Prinses Beatrix opende Rode Kruisziekenhuis te Zweeds Z ierikzee 1 Vreselijk ongeluk tijdens auto-races te Mantua De gebeurtenissen in Jordanië Reorganisatie van Franse strijdkrachten Voorbereiding voor eerste Britse atoom-duikboot Dulles over de internationale organisatie voor atoomenergie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Sproeien? SPRUTOL ELF DODEN MAANDAG 13 MEI 1957 12e Jaargang Nr 4062 Britse koningspaar in oktober naar de V. S. De toestand in Columbia. Griepepidemie in Zuid-Oost-Azië. salons j'obeft" Protest van Amerikaanse commandant in Berlijn. Een republiek in Zuid-Afrika.,' Koning Saoed te Bagdad. BRITSE-EGYPTISCHE ONDERHANDELINGEN Franse regering handhaaft boycot van het Suezkanaal. Hatta waarschuwt tegen communisme. Hongaren beëindigen hongerstaking. LAROCK OPVOLGER VAN SPAAK. Overstromingen in Texas Geen overeenstemming looncompensaite huurverhoging. Radio-actieve eenden. Pr&nKering rij abonnement: rerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; maand 2,— per week 48 cent. Losse nrs Redactie-adres: Ncordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal per 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties): 5 regels 1,Tedere regel meer 20 ct Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 u®r Zaterdagmiddag heeft Prinses Beatrix het met behulp van het Zweedse Rode Kruis te Zienk- zee gebouwde ziekenhuis offi cieel voor geopend verklaard, nadat zij een Rode Kruishelp- ster en een verpleegster had ver zocht de Zweedse en de Neder landse vlag te hijsen. Na de woorden van de Prinses zong het Zierikzee's oratoriumkoor het Zweedse volkslied „Du gam- la, du fria". De openingsplechtigheid was begonnen met het zingen van „het Wilhelmus", door het Zie rikzee's oratoriumkoor en een welkomstwoord door de voorzit ter van de raad van bestuur, de heer P. Bolt, arts. Emil Sand- st.röm, voorzitter van het Zweed se Rode Kruis, had daarna een toespraak gehouden en over handigde daarbij een oorkonde aan de voorzitter van het Neder landse Roode Kruis, die vervol gens het ziekenhuis symbolisch aan de burgemeester van Zie- rikee overdroeg met het over handigen van een overdrachts- acte. De burgemeester verzocht toen de Prinses het ziekenhuis officieel te willen openen. De prinses was 's-middags te 14.30 per helikopter op het sport terrein gearriveerd, met haar gevolg. Op het sportterrein war ren ter begroeting aanwezig de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de bur gemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijck-Meester en onge- veer 400 Hongaren, die op Schouwen-Duiveland verblijven vóór hun vertrek naar Canada. Een deputatie van hen overhan digde aan de Prinses een ge schenk. Na een korte rondrit per auto door Zierikzee. naar het woon huis van de burgemeester, ver- irok het" gezelschap weer van de ambtswoning te ongeveer 14.50 uur en arriveerde om streeks 15.00 uur bij het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis aan de koning Gustav Adolf-weg en de Emil Sandströmweg. Ter ver welkoming stonden hier de voor zitter van het Nederlandse Ro de Kruis, ir. F. C. C. baron van Tvlyll van Serooskerke ?n Emil Sandström, president van het Zweedse Rode Kruis en presi dent van de Liga van Rode Kruisverenigingen, welke Liga de buitenlandse hulp na Me fe bruari stormramp coördineerde. Hier kreeg de Prinses een bos bloemen van de oudste verpleeg ster van het ziekenhuis, zr. Tho- na van der Klippe, die reeds 33 jaar werkzaam is geweest in het oude ziekenhuis in Noordgouwe, waarna Prinses Beatrix zich door een ere-haag van verpleeg sters en Rode Kruishelpsters naar de hoofdingang van het ziekenhuis begaf, naast deze in gang bevindt zich de door de koning van Zweden geplaatste eerste steen, waarop de koning op 28 april 1955 met krijt zijn handtekening plaatste, die thans is uitgebeiteld. De steen draagt tot opschrift: ZWEEDS RODE KRUIS ZIEKENHUIS .(Handtekening Gustav Adolf) DEZE STEEN WER DOOR Z. M. DE KONING GïUSTAV ADOLF VAN ZWEDEN GELEGD OP 28 APRIL 1955." Bij de hoofdingang werd Prin ses Beatrix begroet door de mi nister van Sociale Zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, de heer P. Bflt, arts, Zaterdag is te Washington van officiële Amerikaanse zijde mede gedeeld, dat koningin Elizabeth vain Groot-Brittannië en haar ge maal, prins Philip, in oktober a.s. een bezoek van ongeveer 10 dagen aan de Verenigde Statèn zullen brengen. De bijzonderheden voor deze reis van het Britse konings paar worden nog uitgewerkt. Van dezelfde zijde werd nog ver klaard, dat president Eisenho wer het Britse koningspaar offi cieel heeft uitgenodigd. Men ver wacht te Washington, dat de uit nodiging in de komende twee of drie weken zal worden aanvaard. Men wijst er in gezaghebbende Washingtonse kringen op, dat het „nauwelijks valt aan te nemen," dat koningin Elizabeth en prins Philip naar de Verenigde Staten zullen reizen, zonder van de ge legenheid gebruik te maken om een bezoek aan Canada te bren gen. voorzitter van de raad van be stuur van de Stichting Rode Kruis-ziekenhuis Schouwen-Dui veland, tevens voorziter van de bouwcommissie, de ambassadeur van Zweden, S. W. Dahlman, de geneesheer-directeur dr. H. Ezendam en de adjunct-direc trice zr. A. van der Weg. De Prinses en haar gevolg namen plaats op een verhoging, die in de hal van het ziekenhuis was aangebracht, waarna de ope ningsplechtigheid een aanvang nam. Nu het ziekenhuis officieel voor geopend was verklaard, maakte het gezelschap een rond gang door de gebouwen, waarbij Prinses Beatrix werd begeleid door de geneesheer-directeur, de adjunct-directrice en de archi tect, ir. J. van de Linden en achtereenvolgens de interne af deling bezocht, de chirurgische afdeling', de keuken en de huis kamer van de zusters, waar de thee werd gebruikt. Onder meer waren hierbij aanwezig de secretaris-generaal van het Zweedse Rode Kruis Henrik Beer, baron, J. de Geer, hoofd van de afdeling buiten land van het Zweedse Rode Kruis, Erland von Hofsten, di recteur van graafschapsraad Skaraborg, Mats Erik Molander, architect en directeur van het Zweedse Rijksplanbureau voot ziekenhuizen, Elsa Gullberg, binnenhuisarchitecte, Walter E. W. Ekman, consul-generaal van Zweden en gedelegeerde van het Zweedse Rode Kruis in Nederland, mr. H. J. Klatte, se cretaris-generaal van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. F. J. J. Besier, plv. directeur-ge neraal van Volksgezondheid, ve le burgemeesters van gemeenten op Schouwen-Duiveland, de vol tallige raad van bestuur van het ziekenhuis, de heer A. van Em- den, directeur van het Neder- lansche Rode Kruis, de dames leden van het Dagelijks Be stuur van het Nederlandsche Rode Kruis mej. J. C. M. Gel- dens en mej. dr. J. J. van Dulle- men en vele anderen. Prinses Beatrix ontving tijdens de thee uit handen van Emil Sanström een speciaal voor deze gelegen heid vervaardigde gouden her inneringspenning. De Prinses vertrok omstreeks kwart voor vijf weer naar het sportterrein vanwaar de terug reis per helikopter naar paleis Soestdijk werd aanvaard. EM1LE SANDSTROEM ERE BURGER VAN ZIERIKZEE. Ter gelegenheid van de opening van het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee door Prinses Beatrix heeft het stadsbestuur de voor zitter van het Zweedse Rode Kruis en van de Liga van Rode Kruisverenigingen, de heer Erik Sandström tot ereburger be noemd. De Zweedse consulgeneraai in Nederland, de heer W. E. W. Ek man is benoemd tot erelid van het Zweedse Rode Kruis. Aan het nieuwe ziekenhuis zijn portretten van de Nederlandse en Zweedse koninklijke families aangeboden, voor de kerk-les- zaal een avondmaaltafei door de orde van St. Jan en een altaar door de orde der Malthezer rid ders. De gemeente heeft de aanleg en beplanting van de zes hecta re grote ziekenhuistuin aangebo den. Mevr. W. Coumou-den Outer, 83'jaar oud, was één der inwoon sters van het Ned. Herv. Rust huis „Ons Huis", die tijdens de overstroming gastvrijheid op „Het Loo" genoten. Prinses Bea trix heeft uit haar handen een bloemenhulde ontvangen. In Bogota was zaterdag de rust teruggekeerd, nadat de dag tevo ren president Gustavo Rojas Pi- nilla was afgezet en vervangen door' een militaire raad onder lei ding van de minister van Oorlog, generaal Gabriël Paris. De mees te winkels, banken en fabrieken waren weer geopend. Volgens conservatieve bladen zijn in de hoofdstad vrijdag vier personen bij ongeregeldheden om het leven gekomen. Tc Medellin vielen vijf slachtoffers. Bij onlus ten te Cali, die drie dagen duur den, zouden 83 personen zijn ge dood, onder wie veertien aanhan gers van de afgeztte president. In een officieel communiqué werd bekend gemaakt, dat Pinilla vrijdagavond per vliegtuig het land had verlaten met bestem ming Spanje. Zaterdagavond werd de samen stelling van een nieuw kabinei bekend gemaakt Hierin is José Maria Villareal minister van Bin nenlandse Zaken; generaal Alfre do Duarte Blum minister van Oorlog; Carlos Sanz de Santa-Ma- ria minister van Buitenlandse Za ken en Antonio Alvarez Restrepo minister van Financiën. De conservatief Villareal is te vens premier. Hij is vroeger am bassadeur in Londen geweest. De regering omvat vijf conver- vatieven, vijf liberalen en drie militairen. De junta heeft zaterdag beslo ten alle mensen die bij de recen te gebeurtenissen ^vangen geno men zijn, vrij te laten. De dienst voor de volksgezond it ^app**tt krf aperft co&M iftorfa 16 brswwnjsfraaf 9 ftfwuzro -> i nat. en internationaal jurylid dépositair ..laneome". „dr. Payot" „yardley" heren erf kinderen haarknippen uitsluitend na afspraak De Amerikaanse commandant in Berlijn, generaal Dasher, heeft bi.j de Russen geprotesteerd tegen het feit dat een Amerikaans legerknovooi onderweg van Ber lijn naar West-Duitsland vrijdag meer dan drie uur is opgehouden. Russische officieren stonden er op, dat de identiteitspapieren van alle 132 man van het konvooi werden gecontroleerd. Generaal Dasher noemt dit een schending van de viermogendhe- denovereenkomsten, die de Wes telijke geallieerde strijdkrachten vrijheid van verkeer naar en van Berlijn toestaan. B$ weerbarstige: Sprutol-Sterk. Tijdens de auto-races in de buurt van Mantua is een ongeluk ge beurd dat vreselijke gevolgen heeft gehad. Volgens de eerste politieberichten zouden hierbij 11 toeschouwers en de Spaanse cou reur Alfonso de Portago het le ven hebben verloren. Hét ongeluk met de 4200 cc Ferrari race-auto van Portago ge schiedde in de buurt van het ge hucht „La Colomba", ongeveer 2 kilometer van Guidizzolo dat een dertigtal km van Mantua is gele gen. Het was iets vóór vieren en meer dan één verslaggever had reeds aan zijn blad geseind dat de geduchte Mille Miglia ditmaal geen slachtoffers had geëist. Toen sprong een band van de wagen van De Portago, voortge stuwd door de krachtigste motor van het gehele veld, op een mo ment dat de Ferrari een snelheid had van meer dan 200 km per uur. De wagen vloog tegen eert muurtje op, raakte drie toeschou wers die op slag gedood werden, slingerde naar de linkerkant van de weg waar nog vijf toeschou wers werden neergemaaid, deed een telegraafpaal afknappen en kwam tenslotte in een greppel terecht. Ontzetting maakte zich mees- tei van de ooggetuigen van deze ramp die zich beijverden de slachtoffers zo goed mogelijk Luidsprekerauto's hebben za terdag in het Jordaanse gedeelte van Jeruzalem omgeroepen, dat hef uitgaansverbod in de stad en de omliggende dorpen tot nadere aankondiging is opgeheven. Het uitgaansverbod was op 24 aprjj ingesteld na betogingen van de door koning Hoessein ontbon den politieke partijen. De politie heeft te Madaba, 20 km ten zuiden van Amman, een aantal leden van de communisti- heid in Singapore heeft verklaard sche partij in hechtenis genomen lat de in Hongkong begonnen griepepidemie zich vrijwel zeker door geheel Zuid-Oost-Azië zal verbreiden, ook naar Australië en Niepw-Zeeland. Op het ogenblik lijden in Singa pore naar schatting 200.000 men sen een zesde van de bevol king aan de ziekte. Volgens het Jordaanse blad „Al Oerdon" zou er 'n internationaal komplot hebben bestaan om de vorsten van Jordanië, Saoedi-Ara- bië, Irak en Libië af te zetten en in deze landen 'n communistisch 1 ie wind te stellen. De Sowjet-Unie, Egypte, Syrië en de uitgeweken voormalige De Franse minister van Defen sie, Bourges-Maunoury, heeft op een persconferentie in. Parijs plannen ontvouwd voor reorga nisatie van de Franse strijd krachten, om deze geschikt te maken voor atoomoorlog, gewo ne oorlog en de strijd tegen op standelingen zoals in Algerië. Als gevolg van de reorganisa tie zal de sterkte der Franse strijdkrachten met pl.m. 100.000 man verminderd worden. Dit zou voornamelijk worden bereikt door dienstplichtigen na 24 i.p.v. 30 maanden met groot verlof te sturen. Tevens deelde de minister mee, dat hij opdracht heeft gegeven onmiddellijk een studie te maken van ballistieke projectielen met een reikwijdte van 3000 km, die zowel een gewone springlading als een atoombom kunnen be vatten. In afwachting daarvan zal Frankrijk een bommenwerper om vergeldingsaanvallen met een actieradius van 1000 km vervaar digen. Te Dounreay in Schotland treft ploffingen in de Ver. Staten en 1 J Ciillln /"tnonnn men op het ogenblik voorberei dingen voor de bouw van het prototype voor de eerste Britse atoom-duikboot. Een groep van honderd jour nalisten uit verscheidene landen, w.o. de Sowjet-Unie en commu- nistisch-China, heeft een bezoek gebracht aan het terrein, dat voor de bouw in gereedheid wordt ge bracht. Deskundigen hebben in ge sprekken met de journalisten verklaard, dat bij onderzoekin gen in de omgeving radio-actieve sporen in de plantengroei zijn aangetroffen. Deze radio-activi teit is vermoedelijk een gevolg van de Amerikaanse proefont- de Stille Oceaan. De directeur van de industriële groep van het Britse gezagsor gaan voor atoomenergie, sir Christopher Hinton, deelde mede dat voor het aandrijven van schepen van 15.000 ton of minder wellicht een atoomreactor van een nieuw type ontwikkeld zal moeten worden. Men hoopt dit vraagstuk in de tweede helft van dit jaar op te lossen, zo zei hij. De moeilijkheid bij het ontwer pen ;an atoomreaetors voor klei nere schepen is, dat het gewicht van de installatie per kilowatt geleverde energie aanzienlijk la ger moet zijn dan bij de instal laties die tot op heden voor atoomcentrales gebouwd zijn, het gevel is. Men verwacht, dat de reorga nisatie van de Franse strijd krachten twee tot drie jaar in beslag zal nemen. De minister verwacht, dat tegen 1965 projec tielen met een grote reikwijdte beschikbaar zullen zijn voor het onderscheppen van vliegtuigen die sneller vliegen dan het ge luid. Frankrijk heeft tot dusver nog niet besloten of het een atoom bom zal gaan vervaardigen. Naar verluidt zou Frankrijk binnen twee tot drie jaar kernwapens kunnen produceren. Een besluit' in deze schijnt in de eerste plaats een politiek besluit te zijn, dat wellicht zal afhangen van de loop der huidige ontwapenings conferentie in Londen. De Zuidafrikaanse minister van Economische Zaken, dr. Van Rhijn, heeft vrijdag op een poli tieke vergadering te Heidelberg in Zuid-Afrika gezegd, dat de weg naar een republiek in Zuid- Afrika „zeer kort" is. „Nu hebben wij Simonstown (een vroegere Britse vlootbasis. onze eigen vlag en ons volkslied en de weg naar de republiek is zeer kort",; Aldus de verklaring van ministér Van Rhijn. Op de vraag welke vorm een Zuidafrikaanse republiek zou krijgen, antwoordde minister Van Rhijn, dat mén „eerst moet zien hoe de babij eruit ziet bij haar komst". Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië is zaterdag te Bagdad aange komen voor een officieel bezoek van vier dagen aan Irak. De koning werd begroet met 21 saluutschoten en welkom geheten door koning Feisal en kroonprins Amir Abdoel Illah en premier Noeri Es-Said. Jordaanse stafchef generaal Noe- vvar zouden aan deze samenzwe ring hebben deelgenomen. Hun streven zou zijn gesteund door de linkse partijen in Jordanië. Van officiële zijde in Beiroei is meegedeeld, dat Jordaanse troe pen bij toeval een clandestien wa pendepót hebben ontdekt bij Ma daba op 25 km van Amman. Ver scheidene personen, die als com munist zijn aangemerkt werden tengevolge hiervan gearresteerd. Voorts zijn twee Bedoeienen- stammen om tot nog toe onbeken de redenen met elkaar slaags ge raakt Drie Bedoeienen werden werden gedood en een groot aan tal gewond. In Amman is voorts bekend ge maakt dat zondag 8 mensen zijn gearresteerd op beschuldiging van ophitsing. Veiligheidsstrijd krachten hebben het gebied om Hebron afgestroopt. Zij waren op zoek naar verdachte communis tische elementen. Het onder Egyptische regerings- toezicht staande,.persbureauvoor liet Midden-Oosten" meldt, dat er niet-offic-iële Brits-Egyptische be sprekingen gaande zijn over een hervatting van de handelsbetrek kingen. De Franse regering handhaaft voor het ogenblik haar instruc ties aan de Franse reders om het Suezkanaal te boycotten, zo heeft een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken verklaard. Een vertegenwoordiger van de vereniging van Franse reders zei desgevraagd, dat „alles van de regering afhangt". De regering moet n.l. toestemming verlenen voor het besteden van buiten landse betaalmiddelen voor het betalen van de tolgelden. hulp te verlenen. Men trachtte te lefonisch Mantua te waarschu wen, maar er was storing op de lijnen zodat het verschrikkelijke nieuws pas twee uur nadat de meeste deelnemers te Brescia waren gearriveerd, bekend werd. De tragische balans van het ongeluk vermeldt 11 doden, zes zwaar- en rijf lichtgewonden. De lichamen van De Portago en zijn medebestuurder zaten be kneld onder het wrak van hun rode wagen. Vijf van de slachtoffers waren kinderen. NOODLANDING ZWEEFVLIEGTUIG Op het voetbalveld achter de Koning Willem IH-kazerne te Apeldoorn heeft zondag een zweefvliegtuig, afkomstig van het zweefvliegcentrum Teriet, 'n noodlanding moeten maken we gens gebrek aan termiek. Het toestel werd door de bestuurder, de heer C. G. uit Katwijk aan Zee zonder brokken aan de grond ge zet. Voor een gehoor van ongeveer 15.000 Islamieten in Surabaja, heeft oud-vice-president dr Mo hammad Hatta gewaarschuwd oo zijn hoede te zijn tegen het communisme, dat zoals hij zeide. „altijd voorgeeft de kampioen tegen de armoede te zijn". Hatta. die zelf één der meest anti-communistische leiders in Indonesië is, zeide dit tijdens een bijeenkomst, welke was georga niseerd door de Islam ietische studieclub in Surabaja. „Als alle Islamieten uit de he le wereld de Islamietische recht vaardigheid kunnen verwezenlij ken en de armoede kunnen weg vagen, zal het communisme van zelf van de aardbol verdwijnen", aldus Hatta. De Hongaarse vluchtelingen, die zich bevinden in het kamp Seizen- heim bij Salzburg in Oostenrijk hebben hun hongerstaking, die op 7 mei begonnen is, beëindigd. Een delegatie van de vluchte lingen heeft een memorandum gezonden aan mevr. Rooseveir waaxin zij erop aandringt, dat de Amerikaanse regering onmiddel lijk maatregelen neemt voor de verstrekking van visa. De vluchtelingen betreuren hei dat de Amerikaanse regering op 27 januari de uitvoering van haar buitengewoon programma vcor hulp aan vluchtelingen heeft stop gezet. De Belgische ministerpresident, Van Acker, heeft zaterdagochtend meegedeeld, dat de huidige mi nister van Buitenlandse Handei. Larock, minister Spaak zal opvol gen als minister van Buitenland se Zaken. De portefeuille van Buitenland se Handel zal ,worden beheerd door Fay at. Fayat zal heden wordeD be ëdigd. Minister Van Acker deelde éii mede, nadat hij door koning Botu- dewijn in audiëntie was ontvan gen. In antwoord op een vraag van een journalist, zei Van Acker, dat Spaak vrijdag ontslag had gen» men. De 53-jarige Larock is doktor in de filosofie en in de Sociology. Hij begon zijn loopbaan als le raar en werd later journalist. In de bezettingstijd ging hij zich ge heel aan de politiek wijden en was één van de actiefste leden van de ondergrondse socialisti sche partij. Na de bevrijding werd hij politiek redacteur van het blad „Le Peuple". In 19&4 werd Larock benoemd tot minister van Buitenlandse Handel. De nieuwe minister van Buiten landse Handel, de 48-jarige Fayat. is advocaat te Brussel en socialis tisch lid van de Kamer van Afge vaardigden. Minister Dulles heeft voor de Amerikaanse senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkin gen verklaard, dat de voorgestel de internationale organisatie voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie kan bijdragen tot de totstandkoming van controle op kernwapens. De minister drong er cp aan, dat de Ver. Staten tot de organi satie toetreden, omdat door dit lichaam de ontwikkeling van kernenergie voor vreedzame doel einden zal worden bevorderd en een borgen zal worden -verkregen tegen kernwapens. Bovendien zou de organisatie een internationale code kunnen uitwerken voor bet beschermen van de mensen, die in of bij atoomcentrales wonen en wer ken, en op de naleving hiervan toezicht kunnen uitoefenen. Tevens zou de organisatie kun nen dienen voor het kweken van een reserve van atoomtechnici. Tenslotte was Dulles nog van mening, dat internationale sa- i menwerking in de organisatie doeltreffend stelsel van waar- een gunstige invloed kan hebben op de internationale politieke be trekkingen. In dit verband wees de minister e rop, dat de Sowjet- Unie behoort tot de tachtig lan- Door zware regenval buiten hun' den die aan het werk van de or- oevers getreden rivieren hebben -.amsatie willen deelnemen. zondagavond in Cenrtaal-Texas 'n 1 aantal gezinnen gedwongen hun woningen te verlaten en elders 'n goed heenkomen te zoeken. Meer dan 100 auto's konden niet verder rijden, omdat het wa- tei over de hoofdwegen voort- joeg. Vier mensen worden als ver mist opgegeven. ONSTANDVASTIG. De grootste hoeveelheid neer slag die zondagavond om 7 uur sinds 's-och tends 7 uur afgetapt werd bedroeg 10 mm en was in De Bilt gevallet* Andere waarnemingsstations meldden hoeveelheden variërend van 0.2 mm op het vliegveld Eelde tot 7 mm op het vliegveld Valkenburg. Deze neerslag was naar beneden gekomen in de vorm van buien, sommigen van onweer en hagel vergezeld. Deze buien kwamen voor in een zuidwestelijke stro ming in stand gehouden door een depressie boven de Ierse Zee. In noordelijke richting trek kend en langzaam opvullend, zal dit druksysteem ook heden het weer in ons land bepalen. We moeten dan ook op een aanhou den van het huidige onstandvas tige weertype rekenen. Opnieuw zijn dus plaatselijk weer enkele buien te verwachten, in hoofd zaak in de middag terwijl de wind in het zuidwesten blijft maar minder krachtig zal zijn, in het algemeen dan zondag. Zowel maximumtemp. als mi- nimumtemp. ondergaan vrijwel geen wijziging. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag morgen tot maandagavond. ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Ovei-wegend matige wind tussen zuid en west. Wei nig verandering in temperatuur. DINSDAG 14 MEI. v.m. n.m. Breskens 1.44 2.11 Terneuzen 2.19 2.46 Hansweert 2.59 3.26 Walsoorden 3.09 3.36 ZON Mei. 13 14 15 op onder op ocdei 4.52 20.26 20.11 4.2R 4.50 20.27 21.1S 5.08 4.49 20.29 22.16 5.53 De werkgevers en de werkne mers hebben vrijdag in de Stick ling van de Arbeid geen over stemming kunnen bereiken over de loon compensatie voor de ko mende huurverhoging. De werkgevers- en werkne mersdelegaties in de Stichting van de Arbeid hebben vrijdag van 3 uur des middags tot des avonds half negen vergaderd zonder een akkoord te kunnen bereiken. Beide groepen hebben besloten hun standpunt ter ken nis van de regering te brengen. De Weense professor Engel- bert Broda heeft verklaard, dat eenden.radio-activiteit uit het wa ter kunnen opslaan en hierdoor 15.000 maal zo radio-actief kun nen worden als het water, aldass blijkt uit een te Wenen gepubli ceerd rapport. Waterlopen in de omgeving van atoomreac tors worden, aldus prof. Broda, in vrij sterke ma te radio-actief, maar gevaarlijk zijn in de eerste plaats planten, vissen en in het bijzonder eenden, die radio-activiteit kunnen verza melen, zoals een aoeu elektriciteit. Het eten van dergelijke eenden, planten en vissen kan zeer ge vaarlijk zijn voor de mens.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1