De aankomst van Koningin en Prins te Stockhoim Het proces-Montesi Kabinetscrisis in Frankrijk kiespijn Britse Koningspaar in Denemarken aangekomen HET WEER WFERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN AMSTEL WOENSDAG 22 MEI 1957 12e Jaargang Nr 4070 EISENHOWER WIJST UITNODIGING VAN SUKARNO AF WERVELSTORM OVER KANSAS sleep van de moesten dekken. Naar een gemeenschappelijke markt voor de landen van het Verdrag van Bagdad? werk voor Uw tsndarts. maar als eerste hulp een AKKERTJE dat helpt direct PERZISCH VORSTELIJK BEZOEK AAN SPANJE ISRAELISCH-JORDAANS INCIDENT 4;T&r;Ktnr.2 jij abonnement: '"erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Telefoon 2073 en 2510 Na 5 tnir uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2.— per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Redactie-adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadvei- tenties): 5 regels 1,—tedere regel meer 20 et Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot s namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 oer Spontane toejuichingen gingen op uit de massa, die op de mooi ste kade van Stockholm was samengestroomd, toen om kort voor elf uur het Nederlandse eskader in het gezicht van de haven dei stad kwam. Zijn werkelijk vorstelijke vaart door het rijk der twintig- duiaend eilandjes had vijf uren geduurd. Voor de wachtenden was de nadering der schepen reeds aangekondigd door de saluutschoten, die achtereenvolgens werden afgevuurd door het fort Kastellhol. men, de kruiser „Tre Kronor" en de torpedobootjager „Upland". Niet zodra was de koninklijke standaard van het paleis van koning Gustaaf VI Adolf in zicht, of „De Zeven Provinciën" antwoordde met een koninklijk saluut. Omstuwd door torpedofoootjagers en motorsloepen voer de Nederlandse kruiser de haven binnen. Tege- lijk begon de lucht te trillen van het geweld van de vliegtuigmotoren. De grootste luchtparade, die Zweden ooit gekend heeft, was begonnen: formatie na formatie van straaljagers streek laag over de haven. Tweehonderd toestellen namen aan deze parade deel en zij leverden een machtig schouwspel. Terwijl het geweld der iToder- ne krijgsmacht de aandacht dei toeschouwers geboeid hield, zag men als een stukje historie de koninklijke sloep „Vasaorden raar „De Zeven Provinciën roeien. Dit ranke vaartuig is na gebouwd naar de oorspronkelijk koningssloep der Zweedse konin gen die in 1774 werd gebouwd en die vele staatshoofden naai de kade van Stockholm heeft ge bracht. Zij ging in 1921^J^ bij een brand op de marmewed, dóch daar de tekeningen behou den waren gebleven kon men een getrouwe copie maken. Om kwai t voor twaalf kwam de sl<oep langs- zii van de Nederlandse kruiser óm Koningin en Prins aan booid ie nemen. Met de koninklijke gas- ten namen enkele leden van he gevolg, minister Luns en de Ne derlandse ambassadeurr ini Stock holm, plaats m de met verguld handsnijwerk vers^d«r®£ van het vaartuigje. De vergulde koninklijke kroon op de salon en de vergulde steven flikkerden m het zonlicht toen de sloep lang zaam en statig naar de wal werd geroeid. Zij werd gevolgd door een motorsloep, waarin de rest van het gevolg had plaats gen 'r<De sloep meerde aan de kade voor de logardtrappen, nadat op- nieuw salvo's van hadden geklonken en het Wilhej mus waf gespeeld door de man- neOpntm rood -bekleed vlot aan belde zijden geflankeerd door gele bloemstukken en twee ma- 1 rozen, vond de eerste ontmoe ting plaats tussen de konmklyke families. Koning Gustaaf en Keningin Louise waren hier kort tevoren aar gekomen met Prinses Sybtlle, kkmc Kroonprins Gustaaf en de vier charmknte jonge Prinsessen Margaretha, Birgitta, Desiree en Kristina. Koningin Juliana kwam lachend uit de sloep, die door ze ven paar adelborsten was ge roeid Zij omhelsde Koningin Louise, alle Prinsessen en ook de kleine Kroonprins. De Konin gin was gekleed in een grijs blauw deuxpièces met zilvervos en blauwe hoed met paradijsve- ren. De Zweedse Koningin droeg een eenvoudige lange blauwe mantel. Prins Bernhard was in de uniform van admiraal g kleed, evenals Koning Gustaaf. Onder de eersten, die de gas ten mochten begroeten was ook de hofdame barones De Geer, een afstammelinge van de befaamde Dordtse koopman Louis de Geer, die in de zeventiende eeuw naar Zweden trok en daar de grond legger werd van een aantal gi o- te industriële bedrijven. Na de begroeting door de ko ninklijke familie werd een groot aantal autoriteiten aan Koningin en Prins voorgesteld. Onder, hen •varen de rijksmaarschalk, de volgden de leden van het gevolg de stoet. De rijtoer voerde over de fraaie bruggen van Stockholm, over het Koningsplein, dat het meest bedrijvige centrum der stad vormt. Overal stonden brede men senhagen langs de straten opge steld, die de gasten hartelijk toe juichten. Vanaf het Koningsplein nam de stoet zijn weg door de nauwe straten van de oude stad, om tenslotte weer bij het konink lijk paleis te eindigen. De gehele weg was afgezet door mariniers en soldaten, Ben- groot aantal toeschouwers had op het dak van de stedelijke schouwburg een plaatsje gevonden. Om tegen half één, precies volgens het schema, kwam de stoet weer bij de hoofdingang van het paleis aan, waarmee het eerste deel van het lange program teneinde was. De intrede in het paleis vond met groot eeremoniëel plaats. In een van de grote pronkzalen, de „Witte Zee" genaamd, werd rog een groot aantal autoriteiten aan de koninklijke gasten voorge steld. Minister Luns werd hier door de Koning van Zweden ont vangen. Daarna vond de lunch plaats, waaraan met de konink lijke familie ook de beide minis ters van Buitenlandse Zaken en de leden van het gevolg aanzaten. RECEPTIE. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben dinsdagmiddag in het koninklijk paleis te Stock holm de hoofden van de diplo matieke missies ontvangen. De receptie werd gehouden in de door koning Oscar de tweede ge bouwde Zuilenzaal van het pa leis. De Koningin was voor deze plechtigheid gekleed in een licht grijze middagjapon, waarover zij een stola van zwart bont droeg. Zij had een hoed van witte veren op. Prirs Bernhard was in admi raalsuniform. Het gehele diplomatieke corps van de Zweedse hoofdstad was aanwezig. Voor de binnenkomst van de vorstelijke personen en hun gevolg in de Zuilenzaal had den de diplomaten en hun echt genoten zich verzameld in een nevensalonï De lange rij van diplomaten, die aan het koninklijk paar werden voorgesteld, werd ge opend door de ambassadeur van Noorwegen. De vierde in de rij was de in zwart hoog gesloten uniform geklede ambassadeur van de Chinese volksrepubliek. Met sommige der diplomaten bleven Koningin en Prins enkele ogenblikken in gesprek en een maal liet Prins Bernhard het pro tocol voor wat het was om de Spaanse zaakgelastigde even na te lopen en hem iets in het Spaans in het oor te fluisteren. Ook minister Luns schudde menige oude bekende de hand. voorzitters van de twee kamers ceremonie duurde ongeveer van de rijksdag, mimster-presi- mjm dent Erlander en vele leden van de regering, de gouverneur van Stockholm, diplomaten van de Nederlandse ambassade, de Zweedse ambassadeur in Den Haag en een groot aantal mill- taire bevelhebbers. Terwijl Koningin Juliana, ver gezeld door de Koning, de ere wacht der adelborsten inspecteer de, gingen vanaf het brede bal- con van het paleis juichkoren op. Daar hadden leden van de Neder landse kolonie in Stockholm een plaats gevonden en zij hadden zich met vlaggetjes en oranje sjerpen gewapend. Terstond na afloop van deze plechtigheden kwamen de open rijtuigen aangereden, waarmee de vorstelijke personen en hun ge volg een rijtoer door de stad gin gen maken. Koningin Juliana en Koning Gustaaf namen plaats in het eerste rijtuig, dat door vier paarden werd getrokken. In het tweede rijtuig reden Koningin Louise en Prins Bernhard. Voor en achter de koninklijke rijtuigen gingen eregarden te paard, die het tafereel een bijzonder kleur rijk aanzien gaven. In auto's een half uur, waarna Koningin en Prins zich nog enkele minuten op ongedwongen wijze onderhiel, den met de hofmaarschalk. De vorstelijke gasten hebben zich vervolgens teruggetrokken in de gastvertrekken van het pa leis, waar zij voor deze dagen hun intrek hebben genomen. Deze vertrekken liggen in de westelijke vleugel van hef paleis en zien uit op de Domkerk en het pittoreske oude staddeel van Stockholm. Sedert het begin van de negentiende eeuw hebben zij gediend als staatsievertrekken voor op bezoek zijnde vorstelijke personen. Zij dateren uit de tweede helft van de achttiende eeuw. I AUBADE. Opnieuw zijn dinsdagavond dui zenden inwoners van Stockholm naar 't koninklijk paleis getogen om getuige te zijn van een hulde betoon aan Koningin Juliana en Prins Bernhard. Kort vóórdat in de naar Karei de Elfde genoemde zaal van het paleis het luisterrijke staatsban ket begon kwamen zangkoren van do Zweedse Korenbond en van het Zweedse Zangersverbond met wapperende vaandels en vlaggen naar het paleis gemar cheerd om een zanghulde te brengen, op de trappen van de noordelijke toegang van het pa leis, op de kaden en op het plein vóór de stedelijke opera was een grote mensenmassa samenge stroomd. Een hartelijk gejuich ging op toen de koninklijke gasten, te zamen met koning Gustaaf en koningin Louise, op het bordes verschenen. Er werden marhiga- len en Zweedse Volksliederen ge zongen en de voorzitter van de Kcrenbond, de heer Vasseur, tracht een hoera op de gasten uit'. Ook het Wilhelmus klonk en tot driemaal toe moest het ko ninklijke gezelschap op het bor des terugkeren, de laatste maal samen met de Zweedse prinses sen. Met zakdoeken en mutsen wer den zij van alle zijden toegejuicht door de velen, die de koude avond trotseerden. De Koningin en de Prins vonden nog tijd om de di rigenten van de koren te ont vangen en hun erkentelijkheid over de zanghulde uit te spreken. Inmiddels waren door een an dere ingang van het grote vier kante gebzuw reeds de honderd tachtig gasten voor het galadiner gearriveerd. Zij hadden zich vei zameld in de „Witte zeezaal", een der grote staatie-salons van het paleis, waar een even geurige als kleurige bloementooi was aange bracht. HET GALADINER. Om 8 uur maakten de vorstelij ke personen hun intreden in deze zaal, schrijdend langs een ere wacht in tradioneel uniform en bespied door de lenzen van de televisiecamera's. Koning Gustaaf leidde Konin gin Juliana binnen. Daarachter kwamen prins Bernhard en ko ningin Louise, minister Luns met prinses Sibylla, prins Willem met prinses Margaretha, prins Bertil met mevr. Van Wickevoort Crom- melin, minister-president Erlan der met prinses Birgitta en ba ron Van Hardenbroek met prin ses Désirée. Koningin Juliana droeg een sa- firblauwe kanten robe met groe ne ondergrond; koningin Louise een kleed van wit en goud bro kaat. De briljanten van haar dia demen schitterden fel in het licht der schijnwerpers. Koning Gustaaf droeg de gene raalsuniform van het leger en Prins Bernhard de uniform van generaal der luchtmacht. De ..Witte Zee" bood 'n schouw- pel boeiend van kleur en leven. Na een korte begroeting schre den de gasten door twee neven salons naar de door kaarsen ver lichte langgerekte zaal, waar het banket plaats vond. Koningin Juliana werd aan ta fel geflankeerd door koning Gu staaf en prins Bertil. Prins Bern hard zat tussen de Zweedse ko ningin en prinses Birgitta. REDE KONING GUSTAAF. Toen de tweede gang van het diner achter de rug was,^ hield kening Gustaaf een in het Engels gesproken rede, waarin hij o.m. zeide „Majesteit, het is mij een voorrecht uwe Ma jesteit en Z. K. H. de Prins der Ne derlanden vandaag zeer hartelijk welkom te heten in de Zweedse hoofdstad Dit verschaft mij een passende gelegenheid om het be zoek, dat de koningin en ik twee jaar geleden aan uwe Majesteit en uw land hebben gebracht, in herin nering te brengen. Deze gelukkige dagen zullen steeds bewaard blij ven in onze dankbare herinnering De hechte banden, welke onze familieri verbinden, maken dat uw huidige bezoek ons bijzonder dier baar is. Bovendien zijt gij in ons land geen vreemdelingen. Uwe Ma jesteit en Zijne Koninklijke Hoog heid hebben beiden reeds meer dan eens een bezoek aan Zweden ge bracht. Het land van uwe Majesteit is thans één van onze meest vooraan staande handelspartners. Ik ben er van overtuigd, dat deze vriend schappelijke en belangrijke betrek kingen in de toekomst tot groot voordeel voor beide landen zullen blijven. Ik denk hierbij ook aan het gebied van de cultuur en con tacten van meer persoonlijke aard. Het denkbeeld van een nauwere Europese samenwerking, wat be treft de uitwisseling van goede ren, is voor uw land een levende werkelijkheid. Ik meen dat ik u kan verzekeren, dat Zweden deze opvatting ten volle deelt. Banden van vriendschap worden natuurlijk des te gemakkelijker ge handhaafd waar in de grond een gemeenschappelijke gedachten- gang bestaat. Wij zijn van mening, dat dit bij het Nederlandse en het Zweedse volk het geval is. Zij heb ben immers de liefde voor onaf hankelijkheid, voor vrijheid van ge dachte en meningsuiting en voor democratische idealen gemeen. Daarom bestaat er alle reden om te geloven, dat de zeer gelukkige betrekkingen tussen Nederland en Zweden in alle opzichten zullen blijven bloeien. Met dit in mijn ge dachten hef ik thans het glas en ik drink op de gezondheid van uwe Majesteit de Koningin van Neder- derlanden en van de Koninklijke familie, alsmede op de voorspoed en het geluk van het Nederlandse volk". REDE KONINGIN JULIANA. Direct hierna sprak Koningin Juliana eveneens in het Engels, de volgende rede uit: „Majesteit, in de eerste plaats wil ik onze hartelijke dank aan uwe Majesteit tot uitdrukking brengen voor uw welkomstwoorden tot ons. Mijn man en ik prijzen ons zeer geluk kig, gast van uwe Majesteiten te zijn en wij zijn ons dankbaar be wust van de oanden van verwant schap en vriendschap, die one met uw land verbinden en evenzeer van de grote gastvrijheid, die u beiden andaag ons biedt. Voorts zijn wij diep onder de in druk van de warme verwelkoming De Franse Nationale Ver- ^trouwe'^ gadering heeft dinsdagavond de regering van de socialisti- sche premier G»y Mollet ze, ten val gebracht, door tejm0|ten W(,rden. weigeren haar goedkeuring vóór de stemming had Mollet te hechten aan plannen van j™fE™tTrLlf nSHd* de regering voor nieuwe be- brengen voor de Franse lastingen die de kosten van Dositie in Algerië en in de Ver- de strijd in Algerië en de na- Snigde Naties. Zijn rfderlaag is „iAo Suezcrisis.een gevolg van het feit, dat ae i 4 Naar vernomen wordt, heeft president Eisenhower in een brie! Men verwacht, dat het voorge- aan president gukamo een uit nomen bezoek van pi nodiging tot een bezoek aan In- .1f'r.ni donesië afgewezen. De Amerikaanse stad Kansas en omgeving zijn in de nacht van van de zijde van liet Zweecjse volk bij onze aankomst. Ik weet ctat het Nederlandse volk dit als een be wijs te meer van de zeer grote en hartelijke vriendschap zal voelen, die wij zo goed kennen en waar van wij zovele voorbeelden hebben mogen ervaren. Gij hebt ons door onze donkerste dagen van hongers nood en van watersnood heen ge holpen, en toen zovele levens in ons land gered. Deze dingen blij ven in ons hart gegrifd. Vandaag ontmoeten wij in Stock holm opnieuw het Zweedse volk dat zich, als één man, de grote en goede vriend van ons volk betoont. Veel is er wat wij gemeen heb ben. In onze onafhankelijkheidszin -door u naar voren gebracht voelen wij ons beiden vrij onze eigen koers te kiezen. Daarbij heb ben wij rekening te houden met het feit, dat w\j in datzelfde kleine werelddeel wonen, dat Europa heet, en dat wij willen maken tot een oord zonder zorgen, waar het goed is te leven. Hiertoe hebben de grootste geesten van verleden en heden ons hun gedachten mee gegeven, waarover wij mogen ver voegen als over een cement, waar op wfj een hecht fundament kun nen leggen. Éénmaal zal het ge bouw van een formaat moeten worden van waaruit men de gehe le wereld kan overzien. Van essentieel belang is het, dat wij als natiën elkanders zeer eigen kwaliteiten eerbiedigen, dat wij be grip verwerven voor elkaar, en ilie bewondering, die eerlijke cri- tiek niet uitsluit. Zoals uwe Majesteit reeds zeide, is de gedachte van de Europese gemeenschappelijke markt, zowel als van andere integratievormen. in Nederland een levende werke lijkheid. Evenals hier, is in ons land een ieder geneigd om voor zichzelf te denken. Vanzelfspre kend hebben wij, als geheel, dan ook dezelfde onafhankelijkheidszin en vrijheidsliefde, die men alhier voelt en wij zullen onze opvat ting of ons oordeel niet prijsge ven totdat wij overtuigd z\jn, dat het welzijn van een groter geheel een nieuwe, vrijwillige „teamspirit" vereist. Het stemt lot voldoening, van uwe Majesteit te vernemen, dat Zweden met deze samenwerking sympathiseert, ook al moge het om verschillende redenen niet moge lijk zijn, zich ten volle bij deze ontwikkeling aan te sluiten. Als evenwel twee natiën zozeer verbonden en verwant zijn als Zweden en Nederland, zo kan dit nauwelijks op iets anders uitlopen dan op een steeds nauwere samen werking, op ieder mogelijk gebied. Reedn hebben wij in zeer vele opzichten dezelfde ideëen en idea len. Hierbij doel ik in 't algemeen op de verschillende wijzen waarop onze beide landen de spanningen en de lasten, die een algemene vrede en welvaart verhinderen, voor de mensheid willen verlichten. De kleinere staten zijn dikwijls in de gelukkige positie van als ver trouwde raadslieden te kunnen op treden. Tezamen kunnen deze sta ten een sterke kracht betekenen, die dienen kan tot het geven van leiding, of leiden tot het verlenen van diensten, waar en wanneer zulks nodig is. Ik verwacht, dat het gelukkige persoonlijke contact, dat wij hier en nu ervaren voor onze heide landen, een voorteken zal blijken te zijn van een zelfs nog nauwer verbonden toekomst, met nieuw leven voor elke vezel van deze al oude vriendschapsband. Wanneer ik mijn glas ophef, zo doe ik dit voor een heildronk ter ere van uwe Majesteiten, de on vermoeide voorgangers van dit be gaafde en warm-voelende volk -, van de gehele Koninklijke familie en op het geluk van alle Zweden" De beide tafelspeeches werden aangekondigd door fanfarestoten en gevolgd door de nationale lie deren. De gasten hoorden de speeches zittend aan. Het feeërieke schouwspel in de donker geschilderde en met rijke gobelins beklede barokzaal duur de twee uren. Daarna bleef het gezelschap nog enige tijd in de 'van de geur van rododendron en hortensia doordrongen „Witte Zeezaal" bijeen. Om elf uur be gaven de Koninklijke gasten zich naar hun eigen vertrekken en daarmee was het programma van de eerste dag van het staatsiebe- zoek ten einde. INCIDENT. Na de aankomst van koningin Juliana en prins Bernhard in Stockholm, heeft zich een inci dent voorgedaan. De echtgenoten van de Zweedse ministers en da mes uit Zweedse hofkringen maakten allen 'n reverence voor H. M. De Zweedse socialistische minister van Gezinszorg, mevr. Ulla Lindström, maakte echter slechts een buiging. Toen de me nigte dit zag, begon zij de minis- De stemverhouding was 250 tegen de regering en 213 vóór. De 51-jarige Mollet is 15 maan- stemming had onthouden, Mollet den en 20 dagen aan het bewind ditmaal haar vertrouwen met geweest een na-oorlogs record.wilde geven. meerderheid van de conservatie-door een wervelstorm, waarde ve fractie in de Nationale Verga, minstens 28 personen het h-v dering cUe de regering tot op he-hebben verloren en rutm twee den gesteund had of zich van honderd Uit goed ingelichte bron te Ka- rats ji wordt vernomen, dat de subcommissie voor de handel van de economische commissie van het verdrag van Bagdad een werkgroep heeft ingesteld, die het plan voor een Europese ge meenschappelijke markt zal on derzoeken en zal nagaan, of het mogelijk is een dergelijke ge meenschappelijke markt voor de landen van het verdrag van Bag dad in te stellen. Aan de raad van het verdrag zal worden aanbevolen, dat de douane-procedure van de deel nemende landen wordt geünifi ceerd en dat de deelnemende lan den de morele verplichting op zich nemen bij het uitwerken van economische plannen rekening te houden met de belangen van de andere landen van het verdrag van Bagdad. verwondingen hebben opgelopen. De wervelstorm vernielde twee winkelwijken en talrijke woon huizen. In de voorstad Ruskin Heights werden een warenhui» van vijftien verdiepingen, een pas gebouwde middelbare school i van ruim zeven miljoen gulder. I en een kerk met de grond gelijk gemaakt. De gouverneur heeft voor dit gebied de staat van be leg afgekondigd. Te Ottawa, in de staet Kansas, ongeveer 100 km ten zuidwester van Kansas City, werd een mo tel vernield, waardoor minsten* één persoon om het leven kwam. l/ac-ta-nAk (AV. Koningin Elizabeth en prins Philip van Groot-Brittannië zijn dinsdag voor een officiëei bezoek van drie dagen aan Denemarken in Kopenhagen aangekomen. Het Britse koningspaar was met het koninklijke jacht „Bri tannia" in de haven "van Kopen hagen aangekomen. Daar wer den zij door koning Frederik van Denemarken in de koninklijke staatsieboot afgehaald, die de hoge bezoekers naar de kade bracht. Na aankomst reden koningin Elizabeth en koning Frederik in een landauer door de hoofdstra ten van Kopenhagen naar het koninklijke paleis Amaliënborg, waar de Britse en Deense vors ten het noenmaal gebruikten. In een tweede open rijtuig volgden koningin Ingrid en prin ses Margaretha van Denemarken en prins Philip. Eenheden van het koninklijke regiment huzaren verrichten bij de rit door Kopenhagen escorte- diensten. Beide koningsparen versche nen, op het aanhoudende gejuich en geroep van de menigte buiten, op het balcon van het paleis Ama liënborg. Minutenlang wuifden zij de mensen toe. Toen de vorste lijke personen weer de zaal bin nengingen was het duidelijk dat koning Frederik pijn had. Hij lijdt reeds jarenlang aan spit. Hij leunde op zijn sabel om terug over de drempel te kunnen stap pen. Bij de voortzetting, op dinsdag, van het proces-Montesi voor de rechtbank van Venetië, heeft de openbare aanklager de getuige Anna Mario Caglio, bijgenaamd „De Zwarte Zwaan", beschul digd van het afleggen van valse verklaringen. Hij verzocht de rechtbank hiermee, bij de uit spraak, rekening te houden. het toenmalige hoofd der Ro meinse politie, Tomasso Pavone j langstellenden en tot de ontslagaanvrage van n»f>ht«n Attilio Piccioni, de vader van Piero, die destijds minister van Buitenlandse Zaken was. land, van Z. K. H. de Prins der Ne-1 ter uit te jouwen. Openbare aanklager acht Piccioni niet schuldig. De openbare aanklager in het proces-Montesi, Palmintieri, heeft dinsdag in zijn requisitoir ver klaard Piero Piccioni niet schul dig te achten aan de dood van Wilma Montesi. De beschuldigingen van Anna Maria Caglio zijn niet anders dan een „samenweefsel van leugens", aldus Palmintieri. De openbare aanklager ver klaarde voorts, dat indien mej. Caglio weer voor de rechtbank was verschenen, hij het noodza kelijk geacht zou hebben haar wegens meineed te laten arre steren en vervolgen. De beschuldigingen, die de „Zwarte Zwaan" op het eerste proces Montesi, in 1954, heeft ge uit en die zij voor de rechtbank van Venetië heeft herhaald, heb ben grote opschudding in Italië gewekt. Haar beschuldigingen van om koperij en ongeoorloofde prak tijken in regeringskringen, bene vens haar uitlatingen over sluik handel in verdovende middelen, hebben tot grootscheepse onder zoeken geleid, waarvan er enke le nog niet voltooid zijn. Haar verklaringen hebben in direct geleid tot het aftreden van TAMELIJK KOUD. Na het wegtrekken van een storing via de Duitse bocht naar het zuidoosten is de luchtdruk boven de omgeving van de Britse eilanden belangrijk gestegen. Hierbij ontstond ten noorden van Schotland een afzonderlijk hogedrukgebied, dat zich lang zaam in de richting van Scandi navië verplaatste. Het hogedruk gebied veroorzaakte tesamen met de wegtrekkende depressie bo ven onze omgeving een noorde lijke stroming, waarmee lucht met veel bewolking werd aangevoerd. Dinsdag bedroeg de maximum temperatuur in van het land 12 graden, terwijl het kwik in het zuidoosten van het land niet boven de 15 graden kwam. Dinsdagavond bevonden er zich in de buurt van Denemarken nog enkele zwakke storingen, die naar het zuiden bewogen. In verband daarmee zal er heden, vooral aanvankelijk, veel bewolking zijn, waaruit voorna melijk in het noordoosten van het land gedurende enige tijd moge lijk wat lichte regen zal vallen. Later zijn enkele verspreide op klaringen te verwachten. Het blijft nog tamelijk koud voor de tijd van het jaar. Het Britse koningspaar lunch te met de Deense koning en ko ningin in het paleis alvorens de op het programma staande be zoeken, zoals aan de erebegraaf plaats van de verzetsbeweging, te gaan afleggen. De sjah van Perzië en konin gin Soraja zijn dinsdag voor eer officiëel bezoek van vijf dagen op het Madrileense vliegveld van Barasja aangekomen. Het Perzische vorstenpaar werd begroet door het Spaanse staatshoofd, generaal Francisco Franco en echtgenote en even eens door hun vrouwen verge zelde ministers. Senora Franco omhelsde ko ningin Soraja en overhandigde haar een ruiker rozen en orchi- deën. De Perzische minister van Bui tenlandse Zaken, Ali Ghólo Arda- lan, vergezelt het vorstenpaar op zijn reis. N,a het bezoek aan Madrid, dat tot zondag a.s. zal duren, staat een reis naar Zuid-Spanje en waarschijnlijk ook naar het eiland Majorca op het program ma. De feestelijkheden, die te Mn drid, ter gelegenheid van het hoge Perzische bezoek, zullen worden gehouden, omvatten on der meer ean stierengevecht. Vele tienduizenden Spanjaar den hadden zich dinsdag, of schoon het een gewone werkdag was, langs de hoofdstraten van Madrid geschaard, waardoor ko ningin Soraja en mevrouw Fran co, en de generalissimus zelf en de sjah, een rijtocht in. open auto's maakten. Het aantal vrouwelijke b~-- vvas zeer groot. Zij juichten en riepen ..Viva Soraja", hetgeen door de Perri- sche koningin met een glimlach en handwuiven werd beantwoord. Schilderachtige Moorse wach ten reden, met vliegende man tels en tulbanden, te paard aan weerszijde van de auto's. Een Israëlische arbeider is om het leven gekomen, toen hij met zijn vrachtauto in het Arabadal bij de Jordaanse grens in een hin derlaag viel, aldus berichten die in Jeruzalem zijn ontvangen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag- koude I morBen tot woensdagavond. Noordelijke wind. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. het noordwesten Overwegend matige noordelijke dan ook maar 11 wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. DONDERDAG 23 MEI v.m. 8.55 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 9.30 10.10 10.20 n.m 9.17 9.52 10.32 10.42 ZON op onder Mei. 22 4.39 20.39 23 4.39 20.41 MAAN op onder 1.29 1.49 13.04 14.08

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1