Gemeenteraad van Axel KWAVVA ti«6 4. rcoincic BEURSOVERZICHT DIEFSTAL?! 7 is w AGENDA KERKDIENST Koop zo'n Kwatta-pakje ...elke week! 100 gram TERNEUZEN. AXEL. MIDDELBURG. SLUIS. STOPPELDIJK. Gehouden op 16 april. Na het uitspreken van het ambtsgebed door de voorzitter, burgemeester P. L. D. J. van Oeve- re« werden de notulen van IJ fe bruari ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken en mede delingen: De voorzitter deelde mede, dat van de heer K. Hamelink bericht van verhindering was ingekomen. Overeenkomstig het voorstel van B en W werd een aantal ingeko men stukken voor kennisgeving aangenomen. Van het bestuur van het Janse nius Lyceum te Hulst was een ver zoek ingekomen om alsnog de sub sidie van 25,per leerling te vullen herzien en daarbij rekening te willen houden met de overige kosten. - j Met verwijzing naar het bij ae stukken aanwezige prae-advies werd door B. en W. voorgesteld het genomen besluit te handhaven De "neer Kesbeke kon goedvin den. dat tussentijds de reeds toe gekende subsidie van 25 per leer ling werd gehandhaafd, maar vroeg toch aandacht voor het nieuwe motief, dat het bestuur aanvoert, n.l. de buskosten. Gaarne zag hij, dat bij het opstellen der volgende begroting deze zaak ern stig zal worden bekeken. Op het verzoek van de Ned Christelijke Landarbeidersbond om een subsidie voor 1957 ten behoeve van oen reeds aangevangen motor cursus adviseren B. en W. even eens afwijzend te beschikken, daar het verzoek te laat is ingediend. De heer Pijpelink merkte op, dat deze subsidie niet vroeger aange vraagd kon worden, omdat de cur- sus laat tot stand is gekomen. Men gaat met deze cursus ook in 1958 verder en dan kan men het we! tijdig vragen. Eventueel kan aan ook een bijdrage verleend wor den in hei exploitatietekort van 1957. beide verzoeken werd afwe gend beschikt. Door de heer Oggel is bu de raad een schriftelijk voorstel ingediend betreffende het verlenen van bij dragen in de verbetering van bui tenwegen. zoals reeds eerder even- al» hei prae-advies van B. en W. volledig in ons blad is vermeld. De heer Oggel zeide het prae- advies te hebben bestudeerd en B. en W dankbaar te zijn voor de aandacht die hieraan is besteed. Minder dankbaar was hg echtei voor de conclusie waartoe het col lege van B. en W. is gekomen. Het prae-advies is lang maar vele argumenten om het voorstel af te wijzen lijken hem toch gezocht. Wanneer de wegenbelasting is ingevoerd doet niets ter zake, wel terzake is volgens hem, dat uteente hierdoor de morele plicht heeft bij te dragen in de hosten van verbetering der wegen buiten de kom. En als men zegt, dat het •eld niet in de vorm van subsidie aiag worden teruggegeven vroeg soreker zich sif wst&rom zulks niet tan Men moet in het toestaan van'een bijdrage of subsidie geen ontduiking van de verordening aen. Hierin zijn wij toch vnj Maar het is over het algemeen zo, dat als men iets niet wil er geen reld is, maar op de agenda van de zelfde vergadering prijken dikwijls voorstellen, die wèl kunnen en «aarvoor dus blijkbaar wel geld beschikbaar is. Men heeft voor - verbetering der buitenwegen te weinig belangstelling en te veel MK voor de zware industrie. Deze .natste is een macht door het sa mentrekken van kapitaal en is zeer materialistisch. Wij allen zijn overtuigd van de noodzaak van wegsverbeteringen, dal aten nu eens een daad stelle! Men zegt sra wel er is een nieuwe regeling jp Komst, want de comnussie-Oud ♦weft een voorstel gedaan dat de minister zal overwegen. Maar dit alles is slechts uitstel. B en W hebben de kern van het door hém ingediend voorstel niet aangetast, aldus spr. Wij moe ten wat 'doen. Hierdoor zullen wij «ok de Regering overtuigen. De heer Pijpelink meende, dat hel voorstel van de heer Oggel ver der gaat, dan de raad voor w'egs verbetering heeft willen doen. Het veen de heer Oggel wil is el8®" v- vo.jl voelde fnk fondsvorming. Eerst spreker wel voor hel standpunt van B en W., maar tenslotte gat hrj toch de voorkeur aan het voor- Mei van de heer Oggel. De heer VV. de Feijter was ook van mening, dat B. en W. wel •iterk naar argumenten hebben ge zocht om de gedachte van de heer Oggel af te wijzen. Hg zou het ruorstel echter willen aanhouden tot de volgende begroting Dan is wellicht meer bekend van de commissie-Oud t.o.z. van de ge- meent e-fïnanciën. De heer O. van Bondegen, was in tegenstelling van de voorgaande sprekers geenszins overtuigd, dat voorstel-Oggel het juiste mid del is voor de kwaal. De heer De Fegter, aldus fcer wil het niet aannemen, maar ■tok niet verwerpen. Het voorstel dè heer Oggel mist alle reah- »it en is niets meer dan wat syrn bollek aan de beheerders van bui ten we gen waar zij mets v°oi LoJn De wegenbelasting heeft de raad ingevoerd als tegenpresta tie voor een verhoogde uitkering ai! het gemeentefonds. Geelt ae raad nu een gedeelte weg, en bier ■■tooi zal onze begrotingspositie a-ker zwakker worden, dan kun oen wij tevens rekenen °P een ver minderde uitkering van het RU* wij het geld hadden, waarom zonden wg dan geen bijdrage ver lenen voor de buitenwegen? En *l.s de heer Oggel hierin een tegen stelling ziet met het geld dat, uit •etrokken is voor de riolering op 3e Sassing, laat hem dan straks d'J'Mei"Kesbeke was ook van mening, dat de poldcrbesturen met gediend zijn met het voorstel (Wel Daar komt bij, dat, als straks de polderwegen in het kader van het gehele wegenplan verbe terd moeten worden, het KgK oi de provincie het dan toch moeten %V heer Gerrits zeide, dal de commissie-Oud druk bezig is met het zoeken naar een oplossing vooi de gemeente-financiën en Mj was het eens met de heer C Y^an Ben degen i. die de zaak goed heeft be- keken De \oorzitter heeft niet zoveel te zeggen, omdat hij zich niet op zij naden zal begeven. Maar een ding heeft hem nu toch wel sterk ge troffen, n.l. dat B. en W nu ver weten worden te veel studie van de zaak te hebben gemaakt. Bg andere gelegenheden verwijt men St college van B. en W. dat zij er zich te makkelijk van afmaakt. Dit m dan evenmin waar als nu. wg hebben het voorstel-Oggel serieus bekeken en vonden het inderdaad de moeite waard er diep op in te gaan. Laat men nu niet zeggen, zoals de heer De Feijter heeft be toogd, dat er te hard naar argu menten is gezocht. Het deugt dus blijkbaar nooit. Van het college van B. en W. is in deze geen ander voorstel te verwachten dan zij in het prae-advies heeft uiteengezet. Zouden wij dit wel doen, dan zou den wij demonstreren hoe een ge meente niet bestuurd moet wor den. en dit zou een volkomen fou tief'beleid zijn. Het is bekend, dat de commissie- Oud bepaalde voorstellen aan de minister heeft gedaan en deze over weegt dienaangaande een voorstel aan de volksvertegenwoordiging voor te leggen. Laat ons dit resul taat afwachten. Als wij die wegs- verbetering nu zelf ter hand gingen nemen zouden vrij de volle kritiek van de raad verdienen. Het voor stel-Oggel is inderdaad niets meer dan een symboliek gebaar en daar komt bij, dat de consequenties niet te overzien zouden zijn. Men moet de belasting niet koppelen aan be paalde uitgaven. Het standpunt van B. en W. is dan ook beslist dat het voorstel-Oggel moet worden afgewezen. De heer Oggel heeft nogal wat zijpaden bewandeld en zijn positie is hierdoor niet sterker geworden, want waarom zou b.v. de zware in dustrie nu materialistisch zijn en een landbouwbedrijf idealistisch? De heer Oggel betoogde in zijn repliek, dat z.i. best het voorstel kan worden aangenomen zonder onze positie tegenover het Rijk in gevaar te brengen. Het geld voor andere dingen, die men graag wil, moet er ook altijd komen. Wij be slissen en besturen toch zelf de ge meente? Men moet meer rugge- graat tonen. Sprekers voorstel is inderdaad slechts een gebaar, maar het is tevens een stimulans, dat de wegen verbeterd moeten worden. Dit geldt óók voor de Regering, die overigens niet veel mogelijkheden heeft Het voorstel aanhouden tot de begroting geeft eveneens moei lijkheden. omdat men met het voorbereiden hiervan de posten reeds nu aan het verzamelen is. De heer C. van Bendegem zegt zeker evenveel ruggegraat te heb ben als de heer Oggel, maar wij hebben alien onze verantwoorde lijkheid, al kunnen wij alle menen het gemeentebelang te dienen, ten opzichte van het bestuur der ge meente is het best mogelijk dat wg er verschillend over denken. De heer Oggel staat niet zo sterk en geeft zelf toe, dat het maar een gebaar is. En aan dat gebaar heeft niemand iets. Hoe meent men het Rijk te kunnen stimuleren als men zelf zegt, dat deze ook geen moge lijkheden heeft? De heer De Feijter zou toch graag het voorstel willen aanhou den. De voorzitter zeide aan zijn be toog in eerste instantie niets meer te hebben toe te voegen. Het voorstel van de heer Oggel in stemming gebracht, werd ver- orpen met 9 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heren Oggel, Pijpelink en De Feijter. Tegen mevr Folkersma, C. van Bende gem. P. van Bendegem, Gerrits, De Kraker, Kesbeke, Maas, De T3"t- ter en Wondergem. De heer Oggel merkt naar aan leiding van het antwoord aan de heer C. van Bendegem betreffende de verlichting op 't Fort op, dat men daar, ondanks onze aandrang weinig resultaat bemerkte. De heer Maas zeide tevreden te zijn over het antwoord betreffende de functie-indeling van de hulp- litter-ineasseerder, maar zou wil len vragen wanneer dit wordt ge realiseerd? Wordt de man straks ook met terugwerkende kracht be- t aald Wethouder Van Bendegem ant woordde, dat deze kwestie met de betrokken persoon en de organisa tie is besproken en tot tevreden heid van de betrokkene is opgelost. Deze is overigens niet gediend met deze discussie. Er waren aan het gasbedrijf meer wensen en deze zullen alle opgelost worden door een opschuiving. De 'heer Maas was er niet zo ge rust op en meende dat hij er nog wel eens op terug zal moeten komen. Verder worden alle mededelingen "oor kennisgeving aangenomen Achtereenvolgens werden alsnu de volgende punten der agenda ,h.s. of discussie aangenomen. 3 Voorstel tot het verlenen van een tijdelijke uitkering van 10 op de kindertoeslag. •1. Voorstel tot verlenging van de termijn van bewoning van de onbewoonbaar verklaarde wonin gen zijnde de percelen Zuivelstr. 45 Spui N 108 en N 109 en Kijkuit K 68. 5. Voorstel tol wgziging van het raadsbesluit dd. 2 okt. 1956 tot verkoop van percelen bouwgrond in plan Zuid. 6 Voorstel tot het geven van de naam Sparksstraat aan een straat op het. Spui. 7 Voorstel tot aankoop van een perceel bouwgrond gelegen aan de Crijnssensstraat, zulks met intrekking van het raadsbesluit d.d. 2 oktober 1956 tot onteigening van dat perceel. 8. Voorstel tot overname van enige metselwerken en bestratin gen alsmede een gedeelte grond van' W. Schuhmacher's Handels Maatschappij N.V. te Utrecht op en nabij het terrein van de gasfabriek. 9 Voorstel op het verzoek van de NV Bouwkas Nederl. Gemeen ten 'te' Assen tot verkrijging van een borgtocht van de gemeente ter zake van een aan de Bouwkas te verstrekken geldlening tot uitbrei ding van het werkkapitaal van de Bouwkas. 10. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een bedrag als bijdrage in de kosten van riolering op de Axelse Sassing. Bii de verbetering van de rijks weg Sluiskil Axelse Sassing vraagt de afwatering van een en ander de aandaeht. zowel voor de weg als voor de daar aanwezige woningen op de Axelse Sassing. Bij onderzoek is gebleken, dal de be staande riolering voor en langs de woningen in een zeer slechte toe stand verkeert, oud en versleten is en diverse gebreken vertoonl. Dit was ons al meermalen gebleken uit tal van ingekomen klaehten over gebreken die in verband met de hangende plannen tot wegverbete- ring provisorisch zijn hersteld. De Rijkswaterstaat stelt voor dit probleem op te lossen dooi de rio- lering geheel te vernieuwen en de kosten daarvan gezamenlijk te dra gen De kosten worden geraamd op f 6000, Het college meent dat dit een zeer aantrekkelijk aanbod is, wes halve werd voorgesteld een bedrag van 3000, te voteren voor ver betering van de riolering daar ter plaatse. 11. Voorstel op diverse reclame s tegen aanslagen in de ptaatselijke belastingen. 12. Voorstel tot vaststelling van diverse wijzigingen van begrotin gen- De heer Oggel informeerde naai de post in deze wijziging gemeente begroting voorkomende post be treffende restauratie van het ge meentehuis. De voorzitter antyvoordde dat dit betreft het doorslaan van vocht in de eindgevel, welke moet gerepa reerd worden. 13 Voorstel tot voorlopige vast stelling van de diverse rekeningen van het dienstjaar 1952. De heer Oggel rapporteerde dat de gemeente-rekening geheel in orde ia bevonden. De heer Wondergem rapporteerde voor de diverse bedrijven en drong er op aan, dat deze in 't vervolg op 't bedrijf zelf gecontroleerd zul len worden. Voor het controleren der diverse rekeningen over de dienstjaren 'o3, '54, '55 en '56 werden door de voor zitter aangewezen de heren Kes beke Pijpelink en De Kraker. Voor de gemeenterekeningen mevr. Folkersma en de heren W. de Feijter en E. Maas voor de be drijven. 14. Omvraag. De heer De Feijter vestigde de aandacht van B. en W. op de toe gangsweg naar Plan Zuid over de gedempte Rijkswaterleiding. De heer De Kraker informeerde of de ingekomen verzoeken om aankoop van tuingrond achter de Buitenweg spoedig behandeld kun nen worden. De heer Oggel merkte op: le. dat de trottoirtegels op het Szydlowskyplein, waarvan men be weerde, dat het de sterkste waren, al vele tekenen van verval ver tonen Mochten deze niet goed ge legd zijn, is dan nog verhaal op de aannemer mogelijk? 2e. dat de Zuidsingel twee scherpe bochten krijgt, hoewel het daar niet breed is. Zwaar vervoer, b.v. met aanhangwagens, zullen voor het andere verkeer geen plaats overlaten. Zou dit nog te verhelpen zijn? 3e. Hoe komt de verlichting in de Noordstraat? 4e. De begrotingswijzigingen zijn nogal technisch en uitgebreid. De tijd, die de raadsleden hebben voor de bestudering, is kort. Kun nen dergelijke stukken niet thuis gestuurd worden? VRIJDAG 19 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „The King and I". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Het kasteel in de schaduw". ZATERDAG 20 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „The King and I". Concertgebouw, 8 uur: „Brokkenpiloten". Kantoor der Venn., 11 uur: Jaarl. algem. verg. van aan deelhouders N.V. Keracem. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De purperen vlakte". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Het kasteel in de schadow". ZAAMSLAG: Sportterrein. 4 uurZa.amslagArnemuiden. De heer C. van Bendegem wijst op de opheffing van het Bijkan toor van het Rijksarbeidsbureau te Axel In 't vervolg zal ieder hier voor naar Terneuzen moeten. Hg vroeg B. en W. stappen te trillen doen deze zitdagen te behouden zulks ten gerieve van de belang hebbenden, al was het b.v. maar tweemaal per week. Verder wees hij op de zeer slech te toestand van het rijwielpad Axel—Terneuzen. Tussen Axel en Spui zijn fietsers en brommers vaak genoodzaakt op de rijweg te komen, hetgeen op deze drukke verkeersweg zeer gevaarlijk is. Hg verzoekt een en ander door te wil len geven aan de provincie. De heer Maas wees er op, dat sommige woningen van 't woning bedrijf bij verhuizingen soms erg bevuild worden achtergelaten. Spr. vroeg op wie de herstelkosten wor den verhaald. De heer Kesbeke verzocht het plantsoentje bij het monument netjes in orde te willen brengen. Verder meende hij, dat de circu laire van het ministerie van Eco nomische Zaken te laat is doorge geven aan 't Gasbedrijf en zodoen de gasprijsverhoging wel een ver rassing betekende voor de afne mers van contract-gas. Ten plotte vroeg spreker nog, of als straks de werkzaamheden aan de brug (KanaalkadeZeestraat) klaar zijn, aldaar eventueel een parkeergelegenheid te maken. Verder niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de ver gadering met dankgebed. APPELS UIT GASCELLEN IN KAPEULE Op 30 april zal in Kapelle- Biezelinge de eerste verkoop wor den gehouden van appels van heb ras Bramley Seedling welke zijn opgeslagen in de gascellen van het koelhuis te Kapelle. Dit is be sloten op een vergadering van de betrokken telers. Bij deze week gehouden con trole bleek dat de kwaliteit van de in de gascellen opgeslagen Bramley Seedling zeer goed is. De appels zagen er nog precies sender uit als toen ze er in sep tember ingingen. In totaal is er in Kapelle op deze manier een kwantum van 125 ton Bramley Seedling toe- waard. Bij de eerste verkoping op 30 april zal een kwantum van 15 tot 20 ton worden aangeboden en het restant hoopt men dan in drie of vier keer aan te bieden. Voorlopig zal er dus elke week in Kapelle nog een behoorlijk aanbod van fruit blijven. STILLE MARKT In verband met Goede Vrijdag en de a.s. Paasdagen, waardoor de beurs vanaf gisteren tot dins dag a.s. gesloten is. was er van affaire niet veel sprake. De markt was over het algemeen goed prijshoudend tot iets hoger. Koninklijke Olies ƒ182,20 tegen woensdag 181,70. Unilever weer 2 punten hoger op 402, Philips waren 3 punten beter op publieke vraag, terwijl ook Londen op be scheiden schaal belangstelling voor het fonds toonde. Voor AKU's, die op 190% openden, be stond plotseling belangstelling Panamese president over het Panamakanaal President Ernesto de la Guar- dia van Panama, heeft verklaard, dat zijn land, als het werkelijk heidszin heeft, er niet over kan denken, het Panamakanaal zelf te exploiteren en te beschermen. Hij was van oordeel, dat nationa lisatie van het kanaal in Panama geen openbare kwestie is. De president zei met nadruk, dat Panama de Ver. Staten uit sluitend met het oog op de aan leg en de exploitatie van het ka naal op het gebied van de juri- dictie rechten heeft gegeven, maar dat deze geen afbreuk doen aan de soevereiniteit van Panama over de kanaalzone. Men acht deze uitspraak van de president de duidelijkste om schrijving van het standpunt van de Panamese regering sinds de nationalisatie van de Suezkanaal- maatschappij door Egypte op 26 juli van het vorige jaar. van een groot commissiehuis. De aankopen vonden plaats in een vrij lege markt, waardoor de koers snel opliep tot 196%, tegen woensdag als slotprijs 190%. Van de scheepvaartwaarden waren Maatschappij „Nederland" 1 procent in reactie op de forse stijging (6 punten) van woens dag. De overige aandelen in deze sector waren goed prijshoudend. Staatsfondsen vast voor de staffellening op 86% (86%). Cul tuurwaarden onveranderd. Gisteren werd door een beken de commissionair ter beurze spe ciaal de aandacht gevestigd op de aandelen van de N.V. Span jaard. De koers werd geadvi seerd op 110 (102). De beurs blijft gesloten tot a.s. dinsdag. Prolongatie 3% procent, BEURSINDICES 16/4 17/4 18/4 294.13 297.31 298.98 153.63 154.18 154.82 166.46 166.46 166.87 116.84 115.86 115.12 98.05 98.14 97.96 210.52 212.08 212.98 NABEURS Lnt. conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen Kon. Olie: 182.60—185 (182.30) Philips: 278—279 g. en 1. (278%) Unilever: 402%403% (402%) VRIJDAG 19 APRIL. (Goede -Vrijdag.) GKREFORMKF.RbE KERK (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 5 uur Ds. Krijtenburg, van Zaamslag. Agenda gemeenteraad. De raad dezer gemeente komt donderdagavond in openbare ver gadering bijeen ter behandeling van de volgende punten: Voorstel van B. en W. tot be noeming in vaste dienst, ingaan de 1 september 1956, van een lerares aan de gymnasiale afde ling van het Petrus Hondius Ly ceum. De door curatoren opgemaakte aanbevelingslijst luidt: W. N. Pol ling -Vest, thans tijdelijk lerares aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Hondius Lyceum- Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van een woning. Voorstel tot vaststelling van een voorgevelrooilijn. Voorstel tot uitgifte van een perceel grond nabij het Sportcen trum in erfpacht. Voorstel tot wijziging van het besluit inzake de bouw van een Uitgebreid Technische Sch-"1 voor Zeeuws-Vlaanderen. Voorstel tot verhoging van het bedrag per leerling van de open bare ulo-school Qver 1957. Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge artikel 72 van de L.O.-wet 1920 aan het be stuur van de R.K. ulo-school. Ternouzense dames op reis. Een 47-tal Terneuzense dames reisden onder leiding van mevr. Verlinde—Maandag, per autobus naar Antwerpen. Het eerste doel was de fabriek van Devos—Lem- nens te Hoboken, waar allerlei produkten in mayonnaise, zuur en allerlei andere ingrediënten worden geconserveerd. In twee groepen werden de dames rond geleid en konden zij kennis ne men van de wijze waarop in een moderne fabriek deze produkten die dagelijks op tafel komen wor den bereid. Aan ieder der be zoeksters werd nog een pakkettje met enige flesjes en potjes over handigd. Door de directie der fa briek werden de dames uitgeno digd in een hotel de lunch te ge bruiken. Hierna werd nog enkele uurtjes gewinkeld, waarna de dames om half negen weer in Terneuzen arriveerden. Lezing voor de Z. V. U. In de benedenzaal van hotel „Rotterdam" hield prof. dr. W. H. C. Tenhaeff uit Utrecht een inleiding onder de titel „Bijdrage tot de psychologie der helder zienden". Voor deze lezing be stond een veel grotere belangstel ling dan men over het algemeen bij de Z. V. U. gewoon is. In zijn boeken „Inleiding tot de parapsychologie" en „Beschou wingen over het gebruik van pa ragnosten voor politionele en an dere praktische doeleinden" wordt aandacht geschonken aan het onderwerp dat de heer Ten haeff voor zijn lezing gebruikte. Het was bijzonder boeiend het geen prof. Tenhaeff over dit voor leken zo interessante onderwerp wist te vertellen. Aan de hand van verscheidene voorbeelden uit zijn jarenlange praktijk betoogde de inleider dat men onder para psychologie imoeten verstaan die zijtak van de psychologie, die de paranormale versehijns: len als object van studie heeft. Tot de paranormale verschijnselen be hoort de zgn. buitenzintuiglijke waarneming paragnosie Tele pathie en helderziendheid zijn hiervan elementen. In het begin van zijn betoog zei prof. Tenhaeff dat van nature alle mensen telepathen en hel derzienden zijn; er bestaat slechts een gradueel verschil, zoals dit ook het geval is bij b.v. het dichterschap. Zeer interessante dingen wist de professor te vertellen over de onderzoekingen die zijn gedaan naar de psychische structuur van personen bij wie de paranogtisehe verschijnselen zich openbaren. Enige frappante voorbeelden ver telde spreker bovendien bij het gebruik van deze personen in po litionele gevallen. Voor zijn boeiend betoog zegde mevrouw Stuulen de professor hartelijk dank, in het bijzonder voor de populaire wijze waarop hij dit abstracte onderwerp zo duidelijk had weten voor te stel len. Eindles Engelse cursus van de Chr. Emigratie Centrale Dat kennis van de Engelse taal een eerste voorwaarde is voor het tenuitvoerbrengen van emigratieplannen behoeft niet meer herhaald te worden. In 50 uur kan men natuurlijk niet perfect de taal leren, waar an deren jaren voor nodig hebben en dan nog willen weten, dat zij het nog met een vreemd accent doen. Dit was een gedeelte van het dankwoord, dat de cursist J. M de Pooter sprak op de eindles, welke gehouden werd op de bo venzaal van hotel Porth de Lo- zanne. De secretris van de afdeling Zeeland van de Chr. Emigratie Centrale, de heer P. S Marinus- sen te Goes, verwelkomde de aanwezigen, waaronder een de putatie van het bestuur van de Chr. Nationale School, nadat hij was voorgegaan in gebed. De C.E.C. meent, naast de vele zorgen, die men aan het pro bleem emigratie besteedt, ook al het mogelijke te moeten doen om de beginselen van de taal de adspirant-emigranten bij te brengen. De leraar, de heer C. L. Kolijn uit Terneuzen, liet hierna de laatste les een aanvang nemen om de genodigden en bestuur een indruk te geven wat hier in 26 weken, dus in 26 2 uur on derricht, bereikt is geworden. De heer Kolijn deed zulks op bijzonder onderhoudende wijze door een vraaggespek in de En gelse taal te voeren. Iedere cur sist kreeg hier de gelegenheid van zijn dagelijks werk te ver tellen en al was de grammatica (dit kan ook niet) niet altijd juist, de cursisten gaven toch de indruk dat zij, wat de taal be treft, de eerste moeilijkheden kunnen opvangen. Na deze les sprak de heer Ma- rinussen nog over het werk van de Chr. Emigratie Centrale, wel ke organisatie klaar staat, van af de aanmelding van de a.s. emigrant, totdat hij of zij in het nieuwe vaderland is geplaatst Emigratie blijft een moeilijke en diep ingrijpende zaak, maar vergeleken met vroeger is er zee- veel ten goede veranderd. Hij sprak zijn grote bewondering uit voor hetgeen de heer Kolijn heeft weten te bereiken. De heer C. A. Smies, corres pondent te Axel van de C.E.C., onderstreepte nog eens uitdruk kelijk de waardering voor de heer Kolijn en de cursisten. On der deze cursisten was o.a. een vrouw, moeder van een groot ge zin, wonende in een andere ge meente, die geen enkele ies heeft gemist, en, behoudens wat plankenkoorts, de gestelde vra gen betreffende het huishouden keurig beantwoordde. De heer Smies sprak ook woor den van erkentelijkheid aan het adres van dr Boor, hoewel deze niet aanwezig was, voor het me disch onderricht aan de toe komstige emigrant. Nadat een kop koffie met ge bak was geserveerd sprak de cur sist J. M. de Pooter op gewone ongedwongen manier van de be tekenis van de cursus en de toe wijding van de heer Kolijn. Er is een band gegroeid op de cur sus, welke nu weer verloren zal gaan, maar toch zullen wij het aangename samenzijn niet gauw vergeten. Als dank overhandigde hij, na mens alle cursisten, aan de heer Kolijn een kist sigaren. De 'heer Brandes sprak namens het bestuur van de Chr. Natio nale School en zeide met waar dering over het feit, dat de loka liteit kosteloos is afgestaan. De heer Kolijn sprak ook nog over de cursus en gaf de dank terug aan de cursisten. Hierna sloot de heer Kolijn de avond met dankgebed. Door J. FLETCHER 2) (Nadruk verboden.) „Beevers, zei hij, laat niemand —niemand! merken, dat Vi- ner zo vroeg bij mij is geweest. Begrepen?" „Uitstekend, meneer, antwoord de Beevers. De markies en de huismeester liepen zwijgend door de corridor tot zij aan een deur kwamen, die diep in de muur was ge bouwd. Viner nam de sleutel; toen de deur openviel, stonden zij voor een oude stenen trap. Een muffe lucht sloeg hen uit het schemerduister tegemoet. De markies daalde aï met het ver trouwen van iemand, die het ge woon isaan de voet van de twintig treden duwde hij een zij deur open, die verborgen was achter dikke gordijnen en be vond zich in de anti-chambre van de voorname statie-zaien, waarin meer dan één zijner voor vaderen op verschillende tijden koningen en koninginnen, am bassadeurs en prinsen hadden ontvangen. Een prachtige suite van zeventiende eeuwse kamers lag aan de ene zijde van 't huis en keek uit op de Hollandse tuin, waarom Scraye beroemd was. De statiezalen werden op genomen in de lijst van beziens waardige gebouwen van Enge land en waren te bezichtigen op bepaalde dagen voor ieder een, die een shilling wilde offe ren voor de armen van het na burige dorp. Van heinde en ver re kwamen de mensen, om door deze zalen te wandelen, de oude meubelen te bewonderen en de grote, dikke tapijten, de schilde rijen, het porselein en de kunst voorwerpen, verzameld door de markiezen van Scraye sedert de dagen der Tudors. Maar in het bijzonder kwa men zij, om de koninginnezaal te zien en te bewonderen, waar in het-bed met de kanten la kens en onveranderd gebleven spreien stond, dat eens ge diend had tot rustplaats van de vermoeide, vorstelijke ledematen van koningin Elisabeth en om de kussens, waarmee zij waar schijnlijk eens haar kamermeis je had weggejaagd. Alles in deze zaal was geble ven, zoals het was, toen de grote koningin er verbleef eti zo was alles er blijven staan tot het viel onder de voorwerpen, die alle een eeuwenoude herinnering te rugriepen. De markies en zijn huismees ter liepen snel naar dit beroem de appartement en zonder te letten op andere dingen richt ten zij zich onmiddellijk naar de kabinetkas, die twee grote gla zen deuren had, en die in de zwaar houten lambrizering was ingebouwd, naast de gebeeld houwde schouw. De kast bevatte vier liggende planken overtrok ken met fluweel, waarop schitte rende curiositeiten lagen. In hun tijd hadden de markiezen van Scraye een voorname plaats be kleed in de politieke en diplo matieke wereldenige van heh waren ambassadeur geweest aan de voorname vreemde hoven deze kast, klein, maar goed ver zorgd, bevatte geschenken van onderscheidene monarchen en aanzienlijken. Hier lag een met juwelen versierd relikwie uit de twaalfde eeuw, 'aan de zesde- markies geschonken door Paus Clemens de Veertiende; daar een miniatuur, in diamanten ge vat, geschonken door Louis Phi lippe aan de achtste markies,als blijk van zijn koninklijke erken telijkheid voor een bewezen dienst. Er lagen ringen, gegra veerde edelstenen, armbanden, snijwerk, miniaturen, oude snuifdozen, alle geschenken aan de familie van koningen en kei zers, groothertogen en voorna me gezagdragers. En daar had ook moeten liggen het was zeker, dat het er nu niet meer lag het prachtige diamanten kruis, 'n geschenk van de Tsaar aller Russen aan de markies van Scraye, die met tact en onder scheiding de diplomatieke dien sten had gedaan, welke leidden tot de vrede van Tilsit in 1814. Een enkele blik in het kabinet was voldoende voor de tegen woordige drager van de histori sche titel, om ervan overtuigd te zijn, dat zijn huismeester de waarheid gezegd had. Hij keer de zich naar zijn dienaar met een blik van pijnlijke verrassing in zijn ogen „Inderdaad, Viner, het is er i niet!" riep hij uit. De diepe trek van verslagen heid op het ernstig gelaat van de huismeester tekende zich nog scherper. „Nu is het er zeker niet meer, meneer", bevestigde hij„maar gisteravond was het er nog. Van nacht werd het weggenomen, meneer. En - daar ben ik zeker van niet door inbrekers". De markies trok de glazen deur open. „Natuurlijk", zei hij, in gedach ten verzonken, „we hebben de kast nooit gesloten, Viner, is 't wel? „Nooit meneer", antwoordde Viner, wiens stemming steeds gedrukter werd. „Meneer zal zich misschien nog herinneren dat ik dikwijls gezegd heb, dat dit kabinet zeker een goed veilig- heisslot hebben moest, al lang geleden". „Zij werd nooit gesloten", zei de markies. „Mijn vader deed het nooit. Trouwens als inbre kers het hadden willen hebben Viner, zou een veiligheidsslot hen niet tegengehouden hebben. Maar wie ter wereld had dit kruis kunnen verlangen? Ik ge loof niet, dat het gestolen is om zijn eigenlijke waarde, Viner, hoewel het zeker enige duizen den aan goud en diamant waard is". „Zeker, meneer", gaf Viner toe, denkt. Vacatures van raadsheer in Gerechtshof te 's-Gra- venJiage. Ter voorziening in twee vaca tures van raadsheer in het Ge- ■eehtshof te 's-Gravenhage 'heeft dit college de volgende twee aan bevelingen, vermeld in alfabeti sche volgorde, opgemaakt; 1. Mr. M. C. de Jong, vice- president van de arrondisse mentsrechtbank (e 's-Graven hage; mr. A. J. Veldman, vice- president van de arrondisse mentsrechtbank te 's-Graven hage; mr. E. A. Zorab, raadsheer in 'het gerechtshof te Amster dam. 2. Mr. A. J. W. van Royen, rechter in de arrondissements rechtbank te Middelburg; mr. A. J. Veldman en mr. E. A. Zorab. Vergadering' afdeling Sluis der Z. L. M. De afdeling Sluis van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij hield in hotel „Balmoral" zijn jaarvergadering o.l.v. de heer H. van Iwaarden. De aftredende be stuursleden. de heren H. van Iwaarden en F. A. Kolijn werden met algemene stemmen in het bestuur herkozen. Aan het eind van de vergade ring hield de heer mr. J. F. G. Schlingemann, Algemeen Secre taris der Z. L. M. een zeer inte ressant betoog over de positie van de Europese landbouw. Vernielzucht. De twee in aanbouw zijnde wo ningwetwoningen in de Dorps straat zijn het werkterrein ge worden van een maniak, die er een wel zeldzame manier van ver nielzucht op na houdt. In ver schillende slaapkamers van deze woningen werden de plafonds ge heel vernield aangetroffen. Met een scherp voorwerp waren in deze zachtboard-plafonds tal van gaten aangebracht. Enige weken geleden deed zich een zelfde ge val voor, maar de schade bleef toen beperkt tot een klein ge deelte van een plafond. Thans is de schade echtei zeer aanzienlijk. De politie heeft een onderzoek ingesteld maar tot nu toe ont breekt van de dader van deze er gerlijke wandaad elk spoor. (Wordt vervolgd.) OPENBARE RAADSVERGADERING. De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis, dat een openbare vergadering van de raad dier gemeente is be legd tegen donderdag 25 april 1957, te 19.00 uur. Terneuzen, 18 april 1957. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2