L r. Geen diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie Arrestatie van Pavelic geëist Financiëring van woningbouw in ons land door de E.G.K.S. i De komeet Arend-Roland De actie «toverbal» begonnen Brief aan ministerie over benzineprijs WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WELR MAANDAG 29 APRIL 1957 12e Jaargang Nr 4050 De ioestand in Jordanië ANTWOORD AAN Dr. SCHWEITZER ONTSNAPPING VAN PAVELIC GEMELD Hij zou verantwoordelijk zijn voor de dood van duizenden mannen vrouwen en kinderen Jhr salons j>obèrt' Treedt de Amerikaanse minister van Financiën binnenkort af Paris de Bolladiert benoemd tot plv. Frars» opperbevelhebber in Afrika OVERVAL OP DORP IN CLUMBIA 1 i DE GEBEURTENISSEN OP CYPRUS. Frankering 't>ij abonnementfenwuzea Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa! Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6.— per kwartaal; per maand 2,—': per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pe- advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadyer- tenties)5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummc-r: Zaterdags 1# nar MEDEDELING. Hoewel ons blad ook morgen op Koninginnedag zal verschijnen, zullen tot onze spijt onze abonnees, die „De Vrije Zeeuw" per poat ontvangen, dinsdag geen krant bezorgd krij gen, daar de P.T.T. op die dag geen enkele bestelling uitvoert. De postkantoren zijn dins dag de gehele dag gesloten zodat ooik het afhalen op de postkantoren niet mo gelijk is De Directie. PRINS BKRNHAKD EN PRINSES BEATRIX EN NEDERLAND TERUG. Prins Bernhard en Prinses Beatrix zijn zaterdagmiddag om drie uur uit Rome, waar zij ge durende enkele dagen het inter nationale concours-hippique heb ben bezocht, in Nederland terug gekeerd. Koning Hoessein heeft gewei gerd zijn goedkeuring te hechten aan het beshiit van de voormali ge regering-Naboelsi om diplo matieke betrekkingen met de Sowjet-Unie aan te knopen. Voorts is bekend gemaakt, dat vijftien hoge ambtenaren, die on der het bewind van Naboelsi wa ren ontslagen, in hun functie zul len worden hersteld. Drie ande re ambtenaren krijgen ontslag wegens hun houding tijdens de crisis. Uit nadere mededelingen be treffende de op te richten milli- taire tribunalen blijkt, dat er twee zullen komen, één te Am man en de andere te Jeruzalem. Zij zullen elk worden gevormd Een recente portret foto van H. M. Konin gin Juliana, die op 30 april a.s. haar verjaar dag hoopt te vieren. (Foto Meyboom.) tien vooraanstaand Amerikaans geleerde» dr. Libby, lid van de Amerikaanse commissie voor stoomenergie, heeft vrijdag dr. Sfthvoeitzers recente waarschu wing tegen door kernproeven veroorzaakte radio-activiteit per brief geantwoord en gezegd (fat bét bedoelde gevaar voor de méns „bijzonder klein is vergde, ken met andere gevaren die men overal aanvaardt als bij het le ven behorend". Dr. Iib'oy trok vóerts in twijfel of dr. Schweit zer wél op de hoogte kon zijn van de jongste stand van de weten schap op dit gebied. Het ongeluk met vliegtuig v»n president Magsaysay NEERSTORTEN TE WIJTEN AAN METAALMOEHEID Deskundigen van het Philip- pftnse leger hebben zaterdag op de eerste dag van het onderzoek docr een Senaatcommissie naar de oorzaak van 't vliegtuigonge luk, waarbij president Magsaysay omgekomen is, het neerstorten van Let toestel toegeschreven aan metaalmoeheid Het ongeluk gebeurde op 17 maart kort na het opstijgen van een vliegveld op het Philippijnse eiland Cebu. Behalve de president kwamen 25 personen om het le ven. Volgens bepaalde politierappor ten, die bij de Senaatscommissie zijn ingediend, bevond zich water in de tankauto, die de vliegtuigen op het vliegveld van Cebu van benzine voorzag. De Argentijnse politie heelt een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen de 68 jarige Ante Pavelic, oud-preanier van de door de nazi's gestichte onafhan kelijke Kroatische staat. Dr. Pavelic heeft sinds zijn ontsnapping uit Europa in 1957 tc Buenos Aires in ballingschap geleefd. Op 10 april j.l. were, een aanslag op hem gepleegd i waarbij hij slechts licht ge wond werd. 17 april verzocht Zuid-Slavië Argentinië om uitlevering van Pavelic omdat hij verantwoor- j delijk zou zijn voor de dood van duizenden mannen, vrouwen en kinderen. i oorlogen richtte Pavelic de Kroa. j tisdbe revolutionaire Oestasji- tjeweging op. In 1936 werd hij door een Franse rechtbank schul dig bevonden aan het beramen van de moord (in 1934) op koning Alexander van Zuid-Slavië in Marseille. Hij bevond zich toen ïri Italië. Mussolini weigerde Pa velic uit te leveren. In 1947 week mr A. C. de Graeff overleden door drie hoofdofficieren van het leger. Hoger beroep zal niet mo gelijk zijn, maar' de vonnissen kunnen door de gouverneur wor den herzien, terwijl doodvonnis sen door de'koning moeten wor den bekrachtigd. De tribunalen moeten inbreuken op de veilig heidsbepalingen, die kortelings zijn aangekondigd, benadelen. Op grond van deze bepalingen zijn de zes regioale militaire gou verneurs bevoegd te allen tijde huiszoekingen te gelasten en per sonen zonder vorm van proces voor onbepaalde tijd in arrest te houden. Het voor dag en nacht gelden de uitgaansverbod in de Jordaan se steden werd zondag gedurende vijl uur opgeheven. De ministe rie van Binnenlandse Zaken heeft inmiddels de uitreiking van spe ciale passen stopgezet, omdat men verwacht, dat het uitgaan'- verbod binnen enkele dager ge heel zal worden opgeheven Koning Hoessein van Jorda nië is zondag pér vliegtuig fla»r Rijad, de hoofdstad van Saoedi- Arabië, vertrokken, in gezri schap van de chef van zijn 1st- binet en de ambassadeur van Saoedi-Arabië. in Amman. Men meent te weten, dat de koning met koning Saoed ee» gedachtewisseling zal hebben over de toestand in Jordanië er. in de loop van vandaag weer naar zijn land zal terugkeren Op S4-jarige leeftijd is woens dag j.l. in Den Haag overleden jhr mr A. C. D. de Graeff, oud gouverneur generaal van Neder- iands-Indië en oud-minister van Buitenlandse Zaken. Zaterdag is hij, op zijn verzoek, in stilte ter aarde besteld. Andries Cornells Dirk cie Graeff werd op 7 augustus 1S72 in Den Haag geboren. Hij stu deerde rechten te Leiden, vaar hij in 1894 promoveerde. Na zijn examen voor de Indi sche dienst te hebben gedaan ver trok hij in 1895 naar Nederlands Indië, waar hij ambtenaar ter al gemene secretarie te Buitenzorg werd. Via verschillende functies bereikte hij hier de rang van al gemeen secretaris. Daarna was hij gezant te Tokio en te Washington. Van 1926 tot 1931 was hij gou verneur-generaal van Nederlands Indië. van 1933 tot 1937 minister van Buitenlandse Zaken. MET MEDEWERKING VAN ALG. MLINWERKERSFONDS Pavelic uit naar Argentinië. De vormalige Kroatische leider Pavelic is aan de waakzaamheid vart de Argentijnse politie die bij /jjn huis de wacJrt hield, ontsnapt en verdwenen, aldus is vrijdag van welingelichte zijde, te Buenos Aires vernomen. W aport» tocW [6 kreveenjiboat 9 fm*uz*o nat. en internationaal jurylid depositair „laneome", „dr. Payot" „yardley" heren en kinderen haarknippen uitsluitend na afspraak Donderdagavond is de Argen tijnse politie naar de woning van Pavelic gegaan en kreeg van een lijfwacht te horen, dat Pavelic niet thuis was. De lijfwacht, die zei niet te weten waar Pavelic is, werd gearresteerd, maar Pa- velics echtgenote en een dochter niet. Tussen de beide laatste wereld- Minister-president Dree-s heeft j huis, een auto, twee televisie- 1 i. r A3 t-i Atnois n VS af 11. dè eerste bijdrage geleverd voor dt actie „toverbal", waarmee men eén miljoen gulden bijeen wi brengen voor 3000 jeugdige Hon gaarse vluchtelingen in Oosten rijk. In zijn kabinet op Piein 1813 in Den Haag heeft dr Drees zater dagmorgen een doosje van de vottr deze actie vervaardigde to verballen gekocht van een depu tatie van de Nederlandse jeugd, bestaande uit Tineke van Otin- chfem uit de A.J.C., Ineke Pronk uit de Geref. jeugdorganisatie en Lies de Wal uit het Ned. Padvind- stérsgilde. De minister-president sprak zijn vreugde uit over het initia tief der gezamenlijke organisa ties en wenste de actie groot suc ces toe. In het kader van de actie „to verbal" zullen in één maand tijcis vier series van 250.000 doosjes toverballen door leden van diver se jeugdgroepen, sportorganisa ties, schoolclubs e.d. aan de man en de vrouw moeten worden ge bracht. In elke serie zitten de kansen op het winnen van een toestellen, radio's, fietsen en stu diebeurzen met een gezamenlijke waarde van 140.000 aan prijzen. De kopers van dit speciale snoepgoed mogen de doosjes niet openen, vóórdat in een radio-uit- zehding aan het eind van de maand mei bekend wordt ge maakt, welke verrassingen aan de toverballen verbonden zijn. Ver. Staten dringen aan op matiging De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Lincoln White, heeft vrijdag meegedeeld, dat de Ver. St aten er bij de landen van het Midden-Oosten, waaronder Egypte, Syrië en Israël, op heb ben aangedrongen voorzichtig heid en matiging te betrachten fn hun houding ten opzichte van de huidige crisis in Jorda nië. Hij verklaarde, dat deze stap pen een onderdeel uitmaken van een „voortgaand proces". De Leidse sterrenwacht heeft dor, (ierrtagavond eindelijk de kans gekregen om de komeet Arena-Roland waar te nemen. In de maanden november tot februari hadden de Leidse astro nomen geregeld de helderheid van de komeet gemeten, maar deze week werd hun geduld op de proef gesteld. Iedere nacht bleef de hemel bewolkt. Donderdagavond tussen negen en tien uur kon tussen de wol ken door de komeet echter vrij óoed uxrrden geobserveerd. Daar na trok de lucht dicht en was waarnemen onmogelijk. De komeet is gemakkelijk met het blote ook zichtbaar. De Lei- el enaars zagen een staart van een stuk of zes graden lengte, maar wellicht is bij waarneming- onder gunstiger omstandighe den de staart aanzienlijk langer. De kop of coma van de komeet is in helderheid te vergelijken met een ster van de tweede a derde grootte. De atsronomen hopen bij beter weer nauwkeu rige metingen van de helderheid te kunnen doen en foto's te ma ken ter bestudering van de bouw van de staart. Enkele amateurs in ons land hebben zich hetzelfde doel ge steld. Sommigen van hen na men de komeet zondag reeds waar. De heren Kemp uit Maas tricht zagen toen zelfs al kans een betrouwbare schatting te maken van de helderheid. De komeet blijkt aan de ver wachtingen te beantwoorden. Zij zal tot de helderste van deze eeuw kunen worden gerekend. Zij overtreft verre de laatste komeet die in ons land met het blote oog zichtbaar was de ko meet van Whipplt-Fedtke uit 19*3. Waarschijnlijk blijft ze tót midden-mei met het blote oog zichtbaar, maar het gedrag van een komeet is moeilijk te voor spellen. De komeet is het best waar te nemen in de avonduren tus sen half tien en haf twaalf. Ze bevindt zich dan op vijftien a twintig graden hoogte tussen het noordwesten en het noord noordwesten. Ze blijft de hele nacht boven de horizon. Om half twee staat ze laag in het noorden, tegen de ochtendsche mering is ze in het noordnoord- westen. Astronomen van het obser vatorium te Mount Hamilton in Califomië hebben vrijdag mee gedeeld, dat de komeet Arend- Roland twee staarten heeft. Één van de staarten is naar schatting 40.000.000 tot 48.000.000 kilometer lang, de andere waar schijnlijk 16.000.000 kilometer. Volgens het Amerikaanse blad „The New ork Times" is de Ame- ,,The New York Times" is de Amerikaanse minister van Finan ciën Humphrey van plan binnen 1 maand af tetr eden. Als moge lijke opvolgers worden genoemd de vroegere ambassadeur te Lon den Douglas en de oud-onder minister van Defensie Anderson. Minister Humphrey heeft ge zegd, dat hij al veel langer mi nister is dan hij aanvankelijk van plan was, aldus het blad. De perssecretaris van 't Witte Huis, Hagerty, zei zaterdag geen bericht te hebben ontvangen over een plan van minister Humphrey tot aftreden. Ter bevordering van de bouw van woningen voor werknemers in de landen van de E.G.K.S. stelt de hoge autoriteit voor 1957/1958 een equivalent van 15 miljoen dollars ter beschikking voor de financiering van de woningbouw in de zes landen. Dit bedrag moet dan worden aangevuld door le ningen van anderen. Voor ons land wordt voor 1957/ 58 door de hoge autoriteit een be drag van 4 miljoen beschikbaar gesteld, met een looptijd van 30 jaar en een rentevoet van 1 pro cent. Door de institutionele Inleg gers, in dit geval het Alg. Mijn werkersfonds, wordt een lening verstrekt van 16 miljoen gulden, met een looptijd van 30 jaar en 'n rentevoet van 4% pet. Dat (bete kent, dat een bedrag van 20 mil joen gulden beschikbaar komt voor de bouw van woningen voor werknemers in de staalindustrie en de kolenmijnen in ons land, te gen een rentevoet van iets mih- oei dan 4 procent. Deze 20 miljoen gulden worden geleend aan de Bank voor Neder landse Gemeenten. Dez.e bank verstrekt leningen aan de ge meenten. welke door de hoge autoriteit worden aangewezen. De hoge autoriteit zal daarvoor adviezen krijgen van een commis sie uit de staalindustrie. Daarin zijn werkgevers, werknemers en een vertegenwoordiger van het ministerie van Wederopbouw op genomen. Verwacht wordt, dat op deze wijze de bouw van 1200 a 1300 woningen zal kunnen wor den gefinancierd. Voor de bouw van woningen voor werknemers in de staalin dustrie komt 2 miljoen gulden beschikbaar. Aangenomen wordt, dat het leeuwenaandeel dezer wo ningen in de omgeving van de Hoogovens zal worden gebouwd. Voor de bouw van woningen voor de werknemers in de mijn industrie komt 18 miljoen gulden beschikbaar. Deze zullen in Lim burg worden gebouwd. Het betreft hier alleen een kwestie vin financiering. Door de hoge autoriteit worden ten aanzien van de bouw van wonin gen geen eisen gesteld. Voor de bouw dezer woningen zal de nor male woningwetbijdrage kunnen worden gegeven. Het is de bdeoe- ling, dat er zo snel mogelijk een begin wordt gemaakt met de voorbereiding. De Franse generaal Jacques Paris de Bollardiere, die kortse- leden op last van de Franse mi nister van Defensie Bourge-- Manoury, disciplinaire straf heeft gekregen, is vrijdag tot plaatsvervangend opperbevel, hebber van de Franse strijd krachten in Frans equatoriaal Afrika en Kameroen benoemd. Paris de Bollardiere zou 60 da gen vestingstraf hebben gekre gen omdat hij een brief had ge schreven waarin hij de publik-a- tie van kritische artikelen over de Franse politiek in Algerië m het weekblad „Express" goed keurde. De generaal verzocht de vori ge maand ontheven te worden van het bevel over de Franse strijdkrachten in een bepaald gebied van Algerië omdat hij niét akkoord kon gaan met be paalde methoden, in Algerië toegepast in de strijd tegen de Algerijnse rebellen. De Columbiaanse regering heeft bekend gemaakt, dat zater dag een groep van vijftig bandie ten bij een overval op het dorp Vera Cruz, 50 km ten noordoos ten van Ibaque, 22 mannen heb ben onthoofd, na de vrouwen en de kinderen te hebben opgeslo ten. Bij een strafactie van het leger werden vijf bandieten gedood en 42 gevangen genomen. Op 2 april j.l. heeft de K.N.A.C. zich schriftelijk tot de in Neder land werkende benzinemaat schappijen gewend met de vraag, of het weer beschikbaar komen van het Suezkanaal ook in Ne derland zal kunnen leiden tot verlaging van de benzineprijs. Aanleiding tot deze vraag vorm de het feit, dat in Zwitserland waar evenals in Nederland de benzineprijs tengevolge van de Suezcrisis verhoogd moest wor den de gunstiger perspec' 'even van deze maatschappijen uit zou den moeten gaan, aldus de brief aan de directeur-generaal vow handel en nijverheid. Uit de ant woorden van de benzinemaat schappijen valt echter te conclu deren, dat het tot stand brengen ran prijsverlagingen door het ministerie van Economsiche Za ken geëntameerd dient te wor den, of althans dat zulke verla gingen uitsluitend in nauw over leg tussen de maatschappijen en het ministerie kunnen worden nfev.*. v, »- v," nel lllllllOld lsz ivuwiiv.u vv «v-—- ten acnzien van de doorvaartgerealiseerd, waarbij dan de ver door het Suezkanaal reeds tot j strekking van mededelingen om- twee prijsverlagingen hebben ge- (rent dit overleg aan het minïs- leid, zo deelt de K.N.A.C. mee. lerie is voorbehouden. De benzinemaatschappijen heb- j De K.N.A.C. vraagt vervolgens ben de K.N.A.C. intussen geant- de directeur-generaal, of in Kc- woord, dat zij de voorgelegde derland verlaging van de benzi- vraag bij voorkeur niet beant- neprijs mogelijk zal zijn en zo ja. woorden. Zij hebben de K.N.A.C. binnen welke termijn deze te verwezen naar het ministerie van J verwachten is. „Wij vinden tot Economische Zaken. De K.N.A.C. het stellen van deze vraag thans heeft zich nu per brief met de- j te meer aanleiding", aldus de zelfde vraag tot de directeur-ge neraal voor handel en nijverheid gewend. De K.N.A.C. richtte zich tot de benzinemaalschappijen in de me ning, dat initiatieven tot het realiseren van prijsverlagingen medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. In de zuidoostelijke helft van hot land iets lagere, elders ongeveer dezelfde middagtepiperaturen. DINSDAG 30 APRIL. Breslcens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m. 1.57 2.32 3.12 3.22 njn. 2.20 2.55 3.35 3.45 ZON op onder Apr. 29 5.17 20.03 30 5.15 20IÖ5 MAA* on der op 4.52 5.22 19,47 20.56 PLAATSELIJK BUIEN Ten westen van Ierland bevindt zich een hogedrukgebied, waar omheen koude polaire lucht over de Britse eilanden en dc Noord zee naar het zuiden stroomt. De ze koude luchtstroom strekte zich ook uit over het uiterste westen van het Europese continent langs onze kust bedroegen de ma ximum-temperaturen, als gevolg van de vrij krachtige noordelijke wind dan ook slechts 12 14 gra den. In de zuidoostelijke helft van 't land daarentegen was de wind zwak en veranderlijk en liepen de temperaturen in de middag op tot omstreeks 20 graden. In de overgangszone van de bei de luchtsoorten ontwikkelden zich in de middag enkele regen en onweersbuien, waarvan som mige van hagel vergezeld gingen. Hierbij werd op het vliegveld Deelen 42 mm neerslag afgetapt. Ons land bevindt zich ook van daag nog in dit gebied met grote te m'perat u tt rtegens tel li n ge n :t. ;4 brief, „omdat intussen ook in En geland en Duitsland prijsverla gingen van de benzine hebben plaats gevonden, terwijl de tan kertarieven en de ruwe olieprij zen opnieuw een dalende ten dens hebben vertoond". De algemene secretaris van de verboden Cyprische communis tische partij, Papaioarmou, is vervangen, aldus is zaterdaa in linkse kringen te Nicosia verno men. Papaioannou wordt sedert april van vorig jaar, toen hij uit gevangenschap ontsnapte, ge zocht." Sedert zijn ontsnapping heeft hij de partij ondergronds geleid. Hij zou zijn vervangen, omdtat hij het niet eens is met de vol ledige steun, die zijn partij thans aan aartsbisschop Mka nos geeft. Als opvolger wordt genoemd Fandis, de organisator van de partij. Een andere kandidaat is de vakbondsleider Ziartides, die zich thans te Londen bevindt. Sedert vorige week dinsdag avond worden vier soldaten van een Brits regiment artillerie op Cyprus vermist. Zaterdagoch tend had men nog niets van hen vernomen, aldus is. van de zijde van het leger vernomen !i'

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1