Uit de Provincie agenda Binnenlands nieuws Eric de Noorman - Het loon der hebzucht 1 RECHTSZAKEN asrr om-Ea,AKDM-PLAN EN DE GEMEENTEN. VEEL WïNTERBLOEMKOOL OP WALCHEREN. TERNEUZEN CYPRUS MIDDELBURG. SAS VAN GENT. GOEDE VANGST OP PAASMORGËN. Mllcop-stencilmachine HONGARIJE THOLEN. WESTKAPELLE. Engeland hoopt volgend jaar weer kolen te kunnen exporteren Britse militaire uitgaven BLOESEMBERICHT VOOR DE BETUWE. O INBREKERS TOT EEN JAAR VEROORDEELD Op advies van Gedeputeerde dmten van Zeeland en onder oorzitterschap van Gedeputeer de mr. dr. A. J. J. Mes is een t'regadering gehouden met de ■aden van gemeenten, die aan iet Veerse Gat en de Zandkreek zijn gelegen: Amemudien, Kat- lendijke, Kortgene, Veere, Vrou wenpolder, Wissekerke en Wol- aartsdijk. Gesproken werd over de recreatie in het Veerse Gat en ie Zandkreek na de uitvoering ran het drie-eilandenplan. Men ■>esloot een commissie te vormen, waarin iedere gemeente met twee aden vertegenwoordigd zal zijn Deze commissei, die een advise rende taak zal hebben, zal haar gedachten niet alleen over de •■ecreatiekwestie lafen gaan maar ■Je ontwikkelingsmogelijkheden wan het bij het drie-eilandenplan betrokken gebeid in hun geheel onderzoeken. „ZEELAND PRESENTEERT". Dit jaar zal de propaganda' sctie voor de Zeeuwse oesters en -nosselen, die vorig jaar voor net eerst werd gehouden onder het motto „Zeeland presenteert", gericht zijn op de mosselcultuur. De propaganda-dagen zijn vast gesteld op 4 en 5 september. De Rotterdamse visvrouw Kaat Mossel zal in het middelpunt der belangstelling worden geplaatst. Op de middag van de vierde sep- iember zal zij in Bruinisse arri veren; des avonds vertoeft zij in Zierikzee, waarna de andere be zoeken zullen worden afgelegd sn Tholen en Bergen en Zoom. Op de Oosterschelde hoopt Kaat Mossel kennis te maken met de -waard uit de „Drie Haringen", Pieter Corneliszoon, die samen niet Kaat zijn intocht in Yerseke zal doen. zil kt tj VERBETERING ZWAKKE PLAATSEN LANGS DE OOSTERSCHELDE. La de vergadering van het waterschap „De breede watering bewesten Yerseke" op Zuid- Beveland is meegedeeld, dat plannen zijn ontworpen voor het verbeteren van zeven z.g. zwakke plaatsen in de zeewering langs 4e Oosterschelde. De werkzaam heden zullen een bedrag van vijf 4 zes ton vergen. Het werk voor verzwaring van «Se zeedijk te Schore is nu vol ledig in uitvoering. Verder is in deze vergadering meegedeeld betreffende de pol- ierconcentratie, dat de door 66 polders samengestelde advies commissie een positief advies bij ïèdëpu teerde Staten heeft inge- üend Verwacht werd, dat de samenvoeging van de Zuidbeve- andsc polders niet eerder dan 1 januari 1959 een feit zal kunnen f&in het laatst van vorige week waren er dagaanvoeren van 2200 kisten met bloemkool en vlak vóór Pa sen werd voor de beste kwaliteit ƒ1,37 per stuk betaald. Dinsdag was er opnieuw een groot aanbod onder invloed van het gunstige weer. De prijs was nu lager, maar toch nog zeer hoog. Goede partijen noteerden 70 tot 80 cent per stuk. Verwacht wordt, dat er in de komende dagen op Wal cheren nog veel winterbloemkool zal worden aangeboden, want er is heel wat uitgeplant. .Enkele jaren geleden is men op Walcheren begonnen met het Leien van winterbloemkool. Deze teelt wordt veel uitgeoefend in Sngeland en Frankrijk maar in ■«aas land werd tot voor enkele jaren weinig winterbloemkool «jeteeld omdat de teelt te riskant a. Ons land heeft namelijk dik wijls een winter met vorst en er varen tot voor enkele jaren geen behoorlijke tegen vorst resistente sassen Op Walcheren kwam er echter wel belangstelling voor deze teelt ■m de Zeeuwse groentetelersver- «niging heeft zich reeds enkele jaren toegelegd op de selectie van rassen welke bestand waren negen het Zeeuwse en speciaal Walcherse klimaat. Hierin is men aanelijk goed geslaagd. De stren- vp winter van begin 1956 toonde duidelijk aan wat goed was en wat niet goed. Het vorig jaar is er op Wal cheren weer tamelijk veel win- Jerbloemkool uitgeplant en deze Teelt is dit jaar een bijzonder «root succes geworden, niet in ütet minst dank zij de zachte win ter maar ook dank zij de kwali teit welke werd verkregen door tte z.g. voorselectie. Op het ogenblik worden er el ke dag opnieuw op de coöpera tieve veiling Walcheren in Mid delburg duizenden winterbloem- .fcolen aangevoerd en de handel üan deze best gebruiken en geeft er graag een hoge prijs voor. Op DEMONSTRATIE MET RIJEN DUN EN WIEDM ACHINES. Door de Landbouwstudieclubs in Zeeuws-Vlaanderen is het ini tiatief genomen tot het houden van een demonstratie met rijen- dun- en wiedmachines. De demonstratie wordt georgani seerd in samenwerking met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Zeeuws-Vlaanderen, Techni sche Commissie van het Land bouwschap, Instituut voor Ratio nele Suikerproductie te Bergen op Zoom, Rijkslandbouwconsu- lentschap voor Landbouwwerk tuigen te Wageningen en het In stituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen. De heer Ramondt te Sluiskil heeft zich bereid verklaard de demonstratie op zijn bedrijf te doen plaats vinden onder de nor male voorjaarsomstandigheden. Gestreefd wordt naar donder dag 2 mei a.s. De definitieve da tum zal kort vóór de demonstra tie via de radio worden bekend gemaakt. Dit zal geschieden op dinsdag 30 april in de uitzending van het agrarisch radiobulletin van 6.40 uur en van het K.N.M.I. om 12.30 uur. Wat de eigenlijke demonstratie betreft, kan worden medegedeeld, dat het demonstratieperceel is in gezaaid met monogerm en met gewoon bietenzaad. Het gewas zal in een jong stadium met verende tanden worden bewerkt. Enkele dagen vóór de demonstratie zal een tweetal machines (één van het draaiende zontyptTën één van het slingertype) werken met mes sen. De resultaten van dit werk kunnen op de demonstratiedag worden bekeken. Op de demonstratie zelf zullen 7 machines worden gedemon streerd, n.l. 3 van het draaiende zontype en 4 van het slinger- of heen-en-weer gaande type. Aan de demonstratie zal een beoor deling van de machines vooraf gaan. De demonstratie vindt plaats op de via de radio aan te kondigen datum van 13 tot 17 uur. In ver band met de bijzondere opzet wor den de bezoekers verzocht zoveel mogelijk om precies 13 uur aan wezig te zijn. Voor eventuele nadere inlichtin gen wende men zich tot de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst te Axel. grond nabij het sportcentrum in erfpacht gegeven voor een ter mijn van 75 jaar tegen een jaar lijks bedrag van 10 aan het Ne derlandse Padvindsters Gilde, afd. Terneuzen, E.O.S.-groep voor de bouw van een clubhuis en een speelruimte. Met algemene stemmen werd aangenomen het voorstel van B. en W. tot wijziging van het be sluit inzake de bouw van een Uit gebreid Technische School voor Zeeuws-Vlaanderen. Het bedrag dat per leerling wordt beschikbaar gesteld, werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. voor het openbaar ge woon lager onderwijs gesteld op 39,15 en voor het openbaar uit gebreid lager onderwijs op 59,92. Ingevolge art. 72 van de L.O.- wet 1920 werd medewerking ver leend aan het bestuur van de R.K. Ulo-school voor uitbreiding met 3 noodlokalen, verandering van de inrichting en aanschaffing van nieuwe meubelen. Besloten werd tot aankoop van het perceel Piersenspolderstraat 15, voor het maken van een door braak tussen de Benedenweg en de Piersenspolder. De verwachting werd uitge sproken dat de doorbraak in deze zomer wel zal kunnen worden tot stand gebracht. De heer Ribbens vroeg wan neer het perceel moet ontruimd De voorzitter antwoordde dat dit afhangt van het beschikbaar komen van een nieuwe wonmg Gemeenteraad van Terneuzen In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad waren afwezig de heren Henry, dr Camps. De Waal en Weterings. Na opening door de voorzitter, mr P. Tellegen, deelde deze mede dat de heer Henry zeer getroffen was door het schrijven dat in op dracht van de raad hem werd ge zonden als blijk van medeleven. De heer Henry hoopt binnen afzienbare tijd weer in ons mid den te mogen zijn. Hierna werd aangevangen met de afwerking van de agenda der vergadering, welke wel een bij zonder vlot verloop had. Na ongewijzigde vaststelling der notulen werden de ingeko men stukken voor kennisgeving aangenomen. Met algemene stemmen werd tot lerares aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Hondius Lyceum in vaste dienst benoemd mevr. W. N. PollingVest. Achtereenvolgens werden zon der hoofdelijke stemming of be spreking de volgende agendapun. ten aangenomen. Onbewoonbaarverklaring van de woning Benedenweg 48; vast gesteld de voorgevelrooilijn in de Schotse hoek. van de Noordstr. voor het hoekpereeel Noordstr.- Arsenaalweg, en een perceel ■De Britse minister van Delen de Duncan Sandys, heeft donder- toe in Nicosia meegedeeld, dat hij Se binnen niet al te lange *Hd hel aantal Britse troepen op Cyprus te kunnen verminderen. VRIJDAG 26 APRIL l TERNEUZEN: Luxor-Theater, 9. uur: „Zwijgend Heldendom SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Geen liefde j duurl eeuwig". ZATERDAG 27 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 5} uur: „Zwijgend Heldendom Concertgebouw, 8 u.: „Drie matrozen in Parijs''. AXEL: Het Centrum. 6.30 en 9 uur: „The Eddy Duchin Sto- Ty" SAS VAN GENT; Olympia- T&eater, 8 uur: „Geen liefde Huurt eeuwig"- 'ib: Omvraag Door de heren Van Riet, De Feijter en Hol werden vragen ge steld over de nieuwe ophaaldienst van het vuilnis. De heer Van Riet wees er op, dat op een algemeen Chr. feest dag, b.v. Goede Vrijdag, 2e Paas dag, enz. geen vuilnis wordt opge haald, hetgeen voor tal van men sen moeilijkheden veroorzaakt. Tevens zou, met het oog op de ongeregelde tijdstippen dat de vuilniswagen verschijnt, het be dienend personeel de bel harder moeten laten klinken om de be woners van de straat te waar schuwen. De-heer "Be Feijter vestigde er de aandacht op, dat hoewel de Koedijk thans tot de kom der ge meente gerekend wordt, aldaar toch maar éénmaal per week het huisvuil wordt opgehaald. De heer Hol informeerde naar het verdubbelen van het ophaal- recht bij het nemen van twee em mers. Door de voorzitter en wethou der De Vos werden de vraagstel lers beantwoord. Wanneer 2 of 3 maal per jaar in een bepaalde week slechts één maal het huisvuil wordt opge haald, kan het huisvuil dat in die week niet meer in de voorge schreven emmer kan, tijdelijk in een andere emmer worden be waard, tot dit vuil weer in de emmer kan worden gestort. De nieuwe ophaaldienst moet eerst nog wat worden ingelopen; dan zal de wagen ook wel op ge regelde tijden in een bepaalde straat verschijnen en dan zal ook op de Koedijk het huisvuil twee maal per week kunnen worden opgehaald. Het recht van een tweede em mer is niet gewijzigd, alleen kan thans moeilijker dan vroeger nog een andere emmer huisvuil wor d enmeegenomen. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Motorschip gezonken Opvarenden gered Woensdagavond te 7 uur ver trok uit Katwijk aan Zee het mo torschip „Marie", groot 101 ton, geladen met 100 ton schelpen be stemd voor Roeselaere (B.), schipper de 56-jarige J. van der Plas, en verder aan boord de 27- jarige C. Ouwehand, beiden ge huwd en wonende te Katwijk aan Zee. Na een voorspoedige reis werd gistermorgen te 11 uur bij goed vaarbaar weer tegelijk met het motorschip „Succes" uit de ha ven van Hansweert vertrokken. Tijdens de vaart naar Terneuzen werden beide schepen overvallen door plotseling opkomend storm weer. Ter hoogte van de oester put gekomen geraakte de diepge laden „Marie" door de voortdu rend overslaande golven vervuld en begon te zinken. Gelukkig voer in de nabijheid de sleepboot „Passe-partout," kapitein P. Bosma, met twee ledl ge schepen van Terneuzen op weg naar Hansweert. De opvarenden van het schip „Succes", die het gevaar bemerk ten waarin de „Marie" verkeerde, maakten kapitein Bosma .hierop opmerkzaam. Deze liet dé beide schepen van zijn sleep ten. anker gaan en voer daarop de in nood verkerende „Marie" ter hulp. Zodra de sleepboot dicht ge noeg bij het zinkende schip was gekomen, werd door de beman ning van de Passe-partout een werplijn naar schipper Van der Plas geworpen, die verzocht zijn schip naar de vaste wal te trek ken. Vóórdat hij echter de lijn kon va'stmaken voelde hij zijn schip wegzinken, hetgeen nog een ge luk kon genoemd worden, want nu had Van der Plas de tegen woordigheid van geest om de werplijn stevig vasthoudend over boord te springen. Het gelukte de bemanning van de sleepboot de drenkeling, die de zwemkunst niet machtig was, aan boord te trekken. Ook de schippersknecht was, even voordat het schip in de diep te verdween, overboord gespron gen en daar hij kon zwemmen, wist hij zich ongeveer 10 minuten boven water te houden tot ook hij door de bemanning van de sleepboot kon worden gered. Met de beide schipbreukelingen aan boord zette kapitein Bosma koers haar de haven van Terneu zen, waar hij beide drenkelingen aan de ponton van de prov. stoom- bootdienst aan wal zette, om daar na onmiddellijk terug te varen naar de twee voor anker liggen de schepen, waarmede de reis werd voortgezet. Schipper Van der Plas en zijn knecht Ouwehand, die danig over stuur waren, werden naar het bureau van politie gebracht, al waar zij zo vlug mogelijk van droge kleren werden voorzien en verder verzorgd. De families te Katwijk werden inmiddels met het voorgevallene in kennis gesteld. Te ongeveer 6 uur arriveerde een familielid van schipper Van der Plas met een auto, waarmede de schipbreukelingen in de loop van de avond huiswaarts zijn ge reden. Naar wij vernemen is het ge zonken motorschip verzekerd. Gisteravond kwamen reeds eni ge balken en een gedeelte van de stuurhut tegen de steenglooiing van de zeewering aangespoeld. Aanrijding. Toen gisteravond te half acht de heer J. A. A. M. M„ handen- vertegenwoordiger te Den Haag, zijn op de Markt geparkeerde auto startte om weg te rijden, kwam zijn auto bij het achteruit rijden in botsing met de even eens aldaar geparkeerd staande volkswagen van de heer P. A. M„ te Terneuzen. Daar laatstgenoem de nipt aanwezig was, deed de heer M. bij de politie aangifte van de door hem veroorzaakte schade, welke later met de eige naar van de volkswagen werd geregeld. Postkantoorhouder bouwde postkantoor. Dank zij de voortvarendheid van de kantoorhouder van de P.T.T. te Zoutelande, de heer K. Wouters, is het probleem van het plaatselijk postkantoor aldaar uit de wereld geholpen. Het was al jarenlang veel te klein, daar waren de dorpelingen het met de vele badgasten roe rend over eens- De klaagliederen van de kantoorhouder schenen echter langs de lange weg naar 's-Gravenhage zeer te verzwak ken. Uiteindelijk besliste men van hogerhand: Zoutelande zou geen nieuw postkantoor krijgen. Dan laat ik er zelf een bou wen" sprak de kantoorhouder, en hij voegde de daad bij het woord. In de afgelopen maanden verrees gestadig het knptoor annex woon huis. Nu is het klaar en op elke eer ste van de maand krijgt de heer Wouters prompt met zijn salaris de bedongen huurpenningen Want de P.T.T. was direct bereid het kantoor van zijn personeels lid te huren. En zo is alles tot volle tevredenheid van alle par tijen opgelost. De stationschef gaat met pensioen. Zaterdag j.l. is de heer R. L. Verhelst, stationschef alhier, 65 jaar geworden en daarmede heeft hij de pensioengerechtigde leef tijd bereikt. Zaterdag a.s. neemt hij afscheid van de Nederlandse Spoorwegen. De heer Verhelst werd te Drie kwart, Westdorpe, geboren op 20 april 1892. Hij doorliep de lagere school te Sluiskil en bezocht daarna de middelbare school te Zelzate. Op 26 oktober 1908 trad hij in dienst bij de Spoorweg Mij Gent- Terneuzen en werd gestationeerd te Sluiskil-Brug. In die tijd moest de heer Verhelst werken van kwart voor zes 's morgens tot zes uur 's avonds, met om de andere week zondagdienst van 5.45 tot 22 uur. In augustus 1922 werd hij benoemd tot stationschef te Phi lippine. In 1936 werd de exploi tatie van de Spoorweg Gent-Ter - neuzen overgenomen door de Spoorweg Maatschappij Meche- lenTerneuzen en werd hij in het voorjaar van 1933 benoemd tot stationschef te Sluiskil-Brug. In 1935 volgde zijn benoeming tot stationschei te Sas van Gent. Toen in 1948 ook deze spoor weg mij haar exploitatie beëin digde en door de Nederlandse Spoorwegen werd overgenomen, bleef de heer Verhelst in functie, zodat hij bij het beëindigen van zijn betrekking 4814 dienstjaren heeft. Tijdens zijn verblijf te Sluiskil was hij bestuurslid van het Wit- Gele-Kruis en voorzitter van de vereniging van duivenliefheb- bers. Na zijn overplaatsing naar Sas van Gent nam hij van 1945 tot 1955 het secretariaat waar van de plaatselijke V.V.V., en werd hij bestuurslid van het mu ziekgezelschap „De Verenigde Vrienden", waarvan hij in 1947 als voorzitter werd benoemd, zo dat het niet te verwonderen is, dat hem a.s. zaterdag door „De Verenigde Vrienden" een serena de zal worden gebracht. NEDERLANDSE VROUW NAAK HAAR NEGER-ECHTGENOOT IN Z.-RHODESIA VERTROKKEN. Van Schiphol is gisteren naar Zuid-Rhodesia vertrokken de 27- jarige mevrouw Adri Matimba- van Hoorn, een Nederlandse uit Gouda, die in 1952 met een neger- jurist uit Zuid-Rhodesia trouwde. Mevrouw Matimba, die haar man destijds in Londen leerde ken en toen hij daar rechten stu deerde en zij in Engeland ver bleef om de taal van dat land te leren, is er op voorbereid dat haar verblijf in Zuid-Rhodesia haar ernstige moeilijkheden kan opleveren. De wetten van deze Britse ko lonie verbieden blanken te wonen in gebieden die voor de oorspron kelijke bewoners zijn aangewe zen en omgekeerd mogen negers niet wonen tussen de blanken. Voor mensen, die bij de missie werkzaam zijn, gelden deze voor schriften echter niet en op deze wijze hoopt het jonge paar de moeilijkheden te omzeilen. Mevr. Matimba en haar doch tertje Hanneke van ruim ander half jaar werden gistermorgen van Schiphol uitgeleide gedaan door haar familieleden. Met de reeds gemelde arresta tie van de 25-jarige loswerkman J. J. K. op Eerste Paasdag in een kledingmagazijn te Rotter dam heeft de politie, naar is ger bleken een goede vangst ge daan. Sedert 23 maart, de dag waarop hij door de officier van justitie voorwaardelijk in vrij heid is gesteld, heeft hij zeven inbraken gepleegd, waarbij voor een waarde van ruim5000 gul den is ontvreemd. Voor 1500 gul den kon men aan goederen ach terhalen. (Advertentie.) Ideaal voor alle zaken, scholen, verenigingen en bedrijven Zonder stencils, zonder inkt. 7 Kleuren in één drukgang. 1000, afdrukken van één moeder- bladj! Prijs compleet 135, Vraslgt demonstratie van ditsten- cilwonder aan Int. Import Cen tral, Selterskaropweg 14, Benne- k«m. Radio-Boedapest heeft bekend gemaakt, dat Janos Sik, een Hongaarse arbeider, donderdag in Boedapest is opgehangen na dat een militaire rechtbank hem ter dood had veroordeeld voor illegaal wapenbezit. Boer derijbrand Woensdagmiddag omstreeks kwart over vijf is bij Sint Anna- land op Tholen de 48 meter lan ge en 15 meter brede boerderij van de heer J. F. Brooijman tot de grond toe afgebrand. Twee op stal staande koeien en een een personenwagen uit de kalfje werden gered, terwijl nog schuur werd gereden. Twee trac tors en vijf landbouwwagens en alle landbouwmachines gingen, met veel ander materiaal, verlo ren. De Sint Annalandse brand weer kon het 20 meter verder staande woonhuis behouden. Een half uur tevoren was nog een tractor in de schuur gere den. Bij het uitbreken van de brand was alleen de boerin op de hofstede. Gebouw en inventaris zijn verzekerd. Achilles" eind deze week geborgen? De Duitse bergingsfirma Ot- tar Hannstroff uit Hamburg heeft goede hoop de voor West- kapelle gekapseide Duitse kust vaarder „Achilles" tegen het ein de van deze week geborgen te hebben. Egrst zullen de luiken worden gedicht en zal men het water uit het ruim pompen. Dan zal gepoogd worden het schip recht te trekken. Zodra de .Achilles" Weer in normale positie is, zal het gat aan stuurboord, dat een doorsnee van ruim een meter heeft, direct, worden gedicht. Tijdens de Paasvakantie heeft de „Achilles" veie belangstellen den getrokken. De politie had gedurende de Paasdagen en de beide dagen daarna de handen vol met het regelen van het ver keer ter plaatse. Een aantal ijs- en fruitventers had zich reeds op dit stategisch uitgelezen plaatsje genesteld. Engeland hoopt, dat het in het volgende jaar weer op de export markt voor kolen zal kunnen ko men. Vermoedelijk zal het tegen 1965 naar belangrijke afzetmoge lijkheden moeten zoeken, zo deel de de federatie van Engelse ko lenexporteurs mede. De plannen van de nationale kolenraad voor een vergrote pro- duktie zullen tezamen met de jongste voorstellen tot uitbrei ding van de kernenergie vrij ze ker tegen 1965 een belangrijke hoeveelheid overschot kolen in Engeland doen ontstaan, die daar na nog sterk zal toenemen, zo werd in de jaarvergadering me degedeeld. De Britse regering zal in het jaar 1957-58 een. bedrag van 487.650.000 pond sterling voor de luchtmacht uitgeven, aldus is officiëel meegedeeld. Dit bete kent een vermeerdering van 10.199.990 pond ten opzichte van het voorafgaande belastingjaar. Het personeel van de luchtmacht zal van 230.000 man op 210.000 man worden gebracht. De regering deelt verder mee, dat een nieuw projectiel, de „Fi- restreak", in gebruik zal worden genomen. Dit projectiel wordt door middel van infra-rode stra len en reagerend op de warmte van de motoren van een doel- vljcgtuig, automatisch naar dit vli wtuig toe geleid. Het zal even tueel van een kop met atoomla ding voorzien kunnen worden. De luchtmacht zal beschikken over zware bommenwerpers van de types „Valiant", Vulcan" en „Victor". De voorraad atoombom men groeit steeds aan, aldus de mededelingen 26 APRIL: „KJTXIMETKEDVG VOOR GOEO-ZO" Enkele ondernemers, die nauw betrokken zijn bij het vervoer over de weg hebben na overleg met een aantal eigen vervoert; en beroepsvervoerbedrijven het plan opgevat op alle beroeps- en eigen vervoerders een beroep te doen aan de „Goed zo"-actie me dewerking te verlenen in de vorm van een speciale „kilometerdag". Na overleg met de organisato ren van de „Goed-Zo"-actie is be sloten vrijdag 26 april te besehou wen als de „Kilometerdag voor Goed-Zo". Op deze dag zal voor elke gereden kilometer (tenmin ste) één cent worden afgedragen voor de lijdende en ernstig ge troffen kinderen. De V.V.V. te Arnhem bericht over de bloesem in de Betuwe het volgende; Pruimen: bloei volledig afge lopen; vroege kersen: bloei volle dig afgelopen; vroege peren: bloei volledig afgelopen; morel len: volop bloei; meikersen: vol op bloei; appelen: volop bloei. Morellen, meikersen en appe len staan a.s. weekeinde in de Be tuwe volop in bloei. TOESTAND SLACHTOFFERS BRAND IN BUSSUM NOG ZORGWEKKEND De toestand van de beide slachtoffers, die woensdag le vensgevaarlijk zijn gewond bij de tragische brand in een far maceutisch bedrijf aan de Gooi weg te Bussum, waarbij een 26- jarig meisje het leven heeft ver loren, is nog zorgwekkend. Het levensgevaar is niet geweken. Bij een onderzoek naar de oor zaak van de brand, ingesteld door de arbeidsinspectie in sa menwerking met tde brandweer en de recherche, is komen vast te staan, dat de brand in de tabletteermachine is ontstaan. De arbeidsinspectie heeft mon sters van de voorraad te verwer ken poeder meegenomen. PUBLIEK KREEG KOFFIE IN DELTSE RAAD De proef met het verstrekken van gratis koffie aan het pu bliek op de tribune bij de ver gaderingen van de Delftse ge meenteraad is geslaagd. Voor de vergadering, welke de raad woensdagavond hield, was de belangstelling zeer groot; de tribune was tot de laatste plaats bezet. Voor de aanvang van de vergadering kregen alle aanwe zigen een plattegrond van de raadzaal met de namen van de leden, alsmede pen beknopte toelichting welke door de voor lichtingsambtenaar was samen gesteld. Tijdens de vergadering kwa men de bodes tot tweemaal toe koffie serveren op de publieke tribune. Deze geste werd blijk baar zeer op prijs gesteld, want het publiek woondé de vergade ring tot het eind toe bij. 39. Luisterend en zoe kend naar Nahenah en Masoi sluipen Eric en Svein door het struik gewas. „Het lijkt er veel op dat die bruine bezig zijn achter die zee rovers aan te jagen," momi>elt Svein afgun stig. "Waarom mag ik ze er niet van langs geven?" „Dat kan gebeuren, want daar komen ze terug," roept de Noor. man hem toe. Op korte afstand ver schijnt een viertal pi raten, die druk aan het redeneren zijn. „Het is een goedkope list ge weest," hoort de Noorman een van hen zeggen. „We worden helemaal niet achtervolgd en als ik er goed over nadenk heb Ik ook niemand anders gezien dan die Noorman." „Dat is dan het laatste geweest wat je hebt gezien," roept Svein Langtand ,en vóór Eric hem kan tegenhouden stormt de reus als een briesende leeuw naar voren. Eric kan niets anders doen dan snel Svein volgen en fel laait éven de strijd op tussen d<- bomen. „Dat is een beroerd soort zwaar den waar jullie mee rondlopen," roept de lange Sakser, terwijl hij driftig het wapen, dat hij van een der krijgers heeft afgenomen, in het rond zwaait. „Maar het is pre cies goed genoeg .om jullie er eens. Stevig van langs te geven." In minder dan geen tijd is de strijd gCRti'etfen. Drie zeeschuimers heb ben het onderspit gedolven. IK- -vierde *is zo gauw hft de kans pr voor zag. gevlucht. Rigor deze forse liehatttnxbewe- ging is de Sakser in een beste bul -geraakt, hetgeen niet van Erie ge- kgn worden. Erjlaag. te veel óp "het spel om tijd te verspillen vechtpartijen. SB' heeft dit oponthoud .-zijn goecle zijde gehad, want Nahenah en Masoi komen even later snel op hun toelopen. I>e Noor-man stelt hen echter ge rust „Dit is '-en grote dag, bleke broe der," zegt Nahenah. „Onze medi cijn was beter dan die van de zee- krijgers van wie zeer velen nim mer moer bet zoute water zullen zien." „Toch is deze strijd verloren, Na henah." zegt de Noorman ernstig. „We zullen er nooit in slagen de troep, die naar de rivier onderweg is, in te halen. Zij zullen er met de boot en het goud vandoor gaan." Nahenah en Masoi wisselen een snelle blik en glimlachen. „De zeerkrijgers zullen de zee nimmer bereiken," zegt Nahenah raadselachtig. „Ziet toe. wat Na henah doet..." v»- f Gr''**' •- v De rechtbank te 's-Graven hage heeft donderdagmorgen de 24-jarige timmerman Inge van den B. uit Hendrik Ido Ambacht, en de 25-jarige schilder Harm van der D. uit Hoogkerk veroor deeld tot een gevangenisstraf van één jaar, omdat zij na het vorige jaar uit de strafgevange nis in Scheveningen te hebben uitgebroken, inbraken hadden gepleegd ojn. in Den Haag en Dordrecht om aankledingen voedsel te komen. De officier van justitie had tegen de beide jongemannen an derhalf jaar gevangenisstraf ge- requlreerd. VADER DIK DOCHTERTJE ACHTERLIET, VRIJGESPROKEN De rechtbank te Amsterdam heeft donderdagochtend de 30- jarige, thans in Deventer wo nende, transportarbeider P. van D. vrijgesproken van het te vondeling leggen van zijn 3-jarig dochtertje. De officier van justi tie had tegen de man zes maan den voorwaardelijk geëist met een proeftijd van drie jaar, waarbij hij rekening had gehou den met de grote moeilijkheden waarin verdachte verkeerde en dat hij nauwelijks anders had kunnen handelen. Op 19 maart van het vorig jaar had de man zijn dochter tje Son ja op een bank in de ves tibule van het gebouw van de Sociale Raad te Amsterdam ach tergelaten, omdat hij nergens onderdak voor het kind had kunnen vinden. Van D. was die morgen uit zijn huis gezet. Met zijn tegen woordige vrouw en het kind was hij toen op advies van de voog dijraad naar de Sociale Raad gegaan. De ambtenares kon de man echter niet aan onderdak heipen, waarna de vader het kind ten einde raad op de bank had gezet, met de mededeling dat hij even weg moest om siga retten te halen-. Hij keerde even wel niet terug. De ambtenares ontdekte de verlaten peuter. Het kind werd toen in het ptadsbe- stedelingenhuis ondergebracht, waar het nu nog verblijft. Ver dachte had zich verweerd met de opmerking, dat hij ni^t de be doeling had het kind (K>or goed kwijt te raken. ipj; De rechtbank achttg het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2