Uit de Provincie Al MST LEV Et StreekcentrumiAxei levensverzekering DIEFSTAL Interpellatie Roosjen over de Nationale Reserve TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET. IJZEN DUKE KAPELLE. SCHOONDIJKE. BRUINISSE. SLUISKIL DE TOESTAND OP HAITI DE WESTDUITSE STRIJDKRACHTEN JEMEN PROTESTEERT TEGEN „BRITSE AANVALLEN" Vorige week werd in 't restau-Y ■ant „Zomerlust" een persconfe rentie gehouden, waarin na de opening door de voorzitter van het tentoonstellingscomité, de heer J. C. Vink, burgemeester P. L. D. J. van Oeveren in 't kort er op wees, dat de grond in het Zuid-westelijk gedeelte van de gemeente, omringd door het bes- ie bouwland, uit zand bestaat. Deze grond die uiteraard bij de landbouwers minder in trek was, is gebleken van groot nut te zijn voor de gemeente. Reeds jaren geleden werd hierop door de ver eniging in Zeeuwse F okkers be slag gelegd, en zo ontstond al hier het prachtige concourster rein, met later de sportvelden en het 'fraaie jeugdgebouw, dat wel dra tevens een prachtgelegen- heid werd om benut te worden als vliegveld voor de he- iikopterverbinding Brussel Zeeuws-VlaanderenRotterdam. Hier werd tevens de mogelijk beid benut om een recreatie-oord te stichten ter grootte van 18 ha, en zo ontwikkelt Axel zich ook als toeristencentrum- Het recreatie-oord Enkele jaren geleden werd over gegaan tot de aanplant van een groot recreatiebos, dat met de waterpartijen een totaal oppevlak van 18 ha beslaat. Dit bos is nu al flink gegroeid en mag zich in aller waardering verheugen. Het ts echter maar een onderdeel van het complex, want steeds ont staan hier nieuwe recreatiemoge lijkheden. Het bevat voetbalvel den, tennis banen, viswater en de jeugdherberg, die vorig jaar aj ongeveer 6000 overnachtingen boekte, een ijsbaan, een open luchttheater en het gemoderni seerde zwembad, dat stellig het siooiste natuurbad in geheel Zeeland mag worden genoemd. De beide laatste zullen tijdens de Pinksterfestiviteiten resp. op zaterdag 8 juni en op dinsdag 11 juni officieel worden geopend. „Axel 1957". De organisator van de tentoon- «elling .Axel 1957", die gehou den zal worden van 7 tot en met 12 juni de heer M. van Lonk- tuijzenvertelde hierna over de inrichting en festiviteiten der lentoonstelling waarop stands sullen komen van handel, indu itrie, landbouw en middenstand. In meerdere stands zullen shows en demonstraties worden «geven, terwijl bovendien in de aan de tentoonstelling verbonden amusementshal (met ongeveer '000 zitplaatsen) nog speciale de monstraties zullen worden gege ten op de „Dag voor de vrouw rwoensdag 12 juni). Tenslotte komt achter de ten toonstelling een groot lunapark, waarvoor tot op heden ook al bijna 3000 m» werd verpacht. «lelukkiti is het VVZF-terrein, •waarop dit alles zal plaats heb ben, zó groot, dat plaats kan vinden. alles ruim De opening. De opening van le tentoonstel ling zal plaats vinden op vrijdag juni a.s. des namiddags om half drie. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, tevens voor zitter van het ere-comité, is uit genodigd deze opening te willen verrichten. WEK DE KAMER. Muziek en Zwemsport. Zowel in de stad als op het ter rein zullen op zaterdag 8 juni muziekverenigingen concerteren. De medewerking van muziek verenigingen uit de navolgende plaatsen werd reeds toegezegd: Zelzate, Westdorpe, Sluis, Hei kant, Overslag (B.Zaamslag, Sluiskil, Breskens en Yerseke. In de middaguren zal het nieu we zwembad officieel worden ge opend en zullen, me^e dank zij de medewerking van de Sasse zwemclub „De Bruinvis", plaat selijke jeugdwedstrijden, zwem en schoonspringdemonstraties en een selectiewedstrijd voor het Zeeuwse polo-zevental plaats hebben. Handboogsport. Maandag 10 juni zal een inter nationale boogschutterswedstrijd op de liggende wip worden ge houden": een der evenementen waarvoor zeer veel belangstel ling bestaat. Reeds zegden enige honderden schutters hun mede werking toe, terwijl ook radio en televisie hiervoor al belangstel ling tonen. Wielersport. Dinsdag 11 juni staat in het teken van de wielersport en voor het eerst zal op die dag in Axel op een geheel afgesloten par cours een ronde voor beroepsren ners worden gereden. De organisatie van dit sport evenement is in handen van de bekende wieler-organisator Jef van de Vijver. Thans zijn reeds zijn Nederlandse, Belgische en Duitse renners van naam gecon tracteerd, alsmede „diverse cou reurs uit eigen streek. Openlucht theater. Bij gunstig weer zal 's avonds het Axelse openluchttheater wor den geopend met een voorstelling door het Vlaamse Schouwtoneel (een beroepstoneelgroep uit Brussel, die o.a. vorige zomer de openluchtvoorstelling voor het Gentse Gravensteen verzorgde en straks met het in Axel te spelen stuk een tournee door Belgisch Congo gaat maken). Opgevoerd zal worden „Drie- Koningen-avond" van W. Shake speare. De voorbereiding en or ganisatie van dit evenement be rust bij de stichting Zeeuwse Volksuniversiteit (Z.V.U.). In de amusementshal zullen optreden Max van Praag. The Selvera's en het show-orkest van Martin Erich. Op het terrein zal de „Harmo nie Terneuzen" concerteren. In de dinsdagmiddag gehou den vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer Roosjen A-R.) de minister van Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie en de minister voor De fensie geïnterpelleerd over de betekenis van vrijwilligersorga nisaties voor de weerbaarheid ran ons volk in verband met de foorgenomen opheffing van de nationale reserve. Spr. zeide van oordeel te zijn slat een knauw zou worden toe- «bracht aan de volksweerbaar heid als de nationale reserve sender meer zou verdwijnen. Volgens persberichten zou ze 1 augustus verdwijnen. Deze han delwijze tegenover dit instituut vs z.i. weinig elegant. De heer Roosjen vraagt de mi ulsters zich ervan te vergewis sen of de 78 compagnieën natio- aale reserve, de 35 peloton mare chaussee en de 3 afdelingen buwa inderdaad voldoende kun nen worden vervangen door dienstplichtigen. Men mag z.i niet morsen met het kostbare rrijwilligerselement. De heer Roosjen diende een motie in, welke aldus luidt De Kamer, kennis genomen hebbende van het besluit der re gering de nationale reserve op te heffen, van oordeel, dat ten behoeve van de algemene volksweerbaar heid het vrijwilligerselement be houden dient te blijven, spreekt als haar oordeel uit, Sat de regering trachten moet 4e vrijwilligers van de nationale reserve ten behoeve van de weerbaarheid van ons volk te behouden door aan de nationale reserve andere taken dan de tegenwoordige toe te wijzen dan wel door reorganisatie der na tionale reserve deze vrijwilligers de kern te doen vormen van een breed op te zetten vrijwilligers organisatie." De heer Roosjen bracht na enige discussie een wijziging in de motie aan, in deze zin dat de ta de derde alinea genoemde taken welke aan de nationale reserve zullen worden toegewe ien, nader worden gepreciseerd, als het verrichten van ordon- sancediensten, verbindingsdien sten. bewakingsdiensten, het lo pen van patrouilles, het doen ran meldingen en het verlenen van steun aan de geregelde strijdkrachten. ■"-> Minister Staf liet de beslissing iaa de Kamer over De motie werd bij zrten en tmstaan aangenómeti. Tegende S.P.N. Rund veetentoonstelling Woensdag 12 juni is de specia le dag voor de landbouw. De vereniging ter verbetering van het rundvee in Zeeland, af deling Zeeuws-Vlaanderen, orga niseert op deze dag een grote fokveedag, waarvoor reeds een groot aantal inschrijvingen werd ontvangen, terwijl bovendien in ternationale belangstelling voor dit evenement bestaat. Reeds werden uit Duitsland, de Bene- luxlanden en Italië aanvragen ontvangen voor de catalogus van deze vee-show, terwijl uit Frank rijk een groep veefokkers heeft gemeld op deze landbouwdag de tentoonstelling te komen bezoe ken. Verder zal ook een afdeling handelsvetvee (runderen en var kens) op deze dag aanwezig zijn Omdat dit alles in hoofdzaak voor de landbouwer van belang is, wordt gelijktijdig in de amu sementshal 'n speciaal program ma voor de vrouwen gebóden onder de titel „Dag voor de vrouw". Hierin zijn o.a. opgeno men een demonstratie van de we reldberoemde kok Hellendoorn met elektrische huishoudelijke apparaten, een modeshow en een gevarieerd amusementsprogram ma. De Terneuzense drumband zal een mars door de stad maken en ook op het terrein optreden. De tentoonstelling zal op ori ginele en waardige wijze worden gesloten. Hoe dat zal zijn wordt vooralsnog geheim gehouden. Vergadering Vereniging voor Veilig Verkeer." Gisteravond werd op de boven zaal van hotel „Centraal", onder voorzitterschap van de heer ir. J. F. Denie, een algemene ver gadering gehouden van de „Ver eniging voor Veilig Verkeer Ter- neuzen en Omstreken." De voorzitter heette in zijn ope ningswoord speciaal burgemees ter mr. P. H. W. F. Tellegen welkom, hem dankend voor zijn belangstelling voor deze verga dering. De notulen der voorgaande ver gadering werden, onder dankbe tuiging aan de secretaris, de heer E. Russchen, ongewijzigd v"1 gesteld. Naar aanleiding van enkele vra gen, die aan het verkeersforum op 16 nov. 1.1. waren voorgelegd, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur bij de hoofden van scholen had geïnformeerd of, in verband met de drukte om 12 uur aan de Axelse brug, de school uren enigszins konden worden gewijzigd. Hoewel de hoofden der scholen alleszins bereid waren hun mede werking aan het streven der ver eniging te verlenen, moesten zij toch om redenen van practische aard hierop afwijzend antwoor den. Ook het verzoek aan de Rijkswgjgjjstaat om deze brug op,, het middaguur langer voor- het wegverkeer vrij te houden, moest worden afgewezen wegens het intensief scheepvaartverkeer Het was de bedoeling de test auto uit Rotterdam ook geduren de enkele dagen naar Terneuzen te doen komen. Daar er te Rot terdam een zeer groot gebrek aan politiepersoneel is (er zijn 200 vacatures), kan dit .momen teel geen doorgang vinden. Dit zal waarschijnlijk moeten wor den uitgesteld tot het a.s. najaar. Medegedeeld werd dat deze zo mer veilig-verkeersritten zullen worden georganiseerd voor moto ren, bromfietsen en gewone rij wielen. In het eerstvolgend num mer van Veilig Verkeer zal een aanmeldingsformulier voor deel name worden gevoegd. Naar aanleiding van een inge komen verzoek werd medewer king toegezegd aan de verkoop van verkeersloten, waarvoor al hier een stand zal worden inge richt. De voorzitter deelde mee, dat des middags aan ruim 300 leerlingen der lagere scholen het verkeers- diploma was uitgereikt. Het deed de heer Denie genoegen, dat voor het practisch gedeelte geen enke le leerling was gezakt. Het jaarverslag van de secreta ris getuigde van de snelle groei der afdeling. Met grote waarde- ring gewaagde de heer Russchen van de medewerking en het suc ces tijdens de „Klimop-tentoon stelling" vorig jaar gehouden In verschillende „Klimop"-zaken werd in december verkeersma- quettes geplaatst. Er kwamen 396 oplossingen binnen, waarvan ech ter slechts 28 geheel goed waren Het aantal leden bedroeg op 31 december 1.1. 630. Het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer Udo, liet eveneens een optimistisch geluid horen, hoewel het batig saldo niet zo groot was (ƒ150,36). De periodiek aftredende be stuursleden, de heren ir. J. 1 Denie en G. A. van der Peyl, wer den bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag werden enke le gevaarlijke kruispunten onder de aandacht gebracht, o.a. het kruispunt ZandstraatBlokken en Herengracht—De Jongestraat. Het bestuur was het met deze opmerking eens, doch stelde vast, dat er weinig aan te veranderen is. Men zou slechts het verkeers probleem verplaatsen. Dë mening van het bestuur werd gevraagd over een ingezon den stuk van de heer Colsen in „De Vrije Zeeuw." Men was het er wel mee eens, dat dit artikel veel waarheid be vatte. De vlakken op Neder lands grondgebied langs het kanaal aangebracht, zijn proefvlakken. De proeftijd duurt echter wel zeer lang.» Burgemeester Tellegen merkte op, dat hij geen bezwaar had tegen dergelijke publicaties in de pers, maar over het algemeen zijn deze, niet nodig. Wanneer men zich eerst laat voorlichten door ter zake kundigen. wordt het veel duidelijker. Nadat de heer Denie het slot woord had gesproken, werd een tweetal Nederlandse films ver toond l „Pedaaltoeristen en „Ca- rolientje"). Deze laatste behan delde speciaal de nieuwe ver- keersvoorschriften voor voetgan gers. Een Amerikaans filmpje liet het intensieve verkeer in de States zien. Algemene vergadering Visclub. De heer A. van Riel, voorzitter van de hengelaarsvereniging „Geduld Overwint Alles" kon een druk bezochte vergadering ver welkomen. Hij deed dit dan ook in een hooggestemde toespraak waarin hij wees op de goede har monie en de wil tot samenwer ken in de vereniging. De secretaris, de heer E. van Rijn, las de notulen welke onver anderd werden goedgekeurd. Eveneens werd door Van Rijn het jaarverslag voorgelezen. Hierin werden alle gebeurtenis sen ,in 't afgelgpen jaar in volg orde van tijd uitvoerig weerge geven. Met de hengelaarsveremgihg de „Grensvissers" uit Sas van Gent onderhoudt G.O.A. goede betrekkingen. Deze club komt geregeld in Axel op bezoek, daar zij zelf niet over viswater be- schikt De voorzitter dankte de heer Van Rijn voor zijn punctueel en uitvoerig jaarverslag hetgeen de vergadering met applaus be krachtigde. Het finanriefei verslag werd door de penningmeester, de heer E. Pieters, uitgebracht en de kas- commissie rapporteerde 'bij mon. de van de heer J. de Visser, dat alles in goede orde bevonden was. Zowel penningmeester als kas- commissie werden door de voor zitter dank gebracht. De aftredende bestuursleden de heren E. de Moor, E. Pieters en M. Zegers Werden herkozen. In de kascommissie werden be noemd de heren C. Dieleman. A. J. Schieman enj Fl. IJsebaert. De heer J. A. Roose werd be noemd tot afgevaardigden naar de algemene vergadering van de landelijke bond (de A.H.B.) te Utrecht. Verder kwamen nog ver schillende actuele problemen aan de orde o.a. steigerbouw bij de grote en kleine kreek. Ook wer den de vergunningen voor het seizoen 1957 uitgereikt. De voorzitter kon bij de slui ting der vergadering constateren, dat het een gezellige en nuttige vergadering was geweest. Hij wenste de leden hengelaars in het komende seizoen een goede vangst toe. Weer op school. Feestelijk hebben de leerlingen van de hoogste "klasse der open bare lagere school A hun hoofd onderwijzer na een lange afwe zigheid op de school ingehaald. De jongens en meisjes hadden van de klas een feesttuin ge maakt, terwijl er ook nog siga ren waren voor de heer Maas, die zelf ook erg blij was na het hem overkomen auto-ongeluk weer in de oude vertrouwde om geving terug te zijn. Duifje zorgde voor een ker- mis-verrassing. Tijdens de z.g. kermisvlucht van Driewegen, bij Biervliet, met als hoofdprijs een rijwiel, slaagde een der duiven van de heer J. van E. er in voor de vierde maal zijn eigenaar de hoofdprijs te bezor gen. Kermisschieting. hebben veroorzaakt, er van onder uit trachtte te gaan. Hij had zich echter misrekend In de eigenaar van de aangereden wagen, de heer v. E. alhier. Deze zat nl. in een kappers zaak aan de Kanaalweg, toen hij hoorde dat zijn wagen werd aan gereden, waarop hij zich naar buiten spoedde. De Belgische chauffeur, die in middels zijn wagen achteruit reed, gaf door tekens te kennen, dat hij met de eigenaar de scha de wenste te regelen, Inplaats van uit zijn auto te stappen, gaf hij flink gas en reed weg. De heer v. E. reageerde blik semsnel en reed de vluchteling achterna. Het gelukte hem de Belg op de Parallelweg in te halen en te laten stoppen. De in middels gewaarschuwde politie rekende de Belg wegens dronken schap in. De aangerichte schade is aanzienlijk. Naar Dedemsvaart, Vrijdagmorgen vertrok de Phil Export bospeeu naar België en Luxemburg stopgezet. Een nieuw produkt is toege voegd aan de lijst van Nederland se tuinbouwprodukten die niet meer naar België en Luxemburg geëxporteerd mogen worden. Deze landen hebben namelijk be sloten dat met ingang van 21 mei de invoer van bospeen uit Ne derland zal worden stopgezet. Openbare les aan de Land bouwhuishoudschool. 't Was een hele drukte dins dagmiddag in de Landbouwhuis- houdschool Prinses Marijke te Schoondijke. Met een kleur van opwinding op de wangen toonden de toekom stige huisvrouwen aan ouders en belangstellenden, dat de jaren op de huishoudschool doorgebracht goed besteed zijn. Na bezichtiging van de werk stukken, de schriften, de knut- Sel'tonvr kwamm de'ouders harmonicaclub „Flandria" en de en keuken k toneelvereniging „De Leeuwerik" tot de ontdekking dat de hüis Dedem|vaart om aldaarop Uitnodiging van de „Avereester Kunstkring" een uitvoering te verzorgen. Toen men aldaar om half zes aankwam was behalve de bur gemeester en het volledig be- houdsch ooi jaren voor hun jonge dochters zeer nuttig zijn en zeer belangrijk voor de vorming van het jonge meiske. Er werd in de school genaaid, gewassen, ge poetst, gekookt en gebakken dat het een lieve lust was er naaf te kijken. In een apart hoekje toon- stuur van de Kunstkring ook den wat oudere meisjes de aan- een groot aantal ingezetenen wezigen, dat er met wat bloemen! aanwezig om de gasten op uit en schaaltjes alleraardigste re bundige wijze te begroeten sulfaten te bereiken zijn. Tenslot- 1Nadat alleen naar hun kwar te konden de aanwezigen buiten tier waren gebracht om de in gemeten, in de straffe oosten-wendige mens te versterken, wind van een praktische les in had des avonds de aangekondig- tuiniéren. Er werd met grote de uitvoering plaats. animo gekapt en gewied, terwijl Vóór de pauze gaf „Flandria ook de grasmachine voor de jon-onder de zeer kundige leiding ge dochters geen geheimen meer j van musicus Jasper Anthomsse Aan de schieting op de liggen de wip bij de heer P. Lippens te Driewegen namen 56 schutters deel. De hoogvogel werd afge schoten door de heer Fr. Claes uit IJzendijke. De le zijvogel was voor de heer Cam. Wijffels uit Biervliet en de 2e zijvogel werd verschalkt door de jeugdi ge Harold van den Hemel. De meeste vogels verwierf de heer' Herman van den Hemel. heeft. Leuk was de hoek babyverzor ging, waar van sigarenkistjes, aardbeienmandjes etc. aardige wiegjes waren gemaakt. In het naailokaal was een ten toonstelling van de door de leer lingen vervaardigde kledingstuk ken. In bonte verscheidenheid lagen de pyama's en avondjapon- netjes naast elkaar, evenals smokwerk raast verstelwerk. In de keuken was er gelegen heid, tegen een kleine vergoeding voor de schoolkas te genieten van de kookkunst van de meisjes. Het was een tot in de puntjes verzorgde middag, waaraan de leraressen en leerlingen heel watuitbundig werk hebben besteed, die op de heerste, bezoekers een uitstekende indruk maakte, en een goede reclame was voor het huishoudonderwijs in West Zeeuws Vlaanderen. een tot in de puntjes verzorgd concert. Na ieder nummer volg de een uitbundig applaus, dat. pas beëindigd werd nadat de di rigent gereed stond voot het vol gende nummer. Aan het slot van het laatste nummer scheen er aan het applaudiseren geen ein de te komen. Hierna was het de beurt aan „De Leeuwerik", dat met het blijspel „Drie is teveel" de zaal herhaaldelijk de ene lachbui na de andere bezorgde. Na afloop volgde een geani meerd bal, waardepr de vriend schapsbanden nauwer werden aangehaald en er al spoedig een vrolijke stemming De uienexport. De totale uienexport heeft in het seizoen 1950/57 130.540.000 kg bedragen. De prijs was vóór Nieuwjaar 1957 bevredigend, doch zakte later in. In april stegen de prijzen van 15 ct per kg in het begin, tot 50 ét. toen de meeste voorraden ge ruimd waren. De mosselzaadvisserij. Na een volgens de vissers ge slaagde mosselzaadvisserij op het Friese wad (Waddenzee westelijk van de dam van Ameland) die op 17 mei werd afgesloten, begon gisteren de mosselzaadvisserij op het Groninger wad (oostelijk van de dam van Ameland). Deze zal duren tot 7 juni. Het hier geviste zaad is bestemd om te worden uitgezaaid op de misselpercelen in Zeeland. Vóór het op het Frie se wad geviste zaad mocht alleen de cultuurgrond in de Wadden zee worden benul en was uitzaai in Zeeland verboden. Hoewel de visserij op het Frie se wad bijzonder is meegevallen zijn de verwachtingen voor het Groninger wad minder optimis tisch. Ouderavond. Door het bestuur van de School met de Bijbel werd voor de ouders en verzorgers der aldaar schoolgaande kinderen een voor lichtingsavond in de school gege ven. De voorzitter van het schoolbe stuur, de heer De Ruijter, mocht vele ouders verwelkomen. Naast de verscheidene liedjes, gezon gen door kinderen van de school, hield het hoofd der school de heer Nasveld een cause rie. Hij had tot titel gekozen „Door welke deur?" waarmede hij op een zeer duidelijke wijze de totstandkoming der Christelij ke school uiteenzette. Tijdens de pauze, waarin koffie werd aangeboden, was er gele genheid tot het bezichtigen van de Industrie-tentoonstelling. Het was een gezellige avond, die tot volle tevredenheid van de voorzitter, onder dankzegging voor de belangstelling, werd ge sloten. Aut ©botsing. Een chauffeur van een Belgi sche luxe wagen toonde zich al lerminst een heer in het verkeer, toen hij, na een lichte botsing te Door J. FLETCHER (Nadruk verboden.) De regeringsraad van Tahiti heeft bekendgemaakt, dat hij be sloten heeft de stafchef van het leger, generaal Leon Cantave, te ontslaan. De raad deelde mede, dat ge neraal Cantave niet de maatrege len heeft weten te nemen, die noodzakelijk waren om de op stand in de stad Saint Mare te onderdrukken. Generaal Cantave is als staf chef vervangen door kolonel Pierre Armand. Het rnieuwe Westduitse leger zal over vijf jaar geheel klaar zijn, de nieuwe luchtmacht over zeven jaar, aldus heeft de West duitse minister van Defensie, Strauss, maandag meegedeeld. Binnenkort zullen mededelin gen gedaan worden over de uit rusting van de strijdkrachten. „Een kennis ging voorbij!" riep hij uit. „Moet hem beslist spre ken! Excuseer me een ogenblik. monsieur." Hij rende het restaurant uit, de straat op vóór zijn gast hem Kon antwoorden. Buiten gekomen stak Jimmie zijn servet in de zak en liep hard naar het station, zonder er zich iets van aan te trekken, dat hij zonder hoed liep en dat de mensen hem nieuws gierig aankeken. Er was haast bij. Hij moest die kruier vinden. Hij was er overtuigd, dat monsieur Charles speciaal op die man zou letten. En hij zou het niet kunnen ver hinderen, als hij hem vroeg o( hij iets van die sluikhandel af wist. Hij moest dat voorkomen; de lippen van de kruier moesten worden gesloten. Een groot voor deel is, dacht Jimmie, dat geld in dergelijke gevallen veel kon doen hij zou de man trachten om te kopen. Hij stormde als het ware liet station binnen, keek wild en angstig rond. Opeens zag hij de bewuste man, die wat rondslen terde. Jimmie riep hem. „Herinner je je mij?" „Uitstekend. meneer", ant woordde de man. „Ik had de eer i gisteravond te helpen. „Je zag me zo juist met een man, die. „Ik zag de vriend van meneer. Ik ken hem. Van gezicht.. Hij reist dikwijls naar Engeland." „Oh!" riep Jimmie uit. „Wel. als hij hier mocht komen en hij zou je enige vragen stellen over gisteravond, over mij, over de jonge dame of over de bagage, die je vppr mij weggebracht hebt dan weet je niets!" Afgespro ken? Eb?" D? kruier die .tr waarschijnlijk riel vc-èl van bëgreep.keek hem een Ogenblik verbaasd aan. doch loen Jimmie hem enige goud stukken'liet, zien knipoogde hij vertrouwelijk. „Je w^et niets rüetsf' her haalde f Jimmie. „Je hebt mijn bagage nooit gezien. Eh?" Meneer zegt hot! Ik weet niets! Ik ben doof en blind! Trouwens ik was gisteravond niet hier", zei met ons de man vrolijk. Jimmie stopte hem de geld stukken in zijn hand. „Vergeet het niet!'* beval hij nog eens-. „Monsieur kan er op. tekenen. Ik begrijp u volkomen. Monsieur hadr-bij niemand beter kunnen aankloppen Dank u, monsieur, dank! U-kunt mij vertrouwen! Jimmie haastte zich terug naar het restaurant. Hij was nu wat rustiger en schonk daardoor ook meer aandacht aan zijn gast, hoe wel hij toch hartgrondig hoopte, dat er nog iets tussen zou komen, zodat monsieur zijn onderzoekin gen moest uitstellen. Spoedig kwam hij echter tot de ontdekking dat de gedachten van monsieur Charles op dat mo ment nog maar in één richting werkten. „Monsieur kent de jonge dame van hedenmorgen?" vroeg mon sieur Charles, terwijl hij een si garet opstak. „Die Jonge dame, de assistente van madame mijn schoonzuster?" „Ach, kennen ja!" antwoord de Jimmie lakoniek. „Monsieur is misschien met haar verloofd?" ,Geen denken aan! Ik ken de jonge dame alleen omdat ik haar eens ontmoet heb in de zaak van uw schoonzuster, waar ik een hoed voor mijn zuster ging ko pen." „Toch gaat monsieur met haar dineren", zei monsieur Charles, terwijl hij zijn wenkbrauwen hoog optrok. „Enfin, de Engelsen verschillen nogal van opvatting „Juist cr is verschil tussen. De Engelsman doet wat hij ple- zierig vindt en wat hij wil. Zul len we echter weer overgaan tot hel trachten ontdekken van de schuldigen, monsieur?" Monsieur Charles stemde toe en beiden keerden weer naar het station terug. Daar zagen zij kruiers in alle grootte en breed te. Jimmie herkende echter de bewuste witkiel niet. Op het eind, toen Jimmie bemerkte dat hij de overwinning zou behalen en dat monsieur Charles steeds bedruk- ter werd, bekende hij op droge toon, dat hij niet wist, of de man die zij zochten, donker of blond was, groot of klein, mager of dik en dat hij vreesde dat zij hem nooit zouden vinden. Monsieur keek hem aan met een verwijt in zijn ogen. „Maar monsieur, mijn kaas!" .Jimmie haalde zijn schouders op. „Ik heb mijn best gedaan. Wat zou ik meer kunnen doen? Het is mogelijk, dat de koffer bij an deren terecht gekomen is. Mis schien is zij ondertussen in Can nes of Biarritz of in Zwitserland aangekomen. Ik ben er zeker van monsieur Charles, dat het veel beter zou zijn, als u mij toestond een andere kaas te zenden." „Monsieur", zei hij. „Ik dank u ik moet echter uw aanbod weer afwijzen. Het spijt mij te vens, dat ik zoveel van uw tijd in beslag genomen heb. Monsieur zal me nu wel willen toestaan, dat ik alleen verder ga, om enige zaken af te doen." „Zeker, zeker! Goeden dag!' Jimmie ging naar buiten, stap te in een taxi en reed regelrecht naar de Rue de la Paix. Hij was fortuinlijk hij trof Eva Wlas- den alleen in de winkel. Zij keek hgm vragend aan, toen !>ij bin nentrad .Tfmmie schudde zijn hoofd. Ij* (Wordt vervolgd.) In de pauze werd door de bur gemeester van Dedemsvaart het woord gevoerd. Hij. wees op de langdurige relatie met IJzen dijke. Dit contact is thans uitge groeid tot een culturele band. Wat de oudere mensen begon nen, is hier door de jeugd voort gezet. Maar zoals deze jongeren (met hun accordeons» zingen, kunnen wij ouderen nauwelijks piepen, aldus de burgemeester Hij wenste de gasten drie pret tige dagen in Avereest toe. De heer J. Cornelis dankte na mens IJzendijke voor hetgeen Avereest na de oorlog voor IJzendijke heeft gedaan. De vriendschap, die hierdoor is ont staan, zal bestendigd blijven, al dus spreker. Zaterdagmorgen was men weer vroeg bijeen en werden onder leiding' van enige leden van de Kunstkring dë bezienswaardig heden van de gemeente bezocht. O.a. brachten de dames een be zoek aap de Del ana confectiefa brieken en de heren bezochten de speelgoedfabriek „Holland" Des middags werd op het. sportterrein door een tiental IJzendijkse schutters de hand boogsport gedemonstreerd. De burgemeester van Dedems vaart deed aan deze wedstrijd mee en wist een zijvogel neer te halen. Daarna had nog een bol derswedstrijd plaats. Ook dit spel was voor Avereest vreemd. Het voornemen bestaat nu om dit spel aldaar ingang te doen vinden. Des avonds werd in de zaal van de E.D.S. de première ver toond van de operette in drie bedrijven „De Bedelstudent", welke door de „Avereester Kunstkring" aan hun gasten èn andere genodigden werd aange boden. In de pauze werd door „Flan dria" op verzoek een kort coït eert verzorgd. Zondagmiddag nam men af scheid van de vele gemaakte vrienden. Burgemeester, bestuur der Kunstkring en vele kwar tiergevers waren bij het vertrek aanwezig en onder het zingen van het Zeeuws-Vlaams volks lied zette de autobus zich in be weging. Het zijn, door de grote harter lijkheid der bevolking, onverge telijke dagen geworden. t' Jemen heeft in een nota> ge protesteerd tegen „Britse aan- valsdaden". Britse troepen „beschieten aan houdend vanuit Nati, in het oos telijk deel van Jemen Mij Ha- rib. Jemens gebied", aldus het protest, dat door prins Saif Al Islam Al-Hassan. de leider van de delegatie van Jemen in de Ver. Naties, aan secretaris-gene raal Hammerskjoeld is overhan digd. Ook wordt in de nota melding gemaakt van Britse troepencon centraties met „veel bewapening en muni tie"in Keomranci. Prins Saif vroeg niet om eön bepaalde actie van de Ver. Na ties- op dit ogenblik. Wel vroeg hij Hammerskjoeld de protest* nota aan alle V. -N. Heden toe- te zenden. Cv

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2