De gebeurtenissen in Jordanië De Veiligheidsraad over liet Suezkanaal van'ttfoFf HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Eisenhowers speciale afgezant James Richards naar Bonn ZATERDAG 27 APRIL' 1957 12e Jaargang Nr 4049 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per imri JS fcï; mïnïmuöi per WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Hoewel ook in Washington door kritische beoordelaars wordt volgehouden dat de politiek van Dulles tegenover Egypte als een mislukking dient te worden beschouwd, heette het, dat zich enig licht vertoonde in de onderhan delingen over het Suezkanaal. Dit leidde aanvankelijk Eisenhower ertoe te verklaren, dat hij nog niet wil mede- werken om de regeling van de doorvaart van het Suez- kanaal voor de Veiligheidsraad te brengen. Maar het bleek ook, dat zijn optimisme ongewis was. De Amerikaanse regering zeide haar koopvaardijsche pen niet te waarschuwen door het Suezkanaal te varen, ze dienden wel de uiterste voorzichtigheid te betrachten. Vermoedelijk kan dit invloed hebben op Engeland, waar, ondanks de scherpe waarschuwing, die de afgetreden minister Salisbury deed horen aan de reders, verwacht werd, dat de Engelse schepen zouden worden vrijgegeven. De dag na Pasen werd op de wekelijkse persconferentie in het Witte Huis gezegd, dat de Verenigde Staten binnen 24 uur de Veiligheidsraad zouden bijeenroepen. Een laat ste, krachteloze ruk aan het touw, zo oordeelde een der aanwezige reporters, gezien de zich steeds wijzigende houding van Dulles. Jlilllllllllllil PEERLESS BEDDEN e_ 14 Nog meer Nederlandse schepen zegevierden Tijdelijk weg uit het Midden-Oosten boodschap van koning RADIO-MOSKOU OVER JORDANIË Bevan wil Brits initiatief in het Midden-Oosten GRENSINCIDENT TUSSEN SYRIË EN ISRAEL Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2.—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver- tenttes)5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur e en laatóte ruk Amerika is ook geplaatst voor het vraagstuk, dat Jordanië heeft opgeworpen. De jonge koning bleek voorlopig gelijke flinkheid te bezitten als destijds de sjah van Perzië tegenover Mossadeq. Hij zette zijn ministerie onder Naboelski af, maar slaagde er pas na vier pogingen in om een nieuwe formatie te vinden. In deze regering werd Naboelski, aanvankelijk met de afgezette legerkommandant naar Syrië ge vlucht, weer minister van Bui tenlandse Zaken. Dat heeft ech ter niet verhinderd, dat de Egyp tische militaire attaché, die de hand bleek te hebben gehad in de opstand tegen de koning, naar huis werd gezonden. Het scheen als keerde zich nu de volksgunst voor de koning, die vooral door de Bedouïnen van het voormalig Arabisch legioen werd bejubeld. FRONT TEGEN ISRAËL. Fel heeft Cairo daarop gerea geerd, gesteund door in Cairo studerende studenten uit Jorda nië. Het eigenaardige is, dat de boosheid van Cairo zich niet keer de tegen Engeland maar tegen... Washington waar Eisenhower verklaarde Jordanië te zullen steunen. Een belangrijke factor is, dat de Arabische koning Saoed Jordanië en zijn koning gaat be zoeken. Hij doet dit op de door reis naar Irak, een reis die Cairo toch al niet gaarne ziet. Dat men echter ook in het Arabische kamp, zelfs onder hei Pakt van Bagdad, gemeenschap pelijke afkeer van Israël toon blijkt uit het feit, dat de nationale oliemaatschappij van Perzië, die der produktie in handen heeft, geen olie meer levert aan onder nemingen die direct of indirect aan Israël leveren, gelijk door het tankschip, dat in Eilath land de, is geschied. De internatio nale maatschappijen, die de ove rige produktie beheersen, zul len vermoedelijk de aanbeveling om insgelijks te doen, volgen. Be langrijk is de samenwerking van acht landen, waartoe de leden van Bagdad behoren, maar niet Egypte en Syrië, terzake van de Eisenhower-doctrine. Rusland herhaalt nu zijn voorstel aan de Westelijke drie over samenwer king in het Nabije Oosten. OOK PANAMA? tegen het voortzetten van de proeven met waterstofbommen is verworpen. Minister Sandys heeft zich in dit opzicht scherp uitgelaten. De Fransen spreken nu, schijnbaar wat spottend, van de vesting-Engeland en het lijkt er wel enigszins op. DE GEVOLGEN. In Duitsland zijn de gevolgen ook merkbaar, want in plaats Roemenië een pakt te sluiten ge lijk aan dat van Boelgarije. En Japan heeft vastgesteld, dat in 10 dagen tijds de vierde Russische kernproef is genomen. MacMillan acht het ogenblik gekomen om zijn beloofd bezoek aan Bonn te brengen. Als hij door Frankrijk reist, kon hij wel licht een militair vliegtuig nodig hebben, want bij de demonstra tieve 48-uur-staking vóór Pasen op de treinen, de ondergrondse in Parijs, de bussen, is de lucht- dienst met kleinere of grotere bedrijven betrokken geworden. Economisch staat Frankrijk er niet goed voor, en Ramadier wil 250 mrd. besparen op burgerlijke en militaire diensten. Voor het laatste 100 mrd., waardoor 100.000 man naar huis kunnen worden gezonden. Desondanks gewaagde Mollet met groot opti misme over de krijgskansen in Algiers, waar opnieuw drie be langrijke aanvoerders zijn ge sneuveld of gevangen genomen. De staking is in een actie van de socialistische vakbond in Frank rijk overgegaan, die voor het vreemdelingenverkeer, dat als deviezenbron nodig is, zeer onge legen kwam. POLEN OMHELST CHINA De reis, die de Poolse premier heeft gemaakt door de Aziatische landen, blijkt in zoverre succes op te leveren, dat Gomoelka een goede kans maakt op steun van China, die dan min of meer rechtstreeks tegen Moskou lijkt t-ia at< iran Ha ONBEPERKTE GARANT® OP OE VERING HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN verkrijgbaar bij: HET MIDDEN OOSTEN ZUID- SLAVIE ROEMENIE Nederland BUUBAR'JE ÏWiRTEZEE nkara TllRKlJf Adana Dardancllcn MIDDELLANDSE Zff A SYRIË ■'•rFv'Tobroek ISRAE TP.Said RZIE IRAKIS JORDAN! A SuezlY/g. UBïE E6YPTE K0EWEI7 Assoean'? SAOEDIr ARABIE A Oharan Olievelden Britse basis Amerikaanse basis Landen van het Bagdad-pact (óók Engeland en Pakistan) Arabische Liga Mekka SOEDAN' A |.Ay^A0ENjBrl^- INDISCHE OCEHNt In aansluiting op het bericht van 19 april, dat het m.s. „Prins Willem II" als eerste schip van overzee in het vaarseizoen 1957 op 18 april in Toronto was aan gekomen, kan thans worden be richt, dat de navolgende schepen, varend in de dienst der Fjell- Oranje lijnen, de hieronder ge noemde havens bij de meren race eveneens het eerst bereikt hebben: n.l. het m.s. „Prins Wil lem II" te Hamilton op 20 april, het m.s. „Veslefjell" te Cleve land op 20 april en te Detroit op 22 april, en tenslotte het m.s. „Prins Willem IV" te Chicago op 24 april. Overeenkomstig de traditie worden de eerste schepen in de merenhavens met enig officiéél vertoon ontvangen, waarbij aan de gezagvoerders van de betref fende schepen een souvernir in de vorm van een actetas, gouden horloge e.d. wordt overhandigd. Koning Hoessein van Jordanië schtynt voor het behoud van zijn troon en de onafhankelijkheid van zjjn land zijn hoop volledig gevestigd te hebben op de tradi tionele trouw van de Bedouienen- stammen, die Indertijd na de eerste wereldoorlog zijn groot vader, emir Abdoellah, geholpen hebben bij de vestiging van het koninkrijk Jordanië. De Bedoeienen en de grond bezittende families van Trans- Jordanië (het deel van Jordanië aan de oostelijke oever van de rivier de Jordaan) zijn de eni ge betrouwbare steun van de jonge koning in de huidige crisis. Zij vormen echter een minderheid van de bevolking, die anderhalf miljoen zielen telt een derde deel van de bevolking bestaat uit Arabische vluchtelingen, afkom stig uit Palestina. Een tweede derde deel woont aan de Pales tijnse, westelijke kant van de Jordaan of is uit dat gebied af komstig. Deze Palestijnse Jordamers en vooral de vluchtelingen die reeds negen jaar in grote armoede le ven zijn fel anti-westers. Voorts zijn de meeste Jordaniërs. in het bijzonder de zgn. „politiek be- wusten", sterk pro-Egyptisch. Zij zien in kolonel Nasser de redder van het Arabische ras. De verkiezingen in oktober le verden een overweldigende meer derheid voor anti-Westerse, pro- Egyptische en linkse groeperin gen op. Er zijn circa 50.000 Bedoeïenen in Jordanië, die als Nomaden le ven en die, vasthoudend aan hun tradities, vijandig staan tegen over de stedelingen en het Pa lestijnse bevolkingsdeel. Bij het Jordaanse leger, dat 20.000 man telt, doen circa 5.000 Bedoeienen dienst. Amman geleek vrijdagochtend een „dode stad", als gevolg van het uitgaansverbod dat donder dag is afgekondigd, toen de ko ning een nieuwe, overwegend conservatieve regering vormde onder leiding van Ibrahim Has- jem en alle politieke partyen ont bond. Door de straten van Amman ryden militairen In jeeps en pantserwagens. Een aantal link se leiders is gearresteerd. De ver bindingen met het buitenland rijn vrijwel geheel verbroken. Radio-Beiroet heeft vrijdag gemeld, dat de nieuwe Jordaanse minister van Defensie, Soeleiman Toekan, donderdagavond op de eerste vergadering van het kabi net is benoemd tot militair gou verneur generaal van Jordanië. Reizigers, die vrijdag uit Jor danië in de Israëlische sector van Jeruzalem zijn aangekomen, deelden mee, dat het In Jordanië rustig is. Later is oificiëel te Amman be- vestigd, dat minister Toekan don derdagavond tot militair gouver neur van Jordanië is benoemd. Militairen hebben het werk in de telefooncentrale van Amman overgenomen. Zij staan slechts een beperkt aantal dringende ge sprekken met ambassades en mi nisteries toe. Van betrouwbare zijde werd vernomen, dat ongeveer 200 per sonen sedert het instellen van het standrecht in hechtenis zijn genomen. Een woordvoerder van de Jor daanse regering heeft vrijdag meegedeeld, dat oud-premier Na- boelsi, minister van Buitenlandse Zaken in het zojuist afgetreden kabinet-Chalidi, door de militaire autoriteiten wordt gezocht. De Amerikaanse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, Henry Cabot Lodge, heeft vrijdag, bij de bespreking door de raad van de Egyptische voorwaarden voor de exploitatie van net Suezkanaal voorgesteld dat de landen, wier schepen het kanaal gebruiken, 'het Egyptische stelsel „een kans" zullen geven De Amerikaanse regering blijft echter van mening dat de Amerikaanse schepen, die van het kanaal gebruik maken, de kanaalrechten slechts onder protest aan de Egyptische Suez kanaal Maatschappij moeten betalen. ,vaag en nevel Naast het Suezkanaal is nu ook, zij het in beperkte en in- direkte mate, het Panamakanaal in geding. Immers, op 8 april blijkt Rusland te Washington een nota te hebben overhandigd, waarby bezwaar werd gemaakt tegen het onderzoek, dat bij het binnenvaren van Russische sche pen in het Panamakanaal door douanebeambten en gewapende manschappen werd ingesteld. Reeds heeft Amerika doen weten, dat zulk een onderzoek gebruike lijk is tegenover schip of maat schappij, die zich tevoren nog niet in het kanaal had vertoond, een zuivere voorzorgsmaatregel dus. Poncet heeft er in een uitvoe rig artikel in de „Figaro" op ge wezen, dat niettemin het woord Panamakanaal is genoemd, ter wijl ook vaststaat, dat er in Pa nama een zekere beweging zich openbaart om de souvereiniteit over het kanaal terug te krijgen Desondanks blijft men in Was hington optimistisch, en gelooft men met Rusland in een gedeel telijke uitslag van de ontwape van 500.000 man spreekt men nu van 200.000 man leger, een dui delijk verkiezingsgebaar. De atoomgeleerden, die tegen de aanmaak van atoomwapens in Duitsland hebben geageerd, zijn bij Adenauer geweest. Zij hebben zich niet laten overtuigen door de politieke argumenten van de bondskanselier, maar een vrij vriendschappelijk communiqué, door beide partijen aan de pers gegeven, doet een middenweg zien. Het behoeft geen betoog, dat Oost-Duitsland geniet van de ver warring, die het zodoende te weegbrengt. Het speelt ook Rus land in de kaart, dat zoekt neu trale machten te scheppen, die bij een eventueel konflikt zonder meer voor de rode macht moeten buigen. Rekent Moskou in dat opzicht op de Scandinavische staten, dan vergist het zich, reeds blijkens de brief, die Noorwegen in vriendschappelijke termen zond. Rusland rekent het boven dien niet met de neutraliteit in strijd om zelf nu b.v. weer met gericht. Tegelijk verhoogt Ame rika zijn hulp aan Polen. Dit ver hindert overigens Mao Tse Toeng niet om ook Moskou aan te doen ter beantwoording van het be zoek, dat een paar jaar geleden Chroesjtsjew heeft gebracht aan China. Rusland verkeert, blijkens de Amerikaanse cyfers, in economi sche moeilijke omstandigheden. Van de geweldige graanproduktie o.a. uit West-Siberië en Kazik- stan, is slechts de grootste helft terecht gekomen. Deze cijfers van „Fortune" leren ook hoe groot het aantal arbeiders in de industrie is, en hoe desniettegen staande 47 van deze industriële werkkrachten door de vrouwen wordt geleverd; 't geboortecijfer blijkt, wellicht mede dientenge volge, in Rusland ernstig terug te lopen. Eisenhower heeft een nieuwe conferentie over Duits land der grote vier beslist afge wezen. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) De Amerikaanse regering heeft donderdagavond bekendgemaakt, de speciale afgezant van presi- uiteengezet. In Asmara wachtte hij op een eventuele uitnodiging voor bezoeken aan Jordanië en andere Arabische landen. Koning Hoessein van Jordanië heeft donderdag gezegd, gekant te zijn tegen een bezoek van UC pjjCLiait o dent Eisenhower, James Richards Richards tenzij Egypte Syrië en andere Arabische landen erin tijdelijk uit het Midden-Oosten weg te zullen houden. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat Richards naar Bonn zouden toestemmen hem te ont vangen. De perschef van 't Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, heeft in nlnSdebatten®te&Londen waar ^Pgaan ^T^rtoT»rt 'dé een verklaring gezegd, dat Dulles ningsaeoauen ie uunueu, waaid„i r ehards verzocht heeft znn hui- Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles. Dulies zal van 2 tot 4 mei in Bonn de vergadering van de ministerraad Amerika nu het verbod van het maken van atoombommen, na tuurlijk onder deugdelyke kon- tróle, opnieuw heeft voorgesteld. Het blijkt steeds meer dat de Engelse verdedigingsmaatregelen ver om zich heen hebben gegre pen. Ook in de NATO. De door Labour voorgestelde motie, zo-,- wel tegen de nieuwe strategie als en daar de leer van Eisenhower Richards verzocht heeft zijn hui dige bezoeken aan landen van het Midden-Oosten te onderbre ken om van de aanwezigheid van vergaueililg van UC JllJIUOlCiiaaa - --- J van de Navo bijwonen. Richards j Dulles in Europa gebruik te ma heeft zich de afgeopen dagen in ken voor het plegen van overleg. Asmara (Eritrea) opgehouden. Verwacht wordt, dat na dit over- Richards heeft negen landen leg in Bonn ambassadeur Ri- van het Midden-Oosten bezocht cliards zijn m'ssie zal hervatten, I aldus de verklaring. „Het Egyptische memorandum komt in zijn huidige vorm niet ten volle tegemoet aan de zes voorwaarden voor de exploitatie van het Suezkanaal, die de Veilig heidsraad in oktober j.l. met al gemene stemmen heeft aan vaard", aldus Cabot Lodge. Cabot Lodge verklaarde nog, dat de V. S. van mening waren, dat het Suezkanaalvraagstuk op de agenda van de Veiligheidsraad moest blijven, „zolang het door Egypte voorgestelde exploitatie stelsel een kans wordt gegeven". De hierna sprekende Egyptische vertegenwoordiger Omar Loetfi verklaarde tegenover de raad dat de verklaring der Egyptische re gering „in overeenstemming is met de zes beginselen voor de ex ploitatie van het Suezkanaal, zo als die in oktober 1956 door de Veiligheidsraad zijn aanbevolen". Dit sloeg volgens Loetfi ook op de „kwetsbaarste" van deze be ginselen, namelijk het derde, dat bepaalt dat de exploitatie van het Suezkanaal „los moet staan van elke nationale politiek". „Egypte heeft hierin voorzien door de exploitatie van het ka naal toe te vertrouwen aan het Egyptische „gezagsorgaan voor het Suezkanaal", een onafhanke lijk lichaam, dat een eigen begro ting heeft. De Egyptische regering heeft voorts verklaard een scheidsrech terlijke uitspraak te zullen erken nen in geval van geschillen over tarieven, exploitatie-methoden of schending van de kanaal-regle menten. Zij heeft er vooral mede ingestemd een uitspraak van het internationale gerechtshof te zul len aanvaarden in geschillen, wel ke zich zouden kunnen voordoen bij het uitleggen van bepalingen van de overeenkomst van Con- stantinopel. Hieruit volgt, dat Egypte uit voering heeft gegeven aan het derde, door de Veiligheidsraad aanvaarde beginsel", aldus Omar Loetfi. „Egypte blijft voorstander van vrijheid van scheepvaart door het Suezkanaal en toepassing der be palingen van de overeenkomst van Constantinopel. Het zal er oprecht naar streven de exploita tie van het kanaal op de juiste wijze te doen verlopen", aldus de Egyptische vertegenwoordiger. „VAAG EN NEVELACHTIG" De vertegenwoordiger van Frankrijk, Guillaume George-Pi cot, noemde de Egyptische rege ringsverklaring achtig". Hij verzekerde, dat zij slechts in overeenstemming was met één der zes door de Veiligheidsraad aanvaarde beginselen, namelijk dat de Egyptische soevereiniteit zou worden geëerbiedigd. „Ook bevat de verklaring geen voldoende voorziening voor de re geling van geschillen, welke eis in het zesde beginsel wordt ge steld", aldus George-Picot. De Franse afgevaardigde ver volgde: „Wat is nu de waaide van de Egyptische regeringsver klaring? Ons wordt medegedeeld dat het een internationaal instru ment is. Doch een eenzijdige verklaring, ook al wordt deze bij de Verenig de Naties ingeschreven, kan geen andere draagwijdte en betekenis hebben dan voortvloeien uit een eenzijdige handeling. Frankrijk trekt hieruit de con clusie, dat de verklaring ook op deze wijze kan worden veranderd of ingetrokken". De Philippijnse vertegenwoor diger Carlos Romulo meende dat de Veiligheidsraad „eerst bestaan de, eerlijke meningsverschillen moet bespreken, alvorens een be sluit te nemen". De vertegenwoordiger van Co lumbia, dr Francisco Urrutia, meende dat de Egyptische rege ringsverklaring moest worden op gevat als een „verklaring van voornemens", buiten en behalve de twee onherroepelijke verplich tingen, die Egypte op zich had genomen, namelijk die om ge schillen over de vrije vaart door het Suezkanaal voor te leggen aan het internationale gerechts hof en de verbintenis om me ningsverschillen over schadever goeding en andere eisen aan een scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen. „Het is niet voldoende, dat Egypte verklaart 'n bepaalde ge dragslijn te zullen volgen. Er zal moeten worden onderhandeld en er zullen stappen moeten worden gedaan om tot het sluiten van een internationale overeenkomst te komen, die ook voorzieningen zal moeten bevatten voor uitvoe ring van de overige bepalingen in de zes door de Veiligheidsraad goedgekeurde beginselen", aldus de Columbiaanse algevaardigde, dr Urrutia. Hierna werd de bijeenkomst van de Veiligheidsraad tot een later tijdstip in de avond ver daagd. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade te Amman deelde mee, dat in tegenstelling tot desbetreffende geruchten, de Amerikaanse burgers in Jorda nië geen bevel hebben gekregen het land te verlaten. Oud-premier Naboelsi mag voor onbepaalde tijd zijn woning idet verlaten. Van regeringszijde werd tegengesproken, dat hy ge arresteerd is. Volgens de Jordaanse radio heeft koning Hoessein honderden telegrammen van gemeenteiyke autoriteiten in alle delen van het land ontvangen, waarin zU hun steun betuigen voor „het krachti ge aanpakken van de toestand door de koning. SAOED. Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië heeft koning Hoessein van Jordanië in een boodschap ge lukgewenst met de jongste ont wikkeling van de toestand in Jor danië, aldus is van gezaghebben de zijde vernomen. De vorst van Saoedi-Arabië uit zyn tevredenheid over de wyze „waarop koning Hoessein het voorbeeld heeft gegeven en de weg aan de Arabische naties ge toond heeft". De boodschap wordt in officiële kringen in Amman uitgelegd als een aanmoediging van koning Saoed op een ogenblik, dat de Syrische president Koewatly, na een bezoek aan Cairo, voorberei dingen treft voor een bezoek aan de vorst van Saoedi-Arabië. „Nog nimmer zijn de gezichts punten van Saoedi-Arabië en Jor danië op het gebied van de bui tenlandse politiek zo met elkaar in overeenstemming geweest", zo heeft 'n Jordaanse officiële func tionaris gezegd. KNOWLAND OVER DE TOESTAND De Amerikaanse senator Wil liam Knowland, leider van de re publikeinse fractie in de Senaat, heeft donderdag na een onder houd met minister Dulles in Was hington verklaard, dat de toe stand in Jordanië ernstig is, doch dat er voor het ogenblik geen noodtoestand bestaat die een Amerikaans optreden eist. Knowland geloofde, dat in ge val van Sowjet-inmenging de Eisenhowerleer toegepast zou worden. „Dit zou wellicht onder andere 'omstandigheden ook kun nen gebeuren". Hij achtte het raadzaam dat niemand probeert „in dat gebied van de wereld nog meer deining te veroorzaken.". "NOG GEEN BESLUIT NEMEN De Cubaanse afgevaardigde, dr Emilio Nunez-Portuondo, ver klaarde dat zijn regering zich nog geen definitieve mening over de Egyptische regeringsverklaring t.a.v. het Suezkanaal had ge vormd. MINDER WIND. Het was vrijdag droog weer met een matige, af en toe vrij krachtige wind tussen oost en noordoost. In het binnenland lie pen de temperaturen tot iets ho gere waarden op dan donderdag het geval geweest is. Op de weerkaarten bevonden we ons tussen een langgerekt ho- gedrukgebied boven het noorde- hjk deel van de Noordzee en een depressie-gebied boven Zuid- Frankrijk. De oosteiyke winden voerden langs het aardoppervlak nog vry koude lucht, afkomstig uit het Oostzeegebied, aan, maar in de hogere luchtlagen, begon wat min der koude lucht aan te komen, waarvan de bewolking in de ho gere niveaux getuigenis aflegde. Voor heden verwacht De Bilt opnieuw iets hogere temperatu ren, terwyl de wind nog wat in kracht gaat afnemen. De regen kansen zyn klein. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Minder wind Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. Iets hogere middagtemperaturen. COMMENTAAR VAN TASS. Het officiële persbureau van de Sowjet-Unie „Tass", heeft vrijdag verklaard, dat de toestand in Jor danië en in het byzonder de be weging van de Amerikaanse zes de vloot naar het oostelijke deel van de Middellandse Zee een ern stige bedreiging voor de vrede in het Midden-Oosten vormt. Radio-Moskou heeft donder dagmorgen over de toestand in Jordanië opgemerkt, dat „de misdadigste reactie, gesteund door de Amerikaanse imperia listen, zich van Jordanië heeft meester gemaakt". De radio noemde de toestand in het land „buitengewoon ge spannen en voegde hieraan toe, dat „men in geheel Jordanië overgegaan is tot het op grote schaal arresteren van patriot ten". ZONDAG 28 APRIL. v.m. n.m. Breskens 0.56 1.19 Terneuzen 1.31 1.54 Hansweert 2.11 2.34 Walsoorden 2.21 2.44 MAANDAG 29 APRIL. v.m. n.m. Breskens 1.25 1.50 Terneuzen 2.00 2.25 Hansweert 2.40 3.05 Walsoorden 2.50 3.15 ZON MAAJB op onder OP ender Apr. 17.30 27 5.21 19.59 4.05 28 5.19 20.01 4.27 18.38 29 5.17 20.03 4.52 19.47 30 5.15 20.05 5.22 20.56 De Britse socialistische politi cus Aneurin Bevan heeft vrij dag eTop aangedrongen, dat Groot-Brittannië bij de pogin gen om de vrede in het Midden- Oosten te herstellen het initia tief neemt. Hij zei dit voor zyn vertrek uit Israël naar Malta. Bevan verklaarde, dat Groot-Brittan nië in het Midden-Oosten niet passief moet blijven als gevolg van wat hij fouten noemde, die in het recente verleden gemaakt zijn. Het hoofdkwartier van de Is raëlische strijdkrachten in Tel Aviv heeft bekendgemaakt, dat Syrische en Israëlische soldaten vrijdag ten noorden van het Meer van Galilea op elkaar hebben ge schoten. Volgens een verklaring van het hoofdkwartier openden de Syriërs het vuur op Israëlische soldaten, die op Israëlische ge bied op patrouille waren. De Is raëliërs beantwoordden het vuur er zijn geen slachtoffer».

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1