een grote GOUDREEP SMIDT'S bakkerij Televisie in dienst van de politië? Woeste tocht door Nederland met gestolen auto's Eric de Noorman - De verloren Viking slechts 10 cent Zoekt U het in 't meer zoete Boerengerief te koop Zondag staat in het teken van moeder Drie jongelui maken zich tevens schuldig aan tal van inbraken Bij elke aankoop van 2 pakjes De Gruyter's Super-, Tafel- of Fijnste margarine of 2 pakjes zuiver gesmolten vet Super margarine pak 43 ci. Fijnste margarine pak 39 ct. Extra margarine pak 37 ct. Tafelmargarine pak 40 ct. Zuiver gesm. vet pak 44 ct. HET PROCES OM DE SCHAT VAN DONGO Sloperij KLAASSEN JANSEN SOWJET-VLIEGTUIGEN BOVEN HET MIDDEN-OOSTEN? Atoomwapens minder duur dan zware „klassieke" wapens DE OPPERSTE SOWJET BIJEEN Amerikaans vliegtuig in zee gestort Vanzelfsprekend hebben wij ervoor gezorgd dat er 'n reuze kollektie artikelen in voorraad is, waar Moeder ongetwijfeld erg blij mee zal zijn. Vaders, dochters en zoons, het woord is aan jullie, stapt U nu eens binnen, in het eldorado voor Moederdag Geschenken TeL: 2050 SPECIAAL VOOR MOEDERDAG LUXE DOZEN BONBONS DOOSJES CHOCOLADE NIEUWEDIEPSTRAAT TERNEUZEN tegen terug te keren?" vraagt hij zijn mannen. Geen antwoord. „Ik heb wel zin in een potje vechten," bromt Svein nadenkend, „als er maar niks met mijn goud worden versterkt, de produktie zal worden vergroot en de le vensstandaard van de arbeiders verder zal worden verhoogd. De premier van de Oekraïne, Kaltsjenko, verklaarde dat het plan in zijn republiek hartelijk wordt toegejuicht. Hij zei, dat men voornemens is elf plaatselij ke economische raden in te stel len. Zijn regering overwoog met het oog hierop dertien ministe ries op te heffen, zoals een apart ministerie voor de steenkoolwin ning en een voor ijzer en staal, alsmede de ministeries voor bouwnijverheid behorend bij deze industrieën. In het proces om de schat van Dongo heeft woensdag een jour nalist, Ferruccio Lanfranchi, ver klaard, dat een jonge vrouw, die met de communistische partiza nen samenwerkte, hem vier we ken na de gevangenneming van Mussolini bij Dongo had meege deeld, dat de schat, die het ge zelschap van Mussolini bij zich had gehad, aan de communisti sche partij was overgedragen. De?e vrouw, die de getuige „Gian- na" noemde, had hem ook ge zegd, dat zij, evenals haar ver loofde, een zekere Neri, bij het inventariseren van de schat te genwoordig was geweest. Zij ver klaarde van mening te zijn, dat haar verloofde, die later was ver dwenen, was vermoord. Op de vraag van de joudnalist, waarom zij dat dacht, had zij gezegd, dat de communisten Neri en haar beschuldigd hadden van verraad en ter dood hadden veroordeeld, omdat zij onder martelingen als arrestanten van de fascistische „zwarte brigade" partizanenlei- Partjj PLANKEN, vanaf 4—5 m lengte en 2535 cm breedte a 4,per m2. Verder BALKEN en alle soorten SLOOPHOUT. Vaartwyk 20 - AXEL De op 18 juni te houden Bra- bant-politierit zal tevens een proef zijn om na te gaan welke moge lijkheden de televisie de politie biedt bij de opsporing. In samenwerking met de Ne derlandse Televisie-Stichting en N.V. Philips zal namelijk het systeem worden beproefd om via de normale televisiezender spe ciaal voor de politie bestemde beelden uit te zenden, uitzendin gen waarvan de politie door het hele land tevoren per telex, tele foon of mobilofoon op de hoogte is gesteld. Voor deze beeldcom municatie heeft de politie dus, buiten de normale verbindingsap paraten, niet anders nodig dan 'n gewone televisie-ontvanger. Het feit, dat de politie de te- levisiedaadwerkelijk als commu nicatiemiddel bij een opsporings onderzoek wil gebruiken bete kent een wereld-primeur. Wel is de Amerikaanse politie sinds een jaar of vier in een twintig tal grote steden uitgerust met speed-foto. Dit is en tele-foto-ap- paraat, dat is aangepast aan de behoeften van de politie. Het kan worden aangesloten op elk normaal telefoontoestel en in 9 minuten tijd kan per draad een beeld van bepaalde grootte met vrij grote nauwkeurigheid wor den overgeseind. In de praktijk hebben de Amerikanen zo reeds vingerafdrukken geïdentificeerd van misdadigers, die duizenden kilometers verder waren gearre steerd. De nadelen van speed- foto zijn echter de hoge kosten van aanschaf, zodat niet elke politiepost zelfs geen kleiner corps daarmee zou kunnen worden uitgerust en de omstan digheid, dat speedfoto's slechts een verbinding is tussen twee punten. Meer korpsen tegelijk, of zelfs wat in de praktijk toch herhaaldelijk voorkomt de gehele politie tegelijk inscha kelen is met speed-foto uitgeslo ten. De organisatie-staf van de P. B.R. meent juist deze twee bezwaren door het gebruik van televisie te kunnen opheffen. Men neemt aan op deze wijze 'n bliksemsnel alarmerings-systeem geschapen te hebben, waar door het moeilijk zal zijn om aan de aandacht van de politie te ontsnappen. Men denke hierbij bijvoorbeeld aan de ontsnapping van „De Zwar te ruiter" en aan de consequen ties voor de politie, wanneer de gehele Nederlandse politie nog diezelfde avond per televisie een goed gelijkend beeld van de man terbeschikking had gekre gen. Belangstelling voor dit experi ment bestaat niet alleen aan de zijde van de deelnemers aan de rit zelf. De hoogste Nederlandse politie-autoriteiten, de departe, menten van justitie en Binnen landse zaken, de Nederlandse Televisie Stichting en de politie verbindingsdienst en ook bui tenlandse politie-autoriteiten zien met belangstelling het ver slag over de ervaringen tijdens de komende Brabant-rit tege moet. De rit van begin tot het eind een groot vraagteken voor de deelnemers, wordt georganiseerd door de Tilburgse politie sport vereniging en wordt gespon- sored door een benzine-verkoop- maatschappij Benzine en Petro leum Handelmaatschappij te Amsterdam). Startplaatsen zijn Rotterdam, Weert, Nijmegen en Culemborg. De finish zal in Eindhoven zijn. Elke equipe heeft circa 200 km voor de boeg. Deelnemers zullen zijn burgemeesters, ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie, van justitie, douane en voorts leden van de Kon. Marechaus see en de reserve rijks- en ge meentepolitie. 2. „Laten we net doen, alsof we niets gezien hebben," gromt Svein Langtand argwanend. „Het is misschien wel een valstrik of zo, om ons goud te roven, maar Eric meent niets bekends in één der twee gestalten op te ftierken en geeft bevel de riemen uit te bren gen. Als de boot lang zaam de oever nadert, blijkt de Noorman in derdaad gelijk te heb ben. Eén der krijgers is Nahenah! Lenig komen de twee man nen aan boord en na een plechtige begroeting zegt de oude woud loper „Het volk van Mohaka is in groot gevaar, mijn broeder. Vreem de krijgslieden kwamen naar onze Volgens het Israëlische avond blad „Maarliv" vliegen er zo nu en dan snelle Sow jet-vliegtuigen boven het Midden-Oosten, kenne lijk om dit gebied te fotograferen. Men had toestellen waargenomen boven een aantal landen in dit gebied, waaronder Israël. Deze vliegtuigen zouden drie of vier maal per maand van een vlieg veld in het zuidelijke deel van de Sowjet-Unie opstijgen om met een snelheid van omstreeks dui zend km per uur verscheidene uren op een hoogte van twintig km over het Midden-Oosten te vliegen. De secretaris van het Ameri kaanse leger Legem Wilber Brucker, heeft dinsdag op een bij eenkomst van het „Verbond van Amerikaanse aalmoezeniers' ver klaard, dat de prijs van de atoomwapens zoveel lager is ge worden dat de Ver. Staten uit economische overwegingen in talrijke omstandigheden eerder deze wapens voor haar verdedi ging zouden kunnen gebruiken dan de zware wapens van het klassieke type. dorpen. Zfj dreigen met onderwer ping en vernietiging. Mohaka ver zoekt het grote blanke opperhoofd met zijn krijgers hem bij te staan tegen deze onderdrukkers. Er is een ogenblik van stilte, dan besluit Nahenah: „Gij zijt de enige die ons helpen kan, mijn broeder." Eric kijkt de kring rond. „Heeft één van jullie er bezwaar De politie te Haaksbergen heeft drie knapen uit Brabant ingere kend en daarmee een eind ge maakt aan een woeste tocht door Nederland van dit drietal met drie gestolen auto's. De aangehoudenen zijn de 15- jarige M. G. M. van S. uit Hel mond, de 17-jarige H. S. uit Mier- lo en de 16-jarige M. J. van B. uit Stiphout. Een postcommandant te Haaksbergen rekende het drie tal in, omdat hij meende, dat de jongelui uit de psychopatische inrichting Rekken ontsnapt wa ren. Toen de jongens gearresteerd waren bleken zij in het bezit van ongeveer 50 contact- en huissleu tels, een tas met gereedschap en een grote hoeveelheid sigaretten en snoep. Hun verhaal begon op zondag avond. Zij hadden toen ingebro ken in de kantine van de voet balvereniging Helmondia te Helmond. Na zich te goed te hebben gedaan aan chocolade, kauwgom, bier en limonade en na een hoeveelheid van dat lekkers in een mand te hebben gepakt besloten zij te probe ren een auto weg te nemen bij de Brabantse Buurtspoorwe gen. Dat mislukte, doordat de jongens werden opgemerkt door een lid van het personeel van de B. B. A. Daarna gelukte het de jon gens via het dak van een andere garage binnen te komen. Daar werd de deur geforceerd en een personenauto naar buiten ge reden. Bovendien namen de jon gens als je een eind weg gaat moet je goed toegerust zijn twee kisten met gereed schap mee. Bij Venlo werd „gra tis" getankt en even buiten Venlo werd ook nog even halt gemaakt om een sigaretten automaat te forceren voor een rokertje onderweg. Toen werd koers gezet in de richting Maastricht, maar deze stad kon blijkbaar niet bekoren, zodat weer teruggereden werd in noordelijke richting. In Meppel beviel de wagen niet langer en werd deze in de steek gelaten. De 15-jarige S„ die bij de mislukte poging een wagen van de B. B. A. mee te nemen zijn schoenen had verloren, nam uit de auto, waarmee tot Meppel werd gereden, de schoenen mee, die hij daarin vond. Een kist gereedschap, die blijkbaar over bodig werd gevonden, werd in een sloot gegooid. In Meppel maakten de jon gens zich vervolgens meester van een ander merk auto, waar mee zij wat rondreden tot zij in de buurt van de Noordoostpol der kwamen. Zij wilden toen wel weer eens een andere wa gen hebben, maar dat lukte niet en de tocht werd vervolgd naar Apeldoorn. Daar werd een in braak gepleegd in een school, waarbij 40 werd buitgemaakt. Inmiddels bleek de wagen, waarmee zij naar Apeldoorn waren gekomen niet meer te willen lopen, dus werd een an dere auto genomen. Vervolgens werd in Delden nog eens een sigarettenautomaat geforceerd. Toen kregen de jongens last met de politie, die van Hengelo. Bij Haaksbergen sloegen zij tij dens de achtervolging een zand weg naar de Duitse grens in, waarbij hun auto over de kop sloeg. De wagen werd in de steek gelaten en de nacht werd doorgebracht in een spoorwa gon. Uitgeslapen en wel werden de jongelui dinsdag ingerekend. Het Opperste Sowjet heeft woensdag een begin gemaakt met een algemene behandeling van het pian tot reorganisatie van de industrie en de produktie, dat dinsdag door de eerste secre taris van de communistische par tij, Chroesjtsjef, is ingediend. Volgens het Sowjet-persbureau Tass hebben alle sprekers zich achter het voorstel geschaard. Een van de sprekers, de afge vaardigde Kozlof van Leningrad, zei, dat door de reorganisatie de dictatuur van het proletariaat zal ders zouden hebben verraden. Neri y Gianna hadden de com munisten echter kunnen overtui gen van hun onschuld en zij wa ren vrijgelaten. Gianna was van mening, dat de communisten hun nooit hadden vergeven en dat zij daarom Neri later doodden. Zelf had zij de waarschuwing gekre gen, niet terug te keren naar het Comomeer, waar de geschiedenis van de schat zich had afgespeeld. Op de vraag van de rechter of Gianna hem had gezegd, door wie zij zou worden bedreigd, ant woordde Lanfranchi dat zij de naam Fabio had genoemd, de naam waaronder Pietro Vergani, een lid van het centrale comité van de communistische partij, in de ondergrondse beweging be kend was. Deze Vergani had vori ge week verklaard, als een van de beklaagden, dat hij met vijf andere partizanenleiders had be sloten, dat Neri en Gianna moes ten worden terechtgesteld, om dat zij kameraden hadden verra den. De beschuldiging, dat de twee om andere redenen uit de weg zouden zijn geruimd, noemde Vergani „schandelijk". Een maand na dit gesprek met Gianna had Lanfranchi van de moeder van Neri gehoord, dat Gianna was vermoord. „Zij luis terde niet naar waarschuwingen. Zij wilde weten, wat er met Neri was gebeurd", zo had de moeder van Neri gezegd. Een Amerikaans militair vlieg tuig is woensdagmorgen ter hoogte van het Japanse schier eiland Izoe in zee gestort. Van de 8 bemanningsleden zijn er tot nog toe 5 door een Japanse vis sersboot gered. 570508. BIJ UITSTEK DE DAG WAAROP U MOEDER MET EEN GESCHENK KUNT VERRASSEN gebeurd," „In orde dan," besluit de Noor man. „Wij komen, Nahenah." K«rJc»troat f-^ö T Ë.RNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 6