UIT DE PROVINCIE Het Binnenlands nieuws DIEFSTAL?! Aston Villa won Cup-Final BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING a.s Muziekconcours van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuws-Vlaanderen TERNEUZEN. SLUISKIL ZAAMSLAG. AGENDA DE NAVO EN DE KWESTIE—CYPRUS. OHenhauer doet nogmaals een beroep op Adenauer terneuzen. terneuzen. Zuid-Afrika zal de Amerikaanse kunstmaan nauwkeurig observeren AUTO IN BRAND DOOK OVERSTEKENDE REEBOK WERKBEZOEK AAN HONGAARSE KAMPEN OP M'HOUWEN-DUIVEUAND. Do Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca^embroot, heeft vrijdag een werkbezoek gebracht aan de kam pen op Sehouwen-Duiveland, waar de Hongaren verblijven, die op 20 mei naar Canada zullen ver trekker.. De Commissaris was vergezeld van de heer Mackenzie, vertegen woordiger van het Canadese Rode Kruis, en de heer Krol van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Het gezelschap bezocht achter eenvolgens de kampen te Burgh- sluis, Scharendijke, Zierikzee, Oosterland en Bruinisse, in welke laatste plaats .een cabaretvoor stelling werd bijgewoond. De Commisaris der Koningin treft zich overal met de kamp bewoners en de kampstaven on derhouden. Hij was buitengewoon tevreden over de goede gang van zaken en over de goede geest, die in de kampen bleek te heer sen. WAGCHEKSE KUST WOEDT BOOR DE ZEE ONDERMIJND Een klein gedeelte van de kust strook op Walcheren, n.l. bij Vrouwenpolder, wordt door de zee ondermijnd. De sterke stroom, die liier tegen de oever aandringt, vreet 't strand de smalle duinenrij weg. Enkele dagen geleden had hier een oeverval plaats, waardoor een gat ontstond van 16 meter diepte. Er zijn hier meer van dergelijke gevervallen geweest en in de toe komst zullen er nog wel meer voorkomen. De situatie is hier précair. Toch steekt de polder Walche ren, die toezicht houdt op Walche- rens zeewering, geen hand uit. Wanneer n.l. de dam, die in ver hand met het drie-eilandenplan Walcheren met Noord-Beveland zal verbinden, gereed is, zal dit gedeelte van de zeewering tot de .tecondaire behoren, daar er dan sar plaatse geen sterke stroom meer zal zijn. Als het drie-eilandenplan er ech ter niet zcu komen, zouden er in grijpende maatregelen nodig zijn Dodenherdenking Een stoel van zwijgende bur gers uit Terneuzen, mannen, vrou wen en kinderen uit alle rangen en standen, verzamelde zich za terdagavond op de Markt om deel te nemen aan de dodenherden king 1957. Toen om twintig minuten voor acht de torenklokken begonnen te luiden, de vlaggen halfstok wap perden van de openbare gebou wen en een aantal particuliere woningen, zette de stoet van deel nemers zich in beweging om via de Burgemeester Geillstraat en Scheldekade naar het monument der gevallenen aan de Westsluis te gaan. Aan de voet van het monument lag reeds een krans van arons kelken. Een halve rpinuut vóór acht werd de straatverlichting inge schakeld om gedurende de twee minuten stilte, die in acht werden genomen, te blijven branden. Daarna werd de vlag gehesen, bloemen werden aan de voet van het monument gelegd, waarna allen zich zwijgend terug naar de Markt begaven, waar vóór de stoet werd ontbonden de „Harmo nie Terneuzen" twee coupletten van het Wilhelmus ten gehore bracht. Als men nagaat welk percenta ge van de bevolking aan deze dodenherdenking deelnam, komt men tot een zeer ongunstig resul- taat. Zij, die tijdens de grote wereld oorlog hun leven hebben geofferd voor de bevrijding van ons vader land, verdienen toch minstens dat men gedurende nauwelijks één uur van de 365 x 24, die een jaar telt, in grote eerbied en alle stilte herdenenkt, wat zij voor ons hebben geofferd. Meiviering. Aangezien de toneelgroep der afd. Terneuzen van de Bestuur- dersbond woensdag 1 mei in Ter neuzen moest optreden, werd de viering van de 1 mei-dag alhier verschoven naar 2 mei. Dit ver hinderde niet, dat dit eerste mei feest alhier, georganiseerd door het onlangs opgerichte mei-comi té, een succes is geworden. 's Middags te half twee werd een veertigtal bejaarden in het feestelijk getooide Jeugdgebouw door de voorzitter, de heer A. J. Dourleijn, verwelkomd. Deze schetste in het kort de tot standkoming van het mei-comité, gevormd door de besturen van de plaatselijke afdelingen van de vrouwenbond van het N. V. V., de P. v. d. A.. A. B. C. en Vara. Bij 't samenstellen van het pro gramma waren allereerst de ge dachten uitgegaan naar de ouden van dagen. Na een gezellige koffiemaaltijd werd onder leiding van de heer M. Hendriks 't toneelstukje „Het Toverstokje" opgevoerd, hetwelk werd afgewisseld door accordeon- muziek van mej. B. Verpoorte. Hierna kreeg elk der aanwezige oudjes nog een fraai geschenkje mee naar huis en werd deze ge slaagde bijeenkomst met een af scheidswoord door de voorzitter gesloten. Vervolgens woonden 110 kinde ren een filmvoorstelling bij, wel ke werd afgewisseld met enkele tractaties. Met een vijftal teken films, vertoond door de firma But, werd de jeugd een prettige middag bezorgd. Voor het avondprogramma var deze 1 mei-viering bestond zóvee] belangstelling, dat de zaal te kleir bleek om alle belangstellenden te bevatten. Na een openingswoord van de voorzitter, sprak de heer Hoek, districtsbestuurder van hel N. V. V., de mei-rede uit. De voorzitter bracht de heer Hoek dank voor zijn boeiende rede, waarna onder leiding van de heer Stenvert door de toneelgroep van de Terneuzense Bestuurders- bond het toneelstukje „Pinky, het negermeisje" op keurige wijze werd opgevoerd. Aan het slot van deze bijzonder geslaagde mei-viering bracht de lieer Dourleijn allen dank, die hieraan hun medewerking had den verleend. Lezing voor Bond van Plattelandsvrouwen Donderdagmiddag hield de afd, Terneuzen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in „Het Wa pen van Zeeland" een bijeen komst onder leiding van haar vice-presidente mevr. C. Dekker Hs&k 1 De beroepskeuze-adviseur van het Gewestelijk Arbeidsbureau hield een interessante lezing over beroepskeuze. Na de pauze werd de film „Tus sen spel en leven" vertoond. MAANDAG 6 MEI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: Het rfjstmeisje. AXEL: Het Centrum, 8 uur: De robijnen van de prins. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: De machinist. DINSDAG 7 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: De levensroman van Franz Schubert. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Opoffering. Dramatische nederlaag van Manchester Unietd. Naar verluidt is er op de NAVO-conferentie te Bonn ach; ter de schermen gewerkt aan een oplossing van de kwestie-Cyprus. Hierbij zou de Belg Paul Henri Spaak een rol spelen. Hij had vrijdag een gesprek met de Brit se minister Selwyn Lloyd. Er zou gewerkt worden aan een plan om Cyprus onafhanke lijkheid onder garantie van de NAVO te verlenen. Hierop zou een groep van drie niet recht streeks geïnteresseerde NAVO- leden toezicht uitoefenen. De Britten zouden namens de NAVO bases op het eiland mogen behou den. Volgens minister Von Brenta- no is er op de NAVO- vergadering niet over de kwestie- Cyprus gesproken. Hij ontkende, dat Griekenland de bondsrepu bliek zou hebben gevraagd in de kwestie-Cyprus te bemiddelen, De leider van de Westduitse socialisten, Ollenhauer, heeft nog maals een beroep gedaan op de regering-Adenauer, de Verplich ting op zich te nemen, niet toe te laten, dat Westduitse strijdkrach ten kernwapens krijgen. Naar aanleiding van de Russi sche waarschuwing aan West- Duitsland voor de gevaren van een atoomoorlog zei OHenhauer op een persconferentie, dat de Russische regering door haar ge drag zou moeten tonen, dat zij deze gevaren wil beperken. Geboorten: 27 april. Son ja So- uiiia Josepha, d. van Alphonsus Neve en Elza A. A. Pieters (Mau ritsstraat 37). 29 april. Johannes Levinus, z. van Antomus G J. Broekhoven en Jacoba H Stoffels 'Tholensstraat 84). Cornells Fran- «ois z van Jan I. van de Velde en Comeiia S. de Jonge (won. te Zaamslag). Henk Johan, z van Thomas A. Bos en Elisabeth Weij- iwrE (Markt 25). Albert Domien Paiil, z. van Franciscus C. M. Du- linek en Maria L. van W aesberghe -won. te Sas van Gent). Harold Pfero Joseph, z. van Joseph J. r Vermast en Brigetta M. de Grave won. te Philippine) I mei. Adria- aa Lidewij, d. van Cornells Vmke -« Elisabeth M. van der Welle «m te Vogelwaarde). 2 mei. eU d. van Arie C. Nieuwenhulj- acr. Kruseman en Meta Kempen iJulianastraat 12). Janna Maria. <L van Pieter Mol eh Ebnna M. Dieleman (won. te Hoek). Ivo Ge- sardus Marcel en Franciscus August: nus Achilles, zonen van «arcel 1 Roegiers en Marie L- van étsi Hemel (Zuidlandstraat 56). Huwelijksaangiften. 26 april. Da vid Jacobus de Bree, 23 j„ ]m en Adriana Suzanna de Feijter, 21 3„ jd 27 april. Anthony Romegn, 28 L"im (won. te Schiedam) en Jan- te Ribbens, '22 j„ jd. 29 april Jan Fboma. 34 j., jm. won. te Leeu warden» en Maria Camilla David, 30 j.. id. John David Bohme,_ 35 j. jm (won. te Toronto (Canada) en WiTlv Cornelie van Brakel, 2( 3-, jl 1 mei Frangois Anthome Seheele 21 j jm. (won. te Zaam- dag) en Cornelia Elisabeth Olle- 21 i id Gelein de Kraker, 69 j, geh. gew. en Wilhelmina Helena Dieleman, 66 j„ jd. Overlijden: 29 apnl. Renee Leo nard van Mol, 77 j., echtg van Bosnia Scheijven (won. te West- faroe) 30 april. Johanna B!ok, 1A j ongeh. (won. te Hoek). 1 mei. Leon Albert Leclou, 1 j„ z. van Jo- rK A. M. Leclou en Johanna Snap. in lie week van 3 tot 9 mei hebben -Ash in deze gemeente gevestigd: H. H. J. de Bokx ran den Hemel, Axelsestr. 95 van Breskens; J. L. F. KayserSteen- fcamplaan 104, van Breda: J A. de ?Utter Nieuwediepstraat 22. van 'üaamsiag; J. Cambier, Marijkestr. 3, van Arnhem; J. Tieleman, Nieu- weffiepstr. 23. van Breskens; G van der Veer Klaassenstr. 12, van Wis- -aekerke;' wed, M. J.- P. Verrijk Bresdijk, Scheldekade 18, van Mid delburg- C C Hillaert, Nw Kerk straat 17, van Hontenisse; J F. de Kenzer, Stationsweg 4 a/b, van Fogelwaarde; H. L. J. Klaassen Guequierre, Scheldekade 35. van Apeldoorn; A. Donze, Mauntsstr. 99. van Hoek. Vertrokken: H. Kriegsman, For te Kerkstr. 5, naar Soest; PF. Gelderland, Zandstr. 6, naar Sas van GentE. C. G. van Langevelde, Axelsestr. 145, naai' Wonsera deel A. L. van Dam, Nw Kerkstr. 17 naar Veldhoven; J. J. P. Ever- aert, Zuidlandstr. 11, naai- Hulst; J Scheele, Kersstr. 13, naar Mid delburg; H. Huizing, Nieuwstr 41, naar HulslH. A. Risseeuw Van StieenbergenJaan 25a, naar Axel. 3 C Dieleman de Jonge, Hogen- «ïjk 63, naar Alkmaar: J. van de Nieuwst. 14. naar Hongkong. Het belooft op donderdag 30 mei, Hemelvaartsdag, voor Ter neuzen een vreugdevoUe dag te worden. Een twaalftal harmonie- en fanfare-gezelschappen, verenigd in de Bond van Muziekverenigin gen in Zeeuws-Vlaanderen, hou den op die dag hun jaarlijks con cours in deze gemeente. Voor het eerst in de geschie denis van de Bond wordt dit con cours georganiseerd en geregeld overeenkomstig de bepaUngen van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschap pen in Nederland. Het zal thans blijken, of de muziekgezelschappen in Zeeuws- Vlaanderen de toets van de kri tiek met de overige delen van Nederland zal kunnen doorstaan. Wij hier in Zeeuws-Vlaanderen menen hier niet aan te moeten twijfelen, gezien de zeer goede resultaten, door de ook thans te Terneuzen deelnemende vereni gingen „Schoondijke" en „Oost burg", vorig jaar op federatieve concoursen behaald Voor hun prestaties ontvingen deze vereni gingen van de Kon. Ned. Federa tie een eervolle vermelding. Zullen ook de overige korpsen kunnen wedijveren met overig Nederland? Hemelvaartsdag 1957 zal hier het antwoord op geven. In ieder geval heerst in de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuws-Vlaanderen een zekere spanning over de afloop van dit concours. Dat het houden van dit con cours te Terneuzen met vreugde wordt begroet, laat zich inden ken. Het is immers ruim tien jaai geleden, dat een dergelijke muzi kale gebeurtenis hier plaats vond. Destijds waren de deelnemende korpsen nog lang niet hersteld van de gevolgen van de oorlog, welke aan het muziekleven in Zeeuws-Vlaanderen grote schade berokkende. Thans kunnen wij in Terneu zen de korpsen begroeten in het bezit van behoorlijke instrumen ten, verschillende korpsen gesto ken in vlotte uniformen, sommige voorafgegaan door een pittige drumband. Te 13.00 uur zuUen de juryle den afgevaardigden van de Kon. Ned. Federatie, het bestuur van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuws-Vlaanderen en de voorzitters en secretarissen van de deelnemende korpsen door het gemeentebestuur worden ont vangen, waarna om 14.00 uur het concours een aanvang neemt. Door de vereniging, die het beste resultaatop dit concours behaalt, zal op de Markt, tevens concoursterrein, een sloteoncert worden gegeven. Terneuzen wacht 30 mei a.s. een vreugdevoUe dag, de muziek liefhebbers een dag van stijgend muziekgenot zich kristaliserend in het sloteoncert. Reeds thans roepen wij aUen die aan dit concours medewerken een hartelijk welkom toe en wekken wij geheel Zeeuws- Vlaanderen op dit muziek-con- cours te bezoeken. Twee minuten nadat de Ame rikaanse kunstmaan te Florida gelanceerd zal zijn zal deze sa telliet waarneembaar zijn in Zuid-Afrika. Een half uur later zal het sa telliethoofdkwartier in Boston, Ver. Staten, de eerste waarne mingen uit de Unie over de po sitie van de kunstmaan en de gevolgde baan ontvangen. Daar toe zijn reeds thans speciale overeenkomsten getroffen tus sen Zuid-Afrika en de Ver. Sta ten. In vier centra van de Unie, te weten de observatoria te Kaap stad, Bloemfontein, Johannes burg en Pretoria worden spe ciale telescopen opgesteld om de baan van de sateliet te volgen. Ook tijdens latere waarnemin gen zal Zuid-Afrika een uiterst belangrijke rol spelen. Verwacht wordt, dat de satel- Uet omstreeks januari 1958 te Florida om middernacht zal worden gelanceerd. De richting wordt zuid-oost, zodat Zuid-Afri ka het eerste land is, dat de sa telliet na de vlucht boven de oceaan zal kunnen waarnemen Voor nam 100.000 toeschouwers heeft Aston Villa, in (le finale van de strijd om de Engelse voetbal beker het team van Manchester United met 21 verslagen. Bij rust was de stand 00. Peter McParland, de bekwame linksbuiten van Aston Villa, heeft de finale van de strijd om de En gelse voetbalbeker beslist. Twee maal scoorde de Ierse internatio nal, in de 22e en in de 27e minuut van de tweede helft. Hij was het ook die kort na het begin onbe suisd op dë doelman van Man chester United, Ray Wood, inliep, waardoor deze op een brankard van het veld moest worden gedra gen. Wél toonde Jacke Blanchflower, de stopper van Manchester, dal hij zeils als keeper een goede carière had kunnen opbouwen, maar toch toch bleek de strijd van 10 tegen 11 op den duur te zwaar voor de jonge ploeg var manager Matt Busby. Want ai j so bezitter is. slaagde de kampioenen er gedu rende de eerste helft in het initia tief te behouden, na de hervatting werd het duidelijk, dat de Man- chster-spelers te veel van 'hun krachten hadden gevergd. Steeds beter werden de combinaties van de Aston ViUa-voorhoede en na dat de paal enkele malen redding had gebracht, slaagde McParland, na ongeveer 22 minuten spelen met keiharde kopbal, erin de sco re te openen. Toen nog geen vijf minuten later dezelfde speler een van de doelpaal terugstuiten- de bal hard inschoot (20), was de strijd beslist. Na het bereiken van die 2 0 voorsprong verlegde Aston Villa het accent naar de verdediging. Steeds weer liepen, de nu gced combinerende kampioenen vast in de hechte defensie van Aston ViUa. Zeven minuten voor het einde had de Manchester-spelers pas voor het eerst succes. Een goede kopbal van middenvoor Tommy Taylor trof doel (21). Aanval na aanval op het doel van Aston Villa volgde. Keeper Wood nam zijn plaats onder de lat weer in en Blanchflower ging nog even de voorhoede verster ken. Doch ook deze wisselingen brachten de Mancunians niet het gewenste resultaat. Opn.euw is aangetoond, dat de Engelse invallers-bepalingen, die geen vervangers na het beginsig- naal toestaan zelfs niet indien een doelverdediger het veld moet verlaten - een wedstrijd kunnen beslissen. Dol van vreugde over de onver wachte zege begroetten de elf van Aston Villa het lang verbeide eindsignaal. Een stralende Jonny Dixon nam voor de koninklijke loge even la ter van koningin Elisabeth de be geerde beker in ontvangst, uit de handen van de Engelse vorstin ontvingen winnaars en verliezers vervolgens de medaille ter herin nering aan deze enerverende en voor de league-kampioenen zo on gelukkige verlopen Cup-final. Record. Het is voor de zevende maal dat Aston Villa, de Cup won. Een prestatie die tevoren nog niet doer een ander team is verricht. Blackburn Rovers, Newcastle Uni ted en Aston VHla waren geza menlijk recordhouders met zes overwinningen, een record waar van nu alleen Aston Villa de trot- Invasie" iti Londen. Met extra treinen, met speciale bussen, ja zelfs met harter-vlieg tuigen zijn ongeveer 70.000 voet hal-,.fans" zaterdag naar Londen gekomen om getuigen te kunnen zijn van de strijd tussen Manches ter United en Aston Villa. Aan entrée-gelden betaalden de ruim 100.000 gelukkigen, die 'n kaartje voor deze Cup-final hadden „ver overd", ruim 500.000 gulden. Op de zwarte markt werden weer hoge prijzen betaald voor de toegangsbewijzen voor het Wembley stadion. Een kaart van 1,75 bracht meer dan 40 op, 'n entree-bewijs van 5 ging gemak kelijk van de hand voor 70. De liefhebbers voor de betere zit plaatsen, die in de „gewone ver koop" ongeveer 25 kostten, moesten bij de zwart-handelaren ruim 150 neertellen. Kort vóór de wedstrijd stond Manchester United bij de book makers 2 tegen 1 genoteerd. De nederlaag van Manchester United maakte dat de kampioenen niet tot de „doublé" het behalen van het league-kampioenschap en van de Cup in staat zijn ge weest. Twee ploegen zijn hier in het verleden wél in geslaagd. Het laatst gelukte dat, nu precies 60 jaar geleden, aan Aston VHla, de ploeg die deze zaterdag Mnches- ter United belette tot de begeer de, en verwachte „doublé" te ko men. SIGAARTJES, OOK VOOR DAMES Een sigarenfabriek te Veenen- daal brengt na maanden van experimenteren een machinaal vervaardigd sigaartje uit, waar van zij hoopt, dat ook dames 't zullen beproeven. Het sigaar tje heeft het formaat van een sigaret doch heeft een tabaks blaadje in plaats van een wit papiertje. Het is onverschillig aan welke kant men het sigaar tje aansteekt. „Proefrooksters" zouden het sigaartje, nadat zij zich even aan smaak en uiter lijk hadden gewend, enthousiast hebben ontvangen. Van de lang duriger bevrediging, die het ro ken van een sigaartje geeft, ver wacht het bedrijf een verminde ring van het z.g. kettingroken. (Advertentie.) Ideaal voor alle zaken, scholen verenigingen en bedrijven Milcop-stencilmachine Zonder stencils, zonder inkt. 7 Kleuren in één drukgang. 1000 afdrukken van één moeder blad. Prijs compleet 135,—. Vraagt demonstratie van dit sten- cüwonder aan Int. Import Cen tral. Selterskampweg 14, Benne- kom. BRIT DONG NAAR DE HAND VAN PRINSES MARGARETHA VAN ZWEDEN. Graaf Carl-Reinhold von Essen, grootmeester van het Zweedse koninklijke Huis, heeft naar aan leiding van een bericht in een Londens blad aan de pers meege deeld, dat de 25-jarige Britse re clame-agent Robin Douglas-Home inderdaad heeft gedongen naar de hand van de 23-jarige prin ses Margaretha, kleindochter van koning Gustaaf VI van Zweden. Zijn schriftelijk aanzoek is zes weken geleden afgewezen in een brief van prinses Sybilla, de moe der van Margaretha, waarin zij de wil des konings tot uitdruk king bracht. Robin Douglas-Home is een neef van de graaf van Nome, lei der der conservatieven in het En gelse Hogerhuis. Prinses Margaretha is in 1952 naar Engeland gegaan om de taal te leren. Na een verblijf in haar eigen land keerde zij in 1956 naar Londen terug om haar Engels op te halen, Zij werkte als volontair in een 'ziekenhuis. In de mededeling van het Zweedse Hof wordt gezegd, dat het om een onschuldige affaire gaat, zoals er zo dikwijls tussen jonge mensen voorvallen. Het antwoord van prinses Si bylla was beleefd maar beslist, zo wordt gezegd. Van Zweedse kant 14 JARIGE ZWEEFVUIEGSTER MAAKTE EERSTE SOLOVLUCHT Dat vliegen jong Nederland in het bloed zit, is vrijdag j.l. op nieuw bewezen door een 14-jarig schoolmeisje uit Bergen op Zoom, Gonnie Bruijs, toen zij bij de Westbrabantse Aeroclub op het vliegveld Woensdrecht fier haar eerste solovlucht maakte in een Grunau Baby zweefvliegtuig. Het zit Gonnie niet alleen spreekwoordelijk in het bloed, maar ook letterlijk. Vader Har ry Bruijs, 37 jaar oud, grossier in levensmiddelen, is voorzitter van de Westbrabantse Aeroclub, bezitter van een Piper ub en last but not least, kampioen sportvlieger van Nederland. Hij behaalde in 1950 zijn motorbre vet. Gonnie is het eerste Neder landse meisje, dat reeds op zo jeugdige leeftijd succes boekt in 'de zweefvliegerij. Op 4 maart 1952 behaalde Robbie Faassen uit Arnhem het B-brevet, nadat hij tien dagen tevoren, precies op zijn veertiende verjaardag zijn eerste solovlucht In een zweefvliegtuig maakte. men; S. Cupidó, W. Pistorius, A Wouters, G. Wieringa, wonende te Dordrecht, en C. de Boer wo nende te Papendrecht. Zij verke ren in levensgevaar. Lichtgewond en na behandeld te zijn naar huis vervoerd wei denP. v. Looijen uit Dordrecht, P v. d. Stelt uit Papendrecht, J. Rijkens uit Tilburg. ■De bestelauto waarmee de clas sificeerders, die in dienst van 't classificeerbedrijf J. van Lonk- huijzen te Dordrecht gewerkt hadden bij de B.P.M. te Perttis, waar zij tanks hadden gereinigd, werd bestuurd door G. Wieringa. Hoe het mogelijk is geweest dat de auto tegen een muur van het viaduct is opgebost staat niet vast. Uit het onderzoek is echter gebleken, dat de wagen in elk geval niet is geslipt. Hij vertoon de ook geen gebreken. De grote kracht waarmede de botsing is geschied, kan gecon stateerd worden uit het feit, dat de motor geheel van de auto is afgerukt en onder de wagen te recht is gekomen. De verongeluk te wagen is volkomen vernield. De classificeerders hadden tot half vijf in de morgen bij de B.P.M. gewerkt en waren op weg naar huis ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ 7.WUNDRECHT. Het auto-ongeluk dat zondag morgen om kwart over vijf op de rijksweg 16 op de grens Hendrik Ido Ambacht en Zwijndrecht is gebeurd, heeft aan 6 mensen het leven gekost, te weten: S. Krui moest het aanzoek als onmoge- dink, 36 jaar;Brul. 70 jamvC. lijk worden beschouwd. Bozuwa, 58 jaar, H. Sterkman, Graaf Von Essen zegt niet te kunnen begrijpen, waarom de pers zich er zo lang na afdoening van de zaak nog mee bezig houdt. 46 j; B. Vos, 30 j. Allen ge woond hebbende te Papendrecht. Zwaar gewond werden in Dordtse ziekenhuizen opgeno- Laster jegens Westduitse strijdkrachten strafbaar gesteld De Westduitse bondsdag heeft vrijdag een wetsontwerp aange nomen, volgens hetwelk ieder die opzettelijk leugens over de activiteit van de Westduitse strijdkrachten verspreidt of zich aan grove verdraaiing der fei ten schuldig maakt, gevangenis straf kan krijgen. De sociaal democraten en vrije democraten stemden tegen. Zij noemden het. ontwerp een „muilband" Een woordvoerder van de christen-democratische rege ringspartij zei, dat het ontwerp gericht is tegen „Duitse figuren" die hun bevelen uit het buiten land krijgen, en niet tegen kran ten en andere organen, die de grondwet trouw zijn. Het wetsontwerp moet nog door de bondsraad senaatwor den goedgekeurd. Volgens de Egyptische radio zijn zondag zestig Syriërs uit Li banon uitgewezen. De reden voor de uitwijzing zou dinsdag door de Libanese regering worden bekend gemaakt. Door J. FLETCHER 15) Nadruk verboden. Die dag en wel speciaal dit uur begreep Kentover echteT absoluut niet wat zijn roeester mankeerde. Om te beginnen Jimroie Trickett had slechts één sandwich gegeten een dwaas heid, vond Kentover, die wist dat hij een eter was met capaci teiten, die minstens drie flinke maaltijden per dag gebruikte. Daarna was hij knorrig en ze nuwachtig geworden over het pak, dat" Kentover voor hem had klaar gelegd. Hij stond lang in twijfel over twaalf paar nieu we sokkenwelke zou hij aan trekken? Het had heel wat voe ten in de aarde voor hij een be slissing had genomen in de keu ze van een fantasie-vest; de ene dassendoos opende hij na de an dere, voor hij eindelijk gevon den had wat hij zochthij maakte nodeloos veel drukte over zijn handschoenen en hoed. Eindelijk, toen hij tot in de puntjes verzorgd weg ging keek Kentover de kleedkamer eens rond, krabde meewarig op zijn hoofd en luchtte zijn gevoe lens. „Er moet een meisje in het spel zijn, mopperde hij. Als-tie niet weet, wat hij wil, is het niet in orde. Nooit zo van te voren gezien. De bediende was niet ver van de waarheid. Er was inderdaad een meisje in het spel de jon gedame, die Trickett slechts een kort; maar heerlijk moment had gezien voor de deur van de hoedenwinkel. Maar Jimmie wist in de verste verte niet, wat hij wilde. Hij wenste dat meisje te uien hij had het voorne men gemaakt haar te zien nu ging hij haar zien. Zij was het meest charmante meisje, dat hij ooit in zijn drie-en-twintig jarige leven had gezien hij had zich dat al minstens duizend maal verteld sinds hij haar die paar veel te kort, durende .secon den had gezien hij wilde eens met haar praten. Vandaar die piekfijne verzorging van zijn uiterlijkvandaar het verlies van eetlust; vandaar die toom loze gang van zijn gedachten, terwijl een taxi hem bracht naar de hoek van de Broak Street. „Ik ga een hoed kopen ik ga een hoed kopen", prevelde hij binnensmonds, toen hij zijn parapluie greep en de straat, waar hij twee korte uren gele den Nicholson Packe had laten uitstappen, inwandelde. „Een hoed een hoed! Let op te tel len, Jimmy Trickett, mijn jon gen blijf kalm en pas op je woorden!" Langzaam liep hij de winkel voorbij; eerst moest hij even een kijkje nemen voor hij de po sitieve step naar binnen deed. Het was een ernstig, sober en streng-uitziend gebouween groot huis, zonder een enkele versiering, wit-en-geel geverfde gevels; voor de bovenvensters hingen gordijnen, hei-groen ge schilderd blinden en fleurige bloemenbakken gaven nog enig leven aan het geheel. De naam Valerie et Cie, met bescheiden letters geschilderd boven de be nedenvensters, was het enige teken, dat hier een zaak was gevestigd. Dit was, dacht Jim my, ongetwijfeld een van die za ken, waar de meest exclusieve der grandes darnes haar hoofd bedekking lieten makenmis schien was hier nog. nooit een heer alleen naar binnengegaan mogelijk ook, dot onaangena me dingen een avonturier, zoals hij zichzelf bestempelde, zouden kunnen overvallen misschien zou hij zich zelfs belachelijk ma ken. Maar juist op het moment van de grootste vrees vond Jimmy zijn prijswaardige en nooit verzadigende moed terug. Ga!" zei hij en draaide zich op" de hielen om. „Als zij verko pers zijn dan zullen de kopers er welkom zijn. Ik ben koper met geld!" Het was een van Jimmy's hoofdeigenschappen om juist op de ernstigste en meest kritieke ogenblikken met taaie volhar ding door te zetten. Zijn gelaat was dus kalm, rustig en zakelijk, toen hij de deur van Valerie et Cie opende en het huis binnen ging, waarmee hij of liever gezegd, hij en een van zijn in woners, zo graag verdere ken nismaking wenste. Jimmy was alleen. Hij ont dekte, dat deze winkel voor da meshoeden niet geheel geleek op die, waar mannen hun hoe den kopen. Er waren geen plan ken met onnoemelijk veel kar tonnen dozen erop. Er hing geen lucht van nieuw vilt. geen stoelen en tafels vol met uitge pakte hoeden, geen zweem van reclame. Waar hij zich nu be vond was een gezellige spreek kamer, opgevrolijkt door licht en smaakvol 'behang, oude gekleur de Franse platen en een flakke rend open vuur. De stoelen wa ren bekleed met een oud bro- caathet tapijt was dik; het haardkleed groot. Een grote zwarte kat op dit haardkleed. Jimmy zette onbewust zijn hoed voor haar af; zij was saldo het enige levend wezen, buiten hem zelf in de kamer. Hij had de deur zorgvuldig achter zich ge sloten, er heerst nu een zware, diepe stilte. (Wordt vervolgd.) BRAND IN VULX ANISEEU INRICHTING TE MAASTRICHT Zaterdagavond tegen half elf ontstond er door tot nu toe onbe kende oorzaak brand in de vulca- niseerinrichting van de N.V. Esco aan de Heerderdwarsstraat te Maastricht. De Maastrichtse brandweer be streed het vuur met de stralen van twee motorwagens. Om elf uur was men de brand nagenoeg meester. Enkele machines in de werkplaats, een stoomketel, ais mede een aantal rubberproduk ten liepen zware schade op. KLOK ZOEK. Tijdens de opening van een nieuwe kleuterschool te Beusi- chem door dr. H. J. van Eek, lid van Ged. Staten vgn Gelder land, heeft burgemeester C. G. van Mourik mededeling gedaan van een pijnlijke zaak, die ge lukkig nog net op tijd is opge lost. De fabrikant van de school- meubelen had het gemeentebe stuur van Beusichem voor deze nieuwe school een elektrische klok aangeboden. Deze was toe gezonden en werd bewaard voor de opening. Enige dagen gele den wilde men de fraaie klok aan de wand monteren, doch de kolk was zoek. Het gehele schoolgebouw werd doorzocht, niet een doch wel tienmaal, al dus de burgemeester, doch ge vonden werd er niets wat op een klok leek. Totdat iemand het heldere idee kreeg dat de klok misschien in de papier mand terecht was gekomen en vervolgens op de vuilnisbelt. Een flink gezelschap onder aan voering van de burgervader toog er heen, doch omdat er geen ander gereedschap was dan de blote handen, vond men niets. Ten tweede male toog men naar de vuilnisbelt, doch toen gewa pend met. veel gereedschap en gelukkig werd na een kort poos je de klok onder het Beusichem- se vuil vandaan gehaald. Een reebok is vermoedelijk oorzaak geweest van een brand, die in een bestelauto met tex tiel is uitgebroken. Op de Wa terbergweg te Hoenderloo stak deze reebok plotseling de weg over toen daar de Apeldoornse manufacturier B. S. met zijn auto passeerde. De heer S. trachtte het dier te ontwijken en kwant daardoor met zijn auto in de berm langs de weg terecht. Door onverklaarbare oorzaak vloog de hoeveelheid textielgoe- deren, die in de auto werd ver voerd, in brand. De ijlings ge alarmeerde brandweer arriveer de met een tankwagen, doch toen was de partij textielgoed al vrijwel geheel verbrand. De auto liep grote schade op. De heer S. is verzekerd.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2