Uit de Provincie Binnenlands nieuws I Eric de Noorman - Hot loon der h6bzucht KERKNIEUWS y* TERNEUZEN AXEL. SLUIS. KERKDIENST SI UISK1L Beroep van Dr. Lindt op alle landen. De Griekse regering en Makarios Cassimatis zei de plannen van de aartsbisschop volledig te heb ben onderschreven. albums Het Landbouwschap richt zich tot de Staten-Generaal MWNWEBRKK YT4RONGELUKT In de ondergrondse werken van Oranje Nassau 1 te Heerlen is de 27-jarige gehuwde houwer H Hartman uit Voerendaal zo- ianig met zijn hoofd tussen :wee stijlen op de 250 meter verdieping bekneld geraakt, dat hij kort daarna aan de opgelo pen verwondingen is overleden. BRAND IN BOERDERIJ TE HAREN (Gr.) Woensdagmiddag om kwart voor drie is een felle brand uit gebroken in de boerderij van de heer L. Bolhuis Azn te Haren. Aangewakkerd door de sterke oostenwind sloegen de vlammen al spoedig aan alle kanten uit het dak. De brandweer van Ha ren was spoedig ter plaatse om de strijd met de vlammenzee aan te binden. Zij kon echter niet voorkomen, dat zowel de grote schuur met de bijgebouwen als het woon huis een prooi van het vuur werden. Om twintig minuten «ver drie stortte het dak van de schuur in. Omtrent de oorzaak van de brand en de aangerichte schade kon gisteravond nog niets wor den gezegd. De boerderij is grotendeels ver- soest. Slechts de geblakerde mu ien staan nog overeind; een deel van het woonhuis kon be houden blijven. Men was bezig met het schoonmaken van de schuur, zodat er zich op het mo ment van het uitbreken van de arand weinig in bevond. Enkele boeien konden in veiligheid ge bracht worden en een deel van teet landbouwgereedschap. Het vuur ontstond aan de bui tenzijde van het dak van de ichuur. De brandweer van Ha ren wist met drie stralen de vuurzee spoedig te localiseren. Het nablussen duurde geruime tijd. De schade, die groot is, kon oog niet worden geraamd. De eigenaar was verzekerd. DE „VLO" WEER GEVANGEN Woensdagochtend ca. zes uur is het politiepersoneel van de afdeling 7 te Amsterdam erin geslaagd in samenwerking met de recherche van het hoofdbu reau de inbreker „de Vlo" te ar resteren, die op 22 maart uit de strafgevangenis in Haar lent ontvluchtte. De inbreker bevond zich op het moment van zijn arrestatie in zijn woning in de Bloemstraat. De politie was door een tip van particuliere zijde op de hoogte gesteld van zijn verblijf plaats. Toen „de Vlo" bemerkte dat het huizenblok was afgezet, trachtte hij nog via het dak te ontsnappen, maar hij gaf deze poging op toen bleek dat zich ook daar reeds politiemannen bevonden om hem de pas af te snijden. „De Vlo" is inmiddels weer ingesloten waarbij voldoen de voorzorgsmaatregelen zijn genomen om een eventuele nieuwe sprong naar de vrijheid onmogelijk te maken. STRAAT GENOEMD NAAR LORD BADEN POWELL. De burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum, heeft dinsdagavond de Heuvellaan in tiet park te Rotterdam omgedoopt 'a Baden Powell-laan. De vier Rotterdamse padvindersorganisa- des hadden hiertoe een verzoek ïUgediend ter gelegenheid van de -onderdste geboortedag van lord gaden Powell en het 50-jarig be staan van de door hem gestichte gad vindersbeweging. „Het is een compliment voor de Rotterdamse padvinderij", al dus de burgemeester, „dat hun fit gelukt is, want het gemeente- aestuur is nogal behoudend in steze dingen". Geheel volgens „woudlopersstijl" hakte burge meester Van Walsum vervolgens een houten stellage door, waarna ïnj als eerste, vergezeld door een padvindersdrumband, de laan be trad. INBREKER SLIEP ONDER WAKEND OOG VAN RECHERCHEURS „Goeie morgen en een vrolijk Pasen" zei zondagmorgen j.l. een inbreker tegen enige recher cheurs, toen deze hem in een Rotterdams magazijn tussen kledingrekken betrapten. Het bleek de 25-jarige losse werkman J. J. K. te zijn, die de mannen al vanaf half drie 's nachts gade geslagen hadden. Zij waren n.l. in het magazijn verborgen ge weest omdat daar al vier maal ingebroken was. Omstreeks half drie hadden zij K. aan de ach terzijde van het pand aan zien komen, maar tot hun grote ver bazing had hij zich op het as- faltdak te slapen gelegd. De re chercheurs hielden hem in het oog en pas tegen zeven uur kwam er beweging in hem. Hij trok zich op aan een balkon, drukte een ruit uit de sponnin gen en verdween naar binnen. De rechercheurs draaiden ver volgens 9.4 en in korte tijd was er een politiecordon om het pand getrokken. K. zag al gauw dat er geen ontkomen aan was. „Goeie morgen en een vrolijke Pa§en" zei hij PATROON OPGELICHT. De recherche te Delft heeft twee personen uit Rijswijk gear resteerd, die worden verdacht van resp. verduistering in dienst betrekking en heling. Eén van hen zou ten nadele van zijn pa troon, een winkelier-grossier te Delft, sinds november van het vorige jaar een bedrag tussen de 12.000 en ƒ18.000 verduisterd hebben. Samen met de andere, een vriend, zou hij het geld erdoor hebben gejaagd met cafébezoek en autorijden. Bij hun arrestatie was er niets van het geld over. Beiden zijn zij voor de officier van justitie geleid. EEN DODE BIJ BRAND IN PHARMAOEUTISCH BEDRIJF. Opbrengst collecte. Bij de alhier gehouden Emma- bloem-collecte werd een bedrag van ƒ448,80 ingezameld. Uitvoering „Mondaccordiola" Op de bovenzaal van „Het Wa INITIATIEFNEMER V VN VVERELDYRIJGEZELLEN- CONGRES TREEDT IN HET HUWELIJK. Op 30 mei a.s., wereldvrijgezel- jendag, zal in het landelijke Schinveid in Zuid-Limburg het twrgerlijk huwelijk worden ge sloten tussen mej. Mia Benders ait Schinveid en de heer Ger Greijn, gemeente-secretaris te Grevenbicht. De heer Greijn is bekend als de initiatiefnemer en organisator van het wereld- vrijgezellencongres. Na de burgerlijke huwelijks stuiting zal de inzegening van het kerkelijk huwelijk geschie den in de parochiekerk van Schinveid. De heer Greijn deelde ons me- ae, dat zijn huwelijk voor hem »eén hinderpaal zal zijn om door te gaan met het organise ren van het wereldvrijgezellen- «ongTes. Tezamen met zijn rrouw zal hij als organisator ajn beste krachten daaraan Mijven wijden. Zo spoedig mogelijk zal wor den bekendgemaakt, wanneer het vijfde, het eerste lustrum- mjgezellencongres zal worden gehouden. CREATIEVE YVEDSTRIJDEN VOOR DE JEUGD. Y'ele waardevolle prijzen. Op 1 mei a.s. wordt in het oos ten van het land gestart met creatieve wedstrijden voor de jeugd van 6 tot 21 jaar. Deze wedstrijden in Overijssel en Gel derland zijn een onderdeel van een landelijk geheel, waarmee in de noordelijke drie provincies is begonnen. De ingezonden werk stukken moeten betrekking heb ben op thee. Het is de bedoeling, dat de jeugd zich in de creatieve wed strijden niet slechts uitdrukt in tekeningen, opstellen en verha len, doch ook andere expressie vormen kiest, zoals daar zjjn. boetseren, handenarbeid, gedich ten. composities en fotografie. Het bestuur van de stichting „Het Theebureau voor Neder land", onder wiens auspiciën deze wedstrijden worden gehouden, heeft voor de inzenders van de beste werkstukken een aantal prijzen beschikbaar gesteld, be staande uit studiereizen, studie beurzen e.d. Als voorwaarde is hierbij gesteld, dat de ingezon den werkstukken alle betrekking moeten hebben op thee. De jury, welke de inzendingen zal beoordelen, wordt gevormd door de heren: Prof. dr. N. R. A. Vroom, directeur rijksacademie voor beeldende kunsten, voorzit tel" Max Dendermonde, letter kundige; Dr. H. Badings- compo nist; Berend Hendriks, wand- schilder: J. Koperdraad, kunst schilder. leraar studiecentrum W.V.O.; Pi Scheffer, componist en arrangeur. Woensdagmorgen tegen ne gen uur is brand uitgebroken in een pharmaceutisch bedrijf aan de Gooiberg te Bussum, waarbij zich ook erjige ontploffingen hebben voorgedaan. De 26-jarige mej. H. van der Wal is bij deze brand om het le ven gekomen. De 28-jarige heer Baaiman uit Huizen en de 27- jarige mej. Kempen eveneens uit Huizen, liepen ernstige) brandwonden op. Zij zijn opge nomen in de Majellastichting te Bussum. Het bedrijf brandde vrijwel geheel uit. De schade bedraagt meer dan 100.000. De eigenaar was verzekerd. De brand is waarschijnlijk ontstaan in de nabijheid van een talbeteermachine. Mej. van der Wal ontdekte bij deze ma chine vlammen en waarschuw de de andere leden van het per soneel. Met de 17-jarige jonge man De Boer vluchtte zij naar de voordeur, maar het meisje is waarschijnlijk gestruikeld, ter wijl tot overmaat van ramp de voordeur dichtsloeg. De Boer was inmiddels heelhuids buiten gekomen. De 28-jarige heer Baaiman en de 27-jarige mej. Kempen vlucht ten met brandende haren via de achterdeur en hadden de te genwoordigheid van geest zelf naar de op een afstand van 100 meter gelegen Majellastichting te rennen. Intussen had een werkmeester van een in de nabijheid gelegen fabriek getracht de voordeur te forceren om mej. Van der Wal te redden. Hij was daarmee nog bezig toen de brandweer arri veerde. Toen de deur geopend was drongen dikke rookwolken naar buiten, maar desondanks ging de werkmeester, de heer Brasser uit Bussum, het bedrijf binnen en kwam even later met het slachtoffer terug. Bij aan komst in de Majellastichting bleek, dat mej. Van der Wal al was overleden. De brandweer bestreed met verscheidene stralen het vuur, ernstig gehinderd door rookwol ken, maar kon toch vrij spoedig de brand lokaliseren. Tijdens de brand deden zich enige ont ploffingen voor. Het pharmaceutisch bedrijf werkte voornamelijk voor veteri naire doeleinden en vervaar digde o.m. tabletten ter verdel ging van insekten. Het bedrijf, bestaande uit een laboratorium, een werkplaats en kantoorruim te, brandde geheel uit. Demonstratie Huishoudelijke artikelen. Vanaf gistermiddag twee uur houdt de heer Versloot (Dijk- straat en Noordstraat) in de bo venzaal van hotel „Des Pays-Bas' een demonstratie van huishoude lijke artikelen. Ook op dit gebied wordt er door de grote fabrieken naar mo dernisering en vereenvoudiging gestreefd. Meer en meer wordt er opgelet dat deze gebruiks voorwerpen dagelijks in handen komen en wordt er daarom aan model, gewicht en afwerking de meeste zorg besteed. In vele keurig verzorgde stands ziet de bezoeker daar gaskachels, -haarden en -stellen en warmwaterapparatuur. Op vallend handig is daarbij o.a. voor kampeerders een gascylin- der v. d. normale groot te) met opgebouwde brander. De oliekachels (het nieuwste op dit gebied) beginnen steeds meer de aandacht te trekken. Was men daar vroeger een beetje huiverig van, de afwerking en de model len zijn wel zodanig dat men steeds gemakkelijker over deze bezwaren heenstapt. Juwelen van wasmachines en sneldrogers laten zien hoe het werk van „de was doen kan worden teruggebracht tot het om draaien van een knop en de water kraan. De stofzuiger-afdeling is even eens zeer interessant, want ook hier vindt men deze onontbeer lijke apparaten in allerlei model len en afmetingen. Tenslotte geeft de afdeling tafelgerei (Sola) waarbij aan sluitend porceleinen eetserviezen een uiterst verzorgde indruk. Ook bij mes. lepel en vork wordt naar vernieuwing en aanpassing gestreefd. In het porcelein vindt men 14 motieven, alle zeer een voudig van lijn en vorm en juist daardoor zo voornaam en aan trekkelijk. Op deze tentoonstelling, die zeker een bezoek meer dan waard is, is ieder tot en met zaterdag van 2 tot 10 uur van harte wel kom. De heer Versloot met zijn staf van verkopers geeft daarbij een uitvoerige en vakkundige uiteenzetting. pen van Zeeland" bij de heer R. Dieleman gaf de muziekvereni ging „Mondaccordiola" haar jaar lijkse uitvoering. Het muzikale gedeelte, onder leiding van de heer A. van Meurs jr, bestond voor hel grootste ge deelte uit dansmuziek. Het dient gezegd, dat dergelijke uitvoerin gen, vanwege hun populariteit, zeer in trek zijn bij hel publiek. Na de muzikale inleiding kwam de heer Fl. IJsebaert op het po dium, die met een gepast praatje (de heer IJsebaert behoeft heus niet voor beroepsartisten uit de weg te gaan) de zaal aangenaam bezig hield. Hij zong op .sublieme wijze enkele oude liedjes van Willy Derby, o.a. „Mijn fiere schooiershart". en droeg veel bij tot het succes van de avond. De dochter van „Floor" liet horen, dat de appel ook in dit ge val niet ver van de boom valt, want zij jodelde dat het een lust was. Dan zong het duo IJsebaert nog een paar nummertjes bege leid door de volle bezetting van „Mondaccordiola". Twee oude toneelratten. de he^ ren M. Lensen en Abr. Sol, ga ven hun medewerknig in een oer-komisch? schets, welke de aanwezigen deed gieren van het lachen. De heer J. Willemsen, voorzit ter van „Mondaccordiola" (het ensemble maakte in hun witte pakjes een prettige indruk i, zou dan ook aan 't einde van 't pro gramma op 'n geslaagde avond wijzen Hij dankte dirigent Van Meur en de excecutanten voor de prestaties op muzikaal ge bied en verder alle vrienden van de vereniging voor de door hen verleende steun. Hij sprak de hoop uit, dat deze vereniging, die in het Axels volksleven niet meer gemist kan worden, weer een goed jaar tegemoet zal gaan. Het B-A.C.-koor opende met een vijf-stemmig Zeeuws volks lied, hetgeen door de aanwezi gen uitermate werd gewaar deerd. De cabaret-groep heeft in een vlot tempo het vrolijke pro gramma afgewerkt en oogstte bij allen (er waren ook veel niet- Zeeuwen) een groot succes. De heer Hallegraeff praatte alle nummers gezellig aan el kaar, zodat de aanwezigen bijna geen tijd kregen op adem te ko men en van de ene lachsalvo in de andere vielen. Mevrouw Jager dankte alleen bizonder hartelijk voor deze vlot te en zeer beschaafde opvoering. „Wij zijn hier in Rotterdam toch wel wat gewend," aldus spreek ster, „maar wij hebben veel ge noten van deze prettige opvoe ring." De héér Hallegraeff, op zijn beurt, dankte voor de echte Zeeuwse gastvrijheid en het spontane medeleven. Het dansorkest „Luctor Rythm band" verzorgde daarna de dans muziek. De volgende namiddag kwam het gezelschap onder het zingen van de herkenningsmelodie terug in Sluiskil. Tentoonstelling S. I'. I. Het definitieve programma voor de S.P.I. tentoonstelling, die alhier wordt gehouden is thans bekend. De opening vindt plaats door de Staatssecretaris van Econo mische Zaken, dr. G. M. J. Veld kamp in het bijzijn van de Com missaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, de gouverneur van West-Vlaanderen, het ge meentebestuur van Sluis en tal van andere autoriteiten. NED. HERV. KERK. Afscheid Ds. J. Homtun te Hulst. Ds. J. Homan zal op 28 april, in de kerkdienst van 10.30 uur afscheid nemen van de Herv. Ge- meen te te Hulst, waar 'hij op 11 februari 1951 zijn intrede deed. Op 5 mei, des namiddags te 2.30 uur zal hij bij de Herv. Ge meente te Made (Noord-Brabant) worden bevestigd en intrede doen als bijstand in het pastoraat. Afscheid Ds. G. Jansma te Zaamslag. Ds. G. Jansma neemt a.s. zon dag in de dienst van 5 uur n.m. afscheid van de Hervormde Ge meente te Zaamslag, alwaar hij op 4 december 1949 zijn intrede deed. Na zijn emeritaat gaat hij zich metterwoon vestigen te Anke veen (bij Hilversum) waar hij op 5 mei zal worden bevestigd als bijstand in het pastoraat. Hit. GEREF. KFBK. DONDERDAG 25 APRIL. Zaamslag: 7 uur n.m. Ds. G. Blom, van Meerkerk. NEDERLANDSE BALLON MAAKT HISTORISCHE OPSTIJGING. Tweede Paasdag heeft de Ne derlandse hallonvaarster Nim •Soesman, met de ballon „Jules Terne" van Alexandra Palace in bonden een opstijging gemaakt, ,fie door zijn romantische sfeer en historische omgeving de ge schiedenis van 100 jaar terug deed herleven. In de ballon had- ■tien voorts plaats genomen een dame in vroeg-Victoriaanse kle dij en een Schot, gekleed in Schots costuum. die terwijl de ï»Uon de lucht in ging op een doedelzak vrolijke wijsjes speel de. Aanvankelijk zou de zesjarige roon van de Schot de ballonvaart tok mee maken, maar hij werd '40 het opstijgen bang. Toen hij xa een snelle landing was uitge- stapt, verliep de ballonvaart, die Soen nog een uur duurde, nor maal t>K. SCHWEITZER VOOR t>E NEDERLANDSE RADIO. De rede, die dr. Albert Schwei- zer dinsdagavond voor de Noor tadi i heeft gehouden over de gevaren der proeven met kern wapens, zal vrijdag 3 mei op ver- mk van prof. Schweitzer ook door de Nederlandse omroep morden uitgezonden. Dit geschiedt iaa om 20.30 uur in het program mat» van de V.P.R.O. BESMETTELIJKE ziekten Blijkens een opgave in de Staatscourant van woensdag zijn in de week van 7 tot en met 13 april o.m. aangegeven 3 geval len van paratyphus b, 93 geval len van roodvonk, 8 gevallen van difterie en 4 gevallen van malaria. Er waren geen opgaven van gevallen van kinderverlam ming. Het Hongaarse blad „Somo- gyorszag" meldt, dat negen leer lingen van een middelbare school in Tab zijn gearresteerd wegens het verborgen houden van wapens en het oprichten van een illegale organisatie. Zij zullen door een rechtbank voor jongelieden worden berecht al dus het blad. Let op de ,.R op de om- band. Uw garantie voor echte anti-reuma breiwo! Neveda Reumanon voor reumalijders en gezonden OSSENISSE. Geslaagd Voor het kandidaats-examen Nederlandse Landbouw slaagde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen de heer JL. Hiel alhier. Het B.A.C.-cabaret naar Rot terdam. Het Sluiskilse B(onte) A(vond) C< lub)-cabaret had de uitnodi ging ontvangen op te treden voor de leden van de Zeeuwse vereniging „Zeelandia" te Rot terdam. Deze groep amateurs, die er kennelijk plezier in vindt in het lichte genre iets goeds tot stand te brengen, is onlangs met een nieuw programma ge start en oogstte ook hiermee weer veel succes. Onder leiding van de heer E. Hallegraeff stellen deze ama teurs het programma samen studeren de diverse nummers in en vervaardigen zelf de (meest al zeer smaakvolle) costumes. De heer en mevrouw Benjamin- se (viool en piano) hebben daar in mede een zeer werkzaam aan deel. Toen het gezelschap te 4 uur te Rotterdam arriveerde werd eerst een rondrit door de stad gemaakt. 's Avonds om 8 uur werden zij door de voorzitster van „Zeelan dia", mevrouw Jager, welkom geheten. De hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Ver. Naties, dr. Lindt, heeft woensdag bij alle regeringen aangedrongen op be ëindiging van de lange wachttijd, waarvan de vluchtelingen blij vend psychologisch nadeel onder vinden. Dr. Lindt deed dit beroep op de regeringen in een memo randum aan de commissie voor sociale en humanitaire kwesties van de thans te Nice gehouden bijeenkomst van de interparle mentaire unie. Het is niet alleen de plicht van alle landen de nog niet geplaat ste Hongaren te helpen, maar ook om de „vergeten" vluchte lingen, van wie een aantal meer dan tien jaar in kampen wacht, te hulp te komen, aldus Lindt. COOP. VRUCHTEN VEILING „Z.EEl "YVSCH-Y'LA ANDER EN TERNEUZEN. £p)Pk* GROENTEN. Per 100 stuks: Sla A II 9,90 15, B II 5—7,20. Per stuk: Bloemkool A II 56---88 ct, B 4256 ct, B afw. 2535 ct. Per bos: Radijs 813 ct. Per kg: Prei 12—33 ct; Stoofsla 10 ct- Spinazie 1035 ct; Asperges 1,62—2,42. Er bestaat geen enkel menings verschil tussen de Griekse rege ring en de Cyprische aartsbis schop Makarios, aldus heeft de Griekse minister Cassimatis gis termorgen na een onderhoud met de aartsbisschop te Athene meegedeeld. N.V. Fa P. J- v. d. SANDF Het bestuur van het Land bouwschap heeft in zijn open bare vergadering van woensdag besloten een adres te richten tot de Staten-Genera\l, waarin een nadere toelichting wordt gege ven op bezwaren, die bestaan tegen bepalingen van de land- bouwparagraaf in het verdrag inzake de Europese economische gemeenschap. Deze bezwaren betreffen de regelingen voor het vaststellen van de minimum-importprijzen, de long-term contracten, 'net ge meenschappelijk tarief van in voerrechten en de sociale har monisatie in de agrarische sec tor. De vrijhandelszone. Voorts werd besloten in een schrijven aan de minister van Landbouw mede te delen, dat het bestuur van het Landbouw schap zich heeft beraden over de vraag, of na de goedkeuring door de parlementen der K.S.G.- landen van het verdrag inzake de Europese economische ge meenschap andere landen de ge legenheid moet worden gegeven zich aan te sluiten bij het ge bied van de gemeenschappelijke markt via een vrijhandelszone. In deze brief wordt gezegd, dat hoewel naar de mening van he. Landbouwschap dient te wor den gestreefd naar een zo vnj mogelijk handelsverkeer, deel name van de agrarische sector bij de eventuële vestiging van een vrijhandelszóne echter niet een relatieve achteruitgang mag betekenen van de concurrentie positie van de Nederlandse land en tuinbouw. Het Landbouw- schap zal dan zijn definitief stand eerst kunnen bepalen, wan neer een nader inzicht is verkre gen in de regelen, die het con currentie-regime zullen beheer sen, aldus deze brief. 38. Svein rukt wan hopig aan zijn knel lende koorden als hij de piraat met opge heven zwaard op hem ziet toesnellen, maar nog vóór hij Svein be reikt slaakt de kerel een rauwe gil en zakt getroffen door een pijl, ineen. De piraat naast hem \ergaat het evenzo. De zeeschuimers grij pen in paniek naai hun zwaarden en pro beren achter elkaar weg ie duiken om de pijlen, die met feillo ze zekerheid op hen toe komen suizen, te ontgaan. Dan klinkt eensklaps een schal lende kreet en een forse gestalte stormt te voorschijn. Als verlamd van schrik en onge loof herkennen de piraten de dood gewaande Noorman. Erie wendt zich onder het lopen half om en brult in de richting van het gebladerte, alsof daar een heel leger staat opgesteld, „Gun- Benelux en Europese econo mische gemeenschap. In een brief aan de minister van Landbouw heeft het dage lijkse bestuur van het Land bouwschap voorts zijn ernstig bezwaar geuit tegen de moge lijkheid, dat de Benelux-bepalm- gen voor de landbouw thans weer ondergeschikt zouden wor den gemaakt aan de voor ons land minder gunstige bepalin gen van het verdrag voor de Europese economische gemeen schap. In dit schrijven wordt er op aangedrongen, dat de verdere uitbouw van de Benelux inder daad in het verdrag van de eco nomische unie zal worden vast gelegd en dat met name ten aanzien van de landbouw de hand wordt gehouden aan de twee jaar geleden gesloten over eenkomst om in een periode van zeven jaar de harmonisatie van de landbouwpolitiek in de Bene- lux-landen te realiseren. dal, Toke en Helge naar links mei dertig krijgers, de rest naar rechts, grijpt allen levend De brutale krijgslist slaagt boven verwachting en niet in de laatste plaats vanwege de bloeddorstige kreten, die Nahenah en Masoi in het struikgewas uitstoten. Nu hier, dan daar, duiken de twee krijgers uit het gebladerte te voorschijn, zodat het de piraten in hun verwarring toeschijnt alsof het hele bos wemelt van dood en verderf zaaiende boogschutters. En om het kabaal te vergroten begint nu ook Svein strijdlustig afgrijselijk te brullen. Een zevental Vikings is al geval len en de rest ontbreekt de moed om de verdere loop der gebeurte nissen af te wachten. „Drijft ze naar de rivier," roept Eric zo luid hij kan, „dan kan Gu- na - met zijn krijgers ze opvangen." Als zijn oren hem niet bedriegen, veranderen de vluchtende piraten ogenblikkelijk van richting en dat is nreeies wal hij wil. Vlug snijdt hij Sveins koorden door en duikt mei de Sakser weg in het struikgewas. „Bedankt voor het bewaren van mijn helm." grijnst Svein, terwijl hij zijn geliefd hoofddeksel van het hoofd van Eric grist. „Nu kan de piet pas goed beginnen. Ik schud al dat geboefte uit m'n hemmetje." „Niets daarvan," snauwt Eric- hijgend. „We moeten terug naar de rivier, anders gaat het andere stel er met de boot en het goud vandoor. Ik ben toch al bang, dat we ze niet meer zullen inhalen." ij- Staking in Marseille Stuurlieden, werktuigkundi gen en radiotelegrafisten van de Franse koopvaardijvloot zijn dinsdag in de haven van Mar seille voor 24 uur in staking ge gaan. De stakers zijn, aangeslo ten bij het onder communisti sche leiding staande vakver bond C.G.T.' Als gevolg van staking kon den passagiersschepen, vracht schepen en sleepboten niet uit varen. Militaire autoriteiten maak ten bijzondere maatregelen be kend om te verzekeren, dat dins dagmiddag twee Franse troepen- transportschepen naar Algerië zouden kunnen vertrekken.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2