geslingerd DE RONDE VAN NEDERLAND Uit de Provincie Binnenlands nieuws Eric de Noorman - Het loon der hebzucht Een ongezond leven? VOETBAL DUIVENSPORT BOKSEN DE RUSSEN EN DE I SPAANSE GOUDSCHAT I Belgische Wout Wagtmans opmars staakt de strijd KIND IN ZUID-AFRIKA VERMOORD ?MEl2e£TAPPE-20ê*M Westduitse reactie op jongste Sowjet-brief. DE ZAAK-MONTESI- STAKEN VAN HET VUREN TUSSEN HONDURAS EN NICARAGUA MATADORS OP FORMOSA Pakistaanse minister president voorstander van kernproeven ARNHEM-Finish DUITSLAND Swalmen HEERLE O Ravitaillenng EDEN NAAR CANADA DE TOESTAND IN TIBET K.N.V.B. zet Hoolboom en Pellikaan uit de keuzecommissie W BESMETTELIJKE ZIEKTEN Blijkens een opgave in de staatscourant van maandag zijn in de week van 21 tot en met 27 april 3 gevallen van paratyfus b, 101 gevallen van roodvonk, 12 gevallen van difterie, 2 gevallen van kinderverlamming met- en l geval van kinderverlamming zonder verlammingsverschijnse len aangegeven. Kinderverlam ming met verlammingsver schijnselen deed zich voor in Appingedam en Rotterdam en zonder deze verschijnselen in Amsterdam. WONING AFGEBRAND. Door het omvallen van een petroleumstel is maandagmid dag brand ontstaan in de wo ning van de familie E. Nieboer aan de H. J. Kniggestraat' te Stadskanaal. De brandweer kon door de felle wind niets uitrich ten, zodat de woning met de ge hele inboedel in de as werd ge legd. De familie is tegen brand verzekerd. MEISJE VERDRONKEN. Maandagmiddag tegen 4 uur is het 6-jarig dochtertje Hetty van schipper Blaauwiekel uit Groningen, die met zijn schip big het Spoordok te Musselkanaal lag, bij het spelen te water ge raakt en verdronken. Toen het 'rinri op het droge was gebracht, heeft men, nog een uur lang ge tracht door middel van kunst matige ademhaling en met be hulp van zuurstof de levensgees ten op te wekken, doch zonder resultaat. STOOKOLIE VEROORZAAKTE ENORME ROOKKOLOM De auto's, die zaterdagmorgen se Rondweg bij Goor passeer den, moesten de lichten aanste ken, aangezien de Rijksstraat over enige honderden meters volkomen verduisterd werd door een enorme rookontwikkeling. Een tankauto had namelijk als cevolg van een defecte sluiting ie gehele lading stookolie verlo ren, die een drabbige massa op ie kade van het Twenthekanaal vormde. In overleg met de bur gemeester heeft men, na voor indamming gezorgd te hebben, ie olie bij gedeelten verbrand, waarbij de brandweer een oogje m het zeil hield. De rookkolom was tientallen kilometers in de omtrek waarneembaar. VROUW UIT AUTO Op de Amersfoortseweg bij Apeldoorn is zondag een vrouw uit een rijdende auto gevallen. Het ongeluk liep betrekkelijk goed afDe vrouw brak beide benen en kreeg inwendige kneu- sngen. Het slachtoffer, mevr. D. wit Amersfoort, wilde het por tier van de auto, dat niet goed vast zat, beter sluiten. Het por tier vloog echter uit haar hand en werd daarna door de wind van de wagen gerukt, waardoor mevr. D. naar buiten werd ge trokken. OVERVAL OP OUDE IJSVENTER TE DEN HAAG Zaterdagavond hebben vier „kooplieden", namelijk de 42- jarige D. N., de 23-jarige J. J. V., de 35-jarige K. J. L. en de 2li- jarige M. L. allen familie van elkaar een overval gepleegd op de 70-jarige ijsventer M. H., die zich op de Gedempte Gracht te 's-Gravenhage bevond. Een van het viertal hield de oude man vast, een tweede rukte hem de revers van zijn jas en de an deren namen hem zijn geldtas af, waarin zich een bedrag van ƒ40 bevond. De oude man, die een houten been heeft, kon zich niet tegen zijn belagers verzet ten, die zich snel uit de voeten maakten. Tevoren hadden de hoplie den", die enigszins onder drank invloed waren, al herrie ge maakt bij een bromfietszaak, eveneens aan de Gedempte Gracht. Kort na de overval werd D. N. op aanwijzing van burgers op de Nieuwe Haven aangehou den. De drie anderen zijn maan dagmorgen van him bed gelicht. Zij beweren zich niets van het geval te kunnen herinneren. NEDERLANDS SCHIP HAD AANVARING Het Nederlandse motorschip Antonie" uit Delfzijl (200 ton) is maandag In Cuxhaven in aan varing gekomen met het onder Costaricaanse vlag varende 1215 ton metende vrachtschip „Dori- ta". Beide schepen hebben scha de opgelopen, maar konden des ondanks hun weg naar zee ver volgen. De Russische ambassade in Mexico heeft zondag tegenover de pers verklaard, dat er niet al leen niets over is van de 500 ton goud, die de toenmalige Spaanse republikeinse regering in 1937 naar de Sowjet-Unie heeft laten brengen, maar dat Spanje nog 50 miljoen dollar schuldig is aan de Sowjet-Unie voor een lening van 85 miljoen dollar, waarop 35 miljoen dollar door de Spaanse regering is afbetaald. Deze verklaring volgde op die van Felix Gordon Ordas, het hoofd van de Spaanse republi. keinse regering in ballingschap, dat de Russische regering, zelfs al heeft zij de prijs voor de aan de republikeinse regering gele verde wapens van de goudschat afgetrokken, nog steeds in het be zit moet zijn van een hoeveelheid goud ter waarde van minstens 150 miljoen dollar. In de verklaring van de Russi sche ambassade wordt gezegd, dat er tussen de Sowjet-Unie en Spanje geen onderhandelingen zijn aangeknoopt over de over dracht van het goud. Volgens de Russische ambassade zijn er ge ruchten van deze strekking in omloop gebracht om de Ver. Sta ten langs indirecte weg te beïn vloeden en te bewegen haar eco nomische hulp aan Spanje te ver groten. Volgens deze verklaring is de goudschat in de jaren 1937 en 1938 volledig door de toenmalige republikeinse regering van Span je verbruikt om haar aankopen in het buitenland te betalen. De betaling geschiedde in opdracht van de verantwoordelijke Spaan se ministers Juan Negrin, Fran cisco Largo Caballero en Fran cisco Mendez Aspe door de Na tionale Bank van de Sowjet-Unie. Dat de tegenwaarde van het goud helemaal verbruikt is, blijkt uit een brief van Negrin en Mendez Aspe van 8 augustus 1938, aldus de verklaring van de Russische ambassade. De Belg Decock in de oranje trui, dé rood-witte Belgische ploeg op de eerste plaats in het ploe- genklassement, de Duitser Jun- kermann in het rood-wit-blauw van het militaire sprintklasse ment en 6 Nederlanders minder in de strijd dan bij het begin van de rit, is voor de Nederlanders de trieste balans van de eerste étappe van de Ronde van Neder land. De grootste teleurstelling in deze onder onmenselijke omstan- LvÜm. de dood van de 10-jarige Robert Klein wiens ouders uit Nederland afkomstig zijn is zondagavond in Johannesburg 'n H-jarige doodgraver gearres- werd. De jongen werd sinds donder slag vermist. Zijn lijk is zondag morgen bij het kerkhof van Jo jannesburg gevonden door één san de 200 Nederlanders, die zon dagmorgen op onderzoek waren ■itgegaan. Het waren bewoners san de voorstad waar ook de jon gen woonde. De jongen bleek met zijn eigen rfsm gewurgd te zijn. De vader van het slachtoffer, de thans 41-jarige A. Klein is in November 1951 met zijn vrouw t» vier zoons van 12, 7, 4 en 1 jaar uit Den Haag naar Zuid-Afri- te» geëmigreerd DE A.S. FOKVEEDAG TE AXEL Tijdens de te Axel te houden tentoonstelling „Axel '57" zal op 12 juni door de afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen van de ver eniging tot verbetering van het rundvee In Zeeland, ook een fok- veedag worden gehouden. De inschrijvingsformulieren hier voor zijn inmiddels reeds aan de leden verzonden, maar ook voor niet-leden bestaat de gelegenheid met hun vee aan deze fokveedag deel te nemen en het bestuur van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen van genoemde vereniging zal het zelfs zeer op prijs stellen, indien ook zij een inschrijvingsformu lier zullen aanvragen. Dit zal voor het bestuur een steun en een aansporing zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het moet toch mogelijk zijn om uit de meer dan 20.000 dieren, die in Oost Zeeuws-Vlaanderen wor den gehouden, minstens 200 stuks vee aan de fokveedag te laten deelnemen en het ledental der vereniging tot 200 op te voeren Men zou dan ieder jaar een fok veedag kunnen organiseren. Inschrijfformulieren voor deel name aan de fokveedag kunnen worden aangevraagd bij de heren jhr. K. J. A. Collot d'Escury, Wil lem de Zwijgerlaan te Klooster- zande of J. Tollenaar, E 9 a, Hoek, post: Temeuzen, en moeten deze Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgen slappe werking der orga nen. onzuiver bloed, verstopping. Daar door onstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee geeft het. lichaam zijn natuurlijke werking terug Verkrijgbaar bij apotheker of drogist L 1.80 per groot pak. voldoende voor maanden. digheden gereden rit van Luik naar Heerlen was wel het uitval len van Wout Wagtmans, op wie velen na zijn uitstekend rijden in RomeNapelsRome hun hoop hadden gevestigd om de Belgi sche hegemonie van het vorige jaar te breken. Maar juist die wedstrijd heeft hem de das omgedaan, want Wagtmans, die zich enkele dagen geleden nog gekoesterd had in de hitte van de Italiaanse zon. kon nu, tot op het bot versteend van de koude, niet op tegen de hagel sneeuw en regen, de onaangena me surprises van de wel slecht begonnen meimaand. Toen Wagtmans na 73 km in de buurt van het Ardennendorp Battise de strijd tegen de elemen- ten staakte, kon hij werkelijk niet meer en moest hij zelfs in een ambulance-wagen gedragen worden om zo Heerlen te berei ken. Wim van Est en Van der Pluijm waren 10 km voor Heerlen met de Belgen Decock, Leon van Dae- le en Noèl Fore meegegaan om de beslissende slag op de Oliemo lenberg in Heerlen uit te vech ten. Het werd een teleurstelling voor de Nederlanders, die zich overigens geen illusies hadden behoeven te maken," toen zij aan het avontuurtje begonnen. Want Decock had al eerder op de dag laten zien dat hij de steilste klims met het gemak van de grote cou reur wint. Van Est en Van der Pluijm wa ren dan ook aan een onmogelijke taak begonnen, want het was in derdaad weer Decock die op die Oliemolenberg de anderen los- reed en zoveel voorsprong nam, dat hij in de afdaling niet meer ingelopen kon worden. VOETBALUITKLAGEN K.N.V.B. ZUID I. Res. Tweede klasse C. Corn Eoys 2--Vlissingen 2 0 li; Hontenisse 2Vlissingen 3 2— 6 Middelburg 2Axel 2 32Bres- kens 2—Zeeland Sport 2 1 -5. De stand is nu: Vlissingen 2 20 16 1 Goes 2 18 13 1 Zeel. Sp. 2 19 11 3 16 10 2 15 8 3 7 3 6 4 6 3 Vlissingen 3 Middelb. 2 Corri.B. 2 RCS2 Axel 2 Hontenisse 2 20 Terneuzen 2 21 Middelb. 3 19 Breskens 2 17 22 33 26 27 30 25 46 22 18 19 17 19 19 3 84 4 56— 5 65— 4 68— 4 48— 7 4947 17 9 47— 47 16 10 47— 66 15 6 3 11 44— 79 15 6 3 12 46— 80 15 5 3 11 4558 13 1 1 15 25—105 3 uiterlijk woensdag 15 mei zijn in geleverd. Na 15 mei kunnen geen inschrij vingen meer worden aangenomen. KERKTOREN DOOR DE BLIKSEM GETROFFEN. Tijdens een kort, maar hevig onweer werd zondagmorgen, om streeks half zeven, de toren van de Ned. Herv. kerk te St. Anna- land door de bliksem getroffen. Het haantje werd van de toren spits geslingerd en kwam op het kerkplein terecht. De aangerich te schade is vrij groot, doch er brak geen brand -uit. Ricardo Arias, voorzitter van 4e commissie, die namens de or ganisatie der Amerikaanse sta ten een onderzoek naar het grensgeschil tussen Honduras en Nicaragua instelt, heeft maandag ttoeegedeeld. dat beide landen een overeenkomst hebben getekend, waarin zij akkoord gaan met een «.«middellijke staking van het waren. Zij zullen zich onthouden «sa» elke activiteit, welke de hui dige toestand kan verergeren. De organisatie van Amerikaan- te staten zal binnen vier dagen *sn plan voor terugtrekking der troepen indienen, dat zowel voor Honduras als Nicaragua aan vaardbaar is. De nationalistisch-Chinese ge zant in Australië, dr Tsjen Tai Tsjoe; heeft de pers te Canberra uneegéfteeld, dat de Amerikaanse «n nationalistisch-Chinese rege ring besloten hebben, dat er op Formosa een Amerikaanse een netd met vliegende Iwmmen van bet type „Matador" zal worden gelegerd als „een afschrikwek kend middel tegen communisti sche agressie". Hij zei dit telegrafisch te heb ben vernomen van het ministerie tan Buitenlandse Zaken te Tai- peh. De „Matador" heeft een actiera- -flus van bijna 1.000 kilometer. COOP. VRUCHTENVEILING ,7. EEUWSCHATLAANDEREN TERNEUZEN. Veiling van 6 mei. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla A 12,50- ƒ13,80, A II ƒ5—ƒ6,60, B ƒ5- 5,20. Per stuk: Bloemkool A 72 ct, A II 70—74 ct, B 54—60 ct, B H 47 59 ct, C afw. 26 ct. Per bos: Peen 51—67 ct; Radijs 1316 ct; Sjalotten 8 ct. Per kg: Prei 1017 ct; Spinazie 30---44 ct; Rabarber 2735 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Meerlander ƒ9,90— ƒ10. FRUIT. Per stuk: Glasaardbeien 35 ct. Een knap Italiaans meisje, dat zondagavond bij een poging clan destien over de Franse grens te komen in een ravijn viel en om het leven kwam, had tevoren aan haar begeleider verteld, dat ze gevaar liep vermoord te worden, omdat ze „te veel wist van de zaak-Montesi." aldus een mede deling van de Franse politie in Menton. De man was de 25-jari ge Italiaan Rovida uit Brescia, die men op zijn hulpgeroep bij de grenspost Saint Louis ontdekte, nadat het meisje bij de zogenaann de „dodensprong" in het ravijn was gestort. Zij hadden elkaar in de trein naar het grensstation Ventimig- lia ontmoet en afgesproken te zamen naar Frankrijk te trekken. Later vernam de Franse politie van haar Italiaanse collega's, dat er in Civita-Vecchia een meisje wordt vermist, dat Rossana Urro heet. Deze naam komt overeen met het ontslagbewijsje uit een ziekenhuis in die plaats, dat in de handtas van het dode meisje werd aangetroffen. De plaats ligt bij het strand, waar Wllma Monte- si's lijk destijds is gevonden. De Pakistaanse minister-presi dent, Soenrawardy, heeff maan dag te Singapore verklaard, dat Groot-Brittannië de waterstof- bomproeven op Christmas Island wél moeten doorgaan. De briefwisseling tussen bonds kanselier Adenauer en de Sow- jet-ambassadeur te Bonn, Smir- hof, alsmede de recente nota van maarschalk Boelganin ver anderen niets aan de voorstel len van de bondsregering be treffende de Westduits-Russi- sche onderhandelingen over de vraagstukken van de handels uitwisseling en de repatriëring van de Duitse burgers in de Sowjet-Unie, zo heeft maandag een officiële woordvoerder op een persconferentie te Bonn verklaard. Wat het antwoord van Smir- nof op de brief van Adeuaner betreft zei de woordvoerder, dat de eis van de Sowjet-ambassa- deur, dat de bondsrepubliek af ziet van elke atoombewapening, onder deze vorm zelfs geen on derwerp van gesprek kan zijn. Men kan, zo zei hij, van geen enkel land eisen, dat het er van afziet zijn veiligheid te verzeke ren ongeacht de gebeurtenissen en de internationale toestand. In dit verband zei de woord voerder, dat in de brief van Smimof niets staat, wat er op zou duiden, dat het Kremlin be reid is een concessie te doen in geval Bonn de genoemde belof te zou afleggen. De Westduitse woordvoerder deelde mee, dat er met Smimof geen brieven meer zullen wor den gewissel^, maar dat de vraagstukken inzake de uitrus ting van 4a Westduitse strijd krachten met kernwapens, wel ke de ambassadeur in zijn jong ste schrijven aan de orde heeft gesteld, zullen worden behan deld in de antwoordnota van de bondsregering op de laatste Sowjet-nota. Rouwdienst voor McCarthy Senator Joseph McCarthy, die vorige week donderdag op 48- jarige leeftijd overleed, is maan dag in een rouwdienst in de R.K. Kathedraal van St. Mat thews te Washington een „on bevreesde bewaker van de Cita del" genoemd, die de bedreiging van de zijde van het communis me aan miljoenen Amerikanen duidelijk heeft gemaakt. Meer dan 1100 personen, onder wie vele leden van de Senaat en an dere functionarissen, woonden de dienst bij. Twee uur later werd in het gebouw van de Se naat een tweede dienst gehou den. De geestelijke John Cart- wrjght. een vriend van de over ledene, die de herdenkingsrede uitsprak, zei dat McCarthy een rol heeft gespeeld, „waarvan de verdienste steeds meer zal wor den erkend, naar gelang de ge schiedenis haar annalen be kend maakt. Het was zijn privi- lége' om in een tijd van grote verwarring een duidelijke visie té'hebben van de grote politie ke vraagstukken van onze tijd 1 aldus Cartwright. Huissen Bemmei N'JMEGEN185km Berg en Dal Groesbeek 177km ilsbeek ttersun Gennep 166km Heyen Afferden 160 km Arcen 137km Lomm Velden VENL0122km regelen BelfeU 112km Reuver Beesel aasniel ROERMOND 94km Montfort97km. BELGIE "runssum20km Waubacn Schirrmert Eygelshoven StarM3u Kerkrade De officiële uitslag van de eerste étappe luidt: 1. De Cock (Belg.) 4.52.18 (met 1 min. bonificatie) 2. Van Daele (B.) 4.52.53 (met M min. bonificatie) 3. Fore (Belg) 4.53.23 4. Wim van Est z.t. 6. Bergmans 4.53.59 7. Scholl (Duitsl.) 4.54.03 8. Luyten (Belg) z.t. 9. Verplaetse (Belg) z,t. 10. Rusman z.t. 11. v. Meenen (Belg) z.t. 12. Adri Voorting z.t. 13. Maenen z.t. 14. Van der Sluys z.t. 15. Post z.t. 16. Gerrit Voorting z.t. 17. Van Breenen 4.54.03 18. Backat (Duitsl.) z.t. 19. Van Looy (Belg) z.t. 20. Van den Broek z.t. Het luidt ploegenklassemen I België rood wit (De Cock Daele, Luyten) 14.39.14 2. Nederland geèl 14.40.58 3. Nederland zwart 14.42.05 4. Nederl. rood-wit 14.42.09 5. Nederland rood 14.48.51 6. Duitsland 14.50.31 7. België wit 14.53.1,5 8. Nederland rose 15.11.55 Klassement voor de mili taire trui luidt: 1. Junkermann tDld.) 5 pt, 2. Van 't Hof 3 pt. 3. Van Daele (Belg) 1 pt. De prestatieprijs werd ge wonnen door Junkermarin (Duitsl.). Er zijn nog 48 renners in de strijd. In verband met de zeer ongunstige weers omstandigheden hebben de juryleden de tijdslimiet voor deze étappe gesteld op 15 pet. Uitgevallen zijn: Stolker, Wagtmans, Denijs (Belg), Mahn, Schoenmakers, Van Oers, Maas en Hochge- schurz (Duitsl.). De plechtigheid werd o.a. bij gewoond door vice-president Nixon, 'n vertegenwoordiger van president Eisenhower en Roy Cohn, de Newyorkse advocaat, die destijds bij de verschillende onderzoeken door McCarthy diens voornaamste adviseur was. De voormalige Britse premier sir Anthony Eden, die een week voor herstel van gezondheid op een landgoed in Boston (Ver. Staten) heeft doorgebracht, is maandag, vergezeld van zijn echtgenote, per vliegtuig naar Ottawa vertrokken, waar hij 3 weken, als gast van de Canadese gouverneur-generaal Vincent Massey, zal verblijven. Voor zijn vertrek las Eden op het vliegveld van Boston een verklaring voor, waarin hij de inwoners van deze stad zijn dank betuigde voor de door hen betoonde vriendelijkheid. ONDERAFDELING ZEELAND Zondagcompetitie. Res. Eerste Klasse. Steen 2Zeelandia 2 42; Oost- burg 2—Clinge 2 0—0. Tweede Klasse A. RCS3Zuidzande 1 3—0. Tweede Klasse B. Sluiskil 2- Patrijzen 1 2—1; Ra penburg 1Vogelwaarde 2 1—2. Derde Klasse A. Patrijzen 2Zuidzande 2 2— 0 Vlissingen 5IJzendijke 2 36. Uitsluitend nog werk voor T. C. Het bestuur van de K.N.V.B. verstrekte het navolgende com muniqué .Het bondsbestuur heeft beslo ten, dat de heren Hoolboom en Pellikaan zich met ingang van 6 mei uitsluitend zullen kunnen belasten met het werk van de technische commissie. Tevens zal met ingang van dezelfde da tum de voorzitter van de tech nische commissie voorlopig v/orden belast met het voorzit terschap van de keuzecommis- sis. De mogelijkheid van het a:an stellen van een coach voor het Nederlands elftal zal door het sectiebestuur betaald voetbal worden onderzocht. Voorts wordt ernstig door dit sectiebe stuur in overweging genomen een nieuwe regeling te treffen ten aanzien van de invallersbe palingen." Tot zover dit communiqué van het bestuur van de K.N.V.B. Nadere commentaar hierop kon van bondszijde niet worden ver strekt. Pellikaan gaat heen. De heer H. Pellikaan heeft in een onderhoud met een.ver slaggever van het A.N.P. mede gedeeld, dat hij niet van plan is werkzaamheden te verrichten voor de technische commissie, noch enige functie in de bond of een vereniging te vervullen De heer Pellikaan acht zich door het bestuursbesluit ernstig in zijn eer aangetast en zei, dat hij, na deze ervaring, in geen enkel opzicht meer iets met de voetbalsport te maken wil heb ben. „Voetbal heeft voor mij voor honderd procent afge daan", waren zijn woorden. De heer Hoolbom deelde mede, dat hij de beslissing van het bondsbestuur telefonisch van de heer Hopster had vernomen en dat hij zijn houding zal bepalen, nadat hij een nadere motive ring van het bondsbestuur zal hebben ontvangen. Volgens het zondag vei-sche- nen nummer van het Pakistaanse „burgerlijke en militaire nieuws blad" hebben vluchtelingen uit Tibet verklaard, dat de Dalai La ma de geestelijke leider van Tibet voor „een medische be handeling" van Lhasa naai' com- munistisch-China is gebracht? Het blad zegt dat er volgens de vluchtelingen in de afgelo pen twee weken in Tibet de staat van beleg heeft bestaan De vluchtelingen verklaarden dat er in Tibet een terreurbewind heerst en dat er botsingen zijn geweest tussen volgelingen van de Dalai Lama en het Chinese bezettingsleger. Duizenden aan hangers van de Dalai Lama zou den gedood zijn. De vluchtelingen zeiden voorts dat het paleis van de Dalai La ma door het Chinese leger is be zet en tot een legerkamp is om gevormd. 48. De mannen zetten zich op het dek en plechtig wordt de pijp gestopt, waarna Svein Langtand met ware mannenmoed 4jn deel van de ceremonie ver vult. Intussen hebben de krijgers van Masoi de oude Cendrach van de loop der gebeurtenis sen op de hoogte ge steld en deze haas» zich zijn vrienden (e bezoeken. Alles wordt nu voor het vertrek in gereed heid gebracht. De piratenschuit is gelukkig in goede conditie, zodat ze daarmee zonder te grote risico de overtocht kunnen aanvaarden Masoi's krijgers zijn onvefmoei- baar in de weer om leeftochi te verzamelen. De waterzakken worden gevuld en dan is het ogenblik van schei den aangebroken. „Ik ga slechts heen om weer te- rug te keren, Nahenah," zegi Erie tot de oude krijger, die trouw door alle moeliijkheden heen aan zijn zijde heeft gestaan. Er is vreugde in mijn hart, nu ik weerkeer naar mijn vrouw en mijn vrienden in het verre land over zee. Maar er is ook droefheid in mijn hart, want ik laat hier een van de beste en trouwste vrienden achter, die een man zich maai wensen kan. Gij noemt mij, broeder en gij bent waarlijk een broeder voor mij ge weest," sHet' tanige gelaat van de oude krijger blijft onbewogen als immer, maar zijn .stem heeft een vreemde trilling als hij zacht antwoordt: „Dfu gij Ujdens de vaart over de grote zee beschermd moge worden. oh broeder. Gij spreekt woorden, welke ik had willen zeggen, maar Nahenah laat U zonder verdriet achter, want dit zal geen afscheid voor altijd zrjn, slechts een tot weerziens. Ik weet, dat Gij terug zult komen, mijn broeder." Ontroerd grijpt Eric de magere bruine arm en zegt dan zacht: „Groet het grote opperhoofd Mo- haka Dan schepen zij zich in en. nagt wuifd door Nahenah, Masoi en allen, die in die korte tijd hun vrienden zijn geworden, koersen Eric de Noorman en de zijnen over de brede rivier zeewaartsnaar huis. ENGELAND—ÏERLANB VOOR DE T.V. De televisie uitzending van de interland voetbalwedstrijd Schot landSpanje, die op 8 mei in Glasgow wordt gespeeld, zal niet door de N.T.S. kunnen worden gerelayeerd. Er worden nl. in Ne derland, op het tijdstip van de uitzending verschillende wedstrij den gespeeld o.m. tegen buiten landse clubs. De K.N.V.B. heeft echter de N.T.S. wel toegestaan de inter land voetbalwedstrijd Engeland Ierland uit te zenden. Deze wed strijd wordt eveneens gespeeld op woensdag 8 mei in het Wem bley stadion te Londen, dodh in de middaguren. VLUCHT UIT BRETEUIL. „IR- Verwachting'" Axel. Snelheid eerste duif 1041,4 m; laatste prijswinnende duif 961,8 m. 1. H. van 't Hoff,2. 4, 5 en 7. J. van Hoorn; 3 en 8. R. Wie meersch; 6. J. Wieland; 9. C. van Doom, Zaamslag; 10. J. Stjs. NA DE DOOD VAN ELLl«TT De politie te Johannesburg is begonnen met haar ondervoek naar de oorzaak van de dood van Jimmy Elliott, de Zuidafrikaanse bokser die na zijn k.o.-nederlaag tegen de Brit Pat McA teer in een ziekenhuis moest worden opge nomen en daar aan een hersen bloeding is overleden. Aan de Zuidafrikaanse rege ling zal door senator Raw ge vraagd worden een onderzoek in te stellen naar de gevaren voor leven en gezondheid in de be roepsboksportVoorts zal de se nator aandringen op onmiddellij ke maatregelen ten einde de ver ontruste publieke opinie te kal meren. De enige bokspromotor in Dur ban (Natal) de heer C. G. „Top per" Brown heeft verklaard dat hij, in verband met de fatale af loop van de ontmoeting tussen Elliott en McAteer, niet langer als promotor van bokswedstrij den zal optreden.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2