemuiden3. De Put ter te Hoek; 4. H. v. d. Boogaerd te Vlissingen; 5. J. Clijncke te Sluis. Afdeling auto's: 1. A. de Wag- ter te Antwerpen; 2. J. R. de Jong; 3. P. Remaul te Antwer pen; 4. Drenth te Oostburg; 5. A de Ruysser te Vlissingen; 6. v. d. Slikke te Serooskerke7. J. Risseeuw te Zuidzande; 8. Dees te Terneuzen. Geslaagd. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het cand. ex. diergeneeskunde de heer P. J M-angus, alhier. ten onderling op zakelijk gebied. Dit mag echter niets afdoen aan de onderlinge vriendschap en samenwerking tussen de ge meenten. Hierna werd een rondgang ge- St. Jansteen, één der vele in-'maakt langs de ruim 40 stands. zanz.es as j-. dustrie-gemeenten in Oost Z. iIn verschillende lieten de auto- Blom namens de Prov Ver j Vlaanderen, heeft het wederom riteiten zich voorlichten over de Bevestiging en intrede ds. S. Tijmstra. Zondagmiddag werd kandidaat S. Tijmstra door de consulent, ds. L. P. W. Groenveld uit Sluis, be vestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier. Ds. Groenveeld sprak naar aan leiding van Johannes 1. Bij de handoplegging waren aanwezig de predikanten van Aardenburg, Cadzand, Schoon- dijke en Nieuwvliet. De Gemeente zong haar nieuwe voorganger gez. 269, vers 2 toe. Ds. Tijmstra had als tekst voor zijn preek gekozen 2 Corinthiërs 4, vers 5 en 6. Na de dienst voerden diverse personen het woord. Duidelijk bleek, dat men ds. Tijmstra met vertrouwen het werk in zijn nieu we Gemeente in handen legt. President-kerkvoogd H. den Ha-1 mer dankte de consulent voor zijn werkzaamheden in de vaca- turetijd en richtte zich vervol gens in hartelijke bewoordingen tot de nieuwe predikant. Ds. J. v. d. Graaff sprak uit naam van de Classis IJzendijke en de Combinatie van Zes, ds. L. S van Vrijz. Herv., de Ring Sluis, het Convent van Zeeuwse Predi kanten, de P. C. V. H., de redactie van het kerkblad „De Veerboot" en als hoofdconsul van de V. P. R. O. Burgemeester J. A. Leenhouts sprak namens de burgerlijke ge meente, ds. D. Richards namens de vriendenkring van ds. Tijm stra uit Bussum, ouderling de heer J. J. de Bruijne uit naam van de Vrije Evang. Gemeente. Ds. Groenveld sprak een slot woord, nadat ds. Tijmstra alle sprekers had bedankt voor hun goede wensen en de toegezegde steun. Het kerkkoor, onder leiding van de heer J. Hakker, verleende aan deze dienst zijn medewer king. Schoolsportdag. Ongeveer 175 leerlingen van lagere scholen uit Zuidzande, Cadzand, Nieuwvliet en Retran- chement zullen op vrijdag 7 juni a.s. te Retranchement meedoen aan atletiekwedstrijden. Het programma vermeldt: Hardlopen, hoogspringen, ver springen. balwerpen, honkbal en een behendigheidsproef. De kinderen ontvangen naar- rate hun vaardigheid een A-, B-, C-, D- of E-diploma. De gemeentebesturen van ge noemde plaatsen hebben finan ciële medewerking toegezegd. Tentoonstelling voor Handel, Industrie, Landbouw en Mid denstand. Aanbesteding. In hotel „Central" werd aanbe steed het bouwen van een woon huis aan de Waterhoekweg. Hiervoor werd als volgt inge schreven J. H. Baas te Sluis 33.263; C. G. Hast te Sluis 31.971; C. Cort vriendt te Sluis 31.708; Leen houts Aannemersbedrijf ƒ31.500; en H. Zwier te Retranchement 30.936. De gunning werd aangehouden. mr deel zijner Heren van Veere". Daarna maakten de congres sisten een wandeling door Veere ander de tonen van een beiaard- omcert, door het gemeentebe stuur aangeboden. Na een re ceptie door het nieuwe bestuur in de raadzaal, hield de voorzit ter het tweede deel van zijn re feraat over „de Heren van Vee- Hierna begaven de congressis- ;HR onder wie zich een aantal Belgische leden bevond „Z1C r de „Campveerse toren om een feestmaaltijd bij kaars- 5cht aan te zitten. Tijdens dit dineer getuigden verschillende sprekers, onder wie dr. P. H Rit- ter jr. en het Belgische lid de beer Wouters, van de schoon heid van Veere. Namens de le den der vereniging werd het be stuur een fraai uitgevoerde standaard aangeboden. Aan H. M. Koningin Juliana, die markiezin van Veere is, werd een telegram van hulde gezon den. De dag werd besloten met een wandeling door Veere, waar van het stadhuis en de Grote Kerk feestelijk door „flootlight ■«•aren verlicht. aangedurfd voor de tweede maal een internationale tentoonstel ling in te richten voor handel, industrie, landbouw en midden stand. Gezien het grote succes dat de eerste maal werd geoogst heeft het bestuur „Steen Voor uit" onder voorzitterschap van de heer Piet Stevens en als se cretaris de heer Van Aert weder om iets groots opgezet. Het verheugde de voorzitter, de heer Stevens dan ook ten zeerste een uitgelezen gezelschap auto riteiten te mogen verwelsomen bij de officiële opening, waaron der ir. Horstmann, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, en echtgenote; de heer J. van Dongen, burgemees ter van Aardenburg en lid der Tweede Kamer; de burgemees ters van Axel, Clinge, Hulst en St. Jansteen alsmede de geeste lijken van de parochie St. Jan steen en de voltallige gemeente raad van St. Jansteen. In zijn openingswoord bracht de heer Stevens dank aan allen die hadden medegewerkt voor het tot stand brengen van deze tweede grote Steense tentoon stelling. Vooral ging zijn dank uit naar het gemeentebestuur, dat op elk gebied zijn grote me dewerking heeft verleend. Hij noemde het zeer verheugend dat ir Horstmann zich bereid had verklaard deze tentoonstelling te willen openen. In zijn openingsrede sprak ir. Horstmann er de vreugde over uit dat hier wederom een bewijs is geleverd dat door onderlinge samenwerking van diverse tak ken van handel, industrie, land bouw en middenstand iets groots is gebracht. Alle takken moeten samenwerken om door eendrach tige samenwerking iets tot stand te brengen en de opkomende concurrentie het hoofd te bie den Spreker zeide zeer verheugd te zijn geweest met de opdracht deze tentoonstelling te mogen openen. Hij wenste „Steen Vooruit" veel succes toe. Door de voorzitter, de heer Stevens, werden aan mevrouw Horstmann bloemen aangebo den. Mevr. Horstmann dankte voor deze aardige attentie van het be stuur „Steen Vooruit", en zeide de mooie bloemen een eervolle plaats te zullen geven in haar woning. Hierna speelde het muziek korps „St. Jan" uit St. Jansteen een mars. Na deze opening voer de burgemeester Reusser van St. Jansteen het woord. Hij uit te een lofwoord op het bestuur van „Steen Vooruit" voor haar activiteit. Een gemeente moet groeien en bloeien door de acti viteit en samenwerking van zijn middenstand. Hij bracht ook dank aan de autoriteiten voor hun belangstelling om aanwezig te zijn bij deze opening. Er is wel eens wat tussen de gemeen- artikelen op agrarisch gebied. Na de rondgang had nog een bijeenkomst plaats op het ge meentehuis van St. Jansteen waar een verversing werd aange boden namens de gemeente. Zaterdag en zondag werd de tenntoonstelling door ruim 3500 personen bezocht. COOP. VRUCHTEN VEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 27 mei. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla A 8,90 13, A II 4—12. Per stuk: Bloemkool A 49 ct, A II 3460 ct, B 2038 ct, B II 1£— 35 ct, B afw. 16—40 ct, C II 13— 20 ct. Per bos: Peen afw. 3943 ct; Sja lotten 46 ct. Per kg: Andijvie 5054 ct; Savo- ye kool 3042 ct; Spinazie 8%15 ct; Postelein 4552 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes I 15,80. Per kg: Eerstelingen I 31 ct, id. II 23 ct, kriel 21 ct. FRUIT. Per doosje: Aardbeien I 6672 ct, id. II 4149 ct. De „zwarte ruiter", H. G. is gisteren van Rotterdam overge bracht naar 's-Hertogenbosch, Hij zal daar in het huis van bewa ring worden opgesloten, in af wachting van de behandeling van zijn cassatieberoep door de hoge raad. Door J. FLETCHER 34) Nadruk verboden. Het was de overtuiging van ir, De Vink, dat een oeververbin ding tussen Zeeuws-Vlaanderen en overig Zeeland ook een vaste oeververbinding zal moeten wor den. De prognoses voor 1977 zijn, dat Zeeland 300.000 tot 400.000 va kantiegangers te gast zal krij gen Walcheren is van ouds een grote trekpleister voor de toe rist, maar daarnaast komen nu nieuwe recreatiegebieden, in de eerste plaats de Braakman, waar watersport beoefend zal kunnen worden. Het tweede gebied, dat voor de toeristen vrijkomt, is de 28 km lange oppervlakte binnen water, die met de voltooiing van het drie-eilandenplan zal ont staan. Het derde gebied is dan vanzelfsprekend 't grote Zeeuw se meer, dat met de uitvoering van de Deltawerken zal ont staan. Ir. De Vink, die een grote toekomst voor de watersport zag weggelegd, gaf als zijn mening, dat in het Zeeland van de toe komst naast een welvarende landbouw en een opkomende jn- dustrie, er een grote recreatie zal komen met specifieke vor men. Hij sprak met een zeker en thousiasme, als iemand, wie een mooi werk opgedragen wordt. Maar Jimmie voelde niet veel er voor, om zich daar vurig over te maken; Jimmie was angstig. Hij bezat een groot verbeeldings vermogen en in zijn gedachten zag hij reeds Eva Walsden, be vangen door schrik en vrees, in het eenzame huis. De taxi stopte en Jimmie met zijn gezel sprongen er uit, om te zien dat Eva Walsden voor een der buitendeuren stond te pra ten met een politieagent. Schmidt liet de man zien wie hij was, terwijl Jimmie snel op Eva toeliep: „Nog goed?" riep hij uit, bui ten adem van aandoening. „Vei lig? Niets gebeurd? Wij zijn direkt gekomen! Wat is er eigenlijk?" „Ik ben zo blij, dat u gekomen bent," antwoordde Eva de heer Schmidt aankijkend. Ik wist niet wat ik moest doen het enige was u op te bellen, want ik ken niemand anders in Pa rijs. Oh, ik ben zo geschrokken Maar die andere heer? Wie is hij? Waarom is hij gekomen?" ,Dat is in orde. Vriend van me, logeert ook in het hotel. Ik bracht hem mee. Waar zouden die andere mensen zijn?" Schmidt voegde zich bij hen, nadat hij met de politieagent ge sproken had. De detective boog beleefd voor Eva, die, zoals Jim mie nu bemerkte nog gekleed was met dezelfde mantel en hoed, die zij droeg toen hij haar verliet. „Ik hoop, dat Ma'amselle niet te zeer geschrokken is," zei hij. „Ik ben erg bang geweest," ant woordde Eva terwijl zij van de een naar de ander keek. Er was niemand en toen vond ik an dere dingen. We kunnen mis schien beter naar boven gaan, terwijl ik het u vertel". Schmidt gaf een order aan de chauffeur, kwam terug en volg de Eva en Jimmie, nadat hij de deur gesloten had. Het meisje bracht hen naar de zitkamer op de eerste étage en wees enige tekenen aan, die toonden, dat de bezitter in haast vertrokken was. Een diner voor één persoon stond half gebruikt op tafel, kasten waren open blijven staan, enige meubels waren ver schoven, een paar schoenen la gen onverschillig op het haard kleedje; een open deur liet een slaapkamer zien, waarin licht brandde; ook daar waren de be wijzen van een overhaast ver trek. „Er zijn drie mensen in huis," zei Eva, naar Jimmie kijkend. „Madame Charpentier, die u vanmorgen gezien hebt, mijn heer Trickett. Zij is de huis houdster, en er zijn nog twee be dienden een kok en een werk meid. De bedienden wonen hier hun kamers en de keuken zijn boven. Zij allen waren hier, toen ik ongeveer zes uur ver trok, madame Charpentier zorg de voor het diner, alles was rus tig en ordelijk. Maar toen ik thuis kwam, vond ik, wat u nu ziet. Ik ging daarna naar boven doch ook daar hetzelfde de kamers waren verlaten, en zoals ik meende te zien, met de groot ste haast. Toen ik dat alles zag, begon ik bang te worden. Het was zo verlaten, zo vreemd en die stilte en. het gevoel, dat ik helemaal alleen wasDaarom belde ik u op, mijnheer Trickett. Ik voelde, dat, dat er iets ge beurd was en dat zij niet terug zouden komen." „Prachtig," zei Jimmie laco niek. „Zij" zullen niet terugkom men. Tenminste," voegde hij er haastig aan toe, plotseling er aan denkend, dat hij Eva niet te veel moest vertellen in het be gin, „tenminste het ziet er niet naar uit of zij die bedoeling hebben. Eigenaardige zaak. Wat zegt u ervan, mijnheer Schmidt. De detective, die de kamer nauwkeurig onderzocht had, schudde zijn hoofd. „Ik denk, dat we beter eerst de rest van het huis kunnen on derzoeken, zei hij rustig. Het beste zal zijn dat we er absoluut van overtuigd zijn, dat het huis werkelijk verlaten is". Eva keek Jimmy aan met een blik die haar onrust verraadde, hij zag dat zij Schmidt's positie, noch zijn aanwezigheid kon ver klaren. „Maar ik ben overal geweest, zei ze. Dat wil zeggen niet in de zolderkamers, trouwens de deur naar de zolder is gesloten. Er is heus niemand meer hier". „Toch vind ik, dat we moeten doen, wat mijn vriend hier voor stelt," zei Jimmy geruststellend. „We kunnen beter even rond kijken. Er zou eens iets gebeurd kunnen zijn". Het meisje leidde hen naar boven, waar de keuken en twee slaapkamers waren. Ook hier was het juist als op de eerste étage. Alles was in der haast ver laten. Een verbrande omelette stond nog in de oven, de bedien den waren waarschijnlijk ook aan de maaltijd geweest, doch hadden deze gedeeltelijk laten „Het gas brandde nog", zei Eva. „Zij zijn weggegaan, terwijl het gas hoog stond te branden. Het licht in die slaapkamer is ook nog aan". (Wordt vervolgd.) Een Zwitserse overheidsdienst die het gevaar van hamsteren in tijd van nood moet. voorko men, heeft een ware hamster woede ontketend met de bekend making dat de Zwitsers een voorraad levensmiddelen voor twee maanden dienen aan te leggen en in stand te houden, omdat de internationale span ning nog lang niet geweken is. De mensen bestormden de winkels, zodat de dienst een tweede verklaring moest uitge ven met het advies, dat men die voorraden beter geleidelijk kan vormen. Bewoners van afgelegen dor pen in Birma, dat thans door een hittegolf van ongekende he vigheid wordt getroffen, hebben een heidense gewoonte, welke dateert van de tijd, vóór het Boeddhisme de algemene gods dienst werd, in ere hersteld: Zij verkleden zich als kikkers en kwaken, om zodoende regen uit te lokken. In vele Birmaanse plaatsen is de temperatuur tot 43 graden Celcius gestegen. Vee sterft door het gebrek aan water. De Sowjet-minister van Defen sie, maarschalk Zjoekof, en zijn collega van Buitenlandse Zaken, Gromyko, zijn maandagochtend per vliegtuig in Boedapest aan gekomen voor de ondertekening van een Russisch-Hongaarse overeenkomst voor legering van Russische troepen in Hongarije. De metingen die in Japa* ver richt worden sedert de Britse kernproef op Christmas Island, hebben aangetoond, dat de radio actieve neerslag uiterst gering is. Het ziet er naar uit dat de Brit ten er in geslaagd zijn de neer slag tot een minimum te beper ken. De Japanse deskundigen zijn er nog niet in geslaagd vast te stellen wat voor soort kernwapen de Britten tot ontploffing hebben gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2