Koningin en Prins in Zweden De Veiligheidsraad Vraaggesprek met Zweedse minister van buitenlandse zaken Het proces-Montesi De gevangenen van Spandau De Braai veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 21 MEI 1957 12e Jaargang Nr 4069 Bezoek smaldeel 5 der koninklijke marine aan Zweden DR ADAMS OPNIEUW VOOR DE RECHTER MINISTER SUURHOF DRINGT AAN OP ARBITRAGE IN TANDARTSEN CONFLICT INDONESIË HET ITALIAANSE KABINET Albanees minister naar Zuid-Slavië gevlucht. MINDER ZON. FranKprinp "dj abonnement: rerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend '1073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: G,per kwartaal; per maand 2.— per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1.- Iedere regel meer 20 cï Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 n*r Koningin Juliana en Prins Bemhard zijn maandagmiddag te 13.21 uur op het militaire vlieg veld Kailinge bij Karlskrona ge land voor hun driedaags staatsie- bezoek aan de Zweedse hoofd stad. Zij arriveerden met een re geringsvliegtuig en werden, ver gezeld door minister Luns. Zij hebben zich onmiddellijk na aan komst naar Karlskrona begeven, waar zij om half twee aan boord gingen van de kruiser „De Ze ven Provinciën", die hen naar Stockholm zal brengen. De aankomst op het vliegveld van Karlskrona vond zonder ce- remoniëel plaats aangezien H.M. de wens had geuit incognito op Zweeds gebied te arriveren. Da officiële aankomst voor het staat- sieöezoek is immers eerst heden ochtend in Stockholm. Bij de landing van de Dakota met het Koninklijk Paar op het militaire vliegveld Kailinge bij Karlskrona bestuurde Prins Bemhard, die in hemdsmouwen en met zonnebril op in de stuur stoel zat, deze zelf. Het grootste deel van de vijf uren lange vlucht had de Prins trouwens de stuur- knuppel zelf in handen gehad. Het vliegtuig van de Koningin en de Prins was het laatste van een serie DC 3 toestellen, die op Kailinge aankwamen, in de ove rige vliegtuigen hadden de leden van het gevolg plaatsgenomen. Acht straalvliegtuigen van de Zweedse luchtmacht van het type „Lansen" waren ter toegroe ting van de koninklijke gasten opgestegen. De Koningin en de Prins ste gen uit het vliegtuig nadat sol daten der Zweedse luchtmacht een rood tapijt hadden uitgelegd. De Koningin was gekleed in een eenvoudig grijs mantelcostuum met blauwe hoed, de Prins droeg de uniform van generaal der luchtmacht. De koninklijke gasten werden verwelkomd door de gouverneur van de provincie Blekinge, de heer Von Heiand en diens echt genote. Deze bood aan H.M. de Koningin een boeket bloemen aan. De begroetingsplechtigheid duurde slechts enkele minuten en daarna begon de eerste, nog niet officiële doch desondanks triomfantelijke autorit van de koninklijke gasten op Zweeds ge bied. Langs de hele weg. die de autocolonne van het vliegveld naar de rede van Karlskrona moest afleggen, stonden duizen den mensen opgesteld, die de gasten hartelijk toewuifden. De scholen hadden voor deze gele genheid vrijaf en overal zag mien grote groepen schoolkinderen met bloemen en vlaggetjes. In het dorp Ronneby en in de stad Karlskrona zelf waren alle straten waarlangs de -bezoekers reden, omzoomd met brede men sen hagen. Onderweg passeerde men een brug, waar minstens duizend man in de pijlers was ge klommen om toch maar niets van het schouwspel te missen. Ter rede van Karlskrona, se dert de zeventiende eeuw de voor- Protest van communistische landen bij Egypte? De correspondent te Cairo van het Britse blad „Daily Telegraph" meldde maandagochtend, dat hij van bevoegde zijde heeft verno men, dat de Sowjet-Unie, Polen en Tsjecho-Slowakije er bij Egyp te tegen hebben geprotesteerd, dat de tolgelden voor de vaart door het Suezkanaal in Zwitserse franken of dollars getaald moe ten worden. naamste marinebasis in Zweden, luchtmacht. Deze zullen op het werden de koninklijke gasten be groet door de opperbevelhebber van de vloot in het zuiden, admi raal Erik Samülson. Terwijl hij bloemen aan de Koningin aan bood had de politie alle moeite om de duizenden mensen, die de bezoekers toejuichten, buiten de afzettingstouwen te houden. Ko ningin en Prins namen enkele ogen-blikken rust, voordat hij zich aan boord begaven van de motorsloep, die -hen naar de krui ser „De Zeven Provinciën" moest brengen. Zij werden in de sloep vergezeld door de gouverneur der provincie en door de vloot- commandant. Om drie uur zagen de drommen toeschouwers op de kade hoe de kruiser en de escor te-vaartuigen de ankers lichtten en onder een blauwe hemel op kalme zee naar het noorden op- stoomden. De Zweedse hoofdstad wordt irmmidels in feesttooi gebracht om de koninklijke gasten een waardige ontvangst te bereiden. Alhoewel na een reeks van war me voorjaarsdagen maandag een grauwe lucht 'boven de stad was samengetrokken begon de omge ving van de koninklijke paleis in het waterrijke -hart van de oude stad reeds kleur te krijgen door de tooi van vlaggen en -bloemen, die er wordt aangebracht. Ook in het paleis zelf was het een en al gedrijvigheid en in de pronk salons, waar de grote ontvang sten zullen worden gehouden, wordt de laatste hand aan de voorbereidingen gelegd. De koninklijke bezoekers zullen hedenochtend in alle vroegte de Seherenkust voor de stad Stock holm bereiken en van dat ogen blik af zullen ,,De Zeven Provin ciën" en de escorte-vaartuigen ..Friesland" en „Rotterdam" wor den begeleid door tweehonderd straaljagers van de Zweedse ogenblik, waarop de koninklijke gasten overstappen in de histori sche sloep „Vasaorden", een luehtparade van- hier nog zelden vertoonde omvang uitvoeren, waarbij zij tot op 150 meter bo ven de haven zullen scheren. In de vroege ochtend van 16 mei j.l. hebben Hr Ms kruiser „De Zeven Provinciën" en Hr Ms onderzeebootjagers „Friesland" en „Rotterdam" tezamen vor mend het smaldeel 5 zee ge kozen en koers gezet naar Zwe den, wegens het a.s. staatsiebe- zoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard aan dat land. Aan boord bevindt zich de ma rinierskapel der koninklijke ma rine onder leiding van majoor j rvi_. mpt rifl der marinierskapel G. Nieuwlaud stenm vgeiAgheidsraad. die vergezeld wqrdt door de toe- Vcl" 6 - komstige directéur, eerste luite Dr John Bodkin Adams, de 58- jarige huisarts te Eastbourne, die vorige maand voor de Lon- den.se rechtbank Old Baiïy werd vrijgesproken van een aanklacht van moord op een van zijn pa tiënten. een zekere mevr. Mor ren. is maandagochtend voor de rechtbank te Eastbourne ver schenen om zich te verantwoor den voor zestien gevallen van valsheid in geschrifte en overtre dingen van de wet op de crematie en die op de handel in verdoven de middelen, waarvan hij wordt beschuldigd. Verwacht wordt, dat de zaak twee dagen zal duren. Er zullen 26 getuigen worden gehoord. O.a. is dr Adams ervan beschul digd. dat hij in vier gevallen ten onrechte schrifteliik heeft ver klaard, geen geldelijk voordeel te hebben van de dood van de be trokken patiënt, zulks met bet doel om vergunning te krijgen, het stoffelijk overschot te laten cremeren. De openbare aankla ger liet weten, dat hierbij het ge val van mevr. Morrell buiten be schouwing zal worden gelaten. Dr Adams heeft eerder ver klaard. dat vele door hem ontvan gen legaten in feite betalingen dag werden bustochten gehou- waren v oor door hem als arts bc- den. De commandant van het wezen diensten. Hij wilde geen contante betaling, omdat hij in één jaar tijds 1.100 pond sterling (11.600 gulden) inkomstenbelas- met een diner ten huize van de tinc hac moeten betalen. I Nederlandse vice-consul. De Veiligheidsraad is maandag bijeengekomen om te spreken over de Egyptische voorwaarden voor het beheer van het Suezka- a]>e Franse minister van Buiten landse Zaken, Christian Pineau, drong aar. op heropening van de onderhandelingen tussen de ka naalgebruikers en Egypte om zo spoedig mogelijk te komen tot een oplossing die in overeen- met de conclusies nant der marinierskapel H. C. van Lijnschoten. De schepen zijn op 18 mei te Karlskrona aangekomen. Te on geveer 8.15 uur 's morgens gaf Hr. Ms „De Zeven Provinciën" aldaar een saluut af van 21 scho ten voor het Zweedse gouverne ment, welk saluut door een batte rij aan de wal werd beantwoord. In Karlskrona werden de ge bruikelijke officiële bezoeken ge wisseld, omn. met de Nederland se vice-consul en de Zweedse ma rine commandant van Zuid-Zwe den, schout-bij-nacht E. Samül son. de burgemeester en de gou- verreur des konings. Voorts omvatte het programma bustochten voor leden van de be manningen, een officiële lunch bij de gouverneur des konings, een voetbalwedstrijd, een diner bij schout bij-nacht Samülson en een bal in de marine-officiers- club. Zondag hebben Nederlandse en Zweedse marinemannen elkaar bekampt in een zeilwedstrijd met star-klasse jachten en jollen en in schietwedstrijden. Ook op deze gehou den. De commandant van het smaldeel bood een lunch aan. In de vooravond was er een instuif aan boord. De dag werd besloten De Zweedse minister van Bui tenlandse Zaken, dr Besten In de::, heeft in een intervieuw met de correspondent van het ANP de hoop uitgesproken, dat de on- derhandelingen over een Europe se vrijhandelszone tot succes zul len leiden daar anders het samen gaan van de zes landen van de nieuwe Europese gemeenschap tot nieuwe moeilijkheden in de handel met Scandinavië zou kun nen, leiden. Minister Unden verklaarde dat de betrekkingen tussen Zweden en Nederland steeds goed en vriendschappelijk zijn geweest, zowel in politieke als in econo misch opzicht. ..Het feit, dat Nederland tot de Navo behoort en wij daar buiten staan, brengt natuurlijk verschillen met zich mee wat be treft de algemene politieke hou ding, doch dit is zeker geen be lemmering voor het behoud van goede betrekkingen en voor een gedachtenwisseling, die In ons beider belang is", zo zei de Zweed se minister. Minister Unden vervolgde: „Zoals u weet, hebben wij de mogelijkheid van een vruchtbare samenwerking in verscheidene organisaties, zoals de Uno en de Raad van Europa. Ik ken per soonlijk minister-president Drees en minister Luns zeer goed en De V.S., Engeland en Frank rijk zullen de Sowjet-Unie voor stellen de gevangenis te Spandau, bij Berlijn, waar de voornaamste Duitse oorlogsmisdadigers ver blijven, te sluiten omdat de bewa king en de verzorging van de nog overgebleven drie gevangenen te kostbaar zijn. Deze kosten bedra gen 900.000 mark per jaar. Volgens een Westelijke woord voerder zou de 63-jarige Rudolf Hess, die eens plaatsvervanger van Hitler was, naar een krank zinnigengesticht kunnen worden overgebracht, terwijl men de voormalige jeugdleider, de 50-ja- rige Baldur von Schiraeh. en de oud-minister van bewapening, de 52-jarige Albert Speer, naar een gewone gevangenis zou kunnen overbrengen. Hess is tot levens lang en de twee anderen tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Behalve de militaire bewaking, welke de Amerikanen, Britten. Russen en Fransen bij toerbeurt voor hun rekening nemen, be staat bet personeel van de ge vangenis uit elf koks, tien kel ners, veertien keukenmeisjes, twee wasvrouwen en drie admi nistratieve employés. Oorspronkelijk bevonden zich in de gevangenis te Spandau, die plaats biedt aan 350 gevangenen, ook de oud-minister van Buiten landse Zaken Von Neurath, de voormalige groot-admiralen Ra der en Dönitz en de oud-minister van Economische Zaken Walter Funk. Von Neurath, Rader en Funk zijn om gezondheidsredenen vrijgelaten. Dönitz kwam op vrije voeten, nadat hij zijn straf van tien jaar volledig had uitgezeten Geallieerde functionarissen in Berlijn en Bonn hebben op de vraag, of zij het bericht konden bevestigen van het voornemen van de Westelijke mogendheden om sluiting van de gevangenis te Spandau voor te stellen, gezegd niets hiervan af te weten. toen ik de koning en de koningin van Zweden naar Nederland be geleidde, heb ik zeer interessante gedachtenwisselingen gehad mat verscheidene leden der Neder landse regering. Het was destijds niet mijn eerste bezoek aan uw land, maar het was een groot ge noegen voor mij mijn indrukken over Nederland te vernieuwen. Op de vraag of het ontstaan van de Europese economische ge meenschap diepgaande gevolgen voor de economische samenwer king tussen Nederland en Zwe den zou kunnen hebben, ant woordde minister Unden„Het is duidelijk, dat nog veel gedaan kan worden aan de versterking van onze betrekkingen, Neder land behoort tot de groep der zes landen van de Europese econo mische gemeenschap Zweden niet. Maar wij hopen dat de on derhandelingen om tot de instel ling van een grotere vrijhandels- zóne te komen succes zullen heb ben in dat geval zal niets de vrije handel tussen onze landen in de weg staan." „Mocht onverhoopt de vrijhan- delzóne niet tot stand komen, dan zal het feit, dat de zes landen in een tollinie worden verenigd, onze concurrentievoorwaarden zeker moeilijker maken, aldus Unden. Die vervolgde: „Het is niet gemakkelijk om reeds bij voorbaat het effect daarvan te beoordelen. Maar het schijnt zeer goed mogelijk te zijn, dat wij met de vrijhandelszone tot positieve resultaten zullen komen." In antwoord op een vraag over de ontwikkeling van de samen werking tussen de vier Scandina vische landen zei dr Unden: „Wij hebben ons hier steeds zeer ge ïnteresseerd voor de ontwikke ling van de Benelux. Wij hebben in de Scandinavische gemeen schap namelijk soortgelijke pro blemen. Tot dusver zijn wij in onze samenwerking niet zo ver gegaan als Nederland, België en Luxemburg, doch onze deskundi gen hebben een plan uitgewerkt voor een Scandinavische douane unie. Nu is echter min of meer als een verrassing de kwestie van de Europese vrijhandelszone gerezen en daardoor worden wij in Scandinavië geconfronteerd met het probleem, dat wij ook met onze eigen plannen een heel nieuwe situatie onder het oog moeten zien. Indien wij niet tot een vrijhandelszone zouden kun nen komen, dan hoop ik, dat het Scandinavische plan, waaraan reeds zovele jaren gewerkt is, tot resultaat zal voeren", aldus mi nister Unden. „Dat wil intussen niet zeggen", zo vervolgde de minister, „dat een vrijhandelszone onze plannen overbodig zou maken. Het Scan dinavische plan gaat namelijk verder. Het wil een gemeenschap pelijke douanegrens tegenover derde landen. Zover gaat het plan van een vrije zóne niet. Hier ligt een aanmerkelijk verschil. Bovendien voorziet het Scandi navische plan een veel sneller wegruimen van de handelsbelem meringen tussen de vier landen. Maar dat neemt niet weg, dat er nieuwe problemen voor ons zul len rijzen, wanneer de gehele basis zou veranderen. Dan zou den zeker de Scandinavische plannen moeten worden aange past aam de gewijzigde omstan digheden." „Het is nog niet mogelijk te zeggen hoe wij zouden handelen in het geval van een mislukken van de vrije handelszone", aldus minister Unden. „Voorts is er nog de vraag of wij in zulk een zóne als groep of individueel zullen op treden". De minister legde er nadruk op, dat tot dusverre ten aanzien van de Scandinavische samen werking nog geen bindende be slissingen door regeringen en parlementen zijn genomen. „Er is veel expertwerk verricht, maar tot echte .beslissingen, zelfs over de beginselen, zijn wij nog niet gekomen''. Minister Unden zeide voorts, dat de ervaringen van de Bene lux voor de Noordse experts van groot nut zijn geweest. „Door de studie van de problemen der Be nelux hebben wij beter leren be grijpen hoevele moeilijkheden te overwinnen zijn. Wij1 zijn eigen lijk een andere weg gegaan dan de Benelux en zijn begonnen met nauwkeurig alle mogelijkheden te bestuderen en ons een inzicht te verschaffen in de moeilijkhe den. die we op onze weg naar eenheid tegen zullen komen. In de Benelux heeft natuurlijk de oorlogservaring mede de weg ge opend tot het aanvaarden van een nieuwe koers. Deze stimu lans hebben wij hier niet gehad." Tenslotte heeft minister Unden de hoop uitgesproken, dat het wederzijds bezoek van Zweden en Nederlanders tot een verster king van de culturele banden tus sen beide landen zal leiden. Hij zeide: „Gedurende de hele histo rie hebben wij nauwe culturele betrekkingen met Nederland on derhouden en wij beschouwen Nederland als een land, dat op cultureel gebied in vergaande mate dezelfde gedachten en be ginselen volgt als wij. Er zijn op dit gebied geen bijzondere kwes ties aan de hand, maar het is altijd nuttig wanneer de mensen van beide landen elkaar zoveel mogelijk bezoeken en een indruk krijgen van de wijze waarop zij leven." „Frankrijk vraagt slechts van u trouw te blijven aan uw eerder genomen besluit", aldus Pineau. De raad werd het in oktober van het vorige jaar met algeme ne stemmen eens over zes vereis ten voor een oplossing van de kwestie. De voornaamste daar van was, dat het kanaal wordt \riigehouden van de binnenlandse politiek van welk land ook. „Wij zijn ons ervan bewust", aldus de Franse minister, dat de stem die wij uitbrengen vaak wordt ingegeven door politieke overwegingen, maar als wij sys tematisch de rechtvaardigheid en ons eigen standpunt geweld aan doen, bestaat het gevaar dat wij de Ver. Naties in diskrediet bren gen De wereldorganisatie wordt kritisch gadegeslagen door de openbare mening in de wereld en het is noodzakelijk het vertrou wen te herstellen, dat de volke ren haar hadden geschonken. Vandaag zijn wij daartoe in de gelegenheid en het is aan u om daar gebruik van te maken". Het was niet de bedoeling van Frar.kriik om de lange controver se met Egypte nieuw leven in te blazen, maar de wereldorganisa tie was het enige middel voor de gebruikers van het kanaal om I van Egypte tot spoedig onderhande len te bewegen. Pineau zei voor het ogenblik niet te willen spreken over de oroblemen die zijn ontstaan door de „herhaalde wa Denleveranties" 'aan de opstandelingen in Alge r-ië, de aanvallen van radio-Cairo >p Frankrijk en ..de herhaalde i interventie door Egypte in een kwestie, die tot onze binnenland se politiek behoort". Frankrijk trachtte niet zich van motieven te voorzien om eventuele besluiten of aanbeve lingen van de Ver. Naties aan gaande Algerië te ontwijken. Als de Algerijnse kwestie opnieuw in de raad zou komen, zou een besluit van de raad niet op een Frans veto stuiten. Als de zaak naar de algemene vergadering zou worden verwezen, zou het voor Frankrijk voldoende zijn het standpunt te handhaven, dat het handvest niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een land belooft. Pineau ontkende, dat de bin nenlandse toestand van zijn land de aanleiding zou zijn geweest tot het .brengen van de Suezkwes- tie in de Veiligheidsraad. Voordat Pineau sprak, had de Russische afgevaardigde Sobolef bezwaar gemaakt tegen behan deling van de kwestie. Hij stelde, dat de Egyptische verklaring van 24 april in overeenstemming was me; de conventie van Constanti- nopel van 1888 en met het hand vest van de V. N. De Egyptische verklaring „weerspiegelde de zes door de Veiligheidsraad vast gestelde vereisten voor oen „rege ling van het geschil. Er bestond niet de minste behoefte om het gesprek te hervaten, vooral niet de wijze waarop dit door Frankrijk was voorgesteld. Een debat kon slechts tot „ongewen ste complicaties" voor de vrede in het Midden-Oosten leiden. Pineau veerde hiertegen aan, dat Sobolef te vroeg gesproken had. Hij wist niet met welke ar gumenten Frankrijk zou komen. Bij de stemming waren tien leden van de raad voor het Fran se voorstel tot een nieuw debat. De Sowjet-Unie onthield rich. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft ziet schriftelijk gewend tot de organ, saties van algemene ziekenfond sen en tot de Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde Minister Suurhof geeft pai tijen dringend in overweging de tussen hen gerezen moeilijkheden langs de weg der arbitrage tot een oplossing te brengen. De mi nister gaat er van uit. dat de tandartsen dan onverwijld hun werkzaamheden voor de zieken fondsen zullen hervatten. ie Twee Spaanss motorboten rijn maandagochtend in de haven van Tanger na ontploffingen ge zonken. Eén persoon kwam om het leven en drie mensen werden gewond. Volgens een eerste onderzoen zijn ladingen ontplofbare stof*"' beschadigd. Het landgerecht te Madjaleng- ka heeft de heer H. de Braai, die terecht heeft gestaan op beschul diging van subversieve activiteit tegen de Indonesische regering, veroordeeld tot een gevangenis straf van zes jaar, met aftrek de drie en een half jaar, welke- hij reeds in preventieve hechtenis heeft doorgebracht. Het openbaar ministerie had tien jaar geëist. Beklaagde, die het hem ten las te gelegde heeft ontkend, heeft een week de tijd om hoger be roep tegen dit vonnis aan te te kenen. Er was voor de uitspraak nauwelijks enige publieke belang stelling. Blijkens de overwegingen van liet vonnis heeft rechter Widjono het primair ten laste gelegde, n.l. deelnemen aan drie met name ge noemde gevechten tegen de ge- zagsapparaten niet bewezen ge acht. Het secundair ten laste ge legde, t.w. het directe steun ver lenen aan en lid rijn van een te gen het wettig gezag gerichte ge wapende beweging (de Darul Is lam van Kartosuwirjot achtte hij wel aanvaardbaar. De officier van Justitie had 10 jaar tegen De Braai geëist, aan gezien hij het primair ten laste gelegde wel bewezen achtte. Op dit punt echter oordeelde de rech ter het door de verdediger aange- De voorzitter van de rechtbank te Venetië waarvoor het proees- Montesi wordt gevoerd, heeft de openbare aanklager maandag uitgenodigd een begin te maken met zijn requisitoir. Het proces heeft thans vier maanden geduurd. Er zijn tot nu toe een tweehonderd getuigen ge hoord. De hoofdbeklaagde Piero Pic- cioni, leider van een jazzband en zoon van een voormalige Itali aanse minister van Buitenlandse Zaken, wordt beschuldigd van manslag op Wilma Montesi, de 21 jarige dochter van een Ro meinse timmerman, wier stoffe lijk overschot in april 1953 op het strand in de omgeving van Rome werd aangetroffen. De markies Ugo Montagna, makelaar in onroerende goede ren en een bekende figuur in Rome, en Savario Polito, gewe zen hoofd van de Romeinse poli tie, worden ervan beschuldigd Piccioni te hebben geholpen spo ren van zijn daad uit te wissen. Er staan bovendien nog negen personen terecht op besehuldi ging van meineed. Na een ongeluk en zelfmoord als doodsoorzaak te hebben uit gesloten, handhaafde de openba re aanklager de stelling, dat Wil ma Montesi door een misdaad om het leven is gekomen. „Wilma Montesi is bij Torvaia- nica verdronken, toen zij zich met iemand, die haar in een auto daarheen had gebracht, op het strand bij deze plaats bevond. Het is onze taak vast te stellen of de beklaagden al dan niet schuldig zijn aan haar dood", al dus de openbare aanklager. Op de perstribune ontstond enige opschudding toen de open bare aanklager de journalisten ervan beschuldigde, dat zij feiten hebben geconstrueerd. Hij zei: „De pers heeft een bui tengewone rol in de zaak-Monte- si gespeeld". En zich vervolgens tot de pers tribune wendend, voegde hij hier aan toe: „Gij hebt het recht om de gebeurtenissen van dag tot dag te verslaan, maar niet om feiten te creëren". Volgens de openbare aanklager is een wet, die de macht van de journalisten beperkt en deze aan past aan de rechten van de bur gers, meer dan ooit noodzakelijk. De door de pers aangekweekte zelfbeheersing is niet toereikend gebleken. Het is daarom nodig dat er een wet komt, waardoor journalisten verplicht worden uitsluitend weer te geven wat er gebeurt en zich niet meer kunnen overgeven aan fantasieën, aldus de openbare aanklager. voerde alibi voldoende cm dee. name aan de drie genoemde ge vechten niet aannemelijk te a■ri ten. Zoals bekend, werd de heer De Braai eind december 1953 gear resteerd. Zoli, de nieuwe Italiaanse pre- mier, heeft verklaard, dat zijn re gering krachtige steun za! geven aan de NAVO en de Europ- Unie. Aan de uiteindelijke tot standkoming van zijn regering een meningsverschil met presi dent Gronchi, die tot de linke: - vleugel van de Christen-derri eraten behoort, voorafgegaan. Gronchi wenste een gelijke ri tus als vice-premier zowel v de tot de linkervleugel der Chris ten-democraten behorende Guide Gonella als voor Guiseppe Pel la die nu minister van Buitenlandse Zaken is geworden en tot de rechtervleugel behoort. De aanvankelijk door Zoli ing diende ministeriijst, waarop Pei la als vice-premier, zowel als mi nister van Buitenlandse Zaken n Gonella alleen als minister va Justitie voorkwam, werd door de president geweigerd. De leide van de Christen-democraten hit den echter voet bij stuk. Wel werd aan Gonella bij wijze van compromis, nog de portefeuii' van constitutionele coördinatie toegewezen. De president had voor Gone) la een viee-premierschap gewild om te bereiken dat de socialis', sehe partij van Nenni zich in ki i- tieke kwesties van stemming zou onthouden. Pella, die in de plaats kom; van Martino, is voorzitter van de Europese kolen- en staalgemeen schap geweest en steunt de ver- dragen voor de Europese ge meenschap en atoomenergie Het Zuidslavische persbureau „Tanjoeg" heeft maandag mee gedeeld dat de Albanese minister Panayot Plyaku naar Zuid-Sla- j vië is gevlucht in de nacht van 16 op 17 mei. Hij heeft om as:ei gevraagd. Panayot Plyaku was lid va t het centrale comité van de Alba nese arbeiderspartij en één van de organisatoren van de nationa le bevrijdingsbeweging in Alba nië, aldus deelt „Tanjóeg" mede. Maandag passeerde een rug van hogedruk ons land. De aan gevoerde lucht was tamelijk droog en koel. De temperaturen kwamen op de meeste plaatsen niet hoger dan 15 a 16 graden. Neerslag werd niet meer gemeld. Over Engeland bewoog intus sen een frontale trog naar het oosten. Deze bracht op de Britse eilanden enige regen. Maar de neerslaghoeveelheden waren op onze breedte niet groot. Daarachter bewoog een tweede rug naar het oosten. Deze had maandagavond Ierland al bereikt. Onder invloed van deze ontwik keling verwacht De Bilt bij ons aanvankelijk bij zuidwestelijke wind veel bewolking met waar schijnlijk wat regen of motregen later bij naar west of noordwest ruimende wind opklaringen. In de middagtemperaturen komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdag morgen tot dinsdagavond. Minder zon. Aanvankelijk zwaar bewolkt met hier of daar wat regen of motregen. Matige wind tussen west en noordwest. Zelfde mid dagtemperaturen. WOENSDAG 22 MEI. v.m. n.m. Breskens 7.49 8.12 Terneuzen 8.24 8.47 Hansweert 9.04 927 Walsoorden 9.14 9.37 ZON MAAI op onder op on der Mei. 21 4.40 20.38 1.08 11.59 22 4.39 20.39 1.29 13.0-" 23 4.39 20.41 1.49 14.08

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1