Binnenlands nieuws. SPORTNIEUWS s k Vaccinatie tegen poliomyelitis Eric de Noorman - De verloren Viking VOETBAL EEN ONGEZOND LEVEN? KORFBAL WIELRENNEN DUIVENSPORT De maatregelen tegen subversieve acties Ronde van Nederland door Rik van Looy gewonnen voor de kleur en fleur van Uw kindje AARDAPPELEN VAN DE KOUDE GROND IN NOORD-HOLLAND. Einde der ^pendos-staking' V O In het komende najaar zal be gonnen worden met het vaccine ren van één jaarklasse der Ne derlandse bevolking, namelijk de kinderen, die in 1955 zijn gebo ren. tegen poliomyelitis. Dit is de jaarklasse, die in de naaste toekomst het meest bedreigd wordt geacht door deze ziekte. De vaccinatie zal geschieden in een serie van drie injecties, waarvan de eerste twee in de herfst worden gegeven, met een tussenpoos van omstreeks vier weken. De derde injectie zal on geveer een half jaar daarna die nen te geschieden. In afwachting van het gereed komen van een eigen vaccin van het rijksinstituut voor de Volks gezondheid wordt vaccin geïm porteerd. Voor deze massa vaccinatie zal het vaccin gratis ter beschik king worden gesteld. Iedere in enting kost het rijk 7,50. Er zal wel een bijdrage van 1, per prik in totaal dus 3, mogen worden gevraagd, doch betaling daarvan is niet yer- plicht. Een en ander is medegedeeld op een persconferentie, welke maandagmiddag in het minis rie van Sociale Zaken en Volks gezondheid is gehouden. De voorzitter van de Gezond heidsraad dr. J. Wester, de stand van zaken en de plannen ten aanzien van de onvatbaarmaking tegen poliomyelitis belichtend, schetste in deze conferentie de ontwikkeling van de problema tiek in de gezondheidsraad. Na de proef-entingen in Amerika in 1954 en de massale vaccinatie al daar in 1955 heeft de voorzitter van de gezondheidsraad, het me disch adviesorgaan van de rege ring, een commissie samenge steld om de ontwikkeling nau lettend te volgen. In juni 1955 en in juni 1956 zijn adviezen uit gebracht, welke beide ertoe con cluderen, dat nog niet tot mas sale inenting in ons land moest worden overgegaan. In september 1956 kwam de commissie tot de cconclusie, dat het gezien de nader bekend ge worden feiten omtrent de resul taten voor 1957 de gelegenheid moet worden geschapen, dat de individuele arts op eigen verant woording in overleg met de ouders, kinderen kan vaccineren Hiertoe was nodig de mogelijk heid voor de pharmaeeutische handel via het rijksinstituut voor de Volksgezondheid vaccin te kunnen importeren. Dit kan al leen op grond van de wet ,,sera en vaccin",-indien de bijzondere eisen, waaraan het vaccin moet voldoen, zijn geformuleerd en door de minister zijn vastgesteld. Prof Gispen, directeur van het R. I.' V. heeft deze eisen opge steld en ze zijn door de commis sie uit de gezondheidsraad goed gekeurd. In de Staatscourant van 5 december 1956 zijn ze open baar gemaakt. Nadien heeft de commissie op 14 dec. 1956 met algemene stemmen en in principe besloten te adviseren tot massa vaccinatie over te gaan en in verband hiermede een eigen vac- cinproduktie ter hand te nemen. Geadviseerd werd om in de herfst van 1957 en in het voor jaar van 1958 voor het polio seizoen van 1958 tot vaccinatie over te gaan en hiervoor vaccin te importeren, in afwachting van het gereedkomen van een eigen vaccin van het R- I V. Prof. dr. R. Gispen, directeur Volksgezondheid, heeft medede lingen gedaan over de produktie van het vaccin. In april 1957 heeft het rijksinstituut opdracht gekregen vaccin te bereiden. Dat impliceert, dat personeel en ma teriaal moet worden aangetrok ken, waarmee men thans doen de is. Door toevallige omstandig heden heeft men in Bilthoven de beschikking gekregen over be huizing, welke is gereserveerd voor de bereiding van polio-vac cin. Het wordt bereid volgens de principes van dr. Salk. Het tijd stip, waarop het Nederlandse vaccin beschikbaar komt is nog niet aan te geven, doch de moge lijkheid schijnt niet uitgesloten te zijn, dat men over anderhalf jaar vaccin zal kunnen afleveren. De heer H. J. Dijkhuis, waar nemend directeur-generaal van de directie Volksgezondheid van het departement, die mededeelde, dat iedere vaccinatie het rijk ƒ7,50 kost, verklaarde, dat het vaccin gratis beschikbaar- wordt gesteld. De overheid stelt zich op het standpunt, dat de wel stand van de ouders geen rol mag spelen. De vraag is echter of nu ook alle bijkomende kos ten door het rijk moeten worden gedragen. Men is van mening, dat men niet kan verplichten tot een bijdrage, maar men is van oordeel, dat wel een beperkte bij drage mag worden gevraagd, na melijk een van 1 per prik, dus 3,- in totaal. De hoofdinspecteur van de Volksgezondheid d.r. C. Banning heeft mededelingen gedaan om trent de voorgenomen organisa tie van de vaccinatie. Bij de or ganisatie is men ervan uitgegaan, dat gebouwd moest worden op de bestaande organisaties, de ge meenten met haar G. G. D.'s en de kruisverenigingen met de on- ontbeerlijke medewerking der artsen. Opmerkend, dat thans van de 220.000 kinderen van 0 tot 1 jaar er 175.000 zijn gevac cineerd tegen pokken, kinkhoest, difterie en tetanus, zeide dr. Ban ning, dat na i-ijpe overweging voor de polio-vaccinatie is beslo ten tot de jaarklasse 1955, dat is die, velke de grootste kans heeft om aangetast te worden. De uitvoering van de vaccina tie al weliswaar volgens een landelijk patroon, doch gedecen traliseerd geschieden. In iedere provincie wordt, onder toezicht van de geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid, het uit- oeringsschema zoveel mogelijk provinciaal, maar vooral ook lokaal aangepast aan de plaatse lijk bestaande situatie. De pro vinciale kinderhygiëne-organisa- ties van de Kruisverenigingen worden speciaal ingeschakeld en de provinciale en districtskin derartsen zullen regionaal en lokaal nauw bij de uitvoering worden betrokken. Lokaal zul len de Kruisverengingen, die zich daartoe onderling hebben ver staan, als steunpunten voor dit vaccinatieproject optreden. Ver wacht mag worden, dat zij hun lokaliteiten, veelal consultatie bureaus voor zuigelingen en kleuters, voor de entingszittin gen ter beschikking stellen. De wijkverpleegsters zullen de no dige hulp kunnen verlenen, ook door het verrichten van huisbe zoek, in gevallen, waarin kinde ren niet ter vaccinatie kwamen of na de eerste enting niet ver schenen. De artsen ter plaatse zullen collectief aan het verrich ten der vaccinaties deelnemen en waar mogelijk zal een huisarts in een entingslokaliteit gelegen heid krijgen zijn eigen patiënten te vaccineren. De gemeenten zullen door medewerking der be volkingsbureaus kunnen opgeven welke kinderen op grond van hun leeftijd voor inenting in aanmer king komen, terwijl ook admini stratieve bijstand kan worden verleend. De heer Dijkhuis gaf o.a. nog te kennen, dat hij bewondering heeft voor de wijze, waarop in Leeuwahden, waar men op eigen initiatief reeds begonnen is met de vaccinatie, de zaak loopt. Or ganisatorisch klopt het. Het mi nisterie krijgt alle gegevens van Leeuwarden en men heeft de zekerheid, dat het goed gebeurt. Maar men zal er niet gelukkig mee zijn als men hen overal on georganiseerd gaat doen. De heer Dijkhuis verklaarde, dat Leeuwarden nauw wil samen werken met de landelijk opgezet te beweging en voorts zeide hij, dat er geen tegenstelling is tus sen Den Haag en de periferie. INDO NES Lë UIT SCHEVENINGEN ONTSNAPTEN IN ROTTERDAM AANGEHOUDEN. De Rotterdamse recherche is er maandagmorgen in geslaagd de 30-jarige meubelmaker A. H. uit Den Haag en de 28-jarige A. M. uit Heerlen aan te houden, die kans hadden gezien ongeveer zes weken geleden uit de gevan genis te Scheveningen te ont vluchten. De Rotterdamse politie had er lucht van gekregen, dat de twee mannen zich in de Maasstad zou den ophouden en maandagmor gen kwam men er achter, dat ze ergens in een cafétje in de buurt van het Zuidplein zaten. Een hoofdinspecteur en enige recher cheurs trokken erop uit, maar men had het zekere voor het on zekere genomen en assistentie gevraagd van een radio wagen die in "de buurt werd opgesteld. De hoofdinspecteur en een re chercheur stapten het café bin nen en men zag twee mannen aan een tafeltje zitten. De hoofd inspecteur kende één van hen van vroeger en de politieman nen gingen aan het zelfde tafel tje zitten. „Nu je begrijpt het wel," waren de woorden van de hoofdinspecteur en de twee be grepen het inderdaad. Zij na men de zaak nogal sportief op, want een hunner riep: „Ober, vier koffie." Daarna ging men met de twee mannen naar buiten om ze naar het politiebureau over te brengen en toen nam opeens één van hen de benen. De mannen van de radiowagen zagen dit en gingen hem direct achterna. Vlak bij hem stapten enige mannen uit, de auto pas seerde hem en hij was ingeslo ten. Hij trachtte nog te ontko men. Èen waarschuwingsschot werd gelost en de man rende een winkel binnen. De politieman nen gingen hem achterna en weldra had men hem weer te pakken. VOOR ƒ12.000,— HORLOGES GESTOLEN. In de nacht van vrijdag op za terdag hebben tot nu toe onbe kenden voor een bedrag van on geveer 12.000 horloges gestolen uit een groot warenhuis te s-Gravenhage (Vroom en D rees man). De daders hebben zich toegang verschaft door aan de zijde aan de Grote Marktstraat van het warenhuis een kleine ruis te verbreken. Via de mu ziekafdeling en de „discobar" bereikten zij de horlogeafdeling waar een groot aantal horloges onder vitrines lag uitgestald. Met de hulp van een pendule hebben zij de vitrineruit ingesla gen en ongeveer 270 horloges meegenomen. De aftocht van de inbreker! s) moet nogal haas tig zijn geschied, want de weg terug naar het gebroken raam lag bezaaid met onderweg ver loren horloges De politie heeft het onderzoek onmiddellijk na de ontdekking van de diefstal ter hand geno men. TWEE JONGETJES VERDRONKEN. Het 6-jarig jongetje Robbie Lotte uit de Beverstraat te Rot terdam is zaterdagmiddag tij dens het spelen in het Mallegat te water geraakt en verdronken. Na ongeveer zes minuten werd het kind opgehaald, en hoewel twee agenten nog kunstmatige ademhaling toepasten, bleek het kind bij aankomst in 't zieken huis te zijn overleden. Bij de steiger van het veer boot je bij Katendrecht te Rot terdam is men reeds vanaf zon dagavond ongeveer zes uur aan het dreggen naar de 6-jarige H. P. van R. uit de Parelstraat te Rotterdam. Zijn tweelingbroertje had ver teld dat hij in het water was gevallen toen zij aan het spelen waren. Tot op heden is het ven tje niet gevonden. BROMFIETSER NA AANRIJDING OVERLEDEN Zondagmiddag omstreeks drie uur is de 26-jarige bromfietser A. H. uit Wijmbritseradeel (Fr.) op de Alkmaarseweg te Bever wijk door een slippende auto aangereden, en daarbij zo ern stig gewond, dat hij enige tijd later in het ziekenhuis is over leden. De auto, die werd be stuurd door de heer C. J. H. uit Haarlem, kwam rijdend op de Alkmaarseweg in de richting Velsen ter hoogte van de R. K. Kerk aan de Breestraat, waar hij moest uitwijken voor een auto, tengevolge van het gladde wegdek te slippen en raakte daarbij de heer H. BROMFIETSER VERONGELUKT. Bij een tochtje op de brom fiets is de 33-jarige W. C. van B. uit de Fransen van de Putte- straat te Rotterdam zondagmor gen in het Kralingse bos te Rot terdam dodelijk verongelukt. Hij reed met zijn vrouw op een van de verkeerswegen, en toen de man aarzelend wilde overste ken, werd hij aangereden door een achter hem rijdende perso nenauto. Bij aankomst in het Bergwegziekenhuis bleek hij te zijn overleden. PRIKKELDRAAD WAS OVER DE WEG GESPANNEN. Op het Kampereiland, in de zo genaam je Stikkenpolder te Kam pen, is zondagmorgen de 31-jari- ge heer W. uit IJsselmuiden met zijn bromtiets tegen prikkeldraad gereden, dat, naar later is geble ken dwais over de openbare weg was gespannen. Hij sloeg van zijn bromfiets en ïiep een dubbe le schedelbasisfractuur op. Het slachtoffer is naar het stadszie kenhuis te Kampen overgebracht, doch daarna, toen bleek, dat het ingrijpen van een specialist nood zakelijk was, naar een zieken huis te Zwolle gebracht. Zijn toe stand was maandagmorgen nog zeer ernstig. Hoewel het aardappelgewas vorige week door de strenge nachtvorsten sterk geleden heeft werden toch maandag ochtend op de veiling te Broek op Langendijk de eerste vroege aardappelen van de koude grond aangevoerd. Twee weken vroeger dan vorig jaar ver scheen de tuinder C. Smit met deze primeur. De twee aange voerde partijen vijftig kg grote en vijftig kg kleine eerste lingen noteerden resp. ƒ0,92 en 1,12 per kg. BRANDKASTKRAKERS FAALDEN. In de nacht van zaterdag op zondag hebben inbrekers getracht twee brandkasten te forceren in een bakkerij in de Lange Mar- garethastraat te Haarlem. Via 'n tuimelraam hadden zij zich toe gang verschaft tot een kantoor lokaal waar een brandkast stond. Toen echter bleek dat hierin geen geld aanwezig was beproefden de inbrekers hun geluk bij een tweede brandkast in een ander vertrek. Daar moest echter een zware muur worden gesloopt om de achterkant van de kast te be reiken, maar de daders hebben hun pogingen gestaakt toen zij merkten dat die karwei voor hen te zwaar was. De bedrijfsleider de inbraakpoging was inmid dels ontdekt heeft het in de tweede kast aanwezige geld op gehaald en per taxi naar zijn wo ning vervoerd. Hij vreesde dat de inbrekers zouden terugkeren. Tijderis de rit werd plotseling de chauffeur onwel en overleed kort daarna aan oen hartverlam ming. GESTOLEN BUIT TERUGGEVONDEN. De partij goederen, die in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een textielfirma te Barneveld werd ontvreemd en die enkele duizenden guMens waard was, is door de politie opgespoord en in «en wetering in Bunschoten te ruggevonden, drijfnat en verpakt in jute zakken. Vermoedelijk hebben de daders geen andere mogelijkheid gezien om zich van het gestolene te ont doen. Naar de daders wordt nog gezocht. In een zondagavond uitgege ven verklaring, heeft de Indone sische regering erbij de bevol king op aangedrongen om geen verkeerde uitleg te geven aan de jongste maatregelen van de veiligheidsinstanties tegen de subversieve acties in Indonesië. Deze verklaring werd gegeven, nadat zaterdag in een legercom muniqué was bekendgemaakt, dat een aantal personen, waar onder enige officieren van het leger, is gearresteerd op verden king betrokken te zijn in sub versieve activiteit, welke gericht was op het omverwerpen van de Indonesische regering en op ver andering van de structuur van de staat. Zondag werd in een ander communiqué van het leger me degedeeld, dat de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Abdul Haris Nasution, de be handeling van de kwestie der iub versie ve activiteit van de plaatselijk militair commandant van Djakarta Raya heeft over genomen en daarover verslag aan de regering zal uitbrengen. In de zondagavond uitgege ten regeringsverklaring wordt nedègedeeld, dat bij het nemen van veiligheidsmaatregelen nauw wordt samengewerkt tus sen de regering en de veilig heidsinstanties. Opmerkend, dat in verschil lende provincies de ontwikke lingen een climax hebben be reikt, in de vorm van eigen machtig optreden. Vervolgt de verklaring: „De regering is zich tenvolle bewust van de oorza ken van de ontevredenheid en acht daarom het leggen van de grondslagen voor het herstel van de goede betrekkingen tus sen de centrale regering en de provincies haar voornaamste taak". De regering heeft zich ech ter in dit verband te houden aan de geldende wettelijke bepa lingen, hetgeen wil zeggen dat de eenheid in het land moet worden bewaard en dat de ver langens van het volk moeten Het vijf dagen oude geschil tussen de directie der Ierse luchtvaartmaatschappij „Aer Lingus" en laders en lossers ha- rer vliegtuigen, die weigerden een lading apen te lossen van wege de kwalijke reuk, die deze dieren verspreiden, is zondag geëindigd. De „Aer Lingus" heeft de sta kers weer in dienst genomen en deze hebben zich bereid ver klaard in de toekomst ook la dingen apen te behandelen. (OOP. VRUCHTEN VELLING „ZEEUWSCH VLAANDEREN TERNEUZEN. worden gekanaliseerd langs de wettelijke instellingen. „Daarom kan de regering niet toelaten, dat activiteiten, welke een bedreiging vormen voor de eenheid van het land, hun eigen loop neem", aldus de verklaring. In de verklaring wordt verder medegedeeld, dat er tekenen be stonden en bewijzen zijn gevon den van het bestaan van illega le en subversieve bewegingen, welke beoogden om met gebruik van geweld de structuur van de staat te veranderen. De rege ring geeft uiting aan haar leed wezen, dat een aantal personen, waaronder officieren van het leger, bij subversieve activiteit is betrokken en dat op hen wa pens werden gevonden, die uit legerdepöts werden vermist. „In het besef, dat het land thans een kritieke periode door maakt, verwacht de regering dat de bevolking de door de vei ligheidsinstanties in het belang van het welzijn van land en volk genomen maatregelen zal begrijpen", aldus de, verklaring. Tijdens 'n maandag gehouden persconferentie, heeft premier Djuanda zijn vaste overtuiging uitgesproken, dat de door de chefstaf en de veiligheidsdien sten genomen maatregelen door de buitengewesten niet verkeerd zullen worden uitgelegd. Hij zeide, dat deze maatregelen wer den genomen in het belang van het handhaven van rust en or de. De premier, die tevens minis ter van Defensie ad interim is, deelde mede te hebben aange drongen op spoedige behande ling van de zaak tegen enkele vooraanstaande figuren, die door de veiligheidsdiensten zijn aangehouden op grond van be schuldiging van corruptie en andere onregelmatigheden. De eerste plaats in het alge mene militaire klassement is veroverd door Adri Voorting. De laatste étappe, van Roosen daal naar Amsterdam over 239 km, is gewonnen door Gerrit Voorting. De uitslag van de laatste étap pe van de Ronde van Nederland, Roosendaal—Amsterdam 239 km), luidt: 1. Gerrit Voorting 6.03.32 2. Luyten (B.) 6.04.02 3. Kersten 6.04.32 4. Wim van Est z.t. 5. Post 6.04.47 6. Pauw 6.04.49 7. Rusman z.t. 8. Ziegler (D. i z.t. 9. Scholl (D.) z.t. 10. Rol z.t. de Het eindklassement van Ronde van Nederland luidt: 1. Van Loo. (B.) 39.56.50 2. Wim van Est 3. Van den Brekel 4. Luyten (B.) 5. Van den Brand 6. Pauw Junkermann D. 9. Van Daele <B.) 10. G. Voorting 40.01-50 40.03.15 40.03.26 40.06.09 40.07.21 40.13.09 40.19.31 40.20.00 Het luidt: ploegen-eind-klassement 1. België (rood-wit) 2. Nederl. rood-bl.) 3. Nederland (geel) 4. Duitsland 5. Nederl. (rood) 120.13.15 120123.05 120.36.11 120.42.26 120.56.12 (Advertentie.) Velen leiden een ongezond, on natuurlijk leven. Gevolgen: slap pe werking der organen, onzui ver bloed, verstopping. Daardoor onstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBE- SAN kruidenthee geeft 't lichaam zijn natuurlijke werking terug! Verkrijgbaar bij apotheker of drogist 5 1,80 per groot pak, voldoende voor maanden. Veiling van 13 mei. GROENTEN. Per 100 stuksSla A II 5— 15,40, B 5—8,20. Per stuk: Bloemkool A II 6368 et, B II 47—50 et, B afw. 30—34 et. C afw. 18—30 et. Per bos: Peen II 40- ct; Radijs 1620 ct: Sjalotten 6 ct. Per kg: Savoye kool 36 ct; Prei 1015 ct; Spinazie II 8L -38 ct, afw. 8H- 11 ct. FRUIT. Per doosje: Aardbeien I 41 66 ct, id. II 3141 ct. BELG Ik EN LUXEMBURG ZETTEN SLA-INVOER STOP. Met ingang van heden hebben België en Luxemburg de invoer van sla uit Nederland weer stop gezet. De laatste weken ging het zeer goed met de export van sla uit ons land naar deze landen, want in de eerste week van mei werd niet minder dan 474 ton sla naar België en Luxemburg vanuit gen EXTRA TELEVISIE-UITZENDING VOORLOPIG NEDERLANDS ELFTALLEEDS UNITED De Nederlandse Televisie Stich ting heeft van de KNVB toestem ming verkregen voor een recht streekse reportage van de oefen wedstrijd van het voorlopig Ne derlands elftal („Zwaluwen") te gen Leeds United, die heden avond in het Ajax-stadion te Am sterdam wordt gespeeld. Deze extra televisie-uitzending begint om 18.35 uur en eindigt om 20.30 uur. Commentator is Aad van Leeuwen. K. J. J LOTSY 25 JAAR BESTUURSLID F.I.F.A. Karei Lotsy heeft in zijn leven zoveel verschillende functies be kleed dat jubilea voor hem geen bijzondere gebeurtenissen meer zijn. Tcch mag wel gememoreerd wrrden dat het maandag 13 mei, precies 25 jaar geleden was dat hu voor het eerst als lid in het bestuur van de F.I.F.A. zitting nam. Sinds 1956 is hij eerste vice-voorzitter van dit lichaam. Het was, enkele weken terug, ook 25 jaar geleden dat Lotsy gekozen werd in het bestuur van het bestuur van het N.O.C. en het initiatief nam voor de Olym pische dagen. Hij bleef lid tot 1951 en is sinds december van dat jaar erelid van het N.O.C. ENGELAND TEGEN VOORSTEL VERVANGING GEBLESSEERDE DOEL VERDEDIGERS De Engelse voetbalbond zal zich verzetten tegen een voorstel van de F.I.F.A. (Internationale Voetbalfederatieinhoudende, dat een geblesseerde doelman in alle wedstrijden mag worden vervan- one land verzonden De prjjs van sla op de Nederland se veilingen was de laatste dagen zeer vast. Verwacht wordt dat deze week de sla-aanvoer op de Nederlandse veilingen weer zal toenemen. Dit voorstel zal op de jaarlijkse vergadering van de F. A. op 3 juni worden behandeld. Het bestuur van de Engelse voetbalbond heeft geadviseerd zich tegen het voorstel uit te spreken. 6. Nahenah Ls ontsteld. „Wat zal er met de krijgers gebeuren, als zij zich overgeven Waarom komt gij op onze jachtgronden met uw oorlogszuchtige plannen?" slaat hij uit. „De dapperen van Yalah de Grote willen slechts de vrede die nen" is het antwoord van de boodschapper. „Yalah de Grote wenst. U te beschermen en te verenigen in zijn groot rijk. Oorlog zal er slechts zijn als gij U tegen Yalah de Gro te verzet. Doch weet, dat ieder verzet nutteloos is Ton- tu keert thans terug. Hij waar schuwt U allen; volgt hem niet: het zou U slecht bekomen." Geruisloos is de vreemdeling in het struikgewas verdwenen en vlug komen Erir en de zijnen te voor schijn. „Wat te doen, broeders?" vraagt Nahenah, die erg onder de indruk is. „Er achteraan, natuurlijk," zegt Svein. „AI was het alleen maar om de vlegel van zijn goudbehangsel te ontdoen. Daar wil ik wel even voor zorgen „Ik geloof dat het niets anders dan grote bluf is wat die vreemde snoeshaan uitkraamt," merkt Eric op. „Tegen de voltallige krijgs macht van de rijf verbonden stam men zullen die vreemdelingen het niet zo gauw durven opnemen, en zeker niet wanneer omliggende stammen helpen. Daarom hebben zij Mohaka gegiiseid. Wanneer wij er in slagen Mohaka te bevrijden. zal er van hun dreigementen wel niet veel overblijven." De Noorman denkt even na en zegt dan: „We zullen deze bood schapper een voorsprong geven om hem in de waan te. laten, dat hij niet wordt gevolgd. Gij kunt toch het spoor van de vreemde sinjeur terugvinden. Nahenah?" ScampoloVolharding 82. De grootste verrassing in de lste Idasse Z. K. B. was wel de grote overwinning die Scampolo zaterdag op Volharding I uit Yerseke behaalde. Zo eenzijdig als de uitslag doet vermoeden was deze wed strijd geenszins. Reeds 5 minuten na het begin scoorde Volharding met een ver schot, maar 2 minuten later was de stand weer gelijk toen H. Heug vrij voor de Volharding- korf kwam te staan en de bal door de mand joeg (11). Na vakwisseling bleek dat Vol harding zijn sterkste vak in de eerste aanval gebracht had en was Scampolo beduidend ster ker. De Scampolo-aanval kreeg hierdoor veel werk en profiteer de van dit overwicht door de stand voor de rust tot 51 op te voeren. Na de thee zette Volharding alles op alles om de opgelopen achterstand in te halen. Het succes kwam echter aan de an dere zijde. Scampolo voerde in de tweede helft de stand geleidelijk op tot 8—1. Een kwartier voor het einde verkleinde Volharding de achter stand tot 82. Door deze overwinning krijg'. Scampolo I weer aansluiting bij de koplopers iin de eerste klasse der Z. K. B DE NEDERLANDSE PLOEG VOOR DE GIRO De Nederlandse ploeg voor de Ronde van Italië zal bestaan uit Wagtmans, De Groot, Wim van Est, Van den Brekel, Donker. Gerrit Voorting, Kersten en een achtste renner die Bellenaars nog niet heeft aangewezen. Het zal naar alle waarschijn lijkheid gaan tussen Nolten en Stolker voor deze achtste plaats. VLUC HTEN UIT ABRAS. „De Verwachting" - Axel. Snelheid eerste duif 1845 m. Snelheid laatste prijswinnende duif 1330 m. 1. R. Borgt; 2. E. Misseghe-r; 3 en 4. J. van Hoorn; 5 en 10. J. Dieleman; 6. D. Faas; 7. F. Verschuren; 8. Cam. Verstraeten; 9. C. van Acker. Combinatie itoschkapelle- H engst di, jk. Snelheid eerste duif 1824 m. Snelheid laatste prijswinnende duif 1561 m. 1. E. Pieters <B.); 2. A. Blom- maert Axel3. C. de Rqeke (Terneuzen); 4. G. van der Meij- den B.5, 7, 8 en 10 L. Lauret (B.); 9. P. van Damme. De oude woudloper knikt met een glimlach op het. gelaat, en even later begeven Eric en zijn troepje zich omzichtig op weg, op het spoor van de vreemde krijger. Dili ven sociëteit - Rapenburg Snelheid eerste duif 1791 m Snelheid laatste prijswinnend* duif 1365 m. 1, 2, 3 en 4. P. van Damme; E en 6. J. Boogaert; 7. J. Staepefa 8. R. de Guvtenaer; 9. R. Doe rinck; 10. A. Verheijden.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3