Rechtszaken kop VOETBAL HOCKEY WIELERSPORT SCHAKEN BEURSOV ERZ1CHT ZWARTE RUITERNIET VERSCHENEN Joliot-Curie waarschuwt tegen gevolgen van ontploffing waterstofbom. AGENDA Bevestiging vonnis geëist spionagecomplot THANS „INDONESIA RAYA" VOOR DRIE DAGEN GEBREIDELD i:1! Ut „zwarte ruiter", de 32-jari-- H. G. uit Mierlo-Hout, die woensdagmorgen voor het ge rechtshof terecht moest staan in hoger beroep van het vonnis van de rechtbank, die hem tot vijftien jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering veroordeeld had, is on danks alle geruchten na zijn ontsnapping uit de penetentiai- re inrichting te Scheveningen, niet ter zitting verschenen. Het gerechtshof heeft de zaak bij verstek behandeld. De procu reur-generaal, mr. De Vries, heeft na een uitvoerig requisi toir' bevestiging van het recht- bankvonnis tegen hem geëist. Tót de laatste minuut toe heeft men blijkbaar ook in het paleis van justitie te 's Herto- genbosch in een zekere span ning verkeerd over de vraag of Hans Gruyters uit Mierlo-Hout, alias de zwarte ruiter, die vori ge week zondag uit de peneten- tiaire inrichting te Schevenin gen ontvluchtte, nog zou komen opdagen om zelf de behandeling van zijn zaak in hoger beroep vpor het gerechtshof mee te maken. Bij iedere ingang van het paleis waren twee extra parketwachten opgesteld om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Doch toen de procureur- generaal, mr. De Vries, bij het begin van de zitting verstek ge vraagd en van de president, mr. Ariëns, verkregen had en toen de verdediger, mr. P. Scheefhals, zijn toga voor het colbertje ver wisseld had was het een uitge maakte zaak, dat deze zitting geen verrassingen meer zou op leveren. Volledigheidshalve heeft het hof alle aanwezige vijftien ge tuigen nog gehoord, onder wie ook drie getuigen a decharge, zonder dat deze verhoren nieu we gezichtspunten hebben opge leverd. Deze getuigenverhoren strekten zich hoofdzakelijk uit tot alle gebeurtenissen die zich rond de overval te Ravenstein hebben afgespeeld. De procureur-generaal, mr. De Vries, begon zijn requisitoir met het verzoek tot het hof te richten om geen bevel tot voor geleiding meer uit te vaardigen, omdat zowel alle bijzonderhe* den over de ten laste gelegde feiten als over de persoonlijk heid van verdachte voldoende in het dossier aanwezig zijn. Hij noemde 't toch betreurenswaar dig dat verdachte niet aanwe zig was, omdat dan de behande ling van de zaak meer weder zijds had kunnen geschipden. BERHALIN GSOEFENINGEN MARINIERS In de periode van 6 mei tot 1 juni worden bij het korps mari niers herhalingsoefeningen ge houden. Hiervoor wordt een ba tal jon ter sterkte van ongeveer. 1400 man onder de wapenen ge roepen, hoofdzakelijk bestaande uit militie-mariniers. Naast een algemene instructie periode. welke een week zal du ren. zuilen gedurende de tweede en derde week oefeningen in rompagniesverbar.d worden ge houden o.a. een landingsoefening op Texel en een uitgebreide - hwtoefening op de Harskamp. Ir/ de vierde week worden de herhalingsoefeningen besloten met een algemene bataljonsoefe ning, welke tussen Nljkerk en de Elspeetse Heide zal worden gehouden. In de periode van 9 september tot 5 oktober zal een tweede ba taljon, eveneens bestaande uit ongeveer 1400 man, voor derge lijke herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. ■Hij somde de ten laste gelegde misdrijven op, n.l.poging tot autodiefstal te Tilburg, gevolgd door het schieten op zijn ach tervolger; autodiefstal te Gel drop autodiefstal te Amers foort, de inbraak bij de burge meester te Dinte; het doorrij den te Boekei zonder zich om het levensgevaarlijk gewonde slachtoffer van zijn aanrijding te bekommeren; de diefstal van de auto te Nijmegen en voorts de diefstal met geweldpleging de dood tengevolge hebbend te Ravenstein. Betreffende dit laatste mis drijf deelde spreker de overtui ging van de rechtbank, die G. er schuldig aan verklaard heeft, ondanks zijn pertinente ontken ning. De details die hij over dit misdrijf bleek te weten kunnen hem niet anders dan uit eigen ervaring bekend zijn, zo meende mr. De Vries. Spreker was van mening, dat zowel aan deze verdachte als aan de Nederlandse rechtsge meenschap (die door al het ge beurde sterk verontrust is) recht moet worden gedaan. Hij meen de, dat de ernst van deze ont vluchting nog niet voldoende beseft wordt. Deze man is een groot misdadiger, wiens vrijheid thans voor de maatschappij hoogst gevaarlijk is, blijkens de verklaring van de psychiater, prof. Baan, en hier past geen humor, aldus de procureur-gene raal. Hij verweet noch aan ver dachte, noch aan anderen die ontvluchting, doch hiermee is wel bewezen, dat zelfs het zware vonnis van de rechtbank in fei te nog tekort is geschoten. Aan vankelijk had de procureur-ge neraal nog geaarzeld bij het vaststellen van de strafmaat, doch thans legde hij zich con amore neer bij het vonnis van- de rechtbank, die G. veroor deeld had tot vijftien jaar ge vangenisstraf', terbeschikking-', Stelling van de regering en twee jaar ontzegging van rijbevoegd heid. Het hof zal op 8 mei arrest wijzen. Praag meldt ontdekking van De Tsjechoslowaakse autori teiten hebben woensdag bekend gemaakt, dat zij te Praag een spionage-organisatie hebben ont dekt, die rechtstreeks door de Navo werd geleid. Een lid van de groep, de Tsjechische arts dr. Josèf Maier, bevindt "zich in ar rest op beschuldiging van het verstrekken van economische en politieke inlichtingen aan een ..böge officier van de Navo" te Praag, die daarheen was geko men als westelijk diplomaat. Volgens de Tsjechoslowaakse bekendmaking heeft men be merkt, dat „vijandelijke agen ten, geleid door spionagecentra van de Navo te Stuttgart, Parijs en andere Westeuropese steden, waar Navo-eenheden zijn gele gerd, in Tsjecho-Slowakije werk zaam zijn. De laatste tijd zijn te Praag herhaaldelijk arrestaties van westelijke agenten, voorname lijk Amerikanen, bekendge maakt, maar dit is de eerste maal, dat de Navo als leidende organisatie van deze spionage wordt genoemd. Dr. Maier zou bij het komplot betrokken zijn geraakt, toen hij de arts was van de betrokken diplomaat, die voor hem ge schenken uit het westen placht mee te nemen en hem vaak bij zich thuis uitnodigde. Later had de diplomaat meegedeeld, dat hij in werkelijkheid een hoge officier van de Navo was. Volgens' de verklaring is de diplomaat sindsdien uit Praag vertrokken. TWEE EN EEN HALF JAAR TEGEN INBREKER GEEIST De 37-jarige machinist J. J. V., uit Rotterdam, die in een psy- chopaten-asyl werd verpleegd, kreeg op 10 november van het vorige jaar verlof zijn moeder te bezoeken. Inplaats van naar zijn moeder ging hij echter naar Noord Brabant. Om aan geld te komen brak hij in in een villa in Den Bosch. Hij stal daar o.m. een platina horloge met briljanten, vele andere bijouterieën en een fototoestel. In de nacht van 1 december probeerde hii in te breken in Rotterdam. Hij brak een ruitje, schrok van het lawaai en nam de benen. Later in de racht probeerde hij het nog eens. Net wilde hij insluipen toen een hond begon te blaffen. Opnieuw koos hij het hazenpad. Een re chercheur die de man zag kreeg argwaan en arresteerde hem De rechtbank te Rotterdam veroordeelde de machinist tot twee jaren en zes maanden ge vangenisstraf en woensdagmor gen requireerde de advocaat- generaal bij het gerechtshof te 's'Gravenhage. mr J. Zaaijer be vestiging van dit vonnis. De machinist die reeds vele malen is veroordeeld, zeide een grote angst te koesteren voor psychiatrische inrichting. Daar om was hij niet naar zijn moeder gegaan maar weggelopen. Rap porten, die over V. zijn uitge bracht zeggen dat hij gevoelsin- fantiel is en dat er weinig te ver wachten valt van een psychische therapie de procureur-generaal vond het daarom ook juist dat de Rotterdamse rechtbank de machinist een lange gevangenis straf had opgelegd. De verdedigster mej. mr M. W. A. T. Huysmans uit Den Haag vroeg een gedeeltelijk voorwaar delijke straf met een zeer lange proeftijd. V. heeft een dergelijke kans nog nooit gehad, aldus pleitster, en mogelijk kan deze man, die uit een a-sociaal milieu komt, zichzelf dan opvoeden en tot een beter leven komen. Het hof zal op 8 mei a.s. arrest wijzen. Bus of potje 2,45 Klein handig busje 1,38 Grote bus (140 koppen) 9,10 OM DE NEDERLANDSE VOETBALBEKER Fortuna '54 in de halve finales. Op Houtrust in Den Haag werd gisterenavond de wedstrijd Scheveningen Hoiland Sport Fortuna '54 gespeeld voor de kwart finales van het toernooi om de Nederlandse voetbalbe ker. Fortuna '54 won met 32 en gaat over naar de halve fina les. FEYEN OORD CONTRAC TEERT KEES RIJVERS. Naar wij van het bestuur van de Rotterdamse voetbalveren^ ging Feijenoord vernemen heeft deze vereniging een contract af gesloten met Kees Rijvers. Rij vers, oud-speler van NA.C. en van het Nederlands elftal, zal per 1 juli voor zijn nieuwe ver eniging mogen uitkomen. Het contract is, nadat volledi ge overeenstemming met Rij vers en zijn club Saint Etienne was bereikt, donderdag 18 april in Rotterdam getekend. Kees Rijvers, die binnenkort 31 jaar wordt, is voornemens in Rotterdam te gaan wonen. Hij zal tevens trachten daar een werkkring te vinden. Alvorens in september de com petitie begint, zal Rijvers enkele vriendschappelijke wedstrijden met Feijenoord spelen. MAGAZIJNBEDIENDEN STALEN VOOR DUIZENDEN GULDENS RIJBEVOEGDHEID ONTZEGD, TOCH WEER DRONKEN GEREDEN. Het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft de 33-jarige vertegen woordiger Gerard B. uit 's-Gra- venhage veroordeeld tot een ge vangenisstraf van één maand en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van één jaar, omdat hij het vorige jaar dron ken in een auto had gereden terwijl hem de rijbevoegdheid was ontzegd en hij nog twee voorwaardelijke gevangenisstraf fen boven zijn hoofd had han gen. De procureur-generaal had tegen B. vier maanden waarvan twee voorwaardelijk en twee ja ren ontzegging van de rijbe voegdheid gerequireerd. B. be stuurde op 23 april van het vo rige jaar een auto terwijl hem de rijbevoegdheid was ontzegd en op 22 november 1956 reed hij in de Stuyvesantstraat te Den Haag onder invloed van sterke drank eerst tegen een rechts ge parkeerde auto, daarna tegen een links geparkeerde auto en tenslotte het trottoir op. De rechtbank te Rotterdam had drie magazijnbedienden bij de Amsterdamse kininefabriek te Rotterdam, die in de afgelo pen jaren voor duizenden gul dens aan elektrische scheerappa raten, scheermesjes, farmaceuti sche artikelen en zeep hadden gestolen veroordeeld tot gevan genisstraffen, die varieerden van één jaar en zes maanden tot vijf maanden gevangenisstraf. Woensdagmorgen heeft de ad vocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage mr J. Zaaijer bevestiging van deze von nissen gerequireerd, hoewel hij van mening was dat deze straf fen in feite te laag waren. Hij meende echter dat de Rotterdam se rechtbank wel evenredige straffen zou hebben opgelegd aan de vele verdachten slechts drie van hen hadden appèl aan getekend in deze affaire. Daarom wilde mr Zaaijer geen hogere straffen tegen deze drie magazijnbedienden eisen. De president mr Verveen vond het een ware roversbende, die in totaal ongeveer tachtig dure elektrische scheerapparaten. eni ge honderdduizenden scheermes jes en voorts grote hoeveelheden andere artikelen had gestolen. De 30-jarige magazijnbediende H. J. N. van den M„ een ex-poli tieke delinquent, die bij de S.S. had gediend, zoals woensdagmor gen nog ter sprake kwam, was veroordeeld tot een jaar en drie 'maanden gevangenisstraf. De 39-jarige magazijnbediende H. van R.. die was veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden, had zoveel gestolen dat hij van de opbrengst een autorijschool was begonnen, de 27-jarige drukker J. D. B. die aan de diefstallen ongeveer ƒ700 had „verdiend" was veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden waarvan drie voorwaar delijk. De verdedigers van Van den M. en Van R.. mrs Ph. L. van der Lee en J. P. Mackenbach, beiden uit Rotterdam, vroegen in hun pleidooien clementie en even tueel een gecombineerde straf, zodat de magazijnbedienden nog een kans zouden kunnen krijgen. Het hof zal op 8 mei a.s. arrest wijzen. INDONESIË Dinsdagavond hebben de mili taire autoriteiten in Djakarta de bureaus van het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya" geslo ten en het blad een verschijnings verbod van drie dagen opgelegd, ingaande woensdag. Een soort gelijke maatregel was tijdens het afgelopen weekeinde getroffen tegen het socialistische dagblad „Pedoman" en de linkse ,.Bin- ting Timur". DONDERDAG 25 .APiUL. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „The King and 1". De waarnemend hoofdredac teur van „Indonesia Raya". Ba- liauddin, werd vandaag door de militaire politie opgeroepen en ondervraagd over de publikatie van een bericht, dat kortgeleden was opgenomen in het blad ..Ha inan" te Padang, en volgens het welk de militaire commandant van Midden-Sumatra, tevens voorzitter van de Bantengraad. luitenant-kolonel Ahmad Hus sein had verklaard, dat de cen trale regering tegenover de bui tengewesten haar „verdeel-en- heers-politiek" nog steeds voort zet om de verlangens van de be volking naar autonomie te dwars bomen. Het bericht over het verschij ningsverbod van ..Indonesia Rava" was opgenomen in het eerste nieuwsbulletin van giste ren van het onafhankelijke pers bureau PIA. dat na een gedwon gen sluiting van zeven dagen zijn taak weer normaal heeft lier- vat. De staat van oorlog en beleg en het bezoek van president Voroshilov. In een commentaar op de maatregelen tegen verschillende dagbladen en de militaire ver ordening, waarbij in West-Java aan het houden van openbare bijeenkomsten beperkingen wor den opgelegd, schrijft het Isla- mietische dagblad ..Abadi", de spreekbuis van de Masjumi, dat het bezoek van de president van de Sowjet-Unie, Voroshilov, aan Indonesië niet past bij de huidi ge staat van oorlog en beleg. Als de huidige toestand in het land een grootse ontvangst van Voro shilov veroorlooft, dan moet de staat, van oorlog en beleg wor den opgeheven, aldus het blad. Laat de toestand zulk een ont vangst niet toe, dan zou dit be zoek moeten worden uitgesteld tot de situatie weer normaal is. De Franse natuurkundige en Nobelprijswinnaar prof. Joliot- Curie heeft in een rede, gepubli ceerd door „Le Monde" gewaar schuwd voor de ernstige gevol gen, die een ontploffing van een waterstofbom met zich mee brengt. Hij verklaarde dat het radio actieve element strontium 90, dat zijn gevaarlijke kracht ongeveer 30 jaar behoudt en dat ontstaat door ontploffingen van atoom- en waterstofbommen, in de hoge la gen van de atmosfeer, die rond de aarde draaien, wordt meege voerd. Nehroe ontmoet Nasser in juni De Indische minister-president, Nehroe zal in juni op doorreis van India naar Londen, waar de Gemenebestconferentie zal wor den gehouden, te Cairo een on derhoud hebben met president Nasser, aldus is woensdag van welingelichte zijde te New Delhi vernomen. NEDERLAND- ZUID AFRIKA 3—1 In het Olympisch stadion te Amsterdam is gisteravond een hockeywedstrijd gespeeld tussen de herenploegen van Nederland en Zuid-Afrika. De Nederlan ders wonnen de ontmoeting met 31. Bij de rust leidden zij met 2—1. WAGTMANS WINT EERSTE ETAPPE ROME—NAPELS—ROME De eerste étappe van de wie lerwedstrijd Rome-Napels-Rome, van Rome naar Caserta (238 km), is gewonnen door de Ne derlander Wout Wagtmans. „Bergsingel" wordt beschermd tegen rovers Een escortevaartuig van de Franse marine, met de lopen van Ie kanonnen op de kust gericht, verzekert de veiligheid van de mannen aan boord van het Ne derlandse schip „Bergsingel". dat zaterdag is gestrand op de rotsen voor de kust van Algiers. Er is bovendien een commando mari niers onderweg naar deze onher bergzame kuststrook, om. even tuele aanvallen va-i de benden, die dit gebied bevolken, af te slaan. Intussen hoopt men de „Berg singel" binnenkort vlot te krij gen. Een Deense sleepboot van de onderneming, die heeft gehol pen bij de bergingswerkzaamh den in het Suezkanaal. is in de buurt van de ..Bergsingel" en is dinsdag al bezig geweest de rui men van het gestrande vaartuig leeg te pompen. Het achterschip, waarin de machinekamer is, heeft een grote scheur onder de waterlijn, maar dankzij de lading hout in het voorschip is de posi tie van de „Bergsingel" betrek kelijk gunstig. Het weer is zeer kalm. Aan boord van de ..Bergsingel" zijn gebleven de kapitein, de stuurman, de eerste en de twee de machinist. „Het valt langzaam en gesta dig met stof en regen op de aar de en blijft daar liggen op plan ten, bomen etc. De mensen en dieren eten van deze planten en krijgen dus ook het strontium naar binnen, dat door zijn stra ling zo gevaarlijk is", aldus Jo liot-Curie. De Franse professor zei, dat de hoeveelheid strontium, als de proefnemingen niet worden stop gezet, zeker een niveau zal be reiken dat voldoende is om been- derkanker en Iekaemie op grote schaal en speciaal onder kinderen te veroorzaken. De uitstraling van het stron tium neemt toe en vormt een be dreiging voor de komende gene raties, aldus Joliot-Curie. De directeur van het Noorse centrum van onderzoek, Hvin- den, heeft dinsdagavond ver klaard, dat de radio-activiteit in de lucht in Noorwegen de laatste dagen aanmerkelijk is toegeno mes. De Indische staatsman Radja- gopalatsjari heeft dinsdag in een toespraak te Madras de bevol king van India gewaarschuwd, dat er niet langer een veilige zóne in de wereld is omdat de twee machtsblokken in de kern bewapeningswedloop de atmos feer in de gehele wereld „vergif tigen". Onderzoek naar eventuele corruptiegevallen in Singapore Lim Yew Hook, premier van Singapore, heeft woensdag mede gedeeld dat een commissie is in gesteld, die een onderzoek zal in stellen naar jegens bepaalde po litici en ambtenaren geuite be schuldigingen van omkoopbaar heid. Te Singapore verschijnende dagbladen 'hadden medegedeeld, dat de politie bezig is gevallen van knoeierijen te onderzoeken, die zich in sommige officiële kringen zouden hebben voorge daan. Minister van Buitenlandse Za ken David Marshall, die kortge leden heeft bedankt als lid van de regeringspartij van het ar beidsfront, heeft woensdag als onafhankelijke afgevaardigde zit ting genomen in de volksverte genwoordiging van Singapore. 9MYSLOV WINT 20e PARTIJ De 20e partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen titelhouder Bot- winnik en zijn uitdager Smyslov is door Smyslov gewonnen. Zon der verder te spelen heeft Bot winnik de partij, die na de 42e zet werd afgebroken, opgegeven. Met nog 4 partijen te spelen luidt de stand 11 8% in het j voordeel van Smyslov. PHILIPS ZEER VAST Londen en Parijs bleven o©S gistermiddag belangstelling te nen voor aandelen van het Pu. lipseoncern. Ook het publiek wa. koper op aanhoudende gerucht» van een officiële notering voor aandelen, welke binnenkort zoi moeten plaats vinden in Ziirich In Londen spreekt men over eet officiële notering van aandeiet Philips binnen niet al te langt tijd op de Newyorkse beurs Reeds in de morgenuren wen 27612 278 gedaan speciaal doo aankopen voor buitenlandse re kening hoofdzakelijk Londen) Gistermiddag werd onder flink belangstelling op 277 geopenr. waaraan nog 1 procent kon woi den toegevoegd. Slotkoers di;u dag 272. Kon. Olies lagen vrijwel veris ten en circa 1. lager dan din; dag. De koers 183,80 kwar overeen met een lagere slotkoer van New York. De politieke vei wikkelingen in het Midden-Oo: ten werken remmend op de act viteit. vooral iaternationaal, va deze aandelen. uilevers rustig met 1 sL 2 pw ten beter. AKU's goed prijshoi dend. De scheepvaartwaarde konden hun verlies van dinsda geheel of gedeeltelijk inlopen. M „Nederland" 4 procent hoge Scheepvaartunies en Kalian Amerikalijn ca 2 punten hete Staatsfondsen goed prijshouder bij geringe omzetten. Dividend voorstel van de Nede landse Ford van 15 pet (20 pc was voor de beurs zeer teleurst< lend. De koers werd geadvisee» op 295- 298 tegen dinsdag 308. Prölongatie 3% pet. i Kon. Olie: 182- -182*8 Philips: 277%278 H. V. A. :90 NABEUR 183,6 (27 (90* Int. concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen REUBSINIHd 18/4 23/4 24 298.98 300.66 300 154.82 154.49 154 166.87 165.62 166 115.21 11531 114 97.96 97.50 97 212.98 21353 213

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3