Burgeroorlog op Haiti De Amerikaanse ontwapeningsplannen De blokkering van de huurverhoging Het mondeling overleg over de huurverhoging Koning Boudewijn onthulde het Leie-monument Minister Hofstra beantwoordt vragen over omzetbelasting HET WEER WEERBERICHT HÖOCWATER ZON- «is MAANSTAND® Kritiek van R.K. werkgeversvereniging op loonconpensatie salons serbert" Russische infiltratie in Mexico en Midden-Amerika Komplat in Honduras ontdekt. ONGELUKKEN BIJ BRITSE MANOEUVRES. AARDBEVING IN TURKIJE. RUSSISCH ANTWOORD OP JAPANS MEMORANDUM yÈfcLs''d»lwpp«3Mf Ernstig auto-ongeluk in Chili. Milcop-stencif machine Vnuwermi: >b atvn-nf 'ie»" Dlrecteur-Hoofdredaeteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noord straat 55 -57 Administratieadres: Smidswai Telefoon 2073 en 2530 Na 5 uur uitsluitend 2073 Glnonvrnmer 38150 Abonnementsprijs: 6, per kwartaal; per maand f 2. per week 48 rent. Losse nrs 9 et. V ersebilnt dagelijks MAANDAG 27 MEI 1957 12e Jaargang Nr 4074 Uitgeefster N V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs ,pe/ mm 35 ct;. minimum p<*r advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén hardt .^adver tenties)5 regels 1 Tedere rege} meer 20 ct Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags ons? Ken radiostation in New York meldde zaterdag-avond, dat er op Haiti (West-Indië) een burger oorlog uitgebroken schijnt te zijn. Deze gevechten zijn kennelijk de jongste ontwikkeling van een strjjd om de macht tussen gene raal Lean Oantave, stafchef van het leger van Haiti, die dinsdag jl. het burgerlijk bestuur van de negerrepubliek omverwierp, en De „New York Times" meldt uit Port au Prince, dat Haiti in .opstand is. In de straten van de hoofdstad, waar de politie pro beert oproerige menigten uiteen te drijven, wordt geschoten. De troepen van generaal Can- tave hebben de Dessalines-kazer ne bij het paleis bezet. Een strijd macht van kolonel Armand heeft zich op het vliegveld genesteld. De correspondent van de „New kolonel Pierre Armand, chef van j York Times" in Port au Prince, de politie, die later met een aan- Kennedy, meldde, dat de sterkte slag op liet hoofdkwartier van 't van de troepen van generaal Can leger eon staatsgreep probeerde uit te voeren, aldus de radio. Volgens het conservatieve Mexicaanse 'blad „Ultimas Noti- eias" zijn het vorig jaar 200 Rus sische „boodschappers" die niet meer naar de Sow jet-Unie zijn teruggekeerd Mexico bin nengekomen. Het blad schrijft dat het Mexicaanse ministerie van Buitenlandse Zaken geen en kele controle op deze mensen kan uitoefenen, omdat zij in het bezit zijn van een diplomatiek pas poort. De regeringen van Venezuela, Cuba, de Dominicaanse repu bliek, Nicaragua en Honduras zouden geklaagd hebben over de ondermijnende activiteit van tal rijke Russische agitatoren, af komstig uit Mexico, aldus „Ulti mas Noticias". De overheid in Honduras heeft meegedeeld, dat er een militair komplot tegen de rege ring ontdekt is. De leider van de samenzwe ring, kolonel Armando Vel lazquez, heeft een toevlucht ge zocht in een buitenlandse am bassade. Gezegd wordt, dat het om een groep officieren van lage rang gaat, die het blijkbaar niet eens zijn met het besluit tot. het hou den van verkiezingen. In het ge hele land was het rustig. Op het vliegveld van Norwich zijn zaterdag in een tijdsverloop van enkele minuten drie Britse straalvliegtuigen verongelukt, ■die deelnamen aan de manoeu vres van de R.A.F.. welke zater dag zijn begonnen. Het eerste toestel, een „Java- lite'-straaljagcr. vloog in brand toen het over de landingsbaan reed. Vrijwel tegelijkertijd slceg een „Hunler'straaljager bij de landing te pletter. Een tweede „Hunter" stortte enkele ogenblik ken later neer tijdens het opstij gen. Geen der inzittenden van de ze toesteilen is om het leven ge komen. Slechts een van hen is met-zware verwondingen in een ziekehuis opgenomen. Zondag heeft zich in Turkije een krachtige aardbeving voorge daan. Volgens de politie zijn vier mensen in Boloe om het leven ge komen. Verscheidene gebouwen werden beschadigd. Het centrum van de beving was te Boloe, ongeveer 190 km ten noord-westen van Ankara en 22Ö km ten zuid-oosten van Istan bul.' Een waterleiding werd ver woest en ruiten van buizen spron gen. In een dorp, ten zuiden van Bo loe is een moskee ernstig bescha digd. Gevreesd wordt, dat ook zware schade is aangericht in an dere dorpen. Ook in februari 1956 is hetzelf de gebied door een aardbeving ge troffen. Het aantal doden be- droeg toen vijf. De Sowjet-Unie heeft officieel geantwoord op het Japanse me morandum van 10 mei waarin de Sowjet-regering werd ver zocht de proeven met kernwa penen stop te zetten, aldus heeft dte Japanse minister van Buiten landse Zaken meegedeeld. De Sewjets herhalen dat de enige manier om tot verbod van kem- wapenpoeven te komen bestaat in een gezamenlijke Japans- Sowjetrussische stap bij de Ver enigde Staten en Groot-Brittan- nië. Arrestaties van Joden in Tunesië. In verscheidene Tunesische ste den zijn mensen aangehouden, de „militaire Zionisten" worden genoemd. Kantoren van Joodse organisaties zijn verzegeld. Een reden voor dit optreden is niet meegedeeld. tave op 600 man geschat wordt. Kolonel Armand zou gesteund worden door het personeel van de luchtmacht, de kustwacht, de artillerie en de politie uit de pro vincies om de hoofdstad. Het luchtverkeer naar Haiti is gestaakt. De moeilijkheden schijnen toe gespitst te zijn, doordat vrijdag kolonel Armand tot stafchef van het leger werd benoemd, terwijl generaal Cantave die post niet schijnt te willen opgeven. Een onzekere factor is kolonel Vertus, die het ibevel over de pa leiswacht heeft, aldus Kennedy. Vrijdag onderhandelde Vertus nog met leden van de afgezette Amerikaanse ambassadeur op Haiti aan, het State Department zoii de chef van de politie, kolo nel Armand, de toestand in de hoofdstad en de voornaamste garnizoenen onder controle heb ben. Hij zou generaal Oantave hebben laten arresteren. Volgens andere berichten zou de artillerie te Port au Prince in actie zijn gekomen. Zowel onder bet oportt caefdt "wyfct 16 brwweejjsfroat 9 itnwuzen nat. en nternotionaal jurylid depositair- ..3 an come", dr. Payot" .yardley'; mjlitiaren als burgers zouden er heren en kinderen haarknippen slachtoffers zijn gevallen. uitsluitend na afspraak. Koning Boudewijn van België heelt zondagochtend bij de ont hulling van het Leie-monument in Kortrijk woorden van lof ge wijd aan het Belgische leger in de taatste wereldoorlog en aan de opperbevelhebber, koning Leo pold. H /ei o.m.: „De oproep van ?ijn opperbevelhebber de koning beantwoordend, ontzegde het leger door zijn heldhaftige weer- burgerlijke raad over de manier stand tie vijand de toegang tot om generaal Cantave de gelegen. heid te geven ontslag te nemen zonder dat hij zijn pensioenrech ten kwijt raakt. Vertus is een goede vriend van de generaal en een van de machtigste figuren op Haiti. Volgens een boodschap van de Puinkerken. Op die wijze werd kostbare tijd gewonnen voor de redding der Britse en Franse troepen. Het Belgische leger en Zijn opperbevelhebber hebben daardoor in belangrijke mate bij gedragen tot de eindoverwin ning". - Hst is mij bekend, dat de ta- riefcommissie bij haar uitspraak 8146 heeft beslist, dat een fabri kant van schuimrubbermatras sen, die de daarvoor benodigde schuimrubberinterieurs bij een andere ondernemer laat maken, onder de gegeven omstandighe den op zodanige, wijze dienst produktie dirigeert dat hij over de toepassing van he'. besluit op de omzetbelasting 1940 we gens het doen vervaardigen '-an bedoelde interieurs als fabrikant van de goederen kan worden aangemerkt en deze interieurs dus vrij van omzetbelasting kan betrekken, aldus de heer Hof stra, minister van Financiën tijdens de beantwoording van schriftelijke vragen, gesteld door het Tweede Kamerlid dé heer Versteeg. Het is mij bovendien bekend, zo gaat minister Hof stra verder, dat de tariefcom missie bij haar uitspraak 3147 over hetzelfde geschil voor de toepassing van de met ingang van 1 januari 1955 in werking getreden wet op de omzetbelas ting 1945 tot een tegengestelde conclusie is gekomen, zulks op grond van de in artikel 7 van deze wet voorkomende omschrij ving van het begrip fabrikant, welke omschrijving in zoverre afwijkt van de omschrijving on der het besluit op de omzetbe lasting 1940 dat daarin als fa brikant wordt aangemerkt de ondernemer die leveringen ver richt van goederen. De stelling, dat de in de wet op de omzetbelasting 1954 voor komende definitie van het be grip fabrikant, voor zover deze afwijkt van de omschrijving van het begrip fabrikant in het besluit op de omzetbelasting 1940, berust op een tijdens de parlementaire behandeling go- maakte fout, kan de minister niet tot de zijne maken. Zulks zou slechts het geval zijn, in dien vaststond, dat bedoelde de finitie uiteindelijk anders zou hebben geluid, indien zij bij de behandeling in de Tweede Ka mer opnieuw in beschouwing zou zijn gnomen, nadat in de loop van de beraadslagingen het inzake integratie-verschillen bij de omzetbelasting in te ne men standpunt was komen ''ast te staan. Het wil minister Hofstra veel eer voorkomen, dat in dat geval de woorden „welke leveringen verricht van goederen" welbe wust zouden zijn gehandhaafd, juist om daarmede een „doen voortbrengen" van 'niet op de integratietabei geplaatste.) grondstoffen en bij gevolg het in bepaalde gevallen met. vrijstelling van omzetbelasting betrekken van die goederen uit te sluiten. Gezien het besluit om slechts op beperkte schaal een integratieheffing op zelfver vaardigde grondstoffen toe te passen en in dat opzicht de meeste integratieverschillen te laten bestaan, zou naar de me ning van de minister een zoda nige houding, waarbij een gelij ke behandeling van niet zelf in eigen bedrijf vervaardigde grond- ';offen uitdrukkelijk zou zijn uitgesproken, niet alleen conse- r.riènt zijn geweest en geheel in overeenstemming met de toen we volgde algemene gedragslijn, doch ook juist ten opzichte van die niet-geïntegreerde fabrikan ten, die de benodigde grondstof fen niet „doen voortbrengen" en die goederen derhalve in ieder geval belast moeten be trekken. De minister van Financiën is dan ook van mening, dat niet met terzijdestelling van de wet en bij wege van uitzondering op de algemene regel van de uit spraak van de tariefcommissie nr. 81470 behoort te worden af geweken. Uit de gedachtengang, welke in het antwoord op vraag 3 is ontwikkeld, volgt, aldus de heer Hofstra, dat er niet toe kan overgaan zijn aanschrijving van 20 maart 1657, nr. 51 te vervan gen door een aanschrijving, waarin wordt bepaald, dat de meerbeöoelde uitspraak van de tarief commissie ten aanzien van de betrokken ondernemer en alle andere ondernemers, die in soortgelijke omstandigheden verkeren, door de belasting dienst niet mag worden gevolgd „Koning Leopold was er van overtuigd, dat hij de- nationale eenheid zou dienen door, al was het ook als, krijgsgevangene, in zijn land te blijven". Constaterend dat de hartstoch ten, gewekt door de tegenslagen van 1940,. thans geluwd waren, zei de koning: „Toen koning Leo pold III de troon besteeg, beloof de hij plechtig zich geheel aan België te. geven. Tot hem en tot allen die,zich met hart en ziel ten dienste vari het vaderland gesteld hebben, gaan op deze dag onze ontroerde en dankbare gedach ten". Toen kpnjng Boudewijn op het punt .stond zijn toespraak te be ginnen weerklonk uit de menigte de' kreet: „Leopold, Leopold" en werd er gejuicht. De woorden van de koning wer den in diepe stilte aangehoord. Slechts de passage waarin het staatshoofd eraan herinnerde, dat „toen koning Leopold III de troonbesteeg, hij de plechtige ver- ■intenis had aangegaan, zich vol ledig aan België te wijden", werd hy door de menigte met gejubel begroet. Het zondag onthulde monu ment tcont een gehelmde koning Leopold te paard, omringd door infanteristen. Eerste minister Van Acker noemde in zijn toespraak de slag aan de Leie, die vier dagen heeft geduurd, „een van de belangrijk ste vertragingsgevechten, die in 1940 aan het westelijke fronot zijn geleverd". Hij voegde eraan toe: „Onze mannen en hun opperoe- velhebber vervulden hun plicht op een ogenblik, dat West-Euro pa te vuur en te zwaard ver woest werd". In zijn rede heeft koning Bou dewijn voor het eerst in 't open baar gezinspeeld op de „konings kwestie", die België verdeelde en in 1951 lot Leopolds abdicatie leidde. Nabij Chilian in Midden-Chin is vrijdag j.l. een autobus tiet zestig mensen van een brug in een rivier gestort. Volgens be richten zouden er een dertigtal doden te betreuren zijn. President Eisenhower hce't zr: Europa. Si'terië, Alaska, Canada terdag een bespreking gehad met c hei esteljjk deel van de Ver. De regering wil nader in over- weging nemen om het wetsont werp inzake de blokkering van de huuiwerhoging zodanig te wij zigen, dat degenen, die verbete ringen aan woningen aanbren gen, binnen een vaste termijn na goedkeuring van het gemeente bestuur voor deblokkering in aanmerking komen, ongeacht het tijdstip waarop de verbeteringen werden voltooid. een slag in de lucht zijn. Indien dat zowel de gemeenten als cv men daartoe desondanks zou woningbouwverenigingen buit»-/ overgaan zouden de handen van de blokkering blijven. Deze lecen de op zodanige tijdstippen zitten- 1 achtten dit nog meer voor de de kabinetten gebonden zijn. Men hand te liggen, waar de rijksove» zou, bij een ongunstiger ontwik- hei'd de haar ten aanzien var ér- keling van de bouwmarkt of van gemeenten en de woningbouw de monetaire situatie dan thans verenigingen thans reeds toek* verwacht wordt, genoodzaakt zijn mende bevoegdheden kan haute wetsontwerpen tot wijziging van ren met hétzelfde effect als door de tijdstippen in te dienen. opneming van deze twee groepen Gevraagd of het de bedoeling woningeigenaren in het Grom is. dat de helft van de huurvar boek zou worden bereikt, hogingen die voor de overige De minister gaf uiting aan zijn woningen voor verbetering wordt voorkeur voor een zo eenvoud// gereserveerd voor gemeente- mogelijke administratieve opte*. woningen zal warden gebruikt Vanuit dit oogpunt ware naar hel Deze toezegging heeft de mi- vermindering van de rijksbe- inzicht van de bewindsman voor de hc-ogste deskundigen op hei gebied van de ontwapening. Waarschijnlijk heeft men een de finitieve goedkeuring gegeven aan bet ontwapeningsvoorstel. Jut clan vandaag bij de herope ning van de outwapeningscoitfe Staten. Kortgeleden verklaarde Dulles, dat als de zóne voor luchtinspectie beperkt moet zijn, men beter zou kunnen beginnen met gebieden, die minder dicht bevolkt zijn dan Europa- Volgens Dulles bieden de Ame- rentie in .ouden door Haroïd rikaanse voorstellen een redelij- Stessen ter tafel zal worden ge bracht. Minister Dulles zei na de ver gadering, dat de president zijn goedkeuring heeft gehecht aan het standpunt, dat Stassen op de ontwapeningsconferentie in Lon den zal innemen als de bondgeno ten het er mee eens zijn. Dulles zei dat Stassens instruc- ies binnen bepaalde grenzen rek- baar zijn. Het nieuwe Ameri kaanse voorstel bood een redelij ke kans om vorderingen te ma ken op de weg naar een beper king van de conventionele en kernbewapening, met voldoende garantie tegen een plotselinge aanval. De .Amerikaanse voorstellen voor luchtinspectie van het gehe le gebied der Ver. Staten en de Sowjet-Unie, die door Moskou zijn verworpen, zijn nog steeds van kracht, aldus Dulles. Maar als de Sowjet-Unie alleen met be perkte inspectie wil instemmen, zal „het gebied waarop wij zullen terugvallen, niet door landen be paald zijn". (De Sowjet-Unie wij luchtin spectie van een groot deel van ke kans om aanzienlijke vorde ringen te maken voor het schep pen van verzekeringen tegen plotselinge aanvallen. Ook zou den vorderingen in de richting van beperking der gewone en atoombewapening mogelijk zijn. De besprekingen zullen van daag worden hei-vat, doch men houdt rekening met de mogelijk heid van uitstel oqa Engeland en Frankrijk gelegenheid te geven eerst de Amerikaanse voorstellen te bestuderen. nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid-gedaan n.a.v. op merkingen tijdens het mondeling overleg over dit wetsontwerp tus sen de regering en de commissie van voorbereiding. Bij algemene maatregel van bestuur is voorts te voorzien, zo zei de minister, in antwoord op de vraag of degene, die reeds vóór 1958 verbeteringen heeft aangebracht, bij de déblok- kering zaï worden achtergesteld bij diegenen, die met verbeterin gen zijn begonnen eerst nadat individuele blokkering is moge lijk gemaakt. Overigens zei de minister voor lopig allerminst gesteld te zijn op een zeer grote activiteit bij ver betering van oude woningen, om dat de nieuwbouw vooralsnog voorrang heeft. Dit laatste merk te de minister op bij de suggestie uit de commissie of het opnemen in de wet van de tijdstippen van déblokkering de verbetering van woningen niet zou stimuleren. De bewindsman achtte het echter niet onmogelijk, dat te zijner tijd voor verschillende streken van het land afzonderlijke data voor de ingang van de individuele blokkering zullen worden vast gesteld. Over de vooruitzichten op (le woningmarkt was de minister niet optimistisch gestemd en als de woningmarkt eenmaal verzadigd is dan verwachtte hij, dat de overgrote meerder heid van eigenaars van oude woningen de huurprijs zouden verlagen en de woningen zou den laten voor wat ze dan zou den zijn. Dit verklaarde hij in antwoord op de opmerking of oen veranderende situatie op de woningmarkt de eigenaars van woningen niet tot verbete ringen zou nopen. Zonder blokkering, aldus het regeringsstandpunt, is 't gevaar groot, dat reservering voor wo ningverbetering niet geschiedt. Overigens toonde hij zich geen voorstandster van een blokke ring tot in lengte van dagen uit sluitend voor woningverbetering, omdat dan een eeuwigdurende administratie zou ontstaan waar aan zij geen behoefte had. Zij deelde voorts mede, dat thans een 160-tal ambtenaren Werkzaam is met de omrekening van de „oude" oorlogsschadege vallen. Aangezien het hier geval len betreft, welke reeds voor lopig gefinancieerd zijn, kan de administratieve afwerking enigs zins getemporiseerd worden, zo dat een gedeelte van dit aantal ambtenaren kan worden te werk gesteld bij de administratie van het Grootboek, zonder dat belang hebbenden daarvan enige schade ondervinden. De minister van Financiën deel de tijdens het mondeling overleg in antwoord op een opmerking uit de commissie van voorberei ding mee, dat er geen vrees hoeft te bestaan,, dat de regering bij de uitbetaling een te ruim gebruik zou maken van de mogelijkheid om dit in de vorm van schuldbe wijzen te doen en dat er geen on zekerheid behoeft te bestaan nu de geblokkeerde gelden niet in eet) afzonderlijk fonds worden gestort. Gezien de onwenselijk heid He staatsschuld te vergroten, verdiende het naar zijn mening aanbeveling de déblokkering te doen geschieden in de vorm van contante betaling. Terzake van het in de wet vast leggen van tjjdstinpen van dé blokkering noemde hij uit een oogpunt van huurbeleid het noe men van data niet mogelijk we gens de niet te voorspellen ontf wikkeling van de bouwmarkt. Uit een oogpunt van monetair ■beleid zou het opnemen van tijd stippen in de wet thans eveneens dragen zei de minister van de eerste suggestie inschrij- Wederopbouw en Volkshuisves- ving ook van de gemeenten it r ting, dat de regering zich nog er- Grootboek veel te zeggen. Een over beraadt om de gemeente-enigszins aanzienlijke administra woningen ook onder de werkings- tieve verzwaring verwachtte o? sfeer van de wet te brengen. minister van zodanige wijziging Enige leden der commissie ves- niet, gezien de apparatuur, waar tigden er de aandacht op, dat ook over de gemeenten als wonïm? deze oplossing denkbaar ware, eigenaars reeds beschikken Alle 109.000 woningwetwonin gen, die in de jaren 1946 tot en met 1950 zijn gebouwd niet steun op voet van de bijdrageregeling 1948 zullen volledig onder de huurverhoging vallen. Ditzelfde geldt voor 15.000 in de particulie re sector tussen 1947 en 1952 ge bouwde huurwoningen met steun van de financieringsregeling wo ningbouw 19-17 en 1948. Van de woningwetwoningen, die na 1950 zijn gebouwd met steun op voet van de bijdrageregelingen 1950 zuilen er naar schatting 160.000 ender de huurverhoging vallen. De verhogingspercentages vari eren hier van 1 tot 25 Ook zal van een aantal van de op voet van de premieregeling 1950 en de premie- en bijdrageregeling 1953 gebouwde huizen in de particulie re sector de huur met 1 tot 25 worden verhoogd. Het is nog niet bekend hoe groot dit aantal zal zijn. Deze cijfers zijn van rege ringszijde verstrekt tijdens het mondeling overleg tussen de com missie van voorbereiding en de regering over de wetsontwerpen, waarbij de huurverhoging wordt geregeld, de blokkering en de met een en ander verband hou dende fiscale voorzieningen. De opgave vermeldt verder, dat alle woningen, in de jaren 1940- 1945 met rijkssteun gebouwd, volledig onder de huurverhoging vullen, evenals de ongeveer 3100 woningen, die gebouwd op voet van of analoog naar de hypo theekregeling 1940 en 1941. Voorts vallen onder de huurver hoging ongeveer 10.000 noodwo ningen,waarvóór financiëlè steun is verleend oo grond van het noodwoningenbesluit 1947. Over de herbouwplannen, die onder de huurverhoging vallen, zijn geen exacte gegevens bekend. Uit de commissie was de rege ring gevraagd, of zij niet bereid was het wetsontwerp zo te wijzi gen, dat het procentuele verschil in huurprijzen van de oude wo ningen in de verschillende ge meenteklassen zou worden ver minderd en meer zou worden aangepast aan de verschillen in de vijf gemeenteklassen tussen de naoorlogse woningen. De mi nister meende, dat daardoor geen harmonische verhouding in alle gemeenten zou ontstaan. De mi- f0 noordoostelijke stroming a langzaam af te nemen. Heden zal er dan ook minde met die van woningen, de he prijzen voor bedrijfspanden lei der te verhogen als de koste van verbetering geheel voor kenine van de huurder zijn. i'i: het antwoord van de regen .bleek, dat dit niet de bedoel m is. Voorts werd de regering ge vraagd, of zij bereid is het voor schrift te doen herleven, dat he kosten van verbeteringen slechts mogen worden doorberekend al- zij met schriftelijke toestemming van de huurder zijn aangebracht De minister was hiertoe niet be reid, omdat dit aanleiding kan gr ven tot chicanes en omdat in gevolge het bepaalde in het Bur gerlijk Wetboek de huure de bevoegdheid heeft het uitvo» ren van werkzaamheden die-he niet zinnen te beletten. (Advertentie.) Ideaal voor alle zaken, scholen, verenigingen en bedrijven Zonder stencils, zonder inkt 7 Kleuren in één drukgang. 1000 afdrukken van één moec- - blad. Prijs compleet ƒ135»—. Vraagt demonstratie van dit ster cilwonder aan Int Import Cen tral, Se]terskampweg 14, Beur» kom. ZONNIG. Het weer gedurende het we»/ einde stond geheel onder in vlot/ van een krachtig hogedrukgebteo dat zich uitstrekte van het zeeg» bied ten westen van Ierland tot de omgeving van Nova Zombi Ten gevolge van de aanwezighei van, een uitgestrekt lagedruk ..- bied boven de Middellandse Zee- stond aan de zuidflank van hel hogedrukgefoied een krachtige tot harde noordoostelijke strr ming. Deze voerde lucht aan waarin vrijwel geen bewolk voorkwam. Maar de lucht v - van, polaire oorsprong zodat ondanks de aanhoudende zor,: schijn toch geen hogere maxim dan 16 graden toeliet. Inmiddels begint de kracht va: nister wees er voorts op, dat de huurverschillen tussen oude wo ningen en nieuwbouw ten piatte- lande tot geringere spanningen leiden dan in de steden. Hij zes dit naar aanleiding van de op merking uit de commissie, dat de huren van oude woningen in de lagere gemeenteklassen procen tueel sterker zouden moeten wor den opgetrokken dan in de hoge re. De minister stipte de moge lijkheid nog aan voor de drie grootste gemeenten een afzon derlijke klasse te creëren, hoewel hij geert concreet voorstel ter za ke deed. Uit de commissie was ge vraagd, of het niet redelijk zou zijn, omdat de voor bedrijfspan den maximaal toegestane huur verhoging gelijk wordt gesteld wind^zijn dan zondag. Dit is da- de enige belangrijke veranderir in het weertype. Het blijft ru. melijk zonnig terwijl ook hét temperatuursverloop niet vet verschillen zal van dat van zc - dag. medegedeeld door het K.N.I4.1 De Bilt, geldig van maandags tend tot maandagavond. Minder wind Droog en zonnig weer met - geleidelijk lot matig afneme noordoostelijk^ wind. Qngav- dezelfde temperatirren ais z. dag. In „De Katholieke Werkgever", het orgaan van de algemene Katholieke Werkgeversvereni ging, van vorige week wordt kri tiek geoefend op de regerings maatregel inzake de looncompen- satie voor de komende huurver hoging. In het hoofdartikel schrijft drs. J. H. Derksen o.m., dat de voor de compensatie vastgestelde be dragen hoger zijn dan nodig is ter werkelijke compensatie van de huurverhoging. Zijns inziens is de maatregel mede bedoeld om buiten de werkgever om opnieuw een „overheveling" van inkomen DINSDAG 28 MEI. vun. nun. Breskens 0.50 1.16 Terneuzen 1225 1.53 Hansweert 2.05 2.31 Walsoorden 2.15 2.43 tot stand te brengen. Dit is ken nelijk een buiging in de richting van de werkelijke machthebbers in Nederland: de werknemers vakcentrales, die alle gedane voorstellen, met inbegrip van dat van de regering, onvoldoende hadden genoemd, aldus het hoofd- j 30 artikel. 31 ZON op onder Mei, 28 4.32 20.47 29 4.31 20.48 4.30 20.50 4.29 20.51 MAAN op 3.54 4.35 5.27 6.28 >u O*» 19.48 20.51 21.49 22257

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1