RADIO? Eric de Noorman - Het loon der hebzucht a 1 v „Rode Duivels" weerstonden Oranje-ploeg KORFBAL BURGERLIJKE STAND SCHAKEN LOOP DER BEVÖLKINC *V Gemeenteraad van Vogelwaarde Gevonden voorwerpen Knap debuut van Van Wissen en Pieters Graafland Maatregel tegen Amerik. journalist in Zwitserland. Tsjechoslowaakse tegenspraak Wat brengt de Wenst U nog een bijzonder snelle o BROMFIETS? TERNEUZEN DE SPELERS ONDER DE LOUPE. What DE RUSSISCHE DIPLO MATEN.IN DE V.S, in de gemeenteraad werd de heer L. Hermans beëdigd als waarnemend ontvanger. De heer Hermans was al eerder door B. er W. aangewezen als waarne mend ontvanger in de plaats van de heer D. J. Hermans, die we gens ziekte verhinderd is zijn tonctie uit te oefenen. in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd werd aan dokter P. de Gier te Hulst op de meest eervolle, wijze ontslag ver leend als gemeente-geneesheer v&n Boschkapelle en het zuide lijke gedeelte van Stoppeldijk. Als zodanig werd benoemd dok te' Du Puy te Stoppeldijk. Van het Sportcomité te Koe wacht was een verzoek ingeko men om subsidie in verband met de door dit comité te organiseren tweede étappe van de Ronde van Zeeland in juli a.s. De raad be- slóöt een bijdfage te verlenen van f 25,- onder voorwaarde, dat de renners en de karavaan van re clamewagens één van de kerk dorpen van Vogelwaarde zullen aandoen. Het comité voor bejaarden kreeg een subsidie van 1,— per bejaarde van 65 jaar en ouder. De Sint Radboudstichting mag rekenen op 'n bedrag van 100,— voor iedere ingezetene, die stu deert aan dé R.K. Universiteit te Nijmegen. Een verzoek om sub sidie van de toneelvereniging te Hengstdijk werd afgewezen. De raad besloot voorts niet toe te treden tot de gemeenschappe lijke regeling betreffende de ver deling van de kosten voor de Zeeuwse Muziekschool te Middel burg. Met het ontwerp-besluit van Ged. Staten tot herziening van de bezoldiging van de wethouders in Zeeland kon de raad zich ak koord verklaren. De kindertoelage en kindertoe slag voor het gemeente-personeel over het tijdvak 1 oktober tot en met 31 december 1956 werd met 10 verhoogd, zulks naar aan leiding van een schrijven van het ministerie Van Binnenlandse Za ken. Aan de Katholieke Zeeuws Vlaamse Woningbouwver. wer den verschillende percelen bouw grond verkocht. Te Boschkapelle zullen vier en te Stoppeldijk en Hengstdijk elk twee woningen worden gebouwd. De voorzitter deelde mede, dat te Hengstdijk grond was aange kocht voor de bouw van twee wo ningen. Verdere pogingen om bouwgrond te verkrijgen, faalden op onwil van de eigenaar en daarom stelden B. en W. voor een plan tot onteigening in het belang van de volkshuisvesting voorlopig goed te keuren. De raad kon zich met dit voor ste] volledig verenigen. Voorts werden de nodige be sluiten genomen aangaande de onderhoudsplicht van de Bosse- straat en Kerkdreef. Na vernieu wing van deze wegen zal de Bos- sestraat ib onderhoud komen bij de gemeente, terwijl de polder de zorg krijgt over de Kerkdreef. Op een vraag van de heer Peerman wanneer de Kerkdreef zal worden aanbesteed, kon de voorzitter nog geen defintief ant woord geven. Naar aanleiding van voorstellen uit vorige vergaderingen was doo> B. en W. aan de P.Z.E.M. op dracht gegeven tot het maken van een berekening voor de ver- kabeling van het elektriciteitsnet te Ossenisse. Gezien de goede toestand waarin het bovengronds net nog verkeert, zullen de kos ten van verkabeling ca 30.000 bedragen. Gezien de hoge kosten a-chtten zowel de P.Z.E.M. als het college van B. en W. het niet ver antwoord om tot uitvoering van dit werk over te gaan, waarmede de raad instemde. Besloten werd tot het aangaan van 'n kasgeldlening ad 100.000 tegen 5%% met de Coöp. Boeren leenbank te Stoppeldijk. De re- kenlng-courant-overeenkomst, aangegaan met deze Boerenleen bank tot een bedrag van 30.000 werd tevens verhoogd tot 100.000. Van de Provinciale Zeeuwse Vereniging tot bestrijding van tuberculose was een schrijven in gekomen, waarbij werd medege deeld, dat dit jaar in deze ge meente wederom het bevolkings onderzoek zal plaats vinden. Verzocht werd hieraan mede werking te verlenen o.m. door het garant stellen voor de beta ling van de gemaakte foto's ad 1,25 per stuk. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. aan Ged. Staten zullen verzoeken om de kosten van dit onderzoek voor rekening van de gemeente te mogen nemen. De raad kon zich hiermede bij monde van de heer Vink vereni gen. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer Vink naar de stand van zaken met het confec- tie-atelier. De voorzitter deelde hierom trent mede, dat het aantrekken van arbeidskrachten minder vlot verloopt dan verwacht werd en dat overigens de ontwikkeling nog ééns rustig moet worden af gewacht. Wethouder De Bakker en de heer Vink waren verder niet te spreken over de manier waarop de polder water loost in het ge meente-riool in de Bossestraat. De voorzitter zal deze kwestie nog eens bespreken met de op zichter van de Provinciale Wa terstaat. De heer Serrarens sprak nog over het tekort aan geschikt bouwterrein te Ossenisse en drong ér op aan deze kwestie zo spoedig mogelijk tot een oplos sing te brengen. De rondvraag bleef verder be perkt tot enkele vragen over een voetpad en verlichting. TERNEUZEN. De korpschef van de gemeen tepolitie te Temeuzen maakt be kend dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de hier onder vermelde adressen: Linnen kinderpopje, J. Maat, Vlooswijkstr. 30; sjaal. Rini de Vries, Molengang 2; donkerblau we alpinomuts, Joke v. d. Vrede, Koedijk 36; hand-fietspompje, Mientje Wijffels, Noordstr. 103; witte fox, Jan de Fouw, Baandijk 28; bruine portemonnaie met in houd, Verbiezen, Steenkamplaan; muntbiljetten, Dekker, Hendrik- str. 4; groene damesportemon- naie met inh., M. Scheele, Kort Dijkstr. 1speelgoedwagentje, Eddie de Waal, Azaleastr. 23; kanarie, M. Penne, Dahliastr. 12; schakelarmband, Van Pienbroek, Hendrikstr. 15; 2 zilverbonnen, J. Wolfert, Bovenweg 67, Sluis kil; padvindersrlem, Addie Hof man, Mart. Eijkestr. 15; sjaal, H. Michielsen, Boeregat W 71; bruine portemonnaie met inh.; De Feijter, Martinus Eijkestr. 3; rode portemonnaie met inh., Sari Smit, Nieuwediepstr. 1; bruine portemonnai, Gerrit Kersten, Chrysantstr. 37; zwarte kinder- portemonnaie, Marijke Verstrae- ten, Tulpstr. 10; combinatietang, M. Drabbe, Driewegenstraat 8; blauwe bal met geel motief, Jo- pie Korstanje, 2e Verbindings- str. 15; blauwkleurige vulpen, Piet Goossen, Narcisstr. 49. Aan het bureau van politie al hier zijn nog gedeponeerd: Groot zakmes, springtouw, pakje met bromfietsgereedschap, koperen 2- ons gewicht, heren sjaal (paars geblokt), 6 rollen kastpapier, bruine pet met bont. De rechter van instructie in de spionagezaak die kort geleden geleid heeft tot de zelfmoord van de Zwitserse procureur-generaal René Dubois, heeft een corres pondent van het Amerikaanse persbureau Associated Press, Mi- chaël Goldsmith, voor 24 uur in hechtenis laten nemen omdat Goldsmith geweigerd heeft de bron van zijn inlichtingen met betrekking tot de affaire te noe men. Naar aanleiding van deze maat regel heeft het internationale persinstituut te Zürich in een communiqué het besluit „diep betreurd". Het instituut is van mening, dat het van wezenlijk belang is voor de vrijheid van het vergaren van gegevens, dat journalisten de feiten zonder vrees voor vergeldingsmaatrege len openbaar kunnen maken en niet gedwongen worden hun bronnen te onthullen. Uit de in lichtingen die door de correspon dent van het Amerikaanse pers bureau waren verschaft bleek, dat een onderzoek in de spiona- gezaak-Dubois aan de gang was, zo voegt het persinstituut eraan toe. Het Tsjechoslowaakse persbu reau „Ceteka" heeft vrijdag ver klaard, gemachtigd te zijn tot het tegenspreken van berichten vol gens welke bases voor het lan ceren van geleide projectielen thans in Tsjecho-Slowakije wor den aangelegd. „De berichten, die hieromtrent», in zekere West- europese landen, met name in West-Duitsland en in Oostenrijk zijn verspreid, zijn van a tot z verzonnen", aldus „Ceteka". Volgens de berichten die door „Ceteka" worden bedoeld zouden honderden Russische deskundi gen in Tsjecho-Slowakije zijn aangekomen om leiding te geven bij de aanleg van bases voor ge leide projectielen in het noorden, oosten en zuiden van Bohemen. Radio-activiteit boven Denemarken Een woordvoerder van de Deense ministerie van Gezond heid heeft zaterdag bekend ge maakt, dat de lucht boven Dene marken sinds medio maart ster ker radio-actief is dan vóór die tijd. Speciaal in de afgelopen paar dagen is de radio-activitcit toe genomen. Men ileemt aan, dat dit een gevolg is van de proeven met de atoombom, die in de laat ste tijd zijn genomen. De woordvoerder legde er de nadruk op dat er geen gevaar voor de gezondheid van de be volking bestaat. Holland- -België is geen „ge wone" interland. Dat is zondag middag in het Olympisch stadion te Amsterdam opnieuw bewezen. Ook nu geen wedstrijd op hoog niveau, ook nu geen briljant Ne derlands elftal. Doch de spanning die de 63.000 toeschouwers be heerste, heeft heel veel zo niet alles vergoed. Het Nederlandse team. voor velen de favoriete ploeg, mocht uiteindelijk nog tevreden zijn met het gelijke spel (11), dat dit duel tussen de lage landen aan de zee opleverde. Nederland mocht aftrappen. Verrassend trokken de Neder landse voorwaartsen er meteen al tussenuit. Een goede combina tie, opgezet over de rechtervleu gel, doorsneed de Belgische ver dediging. De aanval werd echter onderbroken door' Mees. Al na drie minuten daverde 'n juichkreet van de Nederlandse supporters door het stadion: Car- tier was er in geslaagd keeper Vanderstappen te passeren. He laas had Van der Gijp kort tevo ren een overtreding tégen stop per Nelissen begaan, en helaas had de Oostenrijkse scheidsrech ter Grill de fout van de aanvals leider van het oranje-team ge zien en gefloten. Het waren de gastheren die het initiatief namen. Gevaarlijk werd het toen, na een hoekschop van rechtsbuiten Van der Kuil, de Belgische doelman zijn sprong verkeerd timede. Een schot van Bosselaar dat volgde stuitte af op de haag van verdedigers. Het gevaarlijkste moment voor het Nederlandse doel kwam toen linksbuiten Orlans, na een kwar tier spelen, een hard en gericht schot inzond. Pieters Graafland stopte de kogel van de Belg ech ter bekwaam. Er was een tweede speler, en ook die debuteerde in deze moei lijke wedstrijd, wiens spel de ver wachtingen verre overtrof. Dat was rechtshalf Van Wissen, die man die de ondankbare taak had de ster van NederlandDuits land, Jan Notermans, te vervan gen. Van Wissen bleek al in de eer ste minuten in staat zijn tegen stander Houf het uiterst moeilijk te maken. Later zou hij de man blijken, die de „ontdekking-5' van deze derby werd. Niet slechts ver dedigend verrichtte Van Wissen zijn taak. ook bij de opbouw van de aanvallen toonde de MVV-er zijn kunnen. Van een overwicht van één van beide ploegen was na een half uur geen sprake meer. Het spel golfde op én neer De Belgen -óch de Nederlanders bleken in staat tot goede combinaties. Daarvoor lag het tempo te laag en daarvoor was er te weinig „op bouw" in de combinaties van de aanvallers. DINSDAG 30 APRIL. HILVERSUM I: Nationaal pro gramma: 7.00 Klok; 7.01 Geluk wens; 7.07 Nws; 7.20 Feestparade en kinderzang; 8.00 Klok; 8.01 ■Gelukwens: 8.07 Nws; 8.20 Met vlag en wimpel; 9.50 Voor de zieken; 9.20 Rooms-Kath. uitz.; 9.50 Waterstanden: 9.55 Fluit, viola da gam en davecimbel; 10.20 Aubade; 10.45 Met vlag en wimpel: 11.15 Défilé te Soestdijk; 12.15 Koninginnedag overzee; 12,313 Land- en lüihbouwmeded. 12.33 Lichte muziek; 13.00 Klok; 13,02 Toespraak; 13.05 Nws; 1320 Theaterorkest13.45 Met vlag en wimpel14.15 Radio Philh. ork.; 15.00 Voor de jeugd; 16.00 Mgt v!og en wimpel; 16.40 Lichte mu ziek; 17.10 Viool en piano; 1720 Lichte muziek; 18.00 Klok; 18.01 Nws; 18.15 Dansmuz.; 18.45 Met vlag en wimpel: 19.15 Metropole <wk.; 20.00 Nws; 20.15 Gevar. pro gramma; 21.30 Lichte muz.; 21.50 Wedstrijd in kennis v. d. vader landse geschiedenis; 22.30 Kon. Mi), kapel; 23.00 Nws; 23.15 Cor respondentie uit Straatsburg; 33.20 Gram.; 23.50—24.00 Dag stuiting. HILVERSUM II: 7.00 Zie Hil versum I; 9.20 Gram.; 9.50 Mor gendienst; 10.2024.00 Zie Hil versum I. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.: 13.00 Nws; 13.11 Gram.; 14.00 School radio; 15.45 Gram.: 16.00 Koer sen; 18.02 Elektr. orgelspel; 16.30 Vlaamse kamermuz.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.45 Boekbespr.; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nws; 19.40 Gr.; 19.45 Idem; 1950 Caus.; 20.00 Gram.; 31.00 Omroeporkest22.00 Nws; 32.11 Harprecital; 22.55 Nieutp, ><)<k^oc>o<><>o.oo«o<>o<»<«>poc8»<>o->'^ocs<>ooco'ooooc Wij hebben nog CENT HO dubbelzit bromfietsen. X welke niet zijn afgesteld. De prijs der CENTRO <5 dubbelzit is zojuist verlaagd en bedraagt nu 698,— compleet met 2 zadels, achtervering, km-teller en bagagerek. V W'ü leveren de CENTRO nu in grijze of beige kleur. y Rijwielen t inlioeui lt TelmL HU Motoren i VerL ren Stetnbergenlenn I TeUi. ttrr YANDERBERGH SCOORT. Pieters Graafland kreeg, kort achtereen, enkele malen moeilijk werk te verrichten. Eerst moest hij een kopbal van rechtsbuiten Piters onschadelijk maken en even later was het een schot van Houf, dat maakte dat de Ajacied al zijn talenten aan moest spre ken. Van tien meter afstand vuurde Houf zijn kogel af. Pie ters Graafland viel in het schot en dank zij zijn ongelooflijk snel le reactie kregen de Belgen niet meer dan een hoekschop. Onschuldig was de inleiding voor de Belgische treffer. Bij de doellijn, op de rand van het straf schopgebied duelleerde Van dei- Hart in de 34e minuut met de helemaal naar links ge zwenkte Piters. Bijr.a ongeïnte resseerd volgden de Nederlandse verdedigers dit duel. Handig pas seerde Piters onze stopper. Een scherpe voorzet volgde. In vrije positie, bij de tweede paal, stond Vandenbergh klaar om het werk van zijn vleugelspeler te vol tooien. Wél raakte Pieters Graaf land de bal nog aan, doch via zijn handen en via de paal carambo leerde het leer in de hoek van het doel (0—1). Het was geen felle, „herboren", Nederlandse ploeg die hierna trachtte nog vóór de rust de ge lijkmaker te scoren. De enige po. sitieve daad van de Nederlandse aanvallers was feitelijk een hard schot van linksbuiten Carlier. Van 25 meter afstand probeerde hij de veste van Vanderstappen bij verrassing te nemen. De af stand die hij moest overbruggen blepk te groot. Zonder al te veel moeite kon Vanderstappen val lend de bal onder controle krij gen. DE TWEEDE HELFT. In de 6e minuut van de tweede helft had de wedstrijd toeslist kunnen zijn. Na een listig geno men vrije trap voor het Neder landse doel schoot Vandenbergh in. Buiten bereik van Pieters Graafland keerde de lat het schot van de Belg. En inplaats van 02 werd het amper 4 minuten later, gelijk. Het pleit niet voor de Neder landse voorhoede dat het geen combinatie was, waaruit deze ge lijkmaker ontstond. Het Neder landse doelpunt volgde, nadat de bal uit een voorzet van rechts, min of meer bij toeval, na een scrimmage, voor Carlier terecht kwam. De Fortuna-man stond al links van het doel en het was zeker niet gemakkelijk de bal, die hij op kniehoogte kreeg, in te schieten. Op de voor hem karak teristieke wijze schoot de Lim burger met zijn linkerbeen op het doel. De bal schampte het hoofd van rechtsback Diricx, doch deze kreeg geen tijd meer het leer weg te koppen. Hard en hoog kwam de bal in de touwen (1—1). DERBY SFEER Wat de tienduizenden node had den gemist: de derby-sfeer, dat kregen zij na deze Nederlandse treffer. Geestdriftig moedigden de toeschouwers hun favorieten aan. Verbeten trachtten de Bel gen opnieuw een voorsprong te veroveren. Steeds duidelijker werd het i dat Rik Coppens de gevaarlijkste man in de Belgische aanval was. Steeds weer wast fegqbet die, nu eens met een „tikje", dan. weer met 'n scherpe pass onze verde diging uit elkaar speelde. Een fout van Van der Hart bracht Coppens plotseling vrij voor Pieters Graafland. Even nog liep de Beerschot-speler door. Iets wat hij nu net niét had moe ten doen. Voordat hij de bal be heerst langs de uitlopende doel man kon plaatsen had Pieters Graafland zich al voor de voeten van Coppens geworpen en hem de kans ontnomen, waardoor hij een doelpunt, dat iedereen al „telde", voorkwam. OPNIEUW PIETERS GRAAFLAND. Hij bleef sterk spelen, onze de buterende doel verdediger. Uit 'n hoekschop van de Belgen kwam de bal, in de 19e minuut, gevaar lijk voor ons doel. Onvervaard dook de Nederlandse goalie naar voren. Een tikje met de hand veranderde de bal juist van rich ting om de plannen van Houf en Orlans in de war te sturen. Toch bleven de Brlgen gevaar lijk. Een kopbal van Houf moest aanvoerder Wiersma uit het doel koppen. Een vrije trap tegen Van der Hart, die Coppens „nam" teen deze hem op de rand van het strafschopgebied voorbij dreigde te gaan, maakte dat de Nederlandse verdediging zich terug moest trekken om erger te voorkomen. Bijna nog was het de oranje- ploeg die wellicht onverdiend zegevierde. In de laatste fase van de strijd bereikte Kuys met een verre pass Carlier. Van de doellijn gaf deze voor en van amper acht meter afstand kogel de Cor van der Gijp in. Onze middenvoor had geen geluk, want na een reactie, die eerder 'n reflex moet worden genoemd, stompte Vanderstappen de bal uit zijn doel, zódat het slechts een hoekschop voor oranje werd. Wel stelden zowel de Neder landers als de Belgen alles in het werk om een beslissing te force ren. Steeds weer bleken de res pectieve defensies echter te sterk voor de aanvallers, zodat het ein de kwam met de stand 11. Ben stand die nóch de Nederlanders, nóch de Belgen, nóch de toe schouwers bevredigde, doch een stand die waarschijnlijk de krachtsverhoudingen het best weergeeft. Het Nederlandse elftal miste al te nadrukkelijk een aanvalslei der. Cor van der Gijp had op nieuw 'n kans gekregen als mid denvoor. Hij heeft gefaald. Vol komen gefaald. De prestaties van linksbuiten Carlier en rechtsbinnen Bosse laar schonken nog de meeste be vrediging. De Limburger „trok" het rechtergedeelte van het Bel gische verdedigingsblok vaak op handige wijze „open". Minder agressief, maar toch wel nuttig was het spel van Bos selaar. De Rotterdammer was op nieuw zeer ijverig op het midden veld, plaatste vaak nog onzuiver, maar onderscheidde zich deson danks duidelijk van linksbinnen Timmermans, die hoopvol begon, doch die later aanmerkelijk zwakker speelde. Hetgeen in min dere mate ook het geval was met rechtsbuiten Van der Kuil. De Ajacied bereikte geen moment zijn normale clubvorm en voelde zich op de vleugelplaats kennelijk niet thuis. Eddy Piters Graafland toonde aan, dat hij terecht als opvolger van De Munck is aangewezen. Hij toonde zich bij gevaarlijke situa ties een doelman van grote klas se. Het spel van Van Wissen „groeide" naarmate de tijd vor derde. Hij was onbetwist onze beste veldspeler. Niet alleen door de wijze, waarop hij onze verde diging assisteerde en het midden veld beheerste, maar bovenal door de manier, waarop hij de voorhoede steun schonk, én sti muleerde. ftlet Jan Klaassens was het weer het oude liedje. Verdienstelijk in de verdediging, maar aanvallend zwak- De Nederlandse verdediging heeft .hoewel aanvoerder Wiers ma en Cor van der Hart duidelijk minder zelfbewust speelden dan in de vorige ontmoetingen, in het algemeen wel voldaan. Bij de Belgen waren Coppens, doelman Vanderstappen en links back Van Rooij de besten. De Oostenrijker Grill, die het duel leidde, was kennelijk met angst voor de „derby-sfeer" het veld" ingestapt. In de eerste fase onderbrak hij'de strijd te vaak. Maar over het algemeen heeft hij het in deze wedstrijd niet moei lijk gehad. UITSLAGEN 27 EN 28 APRIL Zaterdagvoetbal EERSTE BEKERRONDE VCK—Zaamslag 3—4; Tern. Boys—Rillandia 4—3; Bevelan ders— Colpl. Boys 2—6; Zierikzee 4Arnemuiden 121; AZVV— Wolfaartsdijk 2—1. WOLF AARTSDIJK KAMPIOEN 2e KLASSE C Wolfaartsdijk is zaterdag zon der zelf voor de competitie te spelen kampioen van de tweede klasse C geworden doordat Mevo onverwacht een 4 1 nederlaag leed tegen Goes 4. EERSTE KLASSE OlympiaSwift 2 41; Togo- Ammo 53. TWEEDE KLASSE B Scampolo 2 Vopo 3 5; Zee iandia 2- Luctor 9—1; De Peel Togo 2 32; VolhardingElto 1—8. DERDE KLASSE A AtlasStormvogels 15. DERDE KLASSE B Swift 6—DOS '55 6—6; VZOD ONDO 2—10. DERDE KLASSE D Voto—KCS uitg.; WKV—Luc tor 2 2—14. TERNEUZEN. Geboorten. 17 april. Willen Gustaaf Edmond, z. van Robert A, Remortel en Anny J. S. van Hels land (won. te St. Jansteen. li april. Egon Clement Maria, z. vai Johannes Beaart en Augusta A. M. van Darome (Kanaalweg 45). 1? april. Sara Suzanna, d. van Maar, ten Maas en Vrouwtje P. var! Hoorn (Kanaaldijk P 73)'. Janneke. d. van Karei Donze en Everdina J Vegter (Dokweg 47). 20 april Leunis Willem, z. van Adriaan J Lensen èn LeVina van der Hoot (Steenkamplaan 53), Lydia Pau lina, d. van Gerard de Mul er Mathilda Goossen (Schoolweg 14) Ingrid Maria Prudent, d. van Ray mond V. de la Ruelle en Ella M. J de Smet (won. te Zuiddorpe). 21, april. Jorinus Jan Willem, z. var Willem Riemens en Fygje J. <J' Lege (Chrysantstraat 5). 22 april] Josephus Maria Mathilda, z. varr George de Dijcker en Elza M Buise (WQn. te Axel). 24 april Carina Christina, d. van Reinhan W. Singer en Leonie R. de Lessim (won. te Tacherting (Did). Cathc Una Francina, d. van Anthonie J van Dixhoorn en Wilhelmina H. Wisse (N. J. Hartestraat 9). G<ï£ rarda Margaretha, d. van Oswalt O. Laurijs en Ilva H. H. Van Pae( mei (won. te Westdorpe). Huw.-aajigiften. 20 april. Pe( trus Gerardus Johannes Dimphiti) Maria de Wolf (van Bergen oj; Zoom), 25 j„ jm. en Ivonna Mathil da van Maele, 26 j„ jd. 23 aprilf Hendrik Arie Christiaan Blon, t van Delft), 34 j„ jm. en Catharinj, Burger, 31 j„ jd. 25 april. Marron Theodorus Brandenburg (vai Goes), 27 j., jm. en Tilly August; Hamerlinck, 23 j„ jd. IIuw.-voltrekkingen. 20 april. Al bert Johan George Schaafsma (vai. 's-Gravenhage), 26 j,. jm. en Cathc rina Pieternella Groen, 23 j-, jd 25 april. Johan Deserie Elizabetl. van den Bos, 24 j„ jm. en Theodor; Lamberta Adriana Kooien, 21 j-, jtj Alexius Alouisius Maurice Bock. stael (van Sas van Gent), 32 j„ jrr en Gerda Celestina Marie vsn, Leeuwe, 22 j., jd. Petrus .Jacobaj Lantsheer, 28 j„ jm. en Johan» Lideweij Loof, 21 j., jd. Marino. •Jan van Tatenhove, 21 j-, jm, Marie José Germaine de Mei) (vaj Sas van Gent), 17 j„ jd. Frangoij de Kraker (van Axel), 25 j„ Jm. e, Willemina Elizabeth Hufjssen, 2, j„ jd. 26 april. Jan Francies dj Keu'zer (van Vogelwaarde), 23 jj jm. en Maria Abrahamina Wlelantj 21 j„ jd. Overlijden. 19 april. Jacobus var de Velde, 90 j., geh. gevv. me» Maatje Meertens (won. te Hoek'; '20 april. Lijntje Verheïst, 72 geh. gew. met Cornells He V" - 1 (wqn. te Hoek). 21 april. Ma t Melania Stallaart, 47 j„ echtg. vai Richard J. M. Dobbelaar (wem. Vogelwaarde). 23 april. Arie Her.; ricrus van Maele, 86 j., echtg. va; Maria van Damme. Carolina Fr« derika Rondeel, 44 j„ echtg. va; Kr\jn Overdulve (won. te Axel), t SMYSLOY WERELDKAMPIOEN De grootmeester Vasily Smys- lov is wereldkampioen schaken geworden, doordat de 22e partij van de tweekamp om het wereld kampioenschap tussen Smyslov en Botwinnik na de 11e zet in re mise is geëindigd. Botwinnik hield sinds 1948 de wereldtitel, toen hij het grootmeester-tomooi won. waaraan behalve hijzelf, Va sily Smyslov en Paul Keres. bei den Rusland, de Amerikaan Sa muel Reshevsky en onze landge noot dr Max Euwe deelnamen. 41. Het vertrouwen, dat de twee hoofdman nen in hem hebben, beangst de Noorman wel een beetje, want als Masois krijgers het niet klaarspelen, hoe zal hij het dan alleen met Svein tegen de piratenbende kunnen opnemen. Maar komt lijd, komt raad, en in looppas begeven de vier mannen zich op weg. Bij stukjes en beet jes hoort Eric intus sen van Svein wat zich onder de piraten heeft afgespeeld. „Ze vertrouwen elkaar geen van allen," grijnst de lange Sakser. „Stuk voor stuk waren ze bang, dat de anderen, hun het. goud zou den ontfutselen. Toen ik dat in de gaten had, was het 'n klein kunstje Wn hét hele stelletje tegen elkaar op té hitsen. Dat lukte heel aar' dig, want zeker de helft van de bende ging die nacht stiekem te- rug,i; naar die .boot, doodsbenauwd dat de anderen hetzelfde wilden doen. Ik was van plan een paar van die achterblijvers er toe over te halen er met mij' vandoor te gaan. zogenaamd om de buit alleen in de wacht te slepen.' toen ze" met elkaar ruzie kregen, en' de rest weet je. Wat er nu nog van dat stelletje boeven rondloopt heeft niet veel te betekenen." „Alles goed en wel." geeft Erii? ten antwoord, „doch ik zou toch graag weten waai zé op .het ogen blik uithangen." Op dal ogenblik staat .Ma-mi. die vóórop loopt, eensklapa .stjl. Twee krijgers zijn, Ups^en het struikgewas opgedoken en Eric herkent de verspieders, die Masoi heeft uitgestuurd. Zij kunnen weinig' niéuws mede delen Pn onVerTmjVib'aar wordt de tocht voortgezet. Voor de scherpe ogen van de roodhuidige krijgers is het oude spoor van de piraten nog duidelijk zk-hthaar, zodat ze snel opschie ten. Tegen de middag van de tweede dag houdt Masoi voor de tweede maal de pas in. Zijn blikken gaan snel rond. „Hier is strijd geweest, mt|n broeders." fluistert hij. Hij bukt zich en vist een gebro ken pijl uit het struikgewas op. Dan slaakt hij een kreet en wijst naar de grond. Terzijde van het spoor liggen twee roerloze gestal ten. Masois krijgers hebben ge tracht de piraten hier tegen te houden. Het is hun niet gelukt. V c TERNEUZEN. In de afgelopen week hebei zich in deze gemeente .gevestigd J. van Wijck, Baandijk 12a, va'. Hoek; J. Verton. De Blokken 1 van Duivendjjke. Vertrokken: W. A. Bijl, Noorc:, straat 111, naar Sluis; P. E. va', der Linde, Van Steenbergenlao. 25a, naar Kloetinge; P. D. dj Koek, Benedenweg 3132, nnrj.i' Vlissingen; C. P. Schaafsma Groen, Dokweg 4, naar Den Hua; F. A. de Smet, Lange Kerkst 102, naar Zuiddorpe; J. va Fraaeijenhove, Donze-Visserst r aa 115, naar Middelburg; G. C. A Bockstaelvan Leeuwe, Aï straat 39, naar Sas van Gent. De woordvoerder van he Amerikaanse ministerie vai Buitenlandse Zaken heeft vrij dag j.l. op een perscimferenü te verstaan gegeven, dat de Veri enig de Staten „de vage beschnl digingen" in een Russische ne' ta, volgens welke er in de Vei' enigde Staten een campagne gs voerd wordt om Russische di plomaten in de V. S. in diskre diet te brengen, zullen verwei pen. De nota is woensdag aan di Amerikaanse zaakgelastigde Moskou overhandigd. Volgens de Amerikaanse woordvoerder is het Amerikaan,, se ministerie van Buitenlands. Zaken zich niet bewust van eet, dergelijke campagne. De Russ: sche diplomaten in de V. S. het ben, aldus de woordvoerder, al) j gelegenheid om hun rechtmat ge taak in de V.S. te vervuiler j De Russische klacht was „enig: zins verwonderlijk" omdat „hej algemeen bekend is, dat de os stan dig heden waaronder de In tenlandse diplomaten in d Sow jet-Unie hun normale taal kunnen uitoefenen verre vat ideaal zijn".

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3