De NAVO-bijeenkomst Het geschil tussen Nicaragua en Honduras De viering van de 4e mei Prinses Wilhelmina onthult monument voor gevallenen te Rotterdam Arrestaties van Amerikaanse Britse luchtmachtattaché Praag en Wee roverzicht ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER salons sobèrt' in MAANDAG 6 MEI 1957 12e Jaargang Nr 4056 RUSSISCH COMMENTAAR OP NAVO-BIJEENKOMST TURKSE MINISTER-PRESIDENT OVER CYPRUS ARRESTATIES NABIJ ALGIERS FRANKRIJK GAAT DE „FRANCE" - 55.000 TON - BOUWEN Radiorede van Dr Drees KONINKLIJKE HULDE AAN DE GEVALLENEN TE AMSTERDAM. HONDUREES BEROEP OP HET INTERNATIONAAL GERECHTSHOF? WILDE STAKING BIJ CHRYSLER DE TOESTAND IN JORDANIË. Fraiikering 'jij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6.— per kwartaal; per maand ƒ2, per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadve: tentjes): 5 regels 1,— Tedere regel meer 20 ct. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 aar Bij de bespreking van de sa menwerking op niet-militair ter reineen van de agendapunten op de slotvergadering van de conferentie der vijftien Navo- landen in Bonn heeft minister Luns verklaard, dat er welis waar enige vooruitgang kan wor den bespeurd bij de coördinatie van de "buitenlandse politiek van de Navo-partners, doch dat op dit terrein nog veel werk zal moeten worden verzet. Minister Luns wees er in zijn rede op, dat op sommige punten er inderdaad een gemeenschap pelijk standpunt is ingenomen, zoals b.v. bij het vraagstuk van de diplomatieke betrekkingen en het sociale contact met de rege- ring-Kadar in Hongarije en de hulp aan Hongarije en de Hon gaarse vluchtelingen. Ook noem de mr Luns in dit verband de ge slaagde politieke consultatie bij het uitstippelen van de beginse len der gemeenschappelijke poli tiek jegens het vraagstuk van de hereniging van Duitsland. „Ik wil geen voorbarige conclusies trek ken", aldus zeide mr Luns ver der, „doch ik geloof te kunnen zeggen, dat wij wat de politieke consultatie betreft op de goede weg zijn en er is goede hoop, dat deze raadpleging steeds nuttiger zal blijken bij de omlijning van de gemeenschappelijke politiek". Minister Luns vervolgde: Er is echter een neiging de aandacht te richten op de specifieke kwes ties van politiek belang en onder werpen van meer algemene aard Het officiële Sowjetrussische persbureau „Tass" heeft zater dag in een commentaar op de te Bonn gehouden bijeenkomst van de NAVOraad verklaard: „Dit het slotcommuniqué blijkt, dat de staten NAVO-leden voor nemens zijn voort te gaan met htm miiitjMre voorbereidingen. Ook blijkt hieruit, dat zij hun strijdkrachten met atoomwa pens willen uitrusten". „Tass" verklaart verder dat de bewoordingen van het com muniqué „gegoten zijn in de westerse propagandastijl, welke bestaat uit niet door feiten ge steunde verzekeringen, dat de Sowjet-Unle een bedreiging voor andere landen vormt". De Turkse minister-president, Menderes, heeft op een bijeen komst van 30.000 personen te Bursa in het noorden van Turkije gezegd, „wij zullen nooit toestaan, dat Cyprus in Grieks? handen komt". De laatste grens van de Turk se zelfopoffering is deling van Cyprus, aldus Menderes. Volgens de minister-president is het internationale communis me en zijn volgelinge, de Cypri sche kerk, er op uit de Navo en het Balkan-pact te verzwakken door het naar voren brengen van de kwestie-Cyprus. De Franse contra-spionage te Algiers heeft bekendgemaakt, dat te Marechal Fock nabij Al giers 44 leden van een Algerijn se nationalistische organisatie zjjn gearresteerd, die worden be schuldigd van het in gevaar- brengen van de veiligheid van de staat. De arrestanten onderhielden nauwe betrekkingen met Alge rijnse opstandelingen, die in de omgeving opereren. Zij zouden de rebellen levensmiddelen heb ben verstrekt en hun schuil plaatsen hebben geboden. De directeur in Canada van de Franse rederij, die de eigen aresse is van het reusachtige passagiersschip Normandië", dat dienst doet op de Noordat- lantische zeeweg, heeft te Mon treal verklaard dat in augustus of september a.s. de kiel zal wor den gelegd van de „France" een schip van 55.000 ton, dat de op volger van de „Normandië" zal worden. De bouwkosten van het schip, dat in grootte het derde passa giersschip ter wereld zal worden en dat in 1960 zal worden opge leverd, bedragen 339.762.500, gulden. Hiervan komt een be drag van 73.150.000 gulden voor rekening van de Franse rege ring, die de rederij op deze wij ze helpt. buiten beschouwing te laten, of schoon deze de Atlantische ge meenschap als geheel zeker niet in mindere mate aangaan. Hoe nodig het is het oog gevestigd te houden op de vraagstukken van breder strekking is duidelijk, indien men zich rekenschap geeft van de grote invloed die er uit gaat van de gebeurtenissen, die ver buiten de geografische gren zen van de Atlantische gemeen schap voorvallen. Deze gebeurte nissen aldus mr Luns die nen derhalve in de politieke con sultaties te worden betrokken. „Bij de huidige ontwikkeling van de kernwapens kan een aan val op het hart van de Navo niet tot een overwinning leiden, maar alleen tot een wederzijdse neder laag. Het communisme voert der halve flankbewegingen uit met alle middelen, behalve militaire, in Azië, het Midden-Oosten en Afrika". Mr Luns herinnerde er voorts aan. dat het congres van de World Federation of Trade- Unions in december 1949 in Pe king de opvatting van Mao Tse Toeng aanvaardde over de wijze, waarop het communisme de kolo niale, semi-koloniale en onder ontwikkelde gebieden in de hand kan krijgen. Minister Luns be toogde, dat voortdurend aandacht dient te worden geschonken aan de wijze, waarop het communis me deze richtlijnen in de praktijk 'brengt. „Het verlies van deze ge bieden zou de Navo in haar ge heel op effectieve wijze uitscha kelen", aldus mr Luns, hieraan toevoegend, dat in dit verband in het bijzonder aan Noord-Afrika en Afrika dient te worden ge dacht. „De vraagstukken daar zijn nog niet zo acuut als in het Midden-Oosten, maar het zal niet lang meer duren, voordat Afrika een belangrijke kwestie tussen Qost en West zal gaan vormen". Mr Luns onderstreepte de vita le betekenis van Afrika voor het Westen en betoogde, dat hierbij de Navo-landen zich niet kunnen veroorloven verdeeld te zijn ten aanzien van de gebeurtenissen daar en ten aanzien van de po gingen de Afrikaanse evolutie te steunen en te leiden. „Zonder de soevereiniteit van de Europese en niet-Europese landen aan te tasten behoort' de Navo de vraagstukken van Noord-Afrika te bestuderen en op deze wijze bij te dragen tot een geharmoni seerde politiek jegens Airika met als einddoel een gezonde, natuur lijke ontwikkeling en een duur zame band met het Westen". „Overal ter wereld moeten wij de gemeenschappelijke bedrei ging gemeenschappelijk het hoofd bieden", aldus besloot mr Luns, hier nog aan toevoegend, dat meningsverschillen tussen de Navo-partners beter kunnen worden bijgelegd in de Navo zelf dan in dé Verenigde Naties. <fekopp*TB«t bdoporftcocW j «flrb [6 brw/wtrfjifpoG# 9 ftnwuron nat. en internationaal jurylid depositair „lancome", „dr. Payot" ..yardley" heren en kinderen haarknippen uitsluitend na afspraak BELANGRIJKE GIFT VAN PRINSES BEATRIX VOOR POLIOBESTRI.IDING H. K. H. Prinses Beatrix heeft zich met een zeer belangrijke jaarlijkse bijdrage als donatrice van het naar haar genoemde nationaal fonds voor de bestrij ding van de kinderverlamming laten inschrijven. De president van Nicaragua, generaal Luis Somoza, heeft te Managua verklaard dat er geen oorlog tussen Nicaragua en Hon duras zal rijn, „tenzij Honduras deze uitlokt". Hij legde er de na druk op dat hij het Nicaraguaan se leger op voet van afweer had geplaatst en dat thans geen enke le actie werd uitgevoerd. De president zei voorts dat de tegenaanval op en herovering van de omstreden grensplaats Moeoron uitsluitend waren on dernomen omdat Hondurese troe pen „deze op Nicaraguaans ge bied gelegen plaats hadden be- De minister-president, dr W. Drees, heeft zondagavond voor de radio een rede uitgesproken ter gelegenheid van de viering van de bevrijding. DiDrees herinnerde aan de grote aanval van de Duitse natie op West-Europa, aari het capituia- tiebesluit dat de Nederlandse op perbevelhebber op 14 mei 1940 moest nemen, en aan de vijf don kere jaren die daarop volgden. Hij herinnerde ook aan de vele vormen van verzet in ons land, en aan de Duitse capitulatie en het binnentrekken van de gealli eerde troepen, samen met onze Irene-brigade. Koningin Wilhelmina keerde uit Londen tei-ug als de moeder v an het verzet. Het herstel van ons land als 'zelfstandige natie met sterke in- „Het werk des daags vraag; om een gave mens 'Men moet een ranip om zijn herstel vergeten. Zoals de zwerm der meeuwen op uw havens. Onafwendbaar keert de levensdrift. Toch stoelt uw welvaart tevens op 't ontijdig graf Van die nu van geen opbouw weten. Gedenk deze onherstelbaarheid Dan zal uw nageslacht ztjn broed in vrijheid eten." Dit gevoellige gedicht van Clara Eggink staat gebeiteld op het voetstuk van het monument voor de gevallenen, dat verrezen is op het Stadhuisplein te Rotter dam, tegenover het stadhuis op de Cooisingel. Vrijdagavond heeft op verzoek van Koningin Juliana, haar moe der, Prinses Wilhelmina, dit door de beeldhouwer Mari Andriessen ontworpen en in brons gegoten beeld onthuld direct nadat zij om streeks kwart vóór acht was ge arriveerd. Terwijl de beelden groep een vrouwefiguur met kind in de richting van het stad huis kijkend met daarnaast twee mannenfiguren gericht naar de Lijnbaan, van wie de rechtse met spa in de hand aan de geno digden en belangstellenden zicht baar werd, bracht de mariniers kapel van de koninklijke marine het „O Heer die daer des hemels tenten spreyt" ten gehore. De Prinses, die vergezeld was door mr. K. P. van der Mandele, kamerheer in buitengewone dienst van H. M„ was na aan komst allereerst begroet door de burgemeester mr. G. E. van Wal- sum, waarna aan haar werden voorgesteld wethouder J- Meer- tens, optredend als voorzitter van het comité „Herrijzend Rotter dam", generaal-majoor H. O. Romswinckel, commandant van het korps mariniers, en mr. A. Blom, voorzitter van het comité voor nationale belangen. Bij het monument stonden Mari Andriessen en Clara Eggink. Nadat de twee minuten stilte in acht waren genomen, heeft de Prinses aan de voet van het mo nument als eerste namens Konin gin Juliana een krans gelegd, de tweede werd door de burgemees ter gelegd en de derde door Prin ses Wilhelmina. Toen de plechtigheid voorbij was begaf de hoge gast zich naar het stadhuis om daar de thee te gebruiken. Mevrouw Van Wal- sum nam daarbij de honneurs waar. Daarna volgde de gebruikelij ke stille tocht naar de gedenk plaat voor de in de meidagen van 1940 gevallen militairen, aange bracht in de noordelijke oprit van de Maasbrug. Voorop de marinierskapèl, stram, de trommen omfloerst en beschenen door het rossige licht van de hun omringende flam bouwen. Daarachter honderden nabestaanden met voorop de autoriteiten. Stapvoets ging het door een stad, die van jaar tot jaar meer gezicht heeft gekregen. Omstreeks tien minuten vóór negen was men bij de brug, waai de Prinses het was inmiddels donker geworden per hofauto arriveerde. Ook hier werden kransen ge legd en terwijl een trompetter de „LastPost" blies, verwijlde H. M„ wederom met de burge meester en mr Van der Mandele naast haar, op de plaats, die eens getuige was van hevige gevech ten. Alvorens zij ten afscheid mr Van Walsum de hand reikte, on derhield zij zich nog enige tijd met de commandant van het korps mariniers, generaal-majoor H. O. Romswinckel. Toen stapte zij weer in de auto, waarmee zij de Maasstad zou verlaten. Eerst toen passeerde de stoet de gedenkplaat. Rotterdam had zijn doden ge- eerd. De vijf gearresteerde zonen van „EI Glawi" terug in paleis te Marrakesj Vrijdagavond j.l. is te Marra kesj van gewoonlijk welingelich te zijde vernomen dat de vijf op last van het Marokkaanse mi nisterie van Binnenlandse Za ken gearresteerde zonen van wijlen „El Glawi", de overleden Pasja van Marrakesj, naar het paleis van hun vader te Marra kesj zijn teruggebracht, waar zij onder bewaking zouden staan. Van officiële Marokkaanse zijde wordt een volstrekt stilzwijgen over deze aangelegenheid, zowel wat betreft de gemelde arresta tie, als de terugbrenging, be waard. ternationale bindingen was en is een grote en moeilijke taak, aldus dr Drees, die grote offervaardig heid vereist. Er groeit intussen ai weer een geslacht op dat de el lende van de bezetting niet heeft gekend. Helaas zijn er nog tal van volkeren voor wie de vrijheid na de oorlog niet is hersteld, of zelfs Is verloren gegaan. Een voor beeld daarvan heeft nog kort ge leden in ons land diepe indruk gemaakt. Zo is met de vrijheid in de we reld minder gunstig gesteld dan we hoopten toen de oorlog eindig de. Ons land kan maar weinig ge wicht in de schaal werpen, als het gaat om macht maar kan trach ten een voorbeek! te zijn van wat in democratie en verdraagzaam heid tot stand kart Worden gé bracht, aldus m i nieter-president dr Prees in rijn radio-toespraak over cte herdenking»Van dé bevrij ding. De zondag van de rijfde mei onderscheidde zich te Rotterdam weinig van andere zondagen. De enige festiviteit, voor zover men van festiviteit kon spreken met het gure vveeibestond Uit een aantal tentjes, dat cp de Coolsin- ge' zondagmiddag geopend was. Deze waren over blijven staan, van Koninginnedag. De bevrijding zal lieden in de Maasstad worden herdacht met een bevrijdingsconcert door het Retterdamsch Philharmouiseh Orkest onder leiding van Eduard Flips? en met medewerking van Piet van den Kerkhoff. Marinus Flipse en Elly Ameling, in de AhoyhaJ. In Hoek var. Holland geeft he denavond de barmonievereniging „Rotterdam aan zee" een concert in de muziektent aan de Cordes- stiaat en besluit een lampion- en lakkeioptocht hier de dag. Het bezoek, dat deze vijfde mei, tevens bollenzondag aan de bol lenstreek is gebracht, heeft zich Tijdens een korte, sobere plech tigheid hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard zaterdagoch tend circa kwart vóór twaalf aan de voet van het nationale monu ment op de Dam te Amsterdam hulde en dank gebracht aan alle gevallenen, die in dit gedenkte ken. worden geëerd. Rondom het monument hadden zich enkele duizenden belangstel lende hoofdstedelingen geschaard riie ondanks de felle koude regen vlagen, van deze bijzondere plechtigheid getuigen wilden zijn. Onmiddellijk na aankomst van liet koninklijk gezelschap speelde 't trompetterkorps der cavalerie onder leiding van oppenvacht- meester J. Wesseling het „Wilt heden nu treden". De Koningin en de Prins be gaven zich onmiddellijk .naar de voet van het monument. Daar leg den zij een grote groene krans met rood-wit-blauwe linten, waar op in goud de initialen J. en B. Nadat het Wilhelmus was ge speeld, legden de ministers Drees en Staf een krans van witte bloe men met 'n lint, waarop in zwart „Raad van ministers". Israël vraagt tussenkomst van bestandscommissie. Israël heeft zondag de hulp van het V.N.-apparaat voor toe zicht op het bestand ingeroepen om een einde te maken aan wat genoemd wordt de herhaalde Sy rische aanvallen op Israëlische staatsburgers. voornamelijk geconcentreerd rond de Keukenhof, waar men zondag 20.000 kijkers telde. Zeker zestig procent van de bezoekers, die ondermeer werden aange voerd met 325 autobussen, waren Duitsers; het binnenlands bezoek maakte ongeveer 30 procent van het totaal uit. Tot nu toe hebben dit jaar 540.000 mensen een bezoek aan Keukenhof gebracht. Dit getal werd vorig jaar pas tegen het eind van mei benaderd. De tulpenvelden stonden er deze zondag nog goed bij, waar schijnlijk door de „conserveren de" werking van de koude. Over- gens waren de wegen in de bol lenstreek zondag tamelijk rustig. zet". Hij voegde hieraan toe dat de 110 inwoners van Moeoron niet van deze operatie te lijden hadden gehad. In antwoord op vragen over de huidige ontwikkeling van de toestand vërklaarde president Somoza dat in de jongste berich ten van de grens slechts melding ken de in 19Q6 door de toenma... ge Spaanse koning Alfonso g< dane scheidsrechterlijke ir' spraak, waarbij het omstreder, grensgebied, met de plaats Mo eoron, aan Honduras werd to»- gewezen, te bevestigen (Nicart. gua erkent deze uitspraak niet De woordvoerder wist niet, wordt gemaakt van invallen door Nicaraguaanse troepen Moeoron kleine aantallen Hondurese mili- j donderdag j.l. op de Hondurezen tairen in weinig bewoonde delen hebben heroverd. Hij verklaar?' van het grensgebied. „De inval- .wel dat zeven Nicaraguaanse Iers konden gemakkelijk worden vliegtuigen" de bewoners van verjaagd", aldus de president. Moeoron met hun boordwapen» Van andere zijde wordt verno- hebben beschoten", waaraan hr men dat een Nicaraguaans vlieg- toevoegde: ,,Ik weet niet. of ei tuig een Hondurees toestel bo- 1 slachtoffers zijn gevallen." ven Moeoron heeft neergescho- De Hondurese woordvoerder ten. Het Nicaraguaanse vliegtuig besloot: „Honduras heeft Moe- landde onbeschadigd weer op zijn 1 ron heroverd en het zal deze basis. plaats, die het rechtens toebe- Van officiële zijde kon echter hoort, tot de laatste man verde- geen bevestiging van dit bericht digen". worden verkregen. MILITAIRE MAATREGE LEN IN HONDURAS In Honduras zijn uitgebreide militaire maatregelen genomen. Vrijwilligers worden in versneld tempo opgeroepen en de grens troepen zijn aanzienlijk verstrekt. Van Hondurese officiële zijde is medegedeeld dat „P-51"-vlieg- tuigen van de Nicaraguaanse luchtmacht vrijdagavond j.l. bo ven Hondurees gebied hebben ge vlogen. „Onze jagers hebben de invallers verjaagd, die in zuide lijke richting zijn weggevlogen", aldus de mededeling. Een woordvoerder van de Hon durese ambassade In de stad Mexico heeft verklaard dat Hon duras waarschijnlijk het interna tionale gerechtshof zal verzoe- De Amerikaanse en de Britse Luchtnrachtatta* hé :n Tsjecho- Skrwakije rijn vrijdag aangehou den in oen verboden militaire zóne bij Praag in de omgeving van „belangrijke militaire objec tenaldus heeft het Tsjechoslo- waakse persbureau „Ceteka" za terdagavond gemeld. Het Tsjechoslowaakse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft in afzonderlijke nota's bij de Ame- kaanse en de Britse ambassa deur te Praag geprotesteerd te gen de activiteit van de attachés, aldus „Ceteka". In de protest nota's wordt ge zegd, dat dè activiteit van de at tachés, de Amerikaanse kolonel Teberg en de Britse kolonel Masf- terman, in strijd is met de status en de taak van militaire attachés. Volgens diplomatieke kringen te Praag werden de 2 attachés vrijdag drie uur vastgehouden en gefotografeerd door gewapende Tsjechische militairen, toen zij rich in een auto in 'n plattelands- district iri de omgeving van de Tsjechische hoofdstad bevonden. Zij hadden geweigerd hun voer tuig te verlaten of vragen van de Tsjechische officieren te beant woorden. Naar verluidt hebben de Britse en de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordiger te Praag een tegenprotest ingediend, waarin wordt gezegd dat de Tsjechoslo waakse autoriteiten zich ten on rechte gemengd hebben in het werk van de attachés. Britse diplomaten weigerden bijzonderheden over het incident te verstrekken, maar zij verklaar den,.verbaasd" te zijn dat liet of ficiële Tsjechische persbureau mededeling van het incident en de protestnota's heeft gedaan, hoewel de drie partijen waren overeengekomen, de pers er bui ten te laten. Volgens waarnemers bevinden zich aan dc buitenkant van Praag grote hoeveelheden militair mate rieel, waaronder tanks en artille rie, ter voorbereiding van een p>a- rade op 9 mei voor de viering van de dag van het Tsjechoslo waakse lego. In kringen van de Britse am bassade te Praag werd verklaard, dat het incident zich voordeed, na dat de gangen van verscheidene Britse diplomaten de laatste da gen door de Tsjechische veilig heidsautoriteiten zeer rig waren gevolgd. nauwkeur i het hier treft. UOST ARK AAN SE MILI TAIRE MAATREGELEN „TER VOLLEDIGE HAND HAVING NEUTRALITEIT" Uit de Costaricaanse hoofdstad San José meldt AFP dat vrije,, avond j.l. een sterk contingent Costaricaanse reservisten onde de wapenen is geroepen ter ve - sterking van de troepen in het gebied langs de grens met Nies- ragua. Van officiële zijde is verklaard dat de grenstroepten zijn vei sterkt met het oog op de moge lijkheid van een treffen tussen Nicaraguaanse en Honduras militairen, waaraan werd toege voegd: „Costa Rica wenst zijn neutraliteit volledig te handha ven". Nicaragua heeft in feite hét voorstel afgeslagen van de orga nisatie van de staten van Midden- Amerika om in San Salvador bij een te komen teneinde te tracé ten een oplossing te vinden voe het conflict tussen Nicaragua ;»h Honduras. In rijn antwoord aan de óf ga nisatie zegt de regering var Nicaragua, dat de houding var, de regering van Honduras, dit het eerder gedane aanbod tot sa menwerking van Guatemala. Li Salvador en Costa Rica heeft gl geslagen, aantoont, dat er op een dergelijke bijeenkomst geen be vredigende oplossing voor het huidige conflict gevonden kat worden. Bovenpiien wordt het conflict op het ogenblik onderzocht doo een commissie van de organ isa tie van Amerikaanse staten, a) dus de regering van Nicaragua Bij de Chrysler-automobielfa briek te Detroit, in de Ver. St:i ten, is een wilde staking uitg broken, die heeft gemaakt dn de vervaardiging van Chrysle; Dodge- en Plymouth-auto's moen worden gestaakt, terwijl meer dan veertigduizend arbeiders bui ten werk geraakten. De staking volgde op een gr schil over „waarborgen teger ontslag". Zowel de directie van Chrysle! als de leiding van de betrokken vakbond hebben verklaard dat een wilde staking be De Jordaanse regering heeft zendag nieuwe beperkingen op de politieke activiteit bekend ge maakt. Zij beval de ontbinding van het Arabische studëntencongres, dat zij „een extreem linkse organisa tie" noemt. De vergunningen van de nationale socialisten, de communisten, de linkse Baath- p»artij en de Arabische nationalis tische partij om een krant uit te geven, zijn ingetrokken. Volgens nieuwe wettelijke be palingen heeft de regering het recht bepaalde ambtenaren te ontslaan als zij lid blijven van 'n politieke partij. De twee voormalige chefs van de Jordaanse generale staf Ali Aboe Noewar en Ali Hiyari zijn zondag onverwachts per vliegtuig uit Damascus naar Cairo vertrok ken. Generaal Noewar kwam naar Syrië na de mislukte revolte in Jordanië. Zijn opvolger, generaal Hiyari, volgde hem spoedig. Zij kregen politiek asiel in Syrië. De Syrische regering heeft hen kort vóór hun vertrek gemaand KOUD WEER MET BUIEN. Een stroming die Het Noord poolgebied bij Spitsbergen verlaat met temperaturen van bijna 10 graden heneden het vriespunt, zette zich tijdens het weekeinde rechtstreeks door tot over West- Europa. Bij haar tocht over het warmere water van de Oceaan en de Noordzee, die 8 A 10 graden warm zijn. was de temperatuur van de aangevoerde lucht opge lopen tot circa 7 graden. Boven ze ODtwikkelden zich gemakke lijk felle buien, die zondag vrij frequent waren, en menigmaal van hagel en natte sneeuw en af en toe ook van onweer vergezeld' gingen. In Twente en Zuid-Limburg kwam plaatselijk zelfs een flink pak sneeuw omlaag, waarhij (ie temperatuur tot dicht bij het vriespunt daalde. De noordelijke stroming wordt in stand gehouden door-een lang gerekt gebied van hoge hicht- ZON M Mei. 7 8 9 alle politieke activiteit te staken. 10 druk dat zich van de Azorwvr.-< IJsland tot aan Noord-Groenland uitstrekt en een depressie bozen Finland. Ook heden zal deze stromiz, de aanvoer van koude lucht inet regen-, hagel- en natte sneeuw buien doen voortduren. Wél laat het zich aanzien dat de aanvoer uit het Poolgebied minder krach tig wordt of zal worden onder broken onder invloed van een ten zuidwesten van IJsland gek gen depressie, die zich uitbreidt in de richting van Schotland medegedeeld door liet K.NALL te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. GUUR WEER. Wisselende bewolking met nu en dan regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Matige tot krach tige en af en toe harde wind tus sen noordwest en nnord. Zeer koud voor de tijd van het jaar. op onder op ooaei DINSDAG 7 MEI. v.m. n.m. 5.02 20.16 12.24 1.46 Breskens 7.09 7.36 5.00 20.18 13.43 2.13 Terneuzen 7.44 8.11 4.58 20.19 15.02 2.39 Hansweert 8.24 8,51 4.57 20.21 16.22 3.03 Walsoorden 8.34 9.01

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1