bod Japans voorstel om tot kernwapenproeven te komen ver van De besprekingen over ontwapening te Londen De stakingen in Frankrijk Nieuwe stafchef voor Jordaanse leger De kwestie van het Suezkanaai Vochtbezwaren bij na-oorlogse woningen HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER FILTER VRIJDAG 19 APRIL 1957 12e Jaargang Nr 4043 DE ZELFMOORD VAN DE CANADESE AMBASSADEUR De kosten van de behandeling van oud-premier Eden Ethiopië steunt leer van Eisenhower STERKE RADIO ACTIVITEIT IN JAPAN WAARGENOMEN Atmosfeer in Japan raakt snel bedorven Westduits vakverbond onderschrijft oproep van atoomgeleerden Onvoldoende inzicht op waterdichtheid en isolatie de oorzaak Prinses Margriet met vakantie naar Parijs Koning Hoessein gaat scheiden en verloven Verklaring van Zorin Vandaag v/ellichi hervatting van het werk Bollen en bloesem BETOGING IN PARIJS Prinses Beatrix op Schiphol aangekomen. Harriman nodigt Makario? voor een bezoek uit PROTEST VAN GENERAAL BURNS CABOT LODGE BEKORT ZIJN EUROPESE REIS Voor geval ontwikkelingen in Suez-kwestie zijn aanwezigheid wenselijk maken Frankering nij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Hoofdstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per rrraand 2,— per week 48 cent. Losse nrs 9 et. Verschijnt dagelijks Gitgeefster N V. v/h Firma P J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties): 5 regels 1,—Iedere regel meer 20 e! Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 u :r Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 n»tr Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donder dag in een commentaar op het Canadees—Japans—Noorse voor stel, dat de grote mogendheden de data, waarop zij kernwapen proefnemingen willen hóuden, te voren aan de Verenigde Naties Oei New York Daily News heeft gisteren de tekst van een brief gepubliceerd, waarin de onlangs overleden Canadese ambassadeur in Cairo, Norman, aan de Zweed se ambassadeur schreef dat hij „de werkelijke redenen die me tot zelfmoord drijven" niet kon onthullen. Volgens het blad „gaat dit schrijven veel verder dan het weinige dat in Cairo openbaar 'is gemaakt",i toen Norman er door uit een raam te springen zelfmoord pleegde. De tekst van deze en van een andere brief aan zijn. vrouw is woensdag aan de subcommissie van de Amerikaanse Senaat voor de binnenlandse veiligheid over handigd, die eerder Norman van communismehad beschuldigd. In de brief aan zijn Zweedse collega stond: ,,Ik zou een poos bij jou willen zijn gedurende deze laatste dagen van mijn leven en je van mijn zorgen vertellen, maar ik vrees dat ik zelfs in deze brief me er niet toe kan zetten je de werkelijke redenen voor mijn zelfmoord te onthullen". Aartsbisschop Makarios tot na Pasen in Athene Aartsbisschop Makarios, die pas uit zijn verbanningsoord op de Seychellen te Athene is aan gekomen, heeft woensdagavond meegedeeld, dat hij met het oog op zijn functie van kerkelijk lei der tot na Pasen in de Griekse hoofdstad zal blijven. Daarna hoopte hij naar Londen te gaan voor onderhandelingen. De Britse consul-generaal te Boston heeft woensdag namens de Britse oud-premier Eden mee gedeeld, dat hij, Eden, zeer ge troffen is door het aanbod tot het inzamelen van gelden voor zijn medische behandeling, maar dat hij niet wenst, dat er geld voor dit doel wordt bijeengebracht. De sluiting van het PIA-kantoor De vereniging van dagbladuit gevers in Indonesië heeft zich donderdag tot de militair com mandant van Djakarta gewend, met het verzoek om het kantoor van het persbureau PIA, dat op last van het militair gezag dins dag voor zeven dagen werd ge sloten, weer open te stellen. Aan het eind van het bezoek dat James Richards, de speciale afgezant van president Eisen hower, aan Addis Abeba heeft gebracht, is een gemeenschappe lijk communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de re gering van Ethiopië de leer van Eisenhower onderschrijft en dat zij met de regering van de Ver enigde Staten van plan is, alle wettige middelen te gebruiken om agressie, van welke zijde dan oelr, te voorkomen. zullen opgeven, verklaard dat het, via de Japanse ambassadeur te Londen, het voorstel heeft ge daan dat de wetenschappelijke commissie der Verenigde Naties, die de uitwerking van radio actieve straling bestudeert, in de eerste plaats moet uitmaken of het mogelijk is te allen tijde vast te stellen, dat ergens ter wereld een atoomwapen tot ontploffing is gebracht. Eventueel zou dit moeten wor den nagegaan door een nieuw in te stellen „commissie voor toe zicht op kernwapenontploffin- gen". Indien het altijd mogelijk zou blijken het plaats vinden van een kernwapenontploffing aan te conen, zouden tie Veiligheidsraad of de algemene vergadering zich vcor een verbod van kernwapen proefnemingen moeten uitspre ken. Doch indien de commissie tot de conclusie zou komen dat het thans onmogelijk is alle kern wapenontploffingen te registre ren, zou er een nieuwe interna tionale organisatie moeten ko men, om dit wel mogelijk te maken. Japanse observatoria hebben de afgelopen twee dagen een sterke en voortdurende radio activiteit waargenomen als ge volg van onlangs in de Sowjet- Unie genomen kernproeven, zo is in Tokio bekendgemaakt. Vertegenwoordigers van de Japanse raad tegen kernbommen hebben gisteren bij de Russische ambassade in Tokio tegen de Russische proeven geprotesteerd. Zij eisten opschorting van kern proeven en opening van bespre kingen met de Verenigde Staten en Engeland. De tweede secretaris van de ambassade ontving de afgevaar digden. Hij zei, dat de ambassade niet weet of de Sowjet-Unie de laatste tijd kernproeven heeft genomen of niet daar zij geen mededelingen der Russische re gering had ontvangen. De Sow- jet-Unie was bereid de proeven te onderbreken als andere lan den dit ook deden. Het Japanse ministerie van Sociale Zaken heeft in een radio bodschap gewaarschuwd, dat de atmosfeer in Japan „snel bedor ven raakt". Huisvrouwen is aan geraden fruit en groenten zorg vuldig te wassen. WEER EEN .RUSSISCHE ATOOMPROEF Vijfde in twee weken In de Sowjet-Unie is dinsdag weer een proef met een kern wapen genomen, de vijfde in twee weken tijds. Dit is meegedeeld door het mi nisterie van Defensie. Volgens een mededeling van de 1 Amerikaanse regering was het 1 een van de krachtigste ontplof fingen van de lopende serie. Het Westduitse verbond van vakverenigingen heeft een reso lutie aanvaard, waarin het be- i roep der achttien Westduitse geJ leerden, om het Westduitse leger niet met atoomwapens uit te 1 rusten, wordt onderschreven. De bond brengt in herinnering, dat het reeds op zijn verleden jaar gehouden congres heeft voorgesteld op te houden met het nemen van proeven met en ver vaardigen van kernwapens. Het voegt hieraan toe dat het, ter gelegenheid van ihet feest van de eerste mei, er opnieuw met kracht op aan zal dringen dat de kernenergie slechts voor vreed zame doeleinden zal worden aan gewend. Naar aanleiding van de be richten omtrent vochtbezwaren bij een aantal na-oorlogse wonin gen wordt van de zijde van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid meegedeeld, dat inderdaad bij een aantal wo ningen bezwaren zijn opgetreden. Voorzieningen zijn inmiddels reieds getroffen of worden voor bereid. Bedoelde bezwaren komen voor bij een klein deel van de woningen, welke in de eerste periode van de montagebouw, namelijk tot 1950, zijn tot stand gekomen. Zij zijn een gevolg van het feit, dat geen duidelijk inzicht bestond of deze wonin gen voldoende waterdicht of isolerend waren. Aanvaard dient te worden, dat in een be ginstadium bij prcefbouw te kortkomingen worden gecon stateerd. Deze tekortkomingen, noch het aantal woningen waar bij zij zijn gecontroleerd geven enige reden tot ongerustheid. Ten aanzien van de eigenschap pen wordt bij de toepassing van nieuwe materialen en construc ties voortdurend nauw overleg gepleegd met instanties, die op dit gebied werkzaam zijn. Prinses Margriet is gisteren van Schiphol naar Parijs vertrok ken om haar Paasvakantie in Parijs door te brengen. Zij werd door haar moeder naar het vlieg tuig gebracht. Het Syrische blad „Al-Faihaa" meldde donderdag uit gezagheb bende bron, dat koning Hoessein Ivan Jordanië gaat scheiden van koningin Dina, die op het ogen- j blik in Cairo vertoeft, en dat in de loop van de volgende week 'zijn verloving met de dochter [van de Jordaanse ambassadeur in Damascus, Sjerif Hamed Saad Ed Dine, een oom van vaders- zijde, bekendgemaakt zal worded. King Size voor zuiver rookgenot i De subcommissie voor ontwa pening van de Ver. Naties is woensdag te Londen begonnen met het vierde punt van haar uit zeven punten bestaande agenda, n.l. het probleem van internatio nale controle-organen en inspec tiestelsels voor ontwapening. Van een Westelijke deelnemer aan de conferentie werd verno men, dat de voornaamste Britse afgevaardigde, kapitein-luite- nant-ter-zee Noble, en de leider van de Franse afvaardiging, Moch, hebben verklaard dat hun landen n.og vasthouden aan het BritsyFranse plan van mei van vorig jaar. De Amerikaan Stassen stelde voor, dat een controle-organisa tie uit drie grote organen zou be staan: 1. Een contröleraad van veer tien leden. 2. Een conferentie van leden. 3. Een dienst voor de regeling van de bewapening, die toezicht zou moeten oefenen op de nale ving van een ontwapeninisak- koord. De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Zorin, heeft te Londen tegenover ver slaggevers het Russische stand punt ten opzichte van de ont wapening uiteengezet in drie punten 1. Wij zijn van mening, dat een zeer belangrijk initiatief voor de oplossing van 't atoom- probleem een plechtige verbin tenis van de belanghebbende landen zou kunnen zijn om geen gebruik te maken van kernwa pens, waaronder atoomgeschut en raketten. Dit voorstel zou on middellijk werkelijkheid kunnen worden door een akkoord van de desbetreffende landen, aldus de Sowjet-onderminister. 2. Rekening willen houdend met het Westelijke standpunt, is de Sowjet-Unie bereid bij te dragen van een absoluut verbod op kernwapens en van vernieti ging van bestaande voorraden te aanvaarden dat dit verbod slechts na verscheidene stadia tot stand komt. 3. De regering van de Sowjet- Unie stelt voor, aldus Zorin, dat de kwestie van de kernproeven gescheiden wordt gehouden van het ontwapeningsprobleem in 't algemeen en dat zij afzonderlijk wordt geregeld. „Een althans voorlopige opshcorting van de proeven "zou bijdragen aan inter nationale ontspanning en het vertrouwen tussen de landen versterken". De Sowjetdelegatie heeft voorts haar instemming betuigd met de verklaring van de Westduitse sproken tegen de legering van atoomeenheden en opslag van atoomwapens buiten nationale grenzen. Zorin was van mening dat het nog te vroeg was om het opti misme van de Franse afgevaar digde Moch te delen, die twee dagen geleden zei dat hij hoop vol gestemd was dat men tot een gedeeltelijk akkoord zou komen over een viertal punten. Mateotti afgetreden Matteo Matteotti, de secretaris van de Italiaanse sociaal-demo cratische partij, is woensdag avond na een heftige discussie over de «fusie tussen de sociaal- democratiscfie partij en de socia listen van Pietro Nenni afgetre den. Met hem trad het dagelijks bestuur van de partij eveneens af. Matteotti nam ontslag, omdat hij er niet in geslaagd is de so ciaal-democratische partij te la ten afzien van verdere deelname aan de coalitieregering teneinde de fusie te verhaasten. Het bestuur van de partij aan vaardde de ontslagen en benoem de met 12 tegen 9 stemmen de voormalige plaatsvervangende secretaris, Mario Tanassi, tot op volger van Matteotti. Het bestuur koos een nieuw dagelijks bestuur, dat de meer derheid in de partij, die het eens is met haar voorzitter, de Ita liaanse vice-premier Saragat vertegenwoordigt. D staking van personeel van de verkeersleiding op de Franse vliegvelden, die gisteren van neJ gen. tot drie uur zou worden ge houden, is niet doorgegaan. Wel staakte gisteren het personeel van de gronddienst van de „Air France". By de Parijse onder grondse reden gisterochtend en kele treinstellen op alle lijnen. 75 proeent van de stations was open. De verkeerssituatie in Parijs was donderdag, de tweede dag van. de 48 uur staking van het vervoerspersoneel, wat beter dan woensdag. De nooddiensten met vracht auto's functioneerden toeter dan op de eerste dag van de staking. Op bepaalde punten in de Parijse voorsteden waren „stations" ge vormd, waar vrachtauto's voor het vervoer van arbeiders hun passagiers kwamen halen. Het humeur van de Parijze- naars was donderdag echter een stuk slechter dan daags te voren. Zij worden de lange wandelingen in de stad moe en de particuliere chauffeurs, die door de enorme drukte op straat slechts met geringe snelheid kunnen rijden en ieder ogenblik in verkeersopstoppin gen vastlopen, zijn op van de zenuwen. De Franse spooorwegen stellen alles in het werk om op de inter nationale lijnen (van Parijs naar België, Zwitserland, Italië, Span je en Engeland) enige treinen te laten rijden. De „Air France" heeft gisteren door de staking van grondperso neel 32 vluchten naar Europese steden én Noord-AfFika moeten aflasten. Het verkeer van de buitenland se luchtvaartmaatschappijen on dervindt geen hinder van de sta king. Donderdag staakte ook het personeel van de begrafenison dernemingen in Parijs. Het ziet er naar uit, dat het werk vandaag hervat zal worden. In financiële kringen in Parijs scliat men dat de staking van 2 dagen, die het openbare vervoer m Frankrijk bijna volkomen stil heeft gelegd, het land op 10 ii 15.000 miljoen francs zal komen te staan. De verliezen van de spoorwegen worden geschat op 2.600 miljoen francs. Volgens ambtenaren van de spoorwegen behoeft niemand be zorgd te zijn dat zijn reisplannen voor de Paasdagen in duigen zul len vallen als het normale ver keer, aangevuld met speciale va- In de bollenstreek is de tijd van volle bloei aangebroken. Naast de hyacinten komen nu ook steeds meer tulpen in bloei, zodat de streek tijdens het Paas weekend een feestelijke aanblik zal opleveren. In Zuid-Holland staan thans ook de pruimebomen in bloesem, hier en daar afgewisseld met enkele vroege perenbomen. Aantrekkelijke bioesemtoch, ten kunnen worden gemaakt van Gouda uit langs de Holl. IJsel Steinschedijk aanhou den) naar Oudewater en van Gouda uit langs de Vlist naar Schoonhoven. kantiediensten vandaag hervat, wordt. Volgens een communiqué van de vakbonden, die bij de staking betrokken zijn, zal het werk van daag worden hervat. Zoals be kend zou er 48 uur worden ge staakt. Stakende Heden van de bond van transportarbeiders, aange sloten bij de communistische C.G.T., hebben in Parijs een beto ging gehouden, die uitliep op een gevecht met politie en republi keinse garde. Toen het de politie niet gelukte de betogers in bedwang te hou den, begon zij de arbeiders nat te spuiten. De betogers gingen ge bruik maken van stenen, die zij in een vrachtauto hadden meege nomen. Een hevi? gevecht ont stond. Op zeker ogenblik moest de po litie wijken. Het getal der de monstranten groeide tot duizend, maar ook de politie kreeg verster king. Zij nam haar toevlucht tot traangasbommen. Geleidelijk aan verloren de betogers toen terrein. Het doel van de stakers was een protestdemonstratie te hou den voor het ministerie van open bare werken en vervoer, aan de Boulevard Saint Germain. Zij hadden spandoeken bij zich met leuzen als „Onze lonen", „Onze 40 uur". Onze 5.000 francs". H. K. H. Prinses Beatrix is gis teravond om 17.50 per K. L. 55.- vliegtuig uit Kopenhagen op Schiphol aangekomen. De prinses heeft in Kopenhagen gelogeen? bij haar vriendin jkvr. Renfs Roëil, Zoals bekend is de moeder var. freule Roël] gehuwd met de ambassadeur van Canada in Ko penhagen, Brooks Hill. Averell Harriman, gcuverneu: van New York, heeft aartsbis schop Makarios van Cyprus uk genodigd deze Amerikaanse staat te bezoeken. „Ik hoop dat onze staat zeer spoedig de eer zal hebben u als. zijn gast te mogen ontvanger- Wij zouden u hartelijk verwel komen, aldus Harrimans uitne- diging. Generaal-majoor Burns, bevel hebber van het politieleger if »- V. N., heeft donderdag bij de Is raëlische autoriteiten geprotes teerd tegen vluchten van Israëli sche vliegtuigen boven Gaza. In een woensdag verzonden orotestschrijven worden 14 ge va 5- len opgesomd van Israëlische vluchten boven de strook va» Gaza. Bovendien wordt gewaagd van twee andere incidenten. Óp 1 april zou een Israëlische pa trouille de bestandsgrens over schreden hebben. Op 12 april had een Israëlische patrouille op A bieren aan de andere zijde var: gren9 geschoten. Generaal-majoor Ali Hiyari is benoemd tot staf-chef van het Jordaanse leger. Generaal Hiyari is plaatsvervangend stafchef ge weest sinds generaal Noewar tij dens de crisis in de afgelopen weekwisseling het land verliet. Eerder was gemeld, dat generaal Noewar 14 dagen verlof had. De benoeming van generaal Hiyari is woensdagavond bekend gemaakt in een koninklijk de creet dat is uitgevaardigd na een langdurig onderhoud van koning Hoessein me dr. Khalidi, de Jor daanse premier. Naar verluidt zou door zekere legerofficieren druk uitgeoefend zijn op het Jordaanse kabinet om generaal Noewar als stafchef te handhaven ofschoon koning Hoessein zijn vervanging voor stond. (In Arabische kringen buiten Jordanië is generaal Noewar de leider genoemd van een militaire revolte, die door koning Hoes zondag werd bedwongen Hiyari is een beroepsmilixak die gelooft dat officieren zich bu. ten de politiek moeten houden. Volgens de Jordaniërs stond hij in 1948 op het punt in Jeruzale: een overwinning or de Israel ié'i te behalen, toen het bestand va:i kracht werd. In de officiële verklaring word; niets gezegd over Noewars .pos! tie. Hij heeft, naar verluidt, niri alleen als stafchef, doch ook ais militair ontslag genomen. Vol gens onbevestigde berichten lijd! Noewar sedert de gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde aar een zenuwinstorting. Het is waarnemers opgevallen dat de communisten, die voor té crisis openlijk optraden, nu alléén maar 's avonds vergaderen n zich minder opvallend gedrage Een zwak front passeerde in de I loop van donderdag ons land hot- sem zonuas wou n aanleiding gaf tot enke.e Later werd gemeld, dat Noewaï Spatjes ,-egen Alleen Woen; ïn de Syrische hoofdslad was drecht in Noord-Brabant melnoe aangekomen.) een meetbare hoeveelheid rego.s Tot plaatsvervangend stafchef i nj mm jn de periocje van 's otli- van het Jordaanse leger is be- j feilds tpt 's avonds 7 uur. noemd brigade-generaal Habes Intussen arriveerde bij Schot Majali. Hij is bevorderd tot gene- ;and een actieve oceaandepress.e raal-majoor. Generaal Hiyari verving gene raal-majoor Cooke, de Birtse be velhebber van de -eerste divisie van het Arabische legioen in maart 1956, na het ontslag van generaal sir John Glubb als staf chef van het legioen. Hij heeft een hogere militaire opleiding genoten in Engeland. De nieuwe stafchef wordt alge meen beschouwd als de kundig- ste officier van het Jordaanse lege:. Hij nam 15 jaar geleden dienst en is langzaam in rang op geklommen. In kringen der Verenigde Na ties is woensdagavond meege deeld, dat de permanente Ameri kaanse afgevaardigde, Henry CalKJt Lodge, 'n reis naar Europa bekort om vandaag in New York terug te zijn voor het geval de ontwikkelingen in de kwestie- Suez zijn aanwezigheid bij de Verenigde Naties wenselijk ma ken. Lodge was bijna drie weken in Europa, waar hij onder meer bu reaus van de Verenigde Naties inspecteerde. Volgens kringen, die in con tact staan met de Amerikaanse atoomgeleerden, en zich uitge- delegatie, wil de terugkeer van Lodge niet zeggen, dat er een bij eenkomst van de Veiligheidsraad op handen is. Er werd zelfs ge zegd, dat het plan voor een der gelijke bijeenkomst geheel van de baan is. Geen verzoek aan de Veiligheidsraad om de kwestie van het Suezkanaai te behandelen De Verenigde Staten hebben besloten, in dit stadium niet de Veiligheidsraad te verzoeken de kwestie van het Suezkanaai te behandelen, aldus hebben Ameri kaanse functionarissen woens dagavond te Washington meege deeld. Dit betekende echter niet, dat het denkbeeld geheel van de baan was. Of alsnog een verzoek aan de Veiligheidsraad zal wori den gericht hangt af van de loop van de huidige besprekingen te Cairo tussen de Verenigde Staten en Egypte. Naar verluidt is het „State Department" tot de conclusie ge komen, dat er op het ogenblik geen gunstig resultaat kan wor den verwacht van een beroep op de Veiligheidsraad. Het besluit van de Verenigde Staten wekt bij sommigen het vermoeden, dat er wellicht grote ontwikkelingen in het overleg te Cairo zijn te verwachten, doch functionarissen verklaarden, dat er voor zulk een vermoeden geen grond aanwezig was. Uit Cairo zelf komen evenwel meer optimistische geluiden. Het persbureau voor het Midden-Oos ten meldt van „gezaghebbende diplomatieke zijde" te hebben vernomen, dat er de komende da gen goed. geruststellend nieuws over de kwestie is te verwachten. die aan haar voorzijde op het noordelijk deel van de Noordzte sic rm veroorzaakte. Deze depres sie gaat vergezeld van een kou- fiont, dat donderdagavond over Engeland lag. Het trok teen ver der naar het oosten en liet za] in de Joop van heden ons gehele land gepasseerd zijn. Dan.gaat de Z.W. wind naar W. ruimen ea zullen er opklaringen voorkomen. De aangevoerde lucht is echter iets droger en kouder dan die welke donderdag over ons land stroomde. medegedeeld door het K. N. M. L te De Bilt, geldig tot vrijdag avond. Opklaringen. Van het noordwesten uit opkla ringen, maar in het zuidoosten van het land aanvankelijk nog zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen. Overwegend matige naar west ruimende wind. Ongeveer dezelfde temperature» als gisteren. ZON MAAS op onder op wrnéer Apr. 19 5.37 19.46 0.2S 8150 20 5.35 19.48 1.12 9.5F 21 5.33 19.49 1.48 Tl .01 ZATERDAG 20 APRIL. v.m. n.m. Breskens 5.40 6.06 Terneuzen 6.15 6.40 Hansweert 6.55 7.20 Walsoorden 7.05 7.3e

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1