de Koninklijke onderscheidingen Von Brentano over jongste Sowjet-nota e conventie te Straatsburg ondertekend Wrijving tussen Honduras en Nicaragua Overhandiging nota'svan E.E.G.-landen in Moskou Wegenaanleg en bestedingsbeperking De Britse strijdkrachten HET WEER Minister Selwyn Lloyd over de atoomproeven WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 30 APRIL 1957 12e Jaargang Nr 4051 VLAGGEN OP 5 MEI Onderhandelingen tussen Mao Tse Toeng en Tsjiang Kai Sjek DE FRANSE SPOORWEGSTAKING Zeeland is goed vertegenwoordigd ■q wq VOOR vrEëdzame REGELING VAN GESCHILLEN Chicago Tribune: „Stëait jj&ji van oorlog in Honduras" Raad van Europa Dehousse herkozen als voorzitter Denemarken en de Amerikaanse raketten De nieuwe Sowjet-nota aan West-Duitsland NOODWEER IN TEXAS Hoessein terug in Jordanië FraïiKenng Tij abonnement: rerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2.— per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties): 5 regels 1,—. Tedere regel meer 20 ct. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Op zondag 5 mei. bevrijdings dag. zal van de overheidsgebou wen de vlag worden uitgestoken zonder de oranjewimpel. De VVestduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brentano, heeft, maandag ontkend, dat de bondsregering van plan is haar strijdkrachten met kernwapens uit te rusten. Hij deed dit op een persconferen tie» te Bonn, waar hij namens de regering een verklaring aflegde naar aanleiding van de jongste •nota van de Sowjet-l nie, waarin de Sow jet-regering de bondsrepu bliek had gewaarschuwd voor het „verschrikkelijk gevaar" dat zij rnu to pen, als zij haar strijd- kraehten met atoomwapens zou uitrusten of Westelijke mogend heden zou toestaan, kernwapens op haar grondgelried te statione ren. Minister Von Brentano ver klaarde, dat West-Duitsland bij de Parijse verdragen zich verbon den heeft, geen atoom-, biologi sche en chemische wapens te ver vaardigen. Ten aanzien van de Sowjet-re- gering, dat de bondsrepubliek haar grondgebied heeft aangebo den voor het stationeren van kernwapens van de Westelijke mogendheden, merkte de minis ter op, dat de Westduitse rege ling niets eenzijdig heeft aange gaan. De Navo-landen vorfrien !n eenheid, waarvan het grondge" bied gezamenlijk wordt verdfe* dtgd, aldus Von Brentano. De beschuldiging, dat West- Duitsland het voornaamste wa pendepót van Europa is gewor den en de voornaamste basis van ie Navo, noemde de minister „volkomen onbegrijpelijk". Vol gens hem zal de bondsrepubliek logen- het-einde van- het 'jaar vijf divisies 'voor de, Navo beschik baar* hebben, waardoor deze or ganisatie in totaal over twintig divisies zal kunnen beschikken. Daartegenover zijn in Oost-Du its- land 400.000 RussiÉ$k militairen, ongeveer 8000 tanks, omstreeks 1500 vliegtuigen en 1^0.000 man van het Oostduitse volksleger. Bovendien beschikken,de'"met de Sowjet-Unie verbonden landen over 75 divisies,; terwijl do Sow jet-Unie een leger van 153' divi sies en ongeveer 20.000 vliegtui gen, alsmede ruim 500 duikboten bezit, aldus Von Brentano. Naar aanleiding van de Russi sche vet klaring, dat West-Duits- laatl het enige Europese land is dat grenswijzigingen wenst, zei de minister dat het de Sowjet- Unie is, die met geweld grenzen heeft veranderd. De bondsrepu bliek had deze nieuwe grenzen niet erkend, maar zij zou niet met geweld de oude toestand herstel len. Slechts dank zij de Navo kon worden voorkomen, dat het met geweld tot stand brengen van grenswijzigingen ten bate van Rusland en de hiermee verbon den Staten voortduurde, aldus Von'Brentano. De Westduitse sociaaldemo cratische oppositie heeft maan dag de Sowjet-nota „een nieuwe waarschuwing waarschijnlijk de laatste", genoemd. Als men deze waarschuwing in de wind zou slaan, zou „definitief de mo gelijkheid tot heropening van het internationale overleg over de hereniging van Duitsland worden uitgesloten", aldus de socialisten. Hun leider, Erich Ollenhauer, verklaarde: „De bondsregering heeft op een slechte nota van de Sowjet-Unie een slecht antwoord gegeven", i Volgens een correspondent van de Engelse „Times" in Tokio zijn naar alle waarschijnlijkheid ge heime besprekingen aan de gang tussen de staatshoofden van com munistisch China en nationalis tisch China. Mao Tse Toeng en Tsjiang Kai Sjek, over de „ver eniging" van Formosa met China. De Franse premier, Mollet. heeft maandag aan het spoor wegpersoneel beloofd dat een werkcomité, samengesteld uit vertegenwoordigers van de vak bond. directie en regering, op korte termijn hun looneisen zal onderzoeken en tevens de instel ling van een vaste gemengde commissie om toekomstige ge schillen te behandelen. >- «ji L. .2 PA Tim. Ter gelegenheid van de ver- jaardag van H. M. Koningin Juliana werd gisteren een bui tengewone Nederlandse Staats courant uitgegeven met de jaar lijkse lijst van koninklijke onder scheidingen. Deze uitvoerige lijst bevat in niet minder dap 24 vellen de na men van gedecoreerden uit alle lagen der Nederlandse bevolking, in totaal circa 2000, die variëren van officier in de orde van de Nederlandse Leeuw tot de drager ener eremedaille in de orde van Oranje-Nassau. Tot officier in de Oranje-Nas sau-orde zijn o.m. benoemd de heer dr. J. J. Westendorp Boer- ma. rector van het lyceum te Zie- rikzee; de heer B. J. A. Stoop man. hoofdinspecteur lager on derwijs te Nijmegen, vroeger te Terneuzen en de heer ir. M. D. A. Glerum, hoofdingenieur-directeur Volkshuisvesting en Bouwnijver heid te Middelburg. Ridder in de orde van Oranje- U3A -'tiapi iff (Van de speciale verslaggever van het ANP) De ministers van Buitenlandse Zaken of hun vertegenwoordi gers in het ministercomité van de Raad van: Europa hebben gis terochtend in t Huis van Europa te Straatsburg een „Europese éonventie voor vreedzame rege» 1 ing van geschillen" ondertekend. Dit'geschiedde ineen openbare zitting, onder leiding van de Ne derlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. Luns. de als eerste zijn handtekening onder het document zette. Oostenrijk en Turkije hebben de conventie maandagochtend nog niet getekend, doch meege Faken Jorge Fidel Duron medé. dat 'de Nicaraguaanse re gering de' prbte'Stnota van Hon- duraVnad verworpen. Duron ver volgens de Chicago Tribune,'klbaïdeifiadnükkelijk dat de Nica- vASnoorLa' foïa nfcnrflkpn on de heeft een lid van het militaire driemanschap in Honduras, ge- nteraal R. J. Rodrigues, verklaard» dat Honduras in staat Van oorlog is. Hondureso troepen zouden naar de grens van Nicaragua zijn opgerukt. Moeoron, een grensplaats in d£' nieuwe Hondurese provin.cie Gra-- cias a Dios, zou reeds op 'n hand vol Nicaraguaanse invallérk 'hér overd zijn. (Honduras had gezegd, dat 50 man Nicaraguaanse troe pen tien dagen gelsden het be twiste gebied waren binnengeval len en Moeoron hadden bezet)-. De Hondurese strijdmacht zou naar Cruta willen doorstoten, een stad die Honduras sinds 20 jaar niet in zijn bezit heeft gehad. Volgens generaal Rodrigues be vinden zich 5000 man troepen van Honduras aan de grens met Nica ragua. Voorts zouden 20.000 re servisten zijn opgeroepen, aldus de Chicago Tribune. In de Hondurese hoofdstad Te gucigalpa is een comité voor de burgerverdediging" gevormd, dat het hoofd moet bieden aan de „crisis, ontstaan door het binnen dringen van Nicaraguaanse troe pen op Hondurees gebied". Hét nieuwe comité, welks taak nog niet nauwkeurig is omschre ven werd gesticht na een bijeen komst op het presidentiële paleis, die werd bijgewoond door verte genwoordigers van Hondurese politieke partijen en leiders op economisch en maatschappelijk gebied. Op de bijeenkomst deelde de Hondurese minister van Buiten- je, '-aanspraken op de tS'ó.ron v-7 die thans door trbépen1 vtói Nicaragua is bezet oagQgrond zijn', „Regering en volk van Hondu ras wénsen het door deze vreem delingen bezette nationale gebied te öevrijdeh", aldus de minister. Te Tegucigalpa doet het ge rucht de ronde, dat de Hondurese regering gééfi bemiddeling zal aanvaarden door de secretaris- généraal der organisatie van Middenamerikaahse staten, die binnenkort in dé hoofdstad van HhncKiras zal aankomen. jdeeld dat zij hiertoe binnenkort I zullen overgaan. Minister Luns verklaarde in 'n korte toespraak dat dit de der tiende overeenkomst is, die in het kader van de Raad van Europa tot stand komt. Hij zei. dat een nieuw element in de huidige con ventie vergeleken met de vroe gere, is, dat het ministercomité yajh'de Raad van Europa zich met één geschil bemoeien zal als één der bij een geschil betrokken par tijen zich niet houdt aan een uit spraak die op grond van het ver drag tot stand gekomen is. De minister hoopte uiteraard, dat dat nooit nodig zal zijn. Hij verwees voorts naar het re eante besluit van Nederland en België om het geschil inzake en kele percelen aan de Nederlands- Belgische grens aan het interna tionale gerechtshof in Den Haag voor te leggen. Voorts waar schuwde minister Luns nog dat men de waarde van de conventie niet overschatten moet. Zonder aan 'de Belangrijkheid van de con ventie iets af te willen doen. moét men erkennen, aldus mr. Luns,' dat grote politieke geschil len niét gemakkelijk door alge mene arbitrageverdragen van 't klassieke type opgelost kunnen wordën. De huidige conventie completeert de bestaande verdra gen op dit gebied, zo zei hij. J)e conventie verplicht de deel emende 'landen alle juridische geschillen voor te leggen aan het internationaal gerechtshof in Den Haag. Niet-juridische geschillen zullen moeten worden opgelost door een verzoeningscommissie, of. als dat niet tot een regeling leidt, door een voor elk afzonder lijk geval samen te stellen scheidsgerecht van vijf leden. De deelnemende landen kunnen de procedure voor verzoening en ar bitrage voor niet-judidische ge schillen van de conventie uitslui ten Men gelooft evenwel niet, dat' de bepaling inzake verplichte arbitrage een dode letter zal blij ven. De conventie is niet van toe passing op reeds bestaande ge schillen, zoals de kwestie Cyprus. Ook geldt de conventie niet voor geschillen die onder de binnen landse rechtspraak van de deel nemende landen vallen. Nassau zijn o.m. geworden ds. G. •lansma, Ned. Herv. predikant te Zaamslag; L. F. du Bois, inspec teur Nederl. Spoorwegen te Ter neuzen; J. P. tJverbeeke, terh nisch hoofdambtenaar Prov. Wa terstaat te Zierikzee; B. A. Hes- selink, directeur N.V. The Vitrite Works te Middelburg; M. Doele- man te Zierikzee; Chr. J. Mazure, directeur N.V. Focus Veilig te Middelburg; J. L. Dregmans. bur gemeester der gemeente Koude- kerke; A. de Beijl, secretaris dei- gemeente Vlissingen; C. van der Mark, commissiaris van politie te Vlissingen; M. den Boer, wethou der van Haamstede en jr. B. C. Roeters van Lennep, directeur gas-, water en elektriciteitsbedrijf te Middelburg. Legio is het aantal eremedail les, dat werd verleend aan inwo ners van cje provincie Zeeland. De gouden medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, is verleend aan de heren P. A. de Doelder, hoofdwerktuigkun dige van de Rijkswaterstaat te Terneuzen; B. L. C. Scheers, lid R. K. reclassering te Middelburg; N. D. van der Heijde, oud secre taris der gemeente Wissekerke; J Stroo te ZoutelandeR. Buiten huis te Kloetinge; C. Stuij te Big- gekerke; F. C. van Dijke te Goes; J. Huigen te Souburg, en mej. M. J. v. d. Dries, onderwijzeres te Heinkenszand. De zilveren medaille van de Oranje-Nassau-orde is toegekend aan mej. A. J. van Dixhoorn, oud- hoofdemployé P. T. T. te Terneu zen; aan de heren J. J. Pauw, bedrijfsehef bij de firma P. J. van de Sande te Terneuzen; A. P. van Hecke, chef-drukker bij de firma P. ,J. van de Sande te Terneuzen; J. van Drongelen, bedrijfsehef bij de fa J. den Hamer, en voorzitter en bestuurslid van landbouworga nisaties te Terneuzen; C. H. A. Vermeulen, oud-commandant vrij willige brandweer te Sluiskil; J. F. Lohman, jachtopziener te Aar denburg; M. P. Meeusen, onderw. Ned. Herv. zondagsschool te Bres kens; mej. J. H. v. d. BrinkGle rum, leidster zondagsschool te delburg; J. Hekhuis te Vlissin gen* J. W. Gebraad te Kat ten - dijke; C Lindenbergh te Yer- seke; D. 'de Witte te Wemeldinge; j. van Liere te Baarland; P. de Veij te Middelburg; L. W. Antho- nisse te Poortvliet; C. v, d. Berge M. Bolle te 's-Heer Arendskerke; J Gijssel te Wemeldinge; A. Hoe- beke te Nw. en St. Joosland; P. Labeur te Kattendijke; L. Lui kaart te Zonnemaire; P. F. Maas te KloosterzandeJ. van Slunder te Zonnemaire; H. J. Vermeulen te Heinkenszand; J. Wattel te Se De Belgische socialistische se nator prof. Fernand Dehousse is maandagochtend op de opening» vergadering van de raadgevende vergadering bij acclamatie herko zen tot voorzitter. Zijn verdiensten voor het werfe van de raad zijn maandagochtend nog eens extra onderstreept loei de Westduitse staatssecretaris, van Buitenlandse Zaken, Hal; stein, hem de versierselen van grootoffcier van de Westduitse Orde van Verdienste, namens de £5ÏÏ?<W) enmej' B Moens J president van de bondsrepubliek- te Domburg. overhandigde. Kapelle (Schore); de heren J. W. Christiaansen te Koudekerke; P. Geldof te Middelburg; T. S. Vlas- senrood te Hulst; A. Goethals te Breskens; A. J. Versprille te SchoondijkeK. van Leeuwen te Zierikzee; M. Vader te Breskens; M. Schipper te 's-Heer Hendriks- kinderen; A. J. Tavenier te Wol- faartsdijk. De aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eremedaille in brons werd verleend aan de lie ren P. J. van Gelderen, letter zetter-drukker bij de firma, P. J. van de Sande te Terneuzen F. S. Goedhard, monteur Rijkswater staat te Terneuzen; I. Nieuwen huize te Zoutelande; A.-Geertse te Domburg; W. J. Bos te Sou burg; Ch. C. van Marion te Vlis singen; A. van der Pijl te Vlissin gen; A. Mondeel; M. Peene te Middelburg; J. J. Poissonnier te Oostburg; F. J. Dammen te Mid- Het Westelijk antwoord op de Russische nota van 16 niaart, die kritiek bevatte op de verdragen voor een gemeenschappelijke Europese markt en Euratoom en een voorstel voor "samenwerking van alle Europese landen, is gis teren op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken overhan digd door de ainhasadeur van Westelijken laten de deur opea voor de Russische voorstellen tvi samenwerking van alle Europe.»' landen, die moeten worden bestu deerd op de twaalfde zitting vas de economische commissie voor Europa die in mei in Genève be gint. Ook de Luxemburgse gezant heeft in Moskou een antwoord aan de Russische regering doen toekomen, terwijl de Italiaanse regering haar antwoord aan cie 1 i Russische ambassadeur in R' mr Frankrijk, België en West-Duits- ler hand heeft gesteld. Groot-Brittannië is thans bezig met het inrichten van zijn eerste regimenten met geleide wapenen, die worden uitgerust met de Amerikaanse artillerie-raket voor lange afstand „Corporal", aldus is maandag officieel meegedeeld in een rapport over de begroting voor het leger. De „Corporal", ruim twaalf meter lang, volgt de baan van een uitgezonden straal. Hij kan van een gewone of een atoomlading voorzien worden. De minister van Oorlog, Hare, zegt in het rapport dat de centra le reserve van het leger in het Verenigd Koninkrijk is heropge richt en georganiseerd wordt voor geval van oorlog op beperk te of wereldschaal. Daar de gar nizoenen overzee beperkt worden moeten de eenheden van de cen trale reserve door de lucht naar elk punt, waar zij nodig mochten zijn, vervoerd kunnen worden. De uitgaven voor het leger voor het jaar 1957'58 zijn be groot op 401.400.100 pond ster ling. tegen 500 miljoen pond ster ling vorig jaar. Het aantal man schappen van het actieve leger zal van 373.300 tot 335.000 ver minderd worden. ..Men zegt, dat de raketwapens die de Verenigde Staten Dene marken willen leveren gevaarlijk zijn. Dat is juist, maar alleen voor hen die ons land pogen aan te vallen", aldus heeft de Deense minister van Defensie, Hansen, zondagavond verklaard. „Voor Denemarken zou het goed zijn gevaarlijke defensieve wapens te bezitten". De Verenigde Staten hebben Denemarken raketten van het type Nike en Honest John aange boden, maar zonder kernlading. „Het zou zeer te betreuren zijn, dat, als gevolg van het streven naar beperking van de investerin gen, de wegenaanleg in de eerste plaats de sector wordt, waar men tracht beperking te verwezen lijken", zo zeide professor S. Kor- teweg, hoogleraar in de economi sche wetenschappen aan de Rijks universiteit te Groningen in een inleiding welke hij maandagmid dag heeft gehouden op een lunch- bijeenkomst van liet Nederlands Verkeersinstitruut in de Dieren tuin te 's-Gravenhage. „Het vervoer, en daarbij in het tijzondei de wegenaanleg en al les wat daarbij hoort, vormt een tak van investering welke geheel in handen van de overheid ligt", aidus piot. Korteweg. „Het is wenselijk dat men rekening houdt met de snelle toeneming van het autopark". In Nederland zijn van rijks wege in de jaren 19301943 ge middeld 35 kilometer nieuwe wegen aangelegd. In de jaren 1944 1956 bedroeg dit gemiddel de 28 kilometer per jaar. Spreker mende dat uit deze daling de con clusie kan worden getrokken dat de nationale inspanning op het gebied van de verkeersverbete- ring thans lager ligt dan voor de oorlog. In ieder geval, aldus spre- keibestaat de indruk van de wegenaanleg in de na-oorlogse jaren eerder te voorzichtig dan te krachtig is aangepakt. Een vertraging in het tempo van de wegenaanleg zou nu uitermate te betreuren zijn. Professor Korteweg schonk voorts aandacht aan een ander punt, dat van de vermindering van de reisafstand per auto tus sen het westen en de overige ge westen. De verhouding tussen het westen en overig Nederland vormt de laatste tijd een punt van algemene gedachtenwisse- ling, aldus spr. Er zijn slechts weinig middelen welke het ver schil in ontwikkelingstempo tus sen het westen en overig Neder land kunnen verminderen. Het is niet mogelijk uiteraard industrie voor te schrijven dat zij. zich niet in het westen doch elders moeten vestigen." Het enige wat men doen kan, zo meende professor Korteweg, is liet zich vestigen in het zuiden en oosten van het land aantrek kelijker te maken, door de onder linge afstand tg, verminderen. Spr. noemde hierbij o.m. de ver betering van de Zuiderzeestraat weg. De natuurlijke verdeling van de bedrijvigheid in ons land zeide spr. wordt juist bereikt door ver betering van het wegennet. Men meet daarom aan de aanleg van wegen een grotere prioriteit geven in de investering. Uitbreiding van de investerin gen op het gebied van het ver keer stuit op het ogenblik af op de noodzaak van bestedingsbeper king. Het is ongetwijfeld nodig dat men maatregelen neemt tot beperking van de bestedingen. Maar toch is het daarnaast met het oog op de toekomst van ons volk dringend nodig maatregelen te beramen, welke een vergroting van de investeringen mogelijk maken. In het bijzonder zal het nodig zijn een groter deel van de overheidsinkomsten te gebruiken voor de verbetering van het ver- keersapparaat," aldus professor Korteweg. land. Italië zal zijn nota aan de Russische ambasade in Rome doen toekomen. In Den Haag vernemen wij, dat het Nederlandse antwoord waar schijnlijk in de loop van deze week zal worden overhandigd. Overigens is hier geen sprake van een gemeenschappelijke nota van de zes E. E. G.-landen. Wel is er overleg gepleegd over deze kwestie. De antwoorden zijn ech ter niet gelijkluidend. Men mJent te weten, dat de antwoorden wel dezelfde strek king hebben maar niet gelijklui dend zijn. In de eerste plaats verwerpen de Westelijke landen nadrukke lijk de Russische beschuldiging, dat de gemeenschappelijke markt en Euratom „aggressieve groepe ringen" zijn. Zij onderstrepen het vreedzame karakter van beide organisaties en constateren, dat het in werkelijkheid „open groe peringen" zijn. In de tweede plaats merken de betrokken landen op, dat de Sow jet-Unie de gedachte van econo mische samenwerking goedkeurt en zeggen zij, dat onder de huidi ge omstandigheden samenwer king tussen dé landen waarvan de stelsels gelijkenis vertonen de beste oplossing schijnt die het gemakkelijkst is uit te voeren. De NIEUWE POSTZEGEL VAN TIEN GULDEN Binnenkort zal een nieuwe- postzegel met een frankeerwaar de van tien gulden worden uitge geven. De nieuwe zegel zal de beeltenis dragen van H. M. de Koningin, en profil gezien. De oude zegels blijven tot nader aan kondiging geldig -voor frankp- ring. De vice-voorzitter van de Wes. Duitse sociaal democratische pa: tij, Wilhelm Mieilies, heeft te Bie lefeld de regering van Adenauer verweten, dat zij de jongste waarschuwing van de Sowjei Unie inzake Westduitse atoom bewapening te lieht opneemt. Hij voegde eraan toe, dat de in de Sowjet-nota naar voren gebrarh te gedachten op veel punten met de sociaal-democratische opvat tingen overeenstemmen. Men verwachtte, dat de minis ter van Buitenlandse 2!aken, von Brentano, gisteren het Westdu.i- se standpunt ten aanzien van de Sowjet-nota nader zou uiteenzet ten. In de afgelopen tien dagen zijn in Texas een tiental mensen ver dronken en ruim 2200 dakloos ge worden door stormen en over stromingen, die nog steeds aan houden. Negen grote rivieren le veren gevaar op en 68 grote we gen zijn afgesloten. Honderden bruggen zijn vernield. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft maandag in een vraagge sprek voor het BBC-programma „vrouwen uurtje" gezegd, dat communistische bronnen verant woordelijk zijn voor een groot deel van de opwinding over de aanstaande Britse proeven met de waterstofbom. Lloyd zei geen reden te zien waarom de prosven het Britse morele leiderschap in de Aziatische wereld zouden ver oordelen. Hij achtte het in het belang van Japan en andere Azia tische landen dat dit afschrik middel tegen een communistische aanval bestaat. De communisten willen voorkomen, dat Groot-Brit tannië een derde atoommacht wordt, aldus Lloyd, die evenwel dit niet van de Japanse premier verwachtte. Hij noemde het „bij zonder dwaas" om zoveel geld, materiaal en mensen aan de ver vaardiging van kernwapens te be steden en déze dan niet te probe ren. Hij zei de bezorgdheid te be grijpen maar voegde eraan toe, dat deze in hoofdzaak afkomstig is uit niet-wetenschappelijke bron. „Onze komende proeven zullen volkomen onbeduidend zijn. Ik ben niet in het minst be zorgd over de gevolgen ervan", aldus Lloyd die de waterstofbom het grootste afschrikmiddel tegen oorlog achtte welke de wereld ooit gekend heeft. Volgens de Britse regering zul len er drie- trappen zijn. waar langs men tot overeenstemming inzake beperking van kern wapens kan komen: eerst de re gistratie van proeven door de V. N. en enig internationaal toe zicht; dan een akkoord over be perking; en tenslotte overeen stemming over algehele afschaf fing van proeven. Koning Hoessein is maandag, na het bezoek aan de koning van Saoedi-Arabië, in Amman terug gekeerd. Hij werd vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken. Sahir Rifai, en het hoofd van het koninklijke kabinet, Bah- jat Talhoeni. Van betrouwbare zijde eis ver klaard, dat de politieke leider en de secretaris-generaal van de linkse partij der Arabische weder geboorte naar Damascus zijn ge vlucht. IETS HOGERE TEMPERATUREN Na het wegtrekken van een ge bied met regen en omveersbuien kwam het weer in ons land onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk die over de Noordzee naar het zuiden trekt. Met de noordelijke tot noord oostelijke wind werd drogere lucht aangevoerd, waarin nu en dan opklaringen voorkwamen. Ondanks de. zonnige perioden lie- p>en de middagtemperaturen niet hoger op dan 12 tot 14 graden. In Oost-Frankrijk waar maxi mumtemperaturen werden geme ten van ruim 20 graden, ontwik kelde zich maandagmiddag een onweersstoring, die met de stro ming in de hogere luchtlagen naar het noordnoordoosten be weegt. Er zijn aanwijzingen dat de in vloed van de storing beperkt zal blijven tot enkele verspreide bui en, terwijl de temperaturen wat hoger zullen zijn dan maandag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Iets hogere temperaturen Veranderlijke bewolking met later enkele verspreide buien, mo gelijk vergezeld van onweer. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak uit noordelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere tempera turen. WOENSDAG 1 MEL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.33 3.08 3.48 3.58 n.m. 256 3-31 4.11 4.21 ZON MAAI op onder op onder Apr. 30 5.15 20.05 5.22 20.56

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1