Motie van afkeuring in Assemblee Westeuropese Unie De wijziging van de huurwet Worosjilof in Djakarta gearriveerd De Italiaanse regering afgetreden Kritiek van democraten op regering-Eisenhower HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT DINSDAG 7 MEI 1957 12e Jaargang Nr 4057 Heftig pleidooi voor stopzetten van proeven met kernwapens KINDERTOELAGE GEPENSIONEERDEN. WAPENSCHOUW IN ISRAEL OP VRIJHEIDSDAG HET PLAN VOOR EEN TUNNEL ONDER HET KANAAL Het werkbezoek van H. M. de Koningin aan Brielle Percentage van 25 gehandhaafd INDONESIË Protest van vooraanstaande Fransen tegen politiek in Algerië DULLES HAD BESPREKINGEN MET MOLLET EN PINEAU SYRIË ONTKENT BESCHIETINGEN FranKenng tij abonnementrerneuzen Directeur-Hoctdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Teiefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6.— per kwartaal; maand 2.— per week 48 cent. Losse nrs per 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties); 5 regels ƒ1,— Tedere regel meer 20 ct. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Een groep leden van alle frac- zitter, sir James Hutchison, dat ties uit de Assemblée van de Westeuropese Unie, die gisteren in Straatsburg haar derde zit ting begon, heeft een motie van afkeuring ingediend, tegen het beleid van de raad van minis ters. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Europese parlementaire politiek dat zoiets gebeurt. Hedenmiddag, 24 uur na de in diening ervan, kan er over de motie worden gestemd. De motie was getekend door twaalf Franse, Italiaanse, Belgi sche, Nederlandse en Luxem burgse parlementsleden. Er staan geen Britse en Westduitse handtekeningen ondei Volgens de motie had de raad van ministers geen toestemming voor vermindering van de Brit se strijdkrachten in Duitsland met 13500 man mogen geven vóór de gevolgen ervan voldoen de bestudeerd waren. De onder tekenaars zeggen „zeer bezorgd te zijn door de verzwakking van de Europese veiligheid als ge volg van de vermindering der defensieve kracht, die reeds on voldoende is." De aankondiging van de voor- Er is een wetsontwerp inge diend tot verhoging van de kin dertoelage voor gepensioneerden. Dit in verband met de bij de wet van 28 december 1956 tot stand gekomen verhoging met 10 pro- rent van de kinderbijslagen voor invalditeits-, ouderdoms- en we zenrente trekkers. Voorgesteld wordt de kindertoe lage te verhogen tot 177 per jaar voor het eerste kind; 199 per jaar en per kind voor bet tweede en derde kind; 278 per jaar en per kind voor het vierde en vijfde kind; 369 p>er jaar en per kind, te rekenen van het zes de kind. De kosten an het voorstel wor den per jaar geraamd op 300.000. De Israëlische president Yit- sjak Ben Zvi, premier Ben Goe- rion en de stafchef Mosje Dajan hebben maandag te Tel Aviv een parade afgenomen, waarin buit gemaakte en gereviseerde wa pens werden getoond. De parade was georganiseerd ter gelegen held van de viering van de onaf hankelijkheidsdag in Israël. Met uitzondering van de Pool se vertegenwoordiging lieten de Ooet-Europese diplomatieke ver tegenwoordigers in Israël verstek gaan bij de wapenschouw. Een groot aantal wapens, waar onder tanks, kanonnen en vracht wagens, troepenvervoer, die tij dens de gevechten in Egypte wa ren buitgemaakt, waren van Rus- sissische en Tsjechische makelij. Daarnaast toonde het Israëli- scbe leger Britse en Franse straaljagers en zware tanks. De parade werd door ongeveer een half miljoen mensen bijge woond. De belangstelling, welke de .Suezkanaalmaatschappij toont voor de aanleg van een tunnel onder Het Kanaal, zou zeer veel kunnen bijdragen tot de verwe aenljjking van het plan, vooral wanneer dit plan door een par fckruliere maatschappij zou wor den uitgevoerd. De president van de „Channel Tunnel Company" heeft in de jaarvergadering der maatschappij een plan bekendge maakt tot oprichting van een nieuwe maatschappij of een syn dicaat, waarin naar hij zeide de Suezkanaalmaatschappij een be langrijke deelneming zou willen verwerven. De Channel Tunnel Company zou voor zichzelf en andere Engelse belangen 20 a 30 procent van het kapitaal willen reserveren. Men hoopt, dat deze Engelse deel rieming vergezeld zal gaan van een deelneming van dezelfde omvang van Frans kapi taal, maar er zou ook ruimte ge laten worden voor deelneming van Amerikaans kapitaal. Op het ogenblik is men bezig alle econo mische en technische gegevens van het plan te verzamelen, alvo rens men overgaat tot het doen van grote uitgaven voor een geo- Ipgisch onderzoek. Later zal dan beslist worden of de ontwerpen tunnel voor weg- of spoorweg verkeer zal dienen. de motie was ingediend, vormde een verrassend slot van een ook overigens levendig debat, dat was geopend door de Nederland se vertegenwordiger J. J. Fens. Het rapport toelichtend, dat hij de assemblée namens de defensiecommissie uitbracht, zei de heer Fens, dat men achter zijn verklaringen vooral geen sensatie moest zoeken. „De wer kelijkheid", zo zei hij, „is al erg genoeg: de bases van onze de fensie, het veelgenoemde schild en het zwaard, zijn een schild met gaten en een stomp zwaard. Het voornemen van de Britse re gering tot vermindering van haar troepensterkte op het Europese continent brengt een kink in de kabel. Dit", zo zei de heer Fens, „is een delicaat on derwerp, maar het moet moge lijk zijn het open en eerlijk aan de orde te brengen. De verant woordelijkheid voor het besluit ligt bij de raad van ministers van de Westeuropese Unie, die de Britse regering toestemming gaf het uit te voeren." De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Ormsby— Gore bestreed de mening, dat het hier een aanzienlijke-ver mindering van Engelands troe pensterkte in Europa betrof. Om economische redenen is het Groot-Brittannië echter onmo gelijk het bewapeningstempo van de laatste tijd te blijven volhouden. Dat hoeft niet te be tekenen dat andere landen auto matisch het Britse voorbeeld volgen. Groot-Brittannië blijft zijn defensiebeleid baseren op de Westeuropese Unie en het At lantisch pact. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, de nieuwe secretaris-generaal van de Navo, nam aan het debat deel, door te antwoorden op een groot aantal vragen, die hem uit de assemblée werden ge steld. Hij zei, dat alleen een ge controleerde ontwapening, zo wel van kernwapens als van conventionele Wapens, voor het Westen aanvaardbaar kon zijn. De enige oorlog die ik, en dan nog met afgrijzen, accepteer, zei Spaak, is ae defensieve oorlog. De Belgische minister verklaar de niet te gelóven dat de com munisten systematisch een der de wereldoorlog voorbereiden. Zij hebben, zei hij, evenveel re den er bang voor te zijn als wij of meer nog. Van lieverlee spitste het debat zich toe op de kwestie van het gebruik van en het nemen van proeven met kernwapens. Een heftig pleidooi voor het stopzet ten van de proeven, leverde de Duitse socialist Erler. De Neder landse afgevaardigde Schmal wenste de volledige tekst van de rec-ente oproep van Nobelprijs winnaar Schweitzer over het staken van proeven met kernwa pens onder de leden van de As semblée te laten verspreiden. Tijdens haar werkbezoek aan Voome op 14 mei zal H.M. de Koningin in Brielle worden ont vangen door burgemeester N. M. van Zwieten. De Koningin zal de fundamenten van de oude to ren die onlangs zijn ontdekt bezichtigen en zich te voet naar het stadhuis begeven, waar in de trouwzaal een trouwplechtigheid zal worden gehouden, zoals die in 1812 placht te zijn. Van het stad huis begeeft men zich naar het havenhoofd, waar Hare Majesteit aan boord zal gaan van het mo torjacht „Onze Eigen Bodem", waarmee zij naar Zwartewaal zal varen. ERE PROMOTIE VAN MEVR. BOL MAN IN GRONINGEN. Onder zeer grote belangstel ling—de aula van de rijksuniver siteit te Groningen was tot de laatste plaats bezet met autori teiten en genodigden heeft maandagmiddag de ere-promotie plaats gehad van mevr. M. S. Bouman-van den Berg tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Het ere-doctoraat is haar ver leend voor de voortreffelijke wij ze, waarop zij de verdediging heeft gevoerd van de Nederlan ders Jungschüger en Schmidt en de bijzondere moed, die zij daarbij beeft betoond. Het stemt de regering tot vol doening dat vrijwel algemeen wordt ingestemd met haar op aanpassing van de huren van vooroorlogse woningen aan die van de nieuwbouw gericht be leid. Het streven van de regering is gericht op het verkrijgen van evenwicht tussen de bouwkosten en de huren. Is dat evenwicht eenmaal bereikt, hetgeen bij voorkeur zou moeten gebeuren tegen de tijd dat de woning- schaarste is verdwenen en de huurprijsbeheersing kan worden opgeheven, dan is de op dat tijd stip geldende huurprijs beslis send voor de vraag wat de huis vesting kost. Dat zij hoger ligt dan de thans geldende is zonder meer duidelijk. Aldus deelt de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mede in zijn me morie van antwoord op het voor lopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet. De minister herinnert er aan dat de meerderheid van de SER reeds in 1953 voor een rendabele huurprijs tot 25 procent van de vooroorlogse huur nodig achtte. Een overeenkomstige cijfermati- De president van de Sowjet- Unie, maarschalk Worosjilof, die maandagmorgen na een bezoek van drie weken aan de Chinese volksrepubliek uit Peking is ver trokken. arriveerde in de loop van de middag in Djakarta, aldus een bericht van radio-Moskou. HJj werd op het vliegveld ver welkomd door president Soekar- De Raad van Advies van de Amerikaanse democratische par tij heeft op een te Washington gehouden bijeenkomst felle kri tiek geleverd op de politiek van de Amerikaanse regering inzake het Midden-Oosten. Op deze bijeenkomst, die o.m. werd bijgewoond door oud-presi dent Harry Truman en de twee maal verslagen democratische kandidaat voor het president schap, Adlai Stevenson, werden drie moties aangenomen, waarin kritiek werd geleverd op de bui tenlandse politiek en de sociale en beiastingpolitiek van de repu blikeinse regering. Over de politiek van de rege ring-Eisenhower inzake het Mid den-Oosten merkt de Raad op dat „ons bondgenootschap met Groot- Brittannië en Frankrijk, dat ons zegevierend door twee wereldoor logen gevoerd heeft en dat de grondslag vormde voor de Navo, een klap heeft gekregen, waarvan het slechts langzaam kan her stellen". Over de buitenlandse politiek zegt de Raad, dat de Verenigde Staten op dit punt geen leiding hebben gehad van de republikein se regering. „De diplomatie van Eisenhower en Dulles heeft de politiek vervangen door de im provisatie, de daad door een poli- Een groep bekende Fransen, onder wie de auteurs Francois Mauriac en Jean-Paul Sartre, hebben president Coty een brief geschreven, waarin gezegd wordt dat de regering de waarheid over de methoden van de Fran se veiligheidstroepen in Algerië tracht te onderdrukken en in breuk maakt op de persvrijheid. De ontroering, teweeg gebracht door het bewijs „dat er systema tisch mensen worden gemarteld om de opstand in Algerië te on derdrukken, is nog vergroot door de moeilijkheden die de commis sie van onderzoek in de weg worden gelegd en door de inbe slagneming van een editie van het weekblad „France-Observa- teur", zo wordt gezegd. Dit weekblad heeft meege deeld, dat het de overheid in rechte zal aanspreken om terug gave van de in beslag genomen exemplaren van de editie van 1 mei te verkrijgen, aanvoerend, dat de inbeslagneming onwettig was. De editie bevatte brieven van een soldaat in Algerië aan zijn familie. trék van verzoening en de voor lichting door reclame-slagzin nen". Het bestuur van de partij had de Raad gemachtigd politie ke verklaringen van de partij te formuleren. Adlai Stevenson heeft in een te levisie-uitzending nogmaals ge tuigd van zijn verzet tegen nieu we proeven .met de waterstofbom en aangedrongen op stappen ter regeling van de produktie van deze bommen. Hij verklaarde zich tegenstan der van .besmetting van het men selijk geslacht" en meende dat de regering van de Verenigde Sta ten het initiatief moet nemen om te komen tot een internationale overeenkomst, waardoor een ein de wordt gemaakt aan alle kem proeven op grote schaal. Steven son zei voorts dat hij de voorstel- len van president Eisenhower voor economische hulp aan het büiteniand volledig goedkeurt, maar dat hij „er niet zeker van is of hij zjjn goedkeuring kan hechten aan de militaire hulp aan het buitenland". no, die een korte welkomstrede uitsprak. De Indonesische hoofdstad was versierd met de Indonesische en Russische vlaggen, terwijl talrij ke portretten van de maarschalk zichtbaar waren. Op rijn reis naar Djakarta maakte de president een tussen landing ijl Rangoon, waar hij de hunch gebruikte met de Birmese minister-president, U Nu. tNCIDENT Voor het „Merdeka"-paleis was er een incident, volgens oogge tuigen ontstond dit, toen een groep mensen beledigende op merkingen maakte tegen bezoe kende buitenlandse gasten. Daar op ontstond er een verwarde vechtpartij. De politie poogdde de aanzwellende menigte die de Sow jet-president kwam begroe ten, terug te houden met traan- gasbommen. O.m. werd de minis ter van Buitenlandse Zaken, dr Subandrio, hierdoor getroffen. Nadat militaire versterkingen, waaronder gevechtswagens, ten tonele verschenen, kon de menig te worden teruggedreven. Volgens Reuter verklaarden ooggetuigen nog, dat een groepje mensen portretten van Worosji lof verscheurde. De politie wierp twee rraangasbommen, waarna Hernieuwd uitgaansverbod in Jordanië Volgens radio-Cairo heeft de Jordaanse regering opnieuw een uitgaansverbod afgekondigd, dat zou celden van negen uur des avonds tot vijf uur 's morgens. de menigte de politie aanviel met schoenen en stenen. Er werden geen ongelukken gemeld. Bij zijn aankomst verklaarde Wbrosjilof„De imperialisten voeren een politiek, die de span ning in de internationale toestand door hun proeven met kernwa pens doet toenemen. Door samenwerking tussen Afrikaans-Aziatische landen en alle vredelievende landen, zou de reactionaire krachten een zware slag kunnen worden toege bracht", zo voegde hij hieraan toe. I»e Italiaanse regering is maan dagavond afgetreden. Men had dit aftreden verwacht, nadat de leader van tie sociaal democratische iiartij, Saragat, zondag bekend gemaakt had, dat zijn partij besloten, had uit de regeringscoalitie te treden. Premier Segni heeft donderdag avond onmiddellijkna een kabi netsvergadering zijn ontslag aan president Gronchi ingediend. De socialisten van Saragat ver wijten de regering, dat zij te wei nig doet om tot hervormingen in het land te komen. De kabinetscrisis is de vierde in vier jaar. Zij komt aan de vooravond van het bezoek van president Coty van Frankrijk, het eerste Franse statiebezoek sedert 1904. President Gronchi heeft Segni verzocht voorlopig het bewind waar te nemen, tot het bezoek van Coty en de onderhandelingen over een nieuwe regering achter de rug zullen zijn. Men verwacht, dat president Gronclii hem later zal vragen op basis van de ernstig geschokte centrumcoalitie een nieuwe rege ring te vormen. Deze centrum coalitie heeft Italië in de afgelo pen negen jaar geregeerd. Als deze poging zou falen, zou de christen-democratische partij, de grootste in Italië, wellicht be reid zijn een minderheidsregering te vormen in. afwachting van de algemene verkiezingen die vol gend jaar gehouden zullen wor den. De nieuwe regering zal ver moedelijk de huidige buitenland se politiek gebaseerd op de Atlantische gemeenschap en vriendschap met de Ver. Staten voortzetten. Men gelooft even wel, dat de minister van Buiten landse Zaken, Martino, gevaar loopt zijn functie te verliezen. Er is in de boezem van de christen democratische partij nog al wat kritiek geweest op zijn steun aan Engeland en Frankrijk tij dens de Suezcrisis. Een Syrische militaire woord voerder heeft tegenover verslag gevers verklaard dat de berichten van radio-Tel Aviv, volgens welke Syrische grensposten .hebben ge schoten op Israëlische vissers vaartuigen op het Hoeien-meer. onjuist zijn. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is maandag per vliegtuig uit Parijs naar de Ver. Staten vertrokken na overleg te hebben gepleegd met premier Mollet en diens minister van Buitenlandse Zaken Pineau. Dulles was vijf dagen geleden naar Europa ge komen voor de bijeenkomst van de Navo-raad te Bonn. Na afloop van de besprekingen verklaarde Pineau. dat Mollet en hij de Amerikaanse minister had den gezegd, dat naar hun oordeel de toestand inzake het Suezka- naai „gevaarlijk" is en dat het kanaal nooit een internationale waterweg kan zijn op grond van de jongste voorwaarden van Egypte. Pineau zei, dat Frankrijk de toestand „bijzonder slecht" achtte. Hij dacht ook niet, dat de Amerikanen er erg gelukkig over waren. De Franse minister deelde mee, dat er met Dulles gesproken was over de Navo-bijeenkomst te Bonn, de Sowjet-penetratie in het Midden-Oosten en de jongste Rus sische nota aan West-Duitsland. Mollet had een overzicht gegeven van de toestand in Algerië. Over deze kwestie was echter verder niet gesproken. Maandagochtend had Dulles een bijeenkomst geopend van Amerikaanse ambassadeurs en gezanten in elf Westeuropese lan den en de Sowjet-Unie. Juist voordat de minister de vliegtuigtrap besteeg, overhan digde oen adjudant hem een exemplaar van het geruchtma kende boek van de Franse jour nalisten Serge en Merry Brom berger „Geheimen van de expe ditie naar Suez". „Eigenlijk zou men mij hiermee niet moeten zien", zei Dulles lachend. ge analyse als destijds door de SER gemaakt zou bij de huidige prijsverhoudingen een nog hoge re uitkomst geven. De thans voorgestelde verho ging is echter niet gebaseerd op een berekening; dat was ook in 1953 niet bet geval. De minister heeft bij de behandeling van het in dat jaar ingediende wetsont werp uitdrukkelijk op de betrek kelijke betekenis van de overge legde cijfers de aandacht geves- tigd. Naar aanleiding van de discus sie over de vraag of bij de jong ste kabinetsformatie bindende af spraken zijn gemaakt over de huurverhoging met 25 procent, gepaard gaande met blokkering, deelt de minister het volgende mede: In de regeringsverklaring is omtrent deze aangelegenheid ge zegd, dat een voorstel tot verho ging van de huren van vooroor logse woningen met 25 procent op korte termijn zou worden aan hangig gemaakt en dat tegelijk met dit voorstel een wetsontwerp zou worden ingediend, krachtens hetwelk gedurende tien jaren vijftig procent van dit huurver hoging door de eigenaar van een verhuurde woning op een geblok keerde rekening moet worden ge stort met de mogelijkheid tot de blokkering naar rato van de be dragen welke door de eigenaar voor vernieuwing en verbetering der desbetreffende woningen zijn besteed. Hieruit blijkt, aldus de minister, dat in het huidige kabi net over deze punten overeen stemming is bereikt en een af spraak is gemaakt. Eerder in deze memorie van antwoord merkt de minister op dat van deze gelegenheid echter tevens gebruik wordt gemaakt om te komen tot fondsvorming, opdat de huiseigenaren in staat zullen zijn het aanbrengen van verbeteringen te bekostigen. De minister tekent hierbij - aan dat een verplichting om te verbete ren niet in het wetsontwerp hou dende regeling ter bevordering van de reservering van gelden voor verbetering van woningen is neergelegd. Ook als de eige naar niets doet krijgt hij te zij ner tijd zijn geld terug. Wat de door verscheidene vak- centralen over de omvang van de huusverhoging geuite denkbeel den betreft merkt de minister op dat een beperking van de huur verhoging tot twaalf en een half procent in zeer belangrijke mate zou afwijken van hetgeen de re gering bij haar optreden als haar standpunt in deze heeft medege deeld. Doel van de-huurverhoging is het verkleinen van het verschil tussen de huren van oude en van nieuwe woningen. Voorkomen moet worden dat WOENSDAG 8 MEI. v.m. n.rn Breskens 8.22 8.57 Terneuzen S.57 9.32 Hansweert 9.37 10.12 Walsoorden 9.47 10.22 ZON MAai» op onder op onder Mei 8 5.00 20.18 13.43 2.13 9 4.58 20.19 15.02 2.39 10 4.57 20.21 16.22 3.03 11 4.55 20.23 17.40 3.29 blokkering van de baan zou zrp De blokkering van een gedeelte van de huurverhoging is een zee- wezenlijk onderdeel van de or derhavige huurvoorstellen. De minister wil hierover geen twijfel laten bestaan. De minister meent dat voor een differentiatie in de verhoging naar gemeenteklasse geen rede nen aanwezig zijn. De regering heeft in 1953 gemeend dat de stichtingskosten van woningen in de stad en op het platteland elkaar zouden naderen. Nader hand is gebleken dat dit onjuist is. Verschillen zijn er nog steeds. In het door de minister var. Economische Zaken met het be drijfsleven gevoerde overleg is steeds gesteld dat een wijziging van de kostprijs door het verho gen van de huur van bedrijfspan den in het algemeen niet voor doorberekening in aanmerking komt; met dit standpunt hebben de geraadpleegde organisaties van het bedrijfsleven zich ver enigd. Deze kostprijsverhoging zal dus geen invloed mogen heb ben op de kosten van levenson derhoud. De in het besluit bijzondere huurprijzen 1954 vervatte rege ling over het door de verhuurder op de huurder te verhalen k •- ten van verbetering wil de minis ter in gewijzigde vorm handha ven. De regeling bepaalt dat e>:v» verhuurder de kosten van ver» tering kan compenseren, nL tien procent per jaar van de geïnves teerde gelden voor zover deze voor rekening van de verhuurder komen. Deze verhoging mag tc i nu toe gedurende dertien jaar worden geheven. De gedachten van de minister gaan nu uit naar een stelsel waar bij het de verhuurder mogefifn blijft een gedeelte der verbe:. ringskosten op de huurder te vei halen. Dit gedeelte zal dan moe ten bestaan uit het versehSi tus sen de totale kosten der yetbete ring en het bedrag dat .volg- a- de regelingen die .gelden op hol tijdstip van aanbrengen verm- o delijk in totaal op het grootboek zal worden gestort. Met betrekking tot het vraag stuk van de compensatie ver.: tn voorgestelde huurverhoging vol staat de minister met op te nv>;- ken dat de compensatie voor lo< trekkenden onderwerp van over leg uitmaakt iit de stichting vffh de arbeid. Dit overleg is nog niet volte oid. De regering is van mening haar definitieve standpunt terzaVt- u moeten bepalen, nadat de stich ting haar advies heeft uit bracht. In samenhang daarna zal de regering dan tevens ex beslissing nemen met betrekk tot de eventueel te verlenen c pensaties voor andere bevolku - groepen. Zodra de regering haai' stand punt heeft bepaald ten aanziet de* wettelijk' vastgestelde huren van de compensaties zal de m r - J ter van Volkshuisvesting en /tilling memoi van antwoord aan de Tweede Ka mer mededelen. dafdie wefke oj^nvrbe markt i Bouwnijverheid dit ter aanv H J i van de nu verschenen me zouden ontstaan. Met betrekking tot het oordeel dat, zolang de huurprijsbeheer sing wordt gehandhaafd, het toe te laten huurpeil mede moet wor den getoetst aan het kostprijsni veau van de nieuwbouw en dat bij stijging van dat niveau ook de oude huren moeten worden opgetrokken, merkt de minister op, dat zijns Inziens hierbij enige voorzichtigheid is geboden. Het lijkt hem niet juist zich te zeer blind te staren op het thans nog stijgende kostprijsniveau. Een da. ling hiervan in de komende jaren is geenszins onmogelijk of on waarschijnlijk. Een verhoging van de subsidie voor de nieuw bouw kan thans moeilijk in over weging worden genomen. De regering kan nu nog niet mededelen wanneer na de invoe ring van de thans voorgestelde huurverhoging nieuwe huurver hogingen aanhangig zullen wor den gemaakt. Zij is echter in be ginsel wel voornemens elke gun stige gelegenheid daarvoor te baat te nemen. Daarbij zal dan nader aandacht kunnen worden geschonken aan de suggestie om in de huurwet Zeer koude lucht, rechtstre 4cs afkomstig ut de Poolstrek i. stroomde ook de afgelopen 24 uur via de Noordzee in de rich ting van West-Europa. Boven het circa 9 graden warme Noord zeewater werd de lucht aanzien lijk verwarmd, maar tegelijker tijd ontwikkelden zich flinke sta pelwolken, waarvan de meeste uitgroeiden tot buien, die tot 6 kilometer hoogte reikten. Sommige buien veroorzaakten zware sneeuwval, forse hagelstr nen of donder, zo nu en dan gin gen zij vergezeld van rukwinden die stormkracht bereikten. Een actieve depressie, die zich tussen IJsland en Groenland bevindt veroorzaakt op de Oceaan een westelijke stroming, welke het hogedrukgebied boven de Britse eilanden flink aantast. Als gevolg hiervan neemt de noordelijke stroming verder in kracht af en zal binnenkort ook de aanvoer de mogelijkheid te openen in de Van koude lucht tot staan ge- toekomst huurverhogingen bij bracht worden, algemene maatregel van bestuur Daar het opdringen van de tot stand te brengen. 1 zachtere Oceaanlucht slechts De mening dat een geleidelijk langzaam plaats heeft, zal voor- doorgevoerde huurverhoging van al tijdens de nacht, van dinsdag b.v. tien procent per jaar had Qp woensdag het kwik opnieuw kunnen voorkomen dat de rege- aanzienlijk dalen zodat op vele ring thans met een zo drastisch plaatsen zware nachtvorst ver voorstel op een ongelukkig tijd stip moet komen beantwoordt de minister met de opmerking dat het denkbeeld van een meer ge leidelijke huurverhoging stellig aantrekkelijke kanten heeft. Hij zou het in beginsel dan ook zeker niet- willen afwijzen. Bij de huidi ge huurverhoging kan echter niet worden geabstraheerd van de be stemming van de meeropbrengst. Het is mitsdien niet juist te me nen dat bij keuze van een ander, lager percentage automatisch de wacht mag worden. 'medegedeeld door het KN.M1. j te De Bilt, geldig van dinsdag morgen tot dinsdagavond. Minder buiig. Wisselend bewolkt met enkele buien, voornamelijk in het bin nenland. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Iets minder koud dan gisteren.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1