Uit de Provincie DIEFSTAL?! de Goese geneesheer-directeur Amerikaanse lening voor Indonesië Hei ontslag van 't petfe w* Binnenlands Nieuws RELLETJES IN NAPELS RUSSISCHE DUIKBOTEN IN STILLE OCEAAN PIECK OVERLEDEN VELE BELGEN BEZOCHTEN ONS LAND. WEST-DUITSLAND WIJST RUSSISCHE W KLACHT AF DEENS ANTWOORD OP SOWJET-NOTA AXEL. TERNEUZEN. SLUISKIL HULST RETRANCHEMENT ZAAMSLAG. STOPPELDIJK. Intrekking van de bankbiljetten van 10,-, model 1945 en model 1949 Te Washington is bekendge maakt. dat de Verenigde Staten Indonesië een lening van 15 mil joen dollar hebben verstrekt en r»g leningen tot een bedrag van TT miljoen dollar hebben toege zegd voor ontwikkelingsdoelein den. De looptijd van de lening van 13 miljoen dollar bedraagt 40 jaar. De rente is 4 procent, in dien de aflossing in Indonesische valuta geschiedt en 3 procent bij aflossing in dollars. Indonesië zai het geld gebrul ken voor de aanleg van een ver keersweg van 300 mijl op Suma tra en voor de bouw van diesel- elektrische installaties voor elek triciteitsopwekking in ruim 30 steden. De ongeveer 77 miljoen dollar, die Amerika bereid is voor de financiering van economische ontwikkelingsprojecten aan Indo nesië te lenen, zullen in rupaahs worden verstrekt. De rupiahs znn door de Verenigde Staten ontvangen voor de levering van iandbouwprodukten uit de over schotten der Amerikaanse rege ring in 1956. Deze leveranties hadden een waarde van 97 mil joen dollar. Veertien politiemannen en 24 oetogers zijn woensdag bij op stootjes in Napels gewond. De relletjes begonnen, toen commu nisten weigerden spandoeken met een eis tot verbod van kern wapens, die zij in een opt ocht met zich mee droegen, aan de politie af te geven. Het was nl. verboden tijdens 1-mei-optochten norden of spandoeken met poli tieke leuzen mee te voeren. Ver scheidene slachtoffers zouden ernstig gewond zijn. De politie gebruikte o.m. traangas om de betogers te verspreiden. Circa 15 mensen zijn in hechtenis ga- nomen. De opperbevelhebber van de imerikaanse strijdkrachten m liet gebied van de Stille Oceaan, admiraal Stump, heeft op een persconferentie te Brisbane in Australië verklaard dat er steeds meer Russische duikboten in de Stille Oceaan verschijnen. Hij roegde eraan toe„Wij zijn be hoorlijk op de hoogte met het aantBl van deze duikboten in de Stille Oceaan". Gisteren heerste er op de wegen in Zeeuws-Vlaanderen een overstelpende drukte doordat vele Belgen ter gelegenheid van de eerste mei een bezoek aan ons land brachten. In vele gemeenten waren de parkeerplaatsen geheel bezet; de politie moest alle zeilen bijzetten om het verkeer te rege len. De restaurantbedrijven en veel winkels deden goede zaken. DELTAPLAN EN SCHADEVERGOEDING. In diplomatieke kringen te Oost-Berlijn hebben woensdag ge ruchten de ronde gedaan, dat pre sïdent Wilhelm Pieck van Oost Duitsland overleden is. Dit oieuws zou geheim worden ge houden tot na de viering van 1 mei. Het Oostduitse persbureau V D.N. meldde op 24 april dat de Sl-jarige president ernsüg ziek is en rust nodig De Westduitse regering heeft 4e- Russische klacht, dat de vei- dragen betreffende de Europese gemeenschappelijke markt en de Sur alom beogen de verdeling van Europa te bestendigen en „de agressieve NAVO-politiek die- 'sen, als propaganda van de han gewezen. De bondsregering deed ïït in een nota, die maandag te Moskou is overhandigd en waar *an de inhoud dinsdag werd be kendgemaakt. De nota vormde een antwoord pen Russische nota van lb maart, welke was gencht aan West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Seigië Nederland en Luxemburg. Het antwoord was in overleg met de laatstgenoemde vijf lan den opgesteld. Denemarken heeft de Sowjet- hewering, dat het land een „voor uitgeschoven springplanken ba- ais voor een aanval op de Sowjet- Tnie" is, als onjuist bestempeld. hi een antwoord, dat maandag tio.ii de Deense premier, Hansen, aan de Sowjet-premier, maar *chalk Boelganin, werd gezonden wordt gezegd, dat Denemarken deel wil blijven uitmaken van de Noord- Atlantische-verdragsorga- aasatie. Hansen zei dinsdag op een pers conferentie, waarop het ant woord bekend werd gemaakt, om ia de Deense nota duidelijk Dene marken* vaste overiyiKmg tot sating komt, dat de NAVO een defensieve organisatie is en dat Oenemarken gerechtigd is die maatregelen voor zijn verdedi ging te nemen, welke hei zelf nodig acht. In „De Visserijwereld", vakblad voor het Nederlandse visserijbe drijf, schrijft dr. mr. W. Hugen holtz (met grote instemming van de redactie) onder de titel „Del taplan en schadevergoeding" o.m. het volgende: Het is te hopen, dat naast de Westerschelde ook de Ooster- schelde open zal blijven. Uit het openblijven van de Westerschel de blijkt, dat indien het belang, dat zich tegen de afdamming verzet, maar groot genoeg is, ge noegen wordt genomen met dijk verhoging en ook dat in die ver hoging het nodige vertrouwen wordt gesteld. Het vrijlaten van de Ooster- schelde betekent o.m. dat de Zeeuwse visserijen, die vooral in de Oosterschelde geconcentreerd zijn, niet geheel en al ten gronde gaan: de exportwaarde van de oesters en mosselen bedroeg over het seizoen 1954 14.000.000,en deze exportwaarde beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Mocht de Oosterschelde toch worden afgedamd, zonder dat in die dam een beweegbare kering wordt aangebracht, die de getij- beweging op de Oosterschelde toelaat, zodat de visserijéh al daar onaangetast blijven, dan zal toch in ieder geval een volledige schadevergoeding aan de direct- betrokkenen moeten werden uit gekeerd. v' Volgens de schrijver zal in de „Delta-schadevergoedingswet" naast de regelingen vervat in de Zuiderzeesteunwet gezorgd moeten worden voor: 1. Een eerlijke waardevermin deringsvergoeding, daar gerust kan worden aangenomen dat alle roerende en onroerende goederen die thans voor het oester- en mosselbedrijf worden gebruikt, na afsluiting geheel of groten deels waardeloos worden. Ver goed dient te worden de vervan gingswaarde, dat wil zeggen het bedrag nodig om de roerende en onroerende goederen aan te schaf fen nodig voor de vestiging van een gelijk- rendabel bedrijf ter plaatse of elders. 2. Een volledige vergoeding van de winstderving, waarvoor als basis zal moeten dienen het gemiddelde inkomen c.q. winst (N.V.) over de jaren 1950/1955. De eigenaar moet in staat wor den gesteld een nieuw bedrijf te beginnen, waarmee hij na ver loop van enige tijd een zelfde in komen (c.q. winst) kan bereiken Geslaagd. Voor het maehineschrijven slaagden te Terneuzen: Unie-praktijkdiploma. De dames S. M. J. Lenaerts, M. J. Dhaezè, J. E. van Liere, C. C. d'Hont, M. T. Romeijnsen, M. C. E. Pest man, D. M. van der Linden, allen te Terneuzen. Vaardigheidsdiploma. De dames L C. Dhert, J. J. Hamelink en P. S. M. Verschelling, allen te Ter neuzen. Examen stenografie, gehouden te Den Haag. De dames N. Re minsen te Axel, W. de Mul te Sas van Gent en M. van Eek te Ter neuzen. Deze dames slaagden voor het diploma secretarisstenograaf le klasse. van de Christelijk Nationale school, sprak namens de lagere school en de kleuterschool. Hij hoopte dat men uit de kracht van het geloof sterkte zal weten te putten. Als laatste spreker trad ds. Couvé nogmaals naast de geopen de groeve en vroeg de aanwezi gen stil te staan bij dit feit: Dat zaterdagavond toen het ongeluk gebeurde één man de klap had gehoord. Deze klap is gegaan eerst door geheel Axel, dan door middel van de pers door Neder land. „Hebt Gij allen de klap ge hoord en wilt gij allen deze -over denken?" Een broer van de heer Naeije dankte hierop allen voor het me deleven en vroeg de aanwezigen de vader en de kinderen in 't ge bed te gedenken. Stil en ontroerd gingen de aan wezigen huiswaarts. auto, die in dronken toestand, na enige zonderlinge manoeuvres, in de Noordstraat zijn wagen wou keren. De man werd naar Sluis overgebracht, waar proces-ver baal tegen hem werd opgemaakt. Zilveren jubileum van de heer J. G. van der Peijl. Op 30 april j.l. herdacht de heer J. G. van der Peijl, direc teur van de N.V. Handel-, Indus trie- en Scheepvaart Mij. „De Hoop" en haar zustermaatschap pijen te Terneuzen het feit dat hij, 25 jaar geleden, bij deze maatschappijen in dienst getre den was. Dit zilveren jubileum werd dinsdag j.l. in zeer intieme kring in Hotel „Rotterdam" ai- hier gevierd. Tijdens deze huldiging werden door de mededirecteur, de heer G. J. W. van der Peijl, en door commissarissen van de verschil lende vennootschappen en een afgevaardigde van het perso neel, naast felicitaties, vele woorden van dank en hulde ge sproken voor hetgeen de jubila ris in dit 25-jarig tijdsbestek voor deze ondernemingen en haar personeel heeft verricht. Ook het gezin van de jubila ris werd in deze felicitaties be trokken. j Tevens werd door de heer B van Neerbos, hoofdbestuurslid van de HIBIN (Vereniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland) te Amsterdam aan de jubilaris de zilveren me daille met lauwerkrans en de bijbehorende oorkonde van ge noemde vereniging uitgereikt. Ook werden aan de heer en mevr. Van der Peijl door de commissarissen, directie en het personeel geschenken aangebo den. Nadat de jubilaris een dank woord had gesproken bleven de genodigden nog enige tijd gezel lig bijeen. Indrukwekkende rouwdienst en teraardebestelling. Het kerkgebouw van de Gere formeerde Gemeente in de Piron- straat was te klein om allen te bevatten, die de rouwdienst, welke voorafging aan de teraar debestelling van de slachtoffers van het aangrijpend ongeluk van 1.1. zaterdagavond, wensten bij te wonen, om daarmede de laatste eer te bewijzen aan de dierbare overledenen. Velen moesten met een staanplaats genoegen nemen. Er heerste een zeer gedrukte stemming en voor de meesten werd het te machtig toen de echt- genoot en vader der slachtoffers met zijn zwaar geslagen zoontjes onder het ruisen der orgeltonen het kerkgebouw betrad. De 'baren stonden voor in de kerk opgesteld, terwijl verschil lende kransen met bloemen de kisten dekten. Ds. Couvé betrad de kansel en na de zegen te hebben uitgespro ken, vroeg hij de aanwezigen te zingen de verzen 3 en 5 van Ps. 42. Met zeer veel'nadruk zong de Gemunte vooral het 5e vers „MaaFtoë 'Heer zal uitkomst ge ven". Ds. Couvé las hierop als Schrift gedeelte uit Lucas 22 Jezus in Gethsémané. Aan dit gedeelte verbond ds. Couvé een korte prediking naar de tekst: „Zeggende: Vader, of Gij wildet dezen drinkbeker van Mij wegnemen, doch niet Mijn wil, maar de Uwe geschiede." Hij herinnerde aan het laatste Paasfeest en aan het laatste Avondmaal, waaraan mevrouw Naeijevan Hoeve nog was aan gezeten, en sprak woorden van troost aan de zwaar getroffen families. De aanwezigen zongen staande Gezang 1. Hierop werden de kisten het kerkgebouw uitgedragen en naar de gereedstaande auto's gebracht, waarna de droeve laatste gang naar het kerkhof begon, langs de grote menigte die teneergeslagen eerbiedig stond opgesteld. In de Noordstraat stonden een paar klassen van de Christelijke la gere school in de Nieuwstraat op gesteld. Bij het passeren van hun overleden vriendinnetjes zongen de kinderen „Daar boven juicht een grote schaar van kinderen voor Gods troon". Menig volwas sene werd dit aangrijpende af scheidslied te machtig en kon de opwellende tranen niet bedwin gen. Op het kerkhof. Eén meiviering Vrouwengroep In de voormiddag van 1 mei ar riveerde in het recreatie-oord al hier een extra bus met leden van de vrouwengroep van de afd. Terneuzen van de Partij van de Arbeid, om met een wandeling in het Axelse bos gezamenlijk de 1 mei-viering te beleven. De gasten werden ontvangen door de Axelse vrouwengroep, waarbij door mevr. Verheeze-Ver- hoef aan de Terneuzense voorzit ster, mevr. Dooms-Ortelee, een bouquet rode tulpen werd aange boden. Begunstigd door mooi weer werd gezamenlijk een flinke wan deling gemaakt tijdens welke een zeer gezellige stemming heerste. Aangekomen in het openlucht theater ongewild werd dit een niet-officiële opening van deze in stelling, daar het de eerste maal was, dat van het theater gebruik werd gemaakt werden enige liederen gezongen. Na in de jeugdherberg van een kopje koffie te hebben genoten werd deze voor de vrouwen wel zeer mooie voormiddag besloten en keerden de Terneuzense gas ten huiswaarts. Tragisch ongeluk Rond kwart voor vijf gebeur de er in de Spoorstraat een ern stig ongeluk waarbij het bijna 2-jarig zoontje van de fam. L, dodelijk werd getroffen. Het wandelwagentje waarin 't kind je gezeten was ging, in een on bewaakt ogenblik waarin zijn moeder speciaal op een ander zoontje moest letten, vanwege de oprit aan het rijden. Het wa gentje schoot het trottoir af en de dreumes kwam onder een al daar juist passerende vrachtwa gen gevuld met zand van de fa. De E. uit Axel terecht. Het slachtoffertje werd over het hoofdje gereden en was op slag dood. De moeder die het ongeluk zag gebeuren werd in een overspannen toestand bij een der omwonenden binnenge bracht. Het medeleven met de fam. L. die op zo'n tragische wij ze haar jongste kindje verloor, is allerwege groot. Op de algemene begraafplaats waren weer zeer velen aanwezig om een glimp op te vangen van de droeve plechtigheid. Langzaam, schrede voor schrede, naderde men het graf waarin alle vier de slachtoffers begraven zou den worden. Gezamenlijk werden zij in hun laatste rustplaats neer gelaten. Als eerste spreker voerde hier het woord de heer Schaap uit 's-Gravenhage. Deze herinnerde er aan hoe hij in de bezettings tijd een liefderijk tehuis had ge vonden in het gezin Naeije en hoe hij de vriendschap hiervan had leren waarderen. Hoewel hij als Jood tot een ander geloof be hoort, hebben wij met de familie Naeije toch gemeen, dat wij de zelfde Psalmen zingen. De heer J. de Ridder, hoofd Agenda gemeenteraad. De raad der gemeente Hulst komt morgenavond in vergade ring bijeen. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten: Voorstel tot vaststelling der 7e wijziging der gemeentebegroting 1956 voorstel tot vaststelling der 5e wijziging der gemeentebegroting 1957; voorstel tot het aanvragen van gelden uit 's rijks kas en tot het beschikbaar stellen van gelden voor de bouw van 40 woningwet woningen voorstel tot het verlenen van garantie voor het organiseren van een wielerkoers; voorstel tot aanwijzing van leden van de commissie 'voor ge organiseerd overleg; voorstel tot invoering van een koopavond voorstel tot verlenging van de termijn va.ii bewoonbaarheid van onbewoonbaar verklaarde woningen voorstel tot verhuur van de molen op de stadswallen; voorstel tot opzegging van de pacht van een tweetal bolwer- gen. Gemeenteraad. Hedenavond vergadert de ge meenteraad. De agenda vermeldt o.a. de volgende punten: Voorstel van B. en W. tot het verlenen van een bijdrage aan de Stichting Scholendienst van het Instituut voor Arbeidersontwik keling en aan de Rijkskweek school te Middelburg voor de op leiding van kleuterleidsters. Wijziging van de bouwverorde- Muzikale rondgang De plaatselijke harmonie maak te op Koninginnedag een muzi kale rondwandeling door enige straten van het dorp. Van de zijde der jeugd bestond hiervoor flin ke belangstelling. Scliool voetbul De traditie getrouw werd op Koninginnedag het jaarlijkse schoolvoetbal-tournooi gespeeld om de fel begeerde wisselbeker. 's Morgens won het elftal van de Christelijke school met 1—0 van de Openbare school. 's Middags toonden de jongens van de Katholieke school hun voetbalkwaliteiten en versloe gen de Openbare school met 6— 2, waardoor zij nu definitief in het bezit kwamen van de fraaie beker. Hierna werd nog een wedstrijd gespeeld tussen de C.JM.V. en de Katholieke jongeren van on geveer 18 jaar. De C.J.M.V.ers wonnen deze ontmoeting met „Als wij het ontslagbesluit vernietigen, dan komt dr. G. J. Scherphuis weer terug als direc teur. Zoudt u denken, dat het, na al het gebeurde, weer moge lijk is, met hem samen te wer ken? Als u meent, dat het niet gemakkelijk zal zijn, moet ik zeggen, dat het mij niet onmo gelijk lijkt. Maar het zou ook mogelijk zijn, dat u en de secre taris dan hun ontslag namen, dan speelt deze moeilijkheid niet". Met deze vraagstelling en suggestie, aan het slot van een zitting van het ambtenarenge recht te 's-Hertogenbosch in Middelburg, waarin aan de orde was de klacht van dr. S. tegen zijn ontslag als geneesheer-di- .recteur te Goes door de gemeen teraad, kwaiii een eind aan het verhoor van getuigen en het pleidooi van de pleiters. De voorzitter van het ambtenaren gerecht, mr. B. J. Hengst, die deze vraagstelling deed, bepaal de de definitieve uitspraak, op 20 mei a.s. Allereerst werden de acht ge tuigen gehoord. Vooral de eer ste, de voorzitter van het gast- huisbestuur, de heer C. van Zweeden, had een zwaar kruis verhoor over de verhoudingen Herdenking jaardag H. M. de Koningin. Voor al deze wedstrijden, wel ke uitstekend geleid werden door de heer Marossi, bestond grote publieke belangstelling. Gouden bruiloft. Onder grote belangstelling vier de het echtpaar E. A. van Water schootPouwels te Vogelfort zijn gouden bruiloft. Om negen uur werd in de parochiekerk van Stoppeldijk een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opgedragen 's Middags werd een drukbezocb te receptie gehouden, waarin, o.m. de burgemeester van Vogel waarde van zijn belangstelling blijk gaf Het feest werd verder in de familiekring voortgezet. Ter gelegenheid van de jaar dag van H.M. de Koningin, werd dinsdagavond door de muziek vereniging „De Volharding", on der leiding van de heer Jac. Herrebout, een muzikale om wandeling door de straten van het dorp gemaakt, zulks in af wijking van het gebruikelijke concert op de kiosk op deze feest dag, waarvoor de weersomstan digheden zich niet leenden. Liefdadigheidswedstrijd. Ten bate van het Groene en het Rode Kruis werd op Konin ginnedag een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal uit het brandweercorps en een elftal van ambtenaren, welke kamp veel belangstelling had. Bij de rust leidden de brand- weergasten met 1-0, doch in de tweede helft werd de stand ver effend en werd de einduitslag 2—2. De opbrengst leverde het mooie saldo van 160 op. Besloten werd deze ontmoeting op de jaardag van Z.K.H. Prins Bemhard nog eens te herhalen. Reis ouden van dagen. tussen bestuur en directeur, zo als die zich in de loop der jaar ontwikkeld hebben, te door staan. Zijn beide voorgangers op de voorzitterszetel verklaar de, dat in de tijd van hun be stuur (1946-1954) zich geen moei lijkheden hebben voorgedaan Voorzitter Van Zweeden toon de aan, dat het rapport, dat aanleiding was tot het ontslag, de instemming had van de ove rige bestuursleden. Het bestuur had zelfs zijn ontslag aangebo den aan B. en W., maar kreeg dit niet. Het bestuur nam dr. S. ook kwalijk, dat hij het conflict in het gasthuis bekendmaakte tot aan het laagste personeel. Twee van de specialisten, die aan het ziekenhuis verbonden zijn, verklaarden echter, dat. hun van de moeilijkheden niets bekend was. De adjudant-direc trice en het hoofd van de huis houding vertelden eveneens nimmer van moeilijkheden met het bestuur gehoord te hebben Een geheel apart punt was het verhoor van dr. P. A. Heeres, directeur van het gemeentezie kenhuis te Haarlem, die als ge- tuige-deskundige optrad in zijn functie van voorzitter van de geneeskundige vereniging tot bevordering van het ziekenhuis wezen. Naar zijn oordeel had men rich moeten wenden tot deskundigen. Het is onverant woordelijk op deze wijze een teer instrument als een rieken huis op straat te brengen. Hij achtte het onverklaarbaar, dat het gemeentebestuur klager in het geheel niet gehoord heeft. Uit de replieken en de verde re behandeling bleek, dat het in de bedoeling van klager ligt een eis tot schadevergoeding tegen de gemeente in te stellen. :nng. PremieverlehLng voor e«en ge val van woningverbetering. Ontheffing in enkele gevallen van rioolbelasting. Gunning voor de bouw van vier woningwetwoningen. Aankoop van bouwgrond. Rome-avond. In verband met de Rome- Kruistocht van de V. K. A. J. en K. A. J. in augustus van dit jaar organiseerden de plaatselijke af delingen van deze jeugdbewegin gen in het Verenigingsgebouw een Rome-avond. Op deze avond waren uitgenodigd de ouders, oud-kajotters(sters)alsmede de leden van de K. A. B. en de K. A. V. De opkomst was goed en de aanwezigen kregen een afwis selend en gezellig programma voorgeschoteld. De leden van V. K. A.J. en K. A. J. toonden rich heel wat mans en brachten verschillende schetsen, muziek, voordracht en zang op keurige wijze voor het voetlicht. De aan wezigen werden voorts vergast op koffie met gebak en een rokertje. Ten bate van de Rome-kruistocht werd een verloting gehouden, uit de opbrengst waarvan de pot weer wait kan wordBn aangevuld. Tevens vond de trekking plaats van de grote Rome-loterij, waar van de hoofdprijs werd gewonnen door de heer F. Vaal uit Hengst- Ten gemeentehuize werd door het bestuur der Oranjevereniging een vergadering gehouden, waar bij tegenwoordig waren de col lectanten van de vorige uitstap-, ies met de ouden van dagen. De voorzitter der Oranjever eniging, de heer C. A. de Nra- ker zeide in zijn openingswoord, dat nu de zomer weer nadert, de tijd gekomen is om voorbereidin gen te treffen voor een reisje met de bejaarden dezer gemeen te. Het voornemen bestaat om uitstapje te maken naar Bekeuring. Maandagmiddag arresteerde de Rijkspolitie te Retranchement de chauffeur. dijk. Op deze avond werd verder nog het woord gevoerd door ka pelaan Rombouts en door kape- van een' ''Belgische laan Jansen uit Terneuzen. een Gent en Brussel en omgeving Na een korte bespreking werd dit plan goedgekeurd en bepaald, dat deze reis zal plaats vinden op dinsdag 25 juni. Een beroep werd gedaan op de aanwezige collectanten van vori ge uitstapjes, die zich bereid ver klaarden ook dit jaar hun mede werking te verlenen. Het bestuur der Oranjevereni ging heeft het volste vertrouwen, dal de ingezetenen dit sympa thieke doel door 'n bijdrage flink zullen steunen. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau der rijkspoli tie werden als gevonden aange geven onderstaande voorwerpen, die terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adres sen: Heren gummibroek, Axel- sestr. 157; nieuw dekzeil. Kraag D 33. ONBEKENDE(NDKONG(EN) HUIS VAN ROTTERDAMSE HOOFDCOMMISSARIS BINNEN Terwijl er niemand thuis was, hebben onbekenden (of heeft een onbekende) een bezoek ge bracht aan het huis van de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam de heer H. M. C. A Staal, aan de Prinses Juliana- laan. Het bureau van de hoofd commissaris is doorzocht, maar er wordt niets vermist. Vermoed wordt, dat men binnen is geko men, doordat kleinkinderen van de hoofdcommissaris aan de achterzijde van het huis een deur hebben laten openstaan. Ook op de bovenétage van het huis, die wordt bewoond door de schoonzoon en zijn gezin, de inspecteur van politie B. D. K„ zijn de onbekenden een kijkje wezen nemen en met meer suc ces. Uit een kistje is ni. een be drag van ƒ300 verdwenen. Van de daders ontbreekt, tot dusver ieder spoor. 12) Door 4 J. FLETCHER Nadruk verboden. De Nederlandse Bank brengt m herinnering, dat de gelegen heid tot verwisseling van de op- groepen bankbiljetten van 10, 'model 1945e en model 1949 bij haar bijbank te Rotterdam haar agentschappen en haar corres pondentschappen op 31 mei a.s. eindigt. Zij vestigt er met na- 4ruk de aandacht op, datna dtte datum bedoelde bankbiljet ten alleen nog maar bij haar isoofdbank te Amsterdam (kan- soor Herengracht 41A63) zullen worden verwisseld, nadat bij on derzoek is gebleken, dat aan de aanvrage tot verwisseling rede lijkerwijze behoort te worden gevolg gegeven. De bankbiljetten van model 1945e zijn gedateerd 7 mei 1945 en vertonen aan de achterzijde een afbeelding van het mijnge- bied Limburg. De bankbiljetten van model 1949 zijn gedateerd 4 maart 1949 en vertonen aan de achterzijde een reproduktie van het schilde- rii van Jacob van Ruisdael geti teld „Molen bij Wijk bij Duur stede". „Dat zou „Goed," zei Scraye. excellent zijn." „Ben je er zeker van, het zo in 'orde te kunnen maken, Jim- mie?" vroeg Packe. „Kun je zo n auto en het livrei machtig wor- den?" .Absoluut zeker," antwoordde Trickett. „Doe jij jou deel en ik zal het mijne doen." „Veronderstel eens, dat zij naar verschillende plaatsen rijdt?" merkte Packe op. „Wat zal jij doen. terwijl zij de visite aflegt?" „Ik zeg je nog eens: laai het aan mij over, herhaalde Tric kett. Ik heb zo'n spelletje nog eens gespeeld, voor de grap, en ik zal het tot een goed einde brengen. Nadat jij mij je prooi hebt aangewezen, ga je veilig in mijn auto ritten; doe dan wat ik je zeggen zal en alles komt in orde. Maar.vervolgde hij, zich tot. de markies wendend, „als uw veronderstelling juist is, ën zij heeft het ding inderdaad weggenomen, verwacht u dan werkelijk, dat zij het bij zich zal dragen?" Wat zou zij er anders mee moeten doen?" vroeg Scraye een beetje verrast. Trickett lachte. Ik zet een miljoen tegen éen, dat zij het nu al kwijt is!" zei hij. „Zij zou wel dwaas zijn, als zij daar niet voor gezorgd had. Enfin, we zullen zien, Packe, we moéten terug gaan. ïk moet van avond met iemand gaan dine- reit." Packe keerde zich- tot Scraye, terwijl zij aljen opstonden. „En daarna?" zei hij. „Wat, doen we daarna? Ik bedoel wat -wo morgen doen of niet doen) „Ik zal het je zeggen." ant woordde Scraye. „Mijn gasten verlaten mij morgenochtend. In de namiddag zal il. naartoe stftcl komen. Aangezien ik maar voor een dag of twee kom. zal ik bij Rit* logeren. Komen jullie bei den daar dan morgenavond om acht uur bij me dineren, en dan kunnen jullie me vertellen wat er gebeurd is en we zullen dan meteen over verdere dingen Spreken." k Packe err Trickett verlieten het hotel, stapten in de auto en reden even onopgemerkt Bry- chester uit als zij er binnen ge komen waren. Zij hadden al eni ge mijlen afgelegd vor Iricketi wat zei. „Dus dat is wat je noemt een mysterie, is het niet, Packe? vroeg hij. „En een van de goede soort, antwoordde Packe. „Wat zeg je er anders van?" „Geval van goed uitgevoerde diefstal", antwoordde Trickett. Wat me verwondert, is de on nozelheid van een kerel als die Scraye. Het idee alleen al, dat zij dat ding overal bij zich zal hebben, nadat zij het weggeno men heeft! Poeh! Wat denk je, dat zij vanmorgen in Brychester kwam doen? Naar de kathe draal kijken? Daar geloof ik niets van. Packe, ik durf met je wedden om een nieuwe hoed, dat het eerste wat zij morgen zal doen is: rijden naar nee, ik zal het niet zeggen ik zal op een stukje papier schrijven en het je clan geven; nadat zij de eerste boodschap heeft vol bracht, mag jij het openen en dan zullen we zien of ik gelijk heb. „Jij bent bijna geschikt voor de detectivedienst, Jimmie," zei Packe. „Maar.... het is een weddenschap, en, natuurlijk ver lies je het." „Wacht tot morgenmiddag antwoordde Trickett koel. „Apro pos, nu we het over onze taak van morgen hebben, schieten mij juist twee belangrijke zaken te binnen. De eerste issteek geld in je zak, en de andere: vergeet niet, dat ik je chauffeur ben". De volgende morgen wandelde Packe op het perron heen en weer, terwijl hij Trickett's twee de raad nog eens herhaalde. Hij slenterde langs de taxi's en auto's, die op de trein wachtten, en twijfelde er eigenlijk aan of hij blij moest zijn of niet, dat er zoveel waren. Het zou, dacht hij, erg moeilijk voor Trickett zijn, om de wagen, waarmee mevrouw Wythenshawe zou wegrijden, met succes te volgen. Opeens zag hij het nog jeugdige gelaat van Trickett, en gelukkig, dat hij zich direkt kon bedwingen anders zou hij het uitgeschaterd hebben van het lachen. Want daar stond de mooiste en meest comfortabele auto en achter het stuurrad zat, Jimmie Tric kett zelf, in een livrei va prima coupe, opgesierd met gouden biezen en tressen. Jimmie zat kalm de krant te lezen. Opeens zag hij ook Packe en met een ondeugende flikkering door zijn geschoeide hand naar de platte pet te brengen. (Wordt vervolgd) DIEFSTAL VAN GROOT .AANTAL OVERHEMDEN Zeven Rotterdammers, die be trokken zouden zijn bij een dief stal van 200 overhemden, zijn voor de officier van justitie te Rotterdam geleid. Twee politieagenten hadden vorige week op een avond ge zien dat een personenauto op een terein aan de Waalhaven vol met pakken werd geladen. Zij stelden zich verdekt op, en toen ze de auto wilden aanhou den reed deze door. Een achter volging had geen succes, maar met behulp van het nummer bord kon de eigenaar opge spoord worden. Bij huiszoeking vond men 20 overhemden en zo kwam uit, dat hij met nog vier anderen betrokken was geweest bij een diefstal van 200 overhem den aan boord van een schip aan de Waalhaven. Zij hadden toen echter bij het inladen in de auto de twee agenten opge merkt en verstopten de pakken bij Rhoon langs de weg. Daar bleken ze inmiddels niet meer te liggen, er was echter wel een taxi in de buurt gesignaleerd en na enig speurwerk kwam men aan het adres van een echtpaar, waar de pakken met overhem den op zolder lagen. BRAND IN BOERENHOEVE Door onbekende oorzaak is dinsdagmorgen op Texel de met riet bedekte hoeve „Antwerpen", die tevens als kampeerboerderij fungeert, tot de grond toe afge brand. Een koe, die enige ogen blikken tevoren een kalf had ge worpen, kwam met het kalfje in de vlammen om. Verloren gingen voorts een trap tor, een partij hooi en de volledige in ventaris van de kampeerafde- ling. Ook het woonhuis brand de geheel uit, een deel van het, meubilair konden worden gered.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2