Minister Mansholt over grondrente en eigenaarslasten EK IS WEER GRASBOTEK Rechtszaken Enkele Polen uit de partij gestoten Het nieuwe Duitse leger (I) Eric de Noorman - De verloren Viking Memoires van Lord Halifax „Bijdrage in de Nato, enig mogelijke weg..."' Geruchten over monetaire maatregelen tegengesproken DE HITTEGOLF IN BIRMA exists S Vaste minimum garantie prijzen pootaardappelen gewenst ACHT JAAR VOOR DOODSLAG OP VOETBALVELD DRIE EN EEN HALF JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR MOORD OP BABY Islamietische godsdienst leraren verzochten Soekarno zijn „conceptie" terug te nemen In zijn Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer over de begroting van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening schenkt minister Mans- holt uitvoerig aandacht aan grondrente en eigenaarslasten. De bezwaren van vele leden te gen de hoogte van de bedragen, waarvan de regering wil uitgaan als vergoeding voor de z.g. grondrente als element in de kostprijsberekening meent de minister te moeten betwisten. Deze leden zien n.l. over het hoofd, dat deze bedragen mini ma zijn, die slechts in de kost prijsberekening gehanteerd wor den teneinde te voorkomen, dat een stijging van de pachten ten gevolge van een eventueel tij delijk gunstige rentabiliteit zou worden geconsolideerd in hoge re garantieprijzen, waarmede winsten tot kosten zou worden gemaakt. Aan de eigenaars van de grond wordt daarom evenals aan de agrarische producent slechts een minimum vergoe ding gegarandeerd. Evenals de agrarische producent zal dan o»ok de eigenaar van de grond slechts een hogere vergoeding dan het gegarandeerde mini mum verwerven door gunstige marktontwikkelingen of bij pro- duktie onder gunstige omstan digheden dan die, waarvan in de kostprijsberekeningen is uit gegaan. Het incalculeren van minimumbedragen voor grond rente in de kostprijsberekenin gen acht de minister een prin cipiële beslissing, waartegen zijns inziens geen steekhouden de bezwaren zijn ingebracht. Hoewel de sterk gestegen eige naarslasten een uitstel van de herziening der uitgangspunten van de kostprijsberekeningen op dit punt niet gedoogden, kon slechts tot een voorlopige her ziening worden overgegaan, daar een definitief standpunt eerst kan worden bepaald, na dat meer gegevens omtrent deze eigenaarslasten beschikbaar zijn. Het door het Landbouw Economisch Instituut uitge brachte rapport ten aanzien van de hoogte der eigenaarslasten was in verband met de beschik bare tijd immers beperkt van opzet en als eerste oriëntatie be doeld. Hoewel deze eerste oriën tatie alleszins dienstig was voor het vormen van een oordeel aangaande de op korte termijn in het pact- en prijsbeleid door te voeren wijzigingen, is de mi nister van mening, dat de resul taten van *en meer omvatttend 'ëtt fundamenteler onderzoek •Vereist zijn voor een politiek'-'op langere termijn. Hij heeft der halve aan het L. E. I. het ver- zoek gericht tot het instellen van een breder onderzoek, dat zich ook zal dienen uit te strek ken tot die gebieden, waarvan in het huidige rapport over de eigenaarslasten geen berekenin gen konden worden opgenomen wegens het geringe aantal in administratie zijnde bedrijven, doch voor welke gebieden wel kostprijsberekeningen worden opgesteld. Voorts heeft hij het Landbouwschap, de federatie van grondeigenaren en de bond van landpachters en hypotheek- boeren verzocht hem van advies te willen dienen over de in dit verband door te voeren wijzi ging van de pachtnormen. De financiële en monetaire situatie maakt het onmogelijk om de gevolgen voor de garan tieprijzen van de verhoging der normen voor bedrijfsgebouwen in de kostprijsberekeningen, in alle gevallen op direkte wijze te financieren. In die gevallen, waarin de garantie geëffecuteerd wordt door middel van toesla gen aan het einde van de pro- duktieperiode, zullen de bedra gen niet onmiddellijk aan de producenten worden uitgekeerd, doch worden geblokkeerd en te goed geschreven op een groot boek. Dat deze handelwijze een me ten met twee maten zou inhou den, vermag de minister niet in te zien. De blokkering is een uit vloeisel van de precaire budget taire situatie en deze situatie kan' geen aanleiding zijn tot blokkering van bedragen die niet door de schatkist doch di- rekt door de consument betaald worden. Ongetwijfeld zal de uitwer king van de blokkeringsprocedu re bepaalde moeilijkheden met zich meebrengen. De minister stelt zich op het standpunt, dat het bedrag ten name van de eigenaren zou moeten zijn aan de pachtverho- ging, welke tot stand zal komen. Dit zal evenwel in de praktijk niet geheel te verwezenlijken zijn. Dit zal de blokkering voor de rogge, voortgebracht op zand en veengronden, inderdaad moeilijkheden opleveren. Men zal niet kunnen ontkomen aan het maken van onderscheid tus sen de rogge, voortgebracht op zandgronden en die, welke in de veenkoloniën wordt ver bouwd. Deze moeilijkheid doet zich echter niet slechts bij de rogge voor. De minister acht het bepaal delijk onjuist om de aan het in cultuurbrengen van gronden in de N. O. polder ten grondslag gelegde kosten in verband te brengen met de in de kostprijs berekening op te nemen mini mum grondrenten. Bepaalde objecten moeten met gemeen schapsgelden worden gefinan cierd, omdat de toekomstige op brengsten in verhouding tot de investering zouden kunnen prik kelen. Dat de overheid deze pro jecten wel aanvat hangt samen met het feit, dat het nut daar van, bezien uit het oogpunt van het algemeen belang, groter is dan bezien vanuit het individu ele gezichtspunt. Evenzo kan worden gesteld, dat de betekenis die de land bouwgrond aan aanwezigheids- waarde heeft voor de Nederland se volksgemeenschap, mede ge zien in 't licht van b.v. oorlogs omstandigheden, een geheel an dere is dan die daaraan moet worden toegekend als produk- tiefactor voor de voortbrenging van landbouwprodukten op dit moment. De Indonesische minister van Financiën, Sutikno Slamet, heeft dinsdag met kracht de in Djakar ta lopende geruchten tegenge sproken, als zouden de deposito's bij de banken worden bevroren of geblokkeerd. Deze geruchten hadden maandag tot een kleine run bij de banken geleid. De minister legde zijn verkla ring af na een bijzondere bijeen komst van de monetaire raad, waarin de alarmerende financiële positie van het land werd bespro ken. Na afloop van deze bijeenkomst werd geen verklaring uitgegeven, doch welingelichte kringen ach ten het mogelijk, dat de monetai re raad verhoging van de accijn zen op bier, suiker en sigaretten zou, overwegen. De aanhoudende geruchten, dat de regering de bankbiljetten van 1.000 rupiah zou kunnen con- fiskeren, werden door bedoelde kringen tegengesproken. Premier U Nu van Birma heeft op een persconferentie verklaard vast te geloven, dat de huidige hittegolf en de droog te in het land „het gevolg zijn van de zonden van het volk". Als driekwart van de hier aan wezige verslaggevers de voor schriften van het Boeddhisme zou opvolgen, zei hij, zou de re gen zonder twijfel komen. De premier zei dit naar aan leiding van de vraag van een verslaggever of hij wist, dat het volk de regering verantwoorde lijk stelde voor de hittegolf. Het is n.l. een oud geloof in Birma, dat natuurrampen het gevolg zijn van de verkeerde daden van de overheid. Publikatie van Het Nederlands Zuivelbureau 's-Gravenhage Volgens de memoires van lord Halifax, die in 19381940 minis ter van Buitenlandse Zaken was en later Brits ambassadeur in Washington, hebben de Britse autoriteiten in het voorjaar van 1939 voorzorgsmaatregelen geno men met oog op de mogelijkheid dat het Duitse vestzakslagschip „Deutsehland" zou trachten ko ning George de VI te ontvoeren, die toen aan boord van de „Em press of Australia" de Atlanti sche Oceaan overstak voor een officieel bezoek aan de Ver. Sta ten en Canada. Deze maatrege len waren echter overbodig ge weest. Voorts wordt in de gedenk schriften onthuld, dat president Roosevelt destijds de suggestie heeft gedaan, dat Engeland zijn kroonkolonie Hongkong aan Chi na zou afstaan om de Chinese legers in hun verzet tegen Ja pan aan te moedigen. Over het akkoord van Mün- chen in 1938 zegt lord Halifax, dat hij mogelijk zelf tot de cri tici zou hebben behoord, als hij zich niet in een verantwoorde lijke positie had bevonden. Hij was overigens van mening, dat het beter was geweest kritiek uit te oefenen op het feit, dat op- eenvolgende regeringen van alle politieke partijen hadden ver zuimd te bewapenen. Ook maakt de oud-minister melding van een mysterieuse boodschap, die) op 21 augustus 1939 kort voor het uitbreken van de oorlog, uit Duitsland was ont vangen. Hierin werd te kennen gegeven dat Hitiers minister van Luchtvaart Goering naar Lon den zou willen komen voor over leg met de Btitse premier. Er werd een regeling getroffen voor een geheim bezoek op de 23-ste. Goering zou per vliegtuig komen en landen op een niet-gebruikt vliegveld in de omgeving van Chequers, het buitenverblijf van de premier. Op 24 augustus werd echter uit Duitsland bericht, dat Hitler van mening was, dat het bewuste bezoek niet direct nut tig zou zijn. Twee vroegere leden van het Poolse politieke bureau, Jakub Herman en Stanislaw Radkie- wicz, zijn uit de party gestoten omdat zy hun partijplicht hebben verzaakt bij het toezicht op de werkzaamheid van het oude mi nisterie van openbare veiligheid in de jaren 1949 tot 1955. Laatstgenoemde is minister van openbare veiligheid geweest. Ook geroyeerd is een vroegere onderminister van openbare vei ligheid, Mieczyslaw Mietkowski. Sedert de laatste voltallige ver gadering van het partijbestuur ten tyde van de „oktoberrevolu tie" van vorig jaar is een onder zoek ingesteld naar ongemoti veerde en valse beschuldigingen, onrechtmatige arrestaties, pro cessen en vonnissen en naar „schadelijke en misdadige metho den bij het onderzoek door de politie". De met dit onderzoek belaste commissie is tot de conclusie ge komen, dat in de bovengenoem de jaren het toenmalige politie ke bureau zonder enige twijfel niet werd ingelicht over het werk van de veiligheidsdiensten en geen kennis kon nemen van hun activiteit, zelfs niet als het om politieke kwesties van het groot ste belang ging. De commissie heeft getracht vast te stellen of de ongemoti veerde arrestaties en vals.? be schuldigingen niet gebiseerd wa ren op weloverwogen uitlokking of kwade trouw van degenen, die het toezicht op de veiligheids diensten uitoefenen. „De com missie heeft geen bewijzen ge vonden, die een dergelijke be schuldiging staven" Onder de slachtoffers van deze valse beschuldigingen bevonden zich „verdienstelijke en toegewij de partijleiders", aldus het rap port van de commissie, dat door het centrale comité van de Pool se communistische partij werd goedgekeurd. Deze „verdienstelijke en toege wijde partijleiders" waren o.a. Wladyslaw Gomuika, die vorig jaar na lange tijd gevangen te hebben gezeten weer de leiding over de partij kreeg, generaal Marian Spychtlski, die thans mi nister van Defensie is, en gene raal Waclaw Komar, de comman dant van de troepen voor de bin nenlandse veiligheid. Landbouw en handel streven naar vaste minimum garantie prijzen zonder kortingen voor pootaardappelen. Dit in plaats van de vroegere onzekere prij zen bij overname van overschot ten. Men acht het gewenst, dat bij overname een redelijke vergoe ding voor aan de teelt verbon den kosten en risiko's wordt ge geven. Bij minimum garantie prijzen zullen pootaardappelen zich in prijs steeds, onafhanke lijk van vraag en aanbod, boven een minimum niveau bevinden. Volgens het Landbouwschap zijn de reserves in het pootaar- dappelfonds aanzienlijk aange tast. Men wil een verordening ontwerpen waarin voor de oogst 1957 een heffing wordt vastge steld van 150.— goedgekeurde hectare pootaardappelen, waar van 10,— voor propaganda in het buitenland. Het bedrijf schap voor de handel stelt zich voor de uitvoerheffing te verho gen van 50 op 75 cent per 100 ki logram. 3IOORDENAARS MAASTRICHTSE MOTORHANDELAAR KREGEN 15 JAAR GEVANGENISSTRAF De Maastrichtse rechtbank heeft dinsdagmorgen de 19-jari- ge handlanger J. van G. en de 23-jarige garageknecht M. J. S. wegens moord met voorbedachte rade, gepleegd op 25 augustus van het vorige jaar op de 50-ja- rige motorhandelaar H. J. Moh- nen te Maastricht, conform de eis veroordeeld tot elk vijftien jaar gevangenisstraf. Verdachten zouden de moord gepleegd hebben in overleg met de vrouw van het slachtoffer en diens 19-jarige knecht H. J. N. De verdachten Van G. en S. gin gen in de late avond van 25 augustus naar de woning van Mohnen, verschaften zich met de huissleutel toegang en over vielen hem in zijn slaapkamer. S. had het slachtoffer met een gummistok op het hoofd gesla gen, waarna van G. vijf revol verschoten loste op de heer Mohnen, die door vier kogels werd getroffen. De daders gin gen toen, zonder zich verder om het slachtoffer te bekommeren, weg. De heer Mohnen werd pas enige uren later door thuisko mende buren die hen; hoorden kreunen gevonden eri overleed kort daarna in het ziekenhuis. De vrouw van het slachtoffer, de 45-jarige C. G., werd conform de eis wegens opzettelijk uitlok ken van moord door het ver schaffen van gelegenheid en de middelen tot het plegen van het misdrijf, (n.l. de belofte van ƒ20.000,voor het doden van haar man, het kopen van een revolver en het doorgeven van dit wapen aan de daders van de aanslag) eveneens veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Tenslotte werd de 19-jarige knecht, die relaties met de vrouw onderhield, ook wegens uitlokken van moord (het na mens de vrouw beloven van ƒ20.000,beloning, het mede kopen van een revolver en het doorgeven van de huissleutel der woning van Mohnen aan verdachten) veroordeeld con form de eis tot twaalf jaar ge vangenisstraf. De rechtbank nam hierbij aan, gelijk ook de officier van justitie had ver klaard, dat deze betrekkelijk jonge man onder sterke en heil loze invloed van de vrouw had gehandeld en dat hij bij haar een willoos werktuig was ge weest van haar ongeregelde driften. Er was zeer grote belangstel ling van het publiek. De verde digers der verdachten, mr. dr. M. Cremers uit Maastricht, mr. B. Schattenberg uit Geleen, mr. M. Tripels en mr. H. Sanders uit Maastricht, zullen overwe gen in hoger beroep te gaan. De verdachten toonden zich bij de voorlezing en het bekend maken van de uitspraak rustig. De vrouw wilde niet aanwezig zijn bij de uitspraak. ZWAARDERE STRAF VOOR „GERRIT DE STOTTERAAR" IN HOGER BEROEP Het gerechtshof te Amster dam heeft de 37-jarige chauf feur G. C. B. uit Amsterdam, bijgenaamd Gerrit de stotteraar, dinsdagochtend conform de eis van de procureur-generaal ver oordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. Dat is een jaar meer dan het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, waar tegen de officier van justitie, die acht jaar tegen de man had geëist, in appèl was gegaan. lastelegging een groot aantal kleinere diefstallen gepleegd, deels tezamen en in vereniging met zijn halfbroer, deels alleen. Volgens de verklaring van een rechercheur van politie had Gerrit in de periode van een half jaar circa 40 percelen be zocht. Hij belde aan en als er dan niemand thuis bleek te zijn, verschafte hij zich met een lo per toegang tot de woning om zijn slag te slaan. De buit be stond voornamelijk uit wat klein geld, klein goed en kleine sieraden. Zijn 23-jarige halfbroer, C. S. uit Amsterdam, werd een hoge re straf opgelegd dan waartoe de rechtbank hem had gevon nist n.l.: een jaar, waarvan 2 in plaats van 4 maanden voowaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en ondertoezichtstel ling van de reclassering, en voorts met aftrek van 4 maan den in plaats van de volledi ge preventieve hechtenis. VALSE MUNTER TOT 4'/z JAAR VEROORDEELD De 35-jarige laborant A. G. H. uit Hilversum, die in 1956 op een zolder in de Atjehstraat te Am sterdam 10.000 bankbiljetten van 10 gulden drukte, is door de rechtbank te Amsterdam we gens deze vervalsing tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek ver oordeeld. Hem werd bovendien lVa jaar gevangenisstraf opge legd voor het uitgeven van een deel dezer bankbiljetten. Er was totaal 6 jaar tegen hem geëist. De drie andere verdachten, tegen wie ieder 3 jaar was ge ëist, werden veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek. Het zijn de 41-jarige Dilia M. J. K. uit Amsterdam, een vrouw met wie de laborant sa menwoonde en met wie hij in het huwelijk hoopte te treden, haar gehuwde zuster, de 38-jati- ge Maria W. C.K., en de echt genoot van deze laatste vrouw, de 45-jarige Amsterdamse slager J. C. Nadat circa 2000 bankbiljet ten, voornamelijk door de vrouw van de slager, overal in het land in omloop waren gebracht, liep zij op 9 oktober van het vo rige jaar dank zij de oplet tendheid van een winkelierster in Muiderberg tegen de lamp. De hoofdverdachte meldde zich toen zelf enkele dagen later bij het politiebureau. Hij werd als sinds 1952 wegens oplichting in Rotterdam door de politie ge zocht. Dinsdag heeft de Arnhemse arrondissementsrechtbank de 58-jarige los arbeider C. J. uit Arnhem, veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De rechtbank heeft aanbevolen verdachte zo mogelijk een psychiatrische be handeling te doen ondergaan tijdens de detentie. J. had volgens de tenlasteleg ging op 1 maart 1956 de 45-jarige A. H. W. Klaassen na een twist in een kleedlokaal op een Arn hems voetbalveld doodgeslagen. De officier van justitie had acht jaar gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering ge ëist. De rechtbank te Leeuwarden heeft woensdagmorgen de 52-ja- rige vrouw N. B.-van der H. uit Haulerwijk veroordeeld tot drie en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, we gens moord op de twee dagen oude baby van haar ongehuwde dochter. In een zitting met ge sloten deuren had de officier van justitie 14 dagen geleden vpor de ze moord, die op 29 oktober 1955 De vereniging van Islamieti. sche godsdienstleraren heeft dinsdag een beroep gedaan op president Soekarno om zijn „con ceptie", welke onder meer be oogt de vorming van een kabi net, waarin alle partijen zitting hebben, en de instelling van een nationale raad van advies, in te trekken. De godsdienstige Islamietische leiders in Djakarta onderschrij ven ten volle de resoluties, welke werden aangenomen op het kort geleden gehouden congres van godsdienstleraren van geheel Sumatra, waarin werd aange drongen op de formatie van een kabinet, dat onder leiding van president Soekarno en oud-vice- president Mohammed Hatta zou moeten staan. Hatta is gisteren in Djakarta teruggekeerd van zijn 'bezoek aan het opstandige gebied van Mid- den-Sumatra, waar hij uitbundig was ontvangen. De voorzitter van de commissie voor de ontvangst van Hatta, het hoofd der politie van Midden- Sumatra, verklaarde in een af- sche'idsboodschap, dat de bevol king van Midden-Sumatra wil „leven en sterven" met de revo lutionaire bantengraad, die in december in deze provincie de macht in handen heeft genomen. gepleegd zou zijn, vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek geëist. Conform de eis is voorts gister morgen de 47-jarige F. R. uit Haulerwijk veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij had het lijkje begraven en werd verder beschuldigd van het plegen van zedenmisdrijven met minderjarige kinderen. Beide beklaagden zullen, na hun straffen te hebben onder gaan, ter beschikking van de re gering worden gesteld. „Het leveren van een zo goed en zo groot mogelijke bijdrage in de strijdkrachten van de Nato ziet de bondsregering als de enig mogelijke weg voor de toekomst", aldus verklaarde de staats secretaris van het Duitse ministerie voor Landsverdediging dr. Rust dezer dagen in een persconferentie te Bonn. En de plannen der Engelsen tot vermindering van hun nationale defensie-inspanning zo liet hij in antwoord op een desbetref fende vraag volgen brengen geen verandering in dit princi piële uitgangspunt onzer regering. Deze persconferentie werd gehouden ter gelegenheid van een bezoek, dat een twintigtal Nederlandse journalisten bracht aan diverse opleidingsscholen en garnizoenen van het nieuwe Duitse leger. Met deze verklaring omschreef I voor de nationale verdediging, dr. Rust kort en krachtig het Wij achten het onze voornaamste standpunt, dat de huidige Duitse taak het schild van de Nato in regering inneemt en dat zij be- Midden-Europa zo krachtig mo- schouwt als een richtlijn voor de toekomst. Tevoren had de staats secretaris zich verontschuldigd niet te zullen en te willen spre ken over de atoomvraagstukken in het kader der defensie wijl die juist in het parlement ter dis cussie stonden. Onze bijdrage aan de Nato- verdediging, aldus vervolgde hij, zal derhalve prioriteit genieten. Slechts een klein deel onzer Deze B. heeft volgens de ten-strijdkrachten zal bestemd zijn gelijk te maken. De omvang der strijdkrachten in West-Europa wordt vastgelegd. Wij zullen er naar streven, ondanks onze moei lijkheden van kadervorming en cpbouw immers een gat van twaalf jaar moet worden over brugd *- onze bijdrage zo goed mogelijk te doen zijn. Het spreekt vanzelf, dat wij om deze taak te kunnen vervullen mede prijs stellen op goede betrekkingen met Nederland. 14. „Sterven kunnen we altyd nog", bqt Eric zqn reusachtige makker toe. „En dat zullen we, als we hier op hen blijven wach ten. We moeten uit deze omsingeling van daan. De bosrand is dichtbij, mannen. Er op los!" Met Eric en Svein als twee levende stormrammen in de voorhoede stort de troep zich op de over machtige vijand. Maar ditmaal gaat het niet zo gemakkeiyk. Ten eerste zqn de krijgers van Yalah hun vrees kwijt en bo vendien begrijpen zij, dat ze tegen de strqdwyze.van Eric en zqn Kel ten niet opgewassen zijn. Zoveel mogeiyk ontwqken zy Eric, Svein en hun met zwaarden en schilden gewapende manschappen, om met des te meer woede op de krygers der vyf verbonden stammen aan te vallen. Keer op keer moeten de Noren en Kelten in de bres sprin gen voor Mohaka's mannen, die 't zwaar te verduren hebben. „Dit gaat verkeerd", schreeuwt Eric Svein toe. „Zo komen we er nooit door". „Dat zei ik wel", gromt de reus terug. „Maar een mooi gevecht is het". „Stelt u in een kring rond Mo haka's ma ;n op", beveelt Eric zyn Kelten. „Voorwaarts!" Ogenblik «>iyk gehoorzamen de manschappen. Met ware leeuwen moed dringen zij de vijand terug en nu slaagt de belaagde troep er langzaam In, zich een doortocht naar het woud te banen, „Wy zqn er door, Noorman", hügt Svein, terwql hq met een reu zenzwaai twee tegenstanders van zich afslingert. „En ik leef waar achtig ook nog". „We zyn er echter nog niet, Sveintje", antwoordt Eric grim mig. „De enige manier om het ve ge lqf te redden zou zqn een snelle vlucht naar het noorden, waar we de hulp van andere stammen kun nen inroepen. We kunnen hier evenwel niet weg, zolang we Mo- haka en Nahenah niet gevonden hebben". In antwoord op een vraag be treffende de inschakeling van de industrie ook de elektronische industrie in Nederland bij de materiële voorziening, antwoord de de staatssecretaris, dat de bondsregering zich oriënteert over de mogelijkheden bij alle grote Europese firma's. Zij is daarbij 'n principieel voorstand ster va;; een zo groot mogelijke standaardisering, een standaardi sering waarin de Nato helaas een beetje is blijven steken. Afspraken binnen de Nato beperken taak en omvang der strijdkrachten. Vervolgens heeft generaal Ds Maizières, die in het ministerie voor Landsverdediging een lei dende functie heeft op een post, die wellicht het beste vergeleken kan worden met wat elders on der „planning and operations" wordt verstaan, de journalisten uiteengezet wat de practische uitwerking van deze principiële richtlijn inhoudt voor de opbouw van het nieuwe Duitse leger. Deze richtlijn nog verduidelij kend, stelde hij dat de tijd van grote nationale legers uitsluitend voor eigen doeleinden voorgoed voorbij is. Behalve de Ver. Sta ten en de Sowjet-Unie is geen land ook Engeland niet meer in staat op eigen benen te staan en zich alleen en op eigen kracht geïsoleerd te verdedigen. Ook Duitsland is dus aangewe zen op een gemeenschappelijke verdediging in Natoverband. Dit houdt in, dat de landstrijd krachten het meest wezenlijke deel en het zwaartepunt van het nieuwe Duitse leger zullen moe ten vormen. De luchtmcaht zal slechts een tactische luchtmacht worden (die dus tot taak heeft de ondersteuning van acties der landstrijdkrachten) en geen stra tegische luchtmacht. Onze mari ne, aldus de generaal, zal tot voornaamste taak hebben, teza men met de Denen door middel van een radarnet en van lichte en snelle vaartuigen, de uitgang van de Oostzee naar de Atlanti sche wateren te bewaken en zo nodig af te sluiten. Dit om te vcorkomen, dat in geval van vij andelijkheden eventuele Sowjet- zeestrijdkrachten op de Atlanti sche wateren aan- en afvoer, ook voor de economische voorzienin gen, zouden kunnen verstoren. Er zal dus geen plaats meer zijn voor een grote zeevloot met slagschepen, kruisers enz. Het interesse van Nederlander» en Duitsers in deze opzet is ge lijk Het ligt derhalve voor dt hand, dÉt uwe en onze staven ten deze tot een zo groot moge lijke samenwerking zullen trach ten te komen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3