Uit de Provincie VARA-commissie zegt „nee tegen commerciële T.V Gemeenteraadsverslagen. DIEFSTAL?! aardenburg. RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT TERNEUZEN ABSDALE SLUIS. SLUISKIL IJZENDIJKE. ZUIDZANDE SCHOONDIJKE. IJZENDIJKE ZWEEDSE AMBASSADEUR REIKTE ROODE KRUIS- ONDERSCHEIDINGEN UIT. Tijdens een receptie in de Zweedse ambassade op 10 mei, de dag vóór het inwijden van het Rode Kruis ziekenhuis in Zie- rikzee heeft de ambassadeur van Zweden, de heer S. Dahlman aan baron F C. C. van Tuijl van Se- rooskerken van Zuylen, voomt- ter in hel Rode Kruis, met toe stemming van Zijne Majesteit de Koning, de gouden Rode Riuis- medaiüe toegekend De zilveren Rode Kruis-medaille werd over handigd aan de voorzitter van het bouwcomité van het zieken huis dr. P. Bolt, en aan de direc teur van het Rode Kruis, de heer A. van Emden. Het teken van verdienste van hei Rode Kruis werd overhan digd aan de heer H. Hoekstra, dr H. H. Maas, ing. W. K. van Oppen, dr. H. Slettenaar, allen van bovengenoemd bouwcomité dr H Ezendam, lid van het bouwcomité en directeur van het ziekenhuis, architect J. van der Linden, architect van het zieken huis. mevr. B. Niegeman—Brand foinnenhuis-architecte en de heer C. Dermout, lid van het comité. De zilveren Rode Kruis pla quette werd overhandigd aan de heer P. Regoort, expert op het gebied van binnenhuis-architec tuur. DE HERVERKAVELING OP SCHOUWEN Het aanbrengen van een dek- iaagconstructie op wegen in de herverkaveling Schouwen-Duive. hrnd is gegund aan S. A. Sanders 35.V. te Delft. Met een bedrag van r 375 goo,was deze ondeme- ming de laagste inschrijfster ge weest. v. d. K., wonende in de Axelse- straat, dat onbevoegden met zijn voor zijn woning geparkeerd staande auto wegreden in de richting Driewegen. De hiervan verwittigde politie zette onmiddellijk een achtervol ging in en even voor Driewegen wist zij de langzaam rijdende auto tot stilstand te brengen. De beide inzittenden bleken op- varenden van het in het Noor derdok liggend Engels stoom schip „Pentland Firth" te zijn, die op weg naar hun schip de weg waren kwijt geraakt. Toen zij in de Axelsestraat een gepar keerde auto zagen staan, namen zij daarin plaats en reden weg om naar het Noorderdok te zoe ken, geenszins met de bedoeling de auto te verdusteren. Zij boden aan de eventuele kosten te vergoeden en daar de auto onbeschadigd was, bleef dit beperkt tot de geringe betaling van de verbruikte benzine. De scooter liep enige mate riële schade op. Na ter plaatse van de schrik te zijn bekomen konden beiden op hun scooter de thuisrit voortzetten. Kikkerrit. Zaterdag 25 mei a.s. wordt de reeds traditioneel geworden Kik. kerrit verreden. De organisatie hiervan berust zoals gewoonlijk bij de M. A. C. A. uit Axel en de V. V. V. uit Aardenburg. Het traject gaat geheel door België over goed berijdbare we gen met een gemiddelde snelheid van 36 km per uur en het bestaat uit 2 gedeelten. De prijsuitreiking vindt 's avonds plaats in hotel „De Roode Leeuw" te Aarden burg tijdens een gemeenschappe lijke koffiemaaltijd. Intrede Ds. S. Tijmstra. Ds. S. Tijmstra zal op zondag 26 mei in een middagdienst zijn intrede doen. Hij wordt in zijn ambt bevestigd door Ds. L. P. W. Groenveld te Sluis. Gemeenteraad. Alvorens op excursie te gaan komt de Sasse raad hedenmorgen in vergadering bijeen ter behan deling van de volgende agenda. Beëdiging en installatie van het raadslid J. J- van Water schoot. Voorstel om overeenkomstig artikel 36, 4e lid, der woningwet te bepalen, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor de kom der gemeente wordt voorbereid. Voorstel tot benoeming van een lid van de commissie van on derzoek der rekeningen en begro tingen in 1957 in de vacature wij len P. de Ridder. Verzoekschrift van het harmo niegezelschap ,,De Verenigde Vrienden" te Sas van Gent om een subsidie van 1000 voor het organiseren van een muziek festival op 16 juni a.s. ter g^le- genheid v,an de viering van net 60-jarig bestaan der vereniging. Verzoekschrift van de stichting Prot ziekenzorg „Zeeuwsch- Vlaanderen" te Terneuzen om n subsidie in het tekort op de ex- ploitatierekening van het zieken huis aldaar, berekend naar 1,50 Feestelijke herdenking van het zeventig-jarig huwehjU van het echtpaar Hamelink zooijen. Zondag 12 mei was de juiste liatum waarop het echtpaar K. Hamelink—van Bezooijen het feit herdacht dat zij zeventig jaar■ge- leden in het huwelijk traden. Maar toen zag men. op hetga aon van het rusthuis „Schelde oord", waar zij sedert februar U een uitstekende verzorging genieten, alleen maar de drie kleur wapperen, omdat de fees telijke herdenking was bepaald op maandag 13 mei. Van half drie tot half vijf heb- aem zeer veel vrienden en beken den van de gelegenheid gebruik gemaakt het echtpaar te telicite Het college van burgemeestei en wethouders kwam eveneens min gelukwensen aanbieden, ier wni burgemeester Teilegen de mees, hartelijke gelukwensen tdtsorak, werd namens de ge meente Terneuzen een prachtige bloemenmand binnen gehracht. Dok de predikanten van de Hervormde Kerk vergezeld van turn dames waren opdereceptie tegenwoordig evenals de direc :eur van de gemeentelijke dienst maatschappelijk zorg, de j Stenvert, en verder een aantal vrienden en Vooral de bewoners ut- „tadswijk „Het Java", het echtpaar Hamelink vele «ren woonde, was bijzonder proef 1 vertegenwoordigd.) Deze mondelinge gelukwensen werden vaak vergezeld van fraaie bloemstukken zodat de feestzaal van „Schelde-oord ee Bloementuin werd. De heer Hamelink rookt nog aitiid graag zijn sigaartje en teest graag en veel. Zijn vrouw STm^nde dat zij dit wel niet sseer zou kunnen, is plotseling w idee veranderd. Ook zij wil •wel <*raag weer een bril, want rij wil evenals haar echtgenoot 4e krant lezen en op zijn tijd een fcoek Dat wil dan alleen maai wggen, dat zij nog zeer vitaal rijn en dat zij best nog jaren in mede gezondheid naar lichaam «t geest kunnen doorbrengen, wat wij hen dan ook van harte toewensen. Verkeersongeval. Zaterdag reed de schippers knecht C S. wonende alhier, op riin motor van Terneuzen naar Axel- Even voorbij Driewegen kwam de motor in de losse grond van de berm terecht, waardoor hij de macht over de motor ver ioor en op de grond kwam. S. liep slechts een buil op zijn hoofd op terwijl de motor licht beschadigd werd. Goed afgelopen. Gisteravond te ongeveer kwart over zes deed zich te Absdale een ongeval voor, dat betrekkelijk goed is afgelopen. Toen de heer R. de V. en zijn echtgenote, afkomstig uit Terneu zen, rijdende op een scooter van Antwerpen huiswaarts keerden, te Absdale door de bocht reden, bemerkte de heer De V. te laat dat een auto nadere, zodat De V plotseling het stuur van de scoorter een scherpe wending moest geven, waardoor de scoo ter ging slippen, met het gevolg dat hij en zijn echtgenote op de grond terecht kwamen. De heer De V. liep hierbij een wonde aan het gelaat op en zijn echtgenote had een schaafwond aan de arm. huis aldaar, berekend per verpleegdag. Verzoekschrift van het bestuur der bijzondere R. K. lagere jon gensschool te Sas van Gent, voor aanschaffing van nieuw meubi lair, als bedoeld in art. 72 dei 1. o. wet 1920. Met brom tandem gevallen. Toen het echtpaar S. zich met de bromtandem naar hun woning in Terneuzen begaf, zijn zij juist even voorbij de brug komen te vallen, waardoor de heer S. naar het ziekenhuis moest worden ge bracht om een wond in het ge laat te laten hechten. Hierna kon hij de reis voortzetten. Mevr. S. liep enige schaafwonden op. Het ongeval gebeurde doordat het fietspad versperd werd door enige amateur-fotografen, die een foto wilde maken van een passerend schip. De heer S. die plotseling moest uitwijken reed tegen de trottoirband, tengevol ge waarvan het echtpaar kwam te vallen. Aangereden. Ter hoogte van café Tacq aan de Oostkade werd het echtpaar Van B. uit Terneuzen, die beiden op een bromfiets waren gezeten door een achteropkomende nuto, bestuurd door de heer A. uit Sas van Gent, gegrepen. Waarschijn lijk is Van B. onverwachts iets naar links uitgeweken, waardoor de juist passerende auto de duo passagier raakte en beiden op de straatweg werden geworpen. De heer Van B. liep een gebroken neusbeen op en moest voor een nader onderzoek naar het zie kenhuis worden vervoerd. Zijn vrouw liep enige schaafwonden op. Het water in de vaart van Sluis naar Brugge. Na een laboratorisch onder zoek is het water in de vaart van Sluis naar Brugge geschikt ver klaard als zwemwater. Daardoor kan het zwembad in het seizoen 1957 weer in gebruik genomen worden. Het bestuur van de plaatselijke zwemvereniging „Het Vrije" zal zich in verband hiermee de ko mende dagen nader beraden over de datum van openstelling, het aanstellen van een badmeester en het vaststellen van een zomer- programma. Vergadering Sluiskilse ReLsclub. Onder presidium van de heer A. Jansen kwam de Sluiskilse reisvereniging in vergadering bij een Het voornaamste agenda punt betrof wel de bespreking van het zomerprogram met daar- bii opgenomen de jaarlijkse reis. Met algemene stemmen werd besloten een trip te maken naar Amsterdam en omgeving; waar bij vanzelfsprekend aan een ex cursie naar het vliegveld Schip hol werd gedacht. voor heer zeer groot bekenden, van de stadswijk waar Een breed samengestelde Vara- commissie heeft het bestuur van de Vara geadviseerd afwijzend te staan tegen commerciële tele- visie. In een 150 pagina's tellend zak formaat-rapport beschrijft d commissie de tot dusver beken de argumenten voor en tegen commerciële televisie en de g -gevens en omstandigheden in andere landen. Mede van socialistisch-demo- cratische beschouwing uit con- cludeerde men nadien, dat te genover commerciële televisie een afwijzend standpunt mP€^ worden ingenomen. Alleen het van de commissie de heer A. Reinalda heeft van een lid M. terecht Stuurstang van auto gebroken Gisteravond omstreeks kwart vóór acht reed de heer G. K. uit Biervliet in zijn auto huiswaarts. Even voorbij het wachthuis van 4e bootslieden van de Westsluis sp de weg naar de afrit van de Nieuw Neuzenpolder week de auto plotseling naar rechts uit en reed van de westelijke haven g8i)k af- Gelukkig voor de heer K.. lag even voor de stenen glooiing een koop basaltstenen voor herstel werken. Nadat de auto tegen een lichtmast was opgebotst, kwam rij tegen de basaltstenen tot stil stand en kon de bestuurder auto verlaten. Nadat de zwaar beschadigde auto door een kraanwagen van 4e garage Visser weer op de weg was gezet, bleek dat de stuur stang was gebroken. 7,ij waren de weg kwijt en reden met een auto weg. In de nacht van zondag op aiaandag bemerkte de heer M afwijkend standpunt kenni. g geven, hetwelk hij echter niet nader omschreven heeft. De heer J Willems, lid van deze commissie van 24 personen, acht onvoldoende reden aanwezig re- klame geheel uit de T.V. te we ren, mits deze zou vallen onder verantwoordelijkheid van een cultureel lichaam als bijv. de Ned. Televisiestichting. De commissie stelt in haar conclusies, dat de T.V. een in stelling van openbaar nut De- hoort te zijn. Het is een massa communicatiemiddel dat in zeer belangrijke mate bij kan dragen tot de geestelijke, culturele en maatschappelijke ontwikkeling van ons volk. Gebruik van televisie dient volgens de commissie te worden toevertrouwd aan organen die daartoe krachtens hun geestelij ke en culturele doelstellingen geschikt zijn. Financier-econo mische overwegingen behoren aan de behartiging van deze taak ondergeschikt te zijn. De commissie meent, dat be heerste opvoering van het aan tal zenduren gewenst is. Daar- moet rekening worden ge- Verzorging van televisie-uit zendingen door commerciële on dernemingen wordt dan ook door de commissie afgewezen. Voor instellingen, die een cul turele taak in de T.V.-uitzendin- gen hebben, wordt reklame voor handelsartikelen eveneens afge wezen. Financiering, geheel of gedeeltelijk uit reklame-mkom- sten, brengt volgens deze com missie een onafhankelijke pro grammaverzorging in gevaar, zo zij deze niet geheel onmogelijk indijkt De commissie acht een aan vaardbare ontwikkeling van de T.V., gefinancierd uit kijkgel den en met een tijdelijk, aflo pend overheidssubsidie geduren de nog slechts ongeveer vijf jaar, mogelijk en waarschijnlijk. Men vindt het daarom ook on nodig uit te zien naar bronnen van inkomsten uit reklame, waarvan het financiële effekt twijfelachtig en het gevaar van schade op geestelijk, cultureel en maatschapelijk terrein aan zienlijk moet worden geacht. Bolderen. De boldersvereniging „De Mo len" zal deze zomer deelnemen aan een competitie van bolders clubs uit verschillende plaatsen in West Zeeuws-Vlaanderen. Op een onlangs te IJzendijke gehouden vergadering van be stuursleden van boldersclubs werd tot het instellen van een dergelijke competitie besloten. De aanvang is vastgesteld opi 15 juni a.s. Concert De muziekvereniging „Geduld Overwint" gal zaterdagavond haar eerste buitenconcert onder goede belangstelling. Het was een op zeer hoog peil staand concert en nummers als „De Vogelhande laar" Beelden uit de Vogezen' en „Het lied der Woestijn" kre gen dan ook een langdurig ap plaus. Diamanten bruiloft Heden dinsdag 14 mei viert het echtpaar Augustinus de Pauw en Stephanie Simonse hun 60-jarige bruiloft. Wij zijn met de oudjes een babbeltje gaan maken. Beiden genieten nog een zeer goede gezondheid en hun geheugen is nog bijzonder goed. Zo vertelde De Pauw ons dat hij op 10-jarige leeftijd bi; de boer ging werken en toen 'n loon van 2 'cent per uur kreeg Naar school was hij zeer weinig gegaan en lezen en schrijven heeft hij pas zo'n beetje door zelfstudie geleerd, toen hij ge trouwd was. Overigens heeft hij nog niet de slechtste werkgevers gehad. Voor het dorsen, iets wat in die tijd een zeer zwaar werk was, werd 35 ct. per dag betaald. Hoewel hij wegens rheuma- thiek met twee stokken moet gaan, doet hij zijn zeer grote tuin nog altijd zelf en dat mag gezien worden. Stephanie heeft practisch geen onderwijs gehad en is dan ook analfabeet. Zij werd geboren te Hoofdplaat, is nog zeer kras en kan nog kilometers ver lopen. In hun tegenwoordig huisje in de Goudenpolder wonen zij reeds 54 jaren. Uit hun huwelijk werden 4 zonen geboren, die allen nog in leven zijn en waar van er één in Canada woont. Zij hebben 14 kleinkinderen en 7 achterkleinkinderen. Beiden zijn zeer verheugd over het algemeen staatspensioen. Hij is 84 jaar oud en zijn vrouw 80 jaren. Een biertje kan er niet meer af, want dat vindt hij te duur, maar zijn pruimpje tabak heeft hij niet laten varen. Hoewel zij beweerden dat het geen groot feest ging worden, zijn wij ervan overtuigd dat het in de hoek van de Goudenpolder een drukke dag zal worden, want hun vrienden- zijn talrijk. Rode Kmiis-oriëntatierit. Onder grote belangstelling werd zaterdagmiddag de tradi tionele oriëntatierit voor auto's, ten bate van de afdeling West Zeeuws-Vlaanderen van het Ne derlandse Rode Kruis verreden. Om één minuut over half drie werd op het Ledelplein te Oost burg voor de eerste van de 53 deelnemers het startsein gege ven, waarna vervolgens om de minuut de overige deelnemers de 71 km lange weg via de aan gegeven punten gingen „oriënte ren". Al spoedig bleek dat het oor velen een „moeizame weg" zou worden, want op ongeveer 5 km van de start troffen we een groot aantal deelnemers, die op zoek waren naar „afgezaagde bomen" en daardoor al direct met achterstand de eerste tijd- contröle binnenkwamen. Verder ging het via binnenwe gen en verschillende op boerde rijen opgestelde route-controles terug naar Oostburg. Na het ne men van een in een garage op gestelde controle, begonnen de moeilijkheden echter pas goed. „Drie witte paaltjes in de om geving van Groede stuurden het merendeel van de deelnemers een totaal verkeerde richting uit en velen hebben in Schoondijke gezocht achter een aldaar niet te vinden „rode pomp". Wan neer aan de sedert zaterdag be rucht geworden „paaltjes" goed werd gereden kwam men te recht aan de tijdcontróle onder de kust bij Nieuwvliet. Verder liep de route naar Cadzand, waar wederom veel dubbele stempels werden behaald. Via Sluis, Draaibrug en over binnenwegen werd tenslotte de finish bereikt in Zuidzande. Ondanks de vele strafpunten, zullen velen met genoegen terug zien op deze werkelijk zeer mooie rit. Na afloop van de in hotel „De Zwaan" gehouden koffiemaal tijd, maakte burgemeester H. P. Everwijn de uitslag bekend die als volgt luidt: Klasse A (snel heid 36 km per uur) 1. Equipe J. Riemens en A. Schijve, Nieuw vliet, 20 strafpnt; 2. W. de Kra mer en J. Casteleijn, Zuidzande 28 strafpt.; 3. de heer en mevr. G. de Meijer, Sluis, 28 strafpnt.; 4 A. Buijze en J. Hariot, Zuid zande, 45 strafpt.; 5. de heer en mevr. D. Meeuwsen, Terneu zen, 49 strafpt.; de heren C. Drenth en De Dreu, Oostburg, 73 strafpt.; 7. de heer D. J. Dees, Zaamslag, 79 str.p.; 8. C. Bron en A. v. d. Sande, IJzendijke, 112 str.p.; 9. de hrn Verschoor en Millenaar, Breskens, 122 str,p.; 10. de heren J. Fermont en Ar- noldi, 129 str.p.; 11. de dames De Zeeuw en De Meij, Breskens, 153 strafpt. tevens eerste dames equipe). In klasse B, (met een gemid delde snelheid van 30 km per uur» eindigde als eerste equipe J. Verduijn en F. Vroon uit Bres kens met 96 strafpt.; 2. de heer v. d. Laan en zoon, Oostburg, 97 pt.; 3. de heer A. Lako en mej. S. Lako, Groede, 128 pt.; 4. de heer en mevr. v. d. Hoek, Groe de, 128 punten. De raad vergaderde vrijdag avond onder voorzitterschap van burgemeester F. A. van Rosevelt. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter er aan, dat het thans de tiennde mei is, een datum, die verbonden is aan zeer droevige her inneringen van 17 jaar geleden. De vierde mei herdachten wij de ge vallenen en de vijfde mei de bevrij ding Wij mogen ons gelukkig prijzen in vrede, vrijheid en vriend schap dezé dagen te gedenken. Op 30 april namen twee kinderen van oorlogsslachtoffers deel aan de na tionale huldiging welke H. M. Ko ningin Juliana werd gebracht ter gelegenheid van haar verjaardag. De notulen van de vorige verga dering werden ongewijzigd vastge steld. De voorzitter deelde mede, dat het wenselijk is in de plaats van de gemeentewerkman v. d. Walle een derde gemeentewerkman vaste dienst te benoemen. Op het desbetreffende verzoek van de R.K. Maatschappelijke Ge zinszorg voor IJzendijke en om streken werd over het jaar 1956 een subsidie in het exploitatie tekort. verleend van 57,78. Be sloten werd op het verzoek van het bestuur der vereniging „Johannes" het salaris van de handwerkonder- wijzeres, gedurende de vakature aan de school uit de gemeentekas te vergoeden, inclusief de even tueel verschuldigde sociale lasten. Besloten werd aan J. Hubregtse een strook grond ter breedte van 50 cm van de ten Z.-O. van zijn perceel liggende grond ter lengte van iets meer dan zijn pakhuis te verkopen. Het verzoek van het Juhana- Ziekenhuis te Terneuzen om uit de gemeentekas een bedrag van l,o0 te mogen ontvangen per verpleeg dag van uit de gemeente Schoon dijke opgenomen patiënten, werd op voorstel van B. en W. z.h.s. at- gewezen. Voor 1956 zou inwilli- ging van dit verzoek, berekend naar 128 verpleegdagen, de ge meente op een uitgaaf van 192 zijn komen te staan. Het verzoek van aannemer Fa Iz. de Bliek om twee van de door de gemeente Schoondijke aangekochte bestedingsplichten over te mogen nemen, werd z. h. s. afgewezen. Over het tweede verzoek van ge noemde aannemersfirma om be schikbaarstelling van grond op de hoek van de Van der Slikkestraat -Prinses Beatrixstraat, voor het bouwen van 5 woningen werd levendig van gedachten gewisseld. B. en W. adviseerden tot inwilli ging van dit verzoek. De raad evenwel, wijzende op vroegere toewijzingen van grond, die door betrokkene niet werden benut, voelde veel voor het opleg gen van een boete-beding, wanneer drie maanden na het wegbreken van de ter plaatse staande nood woningen niet met de bouw der door aanvrager op te richten wo ningen is begonnen. De boete werd bepaald op oü per woning per week. Onder deze voorwaarde wees de raad de ge vraagde grond toe, om te voor komen, dat met bedoelde grond ge speculeerd wordt. Een schrijven van de gezamen lijke West Z.-Vlaamse architecten aan de gemeentebesturen van W. Z.-Vlaanderen gezonden, geen op drachten tot het ontwerpen van gemeentelijke bouwobjecten meer te geven aan de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en geen opdrachten meer te verstrek ken aan buiten de streek wonende architecten, werd voor kennis geving aangenomen, onder aante kening, dat aan de inhoud zoveel mogelijk aandacht zal worden be steed. De afrekeningen van de School vereniging „Johannes" zijn reeds gedurende een reeks van jaren niet afgewikkeld, thans verzoekt het bestuur deze afrekeningen zo spoedig mogelijk af te wikkelen. B en W stellen zich voor dit zo veel mogelijk te bespoedigen, wat door de raad werd öndersteund. Een negental verenigingen in Schoondijke richtten zich met een adres tot de gemeenteraad het daarheen te willen leiden, dat de Gereformeerde Noodkerk, zodra de nieuwe Gereformeerde Kerk ge reed zal zijn te bestemmen voor verenigingsgebouw. B. en W. adviseerden de raad dn verzoek voor kennisgeving aan te nemen omdat ten eerste de nood- kerk niet het eigendom van de ge meente is en derhalve de gemeente hierover niet kan beschikken en ten tweede, dat het handhaven van dit gebouw in strijd zou zijn met hel wederopbouwplan. De beer P. W. Neele vond het in deze tijd van bestedingsbeperking onverantwoord een dergelijk ge bouw dat toch zeer wel als ver enigingsgebouw dienstbaar ge maakt kan worden, af te breken. De voorzitter betoogde, dat het moreel onjuist zou zijn thans te be slissen, dat het gebouw zal mogen blijven staan, immers omdat de ge meente voet bij stuk heeft gehou den en de noodkerk niet in het wederopbouwplan heeft opgeno men, is het Gereformeerde Kerk bestuur er in laatste instantie toe overgegaan een nieuwe Gerefor meerde Kerk te bouwen, nadat zij jarenlang geprobeerd heeft de noodkerk te restaureren. Wethouder Joh. de Feijter onder streepte in een uitvoerig betoog de immoraliteit, thans, nu de nieuwe Gereformeerde kerk nog niet on der de kap is, te besluiten dat de noodkerk als verenigingsgebouw zal kunnen voortbestaan. Na een langdurige diskussie kwam het voorstel van B. en W. tot afwijzing van het verzoek in stemming. Tegen stemden de heren P. W. Neele en de heer Risseeuw Manneke. Op voorstel van B. en W. werd aan de Bond van Ouden van Dagen een subsidie verleend van 50. De winkelsluitingsverordening werd vastgesteld. Zo bepaalde de raad, dat de winkels op alle zater dagen en op de werkdagen in de periode van 1 april tot 30 novem ber tot 7 uur geopend mogen zijn. De werkdagen vallende buiten ge noemde periode is winkelsluiting verplicht om 6 uur. De voorschotten voor het kleu teronderwijs werden als volgt vastgesteld voor het jaar 1956 en 1957 Neutrale Kleuterschool 1623 plus ƒ324.89, R.K. Kleuterschool ƒ1187,50, plus ƒ210,61. De raad ging akkoord met liet voorstel van B. en W. tot het tref fen van een regeling met de Rijks- Gebouwendienst inzeke het aan de Staat der Nederlanden voor on bepaalde tijd in gebruik geven van het gebouw cum annexis, waarin de Rijkslandbouwwinterschool is gevestigd. Ingevolge het advies van de ge meenteopzichter e.a. werd beslo ten de aanbesteding van de bouw van drie woningen met bestedings plichten in het openbaar te houden. B. en W. werd machtiging ver leend te trachten de voormalige R.K. noodkerk te doen ombouwen en gebruiken als tijdelijk nood- gymnastieklokaal Een pensioenregeling werd vast gesteld ten behoeve van oud-wet houders en hun weduwen en wezen. Door J. FLETCHER 22) Nadruk verboden. bij houden met de aanwezige crea tieve mogelijkheden, de sugges tieve invloed dei- televisie op de kijkers en de algemene economi sche situatie. Kijkers dienen in de eerste plaats de middelen voor de uit zending op te brengen. Zijn deze niet toereikend, dan is het de taak van de overheid door aan vullende subsidies de ontwikke ling en beheerste uitbreiding van verantwoorde programma's mogelijk te maken. Doelstelling en exploitatie van commerciële ondernemingen zijn in wezen vreemd aan een onafhankelijke en onbelemmer de behartiging van culturele taken ten algemenen nutte zo stelt de commissie. Deze zouden instellingen, die op dit gebied wél een taak hebben, belemme ren en mogelijk zelfs in hun be staan bedreigen. „Het moet dan wel een heel mooie geweest zijn, merkte zij op. Ik ben er zeker van, dat wij er wat voor gegeven zouden hel> ben om het voorrecht te verkrij gen, die hoed ten toon te stellen in onze étalage in de Molton Street." Zij keerde zich om en keek onderzoekend naar de ver schillende voorwerpen, die zij als bagage bij zich had. Laat eens kijken een. twee, drie, vier, vijf ik heb altijd zoveel van die kleine dingen bij me, vervolgde zij. Op het laatste mo ment kwamen er weer enige bij. Ik moest dat daar goed in het oog houden, voegde ze er aan toe, wijzend op een klein sluit- mandje. Het zou vreselijk zijn, als er iets mee gebeurde of als het verloren zou gaan." „Wat is het?" vroeg Jimmie onverschillig, „lunch-mand?" „Lunch-mandNee! Denkt u misschien dat ik tussen hier en Parijs nog een lunch zal ge bruiken? Nee, dit mandje heeft met mij gereisd van Londen naar Parijs en van Parijs naar Londen, ik weet niet hoeveel malen." „Sapristie!" riep Jimmie uit. Hij keek naar het mandje met een plotseling ontwakende inte resse. Is het heus? Waarom?" „Ah! Nu gaat u mij uitvra gen. Ik wil met u wedden om een paar handschoenen, dat u in drie keren niet kunt raden, wat er in zit." „AccoordEen kat." Juffruw Walsden schudde het hoofd. „Dat- is dom geraden. Want u zoudt die kat gehoord moeten hebben." „Bloemen." „Mis!" „Helemaal mis!" jimmie wierp nog een lange blik op het mandje. Het herin nerde hem alleen aan enige picnics, waaraanhij deel had ee nomen. „Druiven uit de kas!" Eh?' ',Wel, u komt er al dichter bij, want het is iets om te eten. Maar u zoudt het nooit kunnen raden, daarom zal ik het maar zeggen. Het is een Michaelmas kaas „Een Michaelmas kaas!" riep Jimmie uit. „Waarom brengt u een Michaelmas kaas naar Pa rijs?" „Ik dacht wel, dat het u zou interesseren. Het is een presen tje - een specifiek Engels sei zoengeschenk, vindt u ook niet Madame Charles heeft in Parijs een zwager, monsieur Charles, die waarschijnlijk wat ouder is en die een di tis niet waar schijnlijk, maar zeker echte gastronoom is. Monsieur Char les houdt veel van het Engelse voedsel daarom, als zij zelf naar Parijs gaat, of wanneer ik ga, neemt zij het altijd mee, of zij laat het mij meenemen, iets speciaals uit Engeland. Dat ligt aan het seizoen. De ene keer oesters, een andere keer patrij zen of fazantendan weer vroe ge asperges en zo meer. Ik heb monsieur Charles al zoveel van die eetwaren meegebracht. En als ik nu morgen in de Rue de la Paix kom, dan zal ik hem weer verrassen met deze mooie Michaelmas kaas een vette Zij lachte vrolijk en Jimmie Trickett stond daarvoor weer in volle bewondering. „Ik moet zeggen," lachte hij. „Het maakt mij allemaal erg hongerig - ik verlang al weer naar het diner Weet u wat? Laten we samen dineren. Ik weet kent u het? het leukste, kleinste restau rant, op het eind van de Rue Royale zullen we daarheen gaan? Ja?" Juffrouw Walsden maakte tegenwerpingen, doch liet zich tenslotte overhalen. „Het klinkt me zo aangenaam in de oren, daaromIk dank u Maar ik moet precies tien uur in de Rue de la Paix zijn. Na deze afspraak scheen het heel natuurlijk, dat Jimmie al haar zaken regelde. Zij stond hem toe, voor haar bagage te zorgen aan Gare du Nordzi aanvaardde zijn verzekering dat zij alles in goede staat zou vinden in de Rue de la Paix. En Jimmie die zijn instructies gaf, en menige fooi aan enige kruiers, reed triomfantelijk met haar naar de Rue Royale. Het was ongeveer middernacht, toen Jimmie ten zeerste voldaan over het werk, dat hij die dag gedaan had, zijn kamer in Grand Hotel binnentrad. En daar, boven op zijn grote koffer, zag hij het sluitmandje waarin de vette Michaelmas kaas voor de onbekende heer Charles. HOOFDSTUK IX. Het Sluitmandje. Bij het zien van deze buiten gewone vermeerdering van zijn eigen zaken, was Jimmie's eer ste opwelling, de kruier op te zoeken, door wiens domheid deze vergissing was begaan. Hij had bij de vijf francs extra de man ook de meest nauwkeurige instructies gegeven omtrent de bezorging. Deze voorwerpen alle met een label had hij zelf precieus gescheiden gehouden. Aan de ene kant die met het adres van mademoiselle Wals den, Rue de la Paixaan de an dere kant de koffers van mon sieur Trickett, Grand Hotel. Het kon niet eenvoudiger de kruier had het dan ook volko men begrepen, volgens zijn eigen verklaring. (Wordt vervolgd.) Vrijdagavond kwam de raad in vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester Von Bönninghousen. Verschillende in gekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van het Juliana-ziekenhuis van Ter neuzen was een verzoek om sub sidie ingekomen. B. en W. stel den voor hierop afwijzend te be schikken. De heer Tazelaar vroeg of dit voortspruit uit de bestaande be stedingsbeperking. De voorzitter deelde mede dat op de begroting voor subsidies ƒ3000 is uitgetrokken. De heer Tazelaar begreep dit, maar vond dat voor zo'n streek- belang voor' het Protestantse volks deel wel een uitzondering moet worden gemaakt. De voorzitter stelde voor het besluit van B. en W. terug te nemen om de consequenties, welke uit een eventuele subsidie voort vloeien. nog eens onder het oog te zien. t en De heer J. Bevin kreeg 50 subsidie voor verbetering in zijn drukkerij. Op een voorstel van B. en W. tot het verlenen van financiële medewerking ingevolge de wo ningwet aan de Kath. womng- bouwveren. voor de bouw van 12 woningen in deze gemeente bleek dat hiermede 180.000 gemoeid is. Dit geld is echter nergens te krij gen. Getracht zal worden een lening te plaatsen op de reeds eerder gebouwde premiewoningen. Aan het R.K. kerkbestuur zal tot wederopzegging 25 subsidie per jaar worden verleend in de kos ten van verlichting van het toren uurwerk. Over een voorstel van B. en W. om over te gaan tot aankoop van de restanten der stenen molen van de heer P. Doens voor 500, was de heer Tazelaar het niet eens. Hij was van oordeel, dat dit het begin is van grote uitgaven en vond het niet verantwoord daar geld in te stoppen. I)e voorzitter antwoordde, dat het de bedoeling is door aankoop het bestaande te bewaren voor al- braak en als er in de toekomst geld beschikbaar is tot restauratie over te gaan. Het voorste] tot aankoop in stemming gebracht werd aange nomen met de stem van de heer C. Riemens blanco en de heer F. Tazelaar tegen. Hierna volgden enkele begro tingswijzigingen. Het ontwerp tot herziening van goedgekeurde uit breidingsplannen werd vastgesteld. Tijdens de rondvraag informeer de de heer C. Riemens wanneer de Slijpstraai aan de beurt van herbestrating komt. De voorzitter antwoordde, dat dit spoedig zal gebeuren. Na de Ravelijnstraat komt deze straat aan de beurt. 13-JARIGE JONGEN REDDE KLEUTER UIT HET WATER. Zaterdagmiddag viel een vier jarig meisje bij de Gerard Ter- borghstraat te Amsterdam in de Boerenwetering. De 13-jarige A. Diercks sprong geheel gekleed te water en bracht de kleuter, die nimiddels al verschillende meters van de kant dreef, op het droge. Het drenkelingetje maakte zich meteen na haar redding met haar zusje hard hollend uit de voe ten BABY DODELIJK VERWOND DOOR HETE THEE. Het tien maanden oude zoon tje van de fam. Van de H. uit Veenendaal, trok dezer dagen de met hete thee gevulde theepot over zich heen. Met ernstige brandwonden werd het kindje naar een ziekenhuis vervoerd, waar het de volgende dag is overleden.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2