De NAVO-conferentie te Bonn De toestand in Jordanië Raad van Europa De 1 Mei-viering in Europa Nieuwe voetgangersregeling is in werking getreden HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN EERSTE BLAD Regering geeft opdracht tot ontbinding van vakbonden en werknemersverenigingen Hei Britse grand design. IN HET NAJAAR EEN ONTMOETING MACMILLAN— BOELGANIN NAAR VREEDZAME REGELING IN GESCHIL NICARAGUA- HONDURAS Dr W. Drees sprak voor VARA-televisie LAGERE BENZINEPRIJS IN ENGELAND DREIGENDE HONGERSDOOD IN NEPAL MET VERENIGD EUROPA NAAR EEN VRIJE EN WELVARENDE WERELD IEDEREEN DIENT OP DE HOOGTE TE ZIJN VAN DE NIEUWE REGELING PranKering 'jij abonnement: rerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 2 MEI 1957 12e Jaargang Nr 4033 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Meer dan 150 gedelegeerden uit de 15 aangesloten landen zullen hedenochtend in de nieuwe „Stadthalle" in Bad Godosberg bijeenkomen voor de plenaire ope ningsvergadering van de NAVO- conferentie, die deze week voor de eerste keer op Westduits grondgebied wordt gehouden. De conferentie zal zich bezig houden met de politieke vraag stukken, waarvoor het Westen zich thans ziet geplaatst en waar over de 15 ministers van Buiten landse Zaken en hun deskundi gen van gedachten zullen wisse len.' Zoals de aftredende secretaris generaal van de NAVO, Lord ls- may, woensdagmiddag op zijn gebruikelijke en laatste persconferentie aan de voor avond van de conferentie zei: „Men moet niet verwachten, dat voor bepaalde vraagstukken een definitieve beslissing zal worden genomen. Men zal echter kennis kunnen nemen van de weder zijdse standpunten". Ook deze keer wordt verwacht, dat het zwaartepunt van de con ferentie weer zal komen te lig gen bij de besprek:"1' -n, die de ministers van Buitenlandse Za ken onderling zullen voeren. Dit is woensdagmiddag al direkt be gonnen na de aankomst van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dulles. Achter eenvolgens had hij een ontmoe ting met bondskanselier Ade nauer, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, en de voorzitter van de conferentie, de Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Martino. Hoewei daarvan geen enkele bevestiging te verkrijgen is wordt aangenomen, dat is ge sproken over een gecoördineerd standpunt ten aanzien van de jongste Russische waarschuwing aan de kleine NAVO-landen, niet over te gaan tot bewapening met atoomwapens. Het initiatief hiertoe zou zijn uitgegaan van Adenauer. Ook zou de kwestie van de hereniging van Duitsland, die ook voorkomt op de voor lopige agenda van de conferentie en die Lord Ismay woensdagmid dag „van zeer groot belang" noemde voor de NAVO, onder werp van gesprek zijn geweest. Naar Lord Ismay voorts mede deelde, betreffen de agendapun ten een groot terrein van de in ternationale politiek en de rol, die de Sowjet-Unie daarin speelt. Aan de orde zullen komen de ont wikkelingen in de Russische sa tellietstaten, het Midden-Oosten, de ontwapeningsbesprekingen in de sub-commissie van de V. N. in Londen en ook de voorbereidin gen om te komen tot politiek overleg tussen de 15 NAVO-lan den, waartoe op advies van de „drie wijze mannen" het vorig jaar te Parijs werd besloten. Op zijn persconferentie zei Lord Ismay in antwoord op vra gen, dat de kwestie van de toe lating van Spanje niet op de agenda staat, evenmin als de ver mindering van de Britse militaire strijdkrachten in West-Duitsiand. De journalistieke belangstelling voor de conferentie heeft zelfs de Westduitse verwachtingen overtroffen. Bijna 800 journalis ten zullen de besprekingen ver slaan en de Westduitse PTT heeft gezorgd voor een groot aantal extra telefoon- en telex verbindingen. De conferentie zal worden ge houden in het pas gereed geko men ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn en hier zullen on middellijk na de openingsverga dering hedenochtend de besloten bijeenkomsten beginnen. De Nederlandse delegatie zou gisteravond bijeenkomen in de ambtswoning van de Nederlandse ambassadeur, de heer Lampe. Minister Luns arriveerde in de loop van woensdagmiddag uit Straatsburg en staatssecretaris mr. Van der Beugel uit Den Haag. Ook de permanente ver tegenwoordiger bij de NAVO, mr. Van Klef fens, maakt deel uit van de Nederlandse delegatie. De Jordaanse regering heeft woensdag opdracht gegeven tot ontbinding van de vakbonden en werknemersverenigingenHet be vel wordt vandaag van kracht. Een communistisch lid van het voorlopig naar huis gestuurde parlement van Jordanië en verscheidene communistische lei ders in het gebied van Jeruza lem zijn gearresteerd. Van bevoegde zijde in Amman is meegedeeld, dat de kantoren in Amman en Jeruzalem van het door de Egyptische regering ge steunde persbureau voor het Midden-Oosten dinsdagavond door leden van de Jordaanse vei ligheidsdienst gesloten zijn. De voornaamste correspondent van het bureau in Jeruzalem, is gearresteerd. Volgens welingelichte kringen heeft de directeur van het kan toor van het persbureau in Am man de wijk genomen naar de Egyptische ambassade. Van betrouwbare zijde in Am man is meegedeeld, dat de Jor daanse autoriteiten het lagere ambtenarenkader zuiveren van Engeland meent, dat de tijd ge komen is om over te stappen van de experimentele periode naar het gebied van internationale par lementaire associatie. Er moet een nieuwe structuur worden ge schapen die een maximum aan invloed verschaft aan de Euro pese parlementaire samenwer king. Dit heeft de Britse minister van Staat voor Buitenlandse Za ken, Ormsby Gore, woensdag ver klaard, toen hij in de raadgeven de vergadering van de raad van Europa een met grote belang stelling tegemoet geziene uiteen zetting gaf van het Britse „grote ontwerp" voor de vereniging van de Europe organisaties. De opvatting dat de Europese assemblees vastgebonden moe ten zijn aan bepaalde intergou vernementele organisaties is te be-perkt gebleken, aldus de Britse minister. Engeland gelooft, dat de zaak der Europese vereniging beter gediend is met een parle mentaire assemblee, die directe betrekkingen heeft met alle in tergouvernementele organisaties: met de N.A.V.O., de W.E.U., de O.E.E.S., de Europese conferentie van ministers van vervoer enz. Br zou één plaats van samen komst kunnen komen, waar alle aspecten van de Westelijke sa menwerking besproken kunnen worden bijv. in een vijftal spe ciale commissies: economische aangelegenheden, buitenlandse zaken, sociale en culturele kwes ties, juridische en administratie ve aangelegenheden en de defen sie. Natuurlijk zouden niet alle leden van de huidige Europese organisaties in alle commissies zitting kunnen nemen, aldus de minister. Dit zal uiteraard in de eerste plaats voor de neutralen gelden, die zich buiten de defen- sieeommissie zouden willen hou den. Elke commissie zal in feite semi-onafhankelijk moeten zijn, doch zij zouden een gemeen schappelijke plaats van samen komst en een enkel secretariaat kunnen hebben, alweer met een uitzondering misschien voor de defensiecommissie. De Amerikanen en Canadezen zouden, als Atlantische bondge noten, wellicht kunnen deel nemen als dat te pas zou komen. De betrekkingen tussen de com missies van de enige Europese assemblee en de diverse inter gouvernementele organisaties zouden dan wellicht gebaseerd kunnen worden op de verplich ting voor deze organisaties om een jaarverslag in te dienen of bijvoorbeeld door middel van ge mengde commissies geregeld kunnen worden. Dit Britse plan is reeds door verschillende be langhebbende regeringen bestu deerd, zo deelde minister Ormsby Gore mee, en het zal met andere regeringen nog besproken wor den Wij zien met belangstelling commentaren en suggesties te gemoet, zo zei hij. De minister hoopte, dat als de raadgevende vergadering in oktober weer bij een komt, deze meningen der an dere regeringen duidelijk zullen zijn, en een verdere discussie mo gelijk zal zijn. Het Britse conservatieve blad „Daily Mail" schrijft woensdag, dat de Britse minister-president, MacMillan, in het najaar, na de proeven met de Britse waterstof bom, te Moskou zal gaan spre ken met zijn Russische ambtge noot, maaserhalk Boelganin. Volgens het blad zullen Mac Millan en diens minister van Bui tenlandse Zaken, Lloyd, maar schalk Boelganin en de eerste secretaris van de communisti sche partij van de Sowjet-Unie, Chroesjtsjei', een vredesplan voorleggen, dat door het gehele gemenebest wordt gesteund. Van oficiële zijde kon geen be vestiging van dit bericht worden verkregen. De regering van Nicaragua heeft dinsdagavond alle troepen bewegingen en de mobilisatie van reservisten afgelast, aldus een verklaring van generaal So- moza, de Nicaraguaanse opper bevelhebber, dip er de nadruk op legde dat de buurstaat Hon duras door zich tot de organisa tie van Amerikaanse staten te wenden „de weg van een vreed zame oplossing" heeft gekozen. linkse elementen. Dezen zouden door de regering-Naboelsi zijn aangesteld. Radio-Amman meldt dat koning Hoessein een boodschap heeft ge richt tot leger en volk van Jorda nië, waarin hij dank brengt voor het begrip, dat zij in de jongste crisis hebben getoond. Radio-Amman besteedde dins dagavond het grootste gedeelte van zijn zendtijd aan het bekend maken van betuigingen van trouw aan de koning, die uit alle delen des lands binnenstromen. Boodschap voor president Koewatlj Radio-Beiroet meldt, dat de Sy rische ambassadeur in Jordanië dinsdag in Damascus, de Syrische hoofdstad, is aangekomen met 'n persoonlijke boodschap van ko ning Hoessein voor president Koewatly. De zender verklaart, dat de boodschap verband houdt met het bezoek van koning Hoessein aan Riad, waar hij besprekingen voer de met koning Saoed. Jordaans oud stafchef waar schuwt koning Saoed. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten meldt uit Damascus, dat de Jordaanse oud- stafchef generaal Ali Aboe Noe- war heeft gewaarschuwd, zijn naam en zijn leger „niet langer te verbinden aan een samenzwe ring, opdat het vergieten van Mo hammedaans bloed kan worden voorkomen'. In een boodschap verklaarde Noewar verder o.a.„De troepen van Saoedi-Arabië, die aanvanke lijk met gejuich in Jordanië wer den ontvangen, zijn een werktuig geworden van persoonlijke en im perialistische grillen. De wraak gevoelens van het Jordaanse volk dreigen elk ogenblik los te zullen breken". De Amerikaanse hulp. Een woordvoerder r an het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend ge maakt, dat Jordanië het Ameri kaanse aanbod voor een extra- hulp van tien miljoen dollar offi cieel heeft aanvaard. Het ..State Department" gaf te vens een verklaring uit, die een antwoord vormt op de waarschu wing van het Sowjet-ministerie van Buitenlandse Zaken van maandag tot de Westelijke mo gendheden „vooral de V. S. en extremistische kringen in Israël en Irak" - om zich niet te men gen in de binnenlandse aange legenheden van Jordanië. In de Amerikaanse verklaring wordt gezegd, dat de buitenlandse in menging in dat land gekomen is van de zijde van het internatio nale communisme. ,J>e daden van de V. S. en die van de Sow jet-Unie spreken voor zichzelf", aldus het „State Department". In dit verband haalde het de partement een verklaring van koning Hoessein aan, die op 24 april het internationale commu nisme van inmenging in de Jor daanse zaken beschuldigde. Sinds de tweede wereldoorlog hebben de V. S„ aldus het Ameri kaanse ministerie, de beweging gesteund, welke geleid heeft tot de onafhankelijkheid van negen tien landen. In deze tijd heeft de Sowjet-Unie daarentegen nog tien onafhankelijke naties onder haar bewind gebracht. „Het wrede karakter van dat bewind werd kortelings gedemonstreerd in Hongarije", aldus de Ameri kaanse verklaring. De woordvoerder van het „State Department" herhaalde, dat de tien miljoen dollar, die Jordanië krijgt, gebruikt zal worden voor de economische ontwikkeling en „de handhaving van de politieke stabiliteit" in dat land. Brei metNeveda Reumanon anti-reuma wol warm on- dergoed voor jong en oud. De op de omband is uw garantie voor kwaliteit! Britten zijn geneigd vrije vaart door Golf van Akaba te steunen Op een desbetreffende vraag van Aneurin Bevan labour! heeft de Britse minister van Bui tenlandse Zaken.Selwyn Lloyd, woensdag in het Lagerhuis ge antwoord, dat de Britse regering het gebruik van de Golf van Akaba zal steunen, als de Britse reders en bevrachters bereid zijn van de Golf gebruik te maken. De oliemaat-schappijen in En geland hebben gisteren haar kleinhandelsprijs van benzine met een penny verlaagd. Deze prijsverlaging vindt plaats door een vermindering van de wer gens de Suezkanaalfcrisis inge stelde toeslag met een halve pennv en door verlaging van de handelaarsinarge met eveneens een halve penny. In Nepal worden twee en een half miljoen mensen door hon gersnood bedreigd, doordat de oogst door hagel is verhield. In de bedreigde gebieden is de rijst prijs vebdubbeld. Van regeringswege is een be roep op de bevolking gedaan, woeste gronden in cultuur te brengen. Dr. W. Dross heeft gisteravond een toespraak gehouden in het televisie-pre gramma van de VARA ter gelegenheid van de socialistische 1 mei viering. Hij herinnerde eraan, dat de leuze van de 1 mei viering voor dit jaar is „met verenigd Europa naar oen vrije en welvarende wereld". „Een welvarende wereld wij zijn er nog ver van af. In eigen land hebben wij wel vooruitgang geboekt maar het levenspeil van velen ic nog zeer beseheiden en de woonruimte die voor een wer kelijke welvaart onontbeerlijk is kunnen wij nog steeds niet aan allen verschaffen", aldus dr. Drees. Hij vervolgde met er aan te herinneren, dat in grote delen van de wereld echter aan de wel vaart nog heel veel meer ont breekt. „Schrijnend kunnen de tegenstellingen binnen een volk zijn, maar schrijnender nog zijn op het ogenblik de verschillen tussen de volkeren". Dr. Drees zei voorts, dat behalve welvaart ook vrijheid in een groot deel van de wereld ont breekt. Hij herinnerde aan de vrijheidsstrijd in Hongarije: „Deze ervaring heeft ons echter versterkt in 't besef, dat de vrije volkeren nauw aaneengesloten moeten staan en dat niet enkel in afweer, maar ook in een posi tieve samenwerking die hun wel vaart vergroot, hun vrijheid vas ter verankert en die de democra tische wereld tot bloei brengt op een wijze, die aantrekkingskracht uitoefent op wie er buiten staat. Een van de vormen dier samen werking kan 'n verenigd Europa zijn". Dr. Drees schetste vervolgens wat op het gebied van Europese int:gratie is tot stand gekomen en de moeilijkheden bij die inte gratie. Hij besloot zijn rede aldus: ..Wij moeten ons niet voorstellen dat het snel zal gaan en dat de overeenkomsten ideaal zijn. Wij zijn nog ver af van een werkelijke economische eenheid, maar het ligt in de lijn van de socialistische beweging om aan internationale idealen een concrete vorm te ge ven en in werkelijkheid te helpen omzetten, zij het voorlopig nog slechts op een minder wijd ter rein dan wij gaarne zouden wil len. Als de overeenkomsten in werkelijk internationale geest worden uitgevoerd kunnen daar mee de welvaartsmogelijkheden van de volkeren die erbij betrok ken zijn worden vergroot. Dan zal dat tevens een getuigenis zijn van wat op de grondslag der de mocratie kan worden verwezen lijkt, sprekend ook tot hen die noch vrijheid noch welvaart ken nen en die de zelfstandigheid van hun land en de vrijheid van hun volk hebben zien teloorgaan. Op deze 1 mei geeft de socialistische beweging uiting aan haar vaste wil om hiertoe al het mogelijke te doen". Dg voorzitter van 't Westduit se vakverbond, Willi Richter, heeft woensdag op een bijeen komst van ongeveer 100.000 men sen in West-Berlijn aangedron gen op de invoering van een 40- urige werkweek van vijf dagen. Hij eiste voorts, dat de bonds republiek een politiek zal voe ren van „vaste en dalende prij zen". Gomulka, de leider van de Poolse communistische partij, heeft woensdag op een bijeen komst te Warschau ter gelegen heid van de viering van 1 mei, verklaard dat de kapitalistische landen een veel ho-gere levens standaard dan Polen hebben omdat hun levensstandaard ge baseerd is op de armoede van anderen. Hij zei, dat de Poolse industrie honderden jaren ten achter is bij die van de kapitalistische landen. Maar, daar de welvaart van de kapitalistische landen gebaseerd is op de rijkdom en het bezit van andere landen, blijven deze beroofde landen in hun ontwik keling ver ten achter, aldus Go mulka. Premier Kadar van Hongarije heeft woensdag in een rede te Boedapest aangedrongen op „vernietiging' van de contra-re volutie" en er voor gewaar schuwd, dat de voormalige aan hangers van Imre Nagy „zich wellicht in de communistische partij zullen dringen om haar van binnenuit te saboteren". In Peking hebben president Mao Tse Toeng van communis tisch China en president Woros- jilof van de Sowjet-Unie een pa rade van ongeveer een half mil joen Chinezen afgenomen. In Tokio hebben 2 a 3 miljoen arbeiders een 1 mei-betoging ge houden. Zij droegen borden met zich mee, waarop aangedrongen werd op hogere lonen, kortere werktijden, sociale zekerheid en een verbod van kernwapens. In Athene wordt door 'n groot aantal arbeiders een staking van 24 uur gehouden uit protest tegen de verklaring van de Griekse minister van Arbeid, dat 1 mei voor de Grieken een werk dag is. De stakers krijgen geen loon over de uren dat zij ge staakt hebben. Dc Scwjet-minister van verde diging maarschalk Zjoekof heeft woensdagmorgen op het overvloe dig met vlaggen en spandoeken getooide Rode Plein in Moskou in zijn 1-mei rede die door radio- Moskou werd uitgezonden, ge zegd, dat de Sowjet-voorstellen over ontwapening en het verbie den van atoom- en waterstofbom men het bewijs zijn van de be doelingen der Sowjet-Unie. De „imperialisten" spannen zich volgens hem in om het Ara bische volk van andere volkeren te isoleren. „Het besluit van de regering der Verenigde Staten om Amerikaanse atoom-strijd krachten in andere landen te legeren en haar weigering om onze politiek van verbod op proe ven met kernwapens te aanvaar den, brengt het gevaar voor het Gisteren traden de bepalingen inzake de beschermde oversteek plaatsen in werking. Het was de wens van de regering, dat het Verbond voor Veilig Verkeer een krachtige propaganda voor de nieuwe voetgangersregeling zou gaan voeren op een zo breed mo gelijk front. De campagne, die terzake door het verbond werd opgezet is dan ook in overleg met de verkeersbonden en andere or ganisaties opgesteld en wordt in eensgezinde samenwerking ge voerd. Wat betreft het materiaal voor de scholen, heeft contact plaats gehad met de verschillende on derwijsdeskundigen. De campagne voor deze z.g. voetgangersregeling is opge bouwd uit twee delen, n.l. Een instructief/opvoedend ge deelte, dat zich uitsluitend be moeit met de weggebruikers op en nabij oversteekplaatsen voor voetgangers beschermd zowel als onbeschermd. Aan de politie autoriteiten is verzocht zo nodig corigerend te werk te gaan en de eerste tijd slechts dan verba liserend op te treden wanneer van flagrante overtredingen van de nog niet algemeen bekende gedragslijn sprake is. Het voor opgezette doel is, alle groepen weggebruikers in deze campagne te betrekken. Iedereen, aldus het Verbond voor Veilig Verkeer, dient name lijk op de hoogte te zijn van de nieuwe regeling. Dit geldt dus ook voor ingezetenen van ge meenten, waar het aanbrengen van knipperbollen en/of zebra oversteekplaatsen niet urgent worden gevonden, doch die niet temin de voetgangersregeling be horen te kennen. Te dien opzichte zal het Ver bond voor Veilig Verkeer een knipperbol-affiche overal in het land doen verschijnen en een spe ciale uitgave het licht doen zien, die de naam „wegwijs" draagt en op zeer grote schaal zal worden verspreid. Voorts wordt er een z.g. knip- perbol-folder in omloop gebracht voor algemene verspreiding, een knipperbol-filmstrook met hand leiding en een knipperbol-kleur- filmpje. De voetgangersfilm „Carolientje" zal overal in het land worden vertoond. De scholen vormen een spe ciaal onderdeel in deze actie. Zo zullen te beginnen met de kleu terscholen knipperbol-kleurpla- ten worden verspreid, op de G. L. O.-scholen knipperbol-tover- platen, voor de 3e, 4e en 5e klas se zal een knipperbol loop-pas en fiets-visum worden verspreid en in de 6e, 7e en 8e klasse zal de k n ipper bol-jeugd verkeerskra n t verschijnen. Op de ULO-scholen en in de laagste drie klassen van de middelbare school verschijnt de knipperbol-prijsvraagkrant, en op de kweekscholen, de hogere klassen van de middelbare scho len, nijverheidsscholen, land- en tuinbouwscholen wordt de knip- perbol-kryptekrant verspreid. Op alle scholen verschijnt tevens de voetgangersregeling in vraag en antwoord. Uitbreken van een atoomoorl g dichterbij", aldus Zjoekof. Het plein was omzoomd door grote afdelingen troepen onder bevel van maarschalk Moskalen- ko. commandant van het Mos- kouse garnizoen. Minister Zjoe kof maakte in een open auto een rit over het plein, terwijl een mi litair orkest van duizend leden marsmuziek speelde. De eigen lijke militaire parade begon di rect na Zjoekofs rede met het voorbijtrekken van groepen pant serwagens, Stalinorgels, en stuk ken geschut achter auto's. Boven het plein vlogen formaties jagers en bommenwerpers. Volgens radio-Moskou heeft de Russische vliegtuigontwerpei Toepolef bij de demonstratie op het Rode Plein bekendgemaakt, dat men thans een passagiers vliegtuig voor lange afstand bouwt, dat 170 passagiers kan vervoeren. Zjoekof zei voorts dat de defen sieve kracht van de Sowjet-Unie vergroot zal worden. Buitenlandse waarnemers ver klaarden dat de luchtschouw tij dens de 1-meiparade de grootste en indrukwekkendste is geweest van de laatste jaren. Zij voegden hier echter aan toe, dat er geen nieuwe typen vliegtuigen aan de schouw deelnamen. Een commentator van radio- Moskou verklaar de daarentegen, dat er straalbommenwerpers van een „volkomen nieuw type" hij waren. Na het overtrekken van de vliegtuigen zag men in de lucht honderden ballonnen mot de leuze: „vrede, vrede, vrede". WANORDELIJKHEDEN TE WARSCHAU Studenten van -de universiteit te Warschau en leden van de Poolse arbeiders militie zijn gis teren in de Poolse hoofdstad slaags geraakt, omdat leden van de arbeidersmilitie niet waden toestaan, dat de studenten een spandoek in de 1-meiparade uit droegen met de leuze: „Wij wil len geen afgestudeerden zonder werk worden". Volgens de man nen van de militie hadden partij functionarissen deze leuze niet goedgekeurd. De studenten wilden echter het gewraakte spandoek toch mee dragen, waardoor het tot een handgemeen kwam met de arhei- dersmilitie. Aan de ongeregeldhe den werd een einde gemaakt dooi de beroepsmilitie. MEER BEWOLKING In het grootste deel van ors land werd woensdag voor het grootste deel van de dag het weer bepaald door een rug van hoge druk, die in zuidelijke richting over ons land trok. Het weer was dan ook overwe gend zonnig maar op lucht, die van oorsprong polair was. liet geen hogere maximumtemperatu ren dan 15 graden, gemeten in Noord-Brabant, toe. De rug was een uitloper van een hogedrukgebied dat met een luchtdrukwaarde van 1036 mb ten westen van Ierland lag. Aan de noordoostflank van dit hogedruk gebied drong vochtigere lucht het Noordzeegebied binnen. De voor ste begrenzing van deze lucht, een warmtefront, gaat vergezeld van een brede bewolkingzone. die woensdagmiddag reeds het noor den van Nederland bereikte. Vandaag bevinden wij ons ge heel in de vochtigere lucht. Er zal dan ook minder zonneschijn zijn, maar in de aangevoerde lucht, zijn, zonder zon, toch de temperaturen ongeveer gelijk aan die van woensdag. De wind zal zwak tot matig zijn en hoofdzake lijk tussen noordwest en noord zitten. medegedeeld door het K. N. M. 1. te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Minder zon. Overdrijvende wolkenvelden, maar geen regen van betekenis. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tus sen noord en noordwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. VRIJDAG 3 MEI. v.m. n.m. Breskens 3.46 4.12 Terneuzen 4.21 4.47 Hansweert 5.01 5.27 Walsoorden 5.11 5.31 ZON MAAK op onder op ender Mei. 2 5.11 20.08 6.42 23.02 3 5.09 20.10 7.36 23.54 4 5.07 20.11 8.40 5 5.06 20.13 9.51 0.39

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1