De zaak-Roehm Eisenhower zal de begroting toelichten de radio en televisie voor Nederlandse vereniging voor bedrijfs psychologie vierde tienjarig bestaan Grondige wijziging van de Sowjet-economie FORTEX Weero verzicht Bank overvallen te Rede van Prins Bernhard WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Vragen over toepassing Zondagswet J Het conflict Nicaragua- Honduras De uitgewezen Amerikaanse itgr ambassadesecretaris Liberalisering van het reizigersverkeer Nieuw verbindingsstelsel voor de Navo bepleit De Russische lening aan Indonesië Visser - Koole N.V. AXEL HET SUEZKAN AAL Zuidoostelijke wind. Het nummer van heden telt 12 pagina's. Frankerlng bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal: per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DONDERDAG 9 MEI 1957 12e Jaargang Nr 4059 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver- ten ties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur De 71-jarige getuige Bergman, adjudant van de S. A.-leider Röhm, heeft woensdag bij de openbare behandeling van de rechtzaak tegen de oud-S. S.-generaal Dietrich en de oud-S. S.- kolonel Iippert te München meegedeeld, dat de meeste S. A.-lei- ders, die in juni 1934 op last van Hitier zijn terechtgesteld, onmiddellijk vóór hun dood: „Leve de führer" hebben geroepen. Bergmann zei lid te zijn ge weest van de S. S. Röhm was zo wel leider van de S. A. als van de 9.8. Na Röhms dood werd Himm- Ier, die reeds tevoren leider van de S. S. was, alleen verantwoor delijk aan Hitier. Bergmann zei, dat hij in een hotel te Wiessee bij München sliep, waar ook Röhm en andere S. A.-leiders verbleven, toen hij op 30 juni 1934 om 6 uur ochtends wakker werd van geschreeuw. Hitier en een S. S.-man kwamen zijn kamer binnen. Op de vraag wat er aan de hand was, kreeg Bergmann ten antwoord, dat hij was gearresteerd en zijn uniform moest aantrekken. Hitier verhin derde, dat de S. S.-man Berg- manns IJzeren Kruis nam. De zaakgelastigde van Nicara gua in Mexico, Leandro Marin Abaunza, heeft dinsdagavond categorisch de berichten tegen gesproken, volgens welke Nica raguaanse troepen een nieuwe aanval op Hondurees grondge bied zouden hebben onderno men. Na een onderhoud, dat hij met de bevelhebber van het leger had gehad, verklaarde de Nica raguaanse diplomaat dat zijn land een vreedzame oplossing van het conflict verwachtte en dat het zich strikt zou houden aan de voorstellen van de orga nisatie van Amerikaanse staten O.A.S.). Hij voegde hieraan toe, dat een incident, dat zich mogelijk aan de Hondurese grens zou hebben voorgedaan, slechts ver oorzaakt zou kunnen zijn door het „slecht georganiseerde en wanordelijke Hondurese leger". De Amerikaanse zaakgelastig de te Moskou, John Gutrie, heeft woensdag, n.a.v. de uitwijzing van de tweede Amerikaanse am bassadesecretaris, Martin Bowe, het Sowjetrussische ministerie van Buitenlandse Zaken bezocht. Hij heeft echter geen nadere in lichtingen kunnen verkrijgen over het motief voor het uitwij- zingsbesluiU het ministerie had tevoren slechts medegedeeld dat Bowe een activiteit aan de dag had gelegd, „die een diplomaat niet past"). Bowe zal zondag a.s. uit de Sowjet-Unie vertrekken. Volgens Bergmann werd hij met andere arrestanten naar een keuken geleid en vandaar naar de gevangenis Stadelheim, waar later zes S. A.-leiders zijn gedood. Deze getuige voegde eraan toe „Er is gezegd, dat Röhm minister van Oorlog wilde worden. Dat is niet waar. Hij wiide minister van Defensie worden". Bergmann zei niet te weten, waarom hij niet met de andere adjudanten van Röhm is omge bracht. Een andere getuige, dr Betz, heeft gezegd, dat Hitier vreesde, dat Röhm erin zou slagen zich met de hulp van de S. A. boven de nationaal-socialistische partij te plaatsen. Dr Betz is leider ge weest van de rechtse oud-strij dersorganisatie „Stahlhelm", die later in nationaal-socialistische organisaties is opgegaan. Volgens Betz had hij horen zeg gen, dat Röhm van plan is ge weest de partij te ontbinden. Röhm heeft eens onder een be vel de woorden „Al'es voor Duits land" geplaatst inplaats van „Heil Hitier", zoals gebruikelijk was. „Iedereen wist, dat Hitier dit als een uitdaging heeft opgevat", al dus Betz. De getuige Jüttner, een oud- S. A.-leider, zei, dat Röhm naast het leger, dat volgens het verdrag van Versailles niet meer dan 100.000 man mocht omvatten, een militie van 300.000 man in het le ven wilde roepen. Hitler was hier tegen gekant. Volgens Jüttner zag Röhm het gevaar voor Duitsland in het Oos ten. Deze getuige zei ervan over tuigd te zijn, dat indien naar Röhm zou zijn geluisterd, er geen oorlog tussen de Westelijke mo gendheden en Duitsland zou zijn uitgebroken. Verder zei Jüttner, dat Röhm een voorstander was van vrijheid van meningsuiting en samenwer king met de vakbonden en een tegenstander van willekeurige ge weldpleging. Van plannen van Röhm en zijn medewerkers tot 'n gewelddadige actie tegen Hitier zei Jüttner nooit iets gehoord te hebben. In het filiaal van de Nederland se Handelsmaatschappij te Bre da, een bijkantoor dat gevestigd is in de wtfk Princenhage, is gis termorgen omstreeks negen uur een overval gepleegd door een tweetal mannen, die met 'n auto arriveerden. Eén van de inzittenden van de auto ging de Bank binnen en vroeg aan de juffrouw die hem te woord stond, 500 Belgische francs te willen wisselen. Daar de filiaalhouder nog niet aanwe zig was, verzocht de juffrouw de man even plaats te nemen, het geen hij deed. Zodra de heer Janssen, de fi liaalhouder, arriveerder, ver zocht de man opnieuw de 500 Belgische francs voor hem te Willen wisselen. De heer Janssen haalde uit een lade van zijn bureau al het aan wezige kasgeld en kreeg toen plotseling een revolver onder zijn neus geduwd met de opdracht het geld dat hij in de hand had, in een enveloppe te steken. Na dat hij dit had gedaan, dwong de overvaller hem tegen de muur gaan staan, waarop de man het gebouw verliet en met zijn mede dader in de auto zich snel uit de voeten maakte. De buit bedroeg 5.008,—. De heer Janssen die volkomen overstuur was, heeft de politie laten opbellen, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Eén van de twee mannen is woensdagmiddag In de bossen rond Turnhout gearresteerd. Het was de 29-jarige J. van S. uit Borgerhout. Hij was in het bezit van 4000 gulden en de contact sleutel van de auto. Deze auto bleek te zijn gestolen. De man ontkende iets van de overval te weten Ook de tweede man is in het bos opgemerkt, doch hij kon niet worden gearresteerd. Minister Luns heeft geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kams rlid, de heer Cornelissen over liberalise ring van het reizigersverkeer met het buitenland. In de afgelopen maanden, aldus de minister, werd van verschil lende zijden aandrang uitge oefend om te komen tot verdere liberalisering van het reizigers verkeer met het buitenland, in het bijzonder wat betreft Frank rijk en Duitsland. Met Frankrijk en Duitsland worden besprekingen gevoerd om ter zake tot een regeling te ge raken. Intussen worden met het oog óp het bloembollenseizoen alvast Fransen en Duitsers, die niet over een paspoort beschik ken, op vertoon van „Cartes d' identité". c.q. „Personalaus- weise" toegelaten. Er zal naar gestreefd worden om deze aangelegenheid vóór het aanstaande zomerseizoen defini tief te regelen. President Eisenhower heeft j kanen van Oost-Sibene in ml woensdag op zijn perseonfemtUe verklaard, dat hij waarschijnlijk twee redevoeringen via de radio en de televisie tot het Ameri kaanse volk zal moeten houden voor het toelichten van de begro ting, waarop van vele zijden in het congres kritiek wordt gele verd. Ook republikeinse congresle den. onder wie senator William Knowland, eisen dat de begroting, die het voor vredestijd recordbe drag van 71,8 miljard dollar aan wijst, met drie miljard wordt be snoeid. De president verklaarde, dat men geen grote besnoeiingen kan aanbrengen zonder aanzienlijk te bezuinigen op het gebied van de defensie. Dit nu achtte hij onmo gelijk, zolang de spanning in de wereld niet vermindert. DE LONDENSE ONTWAPE NINGSCONFERENTIE President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie in Washington verklaard, dat uit de jongste Sowjet-voorstellen voor luchtverkenning blijkt, dat er op de huidige Londense ont wapeningsconferentie harder en eerlijker gewerkt wordt dan bij vroegere gelegenheden. De Sowjet-voorstelien willen luchtverkenning door de Ameri- het westelijk deel van de Ver. Staten. Deze voorstellen zijn een ern stige bestudering waard, aldus de president. Volgens hem gaat het er niet zozeer om welke ge bieden voor luchtverkenning opengesteld worden als wel wat er in die gebieden te verkennen valt. Verscheidene journalisten vroe gen de president, of de recente Russische waarschuwingen aan landen die Amerikaanse atoom wapens zullen ontvangen, van in vloed op de Amerikaanse politiek zullen zijn. De president zei, dat de Ver. Staten trachten een politiek te ontwikkelen die de veiligheid van de vrije wereld bevordert en oor logshandelingen afschrikt. Daar om zal geen rekening met de Kies kijkend en keurend Uw „Het doet op het eerste ge zicht merkwaardig aan, dat het vraagstuk van de mens en de menselijke betrekkingen in het bedrijf pas laat in studie zijn ge nomen. De administratieve- en technische vraagstukken hebben voorrang gehad. Toch is dit niet zo verwonderlijk. Zolang de be- 3 "1 De opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten, generaal Norstad, dringt aan op de aan leg van nieuw verbindingenstel sel voor zijn hoofdkwartier, waarbij spreiding is toegepast, aldus heeft het hoofdkwartier donderdag bekendgemaakt. In een communiqué wordt ge zegd, dat het nieuwe stelsel bij na niet kan haperen. Radio-im pulsen worden tot op grote hoogte uitgezonden en dan teruggekaatst naar de aarde. Al naar gelang de atmosferi sche omstandigheden kan door middel van dit stelsel berichten over aanzienlijke afstand wor den overgebracht. Voor afstan den van 80 tot 400 kilometer wordt gebruik gemaakt van de tropsfeer en voor afstanden van 960 tot 2100 kilometer van de ionosfeer, aldus het communi qué. Het stelsel zal zich tenslotte uitstrekken van het noorden van Noorwegen tot aan het ooste lijke deel van Turkije. Naar schatting zullen de kos ten van de aanleg ongeveer 30 miljoen gulden bedragen. Het hoofd van het directoraat internationale economische be trekkingen van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Za ken Ismael Thajeb, heeft mede gedeeld, dat de lening van 100 miljoen dollar van de Sowjet- Unie aan Indonesië, welke werd toegezegd in de op 12 augustus vorig jaar te Djakarta tussen beide landen geparafeerde over eenkomst, niet in geld zal worden verstrekt, doch in de vorm van kapitaalsgoederen en machinerie- en, welke door Rusland ten behoe ve van Indonesische industriële prejekten zullen worden geleverd. Tot deze projecten behoren steen kolenmijnen, de winning van steenkolen voor chemische doel einden, fabrieken voor het produ ceren en verwerken van non-fer- rometalen, en papierfabrieken. Volgens de overeenkomst moet de lening binnen 12 jaar nadat zij De Sowjetrussische partijlei der Nikita Chroesjtsjef heeft op een bijeenkomst van de opper ste Sow jet in het Kremlin voor gesteld, spoedig meer dan twin tig ministeries af te schaffen als onderdeel van een nationaal plan voor een meer doeltreffende organisatie van de industrie. Hij verklaarde, dat er 92 na tionale economische raden moe ten v/orden ingesteld, die vele functies van de op te heffen mi nisteries zouden moeten overne men en voornaamelijk zouden moeten zorgen voor het opstel len van plannen voor en het coördineren van de produktie in de Sowjet-Unie. Zo zouden er b.v. in de republiek Rusland 8 van dergelijke raden moeten ko men. De ministeries, die volgens de partijsecretaris nog deze maand of in juni zouden moe ten worden opgeheven, betref fen ruim een derde van alle Sowjet-instellingen, die met de industrie hebben te maken en die te Moskou zijn gevestigd. Chroesjtsjef die in een joviale bui was, schertste met de afge vaardigden toen hij een over zicht gaf van de toekomst der Sowjet-economie. Hij kreeg veel applaus voor zijn voorstellen, om bepaalde ministeries af te schaf fen en andere buiten Moskou te vestigen. De partijsecretaris zei, dat het ministerie voor de steenkoolin dustrie van de republiek Rus land niet te Moskou maar te Kemerova, een mijngebied dat ruim 2400 km ten oosten van Moskou ligt, moet zijn gevestigd. Zo moest ook het ministerie voor ijzer en staal niet in de hoofdstad maar in de Oeral, 1600 km ten oosten van Moskou, zijn gevestigd. Spreker verklaarde, dat ten gevolge van de bureaucratie jaarlijks duizenden miljoenen roebels worden verspild. Het aan tal ambtenaren in de Sowjet- Unie bedroeg 850.000, die het land tien miljard roebels per jaar kosten. Er waren te veel Russen, die toezagen op 't werk van andere Russen. „Onze taak is het de produktie aan te moe digen tot het punt, waar de ar beider geen toezichthouder meer achter zich nodig heeft". Het door de partijsecretaris ingediende plan moet door de ne lening uumeii - 1347 leden van de opperste Sow- i& verleend, worden terugbetaald. I jet worden goedgekeurd. Het is voortgekomen uit de wens van de Sowjet-Unie om verdere ver spilling te voorkomen en op deze wijze het produktievermogen van de Ver. Staten sneller te evenaren. Sommige Russen heb ben als hun mening te kennen gegeven, dat het plan in de „his torisch korte periode" van vijf tien jaar kan worden verwezen lijkt. De 92 raden, die volgens Chroe sjtsjef moeten worden ingesteld zullen elk toezicht houden op een bepaalde tak van industrie. Zij zullen ook worden gevestigd in gebieden bij de Chinese grens om de Sowjet-produktie te coör dineren met die van de commu nistische landen in het Verre Oosten. Buitenlandse deskundigen op het gebied van de Russische eco nomie noemen het plan de grootste economische reorganisa tie sinds de dood van Lenin in 1924. Er zullen rechtstreeks of indirect 300.000 staatsbedrijven en veertig miljoen arbeiders bij zijn betrokken. Voorts houdt het plan in, dat er vele miljoenen mensen van Europees Rusland naar de onontgonnen gebieden van Siberië zullen worden over gebracht. Het plan, dat een breuk bete kent met de stalinistische cen tralisatie, zal tot gevolg hebben dat de vijftien republieken van de Sowjet-Unie grotere plaatse lijke bevoegdheden krijgen. drijven betrekkelijk klein en dus overzichtelijk waren was het contact van mens tot mens als vanzelf verzekerd. Maar als het bedrijf groeit en groeit en de or ganisatie een formeel karakter krijgt, dreigt de menselijke fac tor vergeten te worden. Toen pas, bij het sterk groeien der be drijven, kwam logischerwijze de bedrijfspsychologie op". Deze woorden heeft Z.K. H. Prins Bernhard gistermiddag ge sproken in de vergadering van de Nederlandse vereniging voor bedrijfspsychologie, te Utrecht welker vereniging haar tienjarig bestaan viert. De Prins is ere voorzitter van deze vereniging en sprak als zodanig. Hij vervolgde zijn toespraak aldus „Eerst was de aandacht voor al gericht op het vraagstuk der selectie, maar geleidelijk aan ging men zich wetenschappelijk bezinnen op allerlei vraagstuk ken van psychologische aard, die betrekking hebben op het el kaar tegemoettreden in de be- drijfsverhoudingen en op de menselijke relaties in de dage lijkse bedrijfsactiviteiten. De Nederlandse vereniging voor bedrijfspsychologie heeft gedurende haar tienjarig be staan vele van dergelijke pro blemen aan de orde gesteld. Zij heeft zich daardoor een eigen plaats verworven in ons land. Heel veel ondernemingen zo wel als overheids- en particu liere instellingen zouden de ver gaderingen van de vereniging niet gaarne meer missen. Een vijfentwintig belangrijke publi- katies liet de vereniging in deze tien jaar verschijnen. Sterk uit een lopende, maar voor het be drijfsleven allemaal belangrijke psychologische onderwerpen werden in deze jaren op de ver gaderingen behandeld. Er werd niet alleen gesproken over „moeilijke karakters in het be drijf", „de grafologie", over „de vraag wat er in het bedrijf ge daan moet worden met het psy chologisch advies", maar ook over „de kadervorming", „de per- Het Tweede-Kamerlid, de heer Bruins Slot heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie de volgende schriftelijke vragen gesteld. 1. Is de minister bereid mede te delen, in welke gevallen en op grond van welke feiteijke over wegingen Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën wezen ingevolge artikel 5a, lid 3, binnen de door de wet voorge-der zondagswet, alsmede in wei- schreven termijnen aanwijzing ke gevallen en op grond van wei- hebben gedaan, als bedoeld in ke feitelijke overwegingen zij zo- artikel 5a, lid 1, der zondagswet, j danige aanwijzing, ondanks daar- en is de minister voorts bereid toe strekkend verzoek, tot nog mede te delen, in welke gevallen j toe hebben geweigerd of nagela- en op grond van welke feitelijke I ten? overwegingen Gedeputeerde Sta ten der onderscheidene provin ciën zodanige aanwijzing, on danks daartoe strekkend verzoek, hebben geweigerd of nagelaten? 2. Is de minister bereid mede te delen, welke gemeenten, en op grond van welke feitelijke overwegingen, Gedeputeerde Sta ten der onderscheidene provin- ciën tot nog toe hebben aange- soneelsbeoordeling", „de dyna miek van de kleine groep", „be wust personeelsbeleid", kortom, heel het bedrijfsleven, waar ook maar tussenmenselijke relaties aan de orde komen, werd in de afgelopen tien jaren door de vereniging onder de loupe geno men. De Prins vervolgde„Zo heeft de vereniging het hare gedaan om vraagstukken, die overal in de wereld, maar speciaal in Amerika de intense aandacht hebben, ook hier in Nederland voor hen, die ermede te maken hebben als studieobject of in 't eigen bedrijf te doen leven en voor zover mogelijk tot oplos sing te brengen. Hierbij valt het ging bepaald een eigen vorm ge geven heeft aan de behandeling van de vraagstukken. Zonder de betekenis van statistische ver werking van het materiaal ook maar een ogenblik te ontkennen en zonder ook maar iets af te doen aan de grote waarde, die zulk een statistische verwerking voor het inzicht in de werkelijk heid kan hebben, is er bij de ver eniging toch altijd een streven geweest de mens te blijven zien als een levend wezen met zijn behoeften, zijn noden en zijn drang naar vrijheid. Vandaar dat er ook in de regel in de pu- blikaties der vereniging zulk een realistische en nuchtere toon klinkt. Hierbij doet zich het wel heel belangrijke verschijnsel voor, dat in de vereniging werkgevers en werknemers, wetenschaps mensen en praktijk-mensen, ambtenaren en beambten, tech nisch en administratief ge schoolden, professoren en werk bazen, kortom allen, die op een of andere wijze bij het vraag stuk van de bedrijfspsychologie geïnteresseerd zijn, vriendschap pelijk en op hoog wetenschappe lijk niveau discussiëren over de vraagstukken. Waarbij steeds weer duidelijk blijkt, dat geen ander belang bij hun beschou wingen voorzit dan dat van het Nederlandse bedrijf, het natio nale welzijn en de goede verhou dingen onder de mensen. Dit was alleen mogelijk, omdat de vereniging in haar werk gedra gen werd door een hoog ideaal. Verwacht mag worden dat de vereniging, die thans haar twee de lustrum viert toekomst zal hebben. Hoe langer hoe meer zullen, naast administratieve technische en organisatorische problemen, de psychologische vragen, de samenwerking in de onderneming gaan beheersen. De hoogte van de cultuur van een land kan men ook afmeten naar de wijze, waarop in bedrijf, onderneming en instelling de mensen met elkander omgaan en elkander verstaan. Zo wordt ook het bedrijfsleven een cen trum waarin mensen elkaar res pecteren en elkaar helpen om hun gaven en krachten ook ten bate van elkaar en tot eer van God aan te wenden." Aan het einde van zijn toe spraak bracht de Prins dank aan prof. dr. J. Waterink, die voorzitter van de vereniging was sinds de oprichting, doch thans deze functie neerlegt. lentecostuum uit VISSER-KOOLUs enorme collectie's. Wat een verscheidenheid, welk een keus U bent er zeker van, dat U pre cies de kleur en het dessin vindt, die U staan. U doet bij VISSER-KOOLE uw keus en dat zal een goede zijn. In dessin (vele nieuwe tinten) èn in stijl, én in stof krijgt U Europese topklasse. Puur kamgaren COSTUUMS FORTEX populair 98- tot 119.- FORTEX goudmerk 129— tot 189— FORTEX Sportcolberts de sportieve kleding voor de moderne heer 33.50 - 38.50 - 44.90 - 52.50 65.— - 75.— FORTEX Pantalons zeer grote keuze 23.50 - 30.90 - 34.90 - 40.90 - 45.— 't Zit goed - 't staat goed - t is van Ook onze nieuwe FALCON- collectie is compleet. Gabardine of Poplin jassen alle maten in de juiste kleuren 49.75 tot 145.— Russische dreigementen gehou den worden. Die zijn reeds lange tijd een onderdeel vdn de Sow- jet politiek. Toen een der journalisten op merkte, dat de Sowjet-Unie nieu we belangstelling toont voor het voorstel van Eden van 1955 om Oost- en West-Duitsland op te ne men in een geneutraliseerde zóne met wederzijdse inspectie, ver klaarde Eisenhower, dat Edens voorstel indertijd als een soort proef was bedoeld om na te gaan of inspectie uitvoerbaar is en eventueel tot 'n groter gebied zou kunnen worden uitgebreid. Al deze inspectievoorstellen moeten afzonderlijk onderzocht worden, waarbij men rekening moet houden met het bijzondere karakter van het betrokken ge bied, zo meende hij. Persoonlijk geloofde Eisenho wer, dat wederzijdse inspectie van de lucht uit zich geleidelijk zal moeten ontwikkelen. De Ver. Staten zullen elk eerlijk voorstel van deze aard met begrip en eer lijk bestuderen. GEEN VOORSTEL VOOR NIEUWE TOPCONFEREN TIE Naar aanleiding van andere vragen verklaarde de president, dat de Sowjet-Unie geen nieuwe topconferentie, naar het voor beeld van die van Genèvé in 1955 heeft voorgesteld. Hij waarschuwde, dat dergelij ke 'conferenties geen gezellige partijtjes zijn. De wereld ver wacht er iets van. Daarom moet van te voren nauwkeurig bestu deerd worden of zij zin hebben, zo meende hij. DE EURATOM Over de Euratom verklaarde de president te betwijfelen, of het program voor produktie van elektriciteit door middel van kernenergie in Europa nadelige invloed zou hebben op de Ameri kaanse programma's voor hulp aan het buitenland. De Ver. Sta ten hebben veel steun aan de Euratom gegeven. Er gaat, be halve militaire hulp, weinig hulp naar Europa. De Euratom zal zich niet met de ontwikkeling van kernwapens bezig houden, zo merkte hij nog op. MINISTER HUMPHREY WIL AFTREDEN President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie voorts verklaard, dat bepaalde leden van zijn kabinet (de minis ter van Financiën, George Hum phrey, en de minister van Defen sie, Charles Wilson) reeds ge ruime tijd dringende redenen aanvoeren om uit de regering te treden, doch dat nog geen enke le minister officiëel ontslag heeft gevraagd. Humphrey zou b.v. graag in het particuliere le ven terugkeren. De president zei dit naar aan leiding van vragen of berichten volgens welke deze twee minis ters zouden willen aftreden. In de hogere luchtlagen bevindt zich boven de Noordzee en direc te omgeving een geheel met koude lucht gevulde depressie welke een uitloper heeft in de richting van de Balkan. Met deze depressie hangen en kele regengebieden samen. Eén hiervan veroorzaakte flinke re genval in Oost-Ierland en West- Schotland. Een ander breidde zich in de loop van woensdag van oost-Engeland over België en het zuiden en westen van ons land uit. Dit laatste regengebied zal met de noordwestelijke stroming in de hogere luchtlagen langzaam in de richting van Zuidwest- Duitsland wegtrekken. Hoewel zich aan het aardop- Woensdagmiddag is in de wan delgangen van het Lagerhuis vernomen, dat zes tot tien afge vaardigden der Britse conserva tieve partij, onder leiding van burggraaf Hichingbrooke, heb- hen besloten uit de conservatie ve Lagerhuisfractie te zullen treden en zich niet meer aan de stemdiscipline te zullen houden, indien de regering Nassers voor waarden voor de exploitatie van het Suezkanaal zou aanvaarden. De betrokken afgevaardigden zouden in dat geval wel hun ze tels blijven bezetten en zij zou den ook de algemene regerings- politiek steunen, met uitzonde ring van de politiek t.a.v. het Midden-Oosten. pervlakte een gebied met lage luchtdruk boven Ierland bevindt en een uitloper van een boven Noord-Scandinavië gelegen hoge- drukgebied zich zuidwaarts uit strekt tot aan Noord-Duitsland, zijn de luchtdrukverschillen over onze streken toch zó klein dat er maar een zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen verwacht wordt. De hiermede aangevoerde lucht is van dezelfde oorsprong als die waarin wij ons reeds bevin den zodat de temperaturen maar langzaam hoger worden. medegedeelt door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag morgen tot donderdagavond. Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het noordoosten opklaringen en in de zuidweste lijke helft van het land plaatse lijk wat regen. Zwakke tot mati ge zuidoostelijke wind. Iets ho gere temperaturen dan gisteren VRIJDAG 10 MEI. Breskens Temeuzen Hans weert Walsoorden v.m. 10.57 11.32 0.12 0.22 n.m. 11.20 11.55 12.35 12.45 ZON MAAJt op onder op ouder Mei. 10 4.57 20.21 16.22 3.03 11 4.55 20.23 17.40 3.29 12 4.53 20.24 18.57 3.57 13 4.52 20.26 20.11 4.29 14 4.50 20.27 21.18 5.08 15 4.49 20.29 22.16 5.53

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1