^XOonderiUk West-Duitsland antwoordt Sowjet-Unie KERKDIENSTEN kome DIEFSTAL?! oshare Voor de Zondag COMPENSATIE EN COMPROMIS VLAGGEN VOOR KONINGIN JULIANA EN KONING HARING VAREN EN VLIEGEN ARRESTATIE EN DEMONSTRATIE De regering heeft de knoop doorgehakt: de huurcom- pensatie komt er en dat niet alleen, maar ook het percen tage is vastgesteld. 2 procent op de rechtens geldende lonen is het geworden. De werkgevers vinden het te veel, de werknemers te weinig en het resultaat is dus, dat nie mand tevreden is. Zo gaat dat in een democratie. Het minimum van de compensatie zal bedragen 3,10, 2,60 of ƒ2,10, al naar gelang van de gemeenteklasse. Het maximum van de bijslag wordt gesteld op 4 gulden per week. De verwerking in de c. a. o.'s of loonregelingen mag niet plaatsvinden voor 1 juli 1958. Intussen heeft de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld, dat de huurverhogingen niet voor 1 augustus van dit jaar zullen ingaan. Blijde en sombere gezichten weer te over, maar de laatste overheersen. MOORDAANSLAG OP V OROSHILO V VERIJDELD 100 miljoen rupiah voor aanslagpleger gereformeerde kerk. KINDERSTERFTE DOOR DROOGTE IN NOORD-MEXICO 17 slachtoffertjes en 300 uitgeputte kinderen moesten in ziekenhuizen opgenomen worden i In de plaats Monterrey in Noord-Mexico zijn donderdag 17 kinderen gestorven door gebrek aan water. De voorraden drink water in de stad, die 300.000 in woners telt, zijn door aanhouden de hitte en droogte vrijwel uitge put. 300 uitgeputte kinderen moesten donderdag in- ziekenhui zen worden opgenomen. naar het Sterrengebergte op Nieuw Guinea heeft echter ver traging ondervonden. Wel zal op korte termijn 'n kleine voor expeditie worden uitgezonden. Hoofdzaak zal zijn het bepalen van de plaats voor een vliegveld en het maken van een begin met de aanleg ervan. Technisch leider: kap.-luit. ter zee vlieger G. F. Venema, viegvelddeskundi- ge: ir. Huizinga. LEER OM LEER Onder grote belangstelling is te Utrecht de 6de Inter leder- beurs geopend. De directeur-ge neraal voor handel en nijver heid, drs. J. H. D. van der Kwast, zei in zijn openingsrede o.m.„De omzet van de Neder landse schoenen- en lederindu strie bedroeg vorig jaar 425 mil joen gulden, waarvan 360 mil joen voor binnenlandse afzet en 65 miljoen uit de export. Verge- En by dit alles wordt gemeld, dat in januari van dit jaar door de dienst luister- en kijkgelden meer nieuwe televisietoestellen dan radio's werden geregi streerd, n.l. 9.226 tegen 8.375. Nog in de loop van de maand mei zal het aantal televisietoe stellen in Nederland de 150.000 overschrijden. Welvaart, zorgen en toch televisie. Ra, ra, hoe kan dat? lijken we dit cijfer met dat van 1952, dan zien wij een toene ming van ruim 20%. Hoe verheugend dit verschijn sel ook is, die blijdschap wordt getemperd, wanneer dit cijfer in een wat ruimer kader wordt geplaatst. Want in datzelfde tijdvak nam de invoer van leder en schoenen toe van 25 tot 49 miljoen gulden, zodat relatief gezien de positie van onze schoe nen- en lederindustrie achteruit is gegaan". Ook t.a.v. de export achtte spreker de toestand niet ten volle bevredigend. Maar een dergelijke tevredenheidsbe tuiging hoort men niet zo gauw in Nederland (en daar buiten). Intussen is de Zwarte Ruiter dan toch maar gepakt, met dien verstande, dat hij niet meer zwart bleek te zijn, maar rood was geworden. Zo'n rode rakker tochl (Nadruk verboden.) Het in Medan verschijnende dagblad „Lndonesia Baru" meld de vrijdag, dat tijdens het bezoek van de Russische president Vo- roshilov aan Medan, een poging zou worden gedaan om hem te vermoorden. Volgens het blad ontving de politie in Medan een dag voor de komst van Voroshi- lov een brief, waarin werd ge waarschuwd dat tijdens de mas sabijeenkomst in Medan een jon geman met een vuurwapen een aanslag op de Russische gast zou plegen. Hij zou, bij slagen van zijn poging, „van een bepaald lichaam" een beloning van 100 miljoen rupiah krijgen, aldus de brief. De politie trof onmiddellijk de nodige voorzorgsmaatregelen en de bijeenkomst verliep zonder enig incident. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Hein- rich von Brentano, heeft de Sowjetrussische ambassadeur te Bonn donderdag een nota over handigd, die het antwoord bevat op de Sowjetrussische nota, waarin West-Duitsland werd ge waarschuwd tegen uitrusting van zijn strijdkrachten met atoomwapens. De Russische ambassadeur, Andrei Srhirnof, heeft de nota op het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken in ont vangst genomen. Men verwacht, dat een twee de Westduitse nota over het zelfde onderwerp later in deze week in Moskou zal worden overhandigd. De Sowjet-Unie heeft WesS- Duitsland in 'n op 27 april j.l. ge dateerde nota gewaarschuwd Ik zal de goedertierenheid des Heren vermelden, de veelvoudige lof des Heren, naar alles wat de Here ons heeft bewezen. Want Hij zeide: zij zijn immers Mijn volk. Jes. 63 7, 8. Daar is zoveel oorzaak tot kla gen, zegt het mensenhart. Daar is zoveel oorzaak tot kommer, zeggen velen. Tegenover het klaaglied der treurenden stelt de profeet ech ter het lied des lofs der bewel- dadigden. En als wij onze weg overzien, dan zullen wij moeten erkennen, ook als wij tot de treurenden behoren, dat de zege ningen meer waren dan de be proevingen, dat de goedertieren heden onzes Gods ook over ons ontelbaar waren en zijn. Wij kunnen zo breed uitmeten het leed of de teleurstelling, die ons deel was. En Gods weldaden aanvaarden wij, alsof het zo be hoort. In één woord, wij doen alsof wij recht hadden op Gods goedertierenheden, terwijl het al les onverdiende genade Gods is. *Die ontferming, klinkt ze ons •niet tegen uit dat woordje „want" van onze dagtekst? Het is of de Here hier tot zich zelf zegt: „Zij hebben geen aanspraak op Mijn goedertierenheid, want zij verge ten Mij dagelijks en zij keren zich gedurig weer van Mij af. Maar toch zal ik hun niet doen naar hun zonden, want zij zijn Mijn volk. Ik heb Mijn hand op hen gelegd en Mijn verbond is een eeuwig genadeverbond." Zullen wij de liefde onzes Gods ooit naar waarde kunnen prijzen? Komt Gij mij met Uwen zegen Onverwacht niet telkens tegen? (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) VLAGGEN IN DE REGEN Aan de Nederlandse kust is het weer vlaggetjesdag geweest. En al dreinde of plensde de re gen uit een echt Hollandse he mel, toch waren tienduizenden uitgelopen, om van het unieke schouwspel te genieten. Een his torische ontmoeting was die tus sen de zeegod Neptunus en de uitvinder van het haringkaken, Willem Beukelsz van Biervliet. Optocht en muziek zorgden ervoor, dat de aandacht der toeschouwers niet al te zeer op de regen werd geconcentreerd. Zo ging het in Scheveningen. Maar ook in Vlaardingen en IJmuiden was 't feest. In IJmui den zette de aanwezigheid van minister Mansholt luister bij aan de vreugde. Hoogtepunt was hier de bruiloft van koning Haring, die een Katwijkse scho ne tot levensgezellin koos. Pro ficiat, gelukkig paar! Grotere vlaggen waaiden en grootser feest was het in Stock holm ter gelegenheid van het statiebezoek van H. M. Konin gin Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard. De intocht vond plaats op H. M.'s „De Zeven Provinciën", die een saluut gaf van 21 schoten voor het Zweed se gouvernement, een ereteken dat van de wal af door een Zweedse batterij werd beant woord. Voor het eerst sinds 60 jaar betraden buitenlandse vorsten Zweedse bodem. DE PROF. GEEERD Prof. dr. ir. F. A. Vening Mei- nesz is 70 jaar geworden en werd ter gelegenheid van dit feit gefêteerd in een te Utrecht gehouden vergadering van de Geofysische Kring. De voorzit ter, ir. A. van Weelden, bood een gedenkboek aan, waar o.m. een zwaartekrachtkaart van Ne derland schaal 1500.000 in voor kwam. Prof. Vening Meinesz is immers bekend geworden door zijn vele zwaartekrachtonderzoe kingen, waarbij de Nederlandse marine hem vele diensten heeft bewezen. Vooral de tocht met H. M.'s onderzeeboot de „K XVIII" genoot indertijd gro te belangstelling en is wel het meest bekend geworden. Ook in 1957 worden weten schappelijke expedities onderno men. De uitvoering van de plan nen voor de grote expeditie OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN. ZONDAG 26 MEI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vicaris S. den Blaau- wen- 2.30 uur Ds. P. J- Pennings. Hoek10 uur Ds. P. J. £fn!?mg!; van Axel; 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver- Hulst: 10.30 uur Ds. J. Schol ten, van Terneuzen. Philippine: 2.30 uur Ds. E. Ka. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed. Stern Sluiskil: 10 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. Terneuzen: 10 uur Vicaris J. Lal- leman; 3 uur Ds. J. Scholten Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds K. Verbeek, van Hontenisse. (Bea. H. Doop.) Axel: 10 uur en 3 uur Ds. D. J Couvée. Hoek: Geen opgave. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK (Onderh. Art. 81 D.K.O.) Hoek10 uur en 2.30 uur Ds. Krjj- tenburg, van Zaamslag. Terneuzen: 9 uur Ds. G. Zomer van Spakenburg; 5 uur Ds. C. J. Br een. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (VloosvTijkstraat) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 en 2 uur leesdienst GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. T -en: 9.30 uur, 2 uur en 6 Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. Heiligings-samen- komst; opdrachtdienst 1- v, Brig. L. Nijman; 7.30 uur Ver lossingssamenkomst. VRIJZ. PROT. KERK. (ia samenwerking met de Doops gezinde Kring.) Terneuzen: 10.30 uur (zaal Noord straat 18)Ds. I. J. van Houte, van Middelburg. ROOMS-KATHOLIEKE kerk. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur e» 10.30 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.30 uur, 7.30 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 26 MEI. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur. Dienst. St. Kruis: 9 uur Dienst. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds^-M. de Jong. (Bed. H. Doop.) Hoofdplaat: 10 uur Ds. P. A. van de Vlugt, van Terneuzen. Nieuwvliet: 10 uur Ds. W. B. Bergama, van Waterlandkerkje. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen; 7 uur Liturg Lof zang met Evangelielezing Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement: 2 uur Bevesti ging en intrede van S. Tijmstra, beroepen predikant. Schoondijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen- veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. J. v. d Graaff, van Nieuwvliet. IJzendijke: 9.30 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 9.30 uur Da. H. B. de Neeling. voor het „buitengewoon grote gevaar" dat het zou lopen wan neer het zijn strijdkrachten met atoomwapens zou uitrusten. Volgens de nota hebben de Westerse grote mogendheden met verschillende soorten atoom wapens uitgeruste militaire eenheden in West-Duitsland ge legerd, terwijl „voorbereidingen worden getroffen om het West duitse leger eveneens met kern wapens uit te rusten", hetgeen een „verschrikkelijk gevaar" zou betekenen. In de Sowjet-nota werd ook nog verklaard, dat West-Duits land onder deze omstandig heden, bij het uitbreken van een atoomoorlog „een groot kerkhof" zou worden. Von Brentano sprak, ter gele genheid van de overhandiging van de Westduitse nota, een uur met de Sowjetrussische ambas sadeur Smimof. Men verwacht in Bonn, dat West-Duitsland er in beide nota's op zal wijzen, dat het be reid is opnieuw te verzekeren dat het rekening zal houden met de Russische wensen op het gebied der veiligheid, mits de Sowjet-Unie instemt met her eniging van Duitsland. Aangaande het vraagstuk van een eventuële uitrusting der Westduitse strijdkrachten met atoomwapens zal de Westduitse regering erop wijzen, dat dit in de komende twee of drie jaar nog niet aan de orde is. Verno men wordt, dat in de nota's wordt ontkend, dat de Westduit se regering atoomwapens voor haar strijdkrachten heeft ge vraagd. Tenslotte is in beide nota's in ondubbelzinnige bewoordingen uiteengezet, dat West-Duitsland er geen bezwaar tegen heeft, wanneer zijn bondgenoten be sluiten hun op Westduits gebied gelegerde eenheden met atoom wapens uit te rusten. De Westduitse regering is van mening dat iedere regering met gevoel voor verantwoordelijk heid, ingeval de ontwapenings besprekingen mislukken of ein deloos worden gerekt, er ernstig over moet gaan denken, zijn strijdkrachten met moderne wa pens uit te rusten. De bondsre gering voegt hieraan toe, dat het recht van iedere soevereine staat is, zijn veiligheid te verze keren en zijn verplichtingen te genover zijn bondgenoten na te komen. Een bij voorbaat afzien van het stationeren van atoom wapens op Westduits gebied, voordat een algemene ontwape ningsovereenkomst is bereikt, zou niet bijdragen tot de veilig heid van de bondsrepubliek. De bondsregering doet in haar nota, die een antwoord vormt op een Russische nota van 27 april, een beroep op de Sowjet- Unie in te stemmen met een doeltreffende contröle op de ontwapening. Dat de Westduit se politiek zou leiden tot een ongebreidelde bewapeningswed loop wordt ten stelligste ont kend. Vrijwillig heeft de bonds republiek afgezien van de pro- duktie van atoom-, biologische en chemische wapens, waardoor zij een doeltreffende bijdrage leverde tot de atoomontwape ning. In dit verband verklaart de bondsregering dat een dergelij ke beschuldiging van de zijde van een der grootste atoommo- gendheden zeer verrassend is. Bovendien zo wordt gezegd, heeft de Sowjet-Unie, voor zo ver bekend, nog nooit haar be doelingen ten aanzien van de toekomstige bewapening van haar strijdkrachten bekendge maakt. De Westduitse regering is dan ook niet bereid, in te gaan op de eis van Moskou om opening van zaken te geven be treffende haar bewapenings plannen. Wel zegt zij, dat er geen schijn van bewijs is voor de Sowj et-bewering, dat de bondsrepubliek het centrum zou worden voor atoomwapens van de NAVO. Door J. FLETCHER 32). (Nadruk verboden.) WOENSDAG 29 MEI. Oostburg: 7 uur Lit. Avondgebed. De detective glimlachte, nam de huistelefoon op en sprak eni ge woorden. Enige ogenblikken daarna ging de deur open en een heer trad binnen. Door de zware baard had hij een uiterlijk van een bejaard voornaam genees heer. „Meneer Schmidt", stelde de politieman hem voor aan Jimmie. „Hij staat tot uw beschikking, meneer." Jimmie groette meneer Schmidt en keerde zich weer naar de chef. „Zoudt u zo goed willen zijn meneer Schmidt de zaken uit te leggen, wanneer ik vertrokken ben? Ik heb op het moment zeer veel haast. Wel wil ik meneer Schmidt nu precies zeggen, wat ik verwacht dat vanavond ge daan wordt. Het is namelijk het volgende", vervolgde hij tot de heer Schmidt. „Vanavond me neer om half zeven dineer ik met een dame in het restaurant aan het eind van de Rue Royale u kent het? ja? Ik zou graag willen dat u daar bent om met ons mee naar binnen te gaan of u zoudt daar reeds kunnen zijn, als wij er komen dat zou mis schien nog beter ziin en ons dan kunnen vo^g n als wij het weer verlaten. We zullen naar een of ander theater gaan u zult ons ook daar moeten volgen. Daarna zal ik de dame brengen naar een adres in de Rue de la Paix de hoedewinkel van Va lerie en Cie. Ik zal dan naar mijn hotel gaan, waar u ook moet blij ven logeren het is Grand Ho tel. Ik zal nu even naar het ho tel telefoneren om een kamer voor u te reserveren dicht bij de mijne. U bent een vriend van me, begrijpt u? We zullen elkaar dan op uw kamer ontmoeten. U behoeft slechts te vragen naar de kamer die de heer Trickett voor u heeft besteld. Heeft u alles vol doende begrepen?" „Uitstekend meneer", antwoord de de detective „Ik begrijp u vol komen. Ik zal in de avond mijn koffer naar het hotel laten bren gen." „Dat is oed", zei Jimmie. Hij nam zijn portefeuille en overhan digde de chef enige banknoten, wisselde nog een paar woorden met hem over het bewaren van i het geheim en de toekomstige ontwikkeling van de zaak en ging weg. In de dichtsbijzijnde telefoon cel belde hij het hotel op en be stelde 'n kamer voor zijn vriend, de kamer naast de zijne als het kon. Daarna wandelde hij naar de Rue Royale en wachtte op Eva Walsden. „Ik wed om vijftig pond, dat ik gevolgd wordt", mompelde Jim mie. „Ik hoop alleen, dat die voor name politieagent de waarheid gezegd heeft, toen hij beweerde dat Schmidt onbekend is in de aristocratische misdadigerswereld van Parijs." Terwijl Jimmie voor de deur van het restaurant op zijn gast wachtte, kwam Schmidt, als een op-en-top gentleman gekleed, aanwandelen. Hij keek Jimmie aan, doch toonde niet dat hij hem beter kende dan de eerste de beste lantaarnpaal, en ging het hel verlichte lokaal binnen. Vijf minuten later, toen Jimmie met Eva binnentrad, zag hij hem aan een tafeltje zitten met een klein glaasje vóór zich. Zonder er zich rekenschap van te geven kwam er een gevoel van rust over Jim mie neer, nu hij wist dat hij en zijn gast onder veilige hoede wa ren. Jimmie had er nog over nage dacht of hij Eva de gebeurtenis sen van die avond zou vertellen Hij liep maar met het idee rond, dat zij in gevaar verkeerde. En toch als hij haar alles vertel de, dan zou zij misschien een heel verkeerde indruk van hem krijgen. Zij wist betrekke lijk weinig van hem en daardoor zou zij misschien veronderstellen dat hij haar gebruikte om Charles en de dievenorganisatie te van gen. Hij besloot daarom de tot nu toe gevolgde weg verder op te gaan en de dingen laten ko men, zoals zij zich voordeden; hij 1 zou er in elk geval voor zorgen dat zij veilig in Londen terug keerde. Daarna „Hebt u niets meer van mon sieur Charles gezien," vroeg hij, terwijl zij gingen zitten. „Is hij niet meer terug gekomen?" „Monsieur Charles heb ik niet meer gezien. Maar.... ik heb madame uit Londen gehoord." Zij glimlachte geamuseerd toen Jimmie haar uiterst verbaasd aanstaarde. „Madame Charles!" riep hij uit. „Wat? sinds ik u voor het laatst gezien heb?" ,Zij heeft getelefoneerd van middag. Ik veronderstel, dat monsieur Charles eerst gespro ken had. Zij is woedend." „Woedend? Over die koffer?" „Over die koffer. Ja. Zij maak te een vreselijke drukteen was nu niet precies beleefd tegen me. En zij zei, dat Ik direct alles in het werk moest stellen om de koffer terug te vinden het werk moest ik maar laten lig gen." „Hoe laat was dat?" vroeg Jim mie, nadat hij enige ogenblikken had nagedacht. „Hoe laat? Oh, ongeveer half twee. Natuurlijk kon ik niets doen. Ik begrijp trouwens niet, waarom er zoveel beweging ge maakt wordt voor zo'n belache lijke kaas. Toch zal ik een zeer onaangenaam kwartiertje moeten doormaken, als ik weer bij ma dame terugkom." „Misschien zou het toch wel beter zijn, als ik met haar sprak. Wellicht zou ik haar tot reden kunnen brengen." (Wordt vervolgd.) De warmte heeft ook een op leving van de kinderverlam ming tot gevolg. In de afgelo pen paar dagen hebben 92 kin deren deze gevreesde ziekte ge kregen. De scholen zijn gesloten en de handel ligt vrijwel stil. Over dag waagt niemand zich bui tenshuis. De temperatuur liep woensdag op tot 106 graden F. in de schaduw. Men heeft maatregelen getrof fen om door de olieleiding van Tampico naar Monterrey water naar de stad te pompen. In af wachting van deze toevoer wordt driemaal daags in verschillende stadswijken water uitgedeeld. Ook elders in Mexico heeft men van de hitte te lijden. In het ka- toengebied van Torreon steeg het kwik woensdag tot 100 graden F, in de hoofdstad Mexico die hoog ligt tot 85 graden.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5