Uit de Provincie DIEFSTAL KERKNIEUWS Koninklijke onderscheidingen te Temeuzen Beroemd als Jilmsterren EenongEzondïeven? Ie mm maar jaloers als feeksen Bijeenkomst van Indonesische militaire leiders en provincia gouverneurs AGENDA TERNEUZEN. A.XEL. OOSTBURG SLUISKIL AFSCHEID Ds. G. JANSMA TE ZAAMSLAG GROENENDIJK. AFSCHEID Ds. J. HOMAN TE HULST. AFSCHEID Ds. J. B. VAN BORK TE RETRANCHEMENT. parfum hakende, DE VERENIGING „KINDERZORG" TE MIDDELBURG. De vereniging „Kinderzorg" te Middelburg heeft uitbreidings plannen. Het is echter niet de bedoeling een groot nieuw te huis te bouwen. Te spoedig dra gen de kinderen, die hierin wo nen, het audium „Kinderzorg- kind", iets dat door de nieuwe richting in het werk van de kin derbescherming al jaren geleden is losgelaten. Daarom zal de in tegratie in de stad-tehuizen met een kleine capaciteit, waardoor de kinderen zich een „gezin" tussen de andere gezinnen voe len worden doorgezet. De nieuwe inzichten hebben er t-oe geleid, dat de vereniging „Kinderzorg" iets gaat bouwen een opvangcentrum annex doorgangshuis dat hiermee seheei strookt. Het zal bestaan jut een woning voor het leiding gevende echtpaar met aan weerszijden een vleugel, waar door het geheel een karakter krijgt van een bungalow. Dit moderne bouwwerk zal verrijzen in Serooskerke (W.). Elke vleu gel zal plaats bieden aan vijf kinderen. Er bestaat goede hoop, dat de goedkeuring spoedig af komt. Ook gaan de gedachten van Set bestuur van „Kinderzorg" -,iit naar een apart jongenstehuis. Dit zou dan een tehuis voor wer kende minder-volwaardigen kun nen worden. Concert op de Markt. Ter gelegenheid van de Natio nale feestdag zal de „Harmonie Temeuzen" hedenavond om 8 ïeut op de Markt een concert ge ven. Hierna zal een muzikale wandeling door de stad worden gemaakt. Geslaagd. Aan de Middelbare Rijksland- oouwsohool te Dordrecht slaagde «x>r het einddiploma de heer J. i. Oggel, alhier. renners kozen het hazenpad en namen een voorsprong. Het wa ren Tel uit Zaandam, Hoopman uit Zaandam en Van Aer uit Haarlem. Deze drie renners na men een kleine voorsprong. Tel won hiervan de spurt. Giessen, die als vierde eindigde had op de eindstreep bijna de weglopers in gehaald. Hij had hier nog slechts 20 meter achterstand. Van de kop groep regelde De Graaf de spurt. Ie S. Tel, Zaandam, 65 km in 1.35 uur; 2e Hoopman, Zaandam; 3e Van Aer, Haarlem; 4e op 20 meter Giessen, Rotterdam; 5e 100 meter Jansen, Nooddorp; 6e De Graaf, Rotterdam7e Linders, Roozendaal; 8e Beers, Rotter dam; 9e Van Leeuwen, Rotter dam; 10 Schrauwen, Ossendrecht. Toneeluitvoering in het kader van het Zeeuws Landjuweel. B. B.-oefening te Aardenburg besproken. In Pro Rege te Oostburg kwam ie West Zeeuws-Vlaamse Dienst Sociale Verzorging, toegevoegd jar de B. B„ bijeen, om de oefe ning welke te Aardenburg is ge houden, te bespreken. Mej. is. Bos, het hoofd der dienst, heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder de heer W. I Catsman, het nieuwe Kring- hoofd der B. B. voor W. Zeeuws- VJaanderen. Uit de bespreking van de oefe ning bleek, dat er juist van de oefeningen veel te leren valt. Versehïlleitde opdrachten werk- ren dë 50 dames tezamen uit. als ijet onderbrengen van grote aan- ïdlen vluchtelingen, de speciale zorgen die bejaarden nodig heb ben. terwijl het juist deze men- len zijn, die naast de extra zorg m moeilijk van het'bedreigde ge aïed, waar zij hun hele leven door Jnachten, kunnen scheiden. Ook het onderdak brengen in tijd van tioori van grote aantallen schohe oen, jongeren in het algemeen dus- vraagt speciale voorzienin Krlnghoofd der B. B.. de heer W I. Catsman werd vervol gens aan de dames voorgesteld De heep Catsman hoopte dat hi; evenais zijn voorganger op een prettige samenwerking mei de I>. S. V. mocht rekenen, en verze kerde van zijn kant de dames van alle mogelijke medewerking. De «enst Verzorging is in het B. B werk een onmisbare schakel Besloten werd in' september weer een massale oefening te touden, daar juist deze avonden w>oi het onderling contact van zulk groot nut kunnen zijn. In het kader van de wedstrij den voor het Zeeuws Landjuweel heeft de plaatselijke R.K. toneel vereniging „Sempre Avanti" za terdag en zondag haar uitvoerin gen gegeven. Zoals te verwach ten was waren de uitvoeringen tot in de puntjes verzorgd en hebben vele toneelliefhebbers kunnen genieten van een hoog staand spel dat met de nodige charme voor het voetlicht werd gebracht. De beroepsregisseur Herman Bruggen heeft met „Duet voor Twee Handen" door Mary Hayly Bell zeer hoog ge grepen. De geringe rolbezetting, het stuk wordt gedragen door vier gelijke rollen, heelt aan de twee acteurs en actrices bijzon der hoge eisen gesteld. Door heel het stuk heen voelt men de geest van de man die we gens moord, onschuldig ter dood werd veroordeeld en gehan gen. Al de personen die hier op treden heeft hij tijdens zijn leven gekend, behalve de dichter Step- han Cass,, die door toedoen van de chirurg Edward ^grclet, de handen van de veroordeelde heeft overgenomen toen hij de zijne bij een ongeluk verloor. Het is juist van deze persoon dat de rusteloze geest van de dode dwingend bezit heeft genomen, hem omwoelt en opjaagt om alzo de ware dader tot bekentenis te dwingen en te treffen. Het decor, vervaardigd door ir Marvin en voorstellende een 19e eeuws kasteel was een juweel tje. De grime werd verzorgd door de heer Van Pamelen. Zondagavond waren ter beoor deling van het stuk aanwezig de teren Frits Bloemkolk uit Am sterdam en Jessel Jongsma uit Den Haag die de jury vormen van het Zeeuws Landjuweel. Met groot succes heeft Sempre Avanti haar plaats van vorig jaar verdedigd en hopelijk verbeterd Aan de jury een niet gemakkelij ke taak om een -oordeel te vellen over het spel en prestaties van de vele mededingende toneelver enigingen. NED. HERV. KERK In de geheel bezette Ned. Herv. kerk heeft zondagnamiddag ds. G. Jansma in tegenwoordigheid van vele predikanten uit geheel Zeeuws-Vlaanderen, en afgevaar digden van kerkgenootschappen afscheid genomen van de gemeen te. Nadat ds. Jansma het votum had uitgesproken, werd gezongen Ps 80 1 en 11, en volgde als Schriftlezing 't Evangelie van Jo hannes, hoofdstuk 4, vanaf vers 27 hetwelk werd beantwoord door het staande zingen van Gez. 231. Ds. Jansma vroeg hierop de voorbede der gemeente voor een overledene en ging voor in gebed. Vóórdat de scheidende predikant zijn prediking begon, werd ge zongen Gez. 115. Tot tekst van zijn afscheidspre- diking had ds Jansma gekozen Joh. 4 35 „De velden zijn wit om te oogsten..." Ds Jansma verwelkomde de aanwezigen en speciaal het dage lijks bestuur der burgerlijke ge meente de talrijke predikanten uit Zeeuws-Vlaanderen, en col lega's en afgevaardigden van andere kerkgenootschappen te Zaamslag, en zelfs uit Wierden, één van zijn vroegere standplaat- van Oranje Nassau, waarna hij de hoge onderscheiding op de toga van ds Jansma spelde. Diep getroffen door deze onder scheiding sprak ds Jansma zijn dank uit aan H. M. de Koningin. Achtereenvolgens werd nu het woord gevoerd door ds Pennings namens het breed modenamen van de provinciale kerkvergade ringen. Ds Eijgendaal voerde het woord namens de Classis IJzendijke. Hij bood ds Jansma als oud-praeses der classis een bedrag van 1000 aan, die te zijner ere door de Her vormde gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen was bijeengebracht en bestemd voor de Hervormde gemeente van Waterlandkerkje. Ds. Jansma overhandigde hier na dit geschenk, bestemd voor de restauratie van de Herv. kerk te Waterlandkerkje aan ds. Berg sen. Hij wees er op hoe in de bijna 7% jaar dat hij in Zaamslag het Evangelie heeft bediend, welke tijd is omgevlogen, er een hechte band is gelegd van grote vriend schap, die vooral tot uiting kwam in de moeilijke en zware tijd, die ook hem niet bespaard is geble- ven. Ds Jansma bracht vervolgens in hartelijke bewoordingen dank aan de heer en mevr. Trimpe, het gemeentebestuur van Zaamslag, de vertegenwoordigers der kerk vergaderingen, het breed mode- ramert der -Olassis IJzendijke, de collegaé uit? de Ring, vertegen woordigers van andere kerkge nootschappen te Zaamslag, de hulpprediker de heer Heijboer en zijn echtgenote, kerkvoogden, notabelen, ouderlingen en diake nen, het bestuur van het rusthuis, de koster der kerk, concierge van het verenigingsgebouw, klokken luider, de organisten en tenslotte de gehele gemeente. Ds Pennings uit Axel, werd als consulent Gods kracht, wijsheid en genade toegewenst. Hij besloot met de woorden: Ik ga heen, maar de reis gaat ge meenschappelijk voort. God ze- gene en behoede U allen. Hierna werd ds Jansma toege sproken door tal van sprekers. Burgemeester Trimpe zijn grote waardering uitsprekend over de zegenrijke arbeid van ds Jansma in de gemeente Zaamslag, deed vervolgens de mededeling dat het H. M. de Koningin behaagd had de scheidende predikant te benoemen tot Riddër ire dë Orde sma. Ds Van der Vlugt sprak ds Jansma toe namens de Ringpre. dikanten. Namens de Chr. Geref. Kerk te Zaamslag werden harte lijke afscheidwoorden gesproken door ouderling Durinck. De heer Heijboer betuigde me de namens zijn echtgenote zijn dank voor de grote vriendschap en hartelijkheid op de pastorie van ds Jansma ondervonden. De voorzitter van het college van Kerkvoogden, de heer J- W. Kusee, en ouderling Comelissen spraken resp. namens kerkvoog den en notabelen en namens de kerkeraad met grote waardering over de grote werkkracht en toe wijding van ds Jansma. en wens ten hem op de verdere levensweg Gods geleide toe. Tenslotte sprak ds Pennings als consulent de gemeente toe. Hij sprak de hoop uit, dat de Her vormde Gemeente van Zaamslag er spoedig in zal slagen een eigen predikant in haar midden te heb ben. Nadat ds Jansma alle sprekers en de diverse afgevaardigden dank had betuigd en afscheid had genomen van alle ingezetenen van Zaamslag zong, een zang koortje onder leiding van mej Reijnhout een door ds Jansma ge kozen afscheidslied. Na het gezamenlijk zingen van Gez. 112 en het uitspreken van het dankgebed door ds Jansma werd de kerkdienst besloten met het zingen van Ps 72 2, 8 en 11. Van de gelegenheid om met een handdruk van ds Jansma af scheid te nemen werd door zeer velen gebruik gemaakt. voor de steeds ondervonden ka meraadschap en samenwerking. De president-kerkvoogd, ouder lingen en diakenen werden even eens in hartelijke bewoordingen dank betuigd voor de ondervon den steun bij zijn arbeid. Verder richtte hij het woord tot de kos ter, de organiste en de leiding van de zondagsschool, het jeugd werk, de vrouwenvereniging en de meisjesclub. Tenslotte richtte hij het woord tot ds. Verbeek uit Hontenisse, die het consulentschap zal waar nemen. Burgemeester Lockefeer wees in zijn afscheidswoord op de goe de verstandhouding tussen de scheidende predikant en het ge meentebestuur en wenste hem in zijn nieuwe standplaats een vruchtbare arbeid toe. Ds. Eijgendaal en ds. Van der Vlugt betuigden hun spijt over het vertrek van ds. Homan en wensten hem op zijn verdere levensweg Gods zegen toe. De scriba van de kerkeraad, de heer Op 't Hof, betuigde de schel dende predikant zijn dank voor de prettige samenwerking, waar na ds. Verbeek, als consulent het woord richtte tot de gemeen te. Zoals onze lezers in een uitvoe- de orde van Oranje-Nassau te Breda werd opgespeld door de divisie commandant van het wa- rig bericht elders in dit blad reeds hebben gelezen, werden tal van stadgenoten gisteren verrast en verblijd met een koninklijke onderscheiding ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. Koningin Juliana. Advertentie Nieuwelingenwedstrijd. Door de- wielerclub te Klooster- zande -Groenendijk werd een wedstrijd ingericht voor nieuwe lingen op het parcours te Groe nendijk De belangstelling der sportliefhebbers hiervoor was zeer groot. Ook het aantal ver trekkers was zeer groot <41 nieuwelingen. EDw wedstrijd liep over 10 ron den Reeds van in 't begin deden zich schermutselingen voor Omstreeks 1852 wekte een zeke re Miss Ella grote sensatie. Zij was 'hogeschoolrijdster en pres teerde het, balancerend op de rug van het paard, achtereenvol gens door 50 hoepels te springen. Ook in het maken van salto-mor- tales deed zij niet onder voor de meest ervaren ruiteracrobaat. Kaetchen Renz, Kaetchen Cam' sn alle andere vrouwelijke be roemdheden die het nooit verder dan 20 hoepels hadden gebracht, verbleekten op dit bericht. En zie: dc afgunst deed wonderen. Na korte tijd presteerden alle dames hetgeen tot dusver onmogelijk werd geacht: zij sprongen door meer dan 50 hoepels en draaiden, licht als 'n veertje, salto's alsof het niets meer was. Toen echter deed Miss Ella van zich spreken op een manier die niemand ooit vermoed kon hebben... Zoals wij reeds meldden werd aan ds. J. Homan, Ned. Herv. pre dikant te Hulst, wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd, door de provinciale kerkvergade ring in Zeeland met ingang van 1 mei eervol emeritaat verleend. Ds. Homan werd in 1891 gebo ren en op 6 september 1919 be vestigd als predikant bij de Bel gische Christelijke Zendingskerk te Oostende. In 1928 vertrok hij vandaar naar Brussel en in 193S naar Antwerpen. Om gezondheidsredenen moest ds. Homan zijn arbeid in het Vlaamse werk neerleggen. Op 29 februari 1948 werd hij predikant te Huizinge Gron. en op 11 februari 1951 deed hij in trede bij de Ned. Hervormde ge meen te te Hulst.. Zondagmorgen heeft ds. Homan afscheid genomen van zijn ge meente. Deze dienst werd bijgewoond In de middagdienst van zondag j.l. nam ds. J. B. van Bork, Ned. Herv predikant te Retranche- ment', afscheid van zijn gemeen te. Na de gewone dienst, waarin de scheidende predikant preekte over Lukas 24 35, kregen ver scheidene personen gelegenheid ds. Van Bork toe spreken, waar bij duidelijk bleek, dat zijn ambts periode te Retranchement voor de gemeente een vruchtbare tijd is geweest, waarop met voldoe ning kan worden teruggezien. Ook aan mevr. Van Bork werd dank gebracht voor haar aandeel in het kerkelijk werk en voor de gastvrijheid, waarmee de kerke lijke groeperingen steeds in de pastorie ^werden ontvangen. Achtereenvolgens spraken: de ouderling J. A. Hennekeij namens kerkeraad en kerkvoogdij, ds. L. S. Blom uit naam van de Classis IJzendijke, de P. C. V. H., het Convent van Vrijz. Predikanten, de Prov. Vereniging van Vrijz. Hervormden in Zeeland, de redac tie van ,.De Veerboot", de V. I R. O. en als collega. De heer Henry uit Aardenburg' sprak namen de Combinatie van Zes, burgemeester J. A. Leen- houts namens de burgerlijke ge meente ds Q. de Vrie uit naam van de Vrije Evangelische Ge meente en ds. L. P. Groenveld als consulent. Tot slot kwamen vele kerkgan gers met een handdruk persoon lijk afscheid nemen van ds. en mevr. Van Börk. De heer L. F. du Bois, inspec teur der Nederl. Spoorwegen, die benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, heeft deze hoge onderscheiding in ontvangst mogen nemen ten kantore dier maatschappij te Breda. Mej. A. J. van Dixhoorn, oud hoofdemploye rer P. T. T-, werd onderscheiden met de zilveren eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Aan de heren P. A. de Doelder en F. S. Goedhard, die resp. be giftigd werden met de gouden en bronzen eremedaille der Oranje Nassau-orde, zijn deze onder scheidingen uitgereikt op het kan toor van de Rijkshavenmeester door ir. De Vlieger, ingenieur le klasse van de Rijkswaterstaat te Terneuzen. De overige gedecoreerdten zagen zich de verkregen onderscheidin gen opgespeld door de burge meester van Temeuzen, ntr, P. Tellegen, die hen allen hartelijk gelukwenste met de bijzondere eer die hun op deze dag te beurt was gevallen. Op het bedrijf van de firma J. den Hamer kwam burgemeester itir Teilegen de zilveren ereme daille der Oranje-Nassau-orde op spelden bij de bedrijfschef van deze firma, de heer J. van Dron- gplen, terwijl te Sluiskil de oud- commandant van de brandweer, de heer C. H. A. Vermeulen, door de» burgemeester de zilveren ere medaille op de borst werd ge speld'. Ook het wapen der Koninklijke Marechaussee te Terneuzen ge noot de eer ener eervolle onder scheiding in de persoon van de heer M. van der Moere, adjudant onderofficier bij genoemd wapen alhier, die de gouden medaille met de zwaarden verbonden aan pen der Koninklijke Marechaus see, overste Thijssen. Bij de drukkerij van de firma P. J. van de Sande, waar in de loop der jaren reeds zovele jubilea zijn gevierd, waren drie leden van het personeel voor een koninklijke onderscheiding m aanmerking gekomen. De heer A. P. van Hecke, die rèeds eer der de bronzen medaille had mo gen ontvangen, kreeg thans bij bevordering de zilveren medaille. Deze viel eveneens ten deel aan de drukkerij-chef dé heer J. J. Pauw. die dezer dagen na ruim 52'.jaar trouwe dienst het bedrijf, waarin hij zolang zijn beste krach- tem heeft gegeven, gaat verlaten.. CHR. GEREF. KERK Bedankt voor het beroep naar Zaamslag door Ds. E. Vénema te Maassluis. U leest erover in het enige Ne derlandse Circusboek „De Bonte Droom van het Circus", dat u méévoert achter de schermen- De circuskenners J- van Doveres en Fred Thomas schreven het: een féést van verhalen en leuke pen- leden van de gemeenteraadatge- Velen leiden ee» ongeiond: onnatuurlijk, teven. Gevolgen slappe werking der orga nen. onzuiver btoed. verstopping. Daar. door onstaan moeheid, hoofdpijn; puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee geelt het lichaam zijn natuurlijke werking ïecug Verkrijgbaar bij apotheker of drogisf f 1 80 pei groot pak. voldoende voor ntaanden. Gruwelijke dierenkwelling In de Maasbrese bossen nabij Blerick werd door een landbou- werd een herdershond aangetrof fen, die met een strop om de nek aan eert boom was opgehangen. Het dier was echter niet dood. Doordat de hond geprobeerd had zich los te maken, was de strop 8ver zijn kop geschoven en juist boven de ogen aangetrokken. Het dier stond met de achterpoten op de grond en moet volgens des kundigen ongeveer vijf dagen zo gehangen hebben. Bij onderzoek bleek de hond itehalve verwondingen aan hals, neus en oren ook nog een zware longontsteking te hebben. De po litie heeft de hond naar het kin- dM-ontspanningsoord „Ons Bui ten" gebracht, waar padvinders de zorg over het beest op zich hebben genomen. Onder dé-naam' „Scout" hebben zij de hond bij de troep geadopteerd en dank zij hun goede zorgen zal het dier het er nog wel levend van af brent g en door burgemeester A. L. S. Locke- 1 leer, wethouder J. D. J. Martens, ekeningen en prachtige kleuren platen. Voor slechts, 2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboter-le verander. of per- brief (kaart) bestellen hij' het Kantoor „Roomboteraibum Postbus 47. Den Haag. Vermeld vooraf duidelijk uw naam en volledig adres. krijgt het album dan per omgaand toe gezonden, onder rembours. De bijbehorende plaatjes ontvangt u GRATIS voor rijksbötermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag vaardigden van de classis IJ Zen dijke en van de ring Terneuzen. Ds. Homan had als tekst van zjjn afscheidsprediking gekozen Openbaring 2 10 „Zijt getrouw tot in de doodi en Ik zal u geven de kroon des, levens." Na de beëindiging hiervan bracht ds. Homan dank aan de burge meester voor de goede verstand houding welke hij steeds van de zijde van het gemeentebestuur heeft ondervonden, vervolgens dankte hij de praeses. van de clas sis, ds. Eijgendaal van Hoofd plaat, en de praeses van de ring ds. Van der Vlugt van Terneuzen Indonesische' militaire leiders en provirariale gouverneurs heb ben. twee- dagen te Djakarta over politieke en economische vraag stukken beraadslaagd. Na afloop der besprekingen werd zondag avond' j.l. een verklaring uitge- Door J. FLETCHER 10) Nadruk verboden. „Nu er een ontsnapping die beslissend was voor de einduitslag. Drie DINSDAG 30 APRIL. TERNEUZEN: Luxor Thater, A uur: „Love me Tender'. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De Koning i en de Piraat". I HOEK: Café ,,'s Lands Welva- ren", 3 uur: Openbare aanbe- steding maken van een uit wateringssluis met bijbeho rende werken in de Noord- j dijk. WOENSDAG 1 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Love me Tender".' Grand Hotel „Rotterdam", Z30 en 8 uur: Modeshow SAS VAN GENT: Olympia- Tbeater, 8 uur: „De Koning en de Piraat". en toen?" zei Packe. „Dit en het is van het hoog- -„te belang. Zodra ik de geur van had sneller dan ooit tevoren in m'n leven. En nu laten we nu even wachten of de kellners alles binnen gebracht hebben en dan zal ik je iets vertellen, wat je meer zal verbazen dan al hetgeen je nu reeds gehoord hebt." Packe* wachtte en dacht met verwondering aan de vrouw, die hij zo juist nog met zo'n grote levendigheid tegen haar gezellen had zien praten, toen zij het met zonlicht overgoten plein oversta ken. Zij was een mooie, een aan gename vrouw: het type, dat dooi alle mannen wordt bewon derd, door het geopende venster had tiij de klank van haar hel dere stem en vrolijke lach opge vangen. Was hei mogelijk dat zo'n vrouw een dief kon zijn: dat zo'n vrouw kon stelen in het huis»! waar zij de gast was; dat zij kon laahen en schertsen, terwijl zü de gastvrijheid zo misbruikt had Indien dit inderdaad zo was, dan waren in de menselijke natuur mysteries, meer gecomplimeerd I t meeste grote misdaden der laat ste jaren," vervolgde Scraye. „Maar ik zal je nu gaan vertel len over iets, dat je niet weet en waarover nog nooit geschreven werd. Je zult verbaasd zijn te ho- dai gedurende de laatste van intrige en misdaad; mis schien stond hij voor de ontdek king van een dier mysteries? En plotseling dacht hij aan Jimmie Trickett, de prac-tische, de op rechte en fantasieloze, die nu on getwijfeld zijn gezonde eetlust voldoening schonk met koude roastbeaf en bier en hij lachte „We zullen verder gaan," zei Scraye, toen de kellners hen al leen hadden gelaten. En zoals ik je reeds zei, Packe, ik denk dat je meer verrast zult zijn bi het horen van wat nog komt, dan van wat je reeds weet. Ik zei dan, dat ik vanmorgen snel nadacht. Dat deed ik heus. Dal denken was evenwel niet zozeer het stel len van een denk-act als wel het weer in herinnering roepen van zekere feiten. Nu, kijk eens aan. ik durf wedden, dat jij, als be roepsverteller van misdadige ge schiedenissen, regelmatig.en zeer nauwkeurig de kranten nakijkt om op de hoogte te blijven van de moorden en inbraken en der gelijke? Packg bevestigde de waarheid van deze woorden niet een kort knikje. „En dus voel jij je, bij wijze en v reem'der dan in de wereld! van spreken, verwant aan de ren, drie jaar dp diefstallen in de gro te lijn ontegenzeggelijk het karak ter dragen van die, welke gister avond op Scraye werd begaan. „Je bedoelt van erfstukken en dergelijke?" vroeg Packe. „Juist. Erfstukken en derge lijke. Dit is een feit, hoewel, zo als ik zei. het niet bekend is aan het grote publiek. Integendeel, er zijn slechts een paai' mensen, die het weten. Daar is het geval van het étui met dc wondermooie miniatuur van Mary, de koningin van Schotland, dat sinds James de Eerste in handen was van de familie vaipde graaf van Strath- donan. Men beweert, dat de eer ste graaf di'ev familie het als, ge schenk kreeg van koning James Dit étui Verdween op de meest geheimzinnige wijze. Nooit werd er meer iets van gehoord. „Werd er een onderzoek inge steld?" vrojég Packe. „Wacht éven. dat zal ik je da delijk vertellen. Laat mij even verder gaan met de opsommin van misdaden. Eoh ander geval was de' geheimzinnige verdwij ning van Shakespeare's eerste folio uit de bibliotheek van lord Diltower. Dat is' ongeveer vijf tien maanden geleden. Weer een ander was "de verduistering van éen bijzonder mooi exemplaar van Meissonier's werk een kiein schilderij van ongeveer een voet in het .vierkant dat gesto len werd uit de zalen van sir Ralph Curtis Wyatt, ongeveer een jaar geleden. Zoals je ziet, Packe. in deze gevallen zijn het steeds kleine stukken, die gemak kelijk weg te nemen zijn en die bi.j tijas zonder veel moeite ver borgen kunnen worden. Nu heb ik je drie voorbeelden gegeven. Ik zal je er nog een geven voor we terug komen op die, welke mijzelf betreft. In hel afgelopen voorjaar bracht ik enige dagen door bij de heer Godenham in Worcestershire, ik weet niet of je hem al of niet kent, maar hij is een groot verzamelaar van an tiquiteiten. curiositeiten en aller lei voorwerpen van waarde. Hij was de eigenaar van een prach tige, in juwelen gevatte, kelk. die, volgens eerste klas experts, be hoord had tot de Gratonbury Ab dij en dateerde uit de tijd van de Heilige Dunstan. Die kelk ver dween, toen ik daar in huis ver bleef. En luister goed! ik herinnerde mij vanmorgen, dat de dame. die we nu aanduiden onder de naam van mevrouw X, eveneens lid was van het gezel schap, dat toen op Godenhams buitengoed verbleef. Wat zeg je daarvan, Packe?" „Wat ik zeg?" antwoordde Packe. „Ik zou graag weten wat Godenham zei over.die diefstal?" geven, waarin eeni beroep, op de regering wordt gedaan „scherper toezicht op de werkzaamheid van vreemdelingen in de politieke, economische en maatschappe lijke sectoren uit te oefenen, dit teneinde buitenlandse ondermij nende handelingen te bestrijden". Volgens de verklaring is over eenstemming bereikt over het vraagstuk van zelfbestuur voor de provincies. Over de mate van «-i i.„i„li, n^»»nnHor1 iilz (Wordt vervolgd.) zelfbestuur, die elk afzonderlijk gebied zal genieten, zal overleg worden gepleegd door de centrale regering en het bestuur van het betrokken gebied. „De regering heeft haar be sprekingen over het pp recht vaardige basis verstrekken van gelden aan de provincies reeds beëindigd", aldus de verklaring, waaraan wordt toegevoegd „de huidige stand der Indonesi sche financiën stemt niet tot ver heugenis". De militaire leiders en provin ciale gouverneurs verzoeken de regering in de verklaring voorts „een beter bestuur te voeren, ambtenarij tegen te gaan, zui nigheid te betrachten bij het ge bruik van staatsgelden en krach tige maatregelen te nemen tegen knoeierijen en smokkelarij". De bijeenkomst werd door alle provinciale gouverneurs bijge woond. Zij was de eerste sinds het begin, in december j.l. van t geschil tussen de provincies en de centrale regering, dat uitein delijk tot dc val van de regering- Sast roamidjojo leidde. In het begin van de afgelopen week is van Indonesische rege ringszijde medegedeeld dat het leger- de taak op zich heeft geno men van het verstrekken van vergunningen, om, hyt land weer binnen te komen, aan in Indomv sië werkende vreemdelingen, die voor korte tijd naar het buiten land wensen te vertrekken. De heer P. J. van Gejderen, die juist een jaar geleden zijn gou den jubileum op de drukkerij; heeft gevierd, ontving de bronzen ere-medaille van de Oranje-Nas sau-orde. Maandagmorgen heeft de bur gemeester de onderscheidingen ten huize van de heer Van de Sande persoonlijk opgespeld. De gedecoreerden hadden voor deze plechtigheid vergezeld van hun echtgenoten plaats genomen in de grote woonkamer in tegen woordigheid van de directie, de redactie en het hoofd van de ad ministratie. In hartelijke bewoordingen richtte de burgemeester zich tot de drie zo eervol onderscheiden personeelsleden, waarbij hij spe ciaal de nadruk legde op de goede verstandhouding die in het druk kersbedrijf van de firma Van de Sande heerst, hetgeen duidelijk blijkt uit het feit, dat de gedeeo reerden ieder langer dan vijftig jaar in dienst zijn van deze firma. De heer I. van de Sande bracht uit naam van de drie gedecoreerde personeelsleden dank aan H. M. de Koningin voor de verleende onderscheidingen eh aan de bur gemeester voer de medewerking in déze verleend. Hij zeide het als een grote eer te beschouwen voor het bedrijf, dat drie leden van het personeel als waardering voor tientallen jaren, lange arbeid deze onderscheiding hebben mogen ontvangen. Ook hij wenste de gedecoreerden, alsmede hun echt genoten van harte geluk en sprak de hoop uit, dat ze hun medailles nog vele jaren als een blijvend aandenken zouden mogen dragen. Hij wees er op, dat dez.e bijeen komst tevens het afscheid be tekende van twee der beproefde krachten van het bedrijf, n.l. de heren Pauw en Van Hecke, die na 52 en 53 jaar ononderbroken arbeid in dienst van de firma P. J. van de Sande, thans het ogen blik gekomen achten hun welver diende rust te gaan nemen. Na het officieel gedeelte van deze bijeenkomst bleef het gezel schap nog geruime tijd bijeen, tal van herinneringen uit vervlo gen jaren werden opgehaald. Het zal in de hedenmiddag in de achterzaal van ,,'s-Lands Welva ren" te houden receptie de drie eervol onderscheiden typografen stellig niet aan belangstelling ont breken. COOP. VRUCHT EN V EILIN G „ZEEUWKCH VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 29 april. GROENTEN. Por 100 stuks: Sla A f 11 14, B 8- - 11. Por stuk: Bloemkool A 65 71 ct, B 55 64 ct, C II 45 46 ct. Por lros: Peen 61 etRadijs 9 ct. Por kg: Prei 10 '23 ct; Spinazie 8% -:22 ct; Rabarbei' 36 ct. FRUIT, 'i: Pér. kg. Appel; Jonathan-F 23— 27 ét'. :i-, -

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2