O.E.E.S.'s verwachtingen van in 1960 europa Dulles over het Midden-Oosten Ir J. W. Albarda overleden zenuwpijn HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Minister Luns over de gemeenschappelijke markt WOENSDAG 24 APRIL 1957 12e Jaargang Nr 4046 - Langere vakanties Kortere werkweek Dr. SCHWEITZER DRINGT AAN OP BEËINDIGING VAN DE KERNPROEVEN Radio-activiteit catastrofe voor het mensenras De zendeling-arts dr. Albert Schweitzer dringt er bij de pu blieke opinie overal ter wereld op aan te eisen, dat de proeven met kernwapens worden beëin digd, aldus een maandag door de Noorse radlio uitgezonden bood schap van dr. Schweitzer. De zen deling-arts. winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, noemt radio-activiteit „een catastrofe voor het mensenras". In het van terneuzen k Komt U vanmiddag onze koffie 'ns proeven k Tjalk met zeven opvarenden ten noorden van Vlieland gekapseisd De Indonesische buitenlandse politiek DREIGENDE REGERINGSCRISIS IN CHILI KERNPROEVEN JORDAANSE REGERING AFGETREDEN? spit of spierpijn AKHEHTIES Frankering >ij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 nar uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver- tenties): 5 regels 1.—Iedere regel meer 20 ct Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 our Als tweede deel van het acht ste rapport van de Organisatie voor Europese Economische Sa menwerking (O.E.E.S.) is ver schenen „Europa in 1960". Daar in worden geen produktiedoelen gesteld, doch de kansen aange- gevwi, die er voor Europa be staan, en gewaarschuwd voor de spanningen, die zfich kunnen voordoen, wanneer de economie van Europa in de komende paar jaren groeit. De verwachte groei is slechts een raming van wat er waarschijnlijk zal gebeuren om «lei* redelijk gunstige vredesom stand igheden. Aangenomen werd enerzijds dat de ontwikkeling niet onder broken zal worden door belang rijke politieke verstoringen in Europa of overzee. En anderzijds dat het hoge niveau der werkge legenheid zal blijven bestaan en dat geen belangrijke recessie de economische groei onderbreekt of inflationistische druk leidt tot buitensporige toeneming van de invoer of een verlies van de con currentiekracht - op de wereld markt Verder werd aangenomen, dat de vermindering van de han delsbelemmeringen zal aanhou- deB- Het rapport heeft betrekking op de periode van 5 jaar#van 1956—1960. I Wanneer de volledige werkge legenheid in de meeste landen ge handhaafd blijft en de verwachte toeneming van de produktiviteit plaatsvindt, zal naar schatting het bruto nationale produkt B.N.P.) van de bij de O.E.E.S. aangesloten landen gezamenlijk in de periode van 1956 t/m 1960 toenemen met ongeveer 38 mil jard dollar (17 procent) tegen '46 miljard dollar (26.5 procent) lussen 1950 en 1955. Deze ver minderde toeneming is het ge volg van 3 factoren: 1) Door sociale en demografi sche oorzaken zal de „arbeids kracht" (het aantal personen dat werkt of werk zoekt) langzamer toenemen; 2) De beschikbare arbeids krachten worden thans intensie ver gebruikt dan 5 jaar geleden, zodat b.v. vermindering van de werkloosheid niet veel kan bijdra gen tot de toeneming van de pro duktiviteit, die in enkele landen gedurende de laatste 5 jaren voorkwamen, vloeiden voort uit een herstelfase van de groei en zullen naar verwacht wordt niet zo hoog blijven. Dit grote ver wachte expansie percentage zal niet automatisch worden bereikt. Br zal nauwe samenwerking van de aangesloten landen en van de geassocieerde landen voor nodig zijn en krachtige uitvoering van de geschikte politiek door de re geringen en door de produkt ie- krachten der economie. Als gevolg van diverse invloe den (natuurlijke toeneming der bevolking, migratie en „activi teitspercentage" d.i. het percen tage. dat de „arbeidskracht" uit maakt van de tot werken ge schikte bevolking in de leeftijd van 15 tot en met 64 jaar) zal de „arbeidskracht" in de aange sloten landen tussen 1955 en 1960 toenemen met ongeveer 4 mil joen (3,4 procent) tegen bijna 8 miljoen (6,2 procent) tussen 1950 en 1955. Voor Nederland zijn de percentage voor de „arbeids kracht" in dezelfde volgorde resp. 5,9 en 6,6 Br naar verhouding grootste toeneming van het totale „ar- heMsaanbod" worden verwacht in Nederland, Duitsland en de vier Zuidcuropese landen. In veto aangesloten landen zal het „arbeidsaanbod" vrijwel con stant blijven. Het schijnt vrij zeker, dat het gemiddelde werkjaar in de toe komst korter zal worden door vermindering van het aantal werkuren en langere vakanties. In België zijn reeds maatregelen gienomen tot vermindering van het aantal werkuren en in Zwe den worden zij voorbereid. In andere landen schenken de geor ganiseerde arbeiders steeds meer aandacht aan de mogelijkheid van minder werkuren en langere vakanties. De vermindering van de normale werkweek zal waar schijnlijk een tegenwicht vinden in meer overwerk, zodat het moeilijk is de waarschijnlijke netto-invloed vast te stellen. Het schijnt echter zeer waarschijnlijk, dat er in verscheidene aangeslo ten landen, behalve in Zuid-Euro pa, belangrijke verminderingen zullen komen van het gemiddelde aantal werkuren per jaar. De laatste paar jaar was de mogelijkheid van een gestadige toeneming van de omvang van de werkgelegenheid op zichzelf een belangrijke factor voor de aanpassing van de werkgelegen heid aan de veranderingen in de structuur van vraag en aanbod. In de periode, die voor ons ligt, zal dit echter moeilijker zijn. De extra werkkrachten, die in be paalde sectoren nodig zijn, zullen in veel grotere mate worden ge vonden bij de werklozen of uit de vermeerderingen van de „ar beidskracht". Verwacht wordt, dat voor alle aangesloten landen samen de proihïktiviteitstoeneimng (bruto nationaal produkt per man-uur) in de periode 1958/1960 14,2 pro cent zal zijn tegen een toeneming m,n 16,6 procent in de periode 1951—1955. De uitgaven der consumenten aan voedsel zullen tussen 1955 en 1960 vermoedelijk met onge veer 13 procent stijgen tegen een toeneming van 19 procent in de periode van 1950-1955. De vraag naar de Europese landbouwpro- dukten zal waarschijnlijk aan zienlijk minder toenemen dan de uitgaven van de verbruikers. Bovendien is er een tendentie aanwezig, dat de netto-landbouw- produktie trager toeneemt dan de bruto-produktie. De behoefte aan meer mijn werkers en leerkrachten zal waarschijnlijk bijzonder acuut Zijn. Ook in de bouwnijverheid zullen de moeilijkheden op het gebied van de beschikbare ar beidskrachten vermoedelijk zeer groot zijn, daar veel van de te verwachten investeringsvraag zich op bouwwerken zal richten. Aan maatregelen, die de ver plaatsing van de arbeidskrachten van «boerderijen naar andere sec toren van de economie aanmoedi gen, moet een vooraanstaande plaats in de economische politiek worden ingeruimd. De verplaat sing kan worden vergemakke lijkt door te bevorderen, dat nieuwe fabrieken gevestigd wor den in gebieden waar een over schot aan landbouwbevolking be staat. Daarom moeten pogingen om de produktiviteit in de landbouw te vergroten bevorderd worden, wil de netto produktie in de land bouw in bevredigende mate toe nemen. Voor zover dit gepaard gaat met een voortgaande ver plaatsing van arbeidskrachten weg van het land, kunnen land bouwoverschotten voorkomen worden en kan het verschil tus sen het inkomen per hoofd in de landbouw en in het overige deel van de economie verminderd worden. Daarom moeten nieuwe pogin gen gedaan worden om de vesti ging van industrieën in platte landsgebieden te bevorderen en om het landbezit en de structuur der boerderijen te reorganiseren grotere inter-Europese handel in landbouwprodukten zou een be langrijke bijdrage kunnen leve r-en tot vermindering van de structurele werkloosheid op het platteland in een aantal landen. Dit zou tevens de pogingen stimu leren. die reeds worden gedaan om de produktiviteit in de land bouw in alle aangesloten landen t vergroten. Dr. Schweitzer had het Noorse Nobelcomité verzocht zijn bood schap voor de radio te doen uit zenden. De boodschap was ver zonden uit zijn ziekenhuis in Afrika. De Noorse radio zond de tekst in het Noors. Frans, Duits, Engels en Russisch uit. In de boodschap wordt er op gewezen, dat Japan het enige Fand is, waar de publieke opinie beëindiging van de kernproeven eist Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben verklaard een akkoord over be ëindiging van de proeven te wen sen. De werkelijke oorzaak dat er nog geen overstemming is be reikt, is, dat in die landen de openbare mening een dergelijk akkoord niet eist, aldus dr. Albert Schweitzer. LUNCHROOM PORGY EN BESS NOORDSTRAAT 52 HET SUEZKANAAL De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft dinsdag op zijn persconfe- rentie verklaard, dat de Ver. Staten van mening zijn, dat er spoedig bij de Veiligheidsraad een rapport over het geschil om het Suezkanaai moet worden in gediend. (Naar van gezaghebbende zijde te New York verluidt, zullen de Ver. Staten binnen 24 uur om een bijeenkomst van de Veilig heidsraad over deze kwestie ver zoeken. Men verwacht, da«. de elf leden van de raad donderdag of vrijdag bijeen zullen komen. De Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge zou dan de raad verslag uitbrengen over de on derhandelingen, die de Ameri kaanse ambassadeur te Cairo, Hare, met de Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Mahmoed Fawzi, voert. Uit dit rapport zouden de verschillen blijken tussen het Egyptische standpunt ten aanzien van de exploitatie van het Suezkanaai en de „zes beginselen", welke de raad heeft aanvaard. De voor naamste van deze beginselen is, dat de waterweg niet het voor werp van de nationale politiek /an enig land mag zijn.) Een woordvoerder van secreta ris-generaal Hammarskj oeld ver klaarde dinsdagavond, dat het mogelijk is, dat de veiligheids raad donderdag of in de loop van de volgende week bijeenkomt teneinde de Amerikaanse delega tie in staat te stellen verslag uit te brengen over de onderhande lingen tussen Washington en Cairo over het Suezkanaai. Naar verluidt overwegen de Ver. Staten niet, onmiddellijk van de raad een speciale actie te vra gen. Over de te volgen gedrags lijn wordt overleg gepleegd met andere Westelijke landen, met name Engeland, Frankrijk an Australië. Dulles zei op zijn persconferen tie, dat hij nog op bericht van ambassadeur Hare wachtte. Het is z.i. mogelijk, dat het genoemde verslag al woensdag of donder- Volgens welingelichte Britse kringen te Londen zal de Bi itse regering de Amerikaanse stap bii de Veiligheidsraad volledig steunen. In de mededeling van Dulles ziet met een aankondi ging, dat het overleg tussen de Ver. Staten en Egypte is beein- digd JORDANIË Minister Dulles heeft op zijn persconferentie verklaard, een groot vertrouwen te hebben in koning Hoessein van Jordanië. Hij zei, dat de vorst naar de mening van de Ver. Staten er naar streeft de onafhankelijk- heid van zijn land te handha ven, terwijl het zich geplaatst ziet tegenover zeer grote moei lijkheden. Dulles was van oordeel, dat koning Hoessein niet wil dat zijn land overheerst wordt door lan den, die de wens te kenr.en heb ben gegeven te streven in een richting die tegengesteld is aan die. welke de koning de beste voor zijn land acht. De minister voegde hieraan toe, dat de Ver. Staten de koning wilLen helpen in zoverre deze dat nuttig acht. Eisenhower en Harold Stasser die de Ver. Staten bij het overleg vertegenwoordigt, de besprekir gen de ernstigste ontwapenings onderhandelingen sinds de twe- de wereldoorlog genoemd. De minister zei, dat de Ve. Staten streven naar zorgvuldig overwogen stappen naar ontwe pening, die vergezeld gaan var nauwkeurige waarborgen. Vee zou afhangen van de instructie, welke de Russische afgevaardig de Valerian Zorin vandaag uit Moskou zal meebrengen. Desgevraagd zei Dulles, dal Stassen geen nieuwe instructie, naar Londen brengt. De hem ver strekte opdracht was al voldoe» de aldus de minister. Dinsdagochtend omstreeks elf uur is in het vaarwater Zuider Stortemelk ten noorden van Vlieland de 130 ton metende tjalk „Navigatie" van schipper P. Sap uit Groningen gekap seisd en gezonken. Het schip dat een lading schelpen van een schelpenzuiger had overgeno men, kapseisde plotseling toen het van de zuiger werd losge maakt. Van de zeven opvaren den zagen drie kinderen nog kans meteen op de schelpenzui ger over te springen. De schip per, zijn vrouw, een baby van zeven maanden en een tienja rige zoon geraakten te water maar werden door de beman ning van een juist passerende sloep van de rijkswaterstaat op gepikt en aan boord genomen De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De gezonken tjalk ligt buiten het vaarwater, zij vormt geen belemmering voor de scheepvaart. In een toespraak tot journa listen, heeft president Soekarno dinsdag een uiteenzetting gege ven van de uit drie punten be staande buitenlandse politiek van zijn nieuwe noodkabinet. Deze drie punten zijn volgens de president de strijd tegen het kolonialisme, de terugkeer van West-Irian (Nederlands Nieuw- Guinea) naar het Indonesisch grondgebied, en het handhaven van een strikt onafhankelijke houding in de ideologische we- reldstrijd. Soekarno verklaarde, dat han del en samenwerking met elk land, ongeacht zijn sociaal sys teem, Indonesië's voornaamste oogmerk zal zijn. Politieke waarnemers zeiden naar aanleiding hiervan, dat naar het schijnt de buitenland se politiek van de nieuwe rege ring een voortzetting zal zijn van de „actieve onafhankelijke" politiek van het vorige kabinet. Vrijdag is op de leeftijd van 79 jaar in het ziekenhuis Bronovo te 's-Gravenhage overleden Lr J. W. Albarda, oud-minister van Wa terstaat, oud-lid van da Raad van State, oud-lid der Tweede Kamer, en oud-voorzitter van de sociaal- democratische Tweede Kamer fractie. De begrafenis heeft gistermor. gen in alle stilte plaats gehad op de begraafplaats nieuwe Eyk en Duynen te 's-Gravenhage. Johan Willem Albarda werd op 5 juni 1877 te Leeuwarden gebo ren. Na de vijfjarige H.B.S. Ln zijn geboortestad te hebben afge lopen, bezocht hij de toenmalige polytechnische school te Delft, die hij in 1903 als werktuigkun dig ingenieur verliet. In 1911 werd ir Albarda benoemd tot directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs te Amsterdam, na dat hij van 1903—1905 leraar in de wis- en natuurkunde was ge- j weest aan de H.B.S. te Almelo en van 1905 tot 1911 leraar in de wis- en natuurkunde te 's-Gra venhage. In 1913 werd ir Albarda voor de Sociaal-Democratisohe Arbei ders Partij gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Voor dezelfde partij had hij van 1915 tot 1927 zitting in de Haagse gemeente raad. Van 1917 tot 1923 was hij wethouder van onderwijs in die gemeente. Bovendien bekleedde hij van 1916 tot 1919 het lidmaat schap van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. In 1925 werd de heer Albarda voorzitter van de sociaal-democratische fractie der Tweede Kamer als opvolger van mr P. J. Troelstra. Met in gang van 10 augustus 1939 werd hij benoemd tot minister van Waterstaat in het tweede kabinet De Geer. Met dr J. van den Tem pel was hij de eerste socialist, die zijn intrede deed in een Neder landse regering. In mei 1940 nam hij als minister van Waterstaat zitting in het kabinet Gerbrandy te Londen, in 1942 tevens als (tijdelijk) minister van Finan ciën, dn welke functie hij in 1945 werd opgevolgd door ir Ph. Tromp, toen hij benoemd werd Drie leden van het Chileense kabinet, die lid zijn van de socia listische agrarische partij, te we ten de minister van Handel, van Onderwijs en van Landbouw en Volksgezondheid, hebben beslo ten hun functie neer te leggen als gevolg van een meningsver schil tussen de minister van Han del. Roberto Infante, die tevens i ^ag gy Veiligheidsraad zou minister van Binnenlandse Zaken WOrden ingediend, ai is en de onderminister van I De minister deelde mee, dat Binnenlandse Zaüen. Cari.s Fe, overig ^«Cairo m«nd rer. Deze laaste heeft ook zijn van Egypte. De Ver. Staten wa- ontslag ingediend. ren van oordeel, dat er, nu het In politieke kringen in Santi- kanaal voor de scheepvaart her- 1 opend is, meer opening van za- ago acht men een regeringscr s ken moet wor(jen gegeven. onvermijdelijk. Op de vraag, wat er gedaan zal worden als Egypte de „zes beginselen" verwerpt, verklaar de Dulles dat hij over dit punt liever geen bespiegelingen wilde houden. Hij zei, dat de Ver. Sta ten er geen bezwaar tegen heb ben, dat Amerikaanse schepen van het Suezkanaai gebruik ma ken. De Amerikaanse scheep vaartmaatschappijen was alleen aangeraden, „voorzichtigheid" te betrachten met het oog op zekere moeilijkheden. Heden zal het eerste Ame rikaanse vrachtschip sinds de heropening van het Suezkanaai bij Suez de waterweg binnen varen. Minister Dulles heeft dinsdag verklaard dat het vrij moeilijk zal zijn dé kwestie van een ver bod op het houden van proeven met kernwapens te scheiden van het vraagstuk van algemene ont wapening. Dit wilde echter niet zeggen, dat het onmogelijk zou zijn. Een van de moeilijkheden was z.i., dat de Ver. Staten te maken hebben met een regering, waar bij men niet er op kan vertrou wen, dat zij haar beloften houdt. Op grond van de beschikbare wetenschappelijke gegevens was de minister geneigd te denken, dat het gevaar van de atoomproe- ven niet zo groot is dat men een groter risico in een andere rech ting moet nemen. De houding van de Ver. Staten was echter steeds voor wijziging vatbaar op grond van nieuwe wetenschappe lijke oordelen. ONTWAPENING Dulles heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de ontwape- ningsbesprekingen te Londen in een rustiger sfeer worden ge voerd, doordat de Sowjet-Unie ditmaal minder op de openbare propaganda uit is. Daarom hadden president DE RUSSISCHE PUBULKA TIES OVER KVVESTU SUEZ Minister Dulles heeft als zijn mening te kennen gegeven, da' de Sowjet-Unie de corresponded tie tussen Eden en Boelganin var vóór het Brits-Franse optreden tegen Egypte heeft gepubliccerr omdat zij er enig propaganda^ feet in het Midden-Oosten van verwachtte. De minister zei voorts, dat de Ver. Staten een nieuwe conferen tie tussen Oost en West zulle» toejuichen, mits de Sow jet-lei ders „bereid zijn voorwaarts u- gaan". Dit had o.a. betrekking op vraagstukken als ontwape ning, de behandeling van de door de Russen bezette Oosteuropese staten en de hereniging van Duitsland. Dulles sprak ook over sugges ties, dat een beperkt aantal A me rikaanse journalisten toestem ming moet krijgen voor een be zoek aan communistisch-Chin? Hij zei, dat er tot dusver bij het „State Department" geen voor stel was binnengekomen, dat be antwoordde aan de bedoelingen van de nieuwsgierigen, zonder dat de beperkende bepalingende» aanzien van het reizen naar Chi na zouden worden ondergraven tot lid van. de Raad van State. In dit college had hij zitting tot 5 juni 1952, toen hij aftrad bij het bereiken van de 75-jarige leeftijd. Van zijn hand verschenen tal van tijdschrift- en dagbladartike len. Brochures en prae-adviezen. De heer Albarda had zitting in tal van besturen en commissies. Hij was jaren lang lid van het partijbestuur van de S.D.A.P. Verder was hij ö.m. lid van de Zuiderzeeraad en voorzitter van de centrale commissie van bij stand voor de arbeidsbemiddeling. Volgens radio-Cairo, die het agentschap voor met Midden- Oosten aanhaalt, is de Jordaanse regering dinsdagmiddag afge treden. Premier Clialidi zou koning Hoessein zijn ontslag hebben aangehoden na een, lange verga dering, waarop vertegenwoordi gers van alle politieke partijen helpen direct Het is de 9.277 ton metende j en (jc |etjen van cj(. regering aan- President Jackson". Het tolgeld I is in dollars voldaan. i v 1 De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft maandag in een vergadering van de economische en sociale raad der Ver. Naties de voorgestelde Europese econo mische gemeenschap verdedigd als een „gezond plan, dat ge schikt is voor toepassing voor de wereld in het algemeen". Minister Luns verklaarde, dat de landen van Euromarkt door geleidelijk hun handelsbeperkin gen op te heffen hun algemene economische structuur en hun produktiviteit hopen te verbete ren. Een hoger peil van produk tie en welvaart zal, naar wij ho pen, het resultaat zijn van de ge meenschappelijke markt, zo zei- de de minister, hieraan toevoe gende, dat dit tenslotte door mid del van een grotere invoer ook van invloed zal zijn op het wel zijn van andere landen en con tinenten. De ongerustheid, die el ders tot uiting is gebracht, spruit volgens minister Luns ten dele voort uit de verwachting, dat de invoer van de landen der ge meenschappelijke markt tenge volge van het buitentarief, het welk voor de handel met derde landen gelden zal, niet zal toene men. Het valt inderdaad niet te loochenen, dat de interne ont wikkeling van de gemeenschap pelijke markt sneller in haar werk zal kunnen gaan dan de ontwikkeling van de invoer, het geval zou zijn, indien er geen gemeenschappelijke markt werd gevormd. De associatie van de overzeese gebiedsdelen betekent volgens minister Luns slechts een vrij bescheiden stroomlijnen van het buitentarief met betrekking tot deze gebieden en zal geen in vloed van grote betekenis heb ben op derde landen. Om de aan passing van het economisch leven binnen het gebied der gemeen schappelijke markt te vergemak kelijken hebben de zes samen werkende landen besloten dit proces geleidelijk in een periode van 12 a 15 jaar te doen geschie den, zo zette de minister uiteen, en bijgevolg zal de rest van de wereld eveneens alle tijd hebben om zich aan te passen. Wij zijn van oordeel, aldus mi nister Luns, dat wij vrij zijn in het kiezen van onze economische structuur, temeer, daar wij deze vrijheid evenzeer voor de andere continenten erkennen en iedere verbetering van hun produktie- structuur, waartoe deze continen ten zouden willen overgaan, zou den toejuichen. Zoals herhaalde lijk duidelijk is gemaakt, zullen wij een uitbreiding van de ge meenschappelijke markt op prijs stellen. Het verdrag inzake de gemeenschappelijke markt voor ziet in deze mogelijkheid, zo zei- de minister Luns. maar zo ging minister Luns Verwijzende naar een onlangs voort' dit houdt niet in, dat de j door de economische commissie invoer niet zal toenemen of dat voor Europa der Ver. Naties ge- hij langzamer zal toenemen dan j publiceerde analyse van het plan voor een gemeenschappelijke markt, merkte minister Luns op, dat hierin de nadruk wordt ge legd co de mogelijkheid, dat in een gemeenschappelijke markt de industriële activiteit wordt ge concentreerd op de reeds hoog ontwikkelde gebieden. Zelfs al zou dit het geval zijn, dan nog zou deze concentratie volgens de minister leiden tot een vergroting van de efficiency, waarvan alle gebieden voordeel zouden trek ken. Bovendien maakt het ver drag inzake de gemeenschappe lijke markt het zelfs mogelijks iets tegen sommige van de nade len, die er uit voort kunnen vloeien, te doen, daar het voor ziet in de ontwikkeling van de migratie binnen Europa ener zijds en van de beweging van kapitaal naar minder ontwikkel de gebieden anderzijds. Ik ben mij bewust van de nood zakelijkheid, dat ook de ontwik keling van de wereld evenwich tig geschiedt en dat in behoorlij ke mate rekening dient te wor den gehouden met de behoeften van de werelddelen, die niet bij deze Europese onderneming be trokken zijn. Het tot dusverre door de Nederlandse regering tot uiting gebrachte standpunt geeft blijk van dit inzicht en ik ben er zeker van, dat de politiek van mijn regering hierop gebaseerd zal blijven, aldus minister Luns. NOORDOOSTELIJKE WIND Ook dinsdag bleef de druk bo ven de Oostzeelanden hoog en strekte zich een rug van hoge- druk via Noorwegen naar e Britse eilanden uit. Boven Frankrijk was de druk relatief laag. Bij ons bleven langs het aard oppervlak oostelijke winden vrij droge lucht aanvoeren, maar op grotere hoogte in de airr.es stonden zuidwestelijke windt n, die wolkenschermen uit Fra- k- rijk naar ons land voerden. A -n het eind van de dag viel er ztiti- in Vlissingen een spatje reger en in België meldden verschil lende stations regen, terwijl ir Noord-Frankrijk onweersbuien voorkwamen. Het storingsgebied bewoog langzaam naar het ocsten. het geen bij ons de wind van oost naar noordoost zal doen krim pen. Daardoor zullen boven de oostelijke Noordzee aanwezige wolkenvelden komen binnendrij ven, maar er wordt heden geen regen van betekenis verwacht. We krijgen dezelfde tempera turen of iets lagere. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot woensdagavond. Meer bewolking. Tijdelijk meer bewolking, maar op do meeste plaatsen droog weer. Matige, langs de Wadden- kust af en toe krachtige noord oostelijke wind. Dezelfde tempe raturen of iets lagere dan gister ren. WOENSDAG 24 APRIL v.m. non Breskens 10.00 TOLS- Terneuzen 10.35 ii.o: Hansvveert 11.15 ia.4< Walsoorden 11.25 115' ZON MAAK op onder op ondsr Apr. 24 5.27 19.54 3.04 14.13 25 5.25 19.56 3.25 15.18 26 5.23 19.58 3.45 16.23 27 5.21 19.59 4.05 1750 28 5.19 20.01 4.27 18.38

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1