^kriótuó' kruiówecj koude kermió Rede van president Tito Ernstige kritiek op regering inzake bestedingsnota m m v<an-t Hoff EN OS ONZE t WEKELIJKSE WERELDSCHOUW PEERLESS BEDDEN EERSTE KAMER GENERAAL NOEWAR Frankering: bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. VRIJE ZATERDAG 20 APRIL 1957 12e Jaargang Nr 4044 Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver- ten ties)5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen CHRISTUS is de weg der smarten, de via dolorosa, vrijwillig gegaan. Ja, Hij heeft die bewandeld van het ver- nederende begin, de aanneming der menselijke natuur bij zijn geboorte in Bethlehem, tot het bittere einde, de dood aan het vloekhout, het kruis. Wij mensen noemen onszelf, althans degenen die een bestaan vol zorg en kommer leiden, kruisdragers. En van hen, wier leven wordt gekenmerkt door een groot ver driet, zeggen wij: „Hij of zij heeft een kruis in zijn leven. Ja, zonder er zelfs maar bij na te denken, schrijven wij al in poëzie-albums: „Een kruis met rozen is s mensen lot. Maar als onze gang door dit leven nu inderdaad een kruis weg is, bestaat er dan ook verband tussen Christus kruis weg en de onze? Wegens het Paasfeest zal ons blad a.s. maandag niet verschijnen. DIRECTIE. AL MAANDEN vóór Christus' liiden het dieptepunt zou berei ken, heeft de Heiland dit einde aan zijn discipelen voorspeld. „De Zoon des mensen moet veel lilden en verworpen worden door de ouderlingen en overpriesters en schriftgeleerden en gedood worden enten derden dage opgewekt worden." Deze uitspraak betrof Hemzelf, maar onmiddellijk liet de Hei land er op volgen en ditmaal sprak Hij niet slechts tot de enge kring van zijn discipelen, maar tot allen, die er bij waren en tot ieder die het, ook vandaag, maar horen wil: „Indien iemand ach; ter Mij aan wil komen, moet hij zichzelf verloochenen en zijn kruis dagelijks opnemen en Mij V°Ghristus hééft zichzelf verloo chend zo volkomen als wij het nooit zullen kunnen; Christus hééft het kruis op zich genomen, figuurlijk èn letterlijk, ja, Hij, die niet alleen mens, maar ook Gods Zoon was en is, heeft zich zelf vrijwillig aan het kruishout laten nagelen. En nu vraagt de Heiland van ons óók zelfverloo chening en een vrijwillig op ons nemen van het kruis, indien wij tenminste Zijn volgelingen wil len zijn. Dat is in overeenstem ming met een reeds eerder door Christus gesproken woord: „De discipel, de leerling, staat niet boven zijn meester." Zichzelf verloochenende kruisopnemers ZELFVERLOOCHENING is als regel niet onze sterkste zijde. En zichzelf verloochenen terwille van onze naaste, zichzelf wegcij feren terwille van een ander, ook wanneer die ander ons nu niet bepaald sympathiek is, blijft een moeilijke opgave. Uit onszelf doen we het niet. We komen er alleen toe op de enig goede wijze, wanneer we het doen om Chris tus' wil, omdat we leerling, dis cipel, willen zijn van de grote Meester. En dan: kruisdragers? Dat zou kunnen betekenen: als het kruis ons op de schouders wordt gelegd, het dan ook gewillig dra gen; als ziekte ons treft, met op standig worden, maar rustig en geduldig ons schikken in ons lot; als tegenslag in zaken ons deel wordt, niet in de contramine gaan, maar ook deze beproeving aanvaarden uit Gods hand. En zo zouden er vele voorbeelden meer zijn te noemen. En als de Heiland dit van ons vroeg, dan was het al moeilijk genoeg. Maar nu staat er niet eens, dat maar dat we „dragen" zo graag willen verbinden, wordt daarmee wel uitgebannen. Het is alles actie en activiteit wat de klok hier slaat. Wat betekent dat? ALS WE ons kruis op ons wil len nemen, betekent dat bijvoor beeld: wanneer we in zaken door een klein leugentje of een „on schuldig" bedriegerijtje een ste vige winst in de wacht kunnen slepen, dan toch niet liegen en niet bedriegen en liever de héle zozeer begeerde winst verloren laten gaan en mede daardoor mis schien zelfs wel in financiële moeilijkheden komen. Als we ons kruis op ons willen nemen, betekent dat: niet de weg van de minste weerstand kiezen, maar terwijl er wel degelijk een veel gemakkelijker oplossing is, maar zo een, waar bij we Christus moeten verloo chenen de moeiten en moei lijkheden niet ontwijken, zware lasten op onze schouders nemen en die torsen door het leven heen. En dit alles mogen wij niet doen om flinke kerels en dappere vrou- wen te lijken, maar dit alles moe ten wij alleen doen dan, wanneer Christus het van ons vraagt, als wij tenminste Zijn volgelingen willen zijn. En dan heeft de Heiland ook nog gezegd, dat we ons kruis niet maar eens „een keer" op ons moeten nemen, maar dagelijks. Zo kan niemand aan Gods stren ge eis ontkomen. Wie discipel van de gro-j Meester wil wezen, moet dit altijd en onder alle om standigheden zijn. Dispensatie wordt hier niet verleend. Levensbehoud en levensverlies CHRISTUS motiveert ook Zijn eis tot dagelijks op ons nemen van ons kruis. „Want", zo zegt Hij, „al wie zijn leven wil behou den, zal het verliezen. Al wie ech ter zijn leven verliezen zal om mijnentwil, die zal het behou den." Wie, in oorlogs- of vredestijd, zijn léven denkt te kunnen be houden, door de hand te lichten met Gods gebod, door de weg van I de minste weerstand te kiezen en zo in feite zijn Heiland verloo chent, doordat hij zijn kruis niet op zich neemt, zeker, tijdelijk zal hij zijn leven misschien redden en voordelen genieten en een makkelijk leventje kunnen lei den, maar aan het eind der da gen, wanneer Christus plaats neemt op zijn rechterstoel, zal zijn (schijnbare) levensbehoud zijn (uiteindelijke) levensverlies blijken te zijn. Maar hij die niet sjachert, die niet schippert met Gods geboden, hij wordt in het hoekje gedrukt waar de slagen vallen, hem treft straks de grote boycot, hij zal in tijd van oorlog of bezetting of bij vervolging ter wille van het geloof, misschien zelfs het leven er bij inschieten. Maar wanneer de tijden vol zijn en God alle mensen, levenden en doden, zal dagen voor zijn rech terstoel. dan zal het (schijnbare) levensverlies van hem, die trouw bleef aan Gods geboden tot in de dood, in werkelijkheid heerlijke en eeuwige winst blijken te zijn. Willen wij achter Christus ko men? Laten wij dan onszelf ver loochenen, ons kruis op ons ne men en Hem volgen. Want al wie zijn leven wil behouden, zal het verliezen. Al wie echter zijn leven verliezen zal om Zijnentwil, die zal het behouden. (Nadruk verboden) ONBEPERKTE GaRanTH VERING HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Po-ijo i de aangelegenheden van het KONINGIN ELIZABETH heeft de harten van rarys naburige Syrië> waar de opposi- v en daardoor van Frankrijk veroverd. Zij is glorieus ont- tie tegen de anti-Britse natio- tnnöen zelfs met een praal en schittering, van welke men naal-socialisten toeneemt. Maar zich'afvraagt of deze Frankrijk wel passen op een ogen blik, dat zich voor vele Fransen in Algiers en ook elders ernstige drama's afspelen. verkrijgbaar bij: Het past geheel in de lijst, dat nu plotseling weer de gedachte van een tunnel onder het Ka naal, die dus Frankrijk en En geland continentaal zal verbin den, weer opleefteen gedachte die eigenlijk van Napoleon I dar teert, later tijdens Napoleon III is overgenomen en sedert han gende is gebleven. Er is finan cieel voor Frankrijk niet zo heel veel vreugdewat Ramadier heeft gezegd ten opzichte van de bezuiniging van 250 mrd. frs., die nodig zijn en ook van de ernstige wil van de Franse rege- President Tito van Zuid-SIavië heeft donderdag te Buoni in een rede, gehouden voor het voltallige bestuur van de socialistische alliantie, welke nauw met de communistische partij verbonden is, de redenen opgenoemd waarom Zuid-SIavië geweigerd heeft tot het „socialistische kamp" toe te treden. „Wij zijn niet in dit kamp kun nen blijven, omdat Zuid-SIavië anders de rol, die het in de we reld speelt, had moeten opgeven. Deze rol stelt ons in staat een on afhankelijke houding aan te nemen en onze opvattingen oyer alle vraagstukken op het gebied van de binnenlandse en buiten landse politiek naar voren te brengen En juist dit heeft onze Russische kameraden zo erg ver bitterd", aldus Tito. Vele leden van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer noemen in het voorlopig verslag over de begroting van financiën 1957 de regeringsnota van 15 februari jj. over de beper king van de bestedingen een moeilijk leesbaar stuk, dat geen strak en lielder beeld gat van het regeringsbeleid ter zake. Oorzaak daarvan, zo zegt het voorlopig verslag, is dat men in deze nota drie problemen van verschillende aard als een geheel aan de orde heeft gesteld, Ingaande op de aangekondigde voor 1957 vermoedelijk een verla ging van 35 miljoen op de kapi- taaidienst zal kunnen bereiken". Indien men dit bedrag vergelijkt met het totaalcijfer der in 1957 te financieren burgerlijke investe ringen, dat blijkens de laatste miljoenennota 578 miljoen be loopt, dan betekent dit een be- peiKmg van circa 6 procent. De regering heeft in de bestedings- noia naar voren gebracht, dat het vorige kabinet reeds contrac ten heeit aangegaan voor 1957. In de particuliere sector der maat schappij is dit echter evenzeer 't geval. Bij deze leden' rees de vraag, oi temporisering bij de grotere waterstaatswerken wel licht tot meer resultaat zou kun nen leiden bij het beperken van bezuinigingen door de overheid,uitgaven op de kapitaaldienst. wordt gezegd, dat de schattingue aangekondigde belasting van 197 miljoen terecht ernstige verhoging nadden de leden,__hier kritiek heeft ondervonden. De Volgende week eerste Amerikaans schip door het Suezkanaal. Men verwacht dat de volgende week, voor het eerst na de open stelling van het Suezkanaal, Amerikaanse schepen door het kanaal zullen varen, aldus is vrij dag van gezaghebbende zijde in Washington meegedeeld. woordvoerder van de reële beperkingen der uitgaven van de lopende dienst zyn te be groten op circa 40 miljoen. Verschillende der voorgestelde bedragen zijn. gegn bestedingsbe perkingen in de sector van de rijksoverheid, maar overhevelin gen van uitgaven naar andere li chamen of naar de burgers indi vidueel. Als voorbeeld noemden zij in dit verband intrekking van de uitkering van rijkswege bij bevalling, het afschaffen dan wel verminderen van de consumen tensubsidies, het verlagen van begrotingsposten met betrekking tot het herstel van oorlogsschade van lagere publiekrechtelijke li chamen en de vermindering van het nadelig saldo der P.T.T. door tariefsverhoging. Deze verlagin gen van uitgaven zijn weliswaar budgetair gezien bestedingsbe perkingen, maar in wezen draagt de rijksoverheid haar geprojec teerd aandeel in de beperkingen der bestedingen niet bij. De hier aan het woord zijnde Een woordvoerder van „American President Lines" deel- mci aaii de.,in NeJ YoriL^tnnHatprei leden toonden begrip voor de ter schip van de maatschappij „Pre ake gebrachte moeilijkheden sident Jackson het eerste, ondei |,,,n1b,0 y>u h« hpzuinimnffs Amerikaanse vlag varende schip zal zijn dat sinds de BritsFran se actie tegen Egypte door het Suezkanaal zal varen. Het schip, dat van Karatsji op weg is naar de Rode zee, zal don derdag pas gereed zijn het Suez kanaal binnen te varen, aldus de woordvoerder. Hij verklaarde voorts, dat de scheepvaartmaatschappij alle suggesties van de Amerikaanse regering in acht zal nemen en dus 'n protest zal indienen bij de Egyptische kanaalautoriteit over de betaling van de tolgelden en op bepaalde punten voorbehoud zal maken. welke zich bij de bezuinigings plannen voordoen. Dit heemt evenwel niet weg, dat, nu de regering aanzien lijke offers van i»rticulieren vergt in verband met de beste dingsbeperking, welke onge twijfeld tot grote spanningen en zorgen aanleiding zullen ge ven, ook de overheid in een re delijke verhouding de lasten mede moet dragen. Van een re delijke verhouding is echter, aldus betoogden deze leden, geen sprake. Immers, blijkens de nota „is de regering van. oordeel, dat het rijk aan het woord, verontrust. Voór- al in dit deel der regeringsplan nen worden bestedingsbeperking en budgettaire dekking van maatregelen van totaal andere aard door elkaar gehaald. De tijdelijke afschaffing van de investeringsaftrek over de gehele lijn wordt in de nota, voor wat 't eiïect op de bestedingsbeperking betreft, geschat op 75 miljoen. De thans het woord voerende leden vroegen de minister uiteen te zetten, op welke wijze dit be drag berekend is. Naar het aan vankelijk oordeel dezer leden ligt het bedrag der bestedingsbeper king belangrijk hoger, wanneer men meüe ui aanmerking neem de terughoudendheid ten aanzien van de investeringen in de indus trie, welke terughoudendheid door het wegvallen van de inves teringsaftrek wordt versterkt. De bestedingsbeperkende werking van deze maatregel wordt boven dien nog verhoogd door de cumu latie van deze maatregel met de voorgenomen verhoging van de vennootschapsbelasting tot een bedrag van 100 miljoen. Hoewel de helft van deze laatste verho ging niet bestemd is voor de be oogde bestedingsbeperking in 'n bedrijfssector, maar tot budget taire dekking van agrarische maatregelen, is het investertngs- beperkende effect hier eveneens werkzaam. De hier aan het woord zijnde leden wilden niet verhelen, dat zij ernstige bezwaren koesterden tegen het voornemen van de re gering, bij de verhoging van de normen voor bedrijfsgebouwen in het systeem van garanties ten behoeve van de landbouw over te gaan tot een blokkering van de hiermede gemoeide bedragen. Zij sloten zich in dezen aan bij het standpunt van het lid der Tweede Kamer de heer Romme. Zij behielden zich alle vrijheid voor om op het tijdstip, waarop de blokkering concreet aan de or de zal zijn, te beoordelen of en voor hoelang uitstel van het be schikbaar stellen der bedoelde gelden noodzakelijk zal zijn. De leden, hier aan het woord, waren ten zeerste teleurgesteld, dat aan het vraagstuk der bespa ringen in de regeringsnota vrij wel geen aandacht weru geschon ken. Nu de regering deze zijde van de bestedingsbeperking zo verwaarloost, stelden deze leden er prijs op te verklaren, dat zij deze houding der regering be treurden en afkeurden. Zij achtten het niet verant woord, dat bij de behandeling van het gehele probleem der be stedingsbeperking de bevoraering van het sparen door ons volk ge heel buiten beschouwing werd gelaten en in geen enkel opzicht in het gehele complex van maat regelen werd betrokken. Enige leden merkten op, dat de minister-president in de Tweede Kamer bij de behandeling van de nota ïnzane beperking van de be stelingen heeit doen uitkomen, dat elke regering hier te lande een compromisregering moet zijn. Zr achten deze opmerking in haar algemeenheid juist. Toch kan het hu. niet ontkend worden, dat de regering weinig besluit vaardigheid aan de dag heeft ge legd m. b. t. het ingrijpen in de economische en financiële sector. Deze leden hadden de indruk, dat in het kabinet verschil van in zicht is gebleven. Zij herinnerden er voorts aan, dat, toen enkele jaren geleden de vraagstukken betreffende de eigenaarssector in de Eerste Ka mer in discussie waren, de minis ter wel de bezwaren erkende, maar geen oplossing aan de hand deed. Thans komen de beperking der bestedingen enerzijds en de moeilijkheden in de landbouw anderzijds gelijktijdig aan de or de. Dit i$ h.i. niet verwonderlijk, nu de regering en in het bijzon der de minister van Landbouw, deze moeilijkheden voorheen uit de weg is gegaan. In verband hiermede verklaarden deze leden zich tegenstander van de voorge stelde blokkering in de landbouw sector, Het geheel overziende, zowel het standpunt der regering als de beraadslagingen in de Tweede Kamer inzake de bestedingsbe perking, achtten deze leden de positie van het kabinet uitermate wankel. Thans wilden zij niet nalaten te verklaren, dat zij in verschillende opzichten door de handelingen der regering ernstig teleurgesteld waren, zodat zij de vraag onder ogen zouden zien, of het hun wel mogelijk zal zijn, hun welwillend- de houding te handhaven. Hij merkte op dat, hoewel de Sowjet-Unie haar betrekkingen met de socialistische landen tot op zekere hoogte gewijzigd heeft de Stalinistische tendenties nog steeds geworteld zijn in de Rus sische politiek tegenover Zuid- SIavië en andere landen. De hou ding van bepaalde Russische lei ders toont aan, dat zij zich niet kunnen ontworstelen aan hun oude opvattingen, men moet het conflict niet dramatiseren", aldus Tito. Het zal niet lang duren, want de kameraden in de Sowjet-Unie zullen begrijpen dat het Zuid-Sla- vië van vandaag geen reden-heeft zijn politiek te wijzigen. Veran dering brengen in deze politiek zou schadelijk zijn voor zowel Zuid-SIavië als voor de ontwikke ling van de socialistische ge dachte in de wereld". Volgens Tito zullen de Russen later begrijpen, dat de houding, die Zuid-SIavië heeft aangeno men, niet alleen geen bedreiging vormt voor de Sowjet-Unie, maar integendeel, zelfs haar en allen die de vrede willen, tot voordeel zal strekken. Tito leverde heftige kritiek op de campagne die Albanië tegen Zuid-SIavië voert inzake de Alba nese minderheden in Zuid-SIavië. Hij noemde deze campagne „ver ontrustender" dan de verschillen op ideologisch gebied. Tito zei dat het moeilijk is te geloven dat deze kwestie uitslui tend het werk is van de Albanese leiders. Volgens hem gaat het hier om een door haat geïnspi reerde taktiek, die ten doel heeit Zuid-SIavië te verzwakken en zijn prestige te verminderen. Tito verklaarde dat Hongarije soort gelijke eisen als Albanië aan Zuid-SIavië zou kunnen stellen wat betreft de Hongaarse minder heden in Zuid-SIavië. „In deze kwesties zullen wij met een waardige houding reage ren zonder ons in polemieken te begeven", aldus Tito. Tito zei dat de jongste rede van Chroesjtsjef, uitgesproken op de Albanese ambassade in Moskou, aanvankelijk deed hopen dat er een verandering in de betrekkin gen tussen Rusland en Zuid-Sla- vië op komst is. Maar kort na deze rede beschuldigde de Rus Soeslof ons van revisionisme en van pogingen om te komen tot een nationaal emmunisme, dat echter niet bestaat. „Wat moeten wij nu geloven? De ene dag zegt men dit en de volgende dag precies het tegen overgestelde", aldus Tito. Volgens de maarschalk moet Zuid-SIavië de Russen duidelijk maken dat het zo niet kan door gaan. Tito verklaarde voorts dat Zuid-SIavië goede betrekkingen met het Westen wil onderhouden zonder echter het kapitalistische systeem té willen overnemen. Tenslotte merkte de Zuid-Slavi sche premier op, dat zijn land met betrekking tot de vraagstuk ken in het Midden-Oosten aan stuurt op vermindering van span ning in dit gebied. ring om de inflatie te bestrijden, is duidelijk genoeg. Dit geldt in tussen ook voor Engeland, want naarmate 't gemenebest, d.w.z., de verzameling van Engels spre kende gebieden of door Enge land van kolonie tot onafhanke lijke staten gemaakte, in kracht toeneemt, krimpt het oorspron kelijke empire in; de afkeuring b.v. van Canada over de Engel se actie rond het Suezkanaal zal niet gemakkelijk worden verge- ten. De Engelse begroting heeft bij de oppositie van Labour en libe ralen reeds kritiek te over uitge lokt; er worden een 100 mil. pd. op de belastingen bezuinigd, ook wat sport en kunst betreft Maar de vrijstelling van in komens is vooral ten voorde le van de gemiddelde inkomens en die worden maar al te ge makkelijk als kapitalistische be schouwd. De defensienota, waar in Engeland zijn nieuw beleid naar binnen en buiten verde digt, is ook niet zonder protest opgenomen. Engeland heeft ten opzichte van Singapore, dat on afhankelijk wil worden, ook van de Malakkastaten, een compro mis bereikt. MacMillan is de man, die ieder aan het werk zet, maar het blijkt wel, dat hij toch ook in de industrie toestanden aantreft, die dringend verbete ring behoeven. er zijn nu eenmaal plannen om een Jordanische-Syrische-Liba- nese eenheid in het leven te roepen, en ook de koning kan dus zijn grenzen niet ontbloten. Israël klaagt reeds over infil traties en plunderingen op zijn gebied. Cyprus, dat een rol speelt in het Nabije Oosten is nog niet veel verderMakarios reist naar verschillende Engelse gebieden en naar Athene, en hij wil in de onderhandelingen rechtstreeks betrokken worden. In al deze omstandigheden doen Dulles' pogingen om aan het Congres de stichting van een groot fonds voor hulp aan ach tergebleven staten te ontwrin gen, wat achterlijk aan. De resultaten, die vice-presi dent Nixon in Afrika heeft be reikt, zijn door hem neergelegd in een rapport aan de president, dat de Amerikaanse pers rijk aan dividenden noemt. Maar Amerika zal moeten bedenken, dat wil het werkelijk de sympa thie van Ghana en zo straks andere souvereine negerstaten winnen, het toch eerste zelf an ders tegenover zijn eigen neger bevolking moet staan! Les voor Washington Met dat al blijft in de inter nationale verhoudingen 't Suez kanaal in het middelpunt der belangstelling staan. Het ant woord, ten lange leste door Nas ser aan Amerika gegeven, bevre digde Washington niet, minder, omdat het zelf iets anders ver langt dan wel, omdat het weet, dat Engeland en Frankrijk daar mede niet akkoord gaan. De besprekingen, die MacMil lan tijdens het bezoek van ko ningin Elizabeth te Parijs voer de, hebben ertoe geleid, dat de vraag van het Suezkanaal aan de Veiligheidsraad zal worden onderworpen en dan bij voor keur in zodanige termen, dat Rusland een veto daartegen niet gemakkelijk kan verdedi gen. In het algemeen begint men in Washington in te zien, met uitzondering natuurlijk van enkele vastberaden aanhan gers van Dulles door dik en dun, dat zijn politiek fout is geweest. Het is wel tragisch dat Eden, die heeft voorspeld, dat men binnen korte tijd anders zou gaan denken over de Engels- Franse aktie, in zo zorgwekken de toestand verkeert; gelukkig is de operatie goed geslaagd en neemt men zelfs aan, dat hij binnenkort de oude zal zijn. Op vallend is, dat Eisenhower noch Dulles van Eden's gezondheid nauwelijks notitie nemen, in te genstelling met b.v. de Engelse koningin en regering. Vermoe delijk moeten hierbij de Arabie ren in het plan van Eisenhower worden ontzien Er zijn nu verklaringen van Saoedi-Arabië dat zich met Egyp te uitspreekt voor het territori aal karakter van de Golf van Akaba, waar inmiddels een Amerikaanse tanker zijn eerste inhoud heeft gelost in de pijp leiding, die van Eilath naar Hai fa zal lopen. Het is zeker geen toeval, dat nu Rusland, dat Amerika niet rechtstreeks wil bedreigen, eraan herinnert, dat het Panamakanaal aan weers zijden ook territoriale Paname se oevers heeft. Poncet heeft er in een artikel in de „Figaro" een beschouwing aan gewijd, die aan duidelijkheid niets te wen sen overlaat. Nog steeds gevechten op Celebes? Bij het vliegveld Mandai bij Makassar zou nog gevochten worden tussen benden van de Darul Islam en Indonesische strijdkrachten. De vliegverbin ding tussen Djakarta en Makas sar, die drie dagen geleden werd stilgelegd, is dientengevolge nog niet hervat. Strijd om Jordanië Inmiddels staat het er met de „doctrine" voor het Nabije Oos ten niet al te goed voor. Jorda nië is nu het punt, waarop alle aandacht is gevestigd. De jonge koning toont aan merkelijk meer durf en energie dan men kortgeleden van hem verwachtte. Hij heeft het mini- sterie-Naboelski, dat geheel on der de invloed van de nationaal- socialisten stond, naar huis ge stuurd. Na drie pogingen is hij erin geslaagd om een nieuw mi nisterie te vormen, waarin welis waar Naboelski is opgenomen, maar in ondergeschikte rol. Hij heeft zijn legerkommandant ontslagen en daarvoor een hem getrouw aanhanger in de plaats gesteld. Blijft het leger in Jor danië hem trouw, dan ziet het er goed voor hem uit. Of dit zal geschieden, hangt samen met Voze dreigementen Rusland blijft voortgaan met dreigementen. Vooral nu het vaststaat dat de NATO van ra ketwapens zal worden voorzien en generaal Norstad de stand van zaken wat optimistischer beoordeelt, al volgt reeds Duits land het voorbeeld van Enge land en vermindert zijn staande legermacht. De oefeningen in Oost-Duitsland hebben West- Duitsland nerveus gemaakt, en de Duitse geleerden die zich te gen het gebruik van atoomwape nen verzeten, werken daartoe mede. Rusland heeft nu Denemar ken weer een nieuwe nota ge zonden, en zelfs IJsland in de rakettendreigementen betrok ken. De Noorse ministers zijn, ditmaal voor het eerst in Fin land, waar men de financiële krisis ten dele reeds heeft opge lost, samengekomen. De drie Scandinavische landen, zo dicht nabij Rusland gelegen, tonen kalmte en koelbloedigheid, zo wel onder de bevolking als on der de oppositie. Rusland gaat intussen door Hongarije te mishandelen, al zit het ook met de moeilijkheid van al dan niet een proces tegen Nagy. Voorzichtigheidshalve blij ken 10.000 Boelgaren, die Rus land niet al te zeer vertrouw den, te zijn „geëmigreerd", na tuurlijk naar ander Russisch ge bied. Rusland, dat zo heftig pro testeerde tegen de proeven met kernwapenen van Engeland, heeft er nu zelf weer een gehou den, die een grote hoeveelheid stof over Japan heeft verspreid. Maar Japan wil wel tegen En geland, doch voorlopig toch nog niet verder, het Internationale Hof inroepen, dat trouwens wel licht om een oordeel over Akaba zal worden gevraagd. Inmiddels speelt ook het Ver re Oosten mede. nldonesië heeft een nieuwe regering, maar de krisis in Indië, vooral tussen Soekarno en de buitengewesten, lijkt daarmede nog geenszins opgelost. Het rapport van Krupp over Duitse investerin gen is weinig aangenaam voor de achtereenvolgende regerin gen onder Soekarno, nu reeds de 17de. Merkwaardig is het uit voerig bezoek, dat de Poolse mi- nister-president, niet Gomoelka zelf, brengt aan verschillende Aziatische staten. Peking stond het eerst op de lijst en daaruit is gevolgd de toezegging van Mao Tse Toeng, dat hij binnen kort zowel Joegoslavië als Polen komt bezoeken, waarna hij dan ook naar Moskou zal gaan! VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Naar uit welingelichte bron verluidt, zou koning Hoessein van Jordanië de gewezen chef van de generale staf van het leger, generaal Ali Aboe Noewar, een benoeming tot ambassadeur in één van de grote Arabische hoofdsteden toegezegd hebben. De opvolger van Noewar, ge neraal Hiyari, heeft vrijdag ver klaard, dat het Jordaanse leger niet slechts de plicht heeft Jor danië te beschermen maar ook de Arabische broederlanden. Hiyari zond groeten aan gene- raal-majoor Abdel Hakim Amer. de Egyptische minister van Oor log en opperbevelhebber van de verenigde Arabische legers en aan al'.e bevelhebbers in „de vrije Arabische landen".

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1