Zwitserland met DIEFSTAL RADIO? Vragen aan de Minister. „Toverbal-actie" van de Neder- landsche jeugd met vele geheimen Turkije en de kwestie-Cyprus - J VERKLARING VAN KOLONEL HATEM Maakt Israël plannen voor een nieuwe aanval op Egypte waarin selderij, tomaten, worteltjes, peterselie, bloemkool, prei, kruiden, kervel!!- en ook natuurlijk vermicelli. Maar 58 cent per zakje, dus: zondag-soep voor elke dag Gouverneur Harding „Grootste verrassing: medeleven met jonge Hongaarse vluchtelin gen" Kleurpotloden N.V. Fa P. J. V. d. SANDE Eerste onderzeese olieveld in het Midden-Oosten Wat brengt de VRAGEN OVER MIDDEN STANDS MAATREGELEN. Het Tweede Kamerlid de heer Van den Heuvel heeft aan de staatssecretaris van Economische Zaken de volgende vragen ge steld: Kan de staatssecretaris mede delen: a. hoever, drie jaar na de be treffende aankondiging in de middenstandsnota, de plannen zijn gevorderd met betrekking tot de algemene middenstands statistiek; b. welke concrete voornemens er bestaan meer in het bijzonder ten opzichte van de voorgeno men detailhandelstelling en op welke termijn deze telling kan zijn beëindigd en de eerste resul taten ter beschikking zullen ko men; c. in welke mate de commis sie het kleine middenstandsbe- drijf met haar arbeid is voortge schreden en wanneer haar eind rapport kan worden tegemoet ge zien; d. welke maatregelen op dit ogenblik worden getroffen of voorbereid ter bevordering van de produktiviteit in het midden- en kleinbedrijf, alsmede op wel ke wijze de regering voornemens is aan deze maatregelen steun te verlenen; e. welke vorderingen zijn ge maakt met het aantrekken van functionele deskundigen ten de- partemente en bij gebreke van zulke vorderingen welke maat regelen de bewindsman denkt te nemen om in deze lacune te voorzien; f. op welke termijn de vervan ging van de vigerende vesti- gingsbesluiten door vestigingsbe- sluiten krachtens de vestigings wet bedrijven 1954 kan zijn be ëindigd; g. hoever de bewindsman ge vorderd is met zijn studie van het rapport van de commissie middenstandsonderwijs en wan neer naar verwachting de resul taten van deze studie in de vorm van voorstellen aan de Staten- Generaal kunnen worden voor gelegd. STRAALJAGERBASIS OP DEELEN? Het Tweede Kamerlid de heer A. R. Vermeer heeft aan de mi nister van Oorlog gevraagd: 1. Is het juist, dat het plan bestaat op het vliegveld Deelen een straaljagerbasis te vestigen? 2. Als vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, kan de minis ter dan mededelen, of over dit plan overleg is of wordt gepleegd met het provinciaal bestuur van Gelderland, de bestoren van de omliggende gemeenten en het be stuur van de stichting het natio nale park „De Hoge Veluwe"? 3. Acht de minister het in vraag 2 genoemde overleg niet wenselijk, daar de uitvoering van het in vraag 1 bedoelde plan na delige gevolgen kan hebben voor dit gebied, met name voor de veiligheid en voor de recreatie? 4. Welke gevolgen zal naar het inzicht van de minister de uit voering van dit plan hebben voor het zweefvliegcentrum Teriet? X.- Het hoofd van de Egyptische regeringsvoorlichtingsdienst, kolonel Hatem, heeft opnieuw verklaard, dat Israël plannen maakt voor een nieuwe aanval op Egypte. Dat blijkt uit de recente inci denten in het gebied van Gaza, waartegen generaal Burns, de bevelhebber der Ver. Natie-troe pen, geprotesteerd heeft, zo ver klaarde hij. „Israël richt zijn agressie niet slechts tegen Arabieren, doch ook tegen de V. N.-troepen", al dus Hatem. Groentesoep Een applausje voor de fijne keuken van KNORR, waar deze groentesoep zo buiten gewoon smaakvol werd bereid: ze is heerlijk zacht gekruid en opvallend royaal voorzien van de mooiste soorten zomergroenten. Verrukkelijk begin van de voorjaarstijd! Ja, dit is echt weer een soepje van die beroemde Zwitserse kwaliteit, zo heel bijzonder, zo hartveroverend lekker. Zullen we maar gauw aan tafel gaaa? .cc: tomatensoep - champignonsoep aspergesoep - ossestaartsoep erwtensoep: 68 cent per zakje; kippenbouillonsoep met vermicelli vermicellisoep met rundvlees groentesoep58 cent per zakje. Vervaardigd onder licentie en controle van Knorr A.G. Thayngen - Zwitserland, door Monda N.V. Brussel. W.vA De gouverneur van Cyprus, veldmaarschalk sir John Har ding, heeft dinsdag in een vraaggesprek voor de Britse commerciële televisie verklaard, dat Cyprus wel eens onmisbaar kan zijn voor de NAVO en het pact van Bagdad. „Als de Britse luchtmacht zal worden ingeschakeld om de rechterflank van de NAVO te dekken en ter ondersteuning van de landen die lid zijn van de organisatie van het Bagdad- pact, is Cyprus onmisbaar als basis voor de Britse lucht macht", aldus Harding. Inzake de toekomst van Cy prus merkte sir John Harding voorts op, dat een verdeling van het eiland tussen Grieken en Turken wel uitvoerbaar is, maar grote moeilijkheden met zich mee zou brengen. Harding zei in verband met de vrijlating van aartsbisschop Ma- karios, dat de bisschop kon wor den vrijgelaten dank zij de suc cessen van de Britse strijdkrach ten op het eiland. „Wij hadden de toestand op Cyprus voldoen de onder controle om Makarios vrij te kunnen laten, mits hem niet toegestaan werd naar het eiland terug te keren", aldus Harding. De gehele Nederlandse jeugd gaat zich inzetten ter leniging van de grote nood die heerst on der de circa 3000 in Oostenrijk verblijvende Hongaarse vluchte lingen tussen de 14 en 20 jaar. Onder auspiciën van de NederL Jeugdgemeenschap en in samen werking met het Nederlands Olympisch Comité en de Neder landse Studentenraad begint za terdag 27 april a.s. de grote lan delijke toverbal-actie onder het motto „Ken je het geheim van de toverbal?" De leden van de bij de jeugd gemeenschap aangesloten orga nisaties en die van de bij het Ne derlands Olympisch Comité aan gesloten verenigingen gaan dan trachten één miljoen doosjes, elk inhoudende vier toverballen één. gulden per doosje), te ver kopen. Elk doosje ballen, dat tegelijkertijd als lot dient, mag niet geopend worden tot op een dag in mei, waarop via de radio het geheim zal worden bekend gemaakt. De toverballen bevat ten n.l. geheimen. Er zitten hui zen, auto's, televisietoestellen, ra dio's, bromfietsen en studiebeur zen in verborgen, tot een totale waarde van 140.000. Maar het grootste geheim van deze actie heeft de voorzitter van het N.J.G., ds N. O. Steenbeek gisterochtend reeds onthuld bij de introductie van de actie. Het is het geheim van de liefde en het medeleven van de Nederland se ouderen en jongeren met de medemens, die zoveel minder heeft en die in grote nood leeft. Hoe groot die nood is waarin de jonge Hongaarse vluchtelin gen in de Oostenrijkse kampen verkeren, kan blijken uit mede delingen van de Rode Kruis-arts, dr. W. J. M. Brounts, die enige tijd heeft gewerkt in het kamp „Alt Kettenhof". De daar vertoevende studeren de jongeren en zij die hun mid delbare schoolopleiding nog niet hebben voltooid verwachten van de Westerse wereld de moge lijkheid in vrijheid te leven, ge legenheid tot voltooiing van de studie en een mogelijkheid tot verdere ontplooiing. Aangezien aan deze voorwaarden in Hon garije na de opstand niet kon worden voldaan, zijn de meeste jongelui, vooral op advies van de ouders, de grens naar het Westen overgestoken, zo zei dr. Brounts. De hulp is voor velen bitter tegengevallen, de taalmoeilijkhe den vormden een groot bezwaar en men had in het algemeen een te idealistische idee van de vrije democratische wereld, al dus de arts. Ook de emigratie naar landen als Canada, Ameri ka en Australië had veel voeten in de aarde. Het pnlangs door Amerika genomen besluit tot het stopzetten van de immigratie heeft vooral in de Oostenrijkse kampen een sterke psychische reactie teweeg gebracht, men constateerde bij gegadigden eni ge malen poging tot zelfmoord. Wat de jongelui nodig hebben is rust, tijd om de school te be zoeken en daardoor in contact te komen met de mensen van het Westen, zodat vertrouwen kan ontstaan. „De vrije wereld moet trachten deze jonge men sen op te vangen, hun mogelijk heden te verschaffen voor het voltooien van hun studie, c.q. omscholing naar een bepaald beroep, zorgen voor een betere behuizing en voor een verant woord besteden van hun vrije tijd." Vooral voor deze hulp op lan gere termijn, zoals het inrichten van scholen, hulp bij studie en vakopleiding enz., is de op brengst van de toverbal-actie van de Nederlandse jeugd be stemd. Men hoopt ongeveer ƒ700.000 bijeen te brengen. Dit geld zal worden besteed in over leg met het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk en het Nederlandsche Roode Kruis. ARRESTATIES IN HONGARIJE Radio-Boedapest heeft woens dag gemeld, dat er te Komaron vijftien personen in hechtenis zijn genomen, die ervan worden verdacht stakingen te hebben willen organiseren en daarna het communistische regime met geweld omver te hebben willen gooien. De zaak van deze groep van vijftien is overgedragen aan de openbare aanklager. De leider van de groep, de on derwijzer Mazalin, zou in de op stand in oktober van vorig jaar een leidende rol hebben ge speeld te Tatabanya. De leider van de Turkse partij op Cyprus, Kutchuk, heeft dins dag in Istanbul verklaard, dat Turkije nu gereed is om zijn „laatste troef" in de kwestie- Cyprus uit te spele». Kutchuk zei dit in commen taar op berichten, volgens welke aartsbisschop Makarios een Brit se uitnodiging heeft ontvangen om naar Londen te komen. „Ik wist dat Engeland dit doen zou," aldus de Turkse leider. Volgens hem hield ook het bezoek van de Britse minister van Defensie, Sandys, aan Cyprus verband met een plan voor besprekingen tus sen de Grieken en de Britten. De Amerikaanse ambassadeur in Turkije, Warren, heeft woens dag de Turkse premier, Mende- res, op de hoogte gebracht van het Amerikaanse standpunt ten aanzien van Cyprus. AMERIK. PROEVEN MISLUKT. In kringen van de Amerikaan se luchtmaiht is vernomen, dat donderdag of vrijdag van de vo rige week een tweede proefne ming met het lange-afstandspro- jectiel van het type „Thor", dat een actieradius heeft van onge veer 2400 km, is mislukt. Even als bij de eerste proef in januari j.l. zou de raket slechts enkele meters de lucht in zijn gegaan. De proeven hadden plaats op de luchtbasis te Patrick in Florida. Het departement van de lucht macht weigerde commentaar op het voorval te geven. Door J. FLETCHER Nadruk verboden. „Er is natuurlijk iets geheim zinnigs in," zei Trickett. „En dat is ook wat ik bedoel. Er bestaat geen mysterie, wanneer je bent doorgedrongen tot de kern er van. Bijvoorbeeld er is geen ge heim bij de mysterieuze kerel, waarvan je spreekt, althans in zijn eigen geest. Hij weet wat hij nastreeft. Als je hem aan sprak zou hij je stellig verteld hebben dat hij daar kwam om zijn taak te verrichten, omdat hij het nodig vindt, als hij je ten minste niet zou zeggen, je met je eigen zaken te bemoeien. Ik heb een idee dat jij van niets nog wel een geheim kunt ma ken, en Op dat ogenblik kwam Hollis terug met een ander telegram in zijn hand, dat juist was bezorgd. Packe scheurde de enveloppe open en fronste zijn wenkbrau wen bij het lezen van de bood schap. Hij keek ten slotte naar zijn gast en lachte. „Misschien wil je zeggen, dat het geen mysterie is, Jimmy," zei hij. „Dit is het tweede tele gram van dezelfde bron. Luis ter: „Ik hoop dat dit je bereikt voor je vertrekt. Met welke ge legenheid je van plan bent naar Brychester te komen met de trein of per auto, laat je niet zien in de hoofdstraten, voor zo ver dat mogelijk is. Als je aan komt in het station neem dan de kleine straat langs het kloos ter en de kathedraal en ga „Sa lutation" binnen door de zij deur. Als je per auto komt rijdt dan langs de zijlanen tot de ga rage en ga over de stalplaats naar binnen. Ik zal met de lunch in de Waterloo-spreekka- mer wachten tot je komt. SCRAYE.' „En wat zeg je daarvan, Jim- mie Trickett?" vervolgde Packe. „Is daar iets geheimzinnigs in of niet?" Trickett stond op en haalde zijn sigarettenkoker uit zijn vestzak. „Wat ik zeg," antwoordde hij, „is kort en krachtig. De wagen staat buiten en ik ben klaar." HOOFDSTUK III. De dame op het plein van de kathedraal. Het Salutation Hotel in Bry chester is een van die oude loge menten welke eens een karakte ristiek waren van de Engelse grote verkeerswegen en welke nu alle met veel haast verdwij nen of zodanig worden veran derd en gemoderniseerd, dat zij niet meer te herkennen zijn. In vroeger dagen toen de mensen tevreden waren met een dagreis van nauwelijks zestig mijlen, wa ren de kamers van het hotel steeds alle bezet door gasten en in de stallen was bijna geen en kele dag een ruif onbezet. Nu was het een bijzonderheid als in de grote koffiekamer meer dan een dozijn mensen zich te goed deden aan de heerlijke gerech ten en in de stallen groeide het gras tussen de stenen. Vele ka mers in dit oude huis werden nooit gebruikt, nooit zelfs ge opend dan wanneer er een wed strijd gehouden werd of wan neer de Yeomanry haar traditio nele jaarlijkse oefenipg kwam houden. En wat het aantal han delsreizigers die regelmatig het stadje bezochten betreft, deze konden makkelijk onderge bracht worden in een gebouw dat slechts een kwart van de af metingen had. Ondanks dit al les stond Salutation Hotel nog steeds in het hartje van de oude stad en handhaafde fier haar uiterlijk aspect der vorige eeuw onder de beschermende schaduw van de grote kathedraal. Nicholson Packe, door Jimmie Trickett precies om twee uur de garage van „Salutation" in geloodst, ontdekte weldra de be kende figuur van de oude boer, die over de achterdeur van het hotel leunde. Hij sprong uit de auto en trok zijn reisjas uit: „Jimmie," zei hij, „laten we even de zaken regelen. Jij gaat nu natuurlijk direkt lunchen en blijft dan in de buurt van de koffie- of rookkamer. Ik heb een idee dat je misschien hier nodig zult zijn. Zo'n soort intuïtief ge voel zegt mij, dat je niet voor niets hier gekomen bent. Dus rijdt niet weg, dan ben je een beste kerel." „Als je me nodig hebt, zal je me vinden, antwoordde Trickett. „Ik veronderstel dat er in dit stadje niets is dat me aanlei ding tot desertie zou kunnen geven. Ga en tracht achter het mysterie te komen." Packe liep snel over de bin nenplaats en werd daar met glimlachjes en buigingen ont vangen door de ober, die hem van ouds kende. „Mijnheer de markies wacht u in Waterloo, mijnheer," fluister de hij op min of meer vertrou welijke toon. „Deze kant, mijn heer!" Hij leidde Packe een trap op, een andere af, een derde weer op, door een verlaten gang, kruiste een andere en bracht hem tenslotte in een gezellige zitkamer, waar van de vensters een uitzicht gaven op het kathe drale binnenplein. De markies van Scraye stond daar met de rug naar het haardvuur ge keerd peinzend staarde hij naar een punt in de oneindige hoogte van de blauwe hemel. Verrast keek hij op, toen Packe binnentrad en wachtte tot de ober de deur achter zijn gast ge sloten had. „Waarvoor deze geheimzinnig heid?" vroeg Packe terwijl de twee jonge mannen elkaar ste vig de hand drukten. „Waarom moet ik Brychester binnen slui pen door haar achterbuurten?" Scraye trommelde wat onge duldig op de leuning van zijn stoel. (Wordt vervolgd.) De Arabian American Oil Com pany heeft bekend gemaakt, dat in het noordelijke gedeelte van de Golf van Perzië, ten zuiden van Koeweit en de neutrale zone, het eerste onderzeese olieveld in het Midden-Oosten tot ontwikkeling is gebracht. Dit veld, dat Safa- niya wordt genoemd, produceert thans 50.000 vaten ruwe olie per dag. De produktle zal in het mid den van dit jaar 125.000 vaten per dag bereiken en midden 1958 zijn gestegen tot 175.000 vaten per dag. De kosten van de produktie- installaties van het nieuwe veld worden geraamd op 21 miljoen dollar, inclusief 11 miljoen dollar voor een ibuisleiding naar Resta- nura. VRIJDAG 26 APRIL. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muz.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gram.; 9.35 Waterstanden: 9.40 Gram.; 10.00 Orgelspel; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.30 Hoorspel; 12.00 Viool en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Amus. muz.; 12.53 Gram. en act.; 13.00 Nws; 13.15 Metropole ork.; 13.50 Gram.; 14.05 Idem; 14.30 Omroepork.; 15.15 Voordr.; 15.35 Pianoduo; 16.00 Caus.; 16.15 Gram.; 16.30 Hobo en harp; 17.00 Voordr.; 17.20 Musettemuz.; 17.40 Beursber.; 17.45 Voor de jeugd; 18.00 Stemmen van overzee; 18.15 Militaire kapel; 18.50 Reportage; 19.00 Nws; 19.10 Regeringsuitzen ding; 19.30 Zang en piano; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram.; 20.30 Hoorspel; 21.00 Gr.; 21.15 Radio Filharmonisch ork. (om 21.47 Caus.); 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid; 23.35 Gr. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.45 Kamerkoor; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gr.; 10.55 Voor de kleuters; 11.15 Kamer muziek; 11.35 Het hangt aan de muur; 12.00 Amus. muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gr.; 13.25 Dansmuz.; 13.55 Beursber.; 14.00 Kamermuz.; 14.30 Boekbe spreking.; 14.50 Gever, progr.; 16.00 Gram.; 16.20 Idem; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.20 Dansmuz.; 18.50 Caus.; 19.00 Voor de kleu ters; 19.10 Klankbeeld; 19.30 Cau serie; 19.50 Berichten; 20.00 Nws; 20.05 Boekbespr.; 20.10 Caus.; 20.20 Koorzang; 21.00 Dansmuz.; 21.25 Interviews; 22.10 Buitenl. weekoverz.; 22.25 Lichte muziek; 22.40 Caus.; 22.50 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 12.00 Orkestconc.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.11, 14.00 en 15.00 Gram.; 15.15 Instr. trio; 15.45 Koorzang; 16.00 Koersen; 16.02 Muz. caus.; 17.00 Nws; 17.10 Muziek bij de thee; 17.45 Duitse les; 18.00 Gr.; 18.10 Voordr.; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Orkestconcert; 21.45 Houtblazerstrio; 22.00 Nws; 22.11 Muzikale caus.; 22.55 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 6