VULPENNEN N.V. Fa P. J. van de Sande als Uw gezondheid ermee gemoeid is 2 goudrepen Britse regering publiceert briefwisseling Eden-Boelganin Wijziging der huurwet voor 25 cent TWEEDE BLAD Donderdag 25 april 1957 12e jaargang no. 4047 ADRES VAN CONTACTCOMMISSIE VOOR ONROERENDE ZAKEN Missie van Matsoejita mislukt AANVAL VAN GROTEWOHL OP ADENAUER GROTE BOSBRANDEN IN DE VER. STATEN EEN REVOLVER IN EEN AUTO BRACHT EEN 20 TAL INBRAKEN AAN HET LICHT. r Een Hollandse huisvrouw zegt nog steeds „mijn kinderen zullen niets tekort komen". Zo'n moe der kijkt gelukkig allereerst naar kwaliteit. Zulke huisvrouwen zijn klant van De Gruyter, waar betere waar altijd op de eerste plaats komt. Bovendien geeft De Gruyter al hét voordeel wat U maar wensen kunt: èn 10% korting, èn het Snoepje van de Week èn steeds extra voordelige aan biedingen. De Gruyter kan dat, dankzij eigen moderne fabrieken, 425 eigen winkels en honderdduizenden goede, trouwe klanten. PUUR MELK MELK-MOKKA De Gruyter's thee Goudmerk Roodmerk Blauwmerk Oranjemerk Groenmerk China thee Zakjes thee 1 00 gram 100 gram 1 00 gram 1 00 gram 1 00 gram 1 00 gram doosje 20 st. 112 ct. 94 ct. 90 ct. 82 ct. 74 ct. 100 ct. 100 ct. Bij elke aankoop van een pakje thee of een doosje zakjes thee van samen 40 cent Geldig van 24 t/m 30 april 1957 DE GRUYTER 570424 VRIJE ZEEUW De Britse regering heeft maan dagavond een briefwisseling ge publiceerd die ten tijde van de Suezcrisis in de herfst van het vorige jaar plaats vond tussen de toenmalige Engelse premier Eden en zijn Russische ambtgenoot Boelganin. Een brief van Boelganin van 11 september had betrekking op de aanwezigheid van Franse een heden op Cyprus en de klaarblij kelijke bereidheid van Engeland en Frankrijk, een militaire actie tegen Egypte te beginnen. Boelganin vroeg: „Hoe laten deze acties ziich rijmen met het lidmaatschap van de Verenigde Naties?" Een dergelijke actie zou geweldige schade aan het kanaal zelf, olievelden en -leidingen tot gevolg hebben. Alle Arabieren zouden in het geweer komen en dit zou betekenen dat de mate riële schade, vooral voor Enge land en Frankrijk en daardoor ook voor geheel Europa gewel dige afmetingen zou aannemen, aldus Boelganin. Premier Boelganin zegt ver der in de brief aan Eden, dat een schending van Egyptisch gebied de haat van alle Afri kaans Aziatische landen zou op wekken, Hij schrijft, dat het niet langer mogelijk is met wa pengeweld te dreigen. Boelga nin vraagt voorts, of het niet duidelijk is. dat Frankrijk, dat een oorlog in Vietnam verlo ren heeft en thans oorlog in Al- gerië voert, Engeland in zijn 'koloniale moeilijkheden be trekt. Kleine oorlogen, aldus Boelganin, kunnen uitgroeien tot grote met alle ernstige ge volgen van dien. De Russische premier acht het duidelijk, dat in Engeland en in Frankrijk zekere kringen mili taire actie willen, doch dat de Sowjet-ünie niet wil geloven, dat deze kringen kunnen zegevieren. „De Sowjet-Unie kan zich niet af zijdig houden in deze aangelegen heid. Wij willen u op vriend schappelijke wijze waarschuwen, voor de gevaren die kunnen ont staan als de nodige voorzichtig heid niet betracht wordt". Sir Anthony Eden antwoordde 16 september, dat Boelganins brief scheen te berusten op „een volkomen misvatting van de po sitie van de Britse regering" en „zekere feitelijke vergissingen" bevatte. Eden herinnerde Boelganin er aan, dat Engeland in antwoord op kolonel Nassers „provoceren de en onwettige daden" een inter nationale conferentie had bijeen geroepen om de kwestie van het Suezkanaal te bespreken. In 1946, aldus Eden, verklaarde de Russische regering, interna tionaal beheer van het kanaal te steunen. In een brief van 28 september haalt Boelganin 'n rede van Eden in het parlement van 12 septem ber aan, waarin hij voortgezette militaire maatregelen gerecht vaardigd acht. Premier Boelganin zegt, dat de Sowjet-Unie het ermee eens is, dat de Suezkwestie toen door de Veiligheidsraad werd behandeld. Hij merkt evenwel op, dat Enge land en Frankrijk de Veiligheids raad tot goedkeuring trachtten te bewegen van het plan voor een vereniging van kanaalgebruikers tegen de wil van Egypte in. Boelganin stelde voor, dat de kwestie van het Suezkanaal door een commissie in de Veiligheids raad zou worden bestudeerd. Eden antwoordde in een schrij ven van 6 oktober, dat de mili taire voorzorgsmaatregelen van Engeland en Frankrijk niet slechts verenigbaar waren met de beginselen van de Verenigde Na ties maar ook ten volle gerecht vaardigd door het gedrag van Egypte. Hij herinnerde Boelga nin er nogmaals aan, dat Nasser geweld gebruikt had en dat vier jaar geleden Europeanen in Cairo vermoord werden. Door Nassers toedoen zou het Egyptische ge peupel nogmaals zijn toevlucht tot geweld kunnen nemen. Engeland, Frankrijk en de Ver. enigde Staten hadden een confe rentie belegd waarvoor ook Egypte was uitgenodigd, die ech ter de uitnodiging van de hand wees. Elke poging was gedaan om 'n vreedzame regeling te be reiken en Eden verklaarde niet te kunnen inzien waarom de vereni ging van kanaalgebruikers in breuk maakt op Egyptes soeve reine rechten. Als de Sowjet-Unie de rechtmatige belangen van de gebruikers-landen zou erkennen en zou meewerken aan het berei ken van een akkoord, aldus Eden, zou hij een waardevolle bijdrage leveren niet slechts tot de vrede maar ook tot verbetering van de Brits-Russische betrekkingen. In de laatste brief in deze brief wisseling van Boelganin, geda teerd 23 oktober, wordt verklaard, dat Boelganin en zijn collega's er tevreden over zijn, dat in de Veiligheidsraad, met deelneming vlam een Britse vertegenwoordi ger, een 'besluit is genomen aan gaande de beginselen die een ba sis verschaffen voor een defini tieve regeling van de Suezkwes tie. Op deze brief heeft Eden niet geantwoord. De contactcommissie voor on roerende zaken (vertegenwoordi gende de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, Nederlandse Federatie van Makelaars in On roerende Goederen, Vereniging van Hypotheekbanken, Neder landse Vereniging ter Bevorde ring van het Levensverzekerings wezen, Adviescommissie voor Personeelfondsen, Nederlandse Spaar bankbond, Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigena ren, Broederschap der Notarissen in Nederland, Vereniging van Be stuurders van Instellingen tot Exploitatie van Onroerende Goe deren en Vereniging van Direc teuren van maatschappijen tot Financiering van Onroerende Za ken) heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge wend met een adres. „Volledig kan" aldus dit adres „worden ingestemd met het streven van de regering een verdere aanpassing van de feite lijke huren van de vooroorlogse woningen aan de kostprijshuren van de na-oorlogse te verwerke lijken. Deze huuraanpassing dient evenwel naar het oordeel van de contactcommissie het karakter te dragen van een schakel in een keten van stelselmatige, zich over een aantal jaren uitstrekkende huurverhogingen, waardoor het huuraanpassingsproces op meer geleidelijke wijze verloopt dan tot dusver het geval is geweest met de door de opportuniteit inge geven voorafgegane verhogingen. De door de regering voorgestelde maatregel van blokkering van een gedeelte van de huurverho ging met bestedingsdwang ont moet in de genoemde groepen öp principiële gronden ernstige tegenstand, vooral gericht tegen de „beknotting van de beschik kingsbevoegdheid van de recht hebbende over de hem toebeho rende gelden". Dat deze beknot ting door het „algemeen belang" wordt geboden, vermogen belang hebbenden niet in te zien. Voor al niet, omdat de reeds bestaande publiekrechtelijke voorschriften op woninggebied voldoende mo gelijkheden scheppen voor de overheid, naarmate de huuraan passing voortschrijdt woningen bij voortduring aan hun doel te doen beantwoorden. Bovendien wordt de voorgestel de maatregel van blokkering de zerzijds gezien als een omslach tige, onnutte administratieve kos ten met zich brengende en discri minerende methode om het ge stelde doel van woningverbete ring te bereiken. Dat de ontworpen maatregel dit doel zou kunnen bereiken is in de door de contactcommissie vertegenwoordigde kringen aan gerechtigde twijfel onderhevig". „Een tweede bezwaar tegen de wijze waarop de regering zich voorstelt door huurblokkering een verbetering van de oude wo ningvoorraad te bereiken, ligt in het feit. dat de omschrijving van dit doel in de wet vaag en onvol doende is. Bovendien doet het ge mis aan precisering van het be grip „verbetering" tegenover het begrip „onderhoud" afbreuk aan de rechtszekerheid van de belang hebbenden. Daarnaast zal de voor gestelde fiscale uitwerking van de blokkering remmend werken op de geneigdheid van de eigena ren verbeteringen aan hun wo ningen aan te brengen. Ter illustratie van de gebreken van de fiscale regeling te dezer zake, wijst de contactcommissie b.v. op de moeilijkeden, die ont staan kunnen indien een eige naar, die in een bepaald jaar ver beteringen heeft laten aanbren gen, deze later, na de deblokke- ringsaanvrage als onderhoud ziet aangemerkt. Ten slotte zou naar de mening van de contactcommissie de voor gestelde wettelijke maatregel van blokkering moeten gelden voor iedere bezitter van vóóroorlogse huurwoningen dus ook voor de publiekrechtelijke lichamen en niet alleen voor een beperkte groep eigenaren". Matsoesjita, de speciale verte genwoordiger van de Japanse premier, heeft vrijdag te New York verklaard, dat zijn missie die ten doel had de aanstaande Britse proefontploffingen in het gebied van het Christmas Island te verhinderen, op een volko men mislukking is uitgelopen. Hij voegde er aan toe nooit ver wacht te hebben te zullen sla gen. Hij zei echter te geloven in Groot-Brittannië en de Ver. Sta ten duidelijk te hebben kunnen maken hoe groot de Japanse af keer van kernontploffingen is. De Oostduitse eerste minister, Grotewohl. heeft zondag in een radiorede kanselier Adenauer van West-Duitsland volledig ver antwoordelijk gesteld voor „het doen herleven van het fascisme in West-Duitsland op de grond slag van kernbewapening". Grotewohl zei, dat Adenauer de enige westelijke staatsman is, die uitdrukkelijk verzocht heeft om het aanleggen van een voor raad kernwapens in zijn land. De Oostduitse premier herhaal de zijn oproep voor een gemeen schappelijke verklaring van Oost en West-Duitsland tot het verbie den van kernwapens en om te verhinderen dat deze op Duits ge bied worden opgeslagen. Op 13 april verklaarde Ade nauer, dat West-Duitsland kern wapens moet hebben wil het niet de zwakke schakel in de wes telijke defensie vormen. De eer ste woordvoeder van de Wlest- duitse regering zei, dat derge lijke wapens op zijn vroegst pas over 18 tot 24 maanden aan West- Duitsland verstrekt konden wor den. Sinds zondag woeden er in ver. scheidene Amerikaanse staten grote bosbranden die worden aangewakkerd door 'ra krachtige wind. O.a. in New Hampshire en Massachusetts zijn honderden ha bos in vlammen opgegaan. In eerstgenoemde staat werden ook ruim 25 boerderijen verwoest. Een ongeladen revolver op de voorbank van een auto, die aan de verkeerde zijde van het Noord einde was geparkeerd, heeft ge leid tot de aanhouding van de 22-jarige constructeur W. E. ten H., verdacht van het plegen van een 20-tal inbraken in een groot aantal gemeenten. Bij onderzoek kwam reeds vast te staan, dat hij in de afgelopen weken inbraken in Barendrecht, Zwijndrecht, Voorburg, Rotter dam, Bergsche Hoek, Wassenaar, Naaldwijk, Poeldijk, Pijnacker, Bleiswijk e.a. heeft gepleegd. De auto werd dinsdag aan de verkeerde zijde in het Noord einde te 's-Gravenhage aange troffen en stond in de weg. Daar bij bleek, dat op de voorbank een revolver lag. Men waarschuwde de politie, die vaststelde, dat het een gehuurde auto betrof. De huurder had een gefingeerd adres opgegeven aan de onderneming, die de auto had verhuurd. Na enige tijd kwam de huur der de auto terughalen. Hij werd door de politie aangehouden. De man bleek te hebben gelogeerd in een hotel in de Molenstraat te 's-Gravenhage. Bij onderzoek bleek, dat hij in nog meerdere hotels had vertoefd. In de onder scheidene hotels en in de auto werden tal van zaken aangetrof fen, zoals een zaklantaarn, vijlen, portefeuilles, portemonnaies, rin gen en andere zaken. In de porte feuilles werden nog de kaartjes van de eigenaar aangetroffen. De man had de voor hem waar deloze zaken in de hotels achter gelaten. Het bleek, dat hij de laatste 8 weken in tal van plaatsen had geopereerd. Hij ging 's avonds met de auto rijden. Zag hij in een villa of huis geen licht, dan ver schafte hij er zich toegang door het indrukken van een ruitje en het forceren van de grendel. Op die wijze maakte hij tal van voor werpen, onder andere de revol ver, buit. Het is op dit ogenblik nog niet bekend wat er in de on derscheidene plaatsen bij de in braken werd gestolen. In Berg sche Hoek waren er bijvoorbeeld juwelen buit gemaakt. De man is ingesloten. .V .W~--• ...v.w.v.w''w SssKi-ut/Ji' GSPWVZ Goedkoop is gauw duurkoop

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5