Inkepen is uitkijken ssss-«'"sreiss 1 Prima koffie, seniior... stuur me maar 00.000 balen!' Eric de Noorman - Het loon der hebzucht De 1 mei-viering in Terneuzen NIEUW! Koffiefilters 45 ct grote ontbijtkoek BEURSOV ERZICHT NEDERLANDSE HUISVROUW Paar gaat u, mevrouw, per vliegtuig naar Brazilië! De oogst inspecteren, de koffie proeven.... „Mmm, een goed jaar - reserveer deze plantages maar voor mij... Gaat dat eigenlijk niet zo? Want u, Nederlandse Huisvrouw, koopt ieder jaar liefst 40 miljoen kilo koffie. U bent immers de grootste inkoper van ons land... En als Lii u een pond koffie koopt - als Inkoopster van het Gezin - kijkt u dan ook uit Vergelijkt u bij alles wat u koopt kwaliteiten en prijzen? Dan is er voor u maar één kruidenier; Albert Heijn. Daar koopt u de beste kwaliteit voor de laagste prijs. Wat een besparing! Méér dan voldoende om te sparen voor zo'n felbe geerde AH-klantenobligatie met rente winstaandeel. Kijk uit naar voordeel en kwaliteit.. Kom óók naar Albert Heijn. Ongevallen op bouwwerken EXTRA AANBIEDING! Bij senhor Albert Heijn is de koffie geuriger, krachtiger en minstens 10" ei goedkoper dan elke andere kwaliteitskoffia. GROENMERK BRUINMERK ORANJEMERK Huishoud Koffie I15-99 extra kwaliteit de beste kwaliteit de laagste prijzen rente winstaandeel KWALITEITS GARANTIE Executeur-testementair van Einstein in de Verenigde Staten vervolgd Radio Moskou over Von Brentano's verklaring Hondurese klacht bij de O. A. S. Overweldigend succes voor introductie K. L. M.- aandelen Beursindices Reeds bij het krieken van de dag gonsde het van activiteit bij dfmeisjes en jongens van de a r c met als centrale punt net fuiSan dè £amilie Van D™1- V,-meuten. •Vaalaastraat Vïior Het 'huis. dat alt ij a open viaat als het geldt de belangen behartiging van de moderne ar- het vraagstuk van een eigen Sle ™or deze jeugd werd op een dag als gisteren, ten ovci vloede wellicht, nog eens dubbel onderstreept. Optocht a.J.C. Onder een stralende .morgen zo;) formeerde een keurig uitge doste A. J. C.-groep zich gjstw morgen op het pleintje a Rozenstraat, waar omstreeks 8 uui het startsein voor een mars door de stad werd gegeven. De -doet. met slaande trom, wappe rende vlaggen en m^geveerde meiboom met haar talrijke k riee linten, trok allerwege veel langstelling. Niet in het nuns* op de navolgende punten, waar op alleraardigste wijze de mei boomdans werd uitgevoerd t.w. op 'le Markt, in de Steenkamp- laan Willem de Zwijgerlaan, Chrysantstraat en Rozenstraat. Het was een aardige attentie van de A.J.C. om een speciale mei-groet te torengen bij een der oudste leden van de moderne ar beidersbeweging, de alom be kende Tiest Dooms in de bteen- kamplaan, en in de Chrysant- straat bij Riek Lippens, die reeds geruime tijd ziek is. Kindermeifeest. Omstreeks 13.15 uur werd de grote schare van deelnemende kinderen van leden van P. v. d. A. N. V. V„ Vara, benevens de A.J.C., op het pleintje aan de Rozenstraat opgesteld. Met roerende trom en wappe rende dundoeken werd een wan deling door de stad gemaakt met als einddoel het Concertgebouw, waar de voorzitter van het kin- dermeicomité, de heer B. Burger, de jeugd, die het gebouw tot in alle hoeken bezette, verwelkom- de. Door de A.J.C. werd vervol gens het programma van zang, muziek en volksdansen verzorgd met als hoogtepunt de opvoering van het kindertoneelstukje „Pi- nocdo", waarmede de jeugdige actrices en acteurs veel eer heb ben ingelegd. Vanzelfsprekend werd de jeugd ook bij herhaling getracteerd. De avondbijeenkomst. Eveneens in 't Concertgebouw, waar de vaardige handen van de heren J. M. Hamelink, P. J. Huy- bregt en Teun Smit voor een aar dige zaal versiering hadden ge zorgd, vond het meifeest voor de ouderen plaats. De voorzitter van het mei comité, de heer W. J. van Driel, kon hier een vrijwel tjokvolle zaal begroeten. Na samenzang, waarbij naast socialistische liede ren ook o.m. het Zeeuws-Vlaam- se volkslied werd gezongen, sprak de heer M. J. van Poelje uit VliS- singen, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de meirede uit, waaraan wij ontlenen: In liet jaar 1888 demonstreerde een aantal arbeiders in Chicago tegen onmenselijke lange arbeids tijden, mens-onterende lage lonen, erbarmelijke woningtoestanden en ontmenselijking van de arbeid. Een viertal hunner boette hier voor aan de galg. Enkele jaren later, bij de eerste 1 mei-betoging in Leeuwarden waarover Troelstra vertelt in zijn Gedenkschriften, werden voor de huizen der aanzienlijken politie posten uitgezet en militairen naar de stad gedirigeerd. Vandaag vergaden de Eerste Kamer niet, om de socialistische Kamerleden van de P. v. d. A in staat te stellen met de socialisten in het land de 1ste mei te vieren. Beter wellicht dan een lang ver haal demonstreert dit feit. aldus spreker, de groei van het socia lisme en de gewijzigde omstan digheden. Mét de gewijzigde maatschappe lijke verhoudingen en de gewij zigde instelling van de socialisti sche beweging veranderden de leuzen van de 1ste mei en het karakter van de mei-viering. Nog is, ook in ons land, niet ten volle aan de eis van „gelijke kan sen voor ieder mensenkind" vol daan en zijn de voordelen verbon den aan bezit en stand te groot, maar. vergeleken bij de toestand van 50 tot 60 jaar geleden, mogen dit kleine onvolkomenheden ge noemd worden, gedoemd om te verdwijnen. Daarom mag er vreugde en blij heid zijn in de 1 mei-viering, ech ter zonder uitbundigheid want de gedachten gaan uit naar partijge noten en geestverwanten die in de landen achter het ijzeren gor dijn dié achter tralies, vaak ge marteld naar lichaam en geest, intens verlangend uitzien naar de dag, waarop ook zij in volle vrijheid zullen kunnen getuigen van hun niet uitgedoofde drang naar gerechtigheid, vrijheid en vrede. Meer dan op andere dagen (tienen de democratische socialis ten in de vrije landen van West- Europa zich te bezinnen op de vraag welke bijdrage zij kunnen leveren opdat deze fatale schei dingslijn tot het verleden zal be horen. De vrije landen van West- Europa moesten volstaan met hulp te verlenen aan hen, die er in slaagden uit het onderdrukt en gemarteld Hongarije, de grens naar de vrijheid te overschrijden, doch niets konden doen om te voori - men dat opnieuw de duis ternis van tyrannic en dictatuur daald over de tot wanhoop ge dreven bevolking van Hongarije. Ook bij de Frans-Britse actie tegen Egypte bleek duidelijk, dat de rol. die de afzonderlijke, zelf standig handelende naties van West-Europa, zo lang in de we reldpolitiek hebben gehad, uitge speeld is. Dit moet prikkelen tot het vinden van een weg, waarbij dit deel van Europa opnieuw zijn bijdrage kan leveren in het bepa len van het lot van de wereld. Gescheiden zijn wij zwak en zon der invloed, maar verenigd en te zamen optrekkend kunnen de lan den van West-Europa opnieuw een factor in de wereldpolitiek gaan betekenen, waarmede de grootmachten Sovjet-Rusland en de Verenigde Staten van Ameri ka rekening zouden moeten en willen houden. Slechts een verenigd Europa, waarin de samenwerking ook op economisch gebied zover moge lijk is doorgevoerd, zal die stoffe lijke welvaart aan zijn bevolking kunnen garanderen waardoor de uitdaging, die het communisme aan de vrije volkeren stelt, een antwoord krijgt, dat het bewijs levert dat zonder dwang of dicta tuur de massa van de bevolking groter welvaart kan worden ge bracht dan waartoe de commu nistische dictatuur ooit in staat zal zijn. Om der wille van onze eigen toekomst, om der wille van de geknechte -volkeren achter het ijzeren gordijn, zijn wij verplicht de weg naai- het verenigd Europa te gaan. Een verenigd Europa zal een aanzienlijke bijdrage kunnen leveren tot oplossing van 't drin gende vraagstuk van de achter gebleven gebieden in de wereld. Is dat geen taak, aldus spr., waar d« socialisten zich graag willen inzetten? Vanaf het begin van de socialistische beweging staat in haar vanen geschreven de in ternationale solidariteit. Nog heden ten dage sterven duizenden mensen van de honger en hebben honderd-duizenden van onze medemensen geen dak boven het hoofd. Daarvoor mogen en willen wij de verantwoordelijk; heid niet van ons afschuiven. Wij kunnen en mogen niet onbezorgd van onze welvaart genieten, ter wijl we weten dat nog zovelen aan het allernodigste gebrek hen- Op de weg naar ons einddoel zullen wij nog wel obstakels ont moeten, maar wij zien de route van het verenigd Europa naar een vrije en welvarende wereld. Wij democratische socialisten, aldus besloot de heer Van Poelje zijn mei-rede, zullen de weg en de route aangeven; gevoelens van saamhorigheid met onze geest verwanten achter het ijzeren gor dijn, solidariteit met alle volke ren der aarde ongeacht ras, gods dienst of huidskleur, zij onze wek roep. Welaan dan kameraden, mo ge vandaag en morgen ons bereid vinden tot de daad Door eigen krachten werd op verdienstelijke wijze voor het voetlicht gebracht „Pinky", een blank negermeisje, een toneel stuk in drie bedrijven naar de gelijknamige roman van Cid Ri chett Sumner. De medespelenden mochten, toen het doek viel, menigmaal 'n hartelijk applaus in ontvangst nemen. De regie was bij de heer J. J. Stenvert en de grime bij de heer Theodoor van Kouteren in goede handen. -■r In totaal importeerde Nederland vorig jaar 39.921.000 kg. koffie, waarvan 11.146.000 kg uit Brazilië kwam. mgmmm 500.000STE BEZOEKER OP DE KEUKENHOF VERWACHT Hedenochtend omstreeks kwart voor tien wordt op de Keukenhof in Lisse de 500.000ste bezoeker van dit seizoen vetV wacht. De commissie beveiliging, waarin van werkgevers en werk nemerszijde wordt samenge werkt om door een goede voor lichting op het gebied van vei ligheidsmaatregelen bedrijfson gevallen te voorkomen heeft in een pubiikatie over de ongeval len op bouwwerken medege deeld, dat de ongevallencijfers in het bouwbedrijf de laatste jar ren eerder een stijgende, dan een dalende tendens vertonen. Zij voegt hier echter aan toe, dat de grote bouwactiviteit on getwijfeld de voornaamste oor- is Uit de pubiikatie blijkt dat zich in 1954 4114 spijkeronge vallen hebben voorgedaan en in 1955 8432. Deze getallen zijn voor oogongevallen respectieve lijk 7735 en 8432 en voor vallen de voorwerpen 4437 waarvan 9 met dodelijk gevolg en 4678, waarin 7 dodelijke ongevallen zijn begrepen. Ome bakkers bakten met de nieuwste ovens een nieuwe snijkoek voor per pak 250 cr.im eerste kwaliteit algemeen 218, bij' AH I 9 5 goede, pittige koffie algemeen 172, bij AH 155 fijne dessert koffie algemeen 258, bij AH 232 per doos (100 stuks) de Ter kennismaking ontvangt u bij ELK PAK AH-KOFFIE deze nieuwe (groenwikkel) van 49 voor k "Een snijkoek zo verrukkelijk van smaak als u nog niet eerder proefde. Profiteer van deze extra aan trekkelijke aanbieding. Geldig van 2 t/m 8 roei. Leg er één onderin uw filter. Doe koffie er in en druk deze even aan. Geen verstopte filter meer. Geen bezinksel in uw kopje. Betere aftrek van de koffie Daardoor 'n sterker en geuriger kopje koffie. Zuiver extract tot en met de laatste druppel. Albert Heijn Neem de proef - voor ónze rekening. Immers ieder artikel dat u niet voor 100% bevalt, vergoeden wij u direct voor het volle bedrag. Een districtsrechtbank te Wa shington heeft dr. Otto Nathan, de uitvoerder van de laatste wil van wijlen dr. Albert Einstein, schuldig bevonden aan „min achting voor het congres", om dat hij voor de commissie voor on-Amerikaanse activiteit uit het huis van afgevaardigden ge weigerd had te zeggen, of hij al dan niet communist was of was geweest. De maximumstraf voor .minachting voor het congres" is een jaar gevangenisstraf en duizend dollar boete. Dr. Nathan is buitengewoon hoogleraar in de economie aan de universiteit van New York Hij is Duitser van geboorte. 44. De Noorman had geen beier moment voor de aanval kun nen uitzoeken. Vóórdat het goed en wel tot de piraten doordringt wat er aan de hand is, staan Eric en Svein reeds in hun midden en de eerste klappen zijn raak De zeeschuimers, die het dichtst onder het bereik van Sveins lan ge armen stonden, zul len nooit weten wie cf wat hen overviel, en de overigen vluchten in paniek waarheen ze maai kunnen hoe wel Eric en Svein tot op dat mo ment geheel alleen staati. Nahenah, Masoi en het groepje krijgers zfin zó verbouwereerd door de felheid van de beide Noren, dat ze de eerste teilen in sprakeloze bewondering 't gevecht gadeslaan. Maar dan vaart een golf van geest drift door hun gelederen. Radio Moskou heeft het ant woord van de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken, von Brentano, op de Russische nota van 27 april,, een ijdele poging" genoemd om de „essentiële pui ten van de Sowjet-nota te weer leggen en om te doen alsof er geen enkel gevaar bestaat dat West-Duitsland een atoomoorlog] zal ontketenen". De raad der organisatie vat» Amerikaanse Staten, de O.A.S. - Organisation of American States zou gisteren bijeenkomen ter bespreking van een Hondurese klacht, waarin wordt gezegd dat Nicaraguaanse troepen Hondu rees gebied hebben aangevallen De introductie van de aandelen der Koninklijke Luchtvaartenij N.V. „K. L. M." ter beurze in Am sterdam, is een overweldigend succes geworden. De vraag was zo groot, dat volgens beurskrin* gen, een dergelijk succes nooit eerder is voorgekomen. De cou pures van 100,waardoor ook aan de kleine beleggers een kans werd gegeven, werkten mee tot een grote spreiding onder de in schrijvers. Slechts een klein ge deelte kon worden toegewezen. De prijs werd zoals verwacht vastgesteld op ƒ110,per aan deel van 100,nominaal. De markt was verder zeer rus tig doch aan de vaste kant. Kon. Olies waren beter op gunstiger politieke vooruitzichten in het Midden-Oosten. De koers schom melde om de ƒ183,70, hetgeen circa 0,50 boven maandag was Philips aandelen waren vast op aankopen voor buitenlandse reke ning. Koers: 285 (280%). Uni levers lagen zeer vast in de markt, 8 punten hoger, op vraag van Londen in een kleine markt AKU's namen 2 punten van het verlies van maandag terug. iV scheepvaarten waren voor Scheepvaart Unie 1% punt lager, de overige aandelen circa 1 punt beneden maandag. Van de cultu res waren Amsterdam Rubber1 terwijl Deli Maatschappij 2 punten moest prijsgeven. Voor de staatsfondsen bestond een goede herbeleggingsvraag Uit hoofde van de per 1 mei ver vallen coupons en lossingen, waardoor de koersen over de ge hele linie 14procent hoge: vyaren. Dividendvoorstel van N.V Stoomspinnerij Twenthe te A? melo 12 procent plus 5 procent i: aandelen uit agio. Advieskoers. 158 bieden <152>. Prolongatie 3% procent. 26/4 2SI/4 1/5 Int. conc. 295.64 298.31 300.82 Industrie 153.35 154.11 154.47 Scheepvaart 166.25 166.87 165.21 Banken 114.5 115.05 114.46 Ind. fondsen 96.87 96.68 96.32 Algemeen 210.81 212.31 213.35 NABEURSKOERS4 De Amsterdamse effecten koersen in het telefonisch ver keer van woensdagavond luider als volgt. Ter vergelijking is dc officiële slot koers van woensdag middag ter beurze tussen haak jes er achter geplaatst. Kon. Olie 183.80—184.20 (183 75 Philips 285285'/i <284^ Unilever 403%—404 403', K.L.M. 118 ged. bied. 122 COOP. VRUCHTEN VEILING ,Z EE UWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling; van 1 mei. GROENTEN. Per too stuks: Sla A 12.10- 14,60, Bil; 5 ƒ7,10. Per stuk: Bloemkool A 7476 ct A II 70 71 ct, B 60 ct, B II 57- 6! ct, B afw. 36 et. Per bos: Peen 6975 ct: Radii 9—10 ct. Per kg: Breek peen 1417 ct Pre: ÏOli ct; Spinazie II 1931 ct; Asperges B ƒ2,20—ƒ2,50, B I 1,74—2,00. C 1,42—1,66, f 1,44; Rabarber 3640 et. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bevelander FRUIT. Per kg. 13—26 ct. 10,40 Appel: Dekkers Roem I Als eersten springen Nahenah en Masoi naar voren en de laatsten van Conols krijgers storten zich in het gevecht, hoewel hun korte bronzen Keltenzwaarden en oude schilden slecht bestand zfin tegen het Noorse staal. *s Ook Masois krijgers met hun spe ren en knotsen mengen zich nu In de strfid. Van aLle zijden vallen zfi de troep r-abouwen aan en wat zij aan bewapening missen, inajten zij goed door hun strijdlust- welke al len eensklaps bezield. ,v Aanvankelijk hebben de piraten zich snel herstek! en even maken z}j een gesloten front c legen de numerieke overmacht.' maar dan lijkt het of hun verdediging eens klaps ineen zakt en Eric, die ver moeid raakt door zijn geweldige krachtsinspanning, meent het pleit .reeds gewonnen te hebben. Wat hij echter niet weet, is, dat een aantal zeerovers zich onge merkt uit de strijd heeft terugge trokken en hun makkers op lafhar tige wjjze in de steek heeft gela ten om haastig te vluchten. „Vooruit kerels," grijnst er een, die een blik achter zich werpt, „waar zijn kameraden een laatste wanho pige strijd leveren. Laat die suf ferds het alleen maar uitknokken, dan kunnen wjj er ongestoord met de boot vandoor Eerste glasaardbmen a»i gevoerd. Op de velling alhier werden g» teren de eerste glasaardbeien an gevoerd door de heren D. de Zoeai te te Hoek en J. van Fraeijeohev te Zaamslag. Deze aardbeien brachten op 4 U 8 ct per stuk.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3