IIWÏÏMI Gespannen toestand in Jordanië Finse regering afgetreden De „Forrestal' vaart zonder gasten uit HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Amerikaanse zesde vlooi paraaf De Verenigde Staten en de Europese gemeenschappelijke markt Het Westduitse vakverbond over de hereniging van Duitsland VRIJDAG 26 APRIL 1957 12e Jaargang Nr 4048 EERSTE BLAD Rede van koning Hoessein STAAT VAN BELEG IN JORDANIË EISENHOWER EN DULLES BESPRAKEN REGERINGSCRISIS IN JORDANIË RUSSISCHE KLACHT BIJ DE VER. STATEN KONINGIN JULIANA IN ZAANDAM H.K.H. Prinses Wilhelmina zal monument voor de gevallenen te Rotterdam onthullen In hetLhartj van Terneuzen Arbeidstijd op Koninginne dag in de landbouw Helikopter achtervolgde opstandeling Cafe SCïta'SS meVèibi) MSSf Radio-Moskou over Zweedse reactie op de oproep van Schweitzer Stakingen in Frankrijk VULPENNEN Franse benzineprijzen worden verhoogd Frankering >ij abonnement: rer neuzen Directeui-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55--57 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2973 Glranuminer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. var» de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pe. advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties) 5 regels 1.-- Tedere regel meer 20 ct. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnilmmer: Zaterdasrs 10 ,Nsr Koning Hoessein heeft woens dagavond een radio-rede gehou den. Hierin zei hij o.m., dat zijn geduld tegenover de vijandige propaganda en geruchten nu uitgeput is. Hij waarschuwde het voïk voor ondermijnende invloe den en beschuldigde de politie ke partijen in zijn land van het ontvangen van bevelen uit het buitenland. Hij beschuldigde voorts de re gering-N aboelsi er van, dat zij „zijn moreel ondermijnd heeft" toen hij tijdens de Israëlische aanval op Egypte tussenbeide wilde komen. „Naboelsi stuurde mij een am bassadeur van een grote mo gendheid om mij ervan te over tuigen, dat ik niet tot actie ten gunste van Egypte moest over gaan", aldus koning Hoessein. Hij voegde hieraan toe, dat hij de Britse ambassadeur in no vember van het vorig jaar er voor heeft gewaarschuwd, dat hij zijn troepen bevel zou geven de Britse bases in Jordanië te vernietigen als Groot-Brittannië ze zou gebruiken tegen Egypte. Koning Hoessein zei voorts, dat de regering-Naboelsi er niet op kan bogen dat zij de onaf hankelijkheid van Jordanië heeft bewerkstelligd. Hij beschuldigde deze regering ervan, dat zij bij benoemingen in bestuursfuncties aan partij leden voorrang gaf en dat zij de communisten in Jordanië de vrije hand liet. ,j3e communistische partij is onwettig, omdat zij tegen onze godsdienst is. De communisten in Jordanië zijn broeders van de communis ten in Israël en krijgen van hen instructies", aldus de koning. Koning Hoessein beschuldigde de regering-Naboelsi er ook van, dat zij getracht heeft de poli tieke partijen te laten binnen dringen in het leger. Hij merkte tevens op, dat de tien politieke partijen van Jor danië zich alleen maar bezig houden met het smeden van komplotten en samenzweringen. Koning Hoessein zei, dat Jor danië niet eenzijdig zal hande len met betrekking tot de leer van Eisenhower en dus geen en- keie stap in dit opzicht zal on dernemen zonder eerst met de andere vrije Arabische landen overleg te hebben gepleegd. Hij beschuldigde vervolgens de Egyptische pers van het voe ren van propaganda tegen hem en Jordanië en bevestigde de ge ruchten dat er een samenzwe ring tegten hem bestond. De vlucht van bepaalde officieren leyerde hiervan het bewijs. De Jordaanse crisis is volgens hem een binnenlandse aangelegen heid en hij zou niet toestaan, dat men van buitenaf in de Jor daanse aangelegenheden tussen beide komt. Radio-Cairo heeft donderdag gpmeld, dat na het ontslag van öbalidi de koning van Jordanië, Htecssein, Ibrahim Hasj am heeft belast met de vorming van een nieow kabinet. lladio-Cairo meldde verder.dat de nieuwe regering alle Jordaan se politieke partijen ontbonden heeft verklaard. De nieuwe minister-president, 1 logjam, is in 1933 voor het eersrt minister-president geworden. Zijn kdtoinet bleef tot 1938 aan het be- vifkid. In 1946 was hij degene, die het verdrag met Groot-Brittan nië tekende, waarbij zijn land eea onafhankelijk koninkrijk werd. Sedertdien heeft hij zitting ge had in verscheidene kabinetten. was minister-president tot oktober 1956, toen hij door Na boelsi werd opgevolgd. Koning Hoessein van Jordanië heeft donderdag de staat van be leg afgekondigd voor geheel Jor danië. Later is een totaal uitgaans verbod voor geheel Jordanië af gekondigd. Tengevolge hiervan waren de straten in Amman gisteren volkomen verlaten. Sol- d&fcen en politie patrouilleerden deor de straten. Bijna alle ver bindingen met het buitenland zijn verbroken. Bij een koninklijk besluit is de Jordaanse politie donderdagoch tend onder het bevel van het leger gekomen, dat thans het Ibnd onder controle heeft. Behalve in Jeruzalem is thans ook een uitgaansverbod van kracht te Amman. Nabloes, Er- bW en Ramallah. Volgens in Londen ontvangen bercihten bestaat de regering- Hasjem uit 5 leden van de Jor daanse senaat en een vertegen woordiger van de Bedoeienen. Hoewel bevel is gegeven tot ontbinding van de Jordaanse po litieke partijen, heeft de nieuwe Jordaanse regering nog geen op dracht gegeven om het parlement te ontbinden, zo blijkt uit deze berichten. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Britse regering met Irak overleg pleegt over de toestand in Jorda nië. Volgens de woordvoerder heeft de Jordaanse regering nog niet gevraagd om Britse hulp. De evacuaite van de Britse troepen in Jordanië gaat gewoon door. De Syrische presdient Sjoekri Kocwatli en de Syrische minis ter van openbare werken, Fakher Kayali, zijn donderdag in Cairo aangekomen, aldus heeft de Egyptische radio bekendgemaakt. De Jordaanse regering heeft donderdagmiddag bevel gegeven de grens tussen Jordanië en Syne opnieuw te sluiten. De telefoonverbindingen tussen heide landen zijn verbroken. Zoals eerder gemeld is de Sy rische president Koewatli in Cai ro aangekomen voor hel voeren van besprekingen met de Egypti sche president Nasser. Hij was vergezeld van de Syri sche opperbevelhebber Tewfik Nizam El Din, de Syrische minis ter van Euitenlandse Zaken Sal- lah Bitar, en de minister van Openbare Werken van Syrië, Fakhir Kayali. Aan de bespre kingen met Nasser, die onmiddel lijk een aanvang namen na de aankomst van de Syriërs, nam ook de Egyptische opperbevelheb ber Hakim Amer deel. Het luchtverkeer tussen Jorda nië en Libanon is donderdag ge staakt. De telefoonverbindingen tus sen beide landen zijn donderdag morgen verbroken. Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië heeft Syrië doen weten, dat hij geen Syrische actie tegen ko ning Hoessein van Jordanië of 'n Syrische inmenging in de huidi ge crisis in Jordanië zal dulden, aldus is donderdag van bevoegde zijde te Bagdad vernomen. Er is tót dusver geen beweging van de Syrische eenheden te Zerka en tafrak aan de weg tussen Da mascus en Amman waargeno men. Zerka en Maf rak liggen in Jordanië. Van dezelfde zijde te Bagdad werd liet oordeel ge hoord, dat de Saoedi-Arabische eenheden die gelegerd zijn in de Jordaanse havenstad Akaba, on middellijk zullen ingrijpen, indien de Syriërs tot ee i actie overgaan. weken geleden als premier af, op verzoek van koning Hoessein. Dat was het begin van de crisis. Naboelsi was minister van Bui tenlandse Zaken in het kabinet Chalidi, dat woensdag aftrad. Radio-Beiroet meldde in een Arabische uitzending, dat de Jor daanse veiligheidsautoriteiten donderdag een aantal communis ten arresteerden op beschuldi ging van opruiing. President Eisenhower en mi nister Dulles hebben woensdag de regeringscrisis in Jordanië be sproken en verklaard dat zij de „onafhankelijkheid en onschend baarheid van het land als essen tieel" beschouwen. De verklaring is door de pers chef van 't Witte Huis, Hagerty, na afloop van een telefonisch on derhoud van Eisenhower met Dulles bekendgemaakt. Hij legde er de nadruk op, dat de verkla ring is ontleend aan de leer van Eisenhower. Op de vraag of Jordanië om hulp van de Verenigde Staten had verzocht antwoordde Hagerty ontkennend. Hagerty deelde voorts mede, dat de president en Dulles ook gesproken hebben over de kwes- tie-Suez en de activiteit van de Verenigde Naties in het Midden- Oosten. De Sowjet-Unie heeft woens dag de Amerikaanse zaakgelas tigde in Moskou een memoran dum overhandigd waarin zij zich beklaagt over verscherping van een campagne „tot belastering van de werkzaamheden van de Russische ambassade in de Ver. Staten en haar staf". Ook de Rus sische ambassadeur In de Ver. Staten zou 't doelwit zijn van las terlijke beweringen. Eten soortge lijke vijandige actie werd ook ge voerd tegen de Russische verte genwoordiger bij de Ver. Naties en de staf van de vertegenwoor diging. Deze ontoelaatbare campagne, die onverenigbaar is met de ont wikkeling van normale betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten, aldus het memo Om 10 uur donderdagoentend is Koningin Juliana in het ko ninklijk jacht „Piet. Hein bij stormachtig weer bij de Pnns Hendrikkade achter het raad huis te Zaandam aangekomen. Onmiddellijk nadat zij voet aan wal gezet had, bood de 5-jarige Casje Thomassen, het zoontje van de burgemeester, Hare Ma jesteit een boeket bloemen aan. Zijn 12-jarige zusje Liesbeth, dat ter eventuële assistentie achter haar broertje gereed stond, be hoefde hem geen hulp te bieden. In de raadzaal sprak aller eerst de burgemeester onze Vorstin toe. Hij gaf een kort overzicht van vroegere konink lijke bezoeken aan de stad, waarvan het eerste in 1768 werd afgelegd door stadhouder Wil lem V en zijn gemalin, met een jacht van de admiraliteit en twee jachten van de Oost-Indi sche compagnie. Op 17 april 1899. zo vertelde hij o.m. bracht Koninain Wilhelmina met haar moeder Koningin Emma, voor de tweede maal een officieus bezoek aan Zaandam. Ook zij kwamen per boot door de Voor- zaan naar de stad. „Bij de Wil- helminasluis sprak Uw moeder even met de sluiswachter", ging de burgemeester voort, „en zij vroeg hem of hij dit werk al lang deed. De goede man zocht enige ogenblikken naar de naam van een vrouwelijke sire en zei toen: „Jawel, Sirene Majesteit, ik heb - oewes Pa ook nog ge- skut," Aan de hand van kaarten en een midden in de raadzaal opge stelde maquette vertelde burgee meester Thomassen vervolgens nog ailerlei bijzonderheden over het wel en wee van zijn stad en over het nieuwe streekplan. Op 4 mei a.s. zal te Rotterdam op het Stadhuisplein het monu ment voor de gevallenen worden onthuld. H.M. de Koningin heeft haar moeder, H.K.H. Prinses Wilhelmina verzocht haar te wil len vertegenwoordigen bij deze plechtigheid en namens haar de onthulling verrichten. Ook zal Hare Koninklijke Hoog heid namens de Koningin aanwe zig zijn bij de plechtigheid van de kranslegging bij het gedenk teken ter nagedachtenis van de gevallen mariniers bij de Maas brug. voorzitter van de partij gekoze Bij de verkiezing van een voor zitter van de sociaal-democra'. sche partij werd premier Fagi I holm met één stem door Tann, In Helsinki wordt het altreden verslagen. De aftredende vooral van de Finse regering gezien als ter was de minister van Dete een rechtstreeks gevolg van ne sie Emil Skog. De Finse coalitieregering is donderdagmiddag afgetreden, al dus is in Helsinki meegedeeld. UV.ll verkiezing van Tanner tot voor zitter van de sociaal-democrati sche partij. Sedert het vorig jaai zomer is deze partij gesplitst in een imker en rechtervleugel. De verkiezing van Tanner wordt beschouwd als een over winning van de rechtervleugel. Tanner werd woensdag tot Vorige maand ontstond een ka binetscrisis over de prijs va: melk en boter. Deze crisis werd beëindigd door een vergelijk tit sen de agrariërs en de sociaal-de moeraten. LUNCHROOM PORGY EN BESS NOORDSTRAAT 52 Komt 11 vanmiddag onze nassie goreng ns proeven Het beproeven van Amerikaanse projectielen In welingelichte kringen is ge zegd. dat een proef projectiel van het type Lockheed X-17, dat op de basis Patrick in Florida is af geschoten, een snelheid van meer dan 14.500 km per uur heeft ge haald. Het projectiel zou bij vorige proeven een hoogte van 960 km hebben bereikt. Het Landbouwschap heft de werkgevers in de agrarische sec tor aanbevolen op Koninginne dag <30 april) voorzover het werk zulks toelaat, aan de in hun dienst zijnde arbeiders vrij af te geven en deze vrije dag niet in mindering te brengen op de vakantie van de arbeiders. Mocht dit voor arbeiders-vee- verzorgers niet geheel doenlijk zijn, dan kan in onderling over leg tussen de desbetreffende ar beiders een regeling worden ge troffen om het noodzakelijke werk te verrichten. In een rede over de plannen liet voor een Europese gemeenschap pelijke markt en een vrijhandels- gebied in Europa iieeft de Ame rikaanse onderminister voor Eeo. homische Zaken, Thornsten Ka- lijarvi, in het bijzonder gewezen op 3 punten. 1) De komst van de Europe se gemeenschappelijke markt en van het Europese vrijhandelsge- t bied is een nieuwe factor van de Ver. Staten, aldus net memo- uwu ia randum, wordt gesteund en zelfs groot belang voor de economische i 1 atTv/\Wilrl NABOELSI GEARRESTEERD Volgens de Israëlische radio heeft koning Hoessein de voor malige premier Naboelsi tijdens een algemene zuivering laten ar- s teren. Een aantal legerofficieren zou in verzekerde bewaring worden gehouden. Naboelsi trail meer dan twee l U1AUU1**} O aangemoedigd door zekere Ame rikaanse officiële kringen. Gezegd wordt voorts, dat de Amerikaanse ambassade en haar staf in de Sowjet-Unie niet aan een behandeling als bovenge noemd blootstaan. De Russische regering verwacht dat de Amerikaanse regering de nodige maatregelen zal nemen om normale omstandigheden voor de Russische ambassade in de Ver. Staten en de Russische vertegenwoordiging bij de Ver. Naties voor de uitoefening van hun officiële taak te scheppen, zo besluit het memorandum. Het grootste vliegdekschip ter wereld, de „Forrestal" van de Amerikaanse marine, is donder dagochtend onder begeleiding van andere oorlogsschepen de haven van Cannes uitgevaren nadat de commandant van de bodem tevoren een uitnodiging aan gasten tot het bijwonen van een vlootoefening in de Middel landse Zee had afgelast. De com mandant, admiraal Murr Edward Arnold, zei, na in de nacht beve len uit Washington te hebben ontvangen, dat hij bij de uitvoe ring van zijn taak geen gasten aan boord kan hebben. De oefening zou worden bijge woond door Amerikaanse en Bel gische parlementsleden en een twintigtal journalisten. De „Forrestal" maakt deel uit van de Amerikaanse zesde vloot in de Middelllandse Zee. De Amerikaanse zware kruiser „Des Moines" heeft donderdag ochtend de haven van Marseille verlaten. Ook drie torpedoboot- jagers zijn donderdagochtend uitgevaren. De kruiser en de drie jagers zouden aanvankelijk tot 30 april te Marseille blijven. Volgens 't Franse blad „Paris- Soir" is de „Forrestal" onder weg naar het oostelijke bekken van de Middellandse Zee. Ben woordvoerder van de Ame rikaanse marine te Londen wilde donderdag geen mededelingen over de bestemming van de sche pen doen. Berichten van de Ri- vièra maakten melding van het vertrek of voorbereidingen tot het vertrek van vijftien schepen van de Amerikaanse zesde vloot uit havens tussen Menton en Cannes. Naar oostelijk bekken va.n Middellandse Zee. Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse defensie in Washington heeft donderdag de Amerikaanse zesde vloot die in de afgelo pen tien dagen in Franse en Ita liaanse havens heeft gelegen bevel gegeven terug te keren naar het oostelijke bekken van de Middellandse Zee. Een reden hiervoor is niet bekendgemaakt. Hoewel men van de zijde van het hoofdkwartier van de marine in Washington geen inlichtingen kon verstrekken over het bevel aan de Amerikaanse zesde vloot om naar het oostelijke bekken van de Middellandse Zee terug te keren, heeft men van deze zijde toch toegegeven, dat dit bevel rechtstreeks verband houdt met het erger worden van de politie ke toestand in Jordanië en met de woensdag door president Eisenhower afgelegde verklaring over de waarborgen voor de ver dediging van de onafhankelijk beid van Jordanië. wereld. 2) De toekomstige politiek van de Ver. Staten zal er op ge richt zijn de zes landen (der EGKS) en de overige Europese landen aan te moedigen hun douane-belemmeringen te verla gen en voort te gaan in de rich ting van een wereldstelsel van ondiscriminerende handel. 3) In het nieuwe tijdvak van de gemeenschappelijke markt is de organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES) een noodzakelijkheid. AUes moet worden gedaan om de gemeenschappelijke markt en NOG GEEN BESLISSING OVER VERHOGING PIX1AIJSTENHONORAR1A. Ei is nog geen beslissing ge vallen over de verhoging van de nonoraria der specialisten, waar over een akkoord was bereikt tus sen ziekenfondsen en specialisten. De ziekenfondsraad heeft, zo deelt hij thans mede, de beslis- sing over deze materie aange- houden tot onbepaalde tijd. nel vTijhandelsgtebied te doen harmoniëren met de GATT (Or ganisatie voor de algemene over eenkomst voor tarieven en han del), daar men anders het ge vaar zou lopen, dat de geasso cieerde landen sterk in de ver leiding zouden komen, om met de gemeenschap der GATT te breken en als volkomen onafhan kelijke regionale groep zijn eigen weg te gaan met eigen douane tarieven en contingenteringen, zonder verplichtingen tegenover andere landen in de wereld. Kalijarva hield zijn rede voor een groep Amerikaanse zakenlieden. Een Franse officier heeft in een helikopter een Algerijnse op standelingenleider over een af stand van 1200 meter achtervolgd en daarna met het landingsge stel van zijn vliegtuig de rebel tegen de grond geslagen om hem levend in handen te krijgen, al dus is donderdag te Parijs ver nomen. Volgens deze berichten speelde deze achtervolging zich woensdag in de omgeving van Orleansville af. Toen de man was getroffen, sprong een inzit tende uit het in de lucht hangen de vliegtuig om de opstandelin genleider gevangen te nemen. i - - i*-rx i-Aorira o trarr 1 TI hlPt PT1P flPf?! Radio-Moskou heeft donderdag commentaar geleverd op de Zweedse reactie op de oproep van Albert Schweitzer om de kernproeven te staken. Het radiostation merkt op, dal het Zweedse radiostation „radi. Jaenst" het voorstel van de Noorse pers om de verklaring van Schweitzer nogmaals uit te zenden, opdat de Zweden hiervan kennis kunnen nemen, heeft af geslagen. Volgens radio-Moskou zouden bepaalde Zweedse kringen be vreesd zijn dat de oproep van Schweitzer het voor hen moeïli, ker zal maken om voort te gaan met de propaganda voor de atoomproeven. Deze vrees zou tot uiting zijn gekomen in de po ging van „Svenska Dagbiaaef' om de vredesoproep van Schv -o zer te bagatelliseren. „Svenska Dagbladet" is geïrri teerd, omdat de oproep van Schweitzer in de lijn ligt var. de Russische politiek" aldus rad: Moskou. In verscheidene Franse ste n zijn donderdag stakingen uitge broken om kracht bij te zetn aan eisen tot loonsverhoging In Parijs en een zestal pro vinciesteden hebben arbeiders in de vliegtuigindustrie donder dag het werk voor enige t :i neergelegd. De communistisf socialistische en Christel), vakbonden zullen de stak steunen, die vrijdag onder 80 0 arbeiders in de staalindustrie in Lotharingen zal uitbreken. Deze staking zal 48 uur dure:». In de gas- en elektriciteitsbe drijven zou ontevredenheid heer sen onder de arbeiders vanwege het lage loonpeil. Enkele vakbonden zouden hun leden, die in deze bedrijven werkzaam zijn, gezegd hebc- „zich voor een actie gereed maken'" als de bespreking over loonsverhoging schipbreuk mochten lijden. donderdag op een bijenkomst te Düsseldorf 37 grondslagen opge somd voor de hereniging van Duitsland „in vrede en vrijheid In een door het verbond uitge geven verklaring wordt gezegd, dat „de hereniging van Duits- WISSELEND BEWOLKT. Een storing in de hogere ni- veaux bracht donderdag in de zuidelijke helft van ons land tij delijk regen, en later veel wind. Tussen woensdagavond en don derdagavond werd de meeste re gen afgetapt op het vliegveld Z. Limburg, n.l. 15 mm. In de omge ving van Brussel viel nog meer regen. De storing trok donderdag avond naar Noord-Frankrijk weg en bij ons kwam het weer op nieuw onder invloed van een bo ven het noordelijk deel van de Noordzee aanwezig ihogedrukge- bied. Voor heden verwachten we hier wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. De noordoostelijke wind wordt over wegend matig van kracht, terwijl de temperaturen over het alge meen iets hoger zullen worden. N.V. Fa F. J. v. d. SANT». medegedeeld door het K.N.M.I. ie De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Wisselemie bewolking Wisselende bewoking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige noordoostelij ke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. voering van het in het ene deel bestaande systeem in het an de re kan betekenen. De Duitsers in de bondsrepu bliek en Oost-Duitsland moeten daarom een grondwet ontwer pen, die het economische en so ciale leven opnieuw zal regelen volgens een vrije en democrati sche wetgeving". In de verklaring wordt voort gezegd, dat de parlementaire af vaardiging gebaseerd moet ziin op vrije, algemene en geheime verkiezingen en de produktie van atoomenergie in een her enigd Duitsland of wel in han den van staat moet zijn of on der toezicht van bovennationale publieke lichamen moet worden geplaatst. Deze produktie mag alleen voor vreedzams doeleinden wor den aangewend. Welingelichte kringen deelden donderdag mede, dat de Fra: prijzen van benzine en stookolie met ingang van 1 mei onthoop zullen gaan. Woensdag is en commissie voor de vaststelling der prijzen der olieprodukten bij eengekomen, die omvangrijke verhoging heef' aanbevolen. >p het ogenblik is de prijs van ben zine in Frankrijk 76,10 frank per liter voor gewone benzine >n 80,60 per liter voor super-kv "li- teiten. ZATERDAG 27 APRIL. v.m. n.m. Breskens C.19 12.45 Terneuzen 0.54 1.20 Hansweert 1.34 2.00 Walsoorden 1.44 2.10 ZON MAAK op onder op onder Apr. 16.23 26 5.23 19„5S 3.45 27 5.21 19.59 4.05 17.30 28 5.19 20.0! 4.27 18.38 29 5.17 20.03 4.52 19.47 30 5.15 20.05 5.22 20.56 Voorzitter van Bondsdag wil stopzetting van kernproeven De voorzitter van de West duitse bondsdag, Eugen Ger- stenmaier, heeft toen een ver slaggever van de „Stutt garter Zeitung" verklaard, dat hii er voorstander van is, dat de lan den van de Navo de proeven met atoomwapens stopzetten, zodat de Sowjet-Unie geheel ai- leen de verantwoordelijkheid zal dragen voor de schade die de wereld tengevolge van radio-1 activiteit zal lijden. Hij zei. dat de westelijke mogendheden de stopzetting van de atoomproe ven bekend moeten maken zon der eerst tot een overeenkomst hierover met de Sowjet-Unie te zijn gekomen. Oud-minister Farkas tot zestien jaar gevangenisstraf veroordeeld De vroegere vooraanstaar.de leider van de Hongaarse commu nistische partij en oud-mims i van Defensie Mihaly Farkas is tot zestien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens „ernstige in breuken op de wet tijdens zijn ambtsperiode", aldus is dondei dagoohten te Boedapest bekend gemaakt. Het communistische blad „Nepszabadsag" meldde de -ver oordeling in één zin in een reeks korte berichten. Op 13 oktober, tien dagen voor het uitbreken van de Hongaarse opstand, werd de arrestatie van Farkas, die verantwoordelijk werd gesteld voor veie Inbreuken op „het socialistische recht" in Hongarije in de Stalinistisriie periode, bekendgemaakt. Drie maanden tevoren was hij uit dc partij gestoten. Farkas had de rang van gene raal. Tezamen met generaal Farkas werd zijn zoon, luitenant-kolonel Vladimir Farkas, in hechtenis ge nomen. In december werd mee gedeeld. dat ook hij berecht zou worden! „Nepszabadsag" maakte donderdag geen melding van overste Farkas.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1