Toekomst landbouw is niet somber McMillan over waterstofbom Honderdduizenden huisvrouwen gebruiken nu Friesche Vlag Goudband KOFFIEMELK L D X O EGYPTE HEFT MAATREGELEN TEGEN BRITSE EN FRANSE SCHEPEN OP BEKENDE FRANSE INVLIEGER OMGEKOMEN En ze zijn er enthousiast over! Geen geknoei meer met melk die steeds moet worden opgekookt, geen vellen 'n Klein scheutje Goudband - de énige koffiemelk met 31 °/o vaste melkbestanddelen - maakt ieder kopje koffie tot een tractatie. PRESIDENT SCHAERF BEEDIGD HET PROCES OVER DE SCHAT VAN DONGO «HIGH SOCIETY.» Gezien de overweldigende belangstelling voor de succesfilm A pMi jg fi mmm finO ff E M B I VW K v geven w" HEDENAVOND de allerlaatste voorstelling van deze musieal-TECHNICOLOR. Voorkomt teleurstelling en bespreekt Uw plaatsen. met GRACE KELLY en BING CROSBY I De toekomst van de landbouw geeft geen enkele reden tot som berheid, mits alle technische, economische en mentale factoren, die produktie en afzet bepalen, doorlopend worden bestudeerd en geanalyseerd. Dit verklaarde de directeur van de cultuurtechnische dienst ir S. Herweyer in een toespraak over „Landbouw en industrie in de Hollanden" voor de 177ste vergadering van de Hollandse Maat schappij van Landbouw. Ir Herweyer hing een breed moet gespaard blijven in zijn lo- beeld op van de toekomstige ont- gische situering. Modernisering met belichting, irrigatie, gemeen. schappelijke verwarming, auto matisering van werkzaamheden wikkeling van ons volk, van onze steden en van onze havens en industrie tot 1980. De landbouw behoeft daarbij over het alge meen gesproken niet in het ge drang te komen, ook al zal tegen die tijd nog maar 80 percent van de thans bestaande cultuurgrond over zijn. De Delta, de wereldhavenfunc tie van het westen des lands en de noodzakelijke industrialisatie en stedelijke bebouwing om de bevolkingsaanwas werk en wo ning te verschaffen, zal naast cultuurgrond industriële investe ringen vergen van 50 tot 100.000 gulden per persoon. De regering stimuleert ontwik, keling elders, bij Delfzijl en in Brabant, om zoveel mogelijk cultuurgrond te sparen. Toch zal Noord-Holland tot 1980 nog 17.000 ha landbouwgrond moe. ten missen en Zuid-Holland ver moedelijk 25.000 hectare. De georganiseerde landbouw moet om niet „overvallen te wor den" Intensief meespreken en mee studeren, ook ten aanzien van de recreatie van de stedelijke bevolkingen om zo tot evenwich tige oplossing te kunnen komen. De agrarische beroepsbevol king zal in 1980 tot 7 percent zijn teruggelopen. In de Hollan den zal dit nog kleiner zijn. Vreemde arbeidskracht zal schaars en duur zijn, zodat het vraagstuk van de besteding van- de arbeid een enorm belangrijke rol zal gaan spelen. De vaste ar beider zal voor de bedrijven de voornaamste zijn. De economi sche arbeidsproduktiviteti zal in de Hollanden tot het uiterste moeten worden opgevoerd. Het economische rendement van de boerderij zal niet naar de hoog ste produktie berekend kunnen worden, maar naar de produktie in verband met het bedrijfsplan en de daaraan ten grondsiag lig gende arbeidsbezetting. Dit bete kent goede verkaveling en bereik baarheid en het omvormen van ondoelmatige boerderijen. Bedrijfsgebouwen zullen als werktuigen met geregelde ver vanging beschouwd moeten wor den. De mechanisatie zal groter vlucht moeten nemen terwijl het loonwerk, eerder dan het coöpe ratieve werktuigenbezit, een voorname functie zal gaan ver vullen. De boeren zullen intensief moe ten samenwerken op het gebied van grondbewerking, vliegtuig- bespuiting, produktenbewaring, enz. De weidebouw zal grote veran- deringen te zien geven. Het zelf kazen zal goeddeels verdwijnen. Het mechanisch melken, in 1956 drie maal meer toegenomen, dan in voorgaande jaren (in Fries land acht maal meer) gaat mel ken van 12 koeien per uur door een man mogelijk maken. De doorloopstal zal dit aantal tot minstens vijftien verhogen. Het „loonmelken", gepaard aan af voer per tankwagen, dat in Gro ningen reeds in zwang komt, zal de arbeid op de boerderij vermin deren. Dit is van belang in het streven naar de 40-urige werk week. Betere wegen en voorzie ningen, intensieve scholing, streek inplaats van dorpsontwik keling e.d. moeten daaraan ge paard gaan. Het westelijke tuinbouwgebied De Egyntlsche douane-autori teiten hebben alle discrimineren de maatregelen ten aanzien van Britse en Franse schepen opge heven. Deze maatregelen werden vorig jaar wegens de Brits-Fr-m- se actie tegen Egypte, afgekon digd. Britse en Franse schepen kun nen nu weer vrijelijk Egyptische havens aandoen om goederen te laden of te lossen, zo maakte radio Cairo bekend. Heden zullen, voor het eerst sedert de Suezcrisls in november, weer Amerikaanse oorlogssche pen het Suezkanaal passeren. Het betreft hier twee torpedo- boot, jagers en twee transport schepen, die in zuidelijke rich ting door het kanaal zullen va ren. Voorts zijn maandag voor het eerst sedert november weer pas sagiers van een Brits schip, de 11.252 ton metende „Caledonia", in Port Said aan wal gegaan. In Ismailia zijn Eggyptische onderscheidingen uitgereikt aan 12 Griekse en 57 Egyptische loodsen, die na de terugtrekking der Britse en Franse loodsen in september, schepen door het Suezkanaal geleid hebben. enz. zijn zeker verantwoord. De industrie zal i.v.b.m. watervoor ziening en gassen rekening met de behoefte van de land- en tuin bouw moeten houden. De agrarisch-technische en -economische opleiding zal naast een goed leerlingenstelsel de toe komst van de jonge aanstaande boer zijn. Gestreefd moet wor den naar de in het algemeen eco nomisch verband doelmatige en renderende boerderij. Wij maken thans een ontwikkeling mee, die in de Ver. Staten reeds 15 jaar geleden begon. Indien wij deze ontwikkeling opvangen is er naar mening van Ir Herweyer geen reden tot som berheid over de toekomst van de landbouw. De bekende Franse invlieger Charles Goujon, een vroegere kampioen-wielrenner, is dinsdag met een straaljager van het ty pe „Trident-2" verongelukt. Het toestel ontplofte in de lucht kort na de start van het vliegveld van Melun-Viliaroche bij Parijs, terwijl 't vrijwel ver ticaal de lucht inschoot. Goujon zou later deze week dit toestel gedemonstreerd heb ben op de luchtvaarttentoon stelling in Parijs. De „Trident 2" kon met een aanloop van minder dan 500 meter opstijgen en in 2'/i mi nuut een hoogte van 15 kilome ter bereiken. Het toestel was be stemd voor het onderscheppen van straalbommenwerpers. „Wanneer de Britse waterstof bomproefnemingen in de Stille Oceaan beëindigd zijn, zal Groot- Brittannië in dezelfde positie ver keren als de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Het zal ons dan mogelijk zijn op voet van gelijk heid te spreken over regelingen, die kunnen worden getroffen om in de toekomst proeven met atoomwapens te beperken of deze op de een of andere wijze onder toezicht te stellen", aldus heeft de Britse minister-presi dent, Harold MacMillan, woens dag te Londen op de jaarlijkse bijeenkomst van de conservatie ve vrouwenorganisatie verklaard. Hij voegde hieraan töe: „Er zijn er, die er bij ons op aandrin gen onderscheid te maken tussen atoomwapens en ander oorlogs tuig. Hun leuze is: „Verbiedt de atoomwaterstof)bom" Doch lou ter hiermede alleen zal ik nooit instemmen. Een oorlog zal niet worden voorkomen, door het gebruik van atoomwapens te verbieden. Wij zouden hiermede slechts dit be reiken dat, indien er een oorlog zou komen, wij deze vrijwel zeker zouden verliezen", aldus Mac- Millan. MacMillan verklaarde voorts, dat de conservatieve regering, „evenals haar socialistische voor- ganster indertijd in het geval van de atoombom", meende, dat En geland een eigen wapen voor het Bij Britse Vlag staat dt volledige, samenstelling op het etiket. Friesche Vlag goudband 'afschrikken van een mogelijke aanvaller moet hebben en op dit gebied niet afhankelijk mag zijn van welke bevriende mogenheid dan ook. Zonder waterstofbom zou En geland voor een moeilijke keus staan: het opgeven van alle hoop op verzet of het dragen van be wapeningsuitgaven die de hoop op het verhogen van de Britse le vensstandaard ernstig zouden schaden, zo niet vernietigen. Ook zou men alle kansen op beëin diging van de dienstplicht vaar wel moeten zeggen. De premier geloofde, dat „al gemene vrees wellicht kan die nen als brug waarover men vei lig in een toekomst kan komen waarin de vrede op vaster en po sitievere grondslagen kan wor den gebouwd". Verdediging van Selwyn Lloyd. MacMillan verdedigde in zijn toespraak ook het beleid van zijn minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Politici hebben op laatstgenoemde, sinds Eden in de herfst van 1956 besloot tot een gewapende actie tegen Egypte, voortdurend kritiek geoefend. „Wanneer de geschiedschrijver het verhaal van de jongste ge beurtenissen neerschrijft hel is nu nog niet voltooid twijfel ik er aan dat hij over een uitge breid feitenmateriaal zal beschik ken, om het werk van sir Antho ny Eden die hierin op zo be kwame wijze door zijn minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd werd bijgestaan te rechtvaardigen. Selwyn Lloyd heeft zich gedu rende de gehele periode van de Suezcrisis en daarna standvastig betoond en het hoofd koel gehou den. Sir Anthony Eden wij verheugen ons allen over zijn ge stadig herstel vond in hem 'n toegewijd en scherpzinnig colle ga en dat is ook mijn ervaring. Lloyds werk is bijzonder moei lijk. Ik geloof niet dat er in de ge hele periode van de verwarde en verstoorde na-oorlogse betrek kingen een tijdperk is geweest, waarin de spanning en de inspan ning, om deze te verwerken, zo aanhoudend is geweest, als in het tweede halfjaar van 1956", aldus premier MacMillan. Vele Lagerhuisleden menen, dat MacMillans woorden van lof voor Selwyn Lloyd ten doel heb ben de wijdverbreide geruchten te weerleggen, volgens welke diens rol vrijwel uitgespeeld zou zijn. Zij zien in MacMillans uitlatin gen een officiële „motie van ver trouwen" in Selwyn Lloyds be leid als minister van Buitenland se Zaken. Adolf Schaerf, de nieuwe pre sident van Oostenrijk, heeft gis terochtend op een gemeenschap pelijke bijeenkomst van de twee Kamers van het parlement de eed afgelegd. Verkrijgbaar in flessen van 1/4 liter (270 gram) f 0.45 l&Uto (3,40 granjj f 0.77 Direct nadat- Mussolini en zijn ministers in april 1945 waren ge fusilleerd in het noord-Italiaanse stadje Dongo „zwom het hele ge bied in het goud". Dit verklaar de de getuige Luigi Grassi dins dag voor de rechtbank te Padua, waar het proces wordt gevoerd tegen de dieven van het vermo gen van Mussolini (de z.g. „schat van Dongo"). 35 partizanen, voor het groot ste deel communisten, worden be schuldigd van verduistering van een groot deel van deze schat, die Mussolini en zijn ministers bij zich hadden toen zij in het voorjaar van 1945 naar Zwitser land trachtten te vluchten. Enke le beklaagden worden er ook van beschuldigd dat zij de vier men sen hebben vermoord die wel licht antwoord hadden kunnen geven op de twee voornaamste vragen: „Hoe groot was de schat en wat gebeurde ermee?" De openbare aanklager stelt, dat een groot deel van de schat in de communistische partijkas sen is verdwenen. Ulgnor Grassi, die ten tijde van de moord op Mussolini commis saris van politie was in Como, de hoofdstad van de provincie waar het konvooi, waarin Mussolini zich bevond, door partizanen werd aangehouden, zei: „Een groot aantal mensen droeg pak ken van miljoenen lires met zich mee. Overal zag men bankpapier, goud en juwelen. Ik heb zelfs gehoord, dat in het Duitse kon vooi, dat vóór de kolonne van Mussolini reed, rolletjes bankpa pier door de soldaten werden ge bruikt om er het vuur mee aan te steken, waarop zij hun maal tijden bereidden". Ulgnor Grassi verklaarde, dat hij ongeveer 500 miljoen lire en 50 kg goud terug had weten te bemachtigen (dit goud zou voor het grootste deel afkomstig zijn geweest van de trouwringen, die de Italianen hadden ingeleverd om de oorlog tegen Abessinië in 1935 mogelijk te maken). Hij had volgens 2ijn zeggen het goud en het bankpapier naar Ro me gezonden, maar hij had daar na vernomen, dat er „een flinke hoeveelheid onderweg verdwe nen was".

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 7